Spionage en romantiek PA6Ï Sweet Sixteen" naar Amerika? B. V. D.een kwetsbaar orgaan Met een enkel woord Agenda WOENSDAG 6 JULI 1960 Legenden (Van onze t.v.-medewerker) We hadden geruime tüd het inter nationaal agrarisch nieuws niet aan schouwd, maar nu wij het weer eens bekeken hebben, moet ons van het lekehart, dat het boeiend was en des kundig in elkaar gezet (door een predi kant, die van het Zeeuwse land stamt). De teelt van nieuwe rozensoorten bijvoorbeeld, was ook voor niet-rozen- kwekers aantrekkelijk, maar misschien 6peelt hierbij toch ook vaag op de ach tergrond, dat we eens een quizdeelnemer hebben gezien, die rozen en alles wat daarom en daaraan was, als hobby beoefende. Het zou best kunnen zijn, dat het belangstellingsveld van de gemid delde kijker door de t.v. wordt verruimd en dat we van „Je neemt er wat van mee" meer meenemen, dan we ons direct bewust zijn. Na deze beschouwingen terug naar de hardheid van het leven, die tot ons kwam in afschuwelijke beelden van de straatgevechten ln de Kongo. Men heeft bij de NTS geaarzeld bij de beantwoor ding van de vraag: laten Zien of achter houden? Men heeft de beslissing geno men geen struisvogelpolitiek te volgen, maar naar ons idee was het teveel sensatie zonder meer. Wij hadden een intelligente toelichting verlangd, welke rol die stammen en hun veten in het totale beeld spelen. Dan was het afge rond nieuws en niet uitsluitend bloedige ellende geweest. We waren gespitst op de korte film over de Cóte d' Azur, gepresenteerd als een poëtisch, Ironisch en humoristisch beeld van een legendarisch vakantiedoel. En niet om deze aankondiging alleen, maar omdat dit produkt de prijs der kritiek had weten te verwerven en onze collega's het dus hadden uitverkozen. Terecht, naar onze smaak. De omschrij ving was precies in de roos. De vrijmoe dige aanpak werd soms wat wrang gecommentarieerd, maar toch ook veelal geestig. De beelden waren soms grillig, maar toch ook vaak treffend en van een scherpe visie getuigend. Het was ge kunsteld en tegelijk zeer kunstig. We hadden dit filmpje niet graag gemist, sterker: we zouden het graag binnen kort nog wel eens willen zien. Legendarische beelden van heel andere strekking verschenen op het scherm bij de vertoning van de reportage van het onderzoek naar voorhistorische tekenin gen en rotsschilderingen in het bergmas- sief van de Sahara. Een zware tocht er heen vroeg veel aandacht (de film was dan ook geclassificeerd als berg- en exploratiefilm), maar het leek ons, dat men wel erg vrijmoedig met de gevonden cultuurresten omging. Tot slot het legendarische verhaal van de mars door de hel. Een boeiend ver haal en een aangrijpende verfilming, maar toch irriteerde het ons in zekere Advertentie Gaat het meisjeskoor „Sweet Sixteen" naar Amerika? De befaamde Newyorkse impresario Albert Morini en de dirigent en oprichter van het koor. Lex Karse- meyer, onderzoeken in elk geval de mogelijkheid van een ^rip van twee, misschien drie maanden naar de VJS. Max Tak gaf de tip aan de impre sario: voor een goed Nederlands meis jeskoor moest hy bij Lex Karsemeyer zijn. De heer Morini. een Wener van geboorte, heeft toen hij in Nederland was de dirigent gepolst. Op zijn programma staat een reis van het koor naar Amerika, met een bezoek aan de oost kust, een optreden in New York en andere steden en eventueel een uitbrei ding van het tournee in de richting van de westkust, met steden als Los Angeles. San Francisco en Hollywood. De heer Morini wil Lex Karsemeyer en zijn dertig meisjes een speciale bus ter beschikking stellen om het reizen zo comfortabel mogelijk te doen verlopen. „Sweet Sixteen" zal dan gecontracteerd worden voor vijf maal optreden per week. Een droomreis dus, maar voordat zij verwezenlijkt wordt, moet er een en ander geregeld worden. De vraag is of Lex Karsemeyer verlof krijgt van de NCRV en of de meisjes voor al deze tijd hun school of werk in de steek kunnen laten. Albert Morini, die inmiddels naar Italië is vertrokken, komt binnenkort terug naar Nederland om het resultaat van dat onderzoek van Lex Karsemeyer te vernemen. Vervolg van pag. 1 Smirnov iverkte onder naam Petrov De Oost-Duitser moest in Den Haag contact opnemen met een man, die luisterde naar de naam Serge Petrov. Hij heeft zich nauwgezet aan deze nieuwe opdracht gehouden en herhaaldelijk met deze zich noe mende Petrov in Den Haag een onderhoud gehad. De Oost-Duitser, die er gewoon aan was geraakt om ieder bevel, van wie dat dan ook kwam, op te volgen, heeft ook zonder meer deze Petrov gehoorzaamd. Er werd door deze Petrov van meet af aan hoog spel gespeeld, want zijn opdracht aan de Oostduitser luidde: „Zoek relatie met juffrouw die en die, die werkzaam is op de afdeling documentatie van de Binnenlandse Veiligheidsdienst". Weer werd de weg van de romantiek bewandeld om tot de uitvoering van een kwalijk riekend plan te komen. Het viel de man niet moeilijk met de bewuste juffrouw in relatie te treden. Dit personeelslid van de B.VJD. kende veel buitenlandse studenten en heeft geen moment wantrouwen gekoesterd. De Oostduitser zorgde er terdege voor, dat het meisje geen verdenking tegen hem zou krijgen. Petrov was over zijn bereikte resulta ten bijzonder content. Hij droeg hem op de kennismaking te verstevigen en het daartoe te leiden, dat het meisje met vakantie naar Berlijn zou gaan. Dit laat ste plan heeft echter geen doorgang kun nen vinden, omdat hij hieraan niet wil de meewerken. De Juffrouw zou onder gebracht worden in een villa aan de rand van West-Berlijn en vrij spoedig daarna in handen zijn geraakt van Oostduitse- of Russische geheime diensten. Petrov moet wel in de mening hebben verkeerd, dat het te maken vakantie reisje deze zomer naar Berlijn al in kan nen en kruiken was. De man zou hem in die waan hebben gebracht. In april van dit jaar is de Oostduitser weer naar Den Haag gekomen (de meeste tüd van het jaar verbleef hij in Bonn) en trad opnieuw in contact met Petrov. De laatste deelde hem mee, dat een voortzetting van de kennismaking met de juffrouw van de B.V.D. wel op moei lijkheden zou stuiten, omdat zij inmid dels was verloofd. Op grond daarvan heeft hü geen pogingen meer gedaan om haar te spreken te krijgen. Tegen Petrov heeft hij het doen voorkomen, dat hij nog steeds met het meisje in relatie stond. Nog meer pijlen Petrov had nog meer pijlen op zijn boog. Zo zou hij de man opdracht heb ben gegeven nu te trachten vriendschap aan te knopen met de secretaresse van een der ambassades. Hiervan is niet veel terecht gekomen, omdat de man al enkele weken na zijn bezoek aan Den Haag in Bonn werd gearresteerd. Deze aanhouding had tot resultaat, dat de B.VD. in het geweer kwam. Een Serge Petrov was in Den Haag niet be kend, maar omdat men al enige tijd ver denking koesterde tegen de Russische student Peter Smirnov, werd diens naam en foto aan de Westduitse staats veiligheidsdienst doorgegeven. Toen de Oostduitser de foto van de student werd getoond herkende hü in deze direct de man, die hü onder de naam Serge Petrov had leren kennen en van wie hij zijn opdrachten had gekre gen. Ook de verklaringen van het meisje waren bijzonder verzwarend voor Smir nov, die al onmiddellijk na de arrestatie van de Oostduitser had begrepen, dat zijn spel uit was. Ingrijpen was noodzakelijk Toen de B.V.D. over voldoende aan wijzingen beschikte om in Smirnov een staatsgevaarlijke figuur te ontdekken, werd justitieel ingrijpen op korte termijn noodzakelijk geacht. Er was alle aanleiding om te veron derstellen, dat Smirnov de vlucht zou nemen, hetzij door zijn intrek te doen in de Russische ambassade, hetzij door het vliegtuig naar Moskou te nemen. Op de ochtend van de 20e juni j.l. ver huisde zijn vrouw met kind en in boedel naar de ambassade. Te elfder ure kon hü zelf nog door de Haagse vreem- I delingenpolitie op straat worden aange houden. Op het politiebureau werd hem de foto van de Oostduitser getoond. Smirnov verschoot van kleur, maar herstelde zich toch weer vrij spoedig. Hij weigerde elk antwoord op de hem gestelde vragen. In zijn zakagenda werden notities ge vonden, die erop wezen, dat Smirnov op gezette tijden een bepaalde man had ontmoet. Deze figuur werd aangeduid met de naam „Thomas". Uit het verhoor van de Oostduitser kwam vast te staan, dat deze op de dagen, in de zakagenda van Smirnov vermeld, hem in Den Haag had ontmoet. Ook had de Oostduitser in het Duits in deze agenda een schuldbetekentenis geschreven. Daarin verklaarde hü van Petrov (in werkelükheid Smirnov) f.600 te hebben ontvangen. De ondertekening luidde: „Thomas". Smirnov had deze „kwitantie" zorgvuldig proberen weg te krassen. Met kwartslampen kon de oor- spronkelijke tekst toch aan het licht worden gebracht. In totaal zou de Oost duitser ongeveer f. 2800 van Smirnov hebben ontvangen. Een verdere studie van de op hem en te zijnen huize gevonden bescheiden leverde aanwüzingen op, dat Smirnov bezig was om enkele personen op hun antecedenten te bezien, teneinde ze voor spionage-doeleinden te kunnen inscha kelen. Dit waren mensen, die uit hoofde van hun beroep de beschikking hadden over zeer geheim materiaal. In hoeverre de student werkelijk Smir nov heet is niet komen vast te staan. Wel is gebleken, dat de in zijn pas op gegeven leeftijd van 32 jaar niet juist is. De man moet 34 jaar oud zijn. Bij zyn verhoord sprak hy zich op dit punt her haaldelijk tegen. Uit niets is voorts ge bleken, dat het personeelslid van de B.V.D. die inmiddels op een andere afdeling tewerk is gesteld aan de Oost duitser werkelijk staatsgeheimen heeft uitgeleverd, omdat men de volledige over tuiging heeft, dat de juffrouw volkomen te goeder trouw is geweest, is tegen haar geen enkele strafmaatregel getroffen. Penetratie De feiten wettigen de conclusie, aldus de officiële lezing van de B.V.D. dat de Russische inlichtingendienst mogelük- hcden zag, om in Nederland een kwets baar overheidsorgaan (De B.V.D.) te penetreren. De gedragslün is daarbij ge volgd, dat de Russische ambassade hier bij niet betrokken mocht worden en dat daarom een opdracht werd verstrekt aan de student Smirnov. In verband met diens Russische nationaliteit, die direct argwaan zou wekken, wanneer hü. Smir nov. Nederlanders zou benaderen, werd derhalve de Oostduitse inlichtingendienst verzocht om een Duitse agent hiervoor beschikbaar te stellen voor het feitelüke contactwerk. Op 23 juni j.I. is er aan de grens bü Vaals een confrontatie tussen Smirnov en de Oostduitser geweest. De laatste hield pertinent vol, dat deze man zijn opdrachtgever Petrov is geweest. Smir nov liet zich bü die herkenning de woor den ontvallen: „I lost my life" („Ik ver lies mün leven"). Overigens bleef hü in zün stilzwügen volharden. zin. Wy hebben grote waardering voor de schrijftrant van Nevil Shute, behalve auteur ook uitvinder van oorlogstuig, maar wij kunnen het slecht zetten, dat hij een verhaal, dat de ronde deed over Nederlandse vrouwen in Nederlands- Indië zonder veel scrupules heeft omge bouwd tot een lofdicht op de Britse vrouw in het Verre Oosten. Dat by later onderzoek is gebleken, dat de barre tocht gedeeltelijk naar het rijk der fabelen moest worden verwezen, doet hieraan niets toe of af. Maar dit doet ook niets af van de kwaliteit van verhaal en rolprent, waarin vooral Virginia MacKenna als hetware voor en met haar leven speelde. Vervolg van pag. 1 Ongeregeldheden in Loeloeaburg In Loeloeaburg, de hoofdstad van de Kongolese provincie Kasai, is gisteren een uitgaansverbod afgekondigd na nieuwe onlusten waarbij vier mensen zijn gedood, vijf gewond en 200 hutten in brand zijn gestoken. De spanning tussen Baloeba en Loeloea, vijanden van ouds, stijgt met het uur. De minis terraad zou hebben besloten troepen versterkingen naar Loeloeaburg te zen den. De botsingen tussen Loeloea en Ba loeba zouden enkele dagen geleden be gonnen zijn nadat bericht werd, dat premier Loemoemba stappen had ge daan om de leiders van de „opstandige provinciale regering, die in Loeloeaburg door de Baloeba-leider Kalodji is op gericht, te doen arresteren. Het bericht werd later in Loeloeaburg tegengespro ken maar door Kalondji in Leopoldstad bevestigd. Kalondji is leider van de op positie in het parlement van de Kongo lese republiek en een van de weinige vooraanstaande politieke leiders die niet in het kabinet-Loemoemba is opgeno men. Kalondji heeft in de provincie Kasai een „tegenregering" gevormd na dat hij bij de provinciale verkiezingen door een met Loemoe-mba's partij ver bonden groep van partijen was versla gen. Goede indruk Een rede van de premier Loemoemba aan een lunch van Belgische en buiten landse journalisten te Leopoldstad heeft in Belgische regeringskringen een goe de indruk gemaakt. Dc kongolese pre mier, die klaarblijkalyk de deplorabele indruk wilde wegwerken van zyn anti- Belgische rede op de onafhankelyk- heidsproclamatic. verklaarde dat er geen brutale onteigeningen noch natio nalisaties van bedrijven zullen plaats vinden. Deze verklaring is bedoeld als een geruststelling voor de Belgische be drijven die in Kongo werken en aan wie binnenkort door de Kongolese rege ring zal worden verzocht hun investe ringen en tewerkstelling van inlandse arbeiders op te voeren, terwyl tevens in overeenstemming met de Belgische autoriteiten wordt getracht Amerikaan- VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Tour de France. 18.30 Promenade ork. en omf. koor. 19.00 Voor de kind. 19.10 Vakantie ln Rooms verband, toespr. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 Voor de Jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Operette-melodieën. 21.00 Tour de France. 21.10 Ballet der bedriegers, hoorspel. 21.55 Kamermuz. 22.20 Act. 22.30 Nws. 22.40 Hammondorgelspel. 23.00 Ge sproken portret. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV18.15 Het Spectrum, rep. 18.30 Leger des Hellskwartler. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 Holland Festival 1960: Kamerork. 21.00 Ruimtevaart: grensgebied tussen fantasie en werkelijkheid, lezingen. 21.20 Gewijde muz. 22.00 Holland Festival 1960: Kamer ork. en sol22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Or- gelimprovltatle-wedstr. 23.40 uram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 16.00-17.00 Tour de France. VARA: 17.00 Voor de Jeugd. NTS: 17.30-17.40 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV20.20 Pas geperst. 20.50 Film-documentaire. 21.10 TV-spel. 21.35 Kunstrublrek. 22.00 Avondwijding. se investeringen naar Kongo aan te trelkken. Reeds hebben twee grote Amerikaanse groepen, de Union Carbide, een van de grote chemische trusts te New York, en Rockefeller besloten nieuw kapitaal in Kongo te investeren. In dat verband moet men ook de zeer krachtige, maar totnogtoe niet met succes bekroonde pogingen zien van de Kongolese rege ring om de stammentwisten te onder drukken. Wel is het intussen tot de in ternationale opinie doorgedrongen dat Europeanen in Kongo van deze conflic ten geen last ondervinden, maar zij ma ken niettemin een allerongelukkigste indruk. Loemoemba waarschuwde en kele Europeanen, die tegen de Kongo lese regering intrigeren, maar gaf de journalisten de verzekering dat de pers vrijheid in Kongo zal worden gerespec teerd. Advertentie BINNENLAND In een buitengewone algemene leden vergadering van het Nederlandsche Rund vee-Stamboek, de gistermiddag in Utrecht is gehouden, is de heer J. Leenheer uit Rhoon (Z.-H.) met algemene stemmen tot voorzitter van het NRS gekozen. Hij is de opvolger van wijlen prof. ir. W. de Jong. die door de vergadering postuum werd benoemd tot lid van verdienste van het NRS. Gisterochtend is de Nederlandse onderzeebootjager H.M. „Utrecht" in Londen aangekomen. Het schip heeft lig plaats genomen in de z.g. „pool", het gedeelte van de Theems tussen de mach tige Tower-bridge en London-bridge, de oudste brug van Londen. Het doel van dit onofficiële bezoek van deze Neder landse oorlogsbodem .is de overbrenging van het door de kunstschilder J. C. A. Goedhart vervaardigde schilderij, dat de aankomst voor onze kust van het Britse koninklijke jacht „Brltanla" ter ge legenheid van het bezoek van het Britse koninklijke paar aan ons land ln 1958 uitbeeldt. In de gisteren gehouden wekelijkse vergadering van de Raad van State heeft de vice-president, minister van Staat, prof. dr. Beel, de overleden staatsraad, mr. Schokking herdacht. Bij de Tweede Kamer is thans inge diend het wetsontwerp tot goedkeuring van de beschikking van de minister en de staatssecretaris van Financiën hou dende regelen inzake de vervroegde af schrijving en de Investeringsaftrek, waar over wij indertijd reeds bijzonderheden publiceerden. Prof. dr. C. L. Patijn is met ingang van 27 juni J.l. benoemd tot buitenge woon hoogleraar in de faculteit der rechts geleerdheid aan de R.U. te Utrecht, om onderwijs te geven ln het volkenrecht. Prof. PatUn is op 28 september 1908 te Den Haag geboren. Hij is lid van de Tweede Kamer. De plaatsvervangende minister-pre sident van de Duitse Bondsstaat Beieren, dr. R. Eberhard. heeft gisteren ln gezel schap van de Duitse consul-generaal in Amsterdam het Anne Frank-huls aan de Prinsengracht bezocht. De Duitse minis ter deed de toezegging, de mogelijkheden van een financiële bijdrage in de inrich tingskosten van het internationale Jeugd centrum. dat in het Anne Frank-huis is Ingericht, door de Beierse regering te laten onderzoeken. BUITENLAND Het Luxemburgs parlement is met 30 stemmen (de katholieken en liberalen die de regering van de kath. premier Werner steunen) tegen 3 communisten en bij 14 onthoudingen (de socialisten) het verdrag der Benelux-economische unie goedgekeurd. De socialisten onthielden zich, daar zij van oordeel waren dat het verdrag der Belgisch-Luxemburgse econo mische en monetaire unie eerst dient te worden herzien voor het nieuwe Benelux- verdrag van kracht wordt. Hiermee is, aldus onze Brusselse correspondent, de parlementaire behandeling van het unie verdrag door de drie parlementen van Benelux beëindigd. De Sovjet-Unie aldus onze cor respondent ln Bonn wil de handel met Engeland verdubbelen volgens de Britse delegatie van zakenlieden, welke gisteren uit Moskou in Londen is teruggekeerd. De Russen wensen het Russlsch-Engelse handelsverkeer te bevorderen dooi* de af sluiting van tien- tot vijftien jarige over eenkomsten met Britse firma s. Engeland exporteert niet genoeg Vandaar dat op lntltlatlef van premier Macmillan over veertien dagen ln Londen een conferentie zal worden gehouden van de 400 belangrijkste Industriëlen en ex porteurs. alcnis onze Londense corres pondent. Er heerst vooral zorg over de export naar de dollargebleden, welke voor -)kste is. Sinds het ng van de Invoer uit Amerika is ae verkoop van Ameri kaanse goederen 95% toegenomen, terwijl omgekeerd de Britse afzet in de Ver enigde Staten slechts met 7,4% ls ge stegen. In het Koengel-alatau-gebergte bij de noordelllke oever van het Issyk Koel- meer ln Centraal-Azié heeft men in de rotsen uitgehakte tekeningen gevonden, die zouden zijn vervaardigd tussen de zevende en de derde eeuw voor Chr. Des kundigen menen dat de tekeningen stam men uit de tijd, dat de Saka's, een stam die zich met veefokkerij bezig hield, de streek bewoonden. Zweden had ln 1958 het laagste kindersterftecijfer, gevolgd door Neder land, IJsland. Nieuw-Zeeland, Australië en Zwitserland, zo heeft het hoofdkwar tier van de Wereldgezondheidsdienst be kendgemaakt. Een tachtigjarige vrouw die ln twintig Jaar niet gezwommen had, is te Darwin van een zes meter hoge kade gedoken om haar vierjarige kleinzoon te redden, die in het water was gevallen. Zij greep de kleine drenkeling en bracht hem zwemmend in veiligheid. Volgens het Zweedse blad „Dagens Nyheter" hebben Zweedse technici een nieuw soort aandryvlng voor duikboten geconstrueerd, die het deze mogelijk maakt te varen onafhankelijk van zuur stoftoevoer uit de buitenlucht. Een van de grootste diamanten ter wereld, een peervormige steen, van 49,03 karaat, heeft gisteren op een veiling te Londen 65.000 pond (bijna 700.000 gulden) opgebracht. De steen kwam uit het bezit van een lid van een nlet-Brits koninklijk huis. maar diens identiteit werd niet nader aangeduid. In de tuin grenzend aan de han delsafdeling van de Sovjet-ambassade te Rome ls gisteravond een z.g. Molotof- cocktail ontploft. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De Molotofcocktail, een fles benzine, werd uit een auto ge worpen. Maandag werd. eveneens ln Rome een zelfvervaardigde bom tot ontploffing gebracht bij een gebouw van de commu nistische partij. Een geparkeerde auto werd beschadigd. In Oekraïne is aan de oever van de rivier de Proet een vogelel gevonden, waarvan de ouderdom op 10 tot 15 mil joen Jaar wordt geschat. Het el is ln de loop der eeuwen volkomen zwart gewor den en weegt 600 gram. Het binnenste van het ei. aat een normale vorm heeft. i6 een kiezelachtige massa. De vondst ls gedaan in de buurt van Worochta. door een student. Ter plaatse zijn voorts dui delijk zichtbare sporen van moerasplan- ten en de scherpe klauwen van een onbekend wezen gevonden. Gisteren is ln Japan de olietanker ..Universe Daphne" met een inhoud van 106.400 ton. door de Amerikaanse maat schappij National Bulk Carriers op de scheepswerf Kure in West-Japan, te water gelaten. Het schip wordt als het grootste ter wereld beschouwd. Het tankschip, dat meer dan 13 miljoen dollar heeft gekost, zal worden gebruikt voor het vervoer van ruwe olie van de Perzische Golf naar Japan volgens een charterovereenkomst met de Gulf Oil en de Japanse oliemaat schappij Idemltsoe Kosan. Het schip ls eigendom van de Universe Tankship Co. in Liberia, een dochtermaatschappij van de National Bulk Carriers. Moskouse bladen hebben vandaag een samenvatting gepubliceerd van een nota. die Oost-dultsland aan de Sovjet unie en andere landen aan de Oostzee heeft gezonden. In de nota wordt ge sproken van „de gevaarlijke aard van de militaire voorbereidingen die West-Dults- land ln het Oostzeegebied treft". De re gering te Bonn zou trachten in een aantal Oostzeelanden vlootbases te ves tigen. Met het oog hierop stelt de Oost duitse regering voor. twee- of meerzijdige verdragen van vriendschap en samen werking te sluiten om de vrede ln het Oostzeegebied te versterken. President Eisenhower is van plan morgen naar Newport ln de staat Rhode Island te gaan voor zijn Jaariykse vakan tie. Aan het eind van de maand zal hll deze onderbreken voor de conventie van de Republikeinse party, die op 25 Juli te Chicago begint. Minister van Buiten landse Zaken. Herter. die zaterdag J.l. naar zyn bultenverbiyf te Manchester ln de staat New Hampshire vertrok voor enkele dagen rust, zal niet vóór het einde van de week naar Washington terug keren, zo heeft zyn departement gisteren bekendgemaakt. In de Westbcriynse wyk Tlergarten ls een gedenkplaat onthuld op de plaats waar in de „Kristalnacht" (9 op 10 nov. 1938) de nazi's een synagoge verbrand den. De Amerikaanse Raad voor Ver keersveiligheid heeft een dringend beroep op de regering gedaan maatregelen te nemen, opdat vakantiedagen als het af gelopen weekeinde van Onafhankelijk heidsdag. minder slachtoffers eisen. In de periode van 2 tot en met 4 Juli kwamen 432 personen bij verkeersonge lukken om het leven. Het oude record aantal verkeersslachtoffers op Onafhan- keiykheldsdag was 407 in 1955. Het grootste aantal verkeersslachtoffers in een periode van drie dagen Kerstmis 1955 ls 609. Volgens het Indiase Bureau voor de Statistiek zal de bevolking van India, die nu op 420 miljoen wordt geschat, ln 1971 528 miljoen zielen omvatten. Het afgelopen halfjaar zijn ln Oost- Beriyn en Oost-Dultsland 133 personen wegens politieke misdaden veroordeeld. Eén van hen werd ter dood veroordeeld, twee kregen levenslang en zeven personen werden tot vijftien Jaar. drie tot twaalf Jaar en twee tot tien Jaar dwangarbeid veroordeeld, aldus bericht de Westber- Ujnse Commissie van Vrye Juristen. De politie van Reggio Emilia, Zuld- Itallë, heeft gisteren achttien personen gearresteerd, aie probeerden het hoofd kwartier van de neo-fascistlsche party te bestormen. Zeven agenten werden gewond. In Ravenna werd de woning van de com munistische afgevaardigde. Arrigo Bol- drlnl, ln brand gestoken. Bollrini voerde onlangs het woord op een anti-fascisti sche byeenkomst. By de woning werd een bord gevonden met „dood aan Boldrlnl, leve het fascisme". WOENSDAG Maredijk/Poelgeeststraat: Straatpredl- klng Open Deurwerk herv. gemeente. 7.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u. nam. Schouwburg: Holland Festival. Little Ballet Troupe from Bombay. 8.15 uur nam. Voorschoten. Oranjeplein by Ge zondheidscentrum: Rijdende tentoonstel ling Bouwfondsen Nea. Gemeenten. 2.30- 8 uur nam. DONDERDAG Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering N.V. Van wyk en Heringa. 3 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smlnk van Den Haag. 8 uur nam. Leiderdorp. Dorpshuis: Ouderavond R -K. Engelendaelschool. 8 uur nam. VRIJDAG Ambachtsschool (Haagweg): Uitreiking van diploma's. 3.30 uur nam. Garenmarkt: K. en O.-excursie naar de Floriade. 9 uur voorm. Pieterskerk: K. en O.-concert The Pil grim Fellowship Choir. 8 uur nam. Stadszaal (foyer)Dlploma-ultrelklng Kon. Genootschap M.S.G. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm., bybelstudle; 11 uur, ds. K. C. van Oossanen. DINSDAG Ryksherbarlum (Nonnensteeg 1): Avond wandeling Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. door de Hortus. 7.15 uur nam. Herengracht 26: Aandeelhoudersver gadering N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollendekens v/h. J C. Zaalberg Sc Zn. 11 uur voorm. BIOSCOPEN Studio: „Een les ln liefde". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Parfum en vuil". 18 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De roemryke daden van Dan ny" (up ln arms). A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Meneer de baron". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag- 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino: „Modern Times". A.l. Werkda- fen: 2.30, 7 en* 9.15 uur; zondag: 2.30, .45, 7 en 9.16 uur. Rex: „Parachutistencommando". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Donker Parys". 18 Jr. 2.30, 7 en 9.15 uur. Ira-theater - Wassenaar vrijdag 8 u. saterdag en zondag te 7 en 9.15 uur ..Du bist wunderbar". A.l. Maandag - dinsdag - woensdag 8 uur, - zondag en woensdag 2.30 uur "White Wilderness" A.l. Donderdag 2.30 uur en 8 uur „Ont vlucht uit Coldltz. 14 Jaar. VOOR DONDERDAG 7 JULI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Voor de kind. 8.40 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De Groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterstaat. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de vrouw. 11.15 Sopr. en plano. 11.35 Gram. 12.00 Orgel en cel lo. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lich te muz. 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Mezzo- sopr. en piano. 14.30 Voor de vrouw. 14.60 Gram. 16.00 Strijkork. 15.40 Tour de Fran ce. 17.00 Voor de Jeugd. 17.30 Dansmuz. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Tour de France. 18.25 Gram. 18.45 Journ. 19.00 Gram. 19.07 Vraaggesprek. 19.30 Gram. en gesproken brief uit Londen. 20.00 Nws. 20.05 Hol land Festival 1960: Filharm. ork„ bariton en koor. (In de pauze: pl.m. 20.50-21.25 Fatale ontmoeting, hoorsp. 22.30 Nws., beursber. van New York en SOS-ber. 22.45 Gram. 23.00 Tour de France. 23.10 Dag boek van een grootvader, hoorsp. 23.45 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO; 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewyde muz. 12.00 Middag klok - noodklok. 12.03 Pianospel. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tulnb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Amus. muz. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Promenade-ork. en omr. koor. 14.45 Gram. 15.35 Fluit en plano. 16.00 Verkennnlngen ln de bybel. 16.20 Sopr. en piano., 16.50 Gram. 17.00 V. d. Jeugd. 17.30 Grfin.' 17.40 Beursber. 17.45 Metropole-ork. en'solist. NCRV: 18.15 Jeugdkoren. 18.50 S.S.R. en de Christen-student, lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koper-ork. 19.30 Radio- krant. 19.50 Polit. praatje. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Gram. 22.30 Nws en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondover denking. 23.00 Or 23.30 Platennieuws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Act. 20.30 De wereld van vandaag. 20.40 TV-spel. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork. conc. 12.55 Weerber. 13.00 we. 13.10 C Schoolradio, tieken. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.16 In the South-East. 19.00 Ork. conc. 20.00 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Gesprekken. 22,00 Cabaret. 22.15 Klankb. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Viool en plano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 i 247 m. 12.00 Gevar. progr. 12.30 Nws. en progr. v. d. arb. 13.00 Gram. 13.15 Cricket Test Match. 13.30 Nws. en Rep. golfwedstr. 13.35 Crlcketuitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.). 16.00 Lichte muz. (Om 16.30 Nws.). 15.45 Polltle-ork. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. races en dans muz. 17.30 Nws., en Pianomuz. met comm. 18.00 Cricket Test Match. 18.34 Weerber.. nws. en act. 18.40 Rep. golfwedstr. 18.45 Hoorsp. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws en hersengym. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Vragenbeantw. 21.30 Nws. en gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Jazzmuz. 23.30 Nws. en gevar. muz. 23.55- 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gevar. muz. 14.00 Operettemuz. 16.05 Filmmuziek. 17.35 Beroemde zangers en dirigenten. 19.00 Nws. en weerber. 19.50 Filmmuz. 21.45 Nws. en weerber. 22.10 Dansmuz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dans- en amus. muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. »n 235 Klass. muz. 14.05 Ka mermuz. 16.40 Idem. 17.15 Orgelrecital. 18.30 Gram. 20.05 Ork. conc. 21.35 en 22.30 Gram. 23.10 Gram. 23.63-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 12.55 Gram. 13.00 Nws. en weerber 13.15 Vlaamse muz. 14.00 Gram. 15.30 Gram. 15.40 Vlaamse liederen. 16.20 Muz. uit Joegoslavië. 17.00 Nws. 17.15 Boekbe spreking. 17.30 Gram. 18.00 en 18.15 Gram. 18.20 V. d. sold. 18.45 Comm. Tour de France. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Ka mermuz. 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.02 Ork. conc. 12.30 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Belgische muz. 15.15 Omr. koren. 15.30 Gram. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Plano recital. 17.50 Gram. 19.30 Nws. 20.31 Hoor spel. 22.55 Nws. en Duitse dominee van Vlieland gestuurd (Speciale berichtgeving) Tydens een duinenrit te paard op Vlie land, rook de heer S. van Engelsdorp Gastelaars een scherpe brandlucht ter hoogte van het Kooiplekslid. Het onderzoek wees uit, dat de 36- jarige Duitse dominee, Walter Rey uit Bochum, vlak aan de bosrand een kamp vuur stookte voor zün vier kinderen. De heer Gastelaars verzocht de domi nee direct het vuur te doven, daar de vrij harde wind een rampzalige brand in bos en duin zou kunnen veroorzaken. Volgens de badgast was er evenwel geen gevaar voor de natuur bij. Hy had wel vaker kampvuren achter zijn woning aangelegd en had nooit brand gesticht. De heer Gastelaars diende daarop een aanklacht in tegen de Duitser. Na door de Rijkspolitie verhoord te zijn bekende deze volmondig, waarop de Duitser een wenk kreeg dat het beter was te ver- dwünen. Dominee Rey vertrok toen na slechts enkele dagen vakantie Van Ned. Spoorwegen f 42.000 voor vluchtelingen Van hoog tot laag heeft de oproep om een gift voor de vluchtelingen beschik baar te stellen by het personeel van de Ned. Spoorwegen gehoor gevonden. De lijsten waarop de gaven zün gere gistreerd gaven een totaal van f21.000 te zien. De Directie der Ned. Spoorwegen heeft eenzelfde bedrag als haar aandeel In de actie daarbü gevoegd, zodat f 42.000 kon worden afgedragen; gemiddelde is dit f 1.30 per N.S.-hoofd. TENTOONSTELLINGEN Academie: Lustrumtentoonstelling werk van Nederlandse schilders. (Tot 10 tuil) Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst. Lakenhal: Jan van Goyententoonstel- llng (tot 27 lull) Rijksmuseum voor de geschiedenis der NatuurwetenschappenElnthovententoon- stelling. Werkdagen 10-4 uur. 's zondags 1-4 uur nam. (t.e.m. 31 ]ull). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1; Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur. Lakenhal: Verzameling dr. A. Welcker. Werkdagen 10-17 uur; zondags 13-17 uur. (Tot 27 Juli) Te Leiden ls geopend: Apotheek Herdingh en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502. By geen geboot bü Uw huiaarts of specialist (of diens waarnemers), bel op 1 dokterstelefoon 22222.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2