RANG RAN O cfe vetSMpeuttfl. pan c&msktang. Boshuizen" aanwinst voor Leiden EEN JUWEEL VAN EEN SCHOOL Inspectrice N ij verheids onder wij s opent „Boshuizenschool" Chr. nijverheidsschool voor meisjes „Een juweel van een school, een unicum voor Leiden". Dit was kort uitgedrukt 1 de gedachte, welke de inspectrice van het nijver- heidsonderwijs, onze stadgenote mej. E. C. C. Oppenoorth, gistermid dag had nadat zij de nieuwe christelijke nijverheidsschool voor meisjes „Boshuizen" van boven tot beneden en van achter naar voor aan een grondige inspectie had onderworpen. Velen zullen het haar na moeten zeggen. Want wat hier in de onmiddellijke omgeving van de Studentensterflat -aan de Toussaintkade naar een ontwerp van de architect, de heer J. F. Niepoth uit Amstelveen is tot stand gekomen, was voor velen een openbaring. Een ruim en volgens moderne begrip pen opgetrokken gebouw, waarop het bestuur van de Ver. voor Chr. Nijverheidsonderwijs terecht trots kan zijn. Het valt dan ook te begrij pen, dat in deze kring de blijdschap overheerste. Met de officiële ope ning van deze school - in september j.l. zijn de lessen reeds begonnen - ging dan ook een lang gekoesterde wens in vervulling. Ruim twintig jaar in 1938 werd het initiatief tot schoolstichting reeds genomen heeft men op deze dag moeten wachen. Hte' bijzonder fraaie entree van de gistermiddag geopende Boshuizen- school. De ruime hal, welke ook gebruikt kan worden als school- zaal. 1958; de eerste steenlegging vond plaats op 21 november d.o.v. Het bleek niet mogelijk in septem ber 1959 de school in haar geheel en officieel te openen, daar het gebouw voor belangrijke onderdelen nog niet was gereed gekomen. In het voorjaar van 1959 werd met de aannemer dan ook overeengekomen, dat de vleugel, waarin de theoretische vakken zouden worden gegeven, voor de uitvoering voorrang zou hebben. Met veel moeite is dit gelukt, zodat in sep tember van het vorige jaar het school onderwijs kon aanvangen met ongeveer 150 leerlingen. Grote waardering had de heer Kiers voor het werk van de architect, waar door zulk een fraai geheel tot stand kwam en voor de directrice, met haar staf ,die in een half aangekleed ge bouw een moeilijk cursusjaar achter de rug hebben. Tenslotte wees hij er op, dat het niet alleen gaat om de zakelijke en maat- schappelije opleiding, doch vooral ook om de sfeer, waarin het onderwijs wordt gegeven, t.w. het doorwerken van het christelijk geloof in de opvoe ding en het onderwijs. Advertentie Waarom Stram en Stijf door 't leven? Verdrifl On Rheumatiscbe Pijnen! met Krnacben Salts. U kunt alleen maar zelf ondervinden wat Kruschen voor U kan doen. Daar om moet ge liever vandaag dan morgen met de bloedzuiverende Kruschen kuur beginnen. De aansporende werking van Kruschen's vijf minerale, zouten op de bloedzuiverende organen, doet 't bloed krachtiger stromen, onzuiverheden wor den uitgedreven langs natuurlijke weg en daarmee ook de oorzaak van Uw lijden en pijn. Sterke stijging nijverheidsonderwijs Mej. Oppenoorth, die hierna de offi ciële opening verrichtte, zag deze school als een grote aanwinst voor het nijver heidsonderwijs in de Sleutelstad. Van groot belang omdat de belangstelling voor dit onderwijs sterk is toegenomen. Veertig procent van alle meisjes, die een lagere school verlaten, slaan thans de richting van het nijverheidsonder wijs in. Vervolgens wees de inspectrice op de drie grondprincipes van Helène Park- hurst, die als één der eersten het Dal tonsysteem in de praktijk toepaste, t.w. vrijheid, onderlinge samwerking en individueel werk. Richtlijnen, waar langs zich het onderwijs in deze school zal bewegen. In dit verband wees mej. Oppenoorth nog eens op de belangrijke en verantwoordelijke taak van de leer krachten, die de jeugdige mens zo goed mogelijk moeten begeleiden op de weg naar de volwassenheid. Daarbij is voor al het eerste cursusjaar van bijzon dere betekenis. De aard, de aanleg en de bekwaamheid van de leerling wor den dan immers afgetast". Met het hart, het hoofd en de handen zullen wü het meisje leiden. Na een gelukwens aan bestuur, di rectrice, leerkrachten en leerlingen, verklaarde de inspectrice de school of ficieel voor geopend. Scholenbouw zeer moeilijk Wethouder Van Schaik, die de felici taties van het gemeentebestuur over bracht, was er van overtuigd, dat de leerlingen zich in deze prachtige school spoedig zouden thuisvoelen. Met het bestuur is spreker verheugd over de opening van deze school. Een feestelyke plechtigheid, welke valt in een tyd, dat het er voor de scholen bouw nog zeer moeilijk uitziet. Helaas zal ook de bouw van een christelijke technische school, waarvoor de vereni ging reeds een aanvrage indiende, nog enige tyd moeten worden uitgesteld. Spreker besloot met de wens uit te spreken, dat vele meisjes in deze school naast een goede opleiding, veel geluk en vreugde zullen vinden. Voor een aardig intermezzo zorgden hierna enkele leerlingen van de school. Achter de letters, die tezamen de naam van de school aangeven, waren passende geschenken verborgen, met ee daaraan toegevoegd en toepasselijk rfc n. Mej. Budding, die namens het perso neel gewaagde van de prettige sfeer in de school, bood het bestuur een door de tekenleraar, de heer A. J. Nies- sen, vervaardigd schilderstuk aan, waarin deze een nieuwe techniek had toegepast. De heer Niesen, die zelf een toe lichting gaf op deze techniek, zei dat de gebruikte olie- en wasverf, resp. krijt, zijn aangebracht op een onder grond van zand en gemalen schelpen en marmer. Het schilderstuk, dat ook al om zijn zeer geslaagde opzet non- figuratief sterk de aandacht trok, heeft slechts de enige pretentie om met lijn en kleuren de vrolijkheid uit te beelden. O.i. is de heer Niessen hier in uitstekend geslaagd. Nadat de architect een korte toelich ting, had gegeven op de indeling van het gebouw, bracht pastoor Tijnagel ge lukwensen over van het r.-k. school bestuur en mevr. D. WoudstraBerg- sma van de ..Stichting Vrienden van het N.O.", die haar woord van geluk wens gepaard deed gaan met de aan bieding van enkele reprodukties en een gravure van het kasteel Boshuizen, dat in vroeger eeuwen in de omgeving van de school heeft gest»»n. Tenslotte sprak ook de directrice, mej. A. Molenaar, nog een kort woord, waarin zij mej. Oppenoorth, onder aan bieding van een vaasje met orchideën, dankte voor de steun, welke zij zo veel vuldig bij deze bouw van haar had mo gen ontvangen. Een attentie, waarin ook mevr. Woudstra deelde. Na al deze goede wensen was er voor de genodigden en dit waren er velen gelegenheid om dit ju weeltje van bouwkunde en moderne inrichting te bezichtigen. Somber geluid Tijdens de feestelijke opening van de Boshuizenschool moest de wethouder van Onderwijs he laas een pessimistisch geluid laten horen. Na te hebben opge merkt, dat ook de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg en de R.-K. Vakschool aan het Galge water dringend een nieuwe tweede school nodig hebben, zei de heer Van Schaik woorde lijk: „Ik hoop wél eens, dat de plannen voor deze schoolbouw in 1961 of 1962 verwezenlijkt kunnen worden, maar ik ben bang, dat zulks dichter bij het jaar 1970 ligt". Tweede blad no. 300Öi Advertentie Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 6 juli 1960 Onder de zeer vélen, die deze fees telijke opening bijwoonden, waren o.m. mej. Maphar en de heer Den Hollan der namens het departement van On derwijs, K. en W., de loco-burgemees ter van Leiden, de heetJ. C. van Schaik, de chef van de afdeling On derwijs, dr. J. M. Roosenschoon, de gem.-inspecteur voor de Lichamelijke Oefening, de heer J. C. F. Coers, mej. J. F. Beumer, oud-inspectrice van het Nijverheidsonderioijs, leden van de ge meentelijke commissie voor het on derwijs, mevr. Struijk—Van Schuppen namens de Bond van Verenigingen voor het Chr. Nijverheidsonderwijs, een de putatie va nde Ver. voor Chr. (Herv.) Onderwijs en de Geref. Schoolvereni ging. de Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg en de R.-K. Vakschool, de directeur van de Ambachtsschool, de heer D. Hartog en vele vrienden van het bijzonder onderwijs. De voorzitter van de Ver. voor Chr. Nijverheidsonderwijs, de heer C. F. E. Kiers, heette hen allen hartelijk wel kom. in het bijzonder de inspectrice, mej. Oppenoorth, die namens de staats secretaris van O., K. en W. de officiële opening zou verrichten. Hij dankte haar en ook vele anderen voor de medewerking bij deze schoolbouw in zo ruime mate ondervonden. Uitvoerig schonk de heer Kiers hier na aandacht aan de lange weg, welke men heeft moeten bewandelen voordat Is de cake al klaar? Mevr. D. Woudstra-Bergsma, die aan de totstandkoming van deze school zeer veel heeft bijgedragen, leidde de inspectrice van het Nij verheidsonderwijs, mej. E. C. C. Oppencorth (op de achtergrond in het gebouw rond. de schoolstichting een feit was. Reeds in 1938 rijpte het initiatief tot de bouw, waarvan de uitvoering aanvankelijk werd geremd door het uitbreken van de tweede wereldoorlog en de daarop gevolgde bestedingsbeperking. Als belangrijke data in het naderbij komen van de bouw noemde spreker: de nodigverklaring van de gemeente raad, ontvangen in 1953 en de subsidie toezegging bij K.b. van 11 juni 1954. Aan het eind van dat jaar werd ook de overeenstemming bereikt met het gemeentebestuur over de grondtoewij- zing, waarna aan de heer Niepoth op dracht werd gegeven een schetsont werp te maken. Bijna een jaar hebben de inmiddels gereed gekomen plannen in de la opge borgen gelegen, tot in het voorjaar 1958 de Rijksgoedkeuring werd verkregen en op 17 maart van dat jaar tot aanbe steding kon worden overgegaan. De gunning aan de inschrijver, wiens bod het meest aannemelijk voorkwam, ge schiedde aan W. Geel's Aannemings bedrijf te Amsterdam op 1 mei 1958. De eerste paal werd geslagen op 28 mei Curatoren: geen mensa in Minerva! Naar wij vernemen is het College van Curatoren der Lcidse Universiteit van oordeel, dat de algemene Mensa, welke voor de brand in Sociëteit Minerva was ondergebracht by de voorgenomen nieuwbouw nicit in de Sociëteit moet terugkeren. Aan deze beslissing ging onlangs een vergadering van het Consilium van de Stichting Pro Civitate vooraf. Tijdens deze bijeenkomst is uitvoerig van ge dachten gewisseld over een Corpsvoor- stel inzake de nieuwe Mensa. In deze vergadering kwam een compromis-voor stel aan de orde, waarin ervan werd uit gegaan, dat de Mensa bij wijze van proef voor twee jaar in „Minerva" zou worden ondergebracht, waarna cura toren een definitieve beslissing zouden nemen. Over dit voorstel staakten de stemmen (15 tegen 15). Teneinde alle onzekerheid weg te nemen, hebben curatoren reeds thans hun mening ken baar gemaakt. Groepspsychologisch onderzoek De Nederlandse Organisatie voor Zui ver-Wetenschappelijk Onderzoek (ZWO) heeft prof. dr. J. Koekebakker, buiten gewoon hoogleraar in de groepspsycho- logie aan de Universiteit van Amster dam en hoofd van de afdeling geeste lijke gezondheid van het Nederlands Instituut voor Praeventieve Geneeskun de alhier, een subsidie verleend voor onderzoek naar de invloed van samen werkingsrelaties op de werkbevrediging. Het onderzoek geschiedt in samenwer king met mej. A. van Bergen, sociaal psychologe. In een onderhoud vertelde prof. Koe kebakker en mej. Van Bergen ons,, dat groepspsychologisch onderzoek, dat wil zeggen onderzoek van kleine groepen, waarin de mensen met elkaar samen werken of op andere wijze met elkaar bezig zyn, de laatste jaren een hoge vlucht heeft genomen, deze onderzoekin gen zijn vaak laboratoriumexperimen ten, omdat dan alleen een bekende en voor alle groepen gelijke, situatie kan worden verkregen, waarin de groepsver- schijnselen worden bestudeerd. Deze aanpak geldt ook voor het onderhavige onderzoek, dat hoofdzakelijk een theo retisch en onderzoek-technisch karakter draagt. Het hoofdprobleem is: op welke wijze en in welke mate oefenen de per soonlijke relaties tussen de groepsleden invloed uit op hun werkbevrediging. Op het ogenblik verkeert het onderzoek in de opzetfase en er zijn dus nog geen resultaten te vermelden. Op grond van proefexperimenten, waarin leerlingen van scholen voor maatschappelijk werk de proefgroepen vormden, verwachten Maken wy een rondgang door de school, welke terecht een aanwinst voor Leiden mag worden genoemd en waarin voor plm. 450 tot 500 leerlingen plaats is, dan trekt bij het betreden van het gebouw allereerst de royale hal, met podium, sterk de aandacht. Deze hal heeft een dubbele functie; behalve als imponerend entree, kan zy ook worden gebruikt als schoolzaal. In de achterwand van deze hal is een decoratieve wandversiering van glas in beton van de kunstenaar Berend Hen driks aangebracht. Deze wandversiering is min of meer non-figuratief en stelt achterenvolgens de opgang der tyden voor, t.w. de schepping van het licht, in het centrum van de wereldgeschiedenis het Kruis en de ondergang van de tijd. Twee vleugels, met in totaal 18 lesloka len, komen op deze hal uit. In de eerste vleugel, met de voorgevel op het zuiden, zijn ondergebracht vijf theorielokalen en zeven naaldvaklokalen, voorzien van pashoeken en twee paskamers. De werk lokalen, met o.a. moderne keukens (één TOELATINGSEXAMENS RIJNLANDS LYCEUM In totaal zyn dit jaar voor het toela tingsexamen van het Rijnlands Lyceum te Oegstgeest 26 kandidaten afgewezen. Alsnog slaagden: Freddy Jan Bouw meester, Emmy Dubbelaar, Piet Jan Gaillard, Joost Kist, Jaap Kool, Jaap Ruiter, Maarten Spaargaren, Robertjan Terwiel, Caziek van Til, Johanna Ver beek, Nico de Vries, Roeland Walburg Schmidt, Koos Willemse en Just Buma. prof. Koekebakker en zijn medewerkster evenwel geen rechtlijnig verband te zullen vinden tussen de persoonlijke aantrekkingskracht van de groepsleden en hun werkbevrediging. Dit verband zal zeker gecompliceerder zijn. waarin elektrisch en één waar op gas gekookt wordt), zijn in de andere vleu gel ondergebracht. Op het verhoogde vloergedeelte (po dium) treft men de kamer van de direc trice, mej. A. Molenaar, aan met een aangrenzende administratieruimte. Ver der geeft het podium toegang tot de bi bliotheek, de wachtkamer en de was keuken. Vanzelfsprekend waren in de bouw ook tal van berg- en provisie ruimten opgenomen. Op het tussenbor- des van de hal bevindt zich de entree van het boven de garderobe gelegen zang-, resp. overblijflokaal, dat is voor zien van een theekeukentje. Op de gaanderij in de schoolzaal is de bestuur- en lerarenkamer, terwijl onder het ge bouw een ruime rijwielkelder is inge richt. Een luxe voor deze tijd is bepaald de ruime gymnastiekzaal, met daarop cor responderende wasruimte, met grote voetenwasbak, twaalf douches en twee w.c.'s. Deze gymnastiekzaal volgens de gem. inspecteur voor de lichamelijke Bejaarde vrouw na bofsing te Voorschoten overleden Gistermiddag is in Voorschoten de 84-jarige mej. S. E. van Daisum uit Haarlem bij het oversteken van de weg aangereden door een personenauto, be stuurd door een inwoner van Wasse naar. Ernstig gewond werd zij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht, waar zij na aankomst bleek te zijn overleden. oefening één der mooiste in Leiden met een afmeting van 11 bij 18 meter, heeft een afzonderlijke toegang, zodat deze zaal ook buiten schoolverband om door derden kan worden gebruikt. Aan het schoolcomplex zie foto is een buitengelegen verhard oefenveld toegevoegd, terwijl de tuinaanleg is ont worpen door de tuinarchitecte, mevr M. Ruys te Amsterdam. De aankleding van de school, welke in september j.l. met 150 leerlingen begon en er met ingang van de nieuwe cursus weer circa 200 bykrijgt, is geheel aan gepast aan de moderne vormgeving van het gebouw. Morgenmiddag van 2 tot 4 uur en 's avonds van 7 tot 9 uur is de school voor belangstellenden te bezichtigen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Willem Albert, zn. van A. G S v. Ramshorst en A. du Celllée Muller; Maria, dr. van M. W. Redelijkheid en C. Hardendood; Petrus Jacobus, zn. van G. Lafeber en G. Mjnk; Jacqueline Virginia Eleanor, dr van R. R. N. de Bruyn en A. J. M. Soupart; Marianne Johanna Stefanus, dr. van H. Geerlings en T M van Denzen; Johnny, zn. van J. H van Ingen en K. L. Grlekspoor; Martlnus Pleter, zn. van M. P. Roelandse en C. van Es; Johannes Karei Adrlanus. zn. van J. H. Leuerlng en W. Offerman; Marlon Rudl. zn. van A. Vernout en M Blom; Prank, zn. van A. van Dommelen en E. Dekker; Pleter Antonle. zn. van P. de Roode en J. C. van Aggelen. OVERLEDEN E. A. van der Geest, 51 Jaar, echtgen. van G. P .Warmerdam; A. vink, 78 jaar. echtgen. van J. v .d. Linden; P. J. van Eeden, 30 Jaar. man; J. Pardon. 74 Jaar man; J. Doornebos. 72 Jaar. man; J Stol. 86 Jaar, wed. van K Bakker; H. Kikkert. 72 jaar, man; W. Otgaar, 69 Jaar, man; F. Mieremet, 95 Jaar, man. In Leiden aan Toussaintkade

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3