Veertig jaar geleden won Nederland Olympisch zeilwedstrijd te Ostende Bijzonder natte eerste Laura-dag Chefarine,.4 ZAKEN IN SPORTNOTA TE ROOSKLEURIG VOORGESTELD' Kerkelijk Leven De regen viel tijdens gehele tocht in dichte stromen neer WOENSDAG 6 JULI 1960 Politie - deelnemers „zwaar getroffen" Er waren dit keer dus niet, zoals voorgaande jaren, verbrande lichaams delen en ook behoefden er geen em mers water klaar gezet te worden voor een verfrissende dronk. Het was im mers alles regen, regen en nog eens regen, dat de klok sloeg. Of men nu fietste langs de wegen in het Westland aan de kust bij Hoek van Holland, Scheveningen, Katwijk of Noordwijk overal viel de regen bij stromen neer. Bezemer bezig het rijwiel van de Alphense agent Gerling te repa reren na de valpartij op de Steen straat te Leiden. Zijn collega's zien belangstellend toe. (Advertentie) vier beroemde genees middelen in een tablet doen wonderen tegen pijnen en griep. Leidse Korfbalbond hield vergadering In „De Kleine Burcht" hield de Leidse Korfbalbond gisteren zijn Jaarlijkse al gemene vergadering. In zijn openingswoord memo reerde de voorzitter, de heer J. M. Roo- senschoon. de geslaagde jubileumviering van de Bond in het afgelopen jaar en bracht dank aan allen, die daartoe op enigerlei wijze hadden meegewerkt. De heer G. W. Horrée, die onlangs zijn zilveren jubileum als bestuurslid van Fluks herdacht, ontving als blijk van waardering daarvoor het KNKB-ere- teken. Als leden van Verdienste van de LKB werden benoemd de heren A. Har- teveld en D. Voortman. Met veel vol doening werd gewag gemaakt van het feit, dat verschillende verenigingen in het afgelopen seizoen clubgebouwtjes hadden geopend. Na het uitreiken van de verschillende kampioensmedailles volgde de bestuurs verkiezing. In de plaats van de aftre dende bestuursleden, mevr. M. Landes- bergen-Nasveld en de heer A. Schouten, werden gekozen de heren L. C. Kettenis en A. v. d. Loo, terwijl in de twaalftal commissie de heer J. v. d. Water de plaats zal innemen van de heer C. Broekhof. De voorgestelde verhogingen voor het Broekhuizenfonds van de LKB werden zonder een enkele tegenstem aangenomen. In de komende periode zal een be scheiden aanvang gemaakt worden met het pupillenkorfbal voor jongens en meisjes van 9 en 10 jaar. De nieuwe competitie-indeling onder vond weinig stof tot bespreking en men zal trachten ook in het aanstaande sei zoen weer een Leids/Haagse junioren afdeling te formeren. De nieuwe LKB- competitie vangt aan op zaterdag 3 en zondag 4 september a.s. Na de gebrui kelijke rondvraag, waarop slechts vragen van interne aard ter sprake kwamen, kon, dank zij de voortreffelijke leiding van de voorzitter, deze jaarvergadering reeds om wart over 10 gesloten worden. (Foto Leidsch Dagblad) Vooral de politie-deelnemers werden het meest door de regen getroffen, doordat hun doorweekte uniformen loodzwaar op de knieën gingen druk ken en een schrijnende pijn veroor zaakten. Geslipt Dat bij nat weer de tramrails uiterst gevaarlijk zijn ondervonden de heren Schrama en Gerlings van de Alphense politie, in Leiden. Midden op de Steen- straat te Leiden slipte Schrama, waar na hij in zijn val de naast hem rij dende Gerling meenam. Beiden vielen juist voor een langzaam achter hen rijdende vrachtwagen, waarvan de chauffeur uitstekend reageerde en on middellijk zijn wagen tot stilstand had. De reparatiewagen van de fa. Be zemer was spoedig ter plaatse om de schade zes kapotte spaken in het voorwiel van Gerling en een verbogen wiel en trapper van het rijwiel van Schrama te herstellen. Gelukkig liep deze valpartij goed af. „Ommetje' Vooral degenen, die de 150 km. moes ten rijden hebben wij 's middags in Katwijk aan Zee bij Nieuw Brittenburg bewonderd. Immers daar namen de 100 km.-rijders de korste weg naar huis over Leiden, terwijl de 150 km.- rijders in een stromende regen nog even een ommetje moesten maken naar Noordwijk om vervolgens over Rijns burg eveneens de weg naar Alphen aan den Rijn door Leiden te nemen. In de Haagse politiegroep draaiden de dames van het korps eveneens pri ma mee. al hadden ook zij natuurlijk liever de zon eens gezien. Niettemin In verband met de komende Olympische Spelen is het misschien niet onaardig te herinneren aan de eerste overwinning in Olympische zeilwedstrijden, welke door Neder land 40 jaar geleden werd behaald. In de loop van het jaar 1919 werd hier te lande bekend, dat de Olym pische zeilwedstrijden het volgend jaar op de Noordzee te Ostende zouden worden verzeild in verschil lende van de van ouds bekende R-klassen, doch ook in de kleinere Internationale m* klasse. Spoedig daarna werd vernomen, dat deze zelfde klasse ook uitverkoren was voor de eveneens in 1920 in Engelse wateren te houden wedstrijden voor de bekende One Ton Cup, die vóór de oor- Mening van NSF De Nederlandse Sport Federatie heeft in een brief (in de vorm van een brochure) aan de leden van de minister raad en van de Eerste en Tweede Ka mer der Staten-Generaal geantwoord op de in februari 1960 uitgebrachte rege ringsnota betreffende de lichamelijke vorming en de sport. De NSF juicht de verschijning van deze nota ten zeerste toe, omdat daar mee voor het eerst door de centrale overheid de mogelijkheid is geopend, in de openbaarheid van gedachten te wis selen over de vraagstukken, welke met de lichamelijke opvoeding en de sport samenhangen. Maar de NSF heeft tegen de nota ook verschillende bezwaren en overwegend is hierbij de verkeerde in terpretatie, die van een aantal gegevens, verstrekt in deze nota en in die van de sportbeweging, heeft plaats gehad. Zo wordt, zowel van de overdekte- als van de onoverdekte sportaccommodatie een zodanige rooskleurige voorstelling van zaken gegeven, dat hierdoor een schrille tegenstelling ontstaat tot de feitelijke situatie, dit te meer, waar de kwaliteit van vele accommodaties dikwijls zodanig is, dat nog nauwelijks van een sportac commodatie kan worden gesproken. Op basis van ter beschikking staande gegevens acht de NSF de verwachting, dat de tekorten binnen 15 a 20 jaar kun nen worden ingehaald, geheel ongegrond. Om deze verwachting aannemelijk te maken, wordt bovendien de nota van de NSF van mei 1959 op onjuiste wijze ge ïnterpreteerd. In tegenstelling tot de be windslieden is de NSF van oordeel, dat voortzetting van het huidige beleid bin nen 5 jaar zal voeren tot tekorten, die praktisch niet meer zijn in te halen. Bijzonder teleurstellend acht de NSF het gebrek aan perspectief, zoals dat in de regeringsnota tot uitdrukking komt. De nota blijkt, wat de sportbeoefening betreft, geen rekening te houden met maatschappelijke-, politieke- en spor tieve ontwikkelingen, die zich overal in de wereld voordoen. Met geen woord wordt gerept over de schadelijke gevol gen van de ledenstop, die in honderden sportverenigingen herhaaldelijk wordt toegepast. Voldoende perspectief voor de toekomst ontbreekt ook, omdat geen rekening is gehouden met de gevolgen van de ten dele reeds gerealiseerde vijf daagse werkweek. Van een duidelijk be leid in deze is in de nota geen sprake, terwijl juist de sportbeoefening in dit ontwikkelingsbeeld grote aantrekkings kracht blijkt te hebben. Het jacht Oranjewaarmee Ne derland veertig jaar geleden een Olympische zeilwedstrijd won. log 1914'18 steeds in de Internationale 6 m R-klasse werd verzeild. De voorzitter van de Haarlemsche Jacht Club, de in die dagen in water sportkringen zéér geziene oud-kapitein ter zee C. W. de Visser opperde toen het plan, dat Nederland voor beide wedstrij den zou inschrijven en bood bovendien aan de kosten voor het nieuw te bouwen schip op zich te nemen. De internationale 6% m klasse was van origine een Franse klasse. Frankrijk, Italië, Spanje, Zwitserland en ook Enge land bezaten reeds een groot aantal van deze schepen en hun ontwerpers beschik ten derhalve over ruime ervaring in het ontwerpen van dergelijke schepen. Het reglement voor de One Ton Cup wedstrijden schreef voor, dat de mede dingende schepen ontworpen en gebouwd moesten zijn in het land, waarvoor zij zouden uitkomen. Nederland stond der halve voor een moeilijke opgave. De reglementen en bepalingen voor de 6% m klasse werden aangevraagd en ter bestudering gegeven aan de bekende ont werper, de heer H. W. de Voogt, met de opdracht zo spoedig mogelijk een schip te ontwerpen en op zijn werf te bouwen. Uit de ontvangen reglementen bleek, dat de ontwerper grote vrijheden had en dat eigenlijk alleen de lengte over alles en het zeiloppervlak beperkt waren. Almanakken In de kringen van de Haarlemsche Jacht Club kwam toen het denkbeeld naar voren om in de Enkhuizer Alma nakken van de laatste 20 jaren na te gaan, hoe in de eerste helft van juli, wanneer de wedstrijden zouden plaats vinden, de windkracht en de windrich ting op de Noordzee vóór Ostende wa ren geweest. Gelukkig was de heer Gallé destijds directeur van het K.N.M.I. ook lid van de H.J.C. en deze nam de taak op zich om een en ander uit te zoeken. Uit deze gegevens bleek, dat van de laatste 20 jaren te Ostende er 16 waren geweest met harde wind op lager wal. Het besluit kon dus niets anders zijn dan een schip te bouwen geschikt voor harde wind en lange deining. Volgens de heer De Voogt was er met zware ballast niet zó veel te bereiken als met een grote breedte, daar deze laatste in de reglementen niet beperkt was. Het bleek tenslotte dat het beste resultaat zou kunnen worden verkregen door zo wel de verticale als de dwarsscheepse doorsneden als delen van een parabool te beschouwen met een afwijking aan de kop en spiegel boven water èn aan de boorden, om niet in een al te grote excentriciteit te vervallen. Het geheel zou volgens de ontwer per niet bijzonder mooi worden, maar wel geschikt om bij harde wind hoge snelheden te bereiken in een zee met lange golfslag. Het is wel de moeite waard hier nog te vermelden, dat het zeer bijzondere lijnenplan van de „Oran je" later, omstreeks 1935, nog een rol ge speeld heeft in octrooi-procedures om octrooien, die van buitenlandse zijde hier werden aangevraagd, te weren. Op deze wijze ontstond de „Oranje". Als bemanning werden aangewezen de heren J. R. Carp, P. A. Wernink jr. en B. Carp, van wie in het bijzonder de bei de eerstgenoemden geroutineerde wed strijdstuurlieden waren. Als voorberei ding voor de komende strijd zeilde deze (Foto Leidsch Dagblad) bemanning met de Regenboog „Holland" mee in een serie wedstrijden voor de Lu- cassenprjjs op de Zuiderzee. In Ostende aangekomen bleken de na sporingen van de heer Gallé juist te zijn geweest: het woei hard uit het westen gedurende alle dagen van de Olympische Wedstrijden en er liep een lange zee gang op de rede vóór Ostende. Ervaring opdoen Behalve de „Oranje" waren nog 2 zeer bekende schepen ingeschreven n.l. een Italiaan, die echter in het geheel niet te Ostende verscheen en het beste Franse schip: de „Rose Pompon". Dit schip ar riveerde niet op tijd en daarom werd de eerste wedstrijd een dag verschoven. Voor de „Oranje" was het echter een prachtkans om buiten de wedstrijden om, ervaring op te doen op deze vreemde baan, en in het zeilen op zee met veel wind en lange deining. Na haar eerste verschijning op deze wateren kreeg het schip, als gevolg van zijn bijzondere lij nen, onmiddellijk de bijnaam „la punai se". De beide volgende dagen woei het weer hard en in deze wedstrijden won de „Oranje" beide malen met ruime voor sprong. De Olympische wedstrijden wa ren toen afgelopen en aangezien de Fransen de Olympische prijs toch niet meer konden bemachtigen zagen zij af van een extra derde wedstrijd op de vol gende dag, die dan tegelijk verzeild zou worden gedurende wedstrijden, welke uitgeschreven waren door Royal Yacht Club d'Ostende. De „Oranje" ging ech ter in zwaar weer, wederom naar buiten, zeilde in een andere klasse mee en legde beslag op de „Prix de la Ville d'Ostende". Op deze wijze werd 40 jaar geleden voor de eerste maal een Olympische zeil wedstrijd voor Nederland gewonnen. Voor de initiatiefnemer Kolonel De Vis ser moet dit succes een grote voldoening geweest zijn. Evenzeer was het een suc ces voor de ontwerper, de heer De Voogt en niet minder ook voor de bemanning, die naar de mening van de vele aan wezige deskundigen, onder wie de beken de Noorse constructeur Anker de „Oranje" onder moeilijke omstandighe den voortreffelijk had gezeild. I NED. HERV. KERK Beroepen te Drachten (4de pred.pl.) F. J. Veltman te Colijnsplaat. Aangenomen naar Leens-Zuurdijk F. J. C. Helder, vi caris te Dalem (Geld.). GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-Charlois (vac. H. H. Grosheide) H. M. Dercksen te Bar- neveld. Bedankt voor Dordrecht (vac. C. M. van der Loo) H. M. Dercksen te Bar- neveld. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Groningen (vac. D. van Dijk) J. Verkade te Voorburg. CHR. GEREF. KERKEN ;al te Or te Mussel en W. hage-zuid. van wie laatstgenoemde is be roepen. Tweetal te Den Helder J. P. Geels te Haarlem-centrum en J. M. Visser te Dokkum. Beroepen tc Mijdrecht W. van 't Spijker te Drogeham. Aangenomen naar Bussum B. Bljleveld te Noordeloos. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Dordrecht en te Nieuw- Beilerland W. C. J. Bosschaart, kand. te Wolphaartsdijk en H. Ligtenberg. kand. te Rijsen. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Aangenomen naar Rijssen D. L. Aan- geenbrug te Terneuzen. Oecumenische jongeren naar Zwitserland Zeventienhonderd jongeren uit heel de wereld zullen van 13 tot 24 juli in Lau sanne, Zwitserland, de oecumenische jongerenconferentie bijwonen, die daar onder auspiciën van de wereldraad ge houden zal worden. Thema is Jezus Christus, het licht der wereld. Uit Ne derland komen rond 80 deelnemers, o.w. een deputatie van in ons land studeren de buitenlandse studenten. Leider is ds. Hoekstra van het vormingscentrum Oud- Poelgeest te Oegstgeest. Onderwerpen zijn: de Europese kerken in de huidige wereldsituatie, de taak van de kerk in een veranderende Europese situatie en vernieuwing, apostolaat en eenheid van de plaatselijke gemeente. Spreker is o.a. de Nederlander prof. dr. J. C. Hoekendijk. Er worden kerkdien sten gehouden van methodisten, Her vormden, Lutheranen, Oud-Katholieken, Congregationalisten, Anglicanen, Leger des Heils, Oosters-Orthodoxen en Bap tisten. Een gezamenlijke slotdienst wordt geleid door rev. E. Patey. De opening op 13 juli begint met een eredienst. Dr. Visser 't Hooft, secretaris generaal van de Wereldraad zal o.m. het woord voeren op de openingsbijeenkomst. De openingskerkdienst wordt geleid door rev. Francis House. In deze dienst wordt een grote processie gehouden van leiders van alle nationale delegaties. Subsidie voor Limburgse theologische studenten Provinciale Staten van Limburg heb ben besloten tot een subsidieregeling aan opleidingen van dienaren, dat aan in Nederland gevestigde en tot een erkend kerkgenootschap toebehorende inrich tingen voor de opleiding van dienaren van het geloof, een bijdrage uit de pro vinciale kas ad f. 50.voor een uit Lim burg afkomstige student kan worden verleend. Dit voorstel van Gedeputeerde Staten vloeide voort uit een in de win- terzitting genomen besluit tot subsidië ring van het bisschoppelijk groot semi narie te Roermond. Naar aanleiding hier van bepleitte de stichting „Nederlandse Priester-religieuzen", gevestigd in Den Haag bij G.S. een soortgelijke subsidie regeling voor de Nederlandse groot-semi naria van priester-religieuzen der katho lieke orden en congregaties. Naar aanlei ding van dit verzoek kwamen Gedepu teerde Staten tot het inzicht, dat het minder juist zou zijn, de subsidierege ling te beperken tot de opleiding van geestelijken van het rooms-katholiek kerkgenootschap. Daarom kwamen zjj nu met een subsidieregeling van algemeen karakter. CONGRES JEHOVA'S GETUIGEN Het congres van Jehova's getuigen, dat van 7 t/m 10 juli in de Houtrusthallen in Den Haag wordt gehouden, zal staan in het teken van „Vredezoekende bedie naren". Het congres wordt donderdag geopend door de congres-voorzitter, de heer F. Hartstang, met een lezing over het onderwerp „Vredezoekende christenen komen bijeen". Vrijdag 8 juli spreekt de president van het wereldgenootschap van Jehova's getuigen, de heer N. H. Knorr uit de V.S., voor het eerst tot de verga dering in Nederland. Vrijdagmiddag houdt de organisator van het congres, de heer R. J. Engelkamp, een voordracht over „Uw doel het geven van onder wijs". Zaterdagmorgen worden nieuwe leden gedoopt door onderdompeling in zee. Het hoogtepunt van het congres vormt de openbare lezing op zondagmiddag, die eveneens door de president, de heer Knorr wordt uitgesproken. Het u»as er guur en nat, ook op het rijwielpad bij de watertoren te Scheveningen. Met 6Vi m. jacht Oranje In het kader van de Lauraweek werd gisteravond op het terrein van de v.v. Alphen" een voetbalwedstrijd ge speeld tussen een westelijk politie-elftal en het Alphen-elftal. In een matig ge speelde wedstrijd wisten de Alphena- ren met 20 te winnen, dank zij twee doelpunten in de tweede helft van Leeuwenhoek en De Bruin. In de Nutszaal speelde gisteravond de band van Boet, te-wijl in hotel Cen traal de band van Gé van Mild voor de nodige gezellige muziek voor de Laurianen zorgde. Zo ooit de Laura-rijders reden hebben gehad aan de betrouwbaar heid van de voorspellingen va nDe Bilt te twijfelen, dan hadden zij dat gisteren wel. In tegenstelling tot de weerberichten, die opklaringen voor spelden, regende het vrijwel de gehele eerste Laura-dag. Het was dan ook wel een zeer natte start van deze 13e „vierdaagse-op-de-fiets". Het gevolg was, dat de rit veel weg had van een enorme show in regen kleding. Doorweekt kwamen de rijders(sters) op de stempelplaatsen aan. Meestal veel te vroeg, omdat het verblijf langs de weg beslist niet aanlokte en men zo snel mogelijk probeerde een onderkomen te krijgen. Een geluk bij deze regen was, dat de wind aanvankelijk zuid-zuid-west was. zodat vooral de 150 km. rijders vanaf Hoek van Holland regen en wind in de rug hadden. Later naar Alphen langs de Rijn kreeg men de wind en regen weer schuin tegen. blijven ook zij optimist en hopen zij dan maar op zonnige dagen tijdens de verdere tochten. Weinig reparaties De reparatiewagen van de fa. Beze mer heeft het niet druk gehad. In to taal moesten zeven reparaties worden verricht. Ook de medische dienst van het Nederlandsche Roode Kruis be hoefde slechts een enkele maal in actie te komen. Aan deze 13de Laura nemen 277 he ren en 135 dames deel. Er hadden zich 417 deelnemers aangemeld, van wie er 412 gestart zijn (vorig jaar 393). Van deze rijders startten er 137 voor de eerste keer, 85 voor de tweede maal. 47 voor de 3de, 36 voor de 4de, 25 voor de 5de, 11 voor de 6e, 11 voor de 7de, 7 voor de 8ste, 11 voor de 9de, 8 voor de 10de, 7 voor de 11de, 11 voor de 12de en 14 voor de 13de keer. Slechts enkele deelnemers hebben zich gisteravond niet tijdig aan de stempelpost afgemeld. Dankzij een plaatselijke industrie konden de deelnemers (sters) vandaag weer in droge kleren starten.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4