JONGEDAME De Gaulle deed een stap vooruit Met een enkel woord Kennedy heeft de beste kansen V MAANDAG 11 JULI 1960 Uit archief en actualiteit (Van onze t.v.-medewerker) Binnenkort zal no. 700.000 zijn intree In de kijkerschaar doen. Misschien vlug ger dan verwacht wordt, want de con trole-ambtenaren zijn ter opsporing van zwartkijkers druk doende. Een heel wat ernstiger zaak was de vlucht uit de Kongo. Hoewel het ons in zeker opzicht minder aanging dan de evacuatie uit Indonesië, leek het be klemmender, omdat de televisie alles zichtbaar maakte. Er was een NT73- ploeg op het vliegveld in België aanwe zig bij de aankomst van een vliegtuig en een paar uitstekende interviews, vol zakelijke informatie waren er de trieste oogst van. „Een uittooht, zoals onze ge neratie er al vele heeft gezien", was het sobere en tegelijk in zijn eenvoudige waarheid aangrijpende slotcommentaar. Uit het AVRO-archief werden een paar paradepaardjes voorgeleid. „Les compagnons de la chanson" toonden ten tweede male en geheel ten overvloede, dat ze heel wat in hun mars hebben. Johnny Ray werd ten gerieve van de jeugd ook van de zolder gehaald. „Flits" kwam daarna aan bod en gooi de hoge ogen. Boris Lensky ter gelegen heid van zijn verjaring (we hadden zijn dochter graag nog even in de close-up teruggezien), reclameluchtvaart (niet het beste onderdeel), een (mislukt) te lefoongesprek met Truman (een pracht- stunt), Theo Eerdmans als voorzitter van de Amsterdamse verslaggeversver eniging, Maria Calvi (verrukkelijk), en dan tot waardig slot mevrouw Wijsmul ler. de dappere vrouw, die in Eich- manns hol toefde en daar een buit van tienduizend levens wist te veroveren. Het was zeer aangrijpend, vooral het slot. waarbij ze met een door tranen verstikte stem zei te hopen, dat de we reld zoiets nooit meer zou meemaken. De regisseur was te loven, dat hij deze episode kies verwerkte. Het werd daar door geen sensatie in de minder gunsti O Vervolg van pag. 1 Verzoek om hulp van premier Tsjombe door Britten afgewezen De Britse regering heeft een drama tisch verzoek om Britse hulp van de Kongo-provincie Katanga, Tsjombe, ter bescherming van de belaagde Europea nen afgewezen. Hij had om troepen uit het Britse protectoraat Rhodesia ge vraagd. De reden van de weigering is, dat Engeland de regering van Katanga niet erkent. Tsjombe had zijn s.o.s. verzonden via de Britse consul in Elizabethslad. Het feit dat hij zulks deed is een aanwijzing, dat Ka- tanga zich reeds van de Kongo heeft afgescheiden. Selwyn Lloyd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren met premier Macmillan over het verzoek van Tsjombe overleg gepleegd. Hij begaf zich daartoe naar Macmillans' landhuis in Sussex. Engeland is nog steeds verant woordelijk voor de buitenlandse politiek van de federatie van Rhodesia, maar voor de Britten is het moeilijk om in te grijpen tenzij het leven van de Engelsen in gevaar verkeert. Dit is blijkbaar niet het geval. De zaak zou wellicht anders liggen indien het verzoek om hulp ge komen was van de constitutioneel tot stand gekomen regering van de Kongo zelf. In Rhodesia zijn als voorzorgsmaat regel reservisten opgeroepen. Een com pagnie van het Noordrhodesische regi ment staat klaar om zich van Dndola naar de grens van de Kongo te begeven. Het zenden van legertransportmid-, delen met benzinevoorraden voor ge strande Europese vluchtelingen is waar schijnlijk de aanleiding geweest tot het gerucht, dat Rhodesische troepen de Kongo waren binnengerukt. Deze ge ruchten werden snel en van officiële zijde tegengesproken. Duizenden vluch telingen uit de Kongo stromen Noord- Rhodesië en Oeganda binnen. Slechts vier maanden geleden heeft Tsjombe, de premier van de Rhodesische federatie sir Roy Welensky gepolst over de moge lijke aansluiting van Katanga bij de fe deratie, nadat De Kongo onafhankelijk zou zijn geworden. Katanga Is rijk aan koper, uranium en en diamant. Rhodesische troepen ge steund door Canberre-straalbommen- werpers staan reeds enkele weken ge reed om de grens tussen Noord-Rho- desia en Katanga te beschermen. Loemoemba beschuldigt De Kongolese premier Loemoemba heeft zaterdag telefonisch aan de cor respondent van de Agence France Presse verklaard dat de gebeurtenissen in Leopoldstad te wijten zijn aan ge neraal Janssens, de oud-bevelhebber van de „Force Publique", en aan zekere offi cieren die de noodzaak van hervormin gen niet hadden begrepen. De generaal had zich tegenover de regering gesteld die zich verplicht zag hem te ontslaan. De regering heeft een commissie inge steld voor het bestuderen van de op bouw van het nieuwe leger. „Ik heb te vergeefs geprobeerd de generaal te over tuigen", aldus Loemoemba. „De gebeurtenissen in Leopoldstad hebben een massaal vertrek van Euro peanen veroorzaakt, als gevolg van een algemene paniek. Er is echter in het ge heel geen sprake van een actie tegen de Europeanen. Zij hebben de gevolgen ondergaan van een reactie van militai ren, waarvoor Janssens en zekere offi cieren verantwoordelijk zijn". Loemoemba beweerde voorts dat door een groep Belgen gepoogd is een aanslag op hem te plegen. Die Belgen waren in zijn zijn residentie aangehouden, tot de tanden gewapend. Hij had aan de waak zaamheid van Kogolese militairen zijn leven te danken. Hij had vrijdag de Bel gische ambassadeur, toen deze bij hem kwam, de in beslag genomen wapens overhandigd en hem van de arrestatie van de betrokken Belgen in kennis gesteld. Verder waren tientallen gewapende Europeanen gearresteerd die worden vastgehouden. Zij worden verdacht van een aanslag op de veiligheid van de staat Het ging om een komplot van een groep fascisten, die de onafhankelijkheid van Kongo wilden benadelen en in het gehele land onlusten wilden veroor zaken om het aanzien van de regering te schaden...A ge betekenis van het woord. Het was wel een sensatie van edel gehalte. Daarna kwam er een heel ander soort flitsen en wel uit de nieuwe Sleeswijk- revue. Hier werd prima vakwerk ver toond, zowel door de uitvoerenden als door de regie. Het is een bijzonder las tige opgaaf door alle onrust van repe tities heen een indruk te geven van wat de kijker te wachten staat en daarin is Lugtenburg naar onze mening uitste kend geslaagd. Ongetwijfeld was dat mede te danken aan het gehalte van hetgeen geboden wordt. Speciale eervol le vermelding verdient daarbij het werk van Taylor en zijn Stariets, een voor beeld voor alles wat in het lichte genre als ballet in Nederland voor de t.v. wordt geboden. Die man verstaat zijn vak en zijn sterretjes (zegt u maar ster ren, want velen zijn reeds geruime tijd volwassen) evenzeer. Zij bereikten inter nationaal niveau, vooral in het manege- nummer. Dat was hogeschool! Om een gat te vullen moest het ar chief nog eens worden opengebroken en gelukkig kwam Vaugham er uit. Iets mindere kwaliteit had het een hopeloze zaak doen worden. Tot slot werden we „getrakteerd" op Italiaans ballet in klassieke stijl: niet minder dan een wereldpremière van een door de wereldberoemde Massine op de Decamerone van Bocaccio gemaakt bal let. Dat waren troeven van belang, maar helaas, men had geen adequate sterren weten te vinden. Het was een trieste vertoning, die nauwelijks iets met Mas sine van doen had, slordig massawerk en zeker in het geheel geen televisie. In één dans kwam de grootheid van de choreograaf over het voetlicht, nl. in de wanhoopsdans van de Koningin, waar in liefde en dood choreografisch werden gesublimeerd. Kijkers tekortgedaan (Van onze t.v.-medewerker) Wy zijn geenszins van zins om ons te mengen in de interne moeilijkheden, waarmee het AVRO-bestuur heeft te kampen. En wel om de doodeenvoudige reden, dat we televisie-criticus zijn. Maar daaraan ontlenen we het recht sterker nog de plicht om een protest te laten horen tegen de geringschatting, die de t.v.-sectie jegens het publiek aan den dag (bijna was hier het woord nacht op zijn plaats geweest) heeft gelegd. Reeds in de eerste aankondiging kon de kijker vernemen, dat hem een repor tage van AVRO's ledenvergadering aan het eind van het programma zou wor den geboden, maar toen het zover was, werd gemeld, dat het materiaal niet tij dig gereed was gekomen, een onbegrij pelijke traagheid van de technische ploeg suggererend, want als er ergens bliksemsnel wordt gewerkt, dan is het in die contreien. Ieder, die geen vreem deling in Bussum is, werd hierdoor ge waarschuwd, dat er iets niet pluis was. De reportage werd verzet tot na de Eurovisie-uitzending, die evenwel 10 minuten eerder afgelopen was dan in de programmabladen en ook door Italië was aangekondigd. Daarin werd een hernieuwd excuus voor een pauze, die evenwel een kwar tier zwart opleverde, gevonden. Toen geen enkel onaannemelijke ver ontschuldiging voor verder uitstel meer kon worden gevonden, verscheen jhr. Röell voor de inleiding van zijn ope ningsspeech, die nogal uitvoerig op ver- enigingstechnische procedures inging. Daarop polemiseerde hij op een tame lijk hooghartige manier tegen een och tendblad, dat kritiek had durven uit oefenen op de plaats van vergadering. De heer Repko zegde ook zijn zegje en direct daarop kwam de oppositie aan bod met een vriendelijk gestemd dankwoord aan het bestuur voor de geboden gele genheid om iets in het midden te mogen brengen. Toen de opposant echter tot dat punt was gevorderd, verdween hij uit beeld en geluid, en zou de verdere kritiek bij monde van een andere op posant worden uitgesproken. Helaas was echter de geluidskwaliteit zo slecht ge bleken. dat van reproduktie moest wor den afgezien. De kijker, die zich tot zover al enige keren flink gefopt voelde, kreeg echter toch nog waar voor zijn tijd en geduld. Toen de opstandige leden het onverwijld aftreden van de voorzitter bleken te hebben geëist, werd dit op grond van het reglement verworpen, waarna de groep demonstratief de vergadering ver liet. Zulks geschiedde onder demonstra tieve meevoering van een breed uitge spreide AVRO-vlag en dit dan was één van de meest trieste vertoningen, die wij ons herinneren ooit op het scherm te hebben aanschouwd. Dit heeft dus met omroeppolitiek niets te maken, noch Een correspondent van Reuter verneemt uit goede bron, dat pre sident De Gaulle in een openhar tig gesprek met de parlementaire vertegenwoordigers van Norman- dië heeft medegedeeld, dat het Franse vredesverdrag voor Alge rije beoogt de instelling van een Algerijnse regering, een Algerijns parlement en een Algerijnse rech terlijke macht, waarin elke bevol kingsgroep in Algerije naar ver houding vertegenwoordigd zal zijn. President De Gaulle verklaarde tegenover afgevaardigden, dat het geen nut heeft om voor het Al gerijnse probleem oplossingen te zoeken, die uit de tijd zijn. De enig mogelijke oplossing is een Alge rijns Algerije. Dit was de eerste maal, dat gene raal De Gaulle openlijk sprak over af zonderlijke regeringsorganen voor Al gerije. De Gaulle beëindigde zondag zijn vijf daagse reis door Normandië, tijdens welke hij op tal van plaatsen redevoe ringen hield en telkens de sluier om trent zijn uiteindelijke bedoelingen met Algerije iets hoger oplichtte, en voorts duidelijk maakte, dat de opstandelin gen niet als regering zullen worden erkend. Bkena Akabi, een oud-soldaat van de strijdkrachten van de Goudkust en thans leider van het „Algerijnse vrij willigerskorps", dat op het ogenblik in Acra wordt gevormd, heeft meege deeld. dat momenteel in Ghana 1350 vrijwilligers worden opgeleid voor de strijd in Algerije. Hij voegde hieraan toe, dat deze vrijwilligers niet alleen voor de strijd in Algerye zijn aange worven. doch ook voor optreden ,,in alle andere delen van Afrika, die nog niet bevrijd zijn". De vrijwilligers, die in drie verschil lende opleidingscentra in Ghana wor den geoefend, bestaan voor het meren deel uit Ghanese onderdanen, doch zijn anderdeels uit Togo en Nigeria afkom stig. Voorlopig beperkt de opleiding zich tot excercities zonder wapens. NEDERLANDSE JONGEN IN FRANKRIJK OMGEKOMEN In de omgeving van Le Havre is gis teren een Nederlandse jongen om het leven gekomen, nadat een projectiel waarmee hij speelde, explodeerde. Het is het 12-jarig zoontje Johan Dirk van de familie Prins uit Amsterdam. Samen met zijn broer, de 18-jarige Ru- dolf speelde de jongen aan het strand. Onder een rots vonden de beide jongens een projectiel dat daar volgens mede delingen van de Franse politie was achtergebleven uit de tweede wereldoor log. Enkele ogenblikken nadat de Jon gens het hadden gevonden, kwam het projectiel tot ontploffing. De 18-jarige Rudolf werd ernstig ge wond. Hij is opgenomen in een hospitaal in het plaatsje Fecamp. Het gezin Prins was met vakantie in Frankrijk. VOOR HEDENAVOND Hilversum 1, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Tour de France. 18.30 Lichte muz. 19.00 Parle mentair overz. 19.15 Regeringsuitz.: Ult- wls6ellngsprogra over de mallfederatle In samenwerking met Radio Nederland We reldomroep. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Genoeg om samen van te leven, klankb. 20.55 Tour de France. 21.50 Holland-Festival 1960: Je- nufa, opera. 22.30 Nws. 22.40 Lezing over Israël. 22.25 Holland-Festival 1960: Jenu- la, opera (verv.). 23.30 Gram. 23.55-24.00 nieuws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 18.00 Orgelrecital. 18.30 Vocale en instrumentale groepen. 19.00 Nws. en Op ons AANNEEMBUREAU (advertenties en abonnementen) wordt voor zo spoedig moge lijk gevraagd een Leeftijd plm. 18 jaar. Mulo-diploma strekt tot aanbeveling. Uitvoerige, eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan de directie van LEIDSCH DAGBLAD N.V., Postbus 54 (Witte Singel I). PIER TIJDIG IN ZEE? De Pier van Scheveningen zal, on danks de achterstand die door het slechte weer aan de kust in de afgelo pen weken, op tijd en overeenkomstig het contract op 15 april 1961 worden opgeleverd. Deze geruststellende mededeling heeft de N.V. Exploitatie Maatschappij Sche veningen gekregen van de werkgemeen schap Hollandse Beton Maatschappij Intervan. „Vooralsnog behoeft voor vertraging in de oplevering niet worden gevreesd. Door een veranderde werkmethode en verhoogde effciency vertrouwt men de achterstand dusdanig in te lopen, dat de wandelpier overeenkomstig contract zal worden afgebouwd. (Advertentie) met bestuursbeleid. Dit was zonder meer een teken, dat de mensen van de t.v.- sectie door alle rumoer zijn geïnfecteerd en op een smakeloze manier hun eigen vereniging een klap in het gezicht toe dienen. Wij aarzelen niet dit een ver wordingsverschijnsel te noemen en zijn benieuwd hoe het zittend bestuur dit varkentje zal wassen. Want dat hier in gegrepen moet worden, staat voor ons zo vast als een huis. Dit is geen AVRO- zaak meer. dit is een zaak geworden van de gehele televisie en van alle kij kers. Het laatste woord van de omroepster was een verwijzing naar de zondagse radio, waarin een verslag van de jaar vergadering te beluisteren zou zijn. Als t.v.-medewerker hebben we daar mee echter verder niet van doen en als geïnteresseerde kijker wachten we maar rustig af wat onze 33 collega's, die in Assen op het appél waren verschenen, ons daarvan zullen weten te vertellen. BINNENLAND De veehouder Van der Drift aan de Veenweg in Nootdorp heeft vijf van zijn koeien moeten laten afmaken wegens loodwitvergiftiglng. Deze vergiftiging heeft het vee opgelopen tijdens schilderwe zaamheden aan lichtmasten van het De Bond van Christelijk Geref. Man- nenverenlglngen in Nederland zal op 20 en 21 september in Zwolle zijn algemene ver gadering houden. De commandant troepenmacht in Suriname, kolonel Beets, zal maandag 11 lull voor dienstbesprekingen naar Neder land vertrekken. De N.V. Machinefabriek „Alkmaar" te Alkmaar heeft van de Soedanese spoor wegen de opdracht ontvangen voor het vervaardigen van de beveiligingsinstallatie voor een 16-tal spoorwegstations in de Soedan. Deze order betekent een Jaar werk voor de machinefabriek in Alkmaar. Het ms. Oranje met circa 230 pas sagiers wordt morgenochtend in Amster dam verwacht. Het schip zal op 21 Juli a.s. weer vertrekken voor twee cruises naar de Middellandse Zee. waarvan het op 29 augustus a.s. in Amsterdam terug keert. Aan de Hogere Polytechnische School „Technicum" te Rotterdam slaagde voor constructeur aan de afde ling Weg- en Waterbouwkunde de heer W. M. Hommel te Bodegraven. Voor con structeur. afdeling scheepsbouw, slaagde de heer J. van Veen te Boskoop. Voor tekenaar, afdeling werktuigbouw slaagde de heer C. J. R. Dinger te Wassenaar. BUITENLAND De gouverneur van Cyprus, Sir Hugh Foot, heeft gistermiddag bekendgemaakt dat Cyprus op dinsdag 16 augustus zal worden uitgeroepen tot een onafhanke lijke republiek. - Zondag marcheerde meer dan dui zend betogers door Londens Westend naar Trafalqar Square, om te protesteren tegen het officiële bezoek, dat de Spaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Castiella, aan Engeland zal brengen. Hij werd van daag in Engeland verwacht. Tenminste vijf Britse toeristen zijn om het leven gekomen en 20 gewond, toen de bus waarin zij zaten, zondag op een overweg bij Meiringen in centraal Zwit serland door een trein werd gegrepen. De Griekse minister van Buitenland se Zaken Averoff is zaterdag te Parijs aan gekomen voor besprekingen die, naar men verwacht, voornamelijk zullen gaan over de wens van Griekenland om een associa tie met de Europese Gemeenschappelijke Markt (Euromarkt) aan te gaan. Premier Karamanlis is vandaag voor een of ficieel bezoek van drie dagen in de Fran se hoofdstad aangekomen. De ambassadeurs van de V.S. en de Duitse Bondsrepubliek hebben zaterdag bij kanselier Raab van Oostenrijk gepro testeerd tegen uitlatingen, die premier Kroesjtsjef gedurende zijn staatsbezoek heeft gedaan. De Amerikaanse Commissie voor atoomenergie heeft bekendgemaakt dat in de woestijn van Nevada een geslaagde proef is genomen met de kernreactor „Ki wi", die gebruikt zal worden voor de voortstuwing van ruimteschepen. De proef heeft volgens geleerden te Los Alamos 15 minuten geduurd waarvan het apparaat er vijf op volle kracht heeft gewerkt. President Nasser van de V.A.R. heeft zaterdag in een toespraak gezegd, dat de V.A.R. voor het eerst straalvliegtuigen heeft gebouwd. Er zouden voldoende toe stellen kunnen worden gemaakt voor op leidingsdoeleinden ten behoeve van de V.A.R. en andere Arabische landen. Voorts •rees de president de Sovjet-Unie wegens laar hulp bij de bouw van de Assoean- dam en de steun in de strijd tegen het imperialisme esj (India) zijn 25 personen om het leven gekomen. De politie van Nieuw Zuid-Wales heeft zondagavond aangeboden de jacht op de ontvoerders van de acht Jaar oude Graeme Thorne te staken, als de jongen aan zijn ouders wordt teruggegeven. Zijn vader heeft bekendgemaakt dat hij als zijn zoontje ongedeerd wordt terugge geven. bereid ls het door de ontvoerders geëiste losgeld te betalen. De burgemees ter van Sydney heeft aangeboden als be middelaar op te treden. Senator Kennedy heeft verreweg de beste kans de overwinning te behalen op de Democratische conventie, die vandaag te Los Angeles is begonnen. Woensdag avond worden de eerste stemmingen ge- kouden om de Democratische kandidaat voor het presidentschap te kiezen. De aanhangers van Kennedy doen alles wat in hun vermogen is teneinde reeds bü de eerste stemming hun man een meerder heid van 761 te verzekeren. Elke dag brengt nieuwe verschuivingen in hun voordeel. Zo verklaarde zondag de r.-k. gouverneur van Californië, Brown, dat hij niet langer staatsfavoriet van Cali fornië wenste te zyn en dat daarom de leden van de delegatie van Californië vrij zijn te stemmen zoals zy wilden. Brown zelf sprak zich tot niemands ver bazing uit voor Kennedy. Sommige staten geven bij eerste stem ming steun aan de kandidaat van het eigen gebied. Vaak is de gouverneur zulk een staatsfavoriet, doch bij de tweede stemming acht de delegatie zich meest al ontslagen van deze complimenteuze formaliteit. Brown heeft de delegatie van Californië nu reeds voor de eerste stemming vrijgelaten en dat zal Ken nedy 50 tot 60 extra stemmen opleve ren. Indien Lawrence, de gouverneur van Pennsylvania, ook tot steun aan zijn geloofsgenoot Kennedy zou besluiten, zou deze het reeds bij de eerste stem ming kunnen halen, maar anders heeft hij een uitstekende kans bij de tweede stemming. Lawrence, die zijn delegatie stevig in de hand heeft, liet evenwel nog niets los. Vrijwel alle commentators slaan Kennedy's kansen hoog aan doch willen de mogelijkheid niet uitsluiten dat er toch nog een wonder gebeurt op de conventie. Dat os wel vaker voorgeko men. Doch zelden is een nieuwe kandi daat bij het begin reeds zo dicht bij de overwinning geweest. Kennedy's organi satie heeft prima gewerkt. Dank zij de vroege start en de wel gevulde geldbui del heeft de jonge senator overal in Amerika actie kunnen voeren en daar bij bleek Kennedy grote aantrekkings kracht op de massa te hebben. De poli tici raakten hierdoor reeds vroeg over tuigd van het feit dat de Democratische partij in Kennedy een kandidaat zou kunnen hebben die het zou kunnen win- nen van Nixon. Dit is de grootste aanbe- 1 veling die een aspirant op de Democra- tische conventie kan verwerven. Stevenson liet in een interview voor de televisie zondag duidelijk blijken dat hy I zeer zou ambiëren Amerika's nieuwe minister van Buitenlandse Zaken te worden. Gevaar van Russische propaganda-zege Het dreigement van de Rus sische minister-president Kroesj tsjef over 'n Russisch-Oost-Duits- vredesverdrag als mogelijk ant woord op een eventuele vergade ring van de Westduitse Bondsdag te West-Berlijn, heeft Bonn in een uiterst moeilijke positie gebracht. Er is geen twijfel aan dat door dit dreigement het voornemen om eind oktober of begin november a.s. deze vergadering in de oude Duitse hoofdstad te houden op losse schroeven is komen te staan. Men redeneert in Westduitse rege ringskringen thans als volgt: De positie van het Westen in Berlijn, dus de positie van de Westberlijners zelf is uiterst delicaat. De Russen, en niet de Westelijke machten, kunnen hier aan de touwtjes trekken en het weer eens met een soort blokkade pro beren om de Westberlijners op de knieën te krijgen en te dwingen tot het aanvaarden van de status van de zo genaamde vrije stad. De drie Westelijke machten, die in geheel Berlijn met de Russen nog altijd de bezetting vormen, zijn dan ook in het recente verleden steeds uitermate voorzichtig geweest. De Bondsdag zal nu alleen een beslis sing nemen na overleg met Frankrijk, de Verenigde Staten en Engeland en met de regering Adenauer en de West- berlijnse Senaat. Dit alles neemt niet weg dat er na Kroesjtsjefs dreigement met het vre desverdrag, dat Oost-Duitsland de kans zal geven alle toegangswegen naar West-Berlyn te gaan controleren, van Westelijke zyde door Bonn een posi tieve daad wordt verlangd. Zou de Bondsdag na overleg met Washington, Parys en Londen, namelyk toegeven en voor het eerst na tien jaar dit keer niet te Berlyn gaan vergaderen, dan zou dit een nieuwe nederlaag voor het gehele Westen, en de zoveelste propa- gandazege voor 3Ioskou betekenen. De heer Drakenhof per vliegtuig naar Nederland De artsen van het ziekenhuis van Waikato (Nieuw-Zeeland) hebben be sloten dat de heer Drakenhof (eertijds landbouwer te Castricum) sterk genoeg is om morgen per vliegtuig naar Neder land te vertrekken. De heer Drakenhof, een landarbeider uit te Awamutu, emigreerde zeven maan den geleden naar Nieuw-Zeeland, een maand na zijn huwelijk. Mevrouw Dra kenhof kwam drie maanden geleden aan. Zij vergezelt haar man op zijn terugreis. In te Awamutu, Otorohanga en To- koroa wonende Nederlanders hebben reeds een bedrag van 900 pond bijeen gebracht voor de reis van het echtpaar Drakenhof. De reiskosten bedragen meer dan 1.100 pond, maar ook bij het Ne derlandse consulaat zijn gelden binnen gekomen. Op 7 juli hoorde de heer Dra kenhof dat hij nog waarschijnlijk twee weken te leven had. Zijn vader werd de volgende dag, op zijn zestigste verjaar dag, van het nieuws in kennis gesteld. „Dorp aan de rivier" op filmfestival Vancouver Aan het filmfestival van Vancouver, dat van 11 tot 25 juli wordt gehouden in het kader van het Vancouver Inter nationale Festival, zal van Nederlandse zijde de speelfilm „Dorp aan de rivier", die Fons Rademakers heeft geregis seerd, vertoond worden. Het filmfestival van Vancouver heeft de laatste jaren ertoe bijgedragen, dat in Canada belangstelling ontstond voor de Europese film. Agenda Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Avond wandeling Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. door de Hortus. 7.15 uur nam. Herengracht 26 gadlring N.V. Kon. Wollendekens v/h. J 11 uur voorm. Aandeelhoudersver- Ned. Fabriek van C. Zaalberg Zn. WOENSDAG Garenmarkt: Tweedaagse excursie K. en O. naar Brugge. 7 uur voorm. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur njn. DONDERDAG Stationsplein: Strandwandeling te Noordwijk door Ned. Chr. Reisver. 7.30 uur nam. VRIJDAG Macht" Stationsweg 43: Ledenvergadering Ka mer van Koophandel. 3 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen gemeente „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk: 1011 uur voorm. Bijbelstudie; 11 uur voorm. ds. i C. Dlngemanse van Den Haag. BIOSCOPEN Luxor „La Paloma". A.l. Werkdagen: j 2.30, 7 en 9 15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Een les in liefde". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon- I dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „En dat we toffe Jongens zijn". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „De koe en de gevangene". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Das blaue Meer und Du". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Fanfare". A.l. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: „Come Prima" (A.l.); maandag, dins dag en woensdag 8 uur: „De onoverwln- neiyken" (14 Jaar). Zondag, maandag, dinsdag, woensdag 2.30 uur; donderdag 2.30 en 8 u.: „The sleeping Beauty" (A.l.) TENTOONSTELLINGEN Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst Lakenhal. Jan van Goljententoonstel- llng (tot 27 lull) Rijksmuseum voor de geschiedenis der NatuurwetenschappenElnthovententoon- stelllng Werkdagen 10-4 uur. 's zondags 1-4 uur nam (t.ejn 31 lull) RUkstnuseum Geologie en Mineralogie d Werfpark 1 Tentoonstelling geolo gie vaD Nederland Od werkdagen ?an 10 12 en 2 4 Zon- eD tpestdagen 2 4 uur Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling over Ruanda en Urundl. (tot 16 oktober). Lakenhal: Verzameling dr A. Weicker Werkdagen 10-17 uur: zondags 13-17 uur (Tot 27 lull) Avond- en nachtdienst der apotheken Te Leiden is geopend de Zuider apotheek Lammenschansweg 4, tel. 23553. Bi) geen gehoor by CJw buisarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radio krant. 19.50 Gram. 20.30 Kongo op eigen benen, lezing. 20.45 Licht progr. 21.15 Kinderen van ons eigen volk, klankb. 21.40 Kamermuz. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. VOOR DINSDAG 12 JULI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00Nws. 8.15 Gram. 8.30 V. d. kind. 8.40 Gram. _.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Mor genwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Hammondor- elspel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Dan6- muz. 12.20 Regeringsuitz.: Ultz. v. d. landbouw. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.50 De dierenwereld en wij, lezing. 15.00 Licht progr. 15.30 Voordr. 15.46 Plano recital. 16.15 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Lichte muz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Radio-Volksuniversiteit: Reuma, door dr, J. de Blécourt. Tweede lezing. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Journ. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.50 Jean Merlin en zijn meisje, hoorsp. 22.00 Hol land-Festival 1960: Koperkwartet en vo caal ens. 22.30 Nws., SOS-ber. en beurs ber. 22.45 De toverstaf van het woord, lezing. 22.55 Kamermuz. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 in. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.40 Gram. 10.00 V d. kleuters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 10.35 Lichte muz. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Gram. (verv.) 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennws. 13.35 Dansmuz. 14.00 Gram. 14.15 Voor de plat telandsvrouwen. 14.25 Het hoofdkwartier van Zijne Majesteit, hoorsp. (Tussen 15.30 -17.30 Rep. Tour de France). 15.30 Zie- kenlof. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Bram. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Kent U de Nederlandse Antillen, door H. L. Braam. KRO: 18.00 Lichte muz. 18.20 Rege ringsuitz.: 10 Jaar vakantiecursussen voor Belgische docenten, i. h. kader v. h. Bel- giscn-Nederlonds cultureel verdrag door Firof. dr. P. Mlnderaa. 18.30 Kroningsstad n de Haspengouw. klankb. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Tour de France. 19.40 Gram. 20.30 De Kongo op eigen benen, lezing. 20.45 Holland- Festival 1960: Concertgebouw Orkest en soliste. 21.45 Pianorecital. 22.15 Tour de Franc. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Kamerork. en solist. 23.25 Klass. en mo derne meesterwerken. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 15.45-17.00 Tour de France. 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Film-reportage. 20.30 Speelfilm. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Balletmuz. 13.40 Voordr. 13.55 Re portage. 14.40 Zangrecital. 15.00 Hoorsp. 15.30 Gevar. muz. 16.00 Gevar. progr. 16.30 Pianorecital. 16.45 Lezing. 17.00 v. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Ork.conc. 20.30 Twintig vragen. 21.00 Nws. 21.15 Lezingen 21.45 Gesprek. 22.15 Recital. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.41 Kamermuziek. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 ni. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Gevar. muz. 13.15 Cricket Test Match. 13.30 Nws. en crlcketultsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. (Om 14.30 nws.) 15.00 Dans muz. (Om 15.30 nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws, en samenzang. 18.00 Gram. 18.29 Weerber. nws. en act. 18.35 Cricket, 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. muz. 21.30 Nws. en gevar. progr. 22.00 Lichte muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar .muz. (Om 23.30 nws.) 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Ork.conc. 14.45 Jazzmuz. 16.05 Ka mermuz. 17.00 Nws. 17.20 Planorecital. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.20 Jazzconc. 21.00 Gram. m. comm. 21.45 Nws. en weerber. 23.30 Ork.conc. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 ni. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.35 Gram. 14.10 Kamermuz. 14.40 Gram. 17.00 Ka mermuz. 19.16 Gram. 19.20 Knapenkoor. 20.05 Kamermuz. 21.50 Gram. 23.13 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel. 324 en 484 m. 324 m.: 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.35 Pianospel (verv.) 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gram. 14.00 Operamuz. 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Liederen. 17.40 Boekbespr. 18.10 Spreekwoorden uit Rusland. 18.20 V. d. sold. 18.45 Tour de France. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Le zing. 20.00 V. d. vrouw. 21.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.40 Lie derencyclus. 22.55-23.00 Nws. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 12.15 Piano- muz. 12.30 Nwe gram. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 14.03 Gram. 14.45 Ork.conc. 15.30 Gram. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Milit. muz. 18.45 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Ork.conc. 22.55 Nws. (Advertentie) CADORICIN 's-Werelds beste haarglans- middel J WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Zuld-Llmburi Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon 1 it 1 It s S h 5 u, 3 as zw. bew. zzw 8 17 14 8 licht bew. zw 13 17 14 8 half bew. zzw 8 17 14 7 licht bew. zzw 10 18 14 5 zw. bew. zzw 6 19 14 8 zw. bew. zzw 5 18 14 9 regen zzw 4 19 14 9 licht bew. zw 4 17 14 8 zw. bew. zzw 6 17 14 18 regen z 5 24 18 0.1 geh. bew. half bew. zoz 2 17 13 6 windstil 15 12 0.3 regen z 4 18 14 2 regen no 2 15 11 0.1 regenbul zw 8 22 13 2 licht bew. zw 7 18 14 6 zw. bew. zw 6 16 13 16 onbew. zw 6 20 14 12 regenbul w 4 23 17 2 half bew. windstil 27 13 0 licht bew. nno 3 24 16 0 regen z 4 22 15 0.1 regen zzw 5 19 15 13 zw. bew. z 3 20 14 0.2 zw. bew. O 2 17 12 4 regen w 2 22 16 0.1 geh. bew. ono 2 23 14 0 licht bew. wnw 2 23 9 0.1 onbew. „zo 2 23 16 0 onbew. nno 5 32 onbew. windstil 31 15 0 onbew. no 3 25 13 0 onbew. windstil 17 0 onbew. nw 3 31 16 0 half bew. n 3 27 17 O

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2