YAROSSIEAU (IE N.V, ^4 jongste bediendei LAKFABRIEKEN ALPHEN AAN DEN RIJN De International Yacht Club maakte puzzeltocht te water Leeuwinnen van circus Boltini kuierdenlos rond in Geleen Oost-Pruisen is een Russische raketbasis tegen het Westen FAO wil rijkdommen van de zee eerlijker gaan verdelen Weer slachtoffers van verkeer JONGSTE BEDIENDE (vrl.) ELEKTRISCH LASSER-BANKWERKER ELEKTROMONTEUR LEERLING-MONTEURS LEERLING-WIKKELAAR buffetjuffrouw werksfer avondwerksfer aide de cuisine (mnl. en vrl.) MAANDAG 11 JULI 1960 Spaanse ambassadeur maakte de tocht mee (Van een onzer redacteuren) Het was beslist geen landelijk uitgedost gezelschap, dat zaterdag middag op de landelijk gelegen jachtwerf van de firma G. van Wijk te Woubrugge arriveerde om deel te nemen aan een lang niet eenvoudige puzzelrit te water", die was uitgeschreven door de vorig jaar opgerichte exclusieve ..Netherlands International Yacht Club". De meeste leden van deze club. die al heel wat van de wereld hebben gezien en wier ge zichtskring dus wel niet beperkt zal zijn. kwamen tot de conclusie, dat het plassengebied van Zuid-Holland weliswaar niet zo veel beziens waardigheden te bieden heeft, maar dat het er toch maar goed toeven is. Vooral als er een puzzelrit wordt gehouden, waarbij de meest merkwaar dige en tevens lang niet gemakkelijke opdrachten moesten worden uit gevoerd. Joyrider met mobiele snackbar er vandoor Bij botsing drie auto's ernstig beschadigd Gistermorgen omstreeks vyf uur is een 21-jarige constructieschilder uit Rot terdam er met een mobiele snackbar welke was geparkeerd naby de hoofd ingang van de Floriade aan de Mathe- nessenlaan vandoor gegaan. De man die onder invloed van alcohol verkeerde is, met de wagen naar Blydorp gereden. In die stadswijk heeft hy de macht over het stuur verloren. De rydende snack bar, een voertuig van grote afmetingen, verpletterde twee personenauto's die waren geparkeerd langs de weg en kwam tegen een boom tot stilstand. Hoewel vrij ernstig gewond, had de schilder uit de zwaar beschadigde kabine kunnen vluchten. Niet ver van de plaats van de botsing heeft een inspecteur van politie hem aangehouden. De joyrider is naar het ziekenhuis overgebracht voor behandeling van zijn verwondingen. De eigenaar van de mobiele snackbar schrok hevig toen hij vernam dat zijn wagen zo ernstig was beschadigd. Het had hem jaren van werken en van sparen gekost, zo verklaarde hij, voordat hij het plan van een rijdende eetgelegenheid kon verwezenlijken. Kerkgangers hadden schrik van hun leven (Van onze Limburgse correspondent) Gistermorgen tegen 6 uur hebben vroege kerkgangers naar de Rectoraatskerk aan de Rijksweg te Geleen de schrik van hun leven door gemaakt. toen ze plotseling op de Rijksweg-centrum enkele leeuwen tus- tig in volle vrijheid over de weg zagen lopen met rond hen vier darte lende leeuwewelpen. Zo snel mogelijk zochten ze de bescherming op van de nabije Paterskerk, waarvan ze de deuren op een kier hielden en zo met kloppend hart de loop der gebeurtenissen verder afwachtten. Tegelijkertijd was een patrouille van de Geleense gemeente-politie haar ronde begonnen en ook de beide agenten, schrokken begrijpelijkerwijze voor de drie levensgrote leeuwen, die echter onbewust van de schrik, welke hun verschijning bij de mensen veroorzaakte, als grote nieuws gierige honden, snuffelend en nieuwsgierig rondkijkend, zich langzaam voortbewogen in de richting van Sittard. Ongevaarlijk Een der agenten begaf zich onmid dellijk naar circus Boltini, dat nabij de Hanenhof aan de Herenstraat in Geleen zijn standplaats heeft. Het duurde toch nog even voordat de agent voldoende mensen van 't circus uit hun slaap had gewekt en hun duidelijk had gemaakt wat er gaande was. Hoog gezelschap in Woubrugge De puzzelrit, die gemakshalve door de grote buitenlandse deelname .trea sure hunt" was genoemd, werd meege maakt door de Spaanse ambassadeur, de Graaf van Baena, die ook de prijs uitreiking voor zijn rekening nam. Zijne Excellentie ,die op de juryboot van de Rijkspolitie had plaatsgenomen, was bijzonder te spreken over de tocht. Hij sloeg alle drankjes en rokertjes, die in overvloedige hoeveelheden aan boord waren, af. ,,De zon, het water en de mensen, daar heb ik genoeg aan", ver telde de Graaf van Baena, die de leden van het Oranjehuis zeer goed kent, ons. Hy raakte maar niet uitgepraat over Koningin Juliana. ..Een charmante vrouw, die zeer begaan is met het lot van de kleine luiden". Hij wilde van alles weten over de zeilsport. ,,Als ik wat meer tijd had, zou ik beslist vaak gaan zeilen", verzuchtte hij, waarmee hij toonde niet alleen een goed ambas sadeur voor zijn land maar ook een goed ambassadeur voor de zeilsport te zijn. Over de organisatie van de tocht was overigens iedereen te spreken. Niet iedereen slaagde er weliswaar in om alle vragen te beantwoorden en som migen hadden wel een beetje moeite om de platte knoop, de paalsteek en de takeling te leggen, maar plezier had iedereen. De .treasure hunt" be tekende voor een palingbedrijf aan de plassen een goede dag. De deelnemers moesten namelijk allemaal een bosje paling halen. Dit leverde de meeste deelnemers weinig moeilijkheden op. Meer moeilijkheden leverde het halen Steekpartij in Amsterdam Een dronkemansruzie tussen twee Am sterdammers en twee Engelse zeelieden is in de nacht van zaterdag op zondag geëindigd met de arrestatie van een 25-jarige Amsterdamse schilder. Hij zal zich wegens zware mishandeling moeten verantwoorden, omdat hij een van de Engelsen met een mes in de buik stak. De ruzie ontstond omstreeks kwart over één in de Binnen Oranjestraat. De schilder had de Engelse zeelieden, op varenden van het in de Amsterdamse haven liggende m.s. „Saldura" uit Edin burgh, in een café in de Oranjestraat voor het eerst ontmoet. Ze zouden zijn vrouw hebben lastig gevallen. Hij maak te zich daarover zo kwaad, dat korte tijd later in de Binnen Oranjestraat een woordenstrijd ontstond, waarbij de schil der assistentie had gekregen van een andere Amsterdammer. Tijdens de vechtpartij die ontstond trok de schilder opeens een mes, waarmee hij de 23- jarige M. Smith uit Edinburgh in de buik stak. De Engelsman, die volgens de politie vry ernstig werd gewond, is in het Binnengasthuis opgenomen. Zyn 25-jarige vriend J. Bathing, eveneens uit Edinburgh, kwam er zonder kleer scheuren af. Zowel de Engelsen als de Amsterdammers hadden te diep in het glaasje gekeken. De gewonde zeeman kon nog niet worden verhoord. Bloemenmeisjes permanent op Schiphol Het ligt in de bedoeling in het vakan tieseizoen 18 juli tot 15 september iedere dag van 12 tot 6 uur permanent enige Haarlemse bloemenmeisjes aanwezig te doen zyn op de luchthaven Schiphol ten einde alle aankomende passagiers met een bloemetje te verrassen. Dat het hier om een grote onderne ming gaat blükt wel uit het feit dat er dagelijks zo'n 1500 passagiers op Schip hol aankomen zodat in totaal een 80.000 bloemen zullen moeten worden uitge reikt. De laatste tijd vooral hebben Haarlemse bloemenmeisjes verscheidene keren hun aandeel gehad in het ver welkomen van bepaalde passagiers op Schiphol Het laatst nog woensdagavond toen de Nederlandse cineast Herman van der Horst met zijn pasverworven douane zowel als de KLM zijn bereid duoane zowel als de KLM zijn bereid voor dit aardige initiatief alle moge lijke medewerking te verlenen. De Spaanse ambassadeur kijkt naar het wijde Hollandse landschap van water en weiden. Rechts van hem de burgemeester van Wou brugge. (Foto L.D./Holvast) van een druif op. Niet een gewone druif, maar de knop van een pikhaak. Er werd deelgenomen door ongeveer 20 boten. Er waren ongeveer 115 leden aanwezig. De eerste prijs voor de motorboten werd gewonnen door de heer P. van der Stoel met het motorjacht Brasi lia". De eerste prijs voor de zeiljach ten was weggelegd voor de heer J. Hoekstra, uit Noordwijk, met het zee waardige jacht ..Harlekijn". Onder de deelnemers bevonden zich de marineattaché's van Canada. Frank rijk en Duitsland. Ook de burgemees ter van Woubrugge maakte de tocht mee. Schending volkenrecht, zegt Adenauer (Van onze correspondent in Bonn) In het vroegere Duitse Oost-Pruisen bestaat een brede zone waar uit de bevolking verdreven is en die tot een leegte tussen Polen en Rusland is geworden. Daar heelt de Sovjet-Unie niet slechts 200.000 soldaten gelegerd, maar zij heeft er ook raketbases en havens voor onderzeeboten gevestigd. Dit verklaarde gisteren te Diisseldorf de Westduitse Bondskanse lier Adenauer voor meer dan 100.000 leden van de zogenaamde Land- j mannschaft Ostpreussen, waarin uit Oost-Pruisen verdreven Duitsers zijn verenigd. Het grootste deel van dit gebied behoort volgens de overeenkomst van Potsdam van augustus 1945 tot de Sovjet-Unie: het gaat hier om de stad Koningsbergen, thans Kaliningrad geheten, en omliggend gebied. De Russen hebben uit de overeenkomst van 1945 geconcludeerd dat dit gebied thans vast tot de Sovjet-Unie behoort. Het district Kaliningrad zendt zelfs sedert 1955 zes gedelegeerden naar het Sovjetrussische „parlement", de opperste Sovjet. Geen ordinair dreigement als van Kroesjtsjef Adenauer legde er gisteren de nadruk op, dat de annexatie van Oost-Pruisen en de verdrijving van het grootste deel der Duitse bevolking daaruit een zwaar onrecht is. Hiermede is het volkeren recht, zei hij, met voeten getreden. Het is een eis van algemene rechtvaardig heid, volgens Adenauer, dat in afwach ting van het vredesverdrag tussen de vroegere geallieerden inclusief Rusland en de regering van een verenigd Duits land geen definitieve besluiten ten aan zien van Oost-Pruisen worden genomen. De Bondskansnelier stelde voorts, dat men tegenover Kroesjtsjef ordinaire dreigementen van de laatste weken de Westerse eis naar echte vrede dient te plaatsen: „Ik ben niet van plan op de zelfde minderwaardige wijze te reageren (Van een speciale medewerker) Recente Visserijverdragen en conventies zullen mogen leiden tot het beheer van ht gemeenschapplijk bezit van de rijkdommen van de zee over de gehele wereld. De directeur van de Voedsel- en Landbouworganisatie (F.A.O.) afd. Visserijdr. D. B. Finn, hield vorige week maandag over dit onderwerp te Londen een rede. waarin hij zei. dat indien zulk een plan zou kunnen worden uitgewerkt, het kan worden gevolgd door snelle ontwikkelingen in het nuttig gebruik van de visserijen over de gehele wereld. Tijdens een lunch aangeboden door mr. A. J. Heighway, de directeur van de uitgeverij van „Fishings News", werd aan dr. Finn een speciale uitgave van het boek „Fishing boats of the World", deel 2. aangeboden. Tijdens deze gele genheid waren vele vooraanstaande figuren uit de visserij wereld van diverse landen (inclusief Amerika, Australië, Canada, Denemarken en Japan) aan wezig. Van Engeland waren aanwezig verte genwoordigers van het ministerie van Landbouw en Visserij, van de treiler- sectie, uit haringvisserijkringen en voorts figuren van de scheepsbouw en biologen. Dr. Finn gaf een overzicht van het werk van de F.A.O. sinds de oprichting in Hot Springs, Virginia (U.S.A.) in 1943. Hij zei, dat de organisatie was opgericht om taken uit te voeren betreffende voedsel en landbouw, waardoor de naties beter deden door onderling samen te werken dan door individuele acties. Onder de minder tastbare successen was het groter begrip tussen mensen van dezelfde problemen waaraan de F.A.O. is hulp aan de volkeren te brengen, waar nodig. Om technische voorlichting te geven aan onderontwikkelde gebieden, zijn de laatste 10 jaren 230 deskundigen aan het werk geweest in 53 landen. Vele van de nieuwe onafhankelijke staten moeten nu op hun eigen benen staan. Vele van deze volkeren, die in deze gebieden wonen hebben gebrek aan eiwitrijk dierlijk voedsel. Nu is juist de vis het voedsel dat dit tekort kan ondervangen. De vissoorten verschillen alle in eiwit rijkheid, doch praktisch alle geven zij een prima voedsel. Het doel van de F.A.O. was in alle gevallen om de visserij op gang te hel pen of hierin advies te geven. In de meeste landen draagt de visserij slechts weinig bij in de nationale wel vaart ervan. In het algemeen heeft de visserij weinig aandacht gehad van de overheid, vooral op het gebied van op leiding. Vele landen hadden wel land- bouwcursussen, doch geen enkele oplei ding voor de visserij. Er zijn vele landbouwdeskundigen, doch die van de visserij zijn overal schaars. Landen als Rusland en Japan hebben sinds een lange reeks van jaren wel veel aandacht hieraan besteed en hieraan kan de rest van de wereld een voorbeeld nemen. Een ander punt is, dat er landen zijn, die zich nooit met de visserij hebben bemoeid, terwijl zij een zee, voorzien van rijk eiwit voedsel, dicht in hun nabijheid hebben. De hoogste tijd Hü vroeg zich af of het niet tijd werd dat de volkeren bij elkander kwamen om de problemen omtrent het beheer van de rykdom van de zee te bespreken. Indien op dit gebied enige overeenkomst zou kunnen worden bereikt, dan zouden in een tweede stadium plannen kunnen worden uitgewerkt voor het opsporen van de vis, en voorts betere methoden kunnen worden genomen voor het van gen van de vis. Op het gebied van de tonijn- en gar nalenvisserij zijn reeds goede resultaten geboekt. Een afgevaardigde van de Engelse treilersectie. Sir Fred Parkes, bood dr. Finn het in de aanhef van dit artikel genoemde boek aan. Hierbij prees hij dr. Finn voor zijn pionierswerk. Dr. Finn behoorde tot de mensen, die meer dan 14.000 mijl voor dit werk van de F.A.O. hebben gereisd. Pleidooi Bij deze gelegenheid pleitte hij voor een samenwerking van de volkeren om de visserij problemen in F.A.O. verband op te lossen. Dit zal betere resultaten hebben dan dat ieder land zijn visserij- grenzen gaat vaststellen. Hierbij doelde hij speciaal op IJsland. De zeeën zijn voor het gebruik van ons allen, zolang al zij op de juiste wijze worden gebruikt Tijdens zijn redevoering maakte Sir Fred Parkes bekend, dat een verre- visserij treiler, die in oktober a.s. te water zal worden gelaten de naam „D. B. Finn" zal krijgen. Dit als een bewijs van erken telijkheid voor het werk van dr. Finn voor de F.A.O. heeft gedaan. Mrs Finn stemde er in toe de doopplechtigheid te zullen verrichten. De rapporten en gegevens omtrent de vangst van de verschillende landen over de gehele wereld, alsmede gegevens omtrent eigen behoefte en export zijn allen afkomstig van onderzoe kingen van de visserij-experts van de FA.O. Wü moeten dit werk van harte toejuichen. als Kroesjtsjef gesproken heeft". Ade nauer verklaarde tenslotte dat het bit ter noodzakelijk is gezien de situatie op een reeks van plaatsen in de wereld om de Navo te versterken. Er is geen twijfel aan. dat Adenauer zich tegenover de Oostpruisische vluch telingen in een moeilijk parket bevond. Men dient zijn uitlatingen over Oost- Pruisen dan ook te zien tegen de ach tergrond van de verkiezingen van 1961, wanneer ook de miljoenmassa van vluchtelingen in West-Duitsland van enorme betekenis zal zijn. Minder door zichtig is voor Bonn nog altijd Ade nauers opwekking van vorige week om het „nationale gevoel van het Duitse volk" te versterken. In commentaren in de Bondsrepubliek heeft men erop ge wezen, dat dit zonderlinge woorden wa ren in de mond van de man die 't in de laatste tien jaren zo druk heeft gehad over de Europese geest en wiens houding sedert 1949 veel verried, maar nu juist nimmer enige nationalistische tendens. Adenauer zei ook niet waaruit hij heeft opgemaakt, dat het de Duitsers thans aan nationaal gevoel ontbreekt. Een der Bonner dagbladen schreef dezer dagen: „Nationaal gevoel is voor de Duitsers eerder een verlangen dan een bezit". Anderen zeiden dat de kanselier mis schien weer eens onder de invloed van De Gaulle met diens „Europa der va derlanders" stond. De temmer van het circus en zijn assistenten en enkele circusknechten haastten zich naar de op 200 a 250 meter verder liggende Rijksweg, waar ze een kring vormden rond de in vrij heid lopende leeuwinnen, die volkomen ongevaarlijk bleken. Rustig werden de leeuwinnen spelenderwys in enkele per sonenauto's van het circus gehesen. De welpen, die kwispelstaartend van genoegen het gedoe van de grote men sen waarschijnlyk als een spelletje be schouwden, kropen zonder dwong bij hun moeders in de wagen en zo werd het gehele gezelschap naar de verblyf- plaats op het circus-terrein terugge bracht. In hun normale doen zyn deze leeuwen, die van geboorte af gewend zün aan het gezelschap van mensen, niet gevaarlijk, maar men kan het bui tenstaanders niet kwalyk nemen dat ze een angstig kwartiertje hebben door gemaakt, omdat zy toch niet konden weten dat deze byna volwassen leeu wen in dit geval zelfs met hun wel pen de mensen niet als hun vyanden beschouwen. De achttienjarige Linda Bement tot voorheen „slechts" schoon heidskoningin van de staat Utah en later van geheel Amerika is in Miami Beach tot de allermooiste van het heelal uitgeroepen. Aan vankelijk kon het meisje het nau welijks geloven, maar toen de waar heid. eenmaal goed tot haar was doorgedrongen, was ze er er wat verguld mee. Na een onderzoek heeft men kunnen vaststellen, dat een losgebroken paard by een nachtelyke kuier tussen de stal len door, de afsluiting van het voor de leeuwen apart ingerichte hok heeft opengestoten en zo de leeuwen met hun welpen in de gelegenheid stelde, wat verder dan gewoonlyk te gaan rondlopen. Een 22-jarige Amerikaanse militair van de vliegbasis Soesterberg, een 18-jarig dienstmeisje en een 75-jarige schilder (beiden uit Amsterdam) zijn het afgelopen weekeinde bij verkeersongelukken in en om Amsterdam om het leven gekomen. Zaterdagavond reden twee Ameri kaanse militairen van de vliegbasis Soesterberg in hun open sportauto met grote snelheid (getuigen schatten 170 km.) over de Rijksweg van Amsterdam naar Utrecht. Ter hoogte van Ouder kerk verloor de bestuurder de macht over het stuur. De auto reed eerst de berm in. ramde enkele betonnen paal tjes en botste daarna, nog steeds met grote snelheid, tegen een ook in de richting Utrecht rijdende personenauto. De militairen werden uit de auto ge slingerd. Een hunner overleed vrü spoe dig na het ongeval, terwijl zijn vriend zwaar gewond naar het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam werd overge bracht. De vijf inzittenden van de personen auto, die over de kop sloeg, kwamen er met builen en schrammen af. De auto's werden zwaar beschadigd. Het 18-jarige dienstmeisje J. de Jong uit Amsterdam, dat zaterdagoch tend op haar fiets by de hoek Stadion- weg-Appollolaan in Amsterdam werd aangereden door een vrachtauto met aanhangwagen, is zaterdagavond in het Wilhelminagasthuis aan de opgelopen verwondingen bezweken. De achterwie len van de auto reden over haar buik. Een 75-jarige bromfietser uit Am sterdam werd gistermiddag op slag ge dood in de Kinkerstraat, nadat de wie len van een stadsbus (lijn 17) over zyn hoofd waren gereden. De man moest uitwijken voor de bus ,die by een halte had gestopt en weer was gaan rijden. Hl slipte op de tramrails en kwam met zijn hoofd onder de wielen van de weg- rydende bus. In de nacht van zaterdag op zondag is te Boxtel op de weg naar Schyndel een personenauto met drie inzittenden uit de bocht gevlogen en tegen een langs de weg staande hoorn terechtge komen. Hierbij werd de 30-jarige BI. W. van der Aa uit Schijndel, die naast de chauffeur zat, uit de wagen geslin gerd en op slag gedood. De chauffeur van de auto kreeg een schok. De even eens in de auto zittende zwager van het slachtoffer werd gewond. De 10-jarige v. d. Linde, uit Zeelst werd gisteravond te Veldhoven door een personenauto aangereden, doordat de bestuurder ervan remde en slipte. De jongen, die op een fiets reed, was op slag dood. In de Grote Marktstraat in Den Haag is zaterdagmiddag tegen half- twee een ongeluk gebeurd, dat aan de 60-jarige heer L. H. Schenkenberg van Nierop uit de Loevesteinlaan in Den Haag het leven heeft gekost. De heer Schenkenberg stak hard lopend de Grote Marktstraat over dwars door het drukke verkeer heen. Hij liep tegen een autobus van de H.T.M. op, werd overreden en was op slag dood. Gisteravond zyn op een kruispunt by Ruinen twee auto's tegen elkaar ge reden, waarby de 84-jarige heer J. Moes, uit Hoogeveen, levensgevaarlijk werd gewond. Hij is twee uur later in het Hoogeveense ziekenhuis overleden. De botsing ontstond doordat een zoon van het slachtoffer, zonder uit te kij ken, de verkeersweg overstak. N.V. Koninklijke Ned. GROFSMEDERIJ, (G||S) LEIDEN Voor de afd. correspondentie vragen wy een Leeftijd circa 16 jaar. Bij voorkeur enige jaren mulo-opleiding. Sollicitaties aan de Personeelsafdeling Zuidsingel 66-68 telefoon 26341. JESSE elektro-apparaten- en transformatoren fabriek, vraagt een en Aanmelden: VERVERSTRAAT 8 LEIDEN - TEL. 20380 CAFÉ-RESTAURANT 'T SCHUTTERSHOF vraagt een nette (dagdienst) een voor de morgenuren, 7.3012 uur; een en een Aanmelden Leiden Steenstraat 2, Telefoon 30335 BEKENDMAKING. Burgemeester en wethouders van WARMOND maken be kend, dat zij voornemens zyn aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland toestemming te vragen, dat, in afwijking van het uitbreidingsplan, T. VOS Jac.zn., een bedrijfsgarage mag bouwen op diens terrein by zijn woning Bijleveldlaan 2 alhier. Belanghebbenden kunnen binnen 10 dagen na dagteke ning dezes hun bezwaren te gen de voorgenomen afwijking schriftelijk kenbaar maken bij burgemeester en wethouders voornoemd. Warmond, 11 juM 1960. vraagt voor de afdeling Administratie enkele in het bezit van mulo-diploma. .igenhandig geschreven sollicitaties te richten aan de afdeling PERSONEELSZAKEN, Emmalaan 46, postbus 8, Alphen aan den Rijn

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 8