Ria van Velsen kwam op 100 meter rugslag tot een nieuwe wereldtijd Negen van elf nummers voor Oostduitse dames Troosteloze wedstrijd werd door W. -Duitsland opnieuw gewonnen Joop van Leeuwen (Holland) werd verrassend kampioen 3000 meter B - kampioenen Wereldrecord tienkamp in V.S. door twee atleten verbeterd MAANDAG 11 JULI 1960 LANDEN-ZWEMWEDSTRIJD VIEL IN HET WATER (Van een speciale verslaggever) Het leek er nog in te zitten, een revanche op West-Duitsland voor de vorig jaar in Saarbrücken geleden nederlaag (113310), toen in een meedogenloze strijd op de 4 x 200 meter vrije slag heren onze landgenoten fel van zich afbeten en nagenoeg geen terrein behoefden prijs te geven. Door een onverwachte overwinning van Greetje Lugt- hart bij het schoonspringen dames en de verwachte zege van de Ne derlandse dames-estafetteploeg op de 4x 100 meter wisselslag, was de achterstand van twaalf punten tot één punt teruggebracht met nog al leen de 4 x 200 meter heren op het programma. Een Nederlandse overwinning op dit nummer zou de balans op dat moment 103 104 in het voordeel van de oranjeploeg doorslaan. Maar het heeft niet zo mogen zijnHet werd opnieuw een nederlaag: 114109. Nederlands record voor Ronnie Kroon De laatste troef, die de Duitsers in het water brachten: het 18-jarige, veel belovende talent Gerhard Hetz, was te machtig en te snel voor Nederlands laatste man kunstschilder zonder baard) Leo Verburgt die gehinderd door 'n lichte blessure niet in zijn bes te vorm stak. Vrijwel gelijk waren zij te water gedoken, maar met enkele meters voorsprong tikte Hetz als eerste aan Hetz bracht individueel te snelste tijd op de klokken: 2 min. 9 sec. en de ploeg kwam uit op 8.44,7. Voor Nederland, dat met een tijd van 2.11.- in Van Spinge- len zijn snelste man had, was de totaal- tijd 8.48.-. Het was een fascinerend slot van een overigens troosteloze wedstrijd, waarin zelfs de hoogtepunten, zoals daar waren het nieuwe wereldrecord van Ria van Velsen op de 100 m. rugslag da mes met een tijd van 1.10,9 op gister middag en de recordverbetering van Ronnie Kroon op zaterdag op de 100 m. vrije slag heren (57.3), door de onafge broken regenval niet die glans kregen, die zij verdienen. Krachtsinspanning Ria van Velsen heeft haar topprestatie mede te danken aan de grote tegenstand die zij moest overwinnen van een overi gens teleurgestelde Rini Dobber en van de Duitse Helga Schmidt, die de wereld recordhoudster reeds dadelijk na het startsein prikkelde tot een extra krachts inspanning. Want Helga Schmidt trok zich van de reputatie van haar tegen standster niets aan en was er stellig niet door geïntimideerd. Zij hield de achter stand op de eerste 50 m., die Ria v. Vel sen aflegde in 34,2 sec., tot een minimum beperkt, terwijl Rini Dobber als derde keerde. In een vloeiende styl liep Ria van Velsen op de tweede 50 meter lang zaam maar zeker van de Duitse weg, voor wie nu als een dreiging Rini Dob ber by elke slag dichter naderde. Het Amsterdamse meisje vocht voor de twee de plaats, maar helaas, zy het dat voor beiden dezelfde tyd werd afgedrukt: 1.12,8. Helga Schmidt tikte toch 'n frac tie eerder aan. Zenuwachtig raadpleeg den de tijdwaarnemers toen reeds hun stopwatches, waarop Ria van Velsens nieuwe wereldtijd stond aangegeven (1.10.8, 1.10.9 en 1.11.3). De vreugde over het nieuwe wereldrecord stelde de te leurstelling over Rini Dobbers derde plaats ver in de schaduw. Want een te leurstelling en mede een onverwacht puntenverlies was Rini Dobbers der de plaats ongetwijfeld, zoals by de he ren de grote teleurstellingen was het fa len van Verburgt en dat van de door een kaakontsteking geplaagde Wieger Mensonides op de 200 meter schoolslag op welk nummer hij als laatste finishte in de zeer matige tijd van 2.46,7. Tegenover deze teleurstellingen ston den echter ook lichtpunten zoals de knappe overwinning van de 17-jarige Amsterdammer Ronnie Kroon op de 100 meter vrije slag, waarbij niet alleen de tijd (57,3) een nieuw Nederlands record, dat met 57,4 op naam van Theo Hoog veld stond, imponeerde, maar tevens de wijze waarop hij deze zwom. De Duitse coalitie Völl-Jacobsen stond van het be gin af aan machteloos tegenover dit ge weld. De revanche, die Zierold en Hetz voor deze nederlaag namen op de 1500 meter vrye slag, was echter indrukwek kend. Met voortreffelijk teamwerk sloop ten zij in enkele tussensprints de krach ten van Leo Verburgt die na 300 meter reeds in geslagen positie lag. Lang kon Johan Bontekoe zich echter achter de Duitsers handhaven, maar tenslotte ging ook hij door de knieën en onbedreigd legden de Duitsers beslag op de ere plaatsen met Hetz in eerste positie. Groot was de Duitse superioriteit eveneens op de overige herennummers, behalve dan de 4x200 meter estafette, waarop Nederland slechts weinig ver lies leed. De tweede plaats van Martin Stokhorst bij het schoonspringen was 6lechts een dun doekje voor het bloeden. Winst van dames Zoals geen verwondering baart, moest de winst weer komen van de dames- ploeg, die op vrywel alle nummers de ereplaatsen voor zich opeiste, in het eerste nummer, de zaterdag verzwom- men 400 meter vrije slag, kwamen de Duitse vertegenwoordigsters niet in het stuk voor en boeide slechts het duel tus- Te Vinkeveen 3 km Ter gelegenheid van het 90-jarig be staan heeft de Amsterdamse Zwemclub AZ '70 gisteren een 3 km zwemwedstrijd georganiseerd op de Vinkeveense Plas sen. Er waren voor de wedstryd ondanks het koude en regenachtige weer toch nog ongeveer 200 deelnemers komen op dagen. De uitslagen van de wedstrijd luiden: 3000 meter schoolslag dames: 1. G. Drogbrop (DWR) 1 00.52; 2. M. Os kam (De Dolfijn) 1.00.53. 3000 meter schoolslag heren: 1. Van Oest (Het IJ) 57.29.6: 2. Van Altena (De Robben) 57.29.9. 3000 meter vrije slag dames: 1. I. Tig- gelaar (De Robben» 49 18.9; 2 D Koop man (Naaiden) 5119 4 3000 meter vrye slag heren: 1. De Wit te (AZC, Apeldoorn) 46.32.6; 2. V. d. Akker (Brandenburg) 50.35.2; 3. Geerts (Boskoop) 50.38.4. RONNIE KROON Nederlands record in 2.56,6 derde werd. Rita Kroon fun geerde in deze strijd slechts als figuran te. Dubbele winst lag er voor Nederland op de 100 meter vrije slag met Cockie Gastelaars onbetwistbaar als de snelste in 1.03,4, terwijl Sita Posthumus tot 1.04,5 kwam, evenals op de 100 meter vlinderslag, waarop Atie Voorbij en Ma rianne Heemskerk een felle strijd lever den om de overwinning, die eerstge noemde voor zich opeiste met 0,1 sec. verschil (1.12,5 en 1.12,6). Dat beide es tafettenummers ook door de Neder landse meisjes werd ingepalmd, lag ge heel opgesloten in deze resultaten, al heeft het er op de 4x100 meter wissel slag wel even om gespannen, toen Helga Schmidt en Wiltrud Urselmann hun ploeg een niet onbelangrijke voorsprong gaven. Atie Voorbij werkte de achter stand echter geheel weg en toen Cockie Gastelaars als laatste in het water dook was de overwinning reeds zeker. In het water. RIA VAN VELSEN opnieuw in de bloemen sen Jans Hulsegge-Koster en Corrie Schimmel, dat eerstgenoemde met hand slag in haar voordeel besliste. Voor bei den werd 5.01,1 afgedrukt. De 200 meter schoolslag was voor de wereldrecord houdster Wiltrud Urselmann in 2.52,5 met Ada den Haan in 2.54,8 op de twee de plaats, welke echter lang aan een zij den draadje heeft gehangen door het voortreffelijke zwemmen van Martha Bongartz, die na 150 meter nog tweede lag. De eindsprint van het Eindhovense meisjes was evenwel onweerstaanbaar, ook voor Martha Bongartz, die met ere Greetje Lugthart, die de eerste vier sprongen bij het schoonspringen zater dag afsloot met een derde plaats achter de Duitse Suzanne Richter en Thea du Pon. slaagde er gisteren in op te rukken naar de eerste plaats, waarbij zij in haar spoor de twee Duitse vertegenwoordig sters, Ursel Hills, meekreeg. Thea du Pon bezette de derd£ plaats. Een wereldrecord en een Nederlands record waren de meest positieve elemen ten in deze landenwedstrijd, die letter lijk in het water is gevallen. Bewonde ring dwongen enkele prestaties af, maar niet minder zij, die, ondanks de stromen de regen, met belangstelling de strijd bleven volgen, schuil gaande onder pa raplu's of gehuld in het plastic. Een overwinning hadden zij meer dan ver diend De „tweedaagse" werd besloten met een vriendschappelijke ontmoeting tus sen de waterpoloploegen van Nederland en Duitsland, die na een zouteloze strijd eindigde in een gelijk spel: 44, nadat de Duitsers met de rust met 2—1 leid den. Voor Nederland doelpuntten Muller en Van Dorp beiden tweemaal, waarvan Van Dorp eenmaal uit een 4-meterworp. De Duitse treffers kwamen van Honig (2), Osselmann en Nagy (4-meterworp). Verregende strijd om jeugdtitels Trims Cruiming (WIK) snelste sprintster (Van onze atletiekmedewerker) Truus Cruiming, het Wassenaarse W.1 .K.-sprintstertje en de A.V. „Hol land" loper Joop van Leeuwen, twee atleten uit het district Leiden, hebben er gistermiddag voor gezorgd, dat het kleine groepje Leidse atletiekenthousi- asten teenminste niet met 'n chagrijnig gezicht van de Nederlandse jeugdkam- pienschappen huiswaarts keerde. Want ook in Delft, rond de sintelbaan aan de Brasserskade, regende het onophou delijk. Geen weer dus om met plezier langs het „lijntje" te staan. Maar toen eerst Van Leeuwen op de 3000 m. en kort daarna een razendsnelle Truus Cruiming op de 100 meter de Neder landse kampioenstitel in de wacht sleepten, was al het leed vergeten. Verregende naargeestige kampioen schappen dus. De baan lag tegen vier uur onder water en er stond een tame lijk harde wind, die de 100 meter sprin ters pal tegen hadden. Prestaties van enige kwaliteit waren er nauwelijks, al sprong de PSV'er Theo Beelen toch altijd nog 6 72 meter ver, liep Jan van Uden een 300 meter in de demi-finale „op zijn sloffen" in 35.7 en drukte Piet van der Kruk de 6 kg kogel naar 15.24 meter. Tweemaal goud Het aantrekkeiyke Tilburgse meisje Lia Hinten (K en K) was de enige, die twee titels voor zich opeiste. Op de 60 meter horden bleef ze in de finale van start af op overtuigende wijze onbereik baar voor al haar tegenstanders. 9.1 sec noteerde zij in de demi-finale, terwijl de beslissende race in 9.3 sec werd afge legd, maar toen stonden de zes horden ook in één „doorwaadbare plas" opge steld en had Lia al zesmaal vergespron- gen. 5.40 meter was ruim voldoende om iedere belager achter haar in het natte zand te doen bijten. De Dood overmeesterd Tijdens de 3000 m race, die de Leide- naar Van Leeuwen zou winnen, bleek weer eens, dat kampioenswedstrijden soms heel grillig kunnen zijn. Wie had nu bijvoorbeeld verwacht, dat de als on verslaanbaar geachte Zaankanter Chris de Dood (OSV), eenvoudig murw werd gelopen? Niet eenmaal had er tot voor gisteren iemand kans gezien om deze bikkelharde knaap te kloppen. Ook Van Leeuwen niet. Op de Nationale Avond- wedstryden van A.V. .Holland", enkele weken geleden, speelde de OSV'er nog met de Leidenaar Direct na het startschot gleed De Dood ook nu weer naar de leiderspositie Het veld volgde gedwee. Dat duurde zo twee ronden lang. Nog steeds had nie mand hetg ewaagd om De Dood onder ogen te komen. Van Leeuwen zinde het zo niet langer, het tempo lag ook erg laag, en hij trok met een soepele tussen- sprint lang de grote favoriet. Deze, op zijn beurt, duldde niemand voor zich en met een vinnige tussensprint schoof hy weer langs de Holland-atleet, die bijzon der makkelijk „draaide". „Het ging, ik voelde het onmiddellijk", vertelde een dolgelukkige Van Leeuwen ons na afloop. Vandaar kennelijk ook. dat hy. met nog twee volle ronden te lopen, het aandurfde om met een vlijmscherpe demarrage er vandoor te gaan. Deze onverwachte brutale aanval betekende een morele slag voor de Zaan kanter, wiens gezicht vertrok in een uiterste poging om een passend ant woord te vinden. Maar Van Leeuwen ging door, luid aangemoedigd door de Leidse supporters, die nu vergeten had den, dat ze geen droge draad meer aan hun ljjf hadden. Tien. twintig meter liep Van Leeuwen uit. Hij bleef onbereik baar. De Dood. volledig gedesillusio neerd. zakte verder af naar de vijfde plaats. De tyd die Van Leeuwen maakte, 9.04.8 betekende een verbetering van zijn eigen Leidse record, dat op 9.06.1 stond. Nerveuse meisjes Op de 100 m sprint voor meisjes bracht het district Leiden twee troeven aan de start. Truus Cruiming (WIK), die met een benauwd gezicht rondliep en het opkomende Bataven-sterretje Wieneke Witteman, dat er zo mogelijk nog erger aan toe was. Beide meisjes kwamen door hun series heen en ook de halve finale leverde geen moeilijkheden op, Truus noteerde toen de snelste tijd (12,9) en Wieneke werd met 13.4 derde. Eerlijk gezegd hadden wij verwacht, dat de sterke Amsterdamse Rini Over weg (Sagittal op de hoogste trap van het schavotje zou komen te staan, maar ook hier liep het anders. Een prima star tende Truus Cruiming nam onmiddellijk enkele centimeters en stond die niet meer af, ook niet aan Rini Overweg, die zeer tegenviel en vijfde werd. Wieneke Witteman verraste opnieuw met een zeer eervolle vierde plaats in 13,2. De tijd van de winnares was 12.8. Het polsstokhoogspringen, tenslotte, moesten wegens de slechte weersom standigheden worden gestaakt. De uit- schuifbare standaards zaten onwrikbaar vast en bovendien haddpn de springers geen houvast meer aan de gladde, natte polsstokken. Het heeft de organiserende vereniging AV '40 niet meegezeten. Kampioen werden: ZWEMMEN Ook recordtijd op 110 yards rugslag Het 17-jarige Rhodesiaanse zwem- stertje Natalie Steward, dat in wed strijden voor Engeland uitkomt, heeft zaterdag in Blackpool het wereldrecord op de 110 yards rugslag op haar naam gebracht met een tyd van 1 min 11,1 sec. De verrichting van Natalie kwam als een grote verrassing, want ze staat beter bekend als vrye slag zwemster dan als rugslagspecialiste. Wedstrijd om Scheldebekers De jaarlijkse wedstryd om de „Schel debekers" een der zwaarste lange af standswedstrijden ter wereld voor ama teurs is zaterdag geëindigd met een overwinning voor de Hagenaar Rob Ingenluyff. Hij zwom de afstand tussen de vuurtoren van Nieuwenzand in Zeeuws-Vlaanderen en het badstrand van Vlissingen (hemelsbreed 5 km, maar door de stromingen op de Schelde enkele kilometers langer), in 1 uur 6 min. en 27 sec. Een snelle tijd, gezien de klimatologische omstandigheden. De sterke zuid-westenwind maakte het water (16,5 graden Celsius) namelijk zeer woelig. Enkele zwemmers en vele begeleidende roeiers werden door de flinke golfslag zelfs zeeziek. Een bijzonder knappe prestatie ver richtte ook het 14-jarige Hilversumse meisje Ineke Tiggelaar. Zy werd van de 20 deelnemers, onder wie 4 dames, tweede met een achterstand van byna 2',2 minuut op Ingenluyff. De Engels man Joe Smith was de best-geklas seerde buitenlander en Piet Rotte van Luctor et Emergo uit Middelburg de snelste Zeeuw. De unieke wedstryd werd georgani seerd door de zwem- en poloclub „De Zeehond" uit Vlissingen. Zeventien deelnemers(sters) voltooiden de race. ATLETIEK Wilma Rudolph: 200 meter in 22.9 sec. De Amerikaanse atlete Wilma Ru dolph heeft tijdens damesatletiekkam- pioenschappen het wereldrecord op de 200 meter gebracht op 22.9 sec. Een fenomenale prestatie, want het oude re cord stond sedert 1956 met een tijd van 23.2 sec. op naam van de Australische Betty Cuthbert, die ook op 7 maart van dit jaar in Hobart eens tot deze tyd was gekomen. Wilma Rudolph, die ook de 100 meter won in 11,5 sec. maakte zich daarmede in een slag tot een der grote favorietes voor de Olympische medailles op de sprintnummers. De verdere prestaties op deze nationale kampioenschappen van de Verenigde Staten waren overi gens weinig hoopgevend. Dit zijn de winnaressen op de ver schillende nummers: 100 meter: Wilma Rudolph, 11,5 sec; 200 meter: Wilma Rudolph 22,9 sec. (nieuw wereldrecord); 400 meter: Irene Robertson, 57,1 sec; 800 meter: Pat Daniels, 2.17.5; 80 meter horden: Joan Terry 11,4 sec; discuswerpen: Olga Co- nol ly-Fikoto va 47.39 m; speerwerpen: Karen Mendyka 45.08 m; kogelstoten: Earlene Brown 15.15 m. De belangrijkste uitslagen van de nationale B-kampioenschappen atletiek, die gisteren te Hengelo onder stromende regen werden gehouden luiden: 110 meter horden: 1. Miltenburg (Uni on) 16.3. Hoog dames: 1. C. Meere (Olympia) 1.48 m. 80 meter horden: l.R. Heystee (Blauw wit) 12.6. Discuswerpen heren: 1. J. Doornbosch (Haarlem) 38.29 m. 800 meter dames: 1. J. Koekoek (AV '34» 2.42.3. Speer dames: 1. M. Kollenburg (Oss VLO) 32.10. 400 meter dames: 1. J. van Laar (Ko meten) 61.7. Discus dames: 1. M. Riemens (AV '56) 34.34 m. Vèrspringenheren: l.H. Sievers (Haar lem) 6.33 m. 5000 m. heren: 1. R. Klinker (Hellas) 16.05. Kogelstoten heren: 1. R. Knol (Thor) 12.60'4 m. 400 meter horden: 1. K. Ummels (HAC) 58.8 sec. Oranje - nederlaag in landenatletiek F anny Blankers-Koen toch zeer tevreden De atletiek-landenwedstryd tussen de damesploegen van Oost-Duitsland en Nederland, die gisteren in Halle werd gehouden, is geëindigd in een 7245- overwinning voor de Oostduitse dames. Van de elf nummers eindigden er slechts twee in een Nederlandse overwinning, namelijk de 400 meter door de Ensche- dese Ine ter Laak-Spijk in 55,6 sec. voor Ursula Breier in 57,5 sec. en by het hoogspringen door Dini Hobers en Nel Zwier die op respectievelijk de eerste en tweede plaats beslag legden met een INE TER LAAK-SPIJK een van de twee zeges 100 meter heren: 1. R. Hendriksz (Sprint) 11.7. 100 meter dames: 1. Y. Raadtsen (Pal- thene) 13.5. Speer heren: 1. A. Sliedrecht (Trek vogels 48.86. 800 meter heren: 1. G. Noordhof (Ko meten) 2.02.3. 200 meter dames: 1. G. Soesbeek (AVG •26) 27.6. 200 meter heren: 1. J. Halsemme (Hol- landia) 23.7. Hoogspringen heren: 1. J. Vriends (HAC) 1.73. 400 meter: 1. K. Koppelaar (AAC) 51.8. Polsstokhoog1. J. Fikkert (Sisu) 3.27. 1500 meter heren: 1. B. Vos (Avon) 4.07.3. Vèrspringen dames: 1. J. M. van Wijn gaarden (per lid KNAU) 5.01. Hinkstapspringen: 1. M. Meuwese (Haarlem) 13.18. Yolanda Balas weer hoger Tijdens atletiekwedstryden in Boeka rest heeft de Roemeense Yolanda Balas het wereldrecord hoogspringen dames verbeterd en gebracht op 1.86 meter. Het oude record stond met 1.85 meter sinds 6 juni van dit jaar reeds op haar naam. sprong van 1.65 meter. De Oostduitse dames waren op de overige nummers superieur en verbeterden maar liefst drie Duitse records. UUa Donath kwam op de 800 meter tot 2 min. 06,6 sec., Doris Muller wierp de discus 55.33 ver en Inge Schwalbe zag de speer na een vlucht van 55.64 meter de grond raken, prestaties van wereld klasse. Op de sprintnummers hadden de oranjemeisjes geen antwoord op de 11,8 sec. en 11,9 sec. van Gisela Birkemeyer en Barbel Mayer. Joke Bijleveld eindig de als derde in 12.- sec. Op de 200 me ter zorgde Helen Ort voor een succesje. Zij greep in 24.7 sec. de tweede plaats achter Hannelore Rapke Sadau, maar plaatst zich voor Nannie Haase, die haar de afgelopen weken voortdurend te snel af was op dit nummer. Zoals gezegd zegevierde Ursula Do nath op de 800 meter in de nieuwe Duit se recordtijd van 2 min. 06. 6 sec. voor de Haagse agente van politie Gerda Kraan, die met een tyd van 2 min. 10.8 sec. iets teleurstelde. Verheugend was het goede lopen van Els Nieuwpoort, die in 2 min. 13,6 sec. haar beste persoon lijke prestatie aanmerkelijk verbeterde. Het verspringen is een duel geworden tussen de Oostduitse Hildrum Claus, die de vijfde plaats en Joke Bijleveld. die de 3de plaats op de wereldranglijst van dit jaar inneemt. De Oostduitse zege vierde met 6.18 meter slechts vijf centi meter verschil voor Joke Bijleveld met 6.13 meter. Op de 4 x 100 meter estafette waren de Oostduitse dames met een tijd van 454.4 sec. te snel voor de Nederlandse ploeg, maar Joke Bijleveld, Nannie Haa se, Ine ter Laak-Spijk en Helen Ort be naderden met 46.5 sec. op 0.4 sec. het Nederlandse record. De trainers van beide landenploegen waren zeer tevreden over de bereikte prestaties. Fanny Blankers-Koen zei na afloop, dat de Oostduitse atleten van bijzondere klasse waren. Het schonk haar voldoening, dat de Nederlandse da mes zich zo goed hadden geweerd en was van mening, dat de mogelijken voor de Spelen, haar prestaties nog eens hadden bevestigd. Heinz Birkemeyer, de coach van het Oostduitse team zei, dat deze landen- wedstryd een soort selectie was geweest met het oog op de Spelen in Rome. De Amerikaanse atleet Rafer Johnson heeft tijdens selectiewed strijden voor de Olympische Spe- ATLETIEK Hypnose gevaarlijk voor atleten In het blad van het Amerikaanse Ge neeskundige Genootschap wordt ge waarschuwd tegen de aanwending van hypnose in de atletiek, met het doel de prestaties op te voeren, omdat dit ge varen kan inhouden. De schrijver van het artikel, dr. Allan Ryan, voorzitter van de genootschapscommissie die de medische aspecten van de sport bestu deert, voert aan dat het zich onderwer pen aan hypnose een verergering van lichamelijke gebreken, waarvan de at leet zichzelf niet bewust is, mee kan brengen. Een ander gevaar is volgens dr. Ryan hierin gelegen dat een atleet, onder de invloed van een hypnotische suggestie, de grenzen van zijn lichamelijk kunnen zou overschrijden wat een uitputting tengevolge zou kunnen hebben welke nadelig is voor zjjn gezondheid. Jongens: 100 m: 1. Riek de Haan (AVG '26) 11.5; 2. Wim Smit (GVAV) 11,5. 110 m horden: Ryerkerk (DOS) 16.-. 300 m: 1. Jan van Uden (Schaesberg) 35.7; 2. Bess (AVG *26) 36.3. 800 m: Smits (Kimbria) 2.0,2. 1500 m: 1. G(js de Bode (DCV) 4.14.4; 2. Vos (AVON) 4.15.6; 4. Jan Brandt 4.20.4. Discus: Mess (DOS) 42.79 m. Speer: Ten Holten (Hermes) 54.29 m. Hoog: 1. v. d. Velde (Emmeloord) 1.73 m; 6. Jos de Romph (Holland) 1.58 m Meisjes: 600 m: A. Tanja (Marathon- Leeuwarden) 1.52,-. Kogel: 1. Gaal (Lycurgus) 12.35 m; 3. de Boer (Olympia) 11.93 m. Discus: Verkorenvoort (Volt) 28.20 m. Speer: Hooft (Siomo) 34.80 m. len tienkamp in Eugene in de staat Oregon het wereldrecord verbe terd en gebracht op 8600 punten. Het oude record stond met een to taal van 8357 punten op naam van de Rus Vassily Koeznetsof en werd in Moskou gemaakt op 16 en 17 mei van het vorig jaar. Na de eerste dag had de 24-jarige Ra fer Johnson, voor wie deze selectiewed strijden voor de Ol. Spelen een enorme come-back betekenden, reeds 4750 pun ten, 175 punten meer dan Koeznetsof het jaar daarvoor by diens recordprestatie. Het was Johnsons eerste tienkamp sinds het seizoen 1958. In 1959 werd hij nl. door een ernstig auto-ongeluk lange tyd uitgeschakeld en moest hy de reeds en kele jaren durende stryd met Koeznetsof om het bezit van het wereldrecord tijde lijk opgeven. Maar de stevige neger atleet (Johnson meet 1.90 m en weegt 91 kilo) kwam terug, zorgde dat vooral zijn technische nummers beter werden en dat resulteerde nu in het bijna onwaar schijnlijke totaal van meer dan 8600 punten. Er werden in Eugene nog meer „re cords" gebroken. Het was nl. de eerste keer dat twee atleten tegelijk boven een wereldrecord kwamen. Want, num mer twee, de ontdekking van deze wed strijden Yang Chuan Kwuang, een Chi nees van Formosa bleef met een totaal van 8426 punten ook nog ruim boven Ko^znetsofs prestatie. Bovendien kwamen de eerste zeven allen boven de 7000 punten. Johnson en Phil Mulkey, die met 7652 punten derde werd, zullen de Verenigde Staten op de Olympische Spelen vertegenwoordigen. Een grote teleurstelling voor benjamin Dave Edström, reeds enkele jaren Ame- rika's „runner-up". die met een vierde plaats en „slechts" 7350 punten niet meer in aanmerking kwam. De prestaties van Rafer Johnson, wa ren: 100 meter 10.6 sec; verspringen 7.55, m; kogelstoten 15.85 m; 400 meter 48.6 sec; hoogspringen 1.78 m; 110 m horden 14.5 sec; discuswerpen 51.97; polsstok- hoog 3.97 m; speerwerpen 71.10 m en 1500 m: 5 min 9.9 sec. Totaal 8683 pnt. LCCROOD-WIT IV Tussen de regenbuien door batte LCC eerst. Van goed cricket kon geen sprake zijn en alleen Guus Wondergem met 18 runs en Henk Laman 33 runs hadden nog enigszins kijk op de vele toverbal len van de Haarlemse bowlery van wie vooral veteraan De Vries 535 zich on derscheidde. Het einde der Leidse kwam op 84 runs waarna Rood en Wit ondanks het steeds slechter wordende weer probeerde dit aantal ook te halen. Nico den Hoed bleek echter ondanks de zeep-ballen goed op dreef, waardoor al gauw twee wickets sneuvelden. By een stand van 15 voor 2 besloot men toen maar de wedstrijd in de kantine voort te zetten. REGEN WAS SPELBREKER In verband met de regen werd zondag geen enkele van de voor de competitie van de KNCB vastgestelde cricketwed- stryden uitgespeeld. THE OX. C.C. WINT VAN AJAX L. Zaterdag jJ. vond de revanchewed- strijd plaats tussen The Ox. C.C. en Ajax L. The Ox. won de toss en verkoos te batten. De innings werd op bijzondere manier gedragen door D. Galer, die als no. I inging en 101 not out achter zyn naam liet noteren. Rustig en zeker heeft hij zijn innings opgebouwd en daarmede de grondslag gelegd voor de overwin ning, die later op de middag kon wor den behaald. Steun verkreeg hij van B. Watts (12), M. Gasooigne (14), A. Watts (14), T. Lay (16), D. Mathorpe (19) en R. Winter (16 not out). G. Spie ring bowlde 3 voor 70, C. Bouman 1 voor 28, J. J. de Jongh 3 voor 41 en R. Smith 1 voor 27. Ajax heeft moedig stand gehouden. Tengevolge van het vergevorderde uur werd een poging gedaan een draw uit het vuur te slepen. H. Broekstra, C. Oudshoorn en H. Zuidema boden prima weerstand, terwijl R. Smith wederom zijn klasse bewees en in korte tyd 48 runs scoorde; door C. Jackson werd hy tenslotte gebowld. A. Wempe kreeg ten slotte niet voldoende steun (18 not out), zodat tien minuten voor tyd het laatste d.w.z. 12de wicket viel, waardoor een verdiende overwinning voor The Ox. een feit werd. C. Hackson 1 voor 28, Chr. Jackson 4 voor 52, I. March 5 voor 11 en B. Winter 2 voor 18. De wedstryd tegen BMHC, die afge lopen dinsdag werd gespeeld verregende helaas, maar tegen VOC werd donder dag jl. onder gunstige weersomstandig heden gespeeld. Een overwinning voor The Ox was het resultaat, zodat met twee overwinningen en een nederlaag de terugreis naar Oxford zaterdag j.l. kon worden aanvaard, daarby uitgeleide ge daan door talryke AJaxieden, voor wie het een groot genoegen was geweest als gastvrouwen en gastheren te mogen op treden. Bonnier won de „Zes uren van Auvergne De Zweed Joachim Bonnier is met een Porsche winnaar geworden van de ,,zes uren van Auvergne". Hy legde in totaal een afstand van 679.519 km af (moyenne 113,233 km/uur) en had bovendien met een moyenne van 116,177 km/uur de snelste ronde. De uitslag was: 1. Bonnier (Zweden) Porsche, afstand 679.519 km, moyenne 113,233 km u; 2. Guichet (Fr) Ferrari, 666.469 km, moyenne 109.549 km/u; 4. Barth (Duitsland) Porsch, 648.427 km, moyenne 108.071 km/u. In Namen heeft de Cadetten-roeiver eniging Dudok van Heel met succes deelgenomen aan wedstryden, die door de Royal Club Nautic Sambre et Meuse werden georganiseerd. Het nummer Jon ge vier B werd gewonnen in 3 40 min. Met Worms in 3.43 op de tweede plaats gevolgd door Keulen en Luik Ook het nummer jonge twee B werd een Ne derlands succes, daar men voor Ant werpen in 4.51.7 finishte. De Belgen lie ten 4.16.2 afdrukken. Beering werd der de gevolgd door Parijs en Brugge.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 6