EEN TOTO (ƒ50.000,-) MET EEN MAXIMUMINZET VAN 2 GULDEN Kongolese militairen veroorzaken 'n paniek onder de Europese bevolking WEERBERICHT WETSVOORSTEL ONDER DRUK AANVAARD Meerderheid in Kamer geeft toe na dreigement minister Beerman Blanke vrouwen en hinderen naar Brazzaville gevlucht Enige gevallen van aanranding Leidse verfhandel „de Valk" n.v. (9uc/ ^)Tie teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 8 JULI 1960 No. 30093 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze parlementaire redacteur) Met het dreigement, dat er na verwerping van het regeringsvoorstel niet meer iedere week een voetbaltoto van de KNVB zou kunnen worden gehouden, heeft minister Beerman de meerderheid van de Tweede Kamer er toe bewogen een hoofdprijs van 50.000 gulden en een maximuminzet van twee gulden, te aanvaarden als het uiterst, waartoe de regering zich bereid verklaarde. Het wetsontwerp tot wettelijke regeling van de voetbaltoto werd gisteravond met 76 tegen 68 stemmen aangenomen. voor de voetbaltoto hebben gepleit, hebben dan hun zwanezang gehouden. Een amendement om naast een enkele sporttoto ook een toto voor liefdadige doeleinden toe te staan (zoals nu de Caritaspool) noemde minister Beerman „onaanvaardbaar". Het amendement voor een onbeperkte hoofdprijs ver klaarde hij eveneens „volkomen onaan vaardbaar". Na een rumoerige zitting, waarin de interrupties niet van de lucht waren en de gemoederen tot kook hitte werden opgezweept, heeft de Tweede Kamer met een meerderheid van slechts 8 stemmen haar goedkeuring gehecht aan het wetsontwerp van minis ter Beerman tot instelling van een voet baltoto met een maximumprijs van f. 50.000 en een maximum inzet van f. 2.- Tijdens de middagzitting had de be windsman, terecht inziende dat zijn voorstel anders geen schijn van kans zou maken, het maximumbedrag, dat in zijn oorspronkelijke ontwerp f. 25.000 be liep, op het dubbele gebracht, doch dat was de uiterste concessie waartoe de re gering bereid bleek. Een poging van het KVP-lid, mr. Blaisse, daarin bijgestaan door de so cialistische mr. Vroljjk en de liberaal mr. Berkhouwer, om geen limiet aan de hoofdprijs te stellen, stuitte op heftige tegenstand. De regering achtte zulks ten enenmale onaanvaardbaar en minister Beerman dreigde zelfs het gehele wetsontwerp te rug te nemen. Of dit mede zijn aftreden en/of dat van meerdere van zijn ambt genoten inpliceerde, werd niet geheel duidelijk, doch in ieder geval had het dreigement succes. Kennelijk achtte men in diverse poli tieke milieus de zaak geen kabinets crisis waard en gaf men de voorkeur aan het halve ei boven de lege dop. En zo deed zich het eigenaardige geval voor, dat de meerderheid onder drang der omstandigheden en beducht voor de politieke consequenties van haar stand punt in een niet-politieke zaak, zich voegde naar de wensen van een minder heid, zij het naar alle waarschijnlijkheid in vele gevallen met moeite en pijn De toekomst zal moeten leren of door de limitering van de hoofd prijs de voetbaltoto niet veel van haar attractie zal blijken te hebben ver loren. Wij voor ons aarzelen geen ogen blik om die vraag bevestigend te beant woorden. Voor talloze deelnemers was juist het hoge bedrag het fascinerende element, dat hen tot deelneming bewoog en wij geloven niet, dat een hoofdprijs van f50.000 dezelfde aantrekkingskracht zal uitoefenen. Het gevolg zal onzes in ziens dan ook zijn, dat de opbrengsten een sterke daling te zien zullen geven en dat de inkomsten der sportverenigingen, die aan de toto in de laatste jaren veel geld hebben verdiend, hetzelfde beeld zullen vertonen. Desgelijks is het gesteld met de baten, welke uit de toto-gelden beschikbaar konden worden gesteld aan instellingen op maatschappelijk en cul tureel gebied. Veel goed en nuttig werk. waartoe de toto in staat stelde, zal thans onverricht moeten blijven. Temeer valt dit te betreuren waar de gang van zaken tot dusverre allerminst een aanleiding kon vormen tot de door minister Beerman uitgesproken vrees, dat een ontoelaatbaar deel van het ge zinsinkomen zou worden besteed aan de toto. De afgelopen jaren hebben bewe zen, dat ook in dit opzicht ons volk zijn spreekwoordelijke nuchterheid heeft ge toond en dat zich nergens en nooit ex cessen hebben voorgedaan. Onder deze omstandigheden blijven wij het princi pieel onjuist achten, dat de regering het noodzakelijk heeft geacht om grenzen te trekken waar daaraan niet de minste behoefte bestond. Met belangstelling wachten wij af wat straks de Eerste Kamer zal doen DADER OVERVAL OP DIENSTMEISJE IN ARREST Vannacht is de vermoedelijke dader van de overval op bet Amsterdamse dienstmeisje C. A. Flipse bij Zundert gearresteerd. Hij is vanochtend op transport gesteld naar Amsterdam. Ach ter de doorlaatpost bij Zundert ontdek ten enkele leden van de Belgische rijks wacht om half twee een jongeman, die bij het betreden van de Belgische bodem kennelijk niet de officiële weg was ge volgd. „Ho manneke, wat moet dat?" riepen de Rijkswachters en hielden de jonge man aan. Ze leverden hem onmiddellijk over aan hun collega's van de mare chaussee. die de aangehoudene herken den als de gezochte. „Om voetbaltoto voor toekomst te redden" Tevoren was met 68 tegen 76 stem men het amendement met een onbe merkte hoofdprijs verworpen. Daar hadden voor gestemd P.v.d.A. C.P.N. P.S.P., elf leden van de V.V.D. en zes leden van de K.V.P. Tegen hadden ge stemd het overgrote deel van de K.V.P. fractie, zes leden van de V.V.D. en alle aanwezige leden van de A.R., C.H.U. en S.G.P. Onder de druk van de rege ring, die ook politieke spanning in het vooi'uitzicht stelde, stemden daarna voor het wetsontwerp de gehele K.V.P.- fractie, de V.V.D. met uitzondering van de heer Geertsema, de C.H.U. met uit zondering van de heren Beernink en Van Mastrigt, en de heer Biesheuvel (A.R.), die wel bezwaren had tegen een toto, maar niet van die aard en omvang, dat hij zich gedrongen voelde tegen te stemmen. Hij beschouwde het als een taak van de overheid maat regelen te treffen als er iets dreigt mis te gaan en hij achtte het ook zijn taak daaraan medewerking te verlenen. Tegen het wetsontwerp stemden P.v. d.A., S.G.P.C.P.N., A.R. (met uitzon dering van de heer Biesheuvelen de heren Beernink en Van Mastrigt van de C.H.U., alsmede de heer Geertsema van de V.V.D. Briljant Nadat minister Beerman in de mid dagvergadering het wetsontwerp bril jant had verdedigd en had gezegd, dat bij verwerping de toto van de KNVB niet ongewijzigd zou kunnen worden voortgezet, hadden de Kamerleden hun stem nog niet definitief bepaald. Er kon in de wandelgangen nog steeds worden „gegokt" op de uitslag. Er leefde na de rede van de minister nog steeds verzet, al was hij bereid ge weest de maximumprijs te verhogen van 25.000 tot 50.000 gulden. Vele Kamerleden wilden de minister nog niet vrijwillig volgen en mr. Die penhorst van de C.H.U. vroeg de mi nister precies te zeggen wat de poli tieke gevolgen zouden zijn van aanne ming van een amendement met een on beperkte hoofdprijs of verwerping van het wetsontwerp „Bloedend hart'" De gehele fractie van de V.V.D. was voor een onbeperkte hoofdprijs, ver telde prof. Oud. Desondanks schaar den zich slechts elf leden van de frac tie achter het amendement Blaisse- Berkhouwer, dat een ongelimiteerde hoofdprijs voorstond. De anderen wa ren „met bloedend hart" gezwicht voor het dreigement van de minister, dat bij aanneming van dit amendement het wetsontwerp zou worden ingetrokken. Dan zou er dus van een onbeperkte hoofdprijs zeker ook niets terecht ko men. Bovendien achtten deze afgevaar digden het de hoogste tijd, dat er een wettelijke regeling van de toto komt, want alle moeilijkheden van de laatste jaren zijn juist ontstaan door het ach terblijven van de wetgeving bij de ont wikkeling op dit gebied. Ook zes K.V.P.'ers schaarden zich bij de voorstemmers. De overige leden stemden tegen het amendement. „Om de voetbaltoto voor de toekomst te bè- houden", verklaarde prof. Romme: „Immers, aanneming van het amende ment zou het einde van de K.N.V.B.- toto betekenen". Het amendement tot het instellen van een charitatieve toto naast een sporttoto, werd met 62 tegen 83 stem men verworpen. Voor stemden P.v.d.A., C.P.N.P.S.P. en elf leden van de V.V.D. Tegen stemden K.VP.. A.R., C.H.U. en zes leden van de V.VD. Minister Beerman heeft echter ver klaard, dat als er van charitatieve zijde een brede groep is, die wil meewerken aan een speciale poolorganisatie, hij daaraan steun wil verlenen door een administratie met rode en blauwe for mulieren in de ene voetbalpool. Het was hem gebleken, dat de maatschap pelijke organisaties bezwaren hebben tegen een eigen toto. Het is de bedoe ling. dat de charitatieve organisaties uit de opbrengst van de sporttoto 25 procent krijgen. Het gevolg van de wet telijke regeling van de voetbaltoto is het verdwijnen van de Caritaspool. (Men zie ook elders). Advertentie GASFORNUIZEN reeds van f 219.af. KORT RAPENBURG 10—19 Later opklaringen De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen regen met kans op onweer en weinig wind. Later enkele opklaringen en matige wind tussen west en noordwest. In het oosten van het land iets lagere middagtempera- turen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 9 JULI Zon op. 4.31 uur: onder: 20.59 uur. Maan op: 21.13 uur; onder: 5.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.09 en 15.40 uur. Laagwater te 11.23 en 23.49 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Kenmerkend voor de spanning was in de pauze het haastig bijeenkomen van een groot deel van de ministerraad in het Kamergebouw. Daarna verklaarde minister Beerman in de avondvergade ring: „Naar mijn stellige overtuiging is het niet uitgesloten dat na verwer ping van het wetsontwerp binnen af zienbare tijd een gespannen politieke situatie zal ontstaan. Elk amendement dat verder gaat dan 50.000 gulden, een inzet van twee gulden en meer dan één toto, zal er toe leiden dat de regering het wetsontwerp intrekt. Dan zal er geen sprake meer zijn van een voet balpool zoals nu, want dan zouden naast de KNVB ook andere sportbonden aan spraak kunnen maken op een toto en dat gaat niet. De toestand met ver gunningen is als tijdelijk bedoeld ge- jveest. Degenen die met zoveel vuur Sportief verliezer. Als de beslissing is gevallen, is de woordvoerder van de fractie van de P. v. d. A., mr. Vrolijk, een van de eersten om mi nister Beerman (rechts) geluk te wensen. Voor de Vlootweek, die vandaag i de meeste schepen gisteren al. De in Rotterdam begonnen is en tot en aankomst van de kruiser „De met dinsdag zal duren, arriveerden I Ruyterin de haven met aan de kade de reeds eerder gemeerde jager Overijsselaan de Park kade. Dc Europese bevolking van de hoofdstad van Kongo, Leopoldstad, is vannacht opgeschrikt door het optreden van Kongolese militairen. De telexverbindingen tussen Kongo en Brussel zijn op het ogenblik verbroken, maar in een laatste bericht, dat nog doorkwam, werd ge meld, dat de Kongolese militairen in de waan verkeerden, dat „Russi sche vliegtuigen op het vliegveld van Leopoldstad waren geland". Een aantal besloot de „overrompelaars" te gaan bestrijden. Toen hun officieren weigerden munitie te verstrekken, slaagden zij erin de sleutels te bemachtigen van de wapenkamer van de Leopold Il-kazeme. In jeeps en te voet trokken de soldaten de Europese en Afrikaanse woonwijken van de stad binnen, waar het hier en daar tot schietpartijen kwam. Een groot aantal blanke vrouwen en kinderen heeft intussen kans gezien de wijk te nemen naar Brazzaville, de hoofdstad van het aangrenzende Frans-Kongo. Extra dienst over de rivier de Kongo Onder de Europese bevolking in Leopoldstad ontstond een vrij ernstige paniek. Gezinnen van de Belgische officieren verlieten hun woningen in het militaire kamp en zochten een toevlucht in de Belgische ambassade. Geruchten verspreidden zich door de gehele stad en met de gebeurtenissen in Thysstad en Madimba nog vers in het geheugen kwamen zich in de loop van de nacht verscheidene honderden Belgen met vrouwen en kinderen, hun eigendommen haastig bijeen gepakt in koffers en pak ken, zich bij de Belgische ambassade melden. Om drie uur 's nachts werd officieel door het stadsbestuur van Leopoldstad medegedeeld, dat met motorboten een extradienst was geopend op het aan de overzijde van de rivier Kongo gelegen Brazzaville. Het is niet bekend hoeveel Europeanen van deze gelegenheid gebruik hebben gemaakt om de republiek te verlaten en een heen komen op Frans gebied te zoeken. Tegen de ochtend keerden groepen militairen naar de kazerne terug. Ande ren echter bleven patrouilleren op de grote boulevards van Leopoldstad „op zoek naar Russen", zoals zij zeiden. De onrust in Reisdorfkamp, een andere kazerne in de Kongolese hoofdstad, die ontstond nadat bekend was geworden, dat collega's de „jacht op Russen" had den geopend, kon worden bedwongen. Inmiddels doen hardnekkig geruchten de ronde, dat bepaalde Kongolese groe peringen plannen hebben om eerste minister Loemoemba opzij te zetten. Overwogen wordt het nog steeds van kracht zijnde uitgaansverbod van acht wen zijn in Madimba meermalen door de opstandelingen verkracht. De man nen werden bedreigd en in afzonderlijke kamers opgesloten. De nonnen van het klooster in Thysstad ondervonden woensdagnacht overlast van dron ken militairen. Twee meisjes uit het pensionaat werden meegenomen. Uren later werden zij, geheel ontkleed, in het veld teruggevonden. De Belgische minister-president, prof. Eyskens, noemde gisteren de gebeurte nissen in Kongo „kleine stuiptrekkingen van een jonge staat". Hij zei dat het ontslag van generaal Janssens gevolg was van een „ernstig incident" tussen de opperbevelhebber van het Kongolese leger en minister-president Loemoemba. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, de heer Wigny, heeft de Belgi sche ambassadeur in Leopoldstad opge dragen in samenwerking met de Kongo lese regering alle maatregelen te nemen om de Belgische levens en goederen in Kongo te beschermen. De verslaggever van de Belgische radio in Brazzaville deelde heden middag mee, dat Leopoldstad door de muitende troepen volkomen van de buitenwereld is afgesloten. De verbinding met Brazzaville over de Kongo is verbroken. Geschat wordt dat tot het middaguur ongeveer 6.000 Belgische mannen, vrouwen en kinderen uit Leopoldstad had den kunnen vluchten. Volgens een verslaggever van „Radio-Europe" doorzoeken de muitende Kongolese militairen Leopoldstad naar Belgische officie ren. In de stad heerst een volko men paniek onder de Europese bevolking. Europeanen, die trach ten te vluchten, worden terugge stuurd en dikwijls worden zij be roofd van alle bezittingen. Advertentie Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN LAMMERMARKT 3 LEIDEN Verkoop uitsluitend engros. TELEFOON 33909 Laatste contact met Pionier V op 26 juni Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart heeft meegedeeld, dat de radiotelescoop van Jodrell Bank in uur 's avonds tot vijf uur 's ochtends, uit Engeland op 26 juni voor de laatste te breiden tot de Europese woonwijken en zelfs te verlengen. Voor zover bekend was in de nacht het enige slachtoffer van de opwinding een Belgische automobilist, die licht aan de schouder werd gewond toen hij met geweerschoten door een patrouille tot stoppen werd gedwongen. We begrafenis van het stoffelijk overschot van burgemeester jhr. mr. R. Sandberg van Boelens van Sassen- heim. welke aanvankelijk zaterdag om 2 uur zou plaatshebben, heeft nu plaats na aankomst van trein 12.01 te Driehuis. Westerveld. Vlucht uit Thysstad Gistermiddag vertrok een extra-trein met Belgische vrouwen en kinderen uit Thysstad naar Leopoldstad. De vluchte lingen worden begeleid door een lid van de provinciale regering, die zich garant heeft gesteld voor de veilige aankomst in de Kongolese hoofdstad. Het is niet bekend hoeveel personen de trein ver voert. Inmiddels zijn gistermiddag de eerste Europese gezinnen in Leopoldstad aan gekomen, die in de omgeving van Madimba en Thysstad door muitende i militairen gevangen waren gehouden. I Gekleed in besmeurde kleren, de sporen van de doorstane angst en slapeloze nachten op het gelaat, vertelden zij in de Belgische ambassade in Leopoldstad aan een redacteur van Belga het relaas van de trieste gebeurtenissen van de afgelopen dagen. Twee Europese vrou- maal contact heeft gehad met de zon- sateliet „Pionier V". De telescoop ving toen gedurende zes minuten gegevens van de satelliet op. Op die datum bevond de „Pionier V" zich op een afstand van 36,2 miljoen ki lometer van de aarde, en op woensdag 7 juli 44,2 miloen km. De zonsatelliet heeft thans ongeveer 290 miljoen kilo meter afgelegd of iets meer dan een derde van haar eerste volledige baan om de zon. Vermoedelijk is het ontbreken van contact een gevolg van de thans onvoldoende geworden reikwijdte van de 5-watt zender of van het onklaar raken van de batterij. Razzia op Mau Mau De politie van Nairobi heeft vanoch tend vroeg in de Afrikaanse wijken van de stad en in omliggende woonoorden van de Kikoejoes een razzia op Mau Mau-leden gehouden. Alleen in Nairobi namen ongeveer 200 agenten aan de ac tie deel. De laatste tijd hebben vroegere Mau Mau-leden die onlangs waren vrijgelaten uit de gevangenis weer de eed van trouw op de beginselen van de beweging afgenomen. Uit het Leidsch Dagblad van 9 July 1860: In Parijs is wederom een 1 jong mensch, die in tien jaren het g geheele van zijn vader geërfde g vermogen doorgebracht had, op g het denkbeeld gekomen zich te |f verloten. De circulaires, waarin g tot deelname aan deze loterij g wordt uitgenoodigd, luiden als g volgt: „Verloot wordt: een jong- man van 29 jaren, vier voet acht g duim lang en van een goed ui ter- g lijk. (Hij is voor 't overige ook te H zien). Wanneer de winner een man 1 is, wordt het millioen, dat de op- g brengst der loterij zal zijn, met g hem gedeeld, zoodat hij zuiver s 499.000 francs wint; is het eene M vrouw, dan staat haar de keus tusschen den persoon des jongen mans en het halve millioen, vrij; wie zij ook moge zijn, zij moge zooveel jaren tellen als haren op het hoofd, de jongeling verpligt zich haar te huwen, wanneer zij het wenscht". De jongman gelooft tegen het einde van den zomer al zijne loten te zullen hebben ver kocht. iiiniiiiiiniiiiii!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1