Vimsm 29." Oft/ri6vMUnff Elf voetballende broers „Utrechtse Appie" schopt filmer op de Walletjes in de gracht Margriet is nog zo heerlijk jong, zo echt een blad van déze tijd..! .Voorstellen der E.E.G.-commissie Amsterdams Congresgebouw gaat tien miljoen gulden kosten Vijf doden in Reggio (Italië) VRIJDAG 8 JULI 1960 Advertentie Derde lustrum van „Kerk en Wereld" Vijftien jaar bestaat dit naar het hervormde centrum „Kerk en Wereld" in Driebergen. Op 20 november zal de oprichting feestelijk gevierd worden, zo mogelijk met een rede van prof. J. Hoe. kendijk en een toneeluitvoering. Vooraf gaat op 28 en 29 augustus een lustrum- conferentie met een kerkdienst in het openluchttheater van het „Grot Bos" in Driebergen, geleid door dr. J. J. Buskes te Amsterdam en IKOR-radiopastor ds. A. Klamer. Kerk en Wereld is een geesteskind van de leek-theoloog dr. J. Eijkman, die kort voor de bevrijding na internering in Buchenwaid overleed. Op de academie „De Horst" leidt men de zgn. wika's op, kerkleden die gaan werken waar de kerk hen graag ziet werken. Er zijn thans zon 170 wika's in 't land. Voorts heeft men een uitgebreid conferentiewerk, waaraan jaarlijks 4000 conferentiegan gers deelnemen. Directeur van De Horst" is dr. F. Boerwinkel, dr. J. M- van Veen leidt het cursus- en conferen tiewerk en ds Pop is president-direc teur van Kerk en wereld. Dit zijn dan van links naar rechts Fred (Hf), Alex (16), Guus (IS), Ton (19), Loek (21), Hans (22), Peter (23), Huub (25), Leen 27), Kees (28) en Ad, (31i). Allemaal zonen van de directeur Menken van de Melkinrichting Menken N.V. Dit zeldzame elftal heeft gister avond op het JAC-terrein een drup pel in de zee van sportvelden rond de renbaan Duindigt de strijd aange bonden met een team gevormd uit het personeel van het bedrijf. De uiter aard veel kleinere selectiemogelijkheid werd ruimschoots gecompenseerd door een aanzienlijk lager totaal aantal ja ren bij de Menken-elf en een nave nante corpulentie. Een en ander was absoluut voldoende om de balans te doen doorslaan naar de hard hóllende familie. De baltrappende broers kwa men tot groot plezier van de enthou siaste toeschouwers glimmend van vermoeidheid en vreugde met 50 als overwimiaars tussen de heuvels van het terrein vandaan. Hun krachttoer werd met twee bekers beloond. Eén daarvan is een wisselprijs. Deze ver toning, die ons ergens aan voetbal deed denken, was dus wel voor de eer ste, maar niet voor de laatste maal. (Foto LD/Holvast). Overmoedig na mishandeling journalist? (Van onze Amsterdamse oorrespondent) „Utrechtse Appie", de onderwereld-figuur, die zondagmiddag op de Amsterdamse Walletjes een neergeslagen journalist tegen het hoofd heeft geschopt, heeft gisteravond opschudding veroorzaakt door de Italiaanse filmregisseur Luciano Emmer in het water van de Oude Z(jds Achterburgwal te gooien en de film opnamen voor „Meisjes achter het raam" in de war te sturen. De 32-jarige Utrechtse Appie is wegens poging tot doodslag opgesloten in het politiebureau Warmoesstraat. Om kwart over acht toen de film- avond nam hij de leiding van de film opnamen op de Oude Zijds Achterburg- opnamen weer in handen. Onmiddellijk wal juist waren begonnen wendde Appie, na het gebeuren schoten enkele agenten die kennelijk teveel had gedronken, zich die voor de normale politie-afzetting tot een der elektriciens en begon op te zorg droegen toe en brachten de agres- spelen over de vergoeding die zijn vrouw sieve Appie naar het bureau Warmoes- „Lange Bep" van de filmmaatschappij straat, kreeg omdat de opnamen de uitoefening van haar beroep belemmerden. Hij wond zich op omdat hij deze uitkering f. 90,— per avond te laag vond omdat vrouwen van lichte zeden die nagenoeg geen last van de filmerij ondervinden, toch nog f. 50,per avond zouden krijgen. Toen een der buurtbewoners zei dat de elektricien met de vergoeding niets te maken had en dat hij daarvoor de regisseur moest hebben, stapte Utrechtse Appie op Luciano Emmer toe en schopte hem onmiddellijk in het groezelige water van de gracht. Omstanders trokken de Italiaan op het droge. Buurtbewoners verschaften hem droge kleren, vervol gens werd hij voor onderzoek naar het Binnengasthuis gereden. Later op de Kerkelijk Leven Afscheid mgr. W. Mutsaerts GROOT-OFFICIER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU Met een pontificale mis in de kathe drale basiliek van St.-Jan te 's-Herto- genbosch heeft het Bossche diocees gisteravond afscheid genomen van mgr. W. Mutsaerts, die gedurende achttien jaar zijn bisdom heeft bestuurd. Na de pontificale mis verzamelde zich een duizendtal genodigden in de Casino schouwburg, waar onder meer behalve kardinaal Alfrink en de staatssecretaris van Algemene Zaken, de heer W. K. N Schmelzer, ook tal van abten, de com missaris der Koningin in Noord-Brabant dr. C. Kortmann en de burgemeesters van Den Bosch, Eindhoven, Tilburg en Nijmegen aanwezig waren. Kardinaal Alfrink dankte in een afscheidsrede de scheidende bisschop voor de vriendelijkheid, die hij persoon lijk steeds van hem heeft ondervonden en voor de eigen wijze, waarop hy een belangrijk aandeel in het beleid van het Nederlandse episcopaat heeft geleverd. Dr. Kortmann zei, dat deze bisschop naar eigen aard en aanleg gestalte heeft gegeven aan Christus. In alle eenvoud zo sprak hij, hebt ge uw kudde geleid door de steppe van de oorlog, door de wervelwind van de bevrijding en door de doolhof van de wederopbouw. Het is mede daarom, zei hij, dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft de bisschop te benoemen tot groot officier in de Orde van Oranje Nassau. De vicaris-generaal mgr. Oomens, bood als dank van de diocesanen een bedrag van f. 157.000 aan voor de modernisering van het klein seminarie „Beekvliet" in St.-Michielsgestel. DS R. S. KUITSE NAAR INDONESIË TERUG Zondag vertrekt ds. R. S. Kuitse van Schiphol via Parijs naar Djakarta. Ds. Kuitse keert na een verlof van byna een jaar ln dienst van de Doopsgezinde Zen dingsraad terug naar Malang, waar hij in opdracht van de Geredja Kristen Djawa Sekitar Muria (de Javaanse Doopsgezinde Broederschap) docent is aan de Bale Wyata. Aan deze theologi sche school werken sinds enige jaren verscheidene Indonesische kerkgenoot schappen samen. UITBREIDING DER VRIJE UNIVERSITEIT De Vrije Universiteit (VU) heelt ven het Amsterdamse gemeentebestuur be richt ontvangen, dat er zijnerzijds geen bezwaar is tegen uitbreiding met 5,5 hectaren van het huidige 12,5 hectaren grote terrein aan de Amstelveenseweg, waar het ziekenhuiscomplex van deze universiteit in aanbouw is en waar straks ook een omvangrijk laboratorium met een hal voor een cyclotron zal verrijzen. Met de gemeente Nieuwer Amstel wordt onderhandeld over aankoop van een strook grond van 10 hectaren in Am stelveen voor de vestiging van een op leidingsschool voor verpleegsters en voor een studententehuis. Dit is gisteren meegedeeld door het juist afgetreden lid van het college van directeuren der VU, ir. C. K. Doetz uit Leerdam, tijdens de jaarvergadering van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Ger. Grondslag. Deze vergadering vorm de een onderdeel van de jaarlijkse z.g. VU-dagen in de Schouwburg te De venter. Ir. Doetz onthulde voorts, dat met de betrokken ministeries besprekingen zijn begonnen over de opleiding van het ver pleegsterkorps, waarmee uiterlijk op 1 september 1961 moet worden begonnen, wil men een voldoend aantal verpleeg sters hebben wanneer het ziekenhuis complex gereed zal zyn. Er wordt naar gestreefd, dit ziekenhuis in 1963 in ge bruik te kunnen nemen. Binnenkort zal het heipalen-bestek voor de bouw van het complex der wis- en natuurkundige faculteit worden aanbesteed. Besprekin gen over de bouw van een hal met cyclo tron zijn thans in een vergevorderd stadium. NED. HERV. KERK Beroepen te Noordlaren (Gron.) (toez.) G. Griffioen te Nuenen; te Hedel S. de Jong. kand. te Molenaarsgraaf. Bedankt voor het beroep van de Provinciale Kerk vergadering van Groningen als predikant voor buitengew. werkzaamheden (schlp- perspredlkant) J. Hoeve te Tienhoven. Toegelaten tot de Evangeliebediening S. de Jong. kand. te Molenaarsgraaf en A. S. Klusener, kand. te Delft. Beroepbaar verklaard S. de Jong, kand. te Molenaars graaf. GEREF. KERKEN Tweetal te Zeist J. van Leeuwen te IJmulden en R. Siertsema te Aalten. van wie eerstgenoemde ls beroepen. Beroepen te Slddeburen H. Wlllems te Augustlnus- ga-Surhuizum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Klaaswaal. Nleuw-Betjer- land en te Waardenburg H. Dlgtenberg kand. te Rijssen; te Krabbendllke en te Rllland-Bath H. Llgtenberg, kand. te Rijssen. Tweetal te Lelden, te Dordrecht. ke en te Zaandam W. C. J. and. te Wolphaartsdyk en kand. te R\)ssen. Tweetal te Krabbendijke en te Zaandam W. C. I pHn[,L. te Ridderkerk Chr. van Dam te Rotter dam-zuid Rijssen. en H. Llgtenberg. kand. te Duitse jeugd krijgt beter beeld van donkere periode Het Westduitse ministerie van Onder wijs is tot de conclusie gekomen dat de Duitse jeugd beter op de hoogte is van hetgeen tussen 1933 en 1945 is geschied dan wel in het buitenland wordt ver ondersteld. Na de antisemitische inci denten van enkele maanden geleden zijn alle geschiedenisboekjes aan een grondig onderzoek onderworpen en zo nodig bij gewerkt. „Het dagboek van Anne Frank", dat in de Bondsrepubliek in miljoenen exem plaren is verkocht, heeft op de school gaande jeugd een diepe indruk gemaakt. In verscheidene Westduitse staten heb ben de jongeren hun politieke scholing zelf ter hand genomen. Studentenver- enigen, jeugdorganisaties en gespreks groepen organiseren geregeld avonden waarop de misdaden van de nazi's wor den behandeld. Leraren mogen althans niet meer ver zwijgen dat miljoenen joden zijn ver moord, Duitsland schuld draagt aan de tweede wereldoorlog en dat het na- tionaal-socialisme de democratische rechtsstaat in Duitsland vernietigde. Men hoopt de toekomstige schoolgaande jeugd op deze wijze begrip voor het wezen van de democratie bij te brengen. Een groep van 72 scholieren uit Keulen, onder leiding van twaalf leraren, gaat volgende maand drie weken naar Israël om zich op de hoogte te stellen met de problemen van het joodse volk. In Sleeswijk-Holstein zijn twee ge schiedenisboekjes uit de circulatie geno men vanwege de wijze waarop z(j het nationaal-socialisme beschreven. Uit boekjes die in West-Berlijn werden ge bruikt zijn bepaalde passages en afbeel dingen verwijderd. Ook de Westduitse kerken hebben hun publikaties scherp doorgenomen op an tisemitisme. In enkele gevallen kwam men tot de conclusie dat bepaalde op vattingen het antisemitisme in de hand hebben gewerkt. In het „studium generale" van de Westduitse universiteiten wordt sinds ja ren veel aandacht besteed aan de ge schiedenis van Duitsland onder Hitier. Schoolradio, televisie en film verzorgen reeds jarenlang doumentaire uitzendin gen die de leraren moeten helpen bij het geven van een juist beeld van de donkerste periode uit de geschiedenis van Duitsland. Nederlandse zeelieden in staat van beschuldiging VERDACHT VAN MOORD De districts-juryrechtbank van Came ron in Texas heeft thans een formele beschuldiging van moord uitgebracht tegen de twee Nederlandse zeelieden van het Nederlandse vrachtschip Alblasser- dyk. De twee mannen, resp. 23 en 24 jaar en afkomstig uit Capelle a. d. IJssel en Tilburg, zijn op 10 juni in Bronsville ge- aresteerd op verdenking van moord op de 35-jarige onderwijzer Salvador Loya. Volgens de sheriff van de rechtbank van Cameron hebben de twee mannen in een schriftelijke verklaring gezegd, dat zij het slachtoffer een aframmeling heb ben gegeven omdat het „onzedelijke voorstellen" aan de twee Nederlanders had gedaan. Zij werden gevangen gezet, omdat zij een borgstelling van 10.000 dollar niet konden opbrengen. Bouw jeugdhuizen in Ned. Nieuw-Guinea Dank zij een gift van f. 80.000 van Ko. ningin Juliana, ter gelegenheid van haar 50ste verjaardag, voor het jeugd werk in Ned. Nieuw-Guinea zullen bin nenkort op verschillende plaatsen in dit land nieuwe clubgebouwtjes verrijzen, f.36.000 zal ten goede komen aan de bouw van onderdistrictshoofdkwartieren voor de padvinderij. Het resterende be drag zal besteed worden aan jeugdclub huizen voor inheemse jongeren. Twaalf slachtoffers van Algerijnse terreur Twaalf van de veertien mohammeda nen, die uit hun huis in de sector Gery- ville (een 400 km ten zuidwesten van Algiers gelegen dorp) waren ontvoerd, zijn met afgesneden keel gevonden, al dus een mededeling van het Franse mi litaire hoofdkwartier in Algiers. Er be vonden zich een vrouw en twee kinderen onder de doden. Advertentie Overgangsperiode voor meeste prodnkten duurt niet langer dan 30 juni 1967 (Van onze Haagse redactie) De commissie van de E.E.G. komt in haar definitieve voorstellen voor een gemeenschappelijk landbouwbeleid, die zij dezer dagen aan de raad van ministers heeft toegezonden tot de conclusie ,dat de overgangsperiode voor de meeste produkten niet langer behoeft te duren dan tot 30 juni 1967. De commissie acht het nuttig om aan deze datum vast te houden, omdat het daardoor de landbouw wordt mogelijk gemaakt zich op de nieuwe verhoudingen in te stellen, waardoor onder meer verkeerde investeringen kunnen worden voorkomen. De commissie stelt voor de overgangs periode een heffingsstelsel voor dat in de plaats dient te komen van de douane rechten en contingenten, terwijl dan te vens het stelsel van minimumprijzen niet meer zal kunnen worden toegepast. Een uitzondering wil de commissie hier bij maken voor o.m. rundvlees, waarvoor zij de overgangsperiode wil beëindigd zien per 1 januari 1964. In het beleid ten aanzien van de eindfase heeft de commissie een wijziging aangebracht, die het invoerbeleid van graan, suiker en zuivelprodukten en de versterking der ondersteuningsmaatregelen van deze produkten op de binnen-Europese markt betreffen. Konden de marktorganen in het ontwerp direct na de oogst steun aankopen doen op basis van een prijs van 5-10 onder de richtprijs, de com missie stelt nu voor, dat de houder deze produkten gedurende het hele jaar kan aanbieden tegen een vast te stellen in terventieprijs, die 5 7 onder de richtprijs ligt. Prijstoenadering Op het punt van de prijstoenadering stelt de commissie voor het oogstjaar 1961-1962 voor Nederland een prijsver hoging vast van 0.50 mark voor tarwe en van 1 mark per 100 kg. suiker. Ieder jaar opnieuw zal de commissie aan de raad een voorstel doen voor nieuwe prijsverhogingen. In de sector zuivelprodukten zal voor het eerst voor het melkprijsjaar 1963- 1964 een gemeenschappelijke producen tenrichtprijs voor melk worden toege past. Voor varkensvlees, rundvlees, eieren, gevogelte, groenten, fruit en wijn heeft de commissie geen voorstel tot prijstoenadering gedaan. Zij meent, dat dit automatisch zal gebeuren door de toepassing van haar voorstellen voor de opheffing van de handelsbelemmerende bepalingen aan de binnengrenzen en door het geleidelijk tot stand komen van een gemeenschappelijk handelsbeleid ten opzichte van derde landen. Inzake het handelsverkeer binnen de gemeenschap stelt de commissie voor tarwe, voedergraan en suiker voor, dat de lidstaten de nodige maatregelen ne men om de douanerechten te vervangen door een heffingstelsel, dat toegepast dient te worden van 1 juli 1962 af. Voor zuivelprodukten voeren de lid-staten uiterlijk 1 januari 1962 het heffingssys teem in. MARGRIET Stadhouderskade 85. Amsterdam LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudesesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35. Rijksgoedkeuriug ivordt spoedig verleend (Van onze Amsterdamse correspondent) Nog voor het nieuwe R.A.I.-gebouw aan het Europaplein te Amsterdam in gebruik zal worden genomen begin 1961 hoopt men reeds te knnen beginnen met de bouw van een by dit tentoonstellingscomplex aansluitend congresgebouw. B. en W. van de hoofdstad hebben de gemeenteraad voorgesteld de geraamde bouwkosten ter beschikking te stellen. Aanvankelijk is een bedrag van 7 miljoen gulden genoemd. Door de prijsstijgingen, die de afgelopen jaren hebben plaats gehad zal de bouwsom thans 9V-i miljoen gulden bedragen. Hierbij is nog niet inbegrepen de installatie voor luchtkoeling en -verversing, evenmin als de inventaris, zodat het congresgebouw de gemeente Amsterdam uiteindelijk op ruim 10 miljoen gulden komt. Het Congresgebouw komt dwars op het. RAI-gebouw en wordt omgeven door een ruime parkeeraanleg. De grote con greszaal kan 800 personen aan tafels of 1200 personen op rijen stoelen bevatten, alsmede 250 mensen op het balkon. Er komt een kleinere zaal voor 330 perso nen en tenslotte zullen er 6 zaaltjes voor elk 100 personen komen. De congreszaal krijgt een zeshoekige hoofdvorm en wordt voorzien van een toneel accommo datie en toneeltoren. De zaal kan even tueel worden samengevoegd met de grote toegangshal. Het eigenlijke ge bouw en het tentoonstellingscomplex worden verbonden door kantoren die door de congresleiding kunnen worden gebruikt en waar tevens een ontvangst- centrum wordt ingericht. Congresge. bouw. RAI-gebouw en RAI-restaurant kunnen desgewenst met elkaar in open verbinding worden gebracht. De opbouw van het congresgebouw zal een staalconstructie worden. De gevels voorzover niet van glas zijn ge dacht van aluminium, en de toneelto ren krijgt een aluminium beplating. Grote en kleine zaal worden ingericht met vaste filmcabines, terwijl alle za len van vertaalcabines worden voorzien. Teneinde het verkrijgen van de Rtfks- gocidkeuring voor het stichten van het nieuwe RAI-gebouw te vergemakkelij ken was het destijds wenselijk de bouw van het Congresgebouw voorlopig ach terwege te laten. B. en W. delen echter thans mede dat de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid na een bespraking heeft bericht dat de Rijks- goedkeuring voor het congresgedeelte in het eerste half jaar van 1960 zou worden afgegeven. De aanvrage hiertoe is inmiddels ingediend. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ronald, zn. van O. P. van Zwol en J. Zweistra; Petronella, dr. van G. Vlie land en L. J. Sip; Gerrlt Jan, zn. van H. va nde Pol en L. W. L. Bergman; Mar cus, zn. van L. Hoogendoorn en A. M. van Fulpen; Gerardus Petrus, zn. van C. N. Turk en A. E. van der Tang; Martien Jacob, zn. van J. Rijfers en M. van den Brink; Jansje. dr. van L. A. Hogewoning en M. de Mooij. GETROUWD G. Holswllder en N. L. Segaar; C. V(j- geboom en A. van der Sluis; w. Flar.dc- rhijn en M. Kokkedee; J. C. J Caspers en P. A. van der Klaauw; L. L. Peters en F. van der Pluijm; K. C. Vermont en J. M. J. van der Kaay; J. N. H. van der Laan en T. Bakker; T. A. Spies en C. M. Langerak; J. van der Meer en J. H. C. de Rijk; J. Bink en J. M. Neuteboom; A. Westerhoven en M. Fakkel; T. Eradus en L. van Leeuwen; D. J. Nijenhuis en A. van Houten; H. J. Siebert en G. C. W. van der Pol; J. Smeele en S. van Es; W. Oostveen en J. H. de Graaf, N. Hollebeek en A. Nljholt; L. Zwart en G. van der Kaay. OVERLEDEN Jhr. P. A. G. de Milly. 75 Jr.. man; P. Freeke, 71 Jr., man; S. E. van Dalsum, 84 Jr., man. Gisteravond is een bom van eigen maaksel ontploft in de auto van de Ita liaanse. links georiënteerde schrijver en schilder Carlo Levi, toen deze met eni ge vrienden in een restaurant dineerde. Ooggetuigen zagen hoe een onbekende man de lont van de bom met zijn siga ret aanstak, en de bom vervolgens op de achterzitting van de auto wierp, waar hij tot ontploffing kwam. De politie stelt een onderzoek in naar deze bomaanslag, die werd voorafgegaan door de ontdekking van een lading TNT in de buurt van de Russische ambassade en van bommen nabij de Hongaarse le gatie en de Amerikaanse episcopaalse kerk in Rome. By gevechten tussen de politie en linkse betogers in Reggio Emilia in Noord-Italië zyn gisteren vijf doden ge vallen. De betogers hadden barricaden van stoelen en tafels opgeworpen tij dens een door de communisten geleide staking van 12 uur tegen de „fascistische dreiging" in de Italiaanse politiek. De politie, in jeeps en vrachtauto's gezeten, brak door de barricaden heen na de be togers met traangasgranaten te hebben bestookt. Tenminste 20 betogers en 7 politie mannen werden gewond, van wie twee ernstig. Ook in Napels, Panna en Mo dena deden zich gisteren ongeregeldhe den voor. In Napels werden elf personen gearresteerd nadat linkse activisten die in de nabijheid van een neo-fascistisch partijbureau pamfletten verspreidden slaags waren geraakt met neo-fascisten Een politieman werd licht gewond. In Parma werden vier politiemannen ge wond toen zij een anti-fascistische bij eenkomst uiteen joegen waarvoor de autoriteiten geen toestemming hadden verleend. Ook in Modena moest de poli tie. bijgestaan door carabinieri, de deel nemers aan een anti-fascistische verga dering verspreiden. Tien personen, on der wie vijf agenten liepen verwondin gen op. 'n Grandioze aanbieding in de uitmuntende Stefano-regenjassen. van stof en uitvoe- Normale verkoopprijs met en zonder ceintuur, zo de voorraad strekt, slechts Telefonische of schriftelijke orders kunnen niet worden uitgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11