AGENT-BEZORGER DE HOND IN POMPEI Laatste Berichten WOENSDAG 18 JULI 1960 TWEEDE VLIEGTUIG UIT BRAZZAVILLE Nadat gisteren een eerste vliegtuig uit Brazzaville op Schiphol was aange komen is vanochtend de tweede extra KLM-machine met vluchtelingen ge arriveerd. Een van de vrouwelijke passagiers zeide: „Voor de blanke mannen is er niet zo heel veel gevaar. Die worden wel met rust gelaten, hoewel zij telkens op wapenbezit gefouilleerd worden. Maar voor de vrouwen is het er levens gevaarlijk. Ze worden bij honderden aangerand. Wat de mannen aangaat, er werd zaterdag door de radio medege deeld, dat er nog maar voor drie dagen voedsel zou zijn. Geen enkele dienst functioneert er meer. Er wordt helemaal niet meer gewerkt. Alles ligt stil. Het is een verschrikkelijke chaos". OEGSTGEEST KONINGIN JULIANASCHOOL Voor mulo of middelbare school zyn toegelaten Elly v. d. Hoonaard, Ans de Kloet, Cobi Los, Cobi Verhaar, Jahny Crommelin v. Wickevoort, Cobi Zwaan, Anke v. Burg, Trudi Glasbergen, Corry den Haan, Wil ly v. d. Lugt, Lia Miog, Henk Binsber- gen, Dick Boland, Jacques Glasbergen, Piet Glasbergen, Jan Los, Aad Ruygrok, Pieter Dirk Wolthaus, Herman v. d. Berg, Baas 't Jong, Albert Krtiger. VOORSCHOTEN Dood door schuld: maand celstraf Sleep voldeed niet aan de voorschriften: dode De procureur-generaal bij het Amster damse Gerechtshof mr. W. B. J. Aber- son, heeft vanmiddag tegen de 53-jarige monteur uit Voorschoten een gevange nisstraf van een maand gevorderd. HU achtte hem schuldig aan roekeloos rüden en het in gevaar brengen van de ver keersveiligheid, tengevolge waarvan op 24 augustus van het vorig jaar op de RÜksweg Amsterdam-Den Haag een ernstig ongeluk ontstond. De Haagse kelner P. J. Stolp werd hierby gedood, terwijl drie collega's, die bij hem in de auto zaten zwaar lichamelyk letsel op liepen. De Haarlemse Rechtbank had de Voorschotenaar in januari j.l, tot een maand veroordeeld en hem bovendien voor een jaar de rijbevoegdheid ontzegd. Het laatste achtte mr. Aberson niet no dig, aangezien de monteur in zijn 35- jarige loopbaan als chauffeur nog nim mer met de justitie in aanraking was gekomen. De Voorschotense monteur had op 24 augustus 1959 by Schiphol een vracht auto van 4700 kg waarvan de remmen niet in orde waren, door middel van een trekstang op sleeptouw genomen. Als trekker fungeerde zijn veel lichtere (2300 kg) servicewagen. Op weg naar Den Haag reed hij met een snelheid van ongeveer 50 km op een gedeelte van de Rijksweg, waarvan we gens herstelwerkzaamheden slechts één rijbaan voor het verkeer was openge steld. Toen hij zyn eigen rijbaan nader de, remde hij af, tengevolge waarvan de gesleepte auto ging slingeren. Deze kwam op de andere weghelft en botste tegen een uit Den Haag komende bestel auto, waarin vier kelners zaten. De be stuurder overleed vier uur na het onge val. De monteur achtte zich niet schuldig aan roekeloos ryden. Zyn raadsman, mr. Bentfort uit Voorschoten was dezelfde mening toegedaan. Naar zijn oordeel zijn andere factoren van invloed geweest op dit verkeersongeluk dan de hoge snelheid en de ongelijke gewichtsverhouding tus sen beide vrachtauto's. Mr. Bentfort was voorts van mening, dat de chauffeur in de gesleepte auto het „scharen" had kunnen voorkomen door op de motor te remmen. Hij vroeg vryspraak of een voorwaardelyke straf, omdat hij niet bewezen achtte hoe het ongeluk is ont staan. Uit de verklaringen van enkele des- PRINSES BEATRIX NAAR GENÈVE Prinses Beatrix is vanmiddag voor een privé-bezoek naar Genève vertrokken. Dit bezoek houdt direct verband met haar studie en zij zal daar enige inter nationale organisaties bezoeken teneinde een indruk te krijgen van hun struc tuur en wijze van werken. De Prinses vertrok om kwart over een met het gewone lijntoestel van de KLM Zij werd vergezeld door haar particulier secretaresse, mej. M. C. C. Wijnen en twee vriendinnen. Aanrander tc Rotterdam belaagde vrouwen Drong tweemaal slaapkamer binnen (Speciale berichtgeving) Aan de Kruiskade te Rotterdam Is een man een woning binnengedrongen, waarna hU naar een kamertje ging dat als slaapgelegenheid dienst doet voor een 16-jarig meisje en haar broertje. De onverlaat greep het meisje en pro beerde haar het schreeuwen te beletten door haar de keel dicht te knypen. Het broertje, op wiens aanwezigheid de man biykbaar niet had gerekend, sloeg alarm en hals over kop vluchtte de indringer naar buiten. In de Josephstraat probeerde hU op nieuw een poging tot aanranding. Daar kwam hy in de slaapkamer van een echtpaar terecht. Zowel de man als de vrouw waren in diepe slaap verzonken, zodat zij aanvankelijk niets van de aan wezigheid van de aanrander merkten. Plotseling voelde de vrouw een hand. Zy werd wakker en zag vaag de indringer. Op haar hevige gegil werd haar echtge noot wakker. Hij snelde in pyjama ach ter de vluchtende indringer aan. Zelfs sprong de achtervolger in nachtkleding op zyn bromfiets, maar hy raakte het spoor van de aanrander bijster. Qok de politie heeft de onverlaat nog niet kun nen achterhalen. Waarom de Belgen de terugtrekking van de troepen weigeren De verzekering van president Kasa- voeboe en premier Loemoemba, dat zU met eigen troepen de levens van Euro peanen zullen beschermen en daarom terugtrekking der Belgische troepen ei sen is aldus de heer Van den Bosch, de Belgische vertegenwoordiger in Leo- poldstad, volstrekt onvoldoende. Dit zijn slechts woorden, die tot op heden zelfs tot op dit ogenblik, worden gelogen straft door de feiten. De Belgische rege ring, aldus de ambassadeur, hoopt van harte en rekent ook op de ener.gie van de Kongolese regering in de uitvoering van deze voornemens, maar tot op dit ogenblik zfjn de Europeanen in Kongo overal terecht ongerust, waar zU niet de bescherming genieten van de Belgi sche troepen. Plechtig protesterend by de Kongole se regering tegen de gruweldaden, waar van de Belgen het slachtoffer zijn ge weest en tegen de algemene onveilig heid. die in het land heerst, onderstreept de Belgische regering met grote nadruk dat de actie van de Belgische troepen een hulpactie is .zonder enige wraakne ming en zonder enige inmening in de interne en politieke zaken van Kongo. Het enige verlangen van België is een succesvolle regering voor Kongo, die al leen mogelijk is op basis van krachtig optreden tegen de dreigende anarchie, aldus besloot de heer Van den Bosch een verklaring die hij heden aflegde voor de pers. Een 5-jarig meisje wonende aan de Heemskerkerweg te Beverwijk is giste ren door verstikking om het leven geko men. Het kind had zich verslikt in een stukje brood. kundigen bleek dat het gewicht van de gesleepte auto een snelheid van onge veer 50 km niet zou rechtvaardigen, te meer omdat de remmen van de grote vrachtauto defect waren. Het hof zal 19 juli arrest wijzen. gevraagd voor ons agentschap WARMOND. Boven 18 jaar. Aanmelden bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1 Leiden. Haarlemmer lichtte voor 37 mille mensen op (Speciale berichtgeving) Een 28-jarige Haarlemmer B., die in zyn hoedannigheid van bemiddelaar tal van mensen heeft opgelicht, is door de Haarlemse politie aangehouden. De man heeft, naar thans reeds be kend is, oplichtingen gepleegd tot een totaalbedrag van f. 37.000. Het onder zoek is echter pas begonnen zodat ver wacht mag worden, dat dit bedrag nog aanzienlijk zal aangroeien. Uit de wo ning van de gearresteerde Haarlemmer Interpellatie IJ-tunnel ingetrokken (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van de in de Eerste Kamer aangenomen motie over de bouw van de IJ-tunnel heeft de heer Den Uyl (PvdA) vanmiddag in de Tweede Ka mer zijn interpellatie-aanvrage over het zelfde onderwerp ingetrokken. is namelyk een kruiwagen vol oud-pa pier gehaald, dat moet worden uitge zocht en gesorteerd. Het onderzoek kan nog wel maanden ln beslag nemen. Ons kort verhaal LEIDERDORP Zwemdiploma's Gisteravond werd in het zwembad weer gezwommen voor de diploma's A en B. Diploma-A: Dick van Gemer- den; Paul Smit (Leiden); Jacques Gou- dijn (Leiden); André W. Waals (Rot terdam); Frank van Gemert (Tilburg); Elfried Groeneveld; Geeske Oostergo; Toos van Houwelingen; Marion I. van Alphen (Dordrecht); Riet v. d. Kroft; Saskia J. C. Veldhuyzen (Leiden)P. A. Willemse (Leiden)Gientje C. Kleves (Den Helder); A. W. B. Boerakker (Lei den) Nolda Wassenburg (Zoeterwoude) Anneke L. v. d. Wijngaard (Leiden) Riet H. Crambet (Bandoeng); Tineke Versteeg (Haarlem)Marijke SjardUn (Leiden); Thea Sterke (Leiden); Mar griet Deegenaars (Leiden)Anneriek Roosing (Den Haag). Diploma B: Jan M. de Koning; Cees A. de Koning: Leo van Basten; Ada W. C. Roodenburg (Honselersdyk)Anne ke Ent; Carla M. v. d. Voort. Waar geen plaatsnaam vermeld staat is dit Lei derdorp. CORRESPONDENTIE J. de V. te Leiderdorp. Leiderdorp Woubrugge Zevenhoven Wilnis Loenen Nw. Loosdrecht Lage Vuursche. Circa 55 km. zoETERWonnr Voor het doctoraal examen dierge neeskunde te Utrecht slaagde de heer J. M. van Leeuwen te Zoeterwoude. WARMOND C. Hondong weer terug uit Suriname FEEST VOOR DE FANFARE Nu de heer C. Hondong, dirigent van Warmonds Fanfare weer uit Suriname is teruggekeerd, waar hij met groot suc ces gedurende veertien maanden werk zaam is geweest als dirigent van een be roepskorps, was voor de heer L. Th. Jan sen, die gedurende deze tyd de plaats van de heer Hondong had ingenomen, de tijd gekomen om weer afscheid te nemen van Warmonds Fanfare. Gezien de wijze waarop de heer Jansen zyn taak heeft vervuld, was het te voorzien, dat dit afscheid niet onopgemerkt voor bij zou gaan. In een speciale vergade ring werd aan dit vertrek dan ook bij zondere aandacht besteed. Allereerst werd het woord gevoerd door de voor zitter van de vereniging, de heer J. Ouwehand, die de heer Jansen dank bracht voor zyn prettige en leerzame leiding. „Uw taak", aldus spreker, was niet eenvoudig, want by uw komst stond de fanfare aan de vooravond van een concours en als amateur was de aan U opgedragen taak dubbel zwaar. Het pleit echter voor uw vakkennis dat het de Fanfare toch een 2e prijs wist te be machtigen." Spreker bood de scheidende dirigent een sigarenaansteker aan. Mevrouw Jansen kreeg bloemen. Ook mevrouw Hondong kreeg bloemen. De heer Jansen toonde zich zeer getroffen door deze even onverwachte als spon tane huldiging. De heer Hondong, wiens huis met bloemen was versierd, dankte zyn ver vanger voor diens arbeid en vertelde over Surinaamse muziek. door Louis Untermeyer Tito en zyn hond leefden als men het nog leven kon noemen onder de muur op de plaats, waar deze grensde aan de binnenpoort. Ze sliepen er al leen, want overdag waren ze overal. Pompei was een der vrolijkste van de oude Latijnse steden, maar hoewel Tito geen ongelukkige jongen was, hij was niet bepaald vrolijk. De straten waren altyd vol leven door glanzende triomfwagens met de helderrode sja brakken; de openluchttheaters daver den van de lach van duizenden; tot sportwedstrijden in het grote stadion had men gratis toegang. Eenmaal per jaar bezocht de keizer de plezierstad en het vuurwerk duurde dan dagen lang. De offerfeesten in het Forum waren boeiender dan een toneeluit voering. Maar Tito zag niets van dit alles. Hij was blind sinds zUn ge boorte. Hij was in de arme buurten by iedereen bekend. Maar niemand kon zeggen waar hij vandaan kwam. Bimbo was ook een mysterie. Zolang als de mensen Tito kenden ongeveer der tien jaar zo lang was ook Bimbo er geweest. Bimbo liet hem nooit alleen. HU was niet alleen maar een hond, maar ook kostwinner, hoofdkussen, speelmakker, moeder en vader voor Tito. Heb ik gezegd dat Bimbo zUn mees ter nooit alleen liet? ZUn kameraad is een beter woord, want als £r iemand de meester was, dan was het Bimbo. Bimbo liet Tito wel alleen, om pre cies te zijn drie keer per dag. Dat was een vaste gewoonte zolang hun vriend schap bestond. Dat ging namelyk zo: heel vroeg in de morgen, wanneer Ti to nog sliep, verdween Bimbo. Wan neer Tito wakker werd, zat Bimbo rus tig naast hem, sloeg zijn staart op de grond en had een vers gebakken brood in zijn poten. Om twaalf uur duwde Bimbo, waar ze ook waren, tegen Ti to's knie en beiden gingen dan terug naar de binnenpoort. Tito rolde zich dan in de hoek op (haast als een hond) en ging slapen, terwUl Bimbo heel ernstig keek (haast als een mens) en even later verdween. Een half uur later was hU terug met het middag eten. Soms was het een vrucht of wat vlees, vaak niets dan een droog korst je. Maar soms bracht hij een van die heerlyke taarten met krenten en room, die Tito zo heerlijk vond. 's Avonds ging het precies zo, hoewel er dan min der te halen was, want het was moei- lyk stelen 's avonds wanneer de stra ten zo vol mensen waren. Maar, veel of weinig, eten was er altijd. Tito vroeg nooit waar het vandaan kwam en Bimbo kon het ook niet vertellen. Van de oude eierkoopvrouw kregen ze soms een kop sterke geitemelk; in het druivenseizoen gaf de dikke wijnmaker hem wat van het weldadige sap. Ze hoefden werkelyk niet bang te zyn dat ze honger zouden lyden. Er was vol op van alles in Pompei, als je maar wist waar je het vinden kon en als je zo'n hond als Bimbo had. Tito kon weliswaar niet met andere kinderen stoeien, maar dat stemde hem niet droevig. Al kon hU al het moois van Pompei niet zien, hy kon dingen ho ren en ruiken, die anderen nooit op merkten. Wanneer hy en Bimbo uit wandelen gingen, wist hy precies waar ze liepen en wat er gebeurde. Ter ere van Caesars verjaardag was j de stad in feeststemming. Tito en Bim bo bevonden zich onder de pretmakers. I die steeds moesten uitwUken voor de vele strUdwagens. Menigmaal stootten I ze tegen manden met zoetigheden en j kruiken Vesuviuswijn en werden ze uit- gescholden of kregen ze klappen. Maar Tito stapte nooit verkeerd. Dat had j hij te danken aan zyn scherp instinct en gehoor maar toch het meeste i I aan Bimbo. Ze bezochten het openluchttheater en hoewel Tito niets kon zien, kon hy I het spel beter volgen dan de meesten van de toeschouwers, want hun aan dacht werd te veel afgeleid door de handelingen en de kostuums, terwyl Tito's aandacht zich concentreerde op 1 hetgeen hy hoorde. De volgende morgen had hij twee van zyn lievelingskrentenbroden voor het ontbyt. Bimbo was buitengewoon actief en sloeg zo met zyn staart dat Tito bang was dat hU breken zou. De jongen wist niet of Bimbo hem wilde aansporen naar de een of andere wed- strUd te gaan of dat hU hem iets pro beerde te vertellen. Na een poosje ver gat hy Bimbo, hy was slaperig. Door het lange opbiyven van de vorige avond was hy moe geworden. Boven dien hing er zo'n zware mist nee, een dikke rook die in je keel drong en je deed hoesten. Hy liep naar de zee poort in de hoop daar frissere lucht te vinden. Maar de mistbank had zich ook over de zee verspreid. Ook hier hing een dikke rook. Hy probeerde te slapen, maar het lukte hem niet. HU droomde steeds. Hij droomde dat hy de weg was kwijtgeraakt in een dichte menigte mensen, hy droomde dat hy door de straten van Pompeï gesleept werd en dat er legerssoldaten over zyn borst kas trokken. Bimbo stootte hem wak ker en dwong hem voort te gaan. Waarheen, dat wist Tito niet, De lucht was zwaar en warm. Zo zwaar, dat Je ze kon proeven. Het leek wel een warme poeder, die'in je ogen brandde en in je neus prikte. Toen hoorde hy geluiden, vreemde geluiden. Alsof er dieren onder de grond zaten. Hy hoor de ze niet alleen hij kon ze ook voelen. De aarde beefde; er kwamen scheuren in de bodem. Toen, terwyl Bimbo als en dolle aan hem trok, ver dween de grond onder zyn voeten en werd hij tegen een stenen drinkbak gesmeten. Water warm water dat in zyn gezicht spoot bracht hem weer tot be- wustzyn. Hij kwam overeind. Bimbo BURGERLIJKE STAND Geboren: Jacoba M. H., dr van J. Mas- temaker en M. A. Borst. Ondertrouwd: W. J. Teeling, 27 Jr en W. M. E. de Boer, 26 Jr. Getrouwd: J. M. A. van Velzen. 24 jr en W. J. Th. Bartels. 24 jr. B. Voors. 24 jr en L. M. Kwast. 21 jr, M. Kollau, 24 jr en A. Zevenhoven, 24 jr. likte hem. Het lawaai was luider ge worden; er klonken dieriyke geluiden, maar nu kwamen ze uit de kelen der mensen. Een paar mensen, die sneller ter been waren en aangedreven werden door hun angst, haalden hen in. Eerst waren het maar een paar mensen, maar niet lang daarna leek het wel of er een leger voorby trok. Toen begon het weer, eerst een scherp kraken, als of er twygen braken, toen leek het alsof er een heel bos geveld werd en daarop klonk er een explosie die aarde en hemel uiteen spleet. Een huis stortte in. Toen nog een. Als door een wonder hadden de jongen en zyn hond de gevaarlyke zijstraten ontlopen en waren ze nu op open terrein. Het Forum. Ze rustten hier een poosje uit. Tito had geen idee van de tyd. Hy begreep dat het donker was een on gewone duisternis. Iets in hem mis schien de honger zei hem dat het over twaalven was. Maar dat deed er niet toe. Dat scheen niet meer be langrijk te zyn. Hy werd slaperig, te slaperig om verder te lopen. Maar hy moest verder. Hij voelde het. En Bim bo voelde het; de sidderende grond zei genoeg. En het was geen moment te vroeg. De heilige grond van het Forum was niet veilig meer. Hy begon te be ven en toen te splyten. Terwyl ze het plein afstrompelden, gromde de aarde als een gevangen beer en alle zuilen van de tempel van Jupiter vielen om. Het was het einde van de wereld het leek er althans veel op. Je kon niet langer gewoon lopen. Ze moesten rennen. Tito wist niet wat te doen of waarheen te gaan. Hij was ieder gevoel voor richting kwyt. HU begon terug te lopen naar de binnen poort, maar Bimbo trok hem haast de kleren van het iyfWat wilde de hond toch? Was hy gek geworden? Toen begreep Tito het plotseling. Bimbo wilde hem vertellen waar zc heen moesten gaan hij dwong hem er heen te gaan. De zeeweg natuurlyk. De zeeweg en dan de zee. Ver weg van de instortende gebouwen en de sply- tende aarde. Bimbo leidde hem langs open kuilen en gevaarlijke plassen met kokende modder, weg van de branden de huizen. Tito wist niet meer of de geluiden uit de ziedende hemel kwa men of van mensen in doodsangst. HU en Bimbo renden de enige zwygende wezens temidden van een jammerende menigte. Nieuwe gevaren dreigden. Heel Pom pei scheen zich naar de zeepoort te dringen. Ze liepen gevaar vertrapt te worden. Maar dat risico moesten ze nemen. Het ademhalen werd steeds moeilyker. De lucht bestond uit lou ter stof- stof en kiezels als bonen zo groot. Ze vielen op zUn hoofd puimsteen uit het hart van de Ve suvius. De berg keerde zich binnen stebuiten. De gloeiende lava brandde Tito's huid. De scherpe dampen schroeiden zyn keel. Hij kon niet ver der. Hy strompelde naar een boom pje aan de kant van de weg en viel. Onmiddellijk was Bimbo naast hem. Hy duwde zyn neus tegen Tito's wang, maar kreeg geen antwoord. HU likte Tito's hand, zyn voeten, zyn ge zicht. De jongen verroerde zich niet. Toen deed Bimbo het enige wat hy nog kon doen. Hij beet zyn kameraad beet hem diep in zyn arm. Met een kreet sprong Tito overeind. Hij voel de zich wanhopig, maar Bimbo wist van geen ophouden. HU dreef de jon gen voort, gromde achter zyn hielen, baande voor hem een weg door de menigte door te blaffen, door zyn tanden te tonen, niet talend om trap pen of vallend gesteente. Misselijk van de honger, halfdood van angst en de zwaveldamp struikelde Tito verder, aangemaand door Bimbo. Hoe lang wist hij niet. Tenslotte strom pelde hy de zeepoort uit en voelde het zachte zand onder zijn voeten. Toen viel Tito neer Iemand besprenkelde hem met zee water. Iemand droeg hem naar de boot. „Bimbo", riep hy en toen luider: „Bimbo! Bimbo!" Maar Bimbo was er niet. Stemmen klonken door elkaar. „Vlug! Naar de boten!" „Kun je niet zien dat dit kind op sterven ligt! Hy roept maar steeds om iemand!" „Arme jongen, hy ylt!" De roei spanen kraakten, de boot voer over de kabbelende golven. Tito was vei lig. Maar hij huilde zonder ophouden. „Bimbo!" huilde hy. „Bimbo! Bim bo!" HU was niet te troosten. Achttienhonderd jaar gaan voorby. Geleerden restaureren de oude stad; opgravers banen zich een weg door de gesteente en het puin, die de stad bedolven. Veel was er reeds aan het licht gebracht beelden, bronzen gebruiksvoorwerpen, kleurige mozaïek huishoudartikelen, zelfs £Un schilder werk was bewaard gebleven door de as. die het leven van duizenden zie len had geëist. Zuilen werden opge graven en het Forum begon te her- ryzen. Daar waar de ruïnes het diepst be graven waren geweest, hield de leider van de expeditie stil. „Kyk eens hier", riep hy tegen zUn assistent. „Ik geloof wat we hier de over blijfselen van een gebouw in goede staat hebben. Hier zyn vier geweldi ge molenstenen, die waarschUnlyk door slaven of muilezels werden ge draaid en hier een hele gave muur met ovens erin. Wel, dat moet een bakkery zyn geweest. En hier is iets vreemds, iets heel vreemds. Wat denk je dat ik hier gevonden heb, hier waar de as het dikst is? Het geraam te van een hond!" „Wonderiyk", zei, de assistent. „Je zou toch zeggen dat een hond hard genoeg had kunnen lopen. En wat heeft hy in zyn bek? Dat kan toch geen steen zyn?" „Nee, het moet van de bakkery gekomen zUn. Ik geloof dat het een soort cake is, keihard ge worden in de loop van dr jaren. En als de kleine zwarte kiezels eeen krenten zyn. Een krentenbrood, dat bijna tweeduizend jaar oud is!" „Het is onbegrypeiyk", mompelde de de assistent. STADSNIEUWS Tour der Verenigde Naties Maandagochtend 8 uur lost Wout Wagtmans in Arnhem het startschot voor de vierde „Tour der Verenigde Na ties". Dan begint voor 120 jongens een spel om punten, waarvan de hoofdbe doeling is samen een prettige vakantie week te hebben. Twee ploegen uit Lei den en omgeving staan dan ook klaar om met „Ome Joop" Legerstee Neder land te gaan verkennen. De Grote A- ploeg met de winnaar van de Leidse Jeugd Tour 1960, Wim Zaalberg, als kopman. Rol Faber en Arn Verplancke in deze ploeg kennen ook het „Tour-cir cus" van Ome Joop reeds uit ervaring. Drie nieuwelingen completeren deze ploeg. De kleine B-ploeg bestaat geheel uit nieuwelingen. Zes jongelui, die allen nog pas 12 t.m. 14 jaar zijn vormen hier een leuke ploeg. Wim Sloos, die in de Leidse Jeugd Tour reeds opviel, gaat met vier jongens uit Lisse en nog een Leldenaar eens proberen de Gele Trui te veroveren. Onder de Lissenaren is Albert Wasse naar een bekende, die in zyn school- ploeg ook dit jaar voor de Ronde van Lisse uitkomt. Als er voor vrijdag a.s. nog zes lief hebbers komen opdagen, kan uit Leiden en omgeving nog een ploeg worden ge vormd. Er is nl. nog een ploeg niet ge plaatst in Arnhem. Verdere inlichtingen zyn te verkrygen: Prinsenstraat 20. Leiden. EINDEXAMENS RIJNLANDS LYCEUM Voor het eindexamen HBS-b slaagden: mej. R. R. s'Jacob en de heren G. C. Deketh, P. N. van Egmond. P. J. C. Jongsma, E. B. Jungslager, W. J. R. v. Lelyveld. P. Warns, F. Zeijlstra. Terug- getrokkenl, afgewezen 2. De examens zyn hiermede afgelopen. STICHTING CHR. BLINDENHULP „DE FAKKELS BIJEEN" De huis-aan-huis collecte voor de Stichting Chr. Blindenhulp, die vorige week gehouden werd, heeft het mooie resultaat van f. 2063.98 opgebracht. AANBESTEDING STUDENTENFLATS In opdracht van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting zal de heer H. Postel, architect te Bilthoven, op vrydag 5 augustus a.s. in het openbaar aanbe steden het bouwen van drie studenten flats met bykomende werken op een ter rein aan de Klikspaanweg. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand juni werd er by de Leid- sche Spaarbank ingelegd f. 2.098.308.85 en terugbetaald f. 1.682.723.76. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 538 en het aantal afbetaalde boekjes 238. Op 6.535 rekeningen van deelnemers aan de AfhaaldiAist werd f. 153.074.50 bijge schreven. Er werden 814 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlyke in houd van f. 23.346.38. Het tegoed der 45.850 inleggers bedroeg aan het einde der maand f. 37.149.132.72. Volgende week woensdag neemt de heer F. den Hartog, woonachtig te Zoe terwoude, officieel afscheid van de keu ringsdienst van het Openbaar Slachthuis. De heer Den Hartog was een der eerste keurmeesters van Leiden. Hy is 37 jaar bij het Slachthuis werkzaam geweest. Hy was een graag geziene figuur op de vee markt. Onze stadgenoot, de heer G. J. de Wit, is aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het kandidaats examen elektrotechniek. Het Leidwh Dagblad Als van ouds de MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. 30500 30500 30500 Wij verzoeken onze abon nees in Leiden, die een keer de krant niet ontvangen, vóór 7 uur n.m. (zaterdags tussen 4 en G uur) no. 30500 te bellen, waarna ons blad alsnog wordt bezorgd. Voor de buitengemeenten wordt voorzover de agent schappen telefonisch bereik baar zijn, elke klacht onmid dellijk doorgegeven. Bel vooral niet onze in de telefoongids vermelde kan- toomummers voor Admin. of Red., want deze kunnen U niet helpen. 30500 30500 30500 BEURSOVERZICHT Internationals lager Amsterdam, 13 juli In een betrekkelyk stille markt no teerden de internationale waarden van middag over de gehele linie beneden het vorige slotnievau. Het buitenland liet met kooporders verstek gaan, waardoor weinig steun werd geboden aan de ge ringe verkopen. Tengevolge van de poli tieke spanningen was Wall Street ook gisteren nog van slag af en sloot met lagere koersen, ook voor de Nederlandse hoofdfondsen. Begrijpeiyk reageerde Amsterdam gedurende het telefonische avondverkeer van dinsdag onmiddeliyk met dalende koersen toen Wall Street inzakte. De beurs opende voor Philips op 1172, tegen een vorige slotkoers van 1168 1/4. Het geringe aanbod behield ge durende de verdere beursduur de over hand, waardoor de koers verder inzakte tot 1165, by gebrek aan kooplust. AKU's openden min 7 op 525, mede in verband met de gepubliceerde minder gunstige cyfers'van de Amerikaanse dochter de American Enka. De rayon-aandelen ver loren verder nog terrein en belandden op 519. De vorige slotkoers was 531 3/4. Hoogovens 10 punten lager op 769, ter wyl Kon. Olies daalden van f. 133.60 tot f. 132.90. De slotkoers van dinsdag was f. 135.30 voor Kon. Olies. Unilevers had den bU de opening een stop-loss order te verwerken en openden laag op 939. Uiteindelijk bleek de openingskoers niet aan de lage kant te zyn geweest want de prijs zakte verder in tot 935. De slot koers van gisteren was 953 j Van de leidende cultures gaf Deli aan- I vankelijk een kleine koerswinst te zien, die later echter weer verloren ging. Am sterdam Rubber en HVA fractioneel la ger. De scheepvaartwaarden konden zich vry goed rond het vorige slotniveau handhaven waarby zelfs aandelen Kon. Boot 2 punten hoger openden op 182%. Ook hier kon de koerswinst niet geheel worden vastgehouden. De omzet van de 44 obligatielening 1960/3 Bank voor Ned. Gemeenten van gisteren heeft no minaal f. 862.500 bedragen. Vandaag was het in deze hoek stiller doch de koers werd onveranderd op 99 3/4 geadviseerd. De ultglfteprys was 99 1/4 WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 13 april. Londen 10 584—1059. Montreal 3.84A 3.84ft, Brussel 7.564—757V8, Stock holm 72.99—73.04. Milaan 60.75%— 60.804, Oslo 52.83 4—52.88 4, Lissabon 13.184—13.19%, New York 3.77—3.774, Parys 76.954 —77.004, Frankfort 90.424 —90.47 4, Zürich 87.424 —87.474, Ko penhagen 54.68 4 54.78 4, Wenen 14.554—14.564. Beurs van Amsterdam Woensdag 13 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 44 100** 100*1 Ned '59 44 100** 100*1 Ned '59 44 98** 98ft Ned. '60 II 44 1004GB 100*1 Ned '53 3% 944 B 944 Grootboek obl. 34 784 Ned '47 34 (3) 934 93ft GB Ned '51 34 964 Ned '53 34) 93 4 93 4 Ned 56 3 4 93 4 93 ft Ned '48 34 874 B 874 GB Ned '54 3 4 87 87 Ned '55 I 34 884 884 Ned "55 n 3V4 904 904 Ned '37 3 91 4 Dollarlng '47 3 924 024 fnvestenngscert 3.. 974 974 Ned 62-64 3 97*| 97*1 Indlê '37 A 3 93** 934 Grootboek '46 3 89ft Ned W8 6% 1094 1094 ACTIEVE AANDELEN Clt. Han dl en Ind. B. 33 4 33 Nat. Handelebank 170 166 Ned H&ndelmy 289 2894 Amst Rubber 1164 113 GB HVA 161OL Senembab 550 650 AJC.U 5314 516 Berkel'a Patent (v.) 315 310 GB Calvé Delft cert 896 GB 871 Del) My en (Ver.) 188 50 188.60 Kon Pap v Gelder 310 303 Hoogovens cert778 4 756 MUUer en Co N5 431 4 422 Ned Kabelfabr 595 565 GB Philip* 11864 1160GB Phlilpe pref 312 310 OB Unilever 953 4 931 Wilton Peyenoord 220 GB 210 4 OB BlUton 2de r 429 411 Dordtse OUe gew 650 4 642 Kon OUe (130.— 13750 13450 Idem (50 A f 20.135.35 132 50 GB HoU Amer UJn 138 4 137 4 Java China Paket 140 1384 KL.M 107.80 106.10 Kon Ned 8tmv Mil 1804 181 Kon Paket My 1314 1314 Stoomvaart MU Ned 1664 165 Ntevelt Ooudr cert 1414 138 v Ommeren cert 2714 2684 Kon Rott Uoyd 143 141 Ned Scheep? Onle 1434 141 OB NIETACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (34) I 934 idem 48 (34) 934 R'dam 5z-1 '4 4» 97% 974 ld ld n U0 (34) 934 Z.-HoUand *6 (44 99L Bankwezen Bank N. G. '58 (54) 104% 104% id NWB '52 (44 96ft 964 B Industr. Obligaties PhUips Dollarlng '51 954 944 Premieleningen A'dam T>3 3 106 A'dam '61 I 24 84 4 834 A'dam '66 I 2479*1 794 A'dam '66 n 24 95ft 954 A'dam '56 III 24 95 954 Eindhoven '54 24 77% 784 Enschede *54 24 78 L 76 Den Haag '52 1 24 87 864 Idem II 24 874 87 R'dam '52 I 24 884 Idem n 24 884 Idem '57 24 91 984 Utrecht *52 24 98% 89 Z.-HoU 1957 24 93 934 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 239.50 Amst Bank 350 HBO cert2224 Rott. Bank 301 Twentsche Bank 2864 industrie Ondernemingen Albert Heyn440 Borsumy 69 K N Ed met A-AA 96 Idem pref wd 103 Electrolasmy 355 Kon Ned Grofsm 1734 HoU Constructie 572 Ing our v Bouwnyv 263 Intematlo 148 Int Kunststof! Ind Leidse Wolspinnerij 487 Rott Droogdok My 633 Slkkens Groep 787 Ver Touwfabrleken 350 Walvisvaart 114 Wernlnk'e Betonm 151 Van wyk en Heringa 110% Zaalberg 121 Spoorwegen 237 50 345 222 295 280 435 66 97 103 173 548 2594 1454 60 480L 634 790 113 152 110% 123 Del) Spoorweg My 6 Amerlk fondsen Canadian Pacific R 244 24 Intern NickeJ 110% 109H Anaconda 50% 514 Bethlehem Stee) 444 444 Cities Service 42% 414 Genera) Motors 434 434 Kennecott 77 774 RepubUc Stee) 63 614 SheU OU 664 64% Union Pacific 274 27 4 Un. States Steel 804 80%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11