5.E.G. NODIGT ENGELAND UIT N DE DRIE GEMEENSCHAPPEN Nederlandse sigaretten ook te koop in Italië /^ROXASECT Onderwaterjagers geven l niet op: weer duik naar Brittenburgs resten reen uitspraken in TweedeKamer Minister De Pous: prijsverlaging Expansie is nodig rooi- landbouwbeleid Duitsland tegen grotere uitvoer Nederlandse landbouwprodukten Waarschijnlijk in augustus pgericht 1 maart 1860 Woensdag 6 juli 1960 Vierde blad no. 30091 Minister Luns zegt initiatief toe (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns is bereid in de Raad van Ministers van de E.E.G. tor te stellen een gemeenschappelijke verklaring te doen uitgaan, dat )e Zes" hoge prijs stellen op een lidmaatschap van Engeland van le (drie) Europese gemeenschappen. De minister had niet de indruk, dat Engeland duistere bedoelingen lestert met het proefballonnetje alleen toe te treden tot de E.G.K.S. en iiratom. Het komt vaker voor, dat mensen voetje voor voetje te water tan in plaats van met een koene sprong. Volgens de deskundigen, dus de minister, is het laatste het beste. hiding met Afrika ïederland staat positief tegenover de nenvoeging van de leiding van EGKS, ■zekerde minister Luns. Hij begreep it het wantrouwen van sommigen om rit de opvattingen van de regering. Er rd even gelachen toen de heer v. d. es van Naters (PvdA) had gereageerd t: „U moet niet zo naar deze kant ken", en de minister even later naar ks keek en naar rechts wees. Hij ves- de er de aandacht op, dat de oplos- g van vele problemen nu eenmaal tyd reist. Directe verkiezingen voor een Euro 's parlement, ook in Nederland dus, lit de regering nuttig om de belang- lüng voor de Europese eenwording te rsterken. Of die verkiezingen in 1963 nnen worden gehouden, moet worden jewacht. Als er overeenstemming is reikt over de ontwerp-conventie voor iropese verkiezingen, moet deze worden edgekeurd door de nationale parle- mten en de ervaring is dat daarmee Bal tijd gemoeid is. 5ver de zetel van E.E.G. en Euratom vorig jaar in de Raad van Ministers en overeenstemming bereikt. Dat was et de schuld van Nederland. De re- ring geeft nog steeds de voorkeur aan wssel. De belastingvrijdom van Euro- se ambtenaren zal worden vervangen or een belastingheffing ten bate van Europese gemeenschap, waarschyn- k met Ingang van 1961. Zeer positief Nederlandse regering is zich be- van het belang van nauwe banden in Europa en Afrika. Wat in dit op- it in de nabije toekomst zal worden of nagelaten, zal vergaande con- ties hebben. De regering staat positief tegenover de problemen, óch voordoen nu zoveel Afrikaanse ...len onafhankelijk worden en zij is ledig bereid een oplossing te helpen den, die deze landen economisch en Atiek verbindt met de Westerse lan- m. Een beslissing over Togoland zou p precedent scheppen en daarom is Ddie nodig. Eind mei is reeds een voor- pig antwoord gestuurd op de aanvrage a Togoland. Eind Juni kwamen de ansen plotseling met het voorstel een kier antwoord te sturen. Over de tekst o die tweede brief is overleg gaande. Frankrijk wil de verbindingen van To- iand met de E E G. via Frankrijk laten pen, hetgeen voor een van Frankrijk afhankelijk geworden land niet ele ct is. Minister Luns was niet van oor- el, dat de financiële hulp, waarop de Irikaanse landen aanspraak konden aken krachtens het E.E.G.-verdrag, oeten worden beëindigd nu deze ge- eden onafhankelijk rijn geworden. Overigens: zo lang er niets gebeurt, Uft de bestaande binding met de E.G. in tact. Het is niet zo, dat Ne tland zich tegen een directe binding «een Togoland en EJ3.G. verzet. Naar rwachting zal er binnenkort een be- ksing worden genomen. Na deze verklaring diende de heer thuyt (KVP) een motie in zoals hij de ttige dag had overwogen. Het twee- agse Europese debat heeft dus niet leid tot bijzondere uitspraken van de er. Inzake de oprichting van een Europese universiteit waarschuwde minister Cals, dat men deze niet te eenzijdig moet bin den aan een Europese gemeenschap, E.E.G. of Euratom. Een Europese Uni versiteit zal qpk open moeten staan voor andere landen, waaruit ook studenten moeten worden toegelaten. Dat is de al gemene opvatting van de zes ministers van Onderwijs. Het gevaar van de bin ding van een Europese Universiteit aan de E.E.G. of Euratom is, dat de weten schap te eenzijdig wordt bekeken uit een oogpunt van economie of techniek. De minister heeft er geen bezwaar tegen als een Europese gemeenschap het initiatief neemt voor een Europese Universiteit met financiële bijdragen van de deel nemende landen en.de E.E.G. Maar eigenlijk vond de minister veel belangrijker, dat de bestaande universi teiten worden doordrongen van een Eu ropese geest. Staatssecretaris Sty kei deelde nog mee dat er naar wordt gestreefd op den duur het binnenlandse posttarief ook te doen gelden voor alle E.E.G.-landen, zoals thans reeds hetzelfde tarief geldt in Benelux. Voor het eerst in de geschiedenis (Van onze parlementaire redacteur) Met voldoening heeft minister De Pous gisteren in de Tweede Kamer ge constateerd, dat als gevolg van het afbreken van de monopolies in de E.E.G., voor het eerst in de geschie denis sinds enige weken Nederlandse sigaren en sigaretten in Franse en Italiaanse winkels verkrijgbaar zijn. In Duitsland echter nog niet. De minister had goede hoop, dat nu de Franse en Italiaanse markt (zij het nog slechts in zeer bescheiden mate) voor de produkten uit de andere E.E.G. landen zijn opengesteld, ook Duitsland door middel van tariefcontingenten zijn markt versneld zal openen. De regering zal uiteraard blijven stre ven naar de uiteindelijke verwezenlij king van de gemeenschappelijke markt voor tabaksprodukten in de E.E.G. Het zou niet aanvaardbaar zijn, dat de consumenten niets merken van prijs verlaging, wanneer de invoerechten wor den verlaagd. Zulke verlagingen zullen aan de verbruikers ten goede moeten komen, aldus minister De Pous. Hi) maakte er echter op attent, dat niet al tijd een verlaging van het invoerrecht ten gevolge hoeft te hebben dat een produkt ons land goedkoper binnenkomt. De buitenlandse producent kan goede reden hebben, indien hij tot nu toe het invoerrecht voor zijn rekening placht te nemen, de tariefsverlaging niet in de eindprijs door te berekenen. De minister zal echter niet nalaten, indien deze re den ontbreekt, alle hem ten dienste staande middelen aan te wenden prijs verlaging voor de consument te bewer ken. Tot deze middelen rekent hij in de eerste plaats overleg met de betreffende bedrijven en bedrijfstakken. Voldoening De ontwikkeling van de Europese eco nomische eenwording in de afgelopen drie jaren stemt minister De Pous tot voldoening. De verlaging van de invoer rechten in het onderlinge handelsver keer tussen de E.E.G.-landen schept moeilijkheden, omdat Engeland en de andere E.V.A.-landen het tempo van de vrijmaking van de handel niet kunnen bijhouden. Bij het zoeken naar oplossin gen uit moeilijkheden, zullen wij moeten uitgaan van de E.E.G. als realiteit, ter wijl de regering zal blijven aandringen op het metterdaad bewijzen van het open karakter van de economische ge meenschap. In de E.E.G. heerst algemeen de me ning volgens minister De Pous dat een vruchtbare basis voor de regeling van de betrekkingen op lange termijn tussen de E.E.G. en de E.V.A.-landen onder de huidige omstandigheden niet aanwezig is. Er zijn nog geen duidelijke tekenen merkbaar dat de Engelse regering serieus de mogelijkheid overweegt toe te treden tot de E.E.G. Bevordering Dit neemt niet weg dat de Nederland se regering blijft streven om binnen het kader van de politieke en economische mogelijkheden de verwezenlijking van een bredere economische eenwording in Europa te bevorderen. Het overleg met de zeven zal zich moeten concentreren op de problemen op korte termijn! Een zekere tariefharmonisatie kan een rege ling op lange termijn tussen de zes en de zeven vergemakkelijken. Staatssecretaris Veldkamp deelde mee dat de regering een gemeenschappelijk Europees kartelbeleid voorstaat. Naar mate de Europese economische eenwor ding voortgang vindt, neemt het gevaar toe van kartelvorming ter beperking van de concurrentie. Dit verschijnsel zal moeten worden bestreden op grond van de artikelen 85 en volgende van het 1 EE.G.-verdrag. „In een werelv waarin 60 H van B bevolking honger lijdt, kan ik als nrzitter van een christelijke land- •uworganisatie niet een landbouwbe- iid op lange termijn bij een gelijk bly- ende agrarische produktie aanvaar- M. Evenals de industrie zal de land ouw een beleid moeten voeren dat ge- Icht is op expansie". Dit zei de voorzitter van de Ned. fcr. Boeren- en Tuindersbond (C.B. IB.) mr. B. W. Biesheuvel in zyn larrede tijdens de vergadering van o Bond in Den Haag. De welvaart van vandaag, zo zei de ter Biesheuvel, is beperkt tot een- trde van het mensdom. De welvaart kn morgen zal zich moeten uitstrek en tot al degenen die nu nog in kom mervolle omstandigheden leven. Dit fles vereist visie en verbeeldings- facht en besef van verantwoordelijk- Bid voor het lo tvan de miljoenen min- er-bedeelden in deze wereld. Mr. Biesheuvel pleitte dan ook voor en inpassing van ons nationale land- ouwbeleid in een vérgaande interna- 'inale economische en ook agrarische imenwerking, waarvan naar zijn me ng de E.E.G. nog slechts een be reiden en veel te beperkt begin is. Sprekende over de toekomst van boer h tuinder meende hij dat er geen re ten hoeft te zijn voor vrees voor de (pkomst van het industrieel opgezette [arkens- en kippenbedrijf door niet- terarische krachten, die een bedreiging puden vormen voor het gezinsbedrijf. Jet wapen om dit buitenhuis te hou ten door verboden en regelinngen fchtte hij eventueel alleen tijdelijk ge- tehikt. Veel beter is het, zo betoogde Hj. zich tijdig voor te bereiden tegen *n komende concurrentiestrijd voor Niv. mechanisatie. In concurrentiekracht, aldus mr. Piesheuvel, doen onze boer en tuinder Wet onder voor die van zyn industriële tollega, als het er om gaat de produk ten op de buitenlandse markt aan de ■nan te brengen. Het komt er alleen •P aan, dat dit alleen gebeurt ln een Mtmoniseh samenspel tussen de boer ®n tuinder, zijn organisaties en de •verheid. de. v&kAe&ze, INSECTEN-VERDELGER \(fp- laat géén vlakken na radicaal *n snel friss* geur n<IN DE VOORDELIGE, ORANJE SPUITBUS Minister: „Onjuiste voorstelling van zaken (Van onze parlementaire redacteur) De versnelling van de afbraak van de tolmuren rond de EEG-landen opent ook gunstiger mogelijkheden voor de uitvoer van Nederlandse landbouwpro dukten. In de Duitse pers stelt men zich echter op het standpunt op grond van de letterlijke tekst van de overeenkomst dat de versnelling voor de landbouw nog in de lucht hangt. De maatregelen voor de landbouw zul len volgens de tekst van het versnel- lingsbesluit ln de loop van dit jaar eerst opnieuw bekrachtigd moeten worden door een besluit van de Raad van Mi nisters, waarin moet worden vastgelegd dat de concurrentievoorwaarden in vol doende mate gelijk zijn getrokken. Dit laatste zal voor de landbouw niet kun nen worden gezegd. Duitse conclusie: geen grotere uitvoer van Nederlandse landbouwprodukten. Met nadruk heeft minster Marijnen gisteren in de Tweede Kamer verklaard, dat deze voorstelling van zaken onjuist is. In elk geval treden de versnellingsmaatregelen voor de landbouw op 1 januari a.s. in werking. Volgens minister Marijnen kan echter met geen mogelijkheid uit de tekst van artikel 5 van het versnellingsbesluit de Duitse conclusie worden getrokken. Er staat daar duidelijk, dat de Raad van Ministers voor het einde van het Jaar de moeilijkheden, voortvloeiende uit concurrentieverschillen, zal onderzoeken en zal constateren in hoeverre voortgang is gemaakt bij de opheffing daarvan. Op grond van deze constatering kan de Europese commissie/ voor zover nodig, voorstellen doen voor de uitvoering of eventueel herziening van de versnel lingsbepalingen. Van een bekrachtiging of nieuwe behandeling van het versnel lingsbesluit zelf is helemaal een sprake. Nederland rekent erop dat de maat regelen voor de landbouw ln leder geval op 1 Januari a.s. in werking treden. Deze uitleg heeft minister Marijnen tij dens de zitting van de Raad van Minis ters in de notulen doen vastleggen om ieder misverstand uit te sluiten. De andere landen hebben daar toen kennis van genomen en er geen bezwaar tegen gemaakt. De minister vertelde voorts, dat de Europese commissie deze week haar definitieve en van aanvullingen voor ziene voorstellen voor een gemeenschap pelijk landbouw beleid aan de Raad van Ministers zal aanbieden. In de tweede helft van deze maand zal de Raad van Ministers daaraan een eerste beschou wing wijden. Tevens zal dan een speciaal comité worden ingesteld, dat de besluit vorming van de Raad moet voorbereiden en dat voor 15 oktober een eerste rap port moet uitbrengen. Voor het einde van het jaar zal de Raad van Ministers nog verscheidene keren over de land bouwvoorstellen moeten vergaderen. Het verheugde de minister dat men heeft besloten vaart achter de zaak te zetten. (Advertentie) LEERLINGEN STALEN EXAMEN-OPGAVEN (Speciale berichtgeving) Dat angst voor het examen een slechte raadgeefster kan zijn, hebben twee leerlingen van een technische school in Driebergen ondervonden. Hun kansen op een gunstig resul taat waren niet groot en de angst om te zakken bracht hen op een verkeerde gedachte. In het holst van de nacht braken zij in bij het schoolgebouw drongen door het verwijderen van een bovenlicht naar binnen, en slaagden er in de examen-opgaven te copiëren. Zij legden deze weer netjes terug, maar konden de sporen van hun kraakje toch niet geheel uitwissen. Vandaar dat de directie er de politie bij haalde, die na onderzoek overtuigd raakte, dat men de daders niet ver weg moest zoeken, te meer daar er verder niets vernield of verdwenen was. Men ontdekte dat twee jongelui een zó goed schriftelijk examen gedaan hadden, in verhouding tot hetgeen van hen verwacht kon worden, dat men hen eens aan de tand voelde. Het resul taat was: een bekentenis, twee jongens zonder diploma, en 11/5 andere leerlin gen, die nu genoodzaakt zijn nóg eens examen te gaan doen daar de directie van de school er natuurlijk niet op kon vertrouwen of misschien nog meer leer lingen iets van de opgaven te weten gekomen waren. Bovendien zal het tweetal zich te zijner tijd nog wegens inbraak voor de rechter moeten ver antwoorden. ARME HONDJES. Vraagt Uw Apotheker of Drogist (Speciale berichtgeving) Een inwoner van Woerden, die gis teravond een brief ging posten in de brievenbus aan de Jan Steenstraat, meende naast de brievenbus zacht ge jank te horen. Bij nader onderzoek bleken graszoden los te liggen waaronder in een krant verpakt drie jonge hondjes levend be graven waren. De man bracht de dier tjes naar het politiebureau. Na inten sief speuren gelukte het in korte tijd de eigenaar van de hondjes op te spo ren. Deze verklaarde, dat zijn zoon de hondjes verdronken had en ze daarna bij de brievenbus had begraven. De diertjes waren echter in ieder geval nog levend toen zij gevonden werden. Ze waren slechts enïcele dagen oud. De beestjes* die er niet zo best aan toe wa ren werden op advies van de veearts in het gemeentelijke gaskastje afgemaakt. SEROOSKERKEN WORDT OPGEHEVEN (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming besloten tot j een gemeentelijke herindeling van het i eiland Schouwen-Duiveland. Achttien gemeenten worden samengevoegd tot zes gemeenten. Het gevolg is dat de I kleinste gemeente in ons land, Seroos- kerken (met 189 inwoners), wordt opge heven. KATWIJKS STRAND ALS OPERATIEBASIS Na deze zomer, waarschijnlijk in augustus, zullen tot kikvorsmannen opgeleide leden van de Nederlandse Jeugdbond ter Bestudering van de Geschiedenis, waarvan vele studen ten lid zijn. het vorig jaar al aange kondigde grootscheepse archeologi sche onder wateronder zoek. voor de kust bij Katwijk aan Zee naar de resten van het oude Brittenburg en de „Toren van Calla" beginnen. ln diepe wanhoop springt Sophia Loren van de befaamde London Bridge in het water van de Theems. Niet omdat ze onlangs een fortuin aan juwelen aan dieven kwijt raakte, maar gewoon omdat het bij haar werk hoort. Deze scène komt n.l. voor in haar nieuwste film „The millionairess", welke thans in Engeland gemaakt wordt. Overigens, het lijkt heel wat erger dan het is, want een flinke stapel matrassen zorgt er wel voor, dat Sophia geen onherstelbare schade oploopt* TWEE GRONINGSE MEISJES AANGERAND (Speciale berichtgeving) De marechaussee in Den Helder heeft zaterdagavond twee matrozen gearres teerd, die 's avonds op de Hoofdgracht aldaar twee Groninger meisjes hebben aangerand. De meisje, een 23-jarige apothekers assistente W. en haar vriendin waren zaterdag in Den Helder aangekomen om daar de boot te nemen naar Texel, waar zij haar vakantie wilden doorbrengen. Zij misten evenwel de boot en namen intrek in hotel „Bellevue". Tijdens een avondwandeling werden beide meisjes plotseling van achter vastgegrepen en achter de kweekschool getrokken. De meisjes verzetten zich hevig tegen de aanranding. Gilden daarbij zo hard, dal een passerende politieagent en diens echtgenote kwamen toerennen. De onsmakelijke „Jannen" namen toen de vlucht. De marechaussee wist hen kort daarna te arresteren. Conflict journalist-politie Het tweede bureau van de hoofdste delijke politie, dat o.m. disciplinaire zaken behandelt, zal in overleg met de officier van Justitie, mr. T. F. Hart suiker, een onderzoek instellen naar de klacht wegens ondisciplinair optreden, die een journalist tegen een agent van het bureau Warmoesstraat zal indie nen. Teneinde de schijn van partijdig heid te vermijden heeft de officier van Justitie een bijzondere ambtenaar van de Rijkspolitie bij het onderzoek in geschakeld. Het onderzoek is vanmor gen begonnen. Het rapport zal t.z.t. aan de hoofdcommissaris worden voorge legd, die dan een beslissing zal moe ten nemen over een eventuele discipli ne straf. Zoals uitgebreid gemeld werd op 5 november van het vorig jaar door de le den van de Onderwaterjagersclub Am sterdam een eerste proefduik naar de „Brittenburg" gedaan vanaf een IJmui- dense sleepboot en twee motorvletten. Daar niet voortdurend een beroep kan worden gedaan op de kikvorsmannen van de Amsterdamse vereniging, besloot de amateur-archeoloog, de heer A. G. Beijne uit Amsterdam, lid van de Ar cheologische Werkgemeenschap voor j Westelijk Nederland om de plannen te bespreken met het bestuur van de Ne- derlandse Jeugdbond, waarvan Jongeren tot 23 jaar lid kunnen zijn. Grote muur De onderwaterjagersclubs in verschil lende plaatsen van ons land, namen de opleiding op zich van een tiental leden der jeugdbond. Met deze groep, die waarschijnlijk nog wordt versterkt met leden van de Onderwaterjagersclub Am sterdam, zal op verschillende zomerda gen in augustus naar de resten op de zeebodem bij Katwijk worden gedoken De eerste proefduik vorig jaar heeft geen tastbare resultaten opgeleverd. Maar er moet echter wel degelijk iets aan te tref fen zijn. Immers een amateur-kikvors man uit Katwijk aan Zee, de bootsman ter zeesleepvaart, de heer J. van Beelen, heeft ter hoogte van de uitwatering van de Oude Rijn. op ongeveer acht meter diepte een grote muur aangetroffen. Beide plaatsen zullen door de kikvors mannen worden onderzocht. Over het te volgen systeem by dit onderwateronder- zoek wordt thans nog overleg gepleegd. Vermoedelyk zal dit met rubberboten van het Katwykse strand af geschieden. Zwaar begroeid De muur is zwaar begroeid en onge veer één meter dik en ligt 1500 tot 2000 meter uit de wal en ongeveer 100 meter benoorden de uitwatering. De heer Beij ne, die de leiding van het onderzoek heeft en die als adviseur van de Jeugd bond optreedt, acht deze vondst van groot belang. Hij stil nu niet alleen na gaan, welke de juiste plaats is van de „Brittenburg" en uit welke tijd de oude versterking stamt, maar ook onderzoe ken in hoeverre de „Brittenburg" in ver binding heeft gestaan met de „Toren van Calla". Deze toren lag ongeveer op de plaats, waar bootsman Van Beelen de muur aantrof. Plaats onzeker De plaats van de „Brittenburg" is nog niet met zekerheid bekend. Deze ligt echter dichter bij de kust, op ongeveer 250 meter uit de laagwaterRjn en 1070 meter van de oude kerk op de Boule vard van Katwijk. Dit is iets ten zuiden van de uitwatering. Oudere vissers, on der wie de heer C. Schaap, hebben ver klaard vooral daar bij de visserij te zijn vastgelopen met hun netten. Deze fei ten zijn echter in strijd met de oude be richten, die er van spreken dat de „Brit tenburg" op 1500 meter van de kerk ligt. Dit zou ter hoogte van paal 86 zijn recht tegenover de gemeentegrens van Kat wijk en Noordwijk, ten noorden van de uitwatering.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7