WASHINGTON BESCHULDIGT DE RUSSEN VAN DOLDRIESTHEID V*S. weigeren troepen naar Kongo te zenden schilderzelfmet WEERBERICHT Sovjet-luchtmacht schoot uit brooddronkenheid de RB-47 neer boven internationale wateren Herziening van Brits akkoord met Amerika over luchtbases? COMMUNISTEN SLEPEN EEN OPLICHTER VOOR DE RADIO Leopoldstad eist terugtrekking van Belgische soldaten Eerst orde herstellenzegt Brussel (P//r/ QTit leuivs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 13 JULI 1960 No. 30097 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Di&hoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De VS hebben gisteren krachtig bij de Sovjet-linie geprotesteerd tegen „het ongerechtvaardigd neerschieten van een Amerikaans ver kenningsvliegtuig op 1 juli". Dit toestel is nooit binnen 30 mijl van Sovjetrussisch-gebied verwijderd geweest, aldus de Amerikaanse nota, die te Moskou werd overhandigd. Het is duidelijk dat de Sovjetrus- sische luchtmacht uit „brooddronkenheid" (d.i. roekeloze overmoed) het Amerikaanse vliegtuig boven internationale wateren heeft neer geschoten. „Het moet de Sovjetrussische regering duidelijk zijn, dat 'n herhaling van dergelijke daden de ernstigste gevolgen moet hebben, waarvoor de verantwoordelijkheid geheel op de Sovjetrussische rege ring rust", aldus deze scherpe nota uit Washington. boordwerktuigkundigen etc, is gestegen tot 80. Dit blijkt uit de statistieken over de incidenten. Geen enkel verband met vlucht van U-2 Het verband dat de Sovjet-Unie in een nota van maandag heeft gelegd tussen de vlucht van het verkennings vliegtuig van het type RB-47 en het vliegen van de U-2 boven de Sovjet- Unie op 1 mei wyst de Amerikaanse re gering van de hand. Zij eist vrijlating van de twee Amerikaanse officieren, die volgens de Russen het neerschieten van de RB-47 hebben overleefd, Voorts wil zü dat onverwijld een vertegen woordiger van de Amerikaanse ambas sade te Moskou met de twee mannen mag spreken. Ook eist Washington de teruggave van het lichaam van de ge zagvoerder van het toestel, dat de Rus sen in een rubberboot zouden hebben gevonden. De VS bieden aan tezamen met de Russen naar de overige drie in zittenden van het toestel te zoeken. De Amerikaanse regering behoudt zich het recht voor. volledige schadeloos stelling voor het Russische optreden te eisen. Zij protesteert tevens met klem tegen het feit, dat de Russen nu pas met hun mededeling over het neerschie ten van het toestel zijn gekomen, hoe wel zij wisten dat er een onderzoek gaande was, waaraan zelfs een Russisch marinevaartuig deelnam! Het betrokken toestel maakte een „volkomen wettige vlucht boven inter nationale wateren, waarbij het niet bo ven Sovjetrussisch gebied is geweest", aldus de Amerikaanse protestnota. APP meldt, dat door dit luchtinci- dent ter hoogte van Archangel, het totale aantal verdwenen of om het le ven gekomen Amerikaanse vliegers, Advertentie. de verf voor het schilder feest Macinillan binnenkort naar Eisenhower Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: Verwacht wordt, dat premier Macmil- lan binnenkort naar president Eisen hower zal vliegen om de laatste hand te leggen aan een herziening en aanvulling van de bestaande Brits-Amerikaanse overeenkomst inzake het gebruik van de Amerikaanse luchtbases in Enge land. Hoewel Macmillan zich gisteravond in het Lagerhuis wederom achter de nationale veiligheid verschool toen hij opnieuw door leden van alle drie par tijen werd aangevallen over de vroe gere U-2-vluchten op de kwestie van de RB-47 weigerde Macmillan nu al commentaar te leveren, maar hij be loofde zulks zo spoedig mogelijk te doen na de bestudering van de Russische nota en het Amerikaanse antwoord is het wel duidelijk geworden dat de vage persoonlijke afspraak van 1948 tussen Attlee als hoofd van de Labour- regering en president Truman in de tegenwoordige door de verschijning van het raketwapen totaal gewijzigde mili tair-technische omstandigheden. Lon den in de grootste verlegenheid kan brengen en bovendien tot fatale mis verstanden kan leiden. Om Kroesjtsjef's doorzichtige pogin gen te weerstaan om een wig door het Westen te drijven is het noodzakelijk dat Engeland en de Verenigde Staten op militair gebied, ook wat betreft de da gelijkse praktijken weten wat ze aan el kaar hebben. In elk geval kondigde Macmillan aan dat hij de kwestie van een wijziging en verbetering van de re geling over het gebruik van de Ameri kaanse bases in Engeland samen met president Eisenhower zal onderzoeken. Hieruit blijkt dat do Britse regering al lerminst gerust is over de thans ont stane situatie. Gaitskell, de oppositieleider legde er de nadruk op dat de oorspronkelijke overeenkomst inzake de bases slechts betrekking had op een internationale noodtoestand en niet op het dagelijkse gebruik. Macmillan zei, dat de bases sinds hun oprichting voor allerlei mili taire activiteiten zijn gebruikt. Door zijn toezegging om met president Eisenhower overleg te plegen slaagde Macmillan erin de explosieve atmos feer van het stampvolle Lagerhuis te kalmeren. Daartoe droeg ook bij het door Macmillan uitgesproken vertrou wen in Eisenhowers woord, dat de spio- nagevluchten boven Sovjetrussisch ge bied niet zouden worden hervat en zijn mededeling dat de Verenigde Staten in een scherpe nota hebben geprotes teerd tegen het neerschieten van de RB-47 boven volle zee, buiten soeverein Russisch gebied. De oppositieleiders matigden zich nogal, omdat ook zij het niet wilden doen voorkomen alsof zij tegen Ameri kaanse bases in Engeland zijn. Op het voorbestaan daarvan berust immers La bours nieuwe defensiepolitiek! Beruchte bedrieger stond voor Oostduitse radio tegen West-Didtsland op te hitsen (Van onze correspondent in Bonn) Voor de Oostduitse radio verscheen gisteren plotseling een man, die voor het nieuwe Westduitse leger en de Westduitse justitie een befaamd personage is: de vroegere kapitein Adam von Gliga, oplichter en vluchteling en sedert 8 januari gezocht. Voor de Oostduitse televisie deed deze moderne «kapitein von Köpenick' heel interessant over zijn zogenaamde kennis van de Westduitse militaire plan nen. Het was de tweede maal binnen een week dat de communistische Oost duitse „Staatssicherheitsdienst" een door de Westduitse justitie gezochte ex- officier liet optreden. De vorige week liet zij de ex-majoor Winzer een perscon ferentie houden, waarop deze beweerde dat het nieuwe Westduitse leger een „Blitz-Krieg" in communistisch Oost-Duitsland aan het voorbereiden is. In feite is Winzer een ordinaire oplichter die voor een schuld van 22 duizend mark, de oorzaak van zijn speelwoede, op de vlucht is geslagen! Fantast (Von) Gliga door de roden met vreugde ontvangen! Adam von Gliga is van hetzelfde slechte laken een pak. Hij had het gis teren voor de communistische t.v. over ,,het agressieve karakter en de aan- valsvoorbereidingen van Bonn" en ook hij praatte als een gehoorzame pape gaai over een „Blitz-Krieg" en derge lijke gelijk Winzer. Adam von Gliga had het gebracht tot kapitein in het nieuwe Westduitse leger en begin 1959 zelfs tot ordon- nance-officier en permanente rij-bege- leider van de generaal Kammhuber, in specteur van de nieuwe Westduitse luchtmacht. De 37-jarige fantast v/erd echter ontmaskerd. Want de kapitein Adam von Gliga had zich dat adellijke ,,Von" maar aan- SIKKENS-TJALLEMA PR0DUKT Veerboot omgeslagen in Brazilië32 doden Op de Amazone bij Belem, de hoofdstad van de Braziliaanse staat Para, is gisteren een veer boot omgeslagen. Hierbij zijn 32 mensen verdronken. Advertentie LEIDEN K A T W IJ K Breestraat Voorstraat VEEL WIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Weinig verandering in tempera tuur. Matige tot krachtige en langs de kust krachtige tot harde zuidwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 14 JULI Zon op: 4.36 uur; onder: 20.55 uur. Maan op: 23.48 uur; onder: 11.49 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 7.10 en 19.41 uur. Laagwater 2.59 uur en 15.21 uur. Dit nummer bestaat alt 14 pagina's Romantiek en harde werkelijkheid. Een van de deelnemende schepen aan de grote zeilwedstrijd van Noorwegen naar België is het Ame rikaanse jacht "Eagle". Het drie ledige stuurwiel van dit schip, dat kennelijk niet voor een klein storm pje vervaard is, kan maar liefst door zes man tegelijk worden bediend. Mr. G. van Hall, de burgemees ter van Amsterdam heeft gister middag met begrijpelijke spanning het Eerste Kamerdebat over de tunnelkwestie bijgewoond. Naast mr. Van Hall zat het Kamerlid Capteyn, achter deze de heer Van gemeten en van de valse papieren van de in de oorlog gesneuvelde, echte Von Gliga misbruik gemaakt. Hij kon daar door gemakkelijk beweren dat hij eind diploma gymnasium had, dat hy in de tweede wereldoorlog eerste luitenant was geweest en dat hij het Ijzeren kruis verkreegDe confrontatie met een vriend van de echte Von Gliga bracht het bedrog aan het licht: Adam van Gliga heet namelijk Adam Gliga. Geruisloos trachtte het ministerie van Defensie te Bonn deze zaak in de doof pot te stoppen: men ontsloeg weliswaar de oplichter-kapitein, maar men dien de geen aanklacht tegen hem in. Dat deed het openbaar ministerie te Bonn tenslotte. Gliga werd gearresteerd, maar zorgeloos tegen een borgstelling van 500 mark in oktober 1959 vrijge laten. Hij moest zich driemaal in de week bij de politie in München melden. Op 16 januari j.l. deed hij dat niet, maar vloog naar Oost-Berlijn, waar men hem, ex-officier, met'open armen ontving en hem een half jaar lang in wijdde in de rode propaganda, die hij I gisteren voor de televisie met een ze ker raffinement bedreef Maenen. Elders in dit blad geven wij meer nieuws over de felle de batten rond de IJ-tunnel. Vlootweek Rotterdam beëindigd Met een ontvangst ten stadhuize is gis teravond de vlootweek in Rotterdam be.'indigd. In totaal hebben circa 30.000 mensen een bezoek aan de Nederlandse, Engelse en Duitse oorlogbodems ge bracht. Tijdens de vorige vlootweek in Rotterdam zijn 94.000 personen aan boord van de schepen geweest. Toen duurde de vlootweek evenwel langer, lagen er meer schepen voor bezichti ging en was het weer beter. Nieuwe opstand? Hedenochtend zyn de veerdien sten van de Kongolese hoofdstad Leopoldstad naar Brazilië aan de overzijde van de Kongo twee uur i lang gesloten geweest. Later wer- i den ze op last van een Kongolese minister heropend. Onder de Kongolese militairen van de grote Leopold li-kazerne zou vanochtend een nieuwe op- 11 stand zijn uitgebroken. Amerika heeft gisteren afwijzend beschikt over een verzoek van de Kongolese regering troepen van de Verenigde Staten naar Kongo te zenden om de rust te herstellen. President Eisenhowers perschef Hagerty deelde mee, dat het voor Kongo beter is, dat geen troepen uit een van de grote Westelijke landen naar Kongo worden gezonden te meer omdat de Verenigde Naties nu een officieel verzoek om hulp van de regering in Leopoldstad hebben ontvangen. Volgens berichten van hedenochtend hebben president Kasavoeboe en premier Loemoemba de eis gesteld, dat de Belgische troepen zich op hun twee bases in Kongo terugtrekken. De Belgische ambassadeur in Leopoldstad, Van den Bosch, heeft hierop geantwoord, dat het on mogelijk zal zijn de Belgische troepen terug te trekken voordat de veiligheid in Kongo verzekerd is. Het vliegveld van de Kongolese hoofdstad was vanochtend gesloten, maar werd later weer geopend. De spanning in de stad zelf is weer toegenomen. Er gingen geruch ten over arrestatie van Belgische officieren van de Kongolese weer macht. Volgens een piloot van de Sabena, die gisteren in Ndola in Noord - Rhodesië is aangekomen, zijn in Loeloeaburg 55 blanken om het leven gekomen, van wie het grootste deel zich in regeringsgebouwèn en flats had bevonden. Van de 160 Belgische parachutisten, die boven het vliegveld van Loeloeaburg werden neergelaten, waren er ruim dertig gewond voordat zij de grond hadden bereikt. hele zaak is afgedaan nu Katanga on afhankelijk is. Incidenten in Matadi De Kongolese minister van Buiten landse Zaken, Bomboko, heeft gisteren in een radiorede in Leopoldstad ver klaard, dat „ernstige incidenten" in het gebied van Beneden-Kongo en in het bijzonder in de havenplaats Matadi de aanleiding zijn geweest tot het in roepen van (de intussen afgewezen) Amerikaanse militaire hulp. Uit Kongo zijn gisteren behalve uit de havenplaats Matadi uit tal van an dere plaatsen berichten over verdere incidenten gekomen. De evacuatie duurt dan ook onverminderd voort. Op de luchthaven van Brussel landden al leen maandag en dinsdag bijna 3000 vluchtelingen. De door de Belgische luchtvaartmaatschappij ..Sabena" ge slagen luchtbrug werd nog versterkt door toestellen van de KLM, de Air France, de Lufthansa en de Britse maatschappij BOAC. Gisteravond laat werd nog in Brus sel bekendgemaakt, dat de ministers De Schrijver en Ganshof van der Meersch hun terugkeer naar Brussel hebben uitgesteld. Eerder was meege deeld, dat zij in de nacht van dinsdag op heden op de luchthaven van Brus sel zouden aankomen. Beide ministers zijn gisteren aanwezig geweest op de bijeenkomst in Leopoldstad, waarop wérd besloten de hulp van Amerikaanse troepen in te roepen. Wat intussen de onafhankelijkheid van Katanga aangaat: Brussel heeft geweigerd deze officieel te erkennen, omdat de toestand zo verward is, dat het onmogelijk is een beslissing te nemen. Brussel neemt dus een afwach tende houding aan. Premier en president mochten niet landen in Elisabethstad! Voor het eerst sinds dagen konden gisteren in de hoofdstad van Katanga, Elisabethstad, blanke vrouwen en kin deren ongehinderd op straat lopen. Bel gische troepen beheersen alle strate gische punten in de stad en de blanken die naar Rhodesië zyn gevlucht, wordt verzocht terug te keren opdat het werk in de kopermijnen kan worden hervat. Een konvooi van 116 auto's met mijn- personeel is gisteren uit Noord-Rhode- sië teruggekeerd. Een Dakota met premier Loemoemba en president Kasavoeboe van Kongo mocht gisteravond niet in Elisabeth stad, de hoofdstad van Katanga, lan den. De minister van Binnenlandse Za ken van Katanga de Kongolese pro vincie die zich onafhankelijk heeft ver klaard zei via de radio tot Loe moemba, dat hij al genoeg bloedver gieten in Katanga had veroorzaakt. Tot Kasavoeboe zei hij op beleefde toon, dat hem niet zou worden toegestaan te landen „zolang hij dat individu bij zich had". „U kunt beter teruggaan en in Bakongo de orde herstellen", voegde hij daaraan toe Het vliegtuig vloog daarna naar Loeloeaburg. Later in een gesprek met de pers. zei de minister van Binnenlandse Za ken van Katanga, Moenongo, dat de Uit het Leidsch Dagblad van i 13 July 1860: In een Engels geneeskundig tijdschrift komt eene mededeling voor van Dr. Donaldson, waarin het web van de gewone spin wordt aanbevolen als een uitnemend mid- del in de meeste gevallen van koorts. Men zegt dat dit middel helpt zelfs in die gevallen, waarin de quinine vruchteloos is aange- wend. Genoemde Geneesheer be- j zigt thans in de hevigste koorts- gevallen pillen met spinneweb en verklaart, dat hij sedert den tijd dat hij dit middel aanwendt, geen enkelen patient aan koorts verlo- ren heeft.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1