Russische student Smirnov leidde een dubbel leven in Nederland V.S. verbieden invoer van Cubaanse suiker WEERBERICHT Spionagegeval met enig doel: binnen dringen in de B. V. D. CardonaCastro's ambassadeur in Washingtonvraagt politiek asiel in Argentijnse ambassade Muiterij onder Kongo-soldateii LYNDON JOHNSON AMBIEERT PRESIDENTSCHAP VAN V.S. (§uc/ QTïeutvs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 6 JULI 1960 No. 30091 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Spel strandde op „onwil" van contactman Wanneer ooit is gebleken, dat het spioneren ook nu nog plaats vindt volgens methoden, die van een zekere romantiek niet zijn ontbloot, dan is dit wel aan het Jicht getreden door de mededelingen welke de minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, gistermiddag deed op een persconferentie. Geassisteerd door het hoofd van de Binnenlandse Veiligheidsdienst en diens naaste medewerkers, heeft de bewindsman onthullingen gedaan in de zaak tegen de Russische student Peter Smirnov die onder een valse naam getracht heeft via een Oostduitser, te Penetreren in de B.V.D. Mannelijke „Mata Hari" Gelijk een mannelijke „Mata Hari" had deze Oostduitser gepoogd door het aanknopen van relaties met een vrouwe lijk personeelslid van de B.V.D. aan zijn opdracht van Smirnov te voldoen, na melijk om zoveel mogelijk gegevens over de methoden van werken van deze staats veiligheidsdienst te vergaren en van zelfsprekend ook om na te gaan, wie voor deze dienst als „agenten" fungeer den en welke personen er als verdachte personages stonden gesignaleerd. Voor zover thans bekend is heeft dit geraffineerd opgezet plan van Smirnov en zijn handlangers een ontijdig einde gevonden, mede, omdat de ingeschakel de contactfiguur zich niet ten volle van zijn opdracht heeft gekweten en boven dien op 25 mei j.l. in Bonn de West- duitse staatsveiligheidsdienst in de kraag werd gevat. OOSTDUITSER DUISTERE FIGUUR Vooralsnog heeft men de rol, die de als student bij het Institute for social studies in Den Haag ingeschreven Smir nov heeft gespeeld, alleen maar kunnen reconstrueren aan de hand van de in lichtingen van de nog al ietwat duistere figuur van de Oostduitser. Op deze werd op 25 mei j.l. in Bonn de hand gelegd. Reeds enige tijd had men de man, die rechtswetenschappen studeerde aan de universiteit van Bonn, nauwlettend gadegeslagen. De West- duitse staatsveiligheidsdienst kwam er achter, dat hij van origine een Oost duitser was. Omdat zijn gedrag voldoende aanlei ding gaf om hem als spion te beschou wen werd tot zijn arrestatie overgegaan. Hy verklaarde, dat hij al lang naar West-Duitsland had willen vluchten. Naar het schijnt is ook de Oostduitse politie van dit plan van de aanvang af op de hoogte geweest. De Oostduitse inlichtingendienst, res sorterende onder het ministerium für Staatssicherheit trad met hem in con tact. Men had, aldus de man zelf, geen bezwaar, dat hij naar het Westen uit week, maar hem zou zijn voorgehouden: „Je moet wel voor ons werken. Doe je dat, dan mag je er uit Zijn moeder, die in Oost-Duitsland woont en die, naar hij beweert, door de Oostduitse staatspolitie onder druk is ge zet, is op dit voorstel ingegaan. Alvorens over de zonegrens te mogen gaan, heeft men hem een grondige op leiding in spionagetechniek gegeven. Hy leerde met de modernste hulpmiddelen, die hem by zijn inlichtingenwerk te stade zouden komen, om te gaan. Men gaf hem onderricht in het fotograferen met de kleinst mogelyke camera's en onderwees hem in de geheimen van de radio-ont vangst en zendapparatuur. BIJZONDER INTELLIGENT Maar ook de meer conservatieve metho de van het spioneren, t.w. het contact zoeken met een lid van de andere sexe, zonder dat dit enige argwaan zou wek ken, werd hem terdege bijgebracht. Om dat de Oostduitser bijzonder intelligent was, had hij al vrij gauw de fijne kneep jes onder de knie. Het moment was nu gekomen, dat hij het geleerde in de praktijk zou moeten gaan brengen. Als „vluchteling" kon hij de zonegrens zonder enige moeilijkheden passeren. Hoe goed hij in alles was onderlegd, blijkt wel uit het feit, dat het onderzoek naar zijn antecedenten door de West- duitse veiligheidsdiensten, niets bezwa rend aan het licht konden brengen. Zijn opdracht luidde om in Bonn door mid del van compromitteren en desnoods chanteren van vrouwelijk personeel, door te dringen tot de Westduitse regerings departementen. In hoeverre hij van vrouwen, werk zaam op sleutelposities, voor zijn op drachtgevers in Oostduitsland waarde vol materiaal in handen heeft gekre gen, zal het verdere onderzoek door de Westduitse staatsveiligheidsdienst moe ten uitwijzen. Daaruit zal ook moeten worden vastgesteld, of hü, met betrek king tot zijn contract met Smirnov, in alles de waarheid heeft gesproken. Voorlopig neemt de B.V.D. aan, dat hij niet heeft gelogen, een overtuiging, wel ke o.m. is gegrond op het feit, dat alles, wat hy heeft meegedeeld, na diepgaand onderzoek, voorlopig waar is gebleken. In de zomer van het vorige jaar kreeg hij opdracht zijn werkterrein naar Ne> (Ierland te verplaatsen. 9 Slot op pag. 2 Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft stopzetting bevolen van de invoer van 740.000 ton Cubaanse suiker in de Verenigde Staten. Het betreft hier het nog niet verscheepte deel van het Cubaanse suikercontingent voor 1960, dat op 3.119.655 ton was vastgesteld. De enkele weken geleden benoemde Cubaanse ambassadeur in Washington, Jose Miro Cardona heeft politiek asiel gevraagd in de Argentijnse ambassade in Havanna. De ambassadeur heeft de Cubaanse president Dortit Cos een ontslagaanvrage gezonden waarin hij zegt zich niet langer met het beleid van de regering-Castro te kunnen verenigen. Miro Cardona is de tweede ambassadeur van Cuba, die binnen een week asiel heeft gevraagd in een Argentijnse ambassade! Vorige week vroeg de Cubaanse ambassadeur in Londen, Sergio Rojas Santamarina politiek asiel. Het Cubaanse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde later mee, dat Cardona wegens reorganisatie" is „ontslagen", evenals de ambassadeur in Zwitserland, Italië en El Salvador. Ook twee Cubaanse piloten gevlucht Onder de Kongolese strijdkrach ten in Leopoldstad en Thysstad is muiterij ontstaan. De oorzaak zou de ontevredenheid zijn over de langzame Afrikanisering van het kader van de „force publique", die wordt geleid door Belgische officieren. In Leopoldstad, waar de politie op enkele grote boulevards ver sperringen heeft aangelegd, zijn honderden Kongolese militairen er in geslaagd door te dringen tot de tuinen van het parlementsgebouw. Zij kwamen te voet en waren ongewapend. Een cineast, die de demonstratie wilde filmen, werd zwaar mishandeld. In Leopoldstad weigerden de muitende militairen bevelen op te volgen van de Belgische officieren en onder-officieren. Wel luisterden zy naar hun Kongolese meerderen. Een Belgische officier, die de gemolesteerde (Amerikaanse) cineast wilde ontzetten en met zyn geweer een schot in de lucht loste, werd door een Kongolese militair zijn wapen afgeno men. Later werd dit aan een Kongolese sergeant overhandigd. De verbindingen met Thysstad, dat op ongeveer 130 km ten zuiden van Leopold stad ligt, zijn sinds hedenochtend ver broken. Het laatste dat uit deze stad werd vernomen is, dat alle Europese inwoners uit de omgeving een toevlucht in deze stad hebben gezocht. De muiten de soldaten hielden op de weg alle auto's aan. 9 Slot pag. 2 Twee co-piloten van een Britannia van de Cubaanse luchtvaartmaatschappij hebben de gezagvoerder gisteren met pistolen gedwongen een landing te maken op het vliegveld van Miami, in de Amerikaanse staat Florida en de Amerikaanse autoriteiten om politiek asiel gevraagd. Na een kort oponthoud vervolgde het toestel de reis. Geen der negen koppen tellende bemanning of 41 passagiers heeft enig letsel opgelopen. De Amerikaanse regering heeft krach tig geprotesteerd tegen overneming van de raffinaderijen van de Esso en de Texaco op Cuba. In de nota die gisteren op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Havanna is overhandigd wordt Cuba beschuldigd van „meedogenloze economische agressie". De Ver. Staten verzoeken Cuba de inbeslagneming ongedaan te maken en de oliemaat schappijen toestemming te geven hun werkzaamheden voort te zetten. Het optreden van de Cubaanse regering is „willekeurig, volgens de Cubaanse wet illegaal en strijdig met de verplichtingen jegens de oliemaatschappijen". Scherpe Britse nota Onze Londense correspondent telefo neert: Ook de Britse premier Macmillan heeft, in een in krasse termen gestelde protestnota aan Fidel Castro de terug gave gevraagd van de Shell-raffinaderij. In de nota, waarin terugkeer tot de normale toestand wordt geëist, behoudt de Engelse regering zich het recht voor op schadevergoeding, waarmee waarschijnlijk een bedrag van 500 miljoen gulden gemoeid is, indien Cuba in zijn houding volhardt. De nota noemt de maatregelen van de Cubaanse rege ring een gewelddadige actie en drukt diepe bezorgdheid en het sterkste onge noegen van de Britse regering over het Cubaanse optreden uit. De Britse regering herinnert er aan. dat de Shell vele jaren in Cuba heeft geopereerd, er een waardevolle rol heeft gespeeld in de economie van het land en dat de raffinaderij onder actieve aan moediging van de Cubaanse regering is tot stand gekomen. Herbert Morrison, Concurrentie voor Kennedy „Amerika heeft behoefte aan werkende en niet aan reizende president (Van onze Amerikaanse correspondent) Lyndon Johnson, de bekwame leider van de Democratische meerderheid in de Amerikaanse Senaat, heeft gisteren officieel verklaard, dat hij zich beschikbaar stelt als kandidaat der Democraten voor het presidentschap. Deze mededeling heeft niemand verbaasd, doch de manier waarop Johnson thans naar voren is getreden heeft wel indruk gemaakt in politieke kringen. Johnson ziet een moeilijke tijd naderen voor Amerika en beschouwt zichzelf kennelijk als de gerijpte en ervaren leider, die Amerika achter zich kan verenigen, daar hij landsbelang boven alles weet te stellen. Honderden ouden van dagen hebben gisteren voor het paleis Soestdijk gedefileerd voor H.M. de Koningin. Er viel een miezerige regen, zodat devorstin bescherming zocht onder een paraplu. Een stel poppen in Brabantse klederdracht, dat de Koningin voor Prinses Marijke ontvangen had van het diamanten echtpaar Vogels uit Gemert (N.-B.) mocht meeschuilen. „Ervaren en gerijpte leider noodzakelijk" Erkend moet worden, dat Johnsons gedrag de laatste jaren geheel overeen stemt met een dergelijk bijna boven de partyen staand leiderschap. Nog on- die tijdens de Perzische actie tegen de Britse olieraffinaderij van Abadan minister van Buitenlandse Zaken was, stelde in het Hogerhuis de sarcastische vraag of de destijds door de conserva tieve oppositie gepropageerde politiek van toepassing van geweld en zelfs oorlog zal worden uitgevoerd. Lord Landsdowne, de onder-minister van Buitenlandse Zaken, antwoordde, dat dit een delicate zaak is, welke hij niet nog delicater wenst te maken door op deze vraag in te gaan. TWEE GEVANGENEN TE GRONINGEN ONTVLUCHT Gistermiddag omstreeks drie uur zyn uit de strafgevangenis te Groningen I twee gedetineerden ontsnapt. Het zijn de 27-jarige K. Bauer uit Enschede, die wegens diefstal is veroordeeld tot 3% j jaar gevangenisstraf en de 27-jarige P. Hoekstra uit Tzummarum, die was ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens inbraak. Beiden werden even eens ter beschikking van de regering ge steld. Voor de eerste zou zondag a-s. zyn straf zyn geëindigd. De ontsnapten werden tüdens het werk vermist, waarna alarm werd ge slagen. net is nog niet bekend, op welke manier de gevangenen ontsnapt zün. ONBESTENDIG De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Veranderlijke bewolking en plaatselyk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust tijdelyk harde wind, in hoofdzaak tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) 7 JULI Zon op: 4.29 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 19.23 uur; onder: 3.20 upur. Hoogwater te Katwijk te 1.26 en 13 58 uur. Laagwater te 9 30 en 22.06 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's Ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag van de „Volk*polizei" in Oost-Berlijn, werden grootse sportfeesten en shows georgani seerd. Jonge meisjes, leden van de half-militaire organisatie voor sport en techniciloonden hun bekwaam heid in het berijden van motoren met zijspan. langs, toen Eisenhower veel kritiek te horen kreeg wegens de U-2, de mislukte topconferentie en het mislukt bezoek aan Japan, vermeed Johnson zoveel mo gelijk daar voor zichzelf of zijn party politieke munt uit te slaan. Hy wenste niet Kroesjtsjef in de kaart te spelen door Amerika intern te verdelen. Ook op zijn persconferentie van gisteren volgde Johnson deze lijn. Hy wenste zich niet uit te laten over zaken waar Eisenhower op dit moment nog de verantwoordelijk heid voor draagt en weigerde voorts kri tiek uit te oefenen op zijn Democratische concurrenten, van wie er een (Kennedy) wellicht in de komende jaren leider van Amerika zou kunnen zijn. Geheel volgens de traditie van de Amerikaanse verkiezingsstryd is de laatste dagen de gezondheid der aspi ranten onderwerp van debat geworden. Johnsons aanhangers hebben geïnsi nueerd dat Kennedy zou lyden aan de ziekte van Addison. Johnson zelf ver klaarde echter, dat Kennedy de afgelo pen maanden wel heeft getoond kern gezond te zyn. Man van de middenweg In het algemeen is Johnsons optreden beschaafd en ridderlijk, doch niettemin bracht hij een steek toe aan Eisenhower door te verklaren, dat het land behoefte heeft aan een werkende en niet aan een pratende en reizende president. Dat Johnson in de jonge Kennedy zijn voornaamste rivaal ziet, bleek wel uit het feit, dat hij zoveel nadruk legde op de noodzaak, dat Amerika's president een man van rijpe ervaring moet zijn. Alleen een beproefd leider zal volgens Johnson de komende moeilijkheden het hoofd kunnen bieden. Johnson voorziet de mogelijkheid dat de Sovjet-Unie een onderzeebootbasis op Cuba zal vestigen, met een nieuw ultimatum over Berlijn zal aankomen enz. Zichzelf kenschetste hij als de man van de middenweg, die resultaten weet te bereiken. Hij bepleit te een betere aanpak van de buiten landse politiek waardoor de neutrale landen de overtuiging zullen krügen, dat Amerika er niet in de eerste plaats naar streeft hen aan zich te binden, doch dat Amerika streeft naar wat recht en bil lijk is in de internationale betrekkingen. Het viel op. dat Johnson het ambt van vice-president niet zonder meer van de hand wees. Hoopt hij soms het op deze wijze voor Kennedy gemakkelyker te maken genoegen te nemen met de twee de plaats? Volgens Johnsons aanhan gers zou hun favoriet bij de eerste stem ming ruim vyfhonderd stemmen kunnen verwerven. Dit aantal zou bij de twee de stemming stygen en de derde stem ming zou hem de meerderheid kunnen brengen. Kennelük hopen zij dat hun kandidaat een kan? zal krijgen indien men aan Kennedy by de eerste stem mingen de zege zal weten te ontzeggen. Succesje in Genève Op de conferentie over het staken van proeven met kernwapens te Ge nève heeft de Sovjet-Unie een Engels voorstel aanvaard, n.l. om de voorzit ter van de commissie die de naleving van een eventueel verdrag moet con troleren, vyf plaatsvervangers te ge ven. Zowel de voorzitter als zyn eerste plaatsvervanger dienen uit een neutraal land afkomstig te zyn. Van de vier overige plaatsvervangende voorzitters zullen twee staatsburger van een Wes- telyk en twee staatsburgers van een communistisch land zün. Van gezaghebbende Amerikaanse zyde in Genève is vernomen dat ook de Verenigde Staten het Britse voor stel zullen aanvaarden. Ulbricht haalt bakzeil Volgens het „Informationsbüro West" is in Oost-Duitsland sedert midden-juni de collectivisering van het ambacht ge taakt. Walter Ulbricht, de leider van de Oostduitse communistische partü, zou er by de partyen in Oost-Duitsland op aangedrongen hebben, tegenover de ambachtslieden een ..zeer verzoenende politiek" te voeren en te streven naar versterking van de positie der kleine zelfstandigen. Uit het Leidsch Dagblad van 6 july 1860 In het Maandblad van de Nederl. Vereen, tot afschaffing van den sterken drank leest men: „aan het hoofd van de zwarte lijst der jeneverrampen moet ditmaal, he laas.' het vreeselijk verongeluk van de Capelsche boot op den 2en Pinksterdag gesteld worden. Ver schillende rapporten dienaan gaande bij de regering ingekomen, laten geen twijfel, of dronkenschap van den kapt. was hier mede de uanleidende oorzaak, waardoor 1,8 menschenlevens hun graf in de golven vonden". Vergadering der aandeelhouders in de Holl. IJzeren Spoorweg Maat schappij. Het gevaar was dus gewe ken en voor den aanleg van eene lijn tusschen Leiden en Woerden geene noodzakelijkheid, voor de maatschappij daarbij geen belang. Bij dat betoog speelde menigen Leidenaar een glimlach om de lip pen ,bij de herinnering, hoe onge veer drie eeuwen geleden op zulk ren lieftallig woord van de zijde der Spanjaarden, die van Leiden antwoordden: fistula etc. (de vooghlaer, op bedriegen uyt, den voghél lockt met soete fluyt). -J

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1