NENCINI GREEP GELE TRUI IN AFDALING VAN AUBISQUE DE TOUR IN CIJFERS VAN DUYLDERDE IN EERSTE RACE Geldermans beste Nederlander Verheugde Geldermans„Wat is me dat meegevallen WOENSDAG 6 JULI 1960 Geldermans, Damen en Niesten bij eerste tien (Van een speciale verslaggever) Het gevecht om de gele trui is in de eerste Pyreneënetappe niet in de beklimming van de Aubisque, maar juist in de lange afdaling na de top in volle omvang begonnen. In de laatste 57 km naar het auto-circuit van Pau reden de Italiaan Gastone Nencini en de Franse nationaal Roger Riviere in eendrachtige samenwerking met Battistini, die het eerst de top van de Pyreneën- reus had bereikt, Manzaneque en Rostollan, de Belgische drager van de gele trui, Jean Adriaens- sens, naar een achterstand van iets meer dan twee minuten. En dat was ruim voldoende voor Nencini om het rentegevende tricot van Adriaanssens over te nemen. In het algemeen klassement staat Roger Riviere, die na een enerverende spurt met een paar centimeter verschil voor Nencini zijn derde etappe zege vierde nu op de tweede plaats met een ach terstand van slechts 32 seconden. Adriaenssens is naar de derde plaats gezakt met een achterstand van 1 minuut 19 seconden op Nencini. Van de Nederlanders reden Ab Geldermans, Plet Damen en Coen Niesten een uitstekende wedstrijd. Geldermans demarreerde een paar kilometer voor de meet in gezelschap van de Italiaanse klimspecialist Massignan uit het groepje waarin Adriaenssens zich tevergeefs tegen de dreigende nederlaag had verweerd, loste de Italiaan op het open circuit en veroverde als eerste buitenlander uit de kleine ploegen een fraaie zesde plaats. Maar bovendien legden Coen Niesten en Piet Damen in het peloton, dat vlak voor het circuit de groep Adriaenssens overwel digde, beslag op de negende en tiende plaats, zodat de Nederlandse equipe boven dien de niet onaanzienlijke premie voor de eerste kleine ploeg in de wacht sleepte. Ab Geldermans werd door dit resul taat de beste Nederlander. De Bever- wijker, die zich de laatste dagen al van zijn beste zijde had laten zien, schoof in het algemeen klassement weer drie plaatsen op en staat nu vijf tiende op veertien minuten en 35 secon den van de gele trui. De grootste winst op de ranglijst boekten echter Damen en Niesten. De Brabander was bijzon der tevreden over zijn prestaties in de eerste bergetappe en steeg van de 41ste naar de 25ste plaats. Niet eenmaal in de voorgaande negen dagen was Da men zo spraakzaam geweest als nu aan de finish in Pau. Zeker de grootste verrassing vormde het rijden van Coen Niesten, die in zijn loopbaan ternauwer nood een echte berg had gezien. De benjamin van de Nederlandse ploeg en van de gehele Tour weerde zich echter alsof hy in de Pyreneeën en niet in het vlakke Noordhollandse pol derland was geboren en rukte op van de 60ste naar de 36ste plaats. Piet van Est en Martin van den Borgh handhaafden zich in het grote peloton, dat met een achterstand van bijna 7% minuut op Riviere in Pau aankwam. Jo de Roo kwam twee mi nuten later binnen. Alleen Wim van Est, die na zijn ineenstorting in de etappe naar Bordeaux het de gehele dag kalm aan moest doen en de door pech zwaar getroffen Jaap Kersten ein digden in de achterhoede. Protest De renners waren dinsdagochtend om vyf uur gewekt om met autobussen dwars door de uitgestrekte dennenbos sen van Les Landes naar de stieren arena in het 130 km. zuidwaarts gele gen MonGde-Marsan getransporteerd. De vroege reveille wreekte zich in het begin van de etappe. De meute begon een sit-down" staking, uit wrevel over de korte nachtrust en peddelde rustig als een troep vakantiegangers door de schilderachtige dorpjes in het voorpor taal tot de Pyreneeën. Zelfs het lang zaamste schema was niet toereikend om de minimale snelheid te registreren en by de eerste ravitaillering na 83 km. in Vic Bigorre kwam de karavaan al vele minuten te laat door. Het ging zo door tot de voorlopers van het gebergte zich aandienden. Dat was na 115 km. bij Mont Gaillard toen Busto de aanval opende. Onmiddellijk kwamen de Belgen In het geweer om het gevaar te bezweren. Er vormde zich een jachtmeute van dertien ren ners, bü wie Adriaenssens en Piet van Est, die al vry spoedig Busto weer tot de orde hadden geroepen. Maar door deze tegenactie was het peloton in twee stukken uiteen gevallen. De strijd was begonnen. Opnieuw Opnieuw was het Busto, die op de nu al lastiger wordende hellingen demar reerde. Hij kreeg steun van de Italiaan Battistini, de Spanjaard Marlgil, de tricolore Rostollan, de Belg Eddy Pau wels en onze landgenoot Piet van Est. Busto had overigens weinig plezier van zijn strijdust, want hij was ook de eer ste, die vlak na de 2de ravitaillering in Argeles Gazost (na 141 km.) het contact met zijn makkers verloor. In de bijzonder lastige beklimming van de Soulor, de treeplank naar de top van de Aubisque, wijzigde zich de si tuatie voortdurend. Marigil en Battis tini gingen er samen op uit en achter hen werd Pauwels door Rostollan en Piet van Est gelost. Inmiddels had Manzaneque in zijn eentje de achtervolging van de koplo pers ingezet De ranke Spanjaard liep zijn achterstand snel in en kon het zich zelf veroorloven om in Arrens (153 km.) even af te stappen om zUn bidon on der de dorpspomp te vullen. Hij be reikte Piet van Est en zijn landgenoot Marigil, nadat deze door Battistini en Rostollan was gelost. De Franse natio naal werd op zijn beurt door Battistini in de laatste kilometers naar de top van de Soulor losgereden, waar Bat tistini als eerste doorkwam met een voorsprong van 50 sec. op Rostollan en Piet van Est intussen was te ruggevallen op een grote groep met Adriaenssens, Riviere, Junker- mann, Nencini, Simpson, Lorono, Mas signan, Baldini, Anglade en de Neder landers Van den Borgh, Geldermans, Damen en Niesten. De zwaarste klim was nu achter de rug. want de tien kilometer naar de top van de Aubisque ging weliswaar langs loodrechte afgronden, maar le verde weinig moeilijkheden meer op. Bergklassement melijk tot 1 min. 20 sec. op Rostollan, 1 min. 30 sec. op Manzaneque en 2 m. 30 sec. op de groep met Riviere, Nen cini en de Nederlanders. De afdaling begon. Gastone Nencini stortte zich met een verschrlkkeiyke vaart naar beneden, onmiddellijk ge volgd door Riviere. Het was alsof de anderen stil bleven staan en voordat Adriaenssens het zich realiseerde, wa ren Nencini en Riviere ui thet zicht verdwenen. In het dal van Laruns (189 km.) hadden de twee grote concurren ten, Manzaneque achterhaald en lagen zU nog slechts 35 sec. achter op Bat tistini en Rostollan, die in de afdaling bR elkaar waren gekomen. Op 20 seconden achter het trio Ri viere, Nencini, Manzaneque, reed de Belg Planckaert in zUn eentje, terwyi Adriaenssens op 55 seconden in het gezelschap van Geldermans, Massig nan, Anglade en Mahé voor het behoud van zyn trui vocht. BU het bord dat de laatste 20 km. aangeeft, kwamen de eerste zes by el kaar. Toen liet Planckaert zich terug vallen op de groep Geldermans om Adriaenssens by te staan, maar zyn hulp kwam te laat. Want Nencini en Battistini reden zich volkomen leeg om het gat zo groot mogeiyk te maken en zagen hun zwoegen op het door tien duizenden toeschouwers omzoomde sfeervolle autocircuit van Pau beloond met de gele trui. RONDEvFRANKRIJK Etappes 11en 12 Argeles Baregesl T0URMALET ■'ZUUWASPIN' MMn-s|J SPANJE PEYRSsouRpe dAzil PORTET^D'ASPET 1069m LUCHON 1563m 1 vPFLi Strijd om Dragon Gold Cup begonnen (Van onze zeilmedewerker) Kroonprins Constantijn van Griekenland vroegen wij na afloop van de eerste race om de Dragon Gold Cup op het IJsselmeer naar zijn ervaringen. Hij vertelde ons, dat hij bij het aanzeilen van het eerste merkteken moeilijkheden ge had had met de herkenning daar van en daardoor te veel de bakboordzijde van het kruisvak gehouden had. Trouwens ook zeilers als Salas Chaves (Argen tinië) Thor Thorvaldsen (Noor wegen) en S. Sorrentino (I.) waren misleid in de juiste plaats en vorm van het eerste merkteken. De prins vond het vreemd dat men hier niet het eerste lndewindse merk teken markeert met een schip met vlag of een rookbom. Verder was de prins zeer te spreken over de prettige IJssel meer condities. Het verkeerd aanzeilen 1 aan het eerste merkteken drukte inder daad een stempel op de stryd, want hierdoor slaagden Th. Warrer (Dene marken). B. J. Schuchmann (Did), A. Holm (Denemarken), Wim van Duvl j (Ned.) en Gerrit van Wijk (Ned) erin 1 als kopgroep komend uit westelijke richting te ronden. Wij dachten stellig in de beide spinnakerrakken Van Duyl onbedreigd naar de kop te zien lopen, maar het vlotte ditmaal echt niet aan boord van de Trintel II. De spinnaker boom stond schuin naar boven waar door het gehele zeil een verkeerde pro jectie kreeg. Bovendien werd er bij de spinnakergyp niet op de juiste wijze ge- i handeld, waardoor de spinnaker in el- I kaar viel, iets wat in de topklasse van j Draken zeker niet mag gebeuren. In de 2e ronde veranderde er betrekkelijk weinig in het veld. Slechts kleine plaatsverschuivingen vonden plaats, maar verrassingen bleven uit. Trouwens daar was het ook het weertype niet naar. Wei kreeg A. Warners, die overigens de beste start had. een protest op stuur, boord-.bakboord van Kroonprins Con stanten van Griekenland. In het laat ste kruisrak kreeg Van Duyl een kans, die hy dankbaar aangreep. Hij voer nog steeds in vierde positie, maar had in het laatste ruime rak zen achterstand sterk verkleind. Nu maakte hij gebruik van de, beproefde taktiek direct over een andere boeg te gaan na het ronden. De kop wilde hem natuurlijk niet los laten en ging mee. Van Duyl had hier op gewacht en wist toen draaiend naar stuurboordboeg de Duitser Schuchmann voorbij te gaan, die op zyn beurt al reeds eerder door A. Holm gepasseerd werd. Het werd dus een goede dag voor de Denen djf de eerste en tweede plaats bezetten. De volgorde van aankomst was: 1. Th. Warrer G?en); 2 A. Holm (Den); 3. W. P. van Duyl (Ned); 4. B. J Schuchmann (Did); 5. O. Berntsen (Den); 6. R. Harmstorff (Did); 7. Sir Gordon Smith (Eng); 8. B. Andersen (Den); 9. S. Sorrentino (It.); 10. H. Noes -Pedersen (Den); 11. J. Tranberg Den)12. G. van Wyk (Ned); 16. C. Groot (Ned); 17. Ir. J J. de Jongh (Ned); 18. Kroonprins Constanten. Verder werd W. Windeyer (Canada), de winnaar van de Gold Cup 1959, 23ste, en Thor Thorvaldsen Olympisch kam pioen 1956 19de. A. Warners ging niet door de finish. Naar hij verklaarde, als demonstratie tegen het wcdstrüdcomité, dat volgens hem by weging en meting der draken niet de juiste weg bewandeld had. Dit was natuurlijk wel zuur voor Kroon prins Constanten die de gehele wed strijd met protest tegen Warners, steeds 0 Kersten de bergbeklimmer Daar doemde hij weer voor ons op, de eerste „reus" van de tour: de ruim 1700 meter hoge Aubisque. Dreigend en grauw, met onher bergzame kale flanken, de top in een krans van dikke mist. De Aubisque, sedert de beruchte bui teling die Wim van Est er negen jaar geleden in een van de ravijnen maakte, een naam met een wat schrikverwekkende klank voor Nederlandse oren zag er in deze tiende etappe van de ronde van Frankrijk bijzonder ongenaakbaar uit. Het is ditmaal echter allemaal nogal meegevallen en aan de finish in Pau, waar het volgepakte auto circuit lag te zinderen in de felle zon, spraken we zelfs een paar Nederlandse debutanten die zelf paf stonden van hun eerste bergrit. Ab Geldermans, die er met zyn prachtige zesde plaats achter keien als Riviere, Nencini en Battistini met de als negende en tiende geklasseerde Niesten en Damen voor had gezorgd, dat er in de Nederlandse ploeg weer voor een flink bedrag aan franken ..brood op de plank" kwam, was zo biy als een kind. ,,Ik heb er erg tegenop gezien, maar wat is me dat meegeval len. Jongens ik geloof waarachtig dat ik er in de bergen nog wat van kan maken". Klaas Buchly was best te spreken over het drietal dat voorin zo goed had gereden en vooral over de prestatie van Coen Niesten. ..Die jongen maakte onder de top van de Aubisque een sprong naar de kop om van te rillen", vertelde de Nederlandse ploegleider, die langzamerhand een chocolade-kleu rige gelaatstint heeft gekregen. ,,Hy kwam in eens uit de tweede groep los en in de kortste tyd zat hy tegen het eerste groepje aan. WerkeUjk fantas tisch van Coen. Het deed aan een sprong van Bahamontes denken". Wy hebben aan de finish ook minder enthousiaste geluiden van Nederlan ders gehoord. Piet van Est, die in de eerste beklimming naar de Soulor zo verrassend goed was meegekomen, was teleurgesteld over het verloop van de stryd. Hy dacht tussen de wielen van zyn makkers in die eerste aanval in de Pyreneeën te kunnen biyven zitten, maar het lukte niet. Hy werd gelost en viel steeds verder terug tot het peloton hem opslokte. met hem in duel geweest was. De prins was -natuuriyk bq de finish daarom te recht zeer verbaasd toen hit constateer de dat zijn protest overbodig geworden Draken in actie op het IJsselmeer in de eerste race om de Dragon Gold Cup. De 24-jarige Graziano Battistini nes telde zich op de 1710 meter hoge Aubisque, waaraan Wim van Est zulke onprettige herinneringen heeft, op de eerste plaats van het bergklassement. De Italiaan kon zyn voorsprong van de Soulor zelfs nog iets vergroten, na- De grootste pechvogel van deze dag was echter Jaap Kersten. Een paar kilometer onder de top van de Aubisque brak de sympathieke renner uit Sie- bengewald zun frame. In geen velden of wegen was toen een Nederlandse wagen te bekennen. ,,Ik ben toen maar gaan lopen", vertelde Jaap later, ter- wyi de tranen hem nog in de ogen scho ten. ,,Met de kapotte fiets op mijn nek heb ik zeker een kilometer bergbeklim mer gespeeld. Toen kwam de liaison wagen van Hulshof met een fiets, maar die kar was veel te klein en tenslotte heb ik een fiets van de Tour gekregen, zo'n reservefiets uit de materiaalwa gen". En Wim van Est? De man, die maandag meer dood dan levend over de finish was gekomen met een op standige maag en gemene pyn aan het zadel", was zo fris als een hoentje toen hij met de groep van Ferlenghi en Cazala op 13% min. over de streep kwam. ,,Ik heb lekker gegeten en lek ker geslapen en ik heb vandaag ge dacht: Willem, rustig aan nou, niet for ceren. En je ziet, we leven weer". Rivière wint in Pau voor de drager van de gele trui, Nencini. Strenge straffen voor VlOS-bestuur (Van onze Haagse redactie) De KNVB heeft het dagelijks bestuur van de Haagse Voetbalvereniging VIOS voor het leven geroyeerd wegens hande lingen, die in strijd zijn met de amateur bepalingen. Het zijn de heren H. Frede- riks (voorzitter), J. Kortekaas (secreta ris) en B. Bos (penningmeester). Vier andere bestuursleden werden voor 5 jaar geschorst. De KNVB zal nog deze week een mentor aanstellen, die moet trachten VIOS weer in goede banen te leiden. Vastgesteld Is o.a., dat sigaren winkeliers, die donateurs voor VIOS wierven, hiervoor betaald kregen. DUIVENSPORT „De Rijnklievers" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf Corbeil, afstand 420 km. In concours stonden 81 duiven. De duiven (gelost met z.w. wind om 8.30 uur) moesten door donkere wolkenvel den, zodat het concours lang openstond De eerste duif werd geconstateerd om 15.57.41 uur. met 935.42 meter per minuut de laatste of 16e prijswinnaar om 17.53.63 uur met 643.67 meter per minuut. De tien eerstgeconstateerde duiven: J. Zevenhoven 1; H. Hemerik 2; Chr. v. d. Pluym 3 en 7; F. Wassenburg 4; A. Dubbelaar 5; J. v. d. Wal 6; Lolkes de Beer 8; J. Rotmensen 9 en M. Jonge- leen 10. Geesink niet naar Olympische Spelen Het Nederlands Olympisch Comité deelt mede: Na ingewonnen advies van de presi dent van het IOC, de heer A very Brun- dage, heeft het NOC op 2 juli aan de heer A. J. Geesink doen weten, dat hij, niet voldoende aan de Olympische amateursbepalingen, niet in aanmerking kan komen om als worstelaar opgenomen te worden in de Nederlandse delegatie naar Rome. Deze beslissing houdt verband met de omstandigheid, dat de heer Geesink zelf een judoschool te Utrecht exploiteert en dat volgens de Olympische bepalingen hierin een beletsel ligt hem als amateur, in welke sport ook, te erkennen. ZEILEN Europees kampioenschap F.D. De Brit William Dawes, 64 jaar en kandidaat voor de Engelse Olympische zeilploeg, won gisteren de derde race voor het Europees kampioenschap in de Flying Dutchmanklasse. Dawes zeilde ruim een minuut eerder over de finish- ïyn dan de winnaar van maandag, Hans Fogh uit Denemarken. Jan Schooneveldt werd met de Duysz ter Ghast tiende en staat in het klassement nu op de achtste plaats. Advertentie. De uitslag van de etappe van Mont de Marsan naar Pau over 228 km luidt: 1. Rivière (Frankryk) 6-38 48 (met bo nificatie 6.37.48); 2. Nencini (Italië) 6.38.48 (met bon. 6.38.18); 3. Battistini (It.) z.t 4. Manzaneque (Spanje) z.t.; 5. Rostollan (Frankryk) z.t.; 6. Gelder mans (Ned.) 6.40.44; 7. Massignan (It.) 6.40.46; 8 Delberghe (Fr.) 6.40.49: 9. Niesten (Ned) z.t.; 10. Damen (Ned.) z t.; 11. Baldini (It.) z.t.; 12. Suarez (Sp) z.t.; 13. Rohrbach (Centraal-Zuid) z.t.; 14. Simpson (GB) z.t.; 15. Pavard (Fr) z.t.; 16. Anglade (Fr) z.t.; 17 Junker- mann (Did) z.t.; 18. Lorono (Sp.) z.t.; 19. Pambianco (It.) z.t 20. Plankaert (België) z.t. De klassering van de Neder, landers was verder: 29. Piet van Est 6.46.15; 30. Van den Borgh z.t.; 53. De Roo 6.48-56; 67. Wim van Est 6.52.13; 79. Kersten 6.56.33. Na deze etappe luidt het algemeen klassement: 1. Nencini (It.) 52.17 03); 2. Rivière (Fr) 52.17.35 op 32 sec.; 3. Adriaenssens (Belg) 52.18.22 op 1 min 19 sec; 4. Plankaert (Belg) 52.24.11 op 7 min. 0 8 sec.; 5. Junkermann (Did) 52.24.22 op 7 19; 6. Battistini (It.) 52 24.30 op 7.27; 7 Rohrbach (Centr. Zuid) 54.27.13 op 10.10; 8. Anglade (Fr) 52.28.16 op 11.23; 9. Graczvk <Fr 52.28.44 op 1141; 10. Pambianco (It.) 52-28 53 op 11.50; 11. Mahé (Fr.) 52.29 14 op 12 11; 12 Darri- I gade (Fr) 52.31.00 op 13 57. 13 Mastrot- to (Fr) 52.31.04 op 14 01; 14. Milesi (Oost Zuid-Oost) 52 31 38 op 14.35; 15. Gelde- j mans (Ned.) 52.31.42 op 14.39; 16. Simp son (GB) 52.32-00 op 14 57; 17. Baldini I (It.) 52.32.15 op 15.12; 18. Massignan It) 52.33.18 op 16.15; 19. Beuffeuil (Cen Zuid) 52.34.09 op 17.06; 20 Hoevenaer: I (B-te> 52 37.24 op 20.21; 21. Van den Borgh 52.39.02; 25. Damen 52.10 30; 27. I Wim van Est 52.40.40; 38. Niesten 52.45.20; 52. De Roo 52.50.47; 55. Piet van Est 52.51.15; 75. Kersten 53.04.35. Het ploegenklassement van de tiende etappe luidt: 1. Frankrijk 19 57.25: 2. Italië 19.57.52; 3. Spanje 20.00.26; 4. Nederland 20.02.22; 5. Groot-Brittannië 20.12.28; 6. ex aequo Duitsland en België beide 20.13 19; 8. Centraal-Zuid Frankryk 20 16.00; 9. Parys Noord 20.21.26; 10. Zwitserland' Luxemburg 20.24.07. 11. Frankrijk West 20.26.48; 12. Oost-Zuid-Oost-Frankrijk 20.3005; 13. Int. ploeg 20.49 48. Het algemeen ploegen klassement ziet er na de tiende etappe als volgt uit; 1. Frankrijk 156.10 35; 2. Italië 156.30 08 3 België 15648.26; 4. Nederland 157.16.21 5. Centraal-Zuid 157 34.15; 6. Spanje 157.40.35; 7. Parys-Noord 157.47.29; 8. I Oost-Zuid-Oost 157.50 40; 9 West 157.54.30: 10. Duitsland 157.54 3711. (Groot-Brittannië 158.00.09; 12. Zwits./ Luxemburg 158.12.35; 13. Int ploeg 159.05.11. Het puntenklassement ziet er als volgt uit: 1. Graczyk (Fr) 31 pnt; 2. Rivière (Fr) 30 pnt: 3 Nencini (It.) 22 pnt; 4. Defil- I lippis (It.) 21 pnt; 10. Van den Borgh (Ned.) 6 pnt; 18. ex aequo Wim van Est (Ned.) 4 pnt. De Italiaan Battistini werd uitgeroe pen tot de meest strijdlustige renner van de tiende etappe. Hij kreeg een to taal van 530 punten. Rostollan kreeg er 203, Nencini 108 en Busto 70. De prijs oor de grootste pechvogel ging naar de 'lrit Simpson, die door twee valpartijen "jdens de afdaling van de Aubisque het ntact verloor met de koplopers. Geldermans kreeg de speciale prijs »r de eerstaankomende van de mtio- *"•5 ploegen bestaande uit acht man. t»ie voor de regionale ploegen t:ing naar 1 Rohrbach van de Centraal-Zuid-ploeg.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9