Burgemeester van Sassenheim (61) gisteravond plotseling overleden POHLM ANN BOEKTE WINSTPUNT TEGEN FRANKFORTER POLITIE Herman van der Horst won weerGouden heer' Jhr. mr. R. Scindberg van Boelens ivas een zeer beminnelijk mens en geliefd bij de gehele bevolking Dank zij Hollandse kaas wordt Petra Schut wellicht filmster Hij bleek inderdaad in staat een schoenkast op te tillen Uitgevers en boekverkopers waren te Utrecht bijeen WOENSDAG 6 JULI 1960 Op 61-jarige leeftijd is overleden de burgemeester van Sassenheim, jhr. mr. R. Sandberg van Boelens. Hij werd gisteravond omstreeks half elf levenloos aangetroffen in zijn auto, welke in de Kagerstraat geparkeerd stond. De burgemeester had zich eerder op de avond naar deze straat begeven voor een brandje, dat in een aan deze weg gelegen pand woedde. Kort nadat hij weer in zijn wagen was gestapt, moet hij zijn overleden. De verslagenheid in het bloembollendorp is groot, want jhr. Sandberg van Boelens was een beminnelijk mens en zeer geliefd bij de bevolking. De overleden burgemeester laat een vrouw en vier kinderen achter. De begrafenis is bepaald op zaterdagmiddag a.s. om twee uur te Westerveld. Vorig jaar gehuldigd Op 5 november van het afgelopen jaar werd jhr. Sandberg van Boelens in Sas senheim hartelijk gehuldigd in verband met het feit, dat hü een kwart eeuw in overheidsdienst was. HU werd met ingang van 15 februari 1941 tot burge meester van de gemeente Sassenheim benoemd. De loco-burgemeester, wethou der Vogelaar, heeft aan de dag, waarop de benoeming van de burgemeester be kend werd, de beste herinneringen. HU vroeg aan de man, die hem van deze benoeming op de hoogte stelde: „wat is het voor Iemand?". Het antwoord luidde: „hij is van de goede kant en houdt bar veel van de Koningin. HU is Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Die onder scheiding heeft hü indertüd persoonlük uit handen van Prins Hendrik ontvan gen". Steeds neutraal De nestor van de raad. de heer K. van Breda, hield op de jubileumdag in 1951 een rede, waarin hij vooral veel waarde ring toonde voor de wijze waarop de jubilerende burgemeester de raadsver gaderingen leidde. Het feit, dat de burgemeester nooit heeft laten blijken welke politieke richting hU is toegedaan en zich steeds neutraal en bemiddelend heeft getoond in de raad, getuigde van een grote moed en tact. Jhr. Sandberg van Boelens stond ook bekend om zUn hoffeUjkheid. Zelf heeft de burgemeester eens gezegd „Ik heb altijd getracht de eenvoudige man terwille te zUn, hem op zUn gemak te stellen om hem de gele genheid te geven zUn wensen en verlan gens naar voren te brengen. Dit acht ik belangrijk voor het bestuur van een gemeente. In Groningen geboren Jhr. Sandberg van Boelens werd op 1 januari 1899 te Groningen geboren. In deze stad voltooide hU zijn gymnasiale studie. HU studeerde rechten aan de RUksuniversiteit te Utrecht en was ver volgens van 1925 tot 1930 werkzaam ter secretarie te Voorschoten. Daarna volgde zijn benoeming tot secretaris van het Ned. Roode Kruis te Den Haag. Tot 15 juni 1940 was Jhr. Sandberg van Boelens chef van het Kabinet van de Commissa ris van de Koningin in de Provincie Zuid-Holland, waartoe hU in oktober 1934 benoemd was. Jhr. Sandberg is ook ere-voorzitter van de Johanniter-Orde geweest en lid van de Ridderschap Overijsel. In 1931 was de heer Sandberg secretaris-generaal van het Eerste Inter nationale Congres voor Militaire Genees kunde en Pharmacie. Noemen wy tot slot nog twee functies, welke de over leden burgemeester in Sassenheim be kleedde, n.l. die van president-commis saris van de N.V. Elektriciteitsbedrijf H.L.S. en voorzitter van de V.V.V. Laurianen hebben vandaag veel last van de wind VUf Laurianen zUn vanmorgen in Al phen aan den Ryn niet van start ge gaan. De overigen vertrokken vol goede moed--in de richting van de hoofdstad. In tegenstelling tot de dag van gisteren hadden de wielryders geen last van regen, maar er stond wel een storm achtige wind. Op de Venneperweg in de Haarlemmermeer waren velen genood zaakt van hun fiets te stappen en en kele kilometers te lopen. Groot was het aantal deelnemers, dat klaagde over stijve spieren. De eerste A- rUders waren omstreeks 12 uur van middag in Bentveld. Hoge grondprijzen in Engelse steden (Van onze Londen.se correspondent) In Engeland heerst op het ogenblik bezorgdheid over de grondprijzen in de grote steden, welke door speculaties tot fantastische hoogten worden opgedre ven. Gisteren ontstond een nieuwe schok toen bekend werd dat een stukje grond ter grootte van een vijfde van een hectare in de marktplaats Luton in Bedfordshire, een stad van 100.000 in woners ten noordoosten van Londen, voor de recordprijs van 2% miljoen gul den van eigenaar verwisselde! Deze prys is zestien maal zo hoog als de ver kopers er voor betaalden. Het terrein wordt thans gebruikt als parkeerplaats voor 200 auto's. De bedoeling van de ko per, een beleggingsmaatschappij, is om er kantoren winkels en een torengarage op te bouwen. De kwestie van het grondprijzen- schandaal is reeds in het Lagerhuis ter sprake gebracht en de regering over weegt maatregelen. In Birmingham zijn de afgelopen jaren de grondprijzen ver tienvoudigd. Werk in Voorschoten gaat echter door Hoeveel meisjes dromen er niet van om filmster te worden. Petra Schut. 23 jaar. helblauwe ogenblond haar. stoffenontwerpster bij een tapijtknoperij aan de Papelaan in Voorschoten, heeft er nooit van ge droomd. Maar toch heeft zij een kansje om het te worden. En dat alle maal door de lekkere kaashapjes, die zij tijdens het filmfestival in Berlijn heeft uitgedeeld. En natuurlijk ook wel een beetje door haar charme, maar ook nuchtere optreden. Maar er kan nog heel wat gebeuren voor 12 juli (Van onze correspondent te Bonn) In het Frankforter proces tegen de 38-jarige vertegenwoordiger Heinz Pohl- mann, verdacht van moord op 29 okto ber 1957 op de 24-jarige Rosemarie Ni- tribitt, hebben èn de officier van Justi tie èn de Frankforter politie nederlagen Faja Lobbiin Berlijn bekroond Dr. G. D. van Wengen leidde de Surinaamse afvaardiging naar de tiende „Berlinale" Wat algemeen verwacht werd is gisteravond in Berlijn werkelijk heid geworden, Herman van der Horsts bijzonder knappe avond vullende documentaire over Suri name „Faja Lobbi" heeft op de Berlinale een „Gouden beer" in de wacht gesleept. Deze hoogste onderscheiding ging wat betreft de beste speelfilm naar „El laza- rillo de Tormes" (De schelm van Sala- nanca), een Spaanse produkt. De jury van deze tiende Berlinale be stond uit vier Duitsers en zeven buiten landers en stond onder voorzitterschap van de Amerikaan Harold Lloyd. De „Zilveren beren" voor de beste ac teur en actrice gingen naar de Ameri kaan Frederic March (voor zijn rol in „Inherit the wind") en de Frangaise Ju liette Mayniel (voor haar rol in de Duit se film „Kirmes"). Luc Godart, de regisseur van „A bout de souffle" ontving de „Zilveren beer" voor de regie. De kostelijke Franse speel film „Les jeux de l'amour" kreeg een speciale vermelding en een „Zilveren beer". Ook de Zwitserse film „Nandara" ontving een speciale vermelding". In de loop van het festival, dat elf dagen heeft geduurd, zyn 82 films uit 39 verschillende landen en van de Verenig de Naties vertoond. Dertig films had den een normale vertonlngsduur. Onvergetelijk Personen, die dit filmfestival om welke reden dan ook hebben meege maakt, zullen één dag zeker niet licht vergeten: 1 juli. De dag, nadat „Faja Lobbi" vertoond werd. Ofwel: de Neder landse dag in dit Duitse filmfeest. Er was heel wat werk van gemaakt. Daar van kan ook een Oegstgeestenaar getui gen, die dit allemaal van dichtbij heeft meegemaakt, omdat hy als leider optrad van de Surinaamse delegatie, welke weer een onderdeel vormde van de totale Nederlandse afvaardiging. „Een onvergeteiyke dag" mUmert dr. G. D. van Wengen, conservator aan het Ryksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat nog na. „Tsjonge, wat een enthousiasme heers te er toen in West-Berhjn". En vol geestdrift vertelt hU erover. Neen, hij had zoiets zeker niet verwacht. Zomin als de Duitsers en overige buiten landers het hadden zien aankomen. De Nederlanders staan toch immers bekend om hun koelheid, om het woord „styf- heid" niet te gebruiken. Nu, daar was vorige week in Berlyn bepaald niets van te bespeuren. Op stelten „U kunt gerust in de krant zetten, dat de Nederlanders met hun Surinaamse rUksgenoten geheel West-Berlyn op stel ten hebben gezet. Op een goede manier althans. Het be gon donderdagmiddag, een dag na aan komst van de Nederlandse afvaardiging, al met de vertoning van Herman van der Horsts „Faja Lobi". Genodigden en HERMAN VAN DER HORST weer een beer niet genodigden, allen waren bUzonder enthousiast. Herhaaldelyk klaterde tU- dens de voorstelling in het Palace am Zoo op de Kurfiirstendamm het applaus op. En na afloop van deze zeventig mi nuten durende documentaire moest de maker van dit indrukwekkende filmwerk een ovatie in ontvangst nemen, die mi nuten lang aanhield. Doch dit betekende niets in vergely- king met de geestdrift, die tydens de Nederlandse dag geheel West-BerlUn in haar ban hield. OngelooflUk. Het kwam zelfs zover, dat de 600 ge nodigden op de receptie in het geweldige slot Brüningslinden, onder wie vele diplomatieke vertegenwoordigers en de burgemeester van West-Berlijn Willy Brandt, als „echte" Surinamers klapten, dansten, zongen en sprongen. De feest vreugde bereikte haar hoogtepunt, toen Herman van der Horst met zijn echtge note, staande op een tafel, door de leden van het Surinaamse orkest Guyana werd toegezongen. Zaterdag was er een t.v.-optreden van de Nederlandse afvaardiging in de open lucht op de Kurfiirstendamm. MogelUk verschijnen deze opnamen ook nog wel op de Nederlandse beeldschermen- In de avonduren had een geïmprovi seerde Suriname-avond in het artiesten café van de enige Surinamer, die in West-Berlyn woont. En daarmee was de rol van de Neder landers op dit byzonder geslaagde film festival uitgespeeld. Maar nog niet uit de gedachten. De Berlyners zullen er voorlopig nog wel niet over uitgepraat raken. En in Herman van der Horsts prijzenkast prijkt een tweede „Gouden beer" als tastbare herinnering. moeten incasseren. Desondanks durven waarnemers nog altUd geen peil te trek ken op het vonnis dat volgende week dinsdag zal worden geveild. In de voormalige woning van Pohl- mann diende de bekaagde de politie een stevige nederlaag toe, voor de tweede maall De politie had namelijk vorige week verklaard, dat bU het doorzoeken van Pohlmanns woning pas vier sterke agenten voldoende waren om de inge bouwde schoenkast in de keuken vUftig mm opzU en omhoog te trekken. Volgens de beklaagde was dit helemaal niet zo'n kunststuk; hy had die kast voor 29 okto ber 1957 niet minder dan 26 maal opge tild en er iedere keer kleine stapeltjes bankbiljetten ondergelegd. De ruimte onder de schoenkast was zogezegd Pohl manns brandkast. Hy heeft er volgens eigen bewering 20.000 mark verstopt, af komstig van verduisteringen en sparen, aldus Pohlmann. Afkomstig van de roof na de moord op Rosemarie, aldus de of ficier van Justitie. Thans heeft Pohlmann bewezen, dat hij zeker een dikke stapel bankbiljetten die de rechtbank apart voor deze bij zondere proefneming van de Westduitse Centrale Bank, de Bundesbank te Frankfort, had geleend onder de schoenkast kan schuivenDaaruit kan men dus opmaken, dat hij wel de gelijk voor de fatale 29ste oktober sta peltjes bankbiljetten heeft opgespaard en telkens opzü. d.w.z. onder de zo om streden schoenkast, heeft gelegd. „Ik wilde met dat geld een eigen zaak be- ginnen," aldus Pohlmann. Weer blunder van politie De Frankforter politie slaat daarmee in dit proces voor de tweede maal een blunder. Zij immers heeft ook beweerd, dat Rosemarie Nitribitt op 29 oktober tussen drie en vyf uur is vermoord. Waarom? Omdat een medisch deskun dige heeft gezegd, dat de moord een uur na Rosemaries laatste maaltyd moet zyn gepleegd. En omstreeks half drie heeft Rosemarie rijst gegeten, dat staat vast. aldus de politie. En voorts omdat de moord volgens de politie-commissaris Radoi bU daglicht moet zUn gepleegd „omdat de overgordijnen open waren." Ook beweert Radoi dat het geld van Rosemarie „natuurlUk in haar bed moest zUn verstopt geweest dat doen zulke lieden altyd." Tenslotte bleek, dat hy geen moment gedacht heeft aan de mogelijkheid dat een onbekende van de sleutel van Nitribitts woning, waarvan een exemplaar aan de sleutelketting in haar auto hing, een afdruk kan hebben gemaakt Al deze beweringen en nalatigheden van de politie worden sterk gekritiseerd. Zij komen erop neer. dat van politie zijde een ontstellend gebrek aan fanta sie en combinatievermogen bU het on derzoek naar de moord aan de dag is gelegd. Men kende Pohlmanns connec ties, men kende zijn verleden en men I concludeerde snel en zonder veel fan-1 tasie: Pohlmann is de moordenaar. Voor en tegen Desondanks is de strUd tussen Pohl mann en de beide verdedigers aan de ene kant en de officier van Justitie aan de andere züde nog lang niet ten einde. Hoeveel keren allerlei verklaringen van j getuigen a charge ook met succes zün aangevallen een feit blüft nu eenmaal, I dat Pohlmann geen redelyke alibi heeft voor de bewuste 29-ste oktober en voor de herkomst van het geld en hierover zichzelf nogal eens tegenspreekt. En zwaar spreekt tegen hem dat hy uiter mate verdacht doet waar het de mid dag van die 29-ste oktober aangaat. Een van de Juryleden vroeg Pohlmann bijvoorbeeld: „Wanneer heeft u die mid dag een bad genomen?" Pohlmann wijkt uit, tracht op vroege re verklaringen terug te komen, spreekt zich tegen. Hij was in het bad, of bij een vriend, of in een auto Jurylid: „U was dus op hetzelfde ogenblik in de badkuip, in een bar, bU een vriend, in de auto van die vriend en thuis aan de telefoon Pohlmann stottert en zegt: „Misschien vergissen de getuigen, die dit alles ge zegd hebben, zich." De verdediger van Pohlmann: „Man, waarom zeg je dan niet eenvoudig dat je je vergist. Geef dat toch toe!" Maar Pohlmann blyft rondstrompelen in de reeksen verklaringen van hemzelf en van getuigen en koir* in elk geval uit dit voor hem zo belangrijke dilemma niet zonder kleerscheuren tevoorschyn. Of deze onopgeloste vraag, waaraan de of ficier van Justitie byzonder veel waarde hecht, voldoende is voor de eis die de officier ongetwijfeld voor hem in petto heeft: levenslang tuchthuis? Er is veel voor en tegen de beklaagde: de weeg schaal sloeg in dit geval ten gunste van Pohlmann uit. Maar voor dinsdag 12 juli kan er nog zeer veel gebeuren! Volkstelling gegevens ook in Rijswijk gebruikt (Van onze Haagse redactie) Niet alleen in Doetinchem, ook in de gemeente Rijswijk (Z.-H.) zyn de gege vens omtrent de bevolking, verkregpn door de volkstelling, door de gemeente gebruikt. Aan de hand van deze gegevens heeft de gemeente clandistiene inwoners op gespoord. Dezer dagen kregen clandestiene in woners van Rijswijk, dus zij die hun vestiging in de gemeente niet aan de afd. Bevolking hadden opgegeven, een ten dele gedrukte, ten dele met een adresseermachine bewerkte open kaart in de bus, waarmee zy verzocht werden inlichtingen over hun vestiging te geven. Op deze kaart is tussen haakjes de mededeling geplaatst, dat de aanwezig heid van deze personen de gemeente RUswijk door middel van de volkstel lingsformulieren bekend is geworden. In Utrecht is gisteren de 140ste algemene ledenvergadering gehouden van de Vereniging ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels. De voorzitter van deze vereniging, de heer E. Lefèbre, maakte melding van de voorspoedige voortgang van de bouw van „Het Boekhuis", de nieuwe zetel voor de kantoren en bedrijven van de „Vereeniglng" aan de Jan Tooropstraat in Amster dam-west, die op 27 oktober van dit jaar officieel in gebruik zal worden genomen. TUdens de vergadering werd voor de eerste maal een ontwerp voor een alge hele herziening van het reglement, dat het handelsverkeer tussen uitgeverU en boekhandel regelt besproken. Daarin is gestreefd naar een verruiming en een aanpassing aan de eisen, die de tegen woordige tUd aan de exploitatie methoden van het boek stelt. Onder de werkingssfeer van de vesti gingsbeschikking boekverkopersbedrUf 1958 is door de vereeniging een erken ning verleend als boekverkoper aan 471 aanvragers, die zich op zgn, historische rechten konden beroepen. Het aantal erkende boekhandels nam hiermee tot 1837 toe. Nu als gevolg van de uitspraak van de H.R. van 22 mrt. '60, waarbU de vestigings beschikking ongrondwettig werd ver klaard, de overheid de boekhandel geen bescherming kan biedei door vestigings eisen te stellen, moet dit bedrijf zelf door zUn erkenningsregeling daar voor zien in het ontwerp voor de herziening van het reglement zijn daartoe die voor waarden voor erkenning opgenomen, die men voor een vakkundige en bona fide uitoefening van de boekhandel essentieel acht. Omtrent een verantwoorde verdere uitbreiding van het aantal verkooppun ten is tussen de besturen van de Kon. Ned. Uitgeversbond en de Ned. Boek verkopersbond in principe overeenstem ming bereikt. De heer Otto Treumann, grafisch ont werper te Amsterdam, ontving gister middag uit handen van de heer Lefèbre de premie uit het D. A. Thiemefonds voor zUn verdiensten als ontwerper van het Kerstnummer 1959 van drukkers weekblad/auto-lijn een uitgave van de Federatie der werkgeversorganisaties in het boekdrukkersbedrijf en van de Ver- I eniging van Nederlandse Chemigrafische I Inrichtingen. Petra is een van cie vier kaasmeisjes, die de roem van de Hollandse kaas in Berlyn moesten verspreiden. Eli Sil- man, die nogal eens op talentenjacht gaat en bekend schünt te zUn in het Duitse wereldje van schmink, klater goud, schijnwerpers en hard werken, dat filmindustrie heet, proefde een stukje kaas, zag Petra en dacht: ,,daar zit wel een filmsterretje in". Petra vond het allemaal erg gek en erg on verwachts. ,,Ik heb er nooit aan ge dacht, dat ik wel eens filmster zou kunnen worden. Ik wacht maar rustig af wat er van wordt", zegt Petra, die er dus wel erg reëel tegenover staat. Kroesjtsjef genoot van Oostenrijkse berglandschap (Van onze Weense correspandent) Op zijn reis door de Oostenrijkse pro vincie is Kroesjtsjef voor de eerste keer een werkelyk rustige dag beschoren ge weest. Na zyn bezoek aan Salzburg, waar voornamelijk Duitse toeristen tegen hem hebben geprotesteerd, heeft de Oosten rijkse regering hem op 2030 meter hoogte in de bergen naar de dubbele stuwdam van Kaprun gebracht, waardoor twee kunstmatige meren zün ontstaan. Deze meren dienen tot het opwekken van elektrische energie, die tachtig procent van de benodigde hoeveelheid hier in Oostenrijk door de druk van het water voor haar rekening neemt. Kroesjtsjef zelf vertoonde geen spoor van vermoeidheid, maar zijn vrouw ver klaarde dat zij zich heel vermoeid ge voelde. Het speet haar, zoals zU zei, dat zij daardoor niet genoeg van het land schap kon genieten dat zy buitengewoon mooi vindt. Op haar ongedwongen manier gaf zU toe, dat zy twintig jaar geleden nooit zou hebben gedroomd dat zij zo'n prachtige reis zou kunnen maken. Kroesjtsjef was blijkbaar zeer sterk onder de indruk van de stuwdammen, die de Oostenrijkse ingenieurs hoog in de bergen hebben aangelegd! En hy verklaarde ook vol ontzag dat het een grootse prestatie is, maar evenals in andere gevallen nam hy ook hier de gelegenheid waar om tevens over de elektriciteitsproduktie in de Sovjet-Unie te spreken. Met een produktie van 264 miljard kWu per jaar neemt zyn land, zo zei hij, de eerste plaats in op de gehele wereld, want het produceert nu meer elektrische kracht dan Engeland, Frankrijk en West-Duitsland tezamen. In de gezonde berglucht en in het ge zelschap van technische deskundigen was hij in een opvallend goede stem ming. Öp de vraag of hfy zijn vakantie graag in Oostenrijk zou* willen door brengen, antwoordde hy: .Heel graag, maar wie zal dat betalen?" Hy ging zelfs zover door te zeggen dat hy in het algemeen heel graag vyf jaar in Oosten- rUk zou willen leven doch dat de Sovjet- russische regering nog tevredener zou zyn wanneer zij hem „tien jaar kwijt was". Ook nu weer maakte hy propa ganda voor het communistische systeem door te zeggen: „In de korte tijd die ik nog te leven heb, zal ik nog willen mee maken dat de communistische vlag over de gehele wereld waait". De Oostenrükse regering is in het algemeen zeer tevreden over het verloop van deze reis omdat zich voorlopig geen incidenten hebben voorgedaan. Alleen is zü bezorgd over de verklaring van Kroesjtsjef dat hü de Oostenrükse neu traliteit zal verdedigen wanneer deze door anderen wordt aangetast. Er bestaat namelyk het gevaar dat hij deze neutraliteit op zijn eiven manier opvat en niet volgens dc mening, die de Oostenrijkse regering daar zelf over heeft. Zij ziet heus wel in, dat een actrice heel veel moet presteren om iets in de filmwereld te betekenen. Zy weet wel, dat het leven van een actrice beslist geen rozegeur en maneschijn is en dat er hard aangepakt moet worden. Waarom juist Petra een kansje maaktt Petra xoeet het zélf eigenlijk niet hélemaal. „Omdat ik geen vamp ben, zeiden ze. Omdat ik gewoon ben „Want ik zie er toch echt niet uit als een vamp hè", zegt Petra en kijkt ons vragend aan. Zij lacht. Er komen kleine pretglimpjes in haar ogen. Petra vertelt, dat ze mannequin is geweest, dat ze nooit eerder in Ber lijn was geweest, dat ze op de Aca demie voor Beeldende Kunsten in Den Haag en op de Kunstnijverheidsschool heeft gezeten, dat ze veel van lezen en tekenen houdt en zo nu en dan naar een goede film gaat kijken. Franse films Van welke films ze het meeste houdt? ,,La Strada en Wir Wunderkin- der in het bijzonder, Franse films in het algemeen". De acteur, die ze het liefste ziet ze zegt met opzet geen ..lievelingsacteur" is Jean Gabin. Favoriete actrices zyn Danielle Dar- rieux en Maria Schell. „Voorlopig zit ik hier nog wél", zegt Petra en wijst op de gezellige drukte om haar heen en de wijde weilanden met de gezapig grazende koeien bui ten. „Die weilanden, dat vlakke land en die regen nee daar houd ik nu niet zo bepaald van". Petra gaat weer aan het werk. Want voorlopig moet ze in de eerste plaats ontwerpen maken voor stoffen. Want de kans om filmster te worden, daar kan je ten slotte niet van leven. Dat weet Petra veel te goed. Ferhat Abbas tegen koloniale houding van Franse regering O O Ferhat Abbas, premier van de Alge rijnse voorlopige regering heeft gister avond in een radiorede tot het Algerijn se volk verklaard dat de Fransen tydens de besprekingen die vorige week te Me- lun werden gehouden ter voorbereiding van de komst van een Algerijnse dele gatie naar Frankryk, geweigerd hadden te onderhandelen en getracht hadden voorwaarden te dicteren. De Franse voorwaarden waren zo „eng, beperkend en vernederend dat elke vrije onderhan deling voor het ogenblik een illusie is". „Zelfs bij onderhandelingen is de Franse regering voornemens zich op een kolonialistische manier te gedragen en alle discussie op een basis van gelijk heid te verwerpen". De premier zei verder dat de Algery- nen meer dan ooit waakzaam moeten blyven, omdat de oorlog misschien nog lang zou kunnen duren. De gewapende strüd en de strijdmiddelen moeten daar om nog versterkt worden, aangezien de onafhankelykheid zich niet zelf aan dient maar veroverd moet worden. Alle energie moet worden gemobiliseerd en allen moeten eensgezind zUn. aldus Fer hat Abbas, die echter zei dat de Alge rijnse regering naar onderhandelingen zal blijven streven en nog steeds bereid is een delegatie naar Frankrijk te zen den.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 6