Laatste Berichten Strijd om toto is begonnen Studieweek gevluchte Hongaarse intellectuelen in Oud-Poelgeest WOENSDAG 6 JULI 1960 Twee doden bij een betoging in Sicilië Gisteravond zyn in de Zuidsiciliaanse plaats Licata 20.000 betogers slaags ge raakt met de politie. Zij waren het niet eens met het besluit van de raad voor de elektriciteit om geen elektrische cen trale in Licata te bouwen. De strijd, waarin twee doden vielen, heeft twaalf uur geduurd. Vijf betogers liepen ern stige verwondingen op. Onder de politie mannen waren 19 gekwetsten. Van beide kanten is geschoten. De betoging viel samen met een algemene staking. Vanochtend hingen in de stad de vlag gen halfstok. Alle winkels waren geslo ten en de straten verlaten, op de politie patrouilles na. Belgische officieren gearresteerd Tegen het middaguur werd uit Leo- poldstad gemeld, dat muitende soldaten uit Thysstad op weg waren gegaan naar Leopoldstad. Deze plaatsen zijn verbon den door een 130 km. lange autoweg. Aanvankelijk werden zij tegengehouden door troepen, die trouw gebleven waren aam hun commandant, maar na emge tijd onderhandeld te hebben, werden de oprukkende manschappen doorgelaten. De Europese officieren zouden zijn ge arresteerd. De opperbevelhebber van de „force publique", generaal Janssens, zou gedwongen zijn, zijn functie neer te leggen. Muitende troepen hebben zich meester gemaakt van het militaire ba siskamp bij Thysstad. De Belgische of ficieren en hun gezinnen hebben een toevlucht gezocht op twee heuvels in het kamp. Zij zijn ongedeerd. Uit Leo poldstad wordt gemeld, dat muitende militairen enkele Europeanen hebben lastig gevallen. De politie is in staat van alarm. De Europese bevolking van de stad is aangeraden zich niet meer naar de Afrikaanse wijken te begeven. Uit Matadi wordt gemeld, dat een Kongolees is aangesteld als plaatselijk vertegenwoordiger van het bestuur. Als gevolg van de eisen van een samenge stroomde menigte werd de Belgische commissaris van politie gearresteerd. Ook in de havenplaats Matinda, de grote haven van Kongo, neemt de span ning toe. Hedenochtend zou het Kongolese ka binet bijeen komen om de voorwaarden te bespreken voor het aftreden van generaal Janssens en zijn stafchef. De „force publique" is een modern uitge ruste strijdmacht van ongeveer 25.000 Kongolese vrijwilligers, die geleid wordt door een duidendtal Belgische officieren en onderofficieren. Aanvallen op Sumatra Een Indonesische woordvoerder heeft meegKleeld, dat verschillende arresta ties zijn verricht in verband met een aanval op het huis van een vooraan staande Zuidsumatraanse communist, Noengtjik. Van de zijde van het Indonesische le ger is meegedeeld dat vorige week 20 mensen zijn omgekomen toen opstande lingen bfj Medan een bus beschoten. WARMOND Penningmeester C. Zoetemelk trad uit bestuur „St. Matthias" In hotel „De Zon" hield de r.k. zang harmonie en toneelvereniging „St.-Mat- thias" haar algemene jaarvergadering. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter, de heer Th. R. de Vroomen, een hartelijk woord van welkom tot de wei nige aanwezigen. „Er was aldus de voorzitter, weer heel wat goeds te ver tellen, getuige de resultaten van de wedstrijden, waaraan was deelgenomen" Het verslag van de penningmeester gaf als inkomsten f. 4157.30 en als uit gaven f. 3942,32 zodat de rekening sloot met een voordelig saldo van f. 214.98. In het toneel fonds bevindt zich een bedrag van f. 503,34 in het instrumen tenfonds f. 1381.47 en in het uniformen fonds f. 563,66. Bij monde van de kas- commissie werden boeken en bescheiden in orde bevonden. Als kascammissie-le- den voor het komende boekjaar zullen fungeren de heren H. Haverkort. J. J. Sikking en W. Versluys. Naar aanleiding van de teruggang van het aantal donateurs ontspon zioh een debat over de samenstelling van de programma's van de harmonie. De af tredende bestuursleden J. L. Weyers en J. G. Zwetsloot werden herkozen. Niet herkiesbaar had zich gesteld de heer C. Zoetemelk, penningmeester. Door zijn steeds toenemende werkzaamheden op sociaal en cultureel gebied zag hij zich genoodzaakt deze functie neer te leggen. Nadat de voorzitter de loftrompet over de scheidende penningmeester had ge stoken, werd met algemene stemmen in de ontstane vacature benoemd de heer A. J. van Leeuwen. Tijdens de rondvraag bracht de heer J. Schavemaker zijn grieven naar voren over de manier, waarop tijdens uit voeringsavonden de plaatsen worden gereserveerd door de secretaris Hij was van mening dat de secretaris in deze nogal dictatoriaal optrad. De voorzitter deelde mee, dat een en ander in het be- stuuT onderzocht zal worden. De heer Van Elburg deelde daarna mede verno men te hebben, dat er spoedig goedkeu ring verwacht kon worden inzake de bouw van een nieuwe kleuterschool, waardoor ,,De Burcht" vrij komt en ver bouwd zou kunnen worden tot vereni gingsgebouw. Zo zal er over enkele jaren wellicht een einde komen aan de moei lijkheden omtrent zaalruimte. Nadat de pastoor de kwestie van de kleuterschool nader had toegelicht bleek toch wel, dat er toch nog wel enkele jaren meer mee gemoeid zullen zijn, dan de heer Van Elburg veronderstelde. Besloten werd i.v.m. de korte voorbe reidingstijd de vastenavonduitvoering te laten vervallen en deze te verschuiven tot na Pasen. Russische raket in de Stille Oceaan Gisteren is de eerste Russische raket gelanceerd van een reeks raketten die tussen 5 en 31 juli beproefd zullen worden. De in de Sovjet-Unie gelan ceerde meertrapsraket werd afgeschoten in de richting van een doelwit in de Stille Oceaan. De vlucht van de raket verliep volgens het program en de laat ste, nagemaakte, trap, kwam in het water vlak by het doelwit terecht. De afstand tussen doelwit en lanceerplaats is volgens Tass ongeveer 13.000 km. Met meetinstrumenten uitgeruste schepen in het centrale deel van de Stille Oceaan, verrichtten metingen in verband met de lancering der raket. De laatste trap van de raket was, naar inde bekendmaking werd gezegd, geschikt gemaakt voor de vlucht door de dichte lagen van de dampkring. In januari heeft de Sovjet-Unie eveneens raketproeven genomen met een doelwit in de Stille Oceaan. Een raket legde toen 12.250 km. af. Ditmaal is het gebied van het doelwit, naar Radio- Moskou verklaart, minder dan de helft van het doelwitgebied in januari. Een Amerikaanse raket heeft na de Russische januari-proeven een afstand van 14.500 km., van Kaap Canaveral tot de Indische Oceaan, afgelegd. INDONESISCHE VAKBOND VRAAGT OVERNEMING OLIEMAATSCHAPPIJEN Be Indonesische vakbond van petro- leumarbeiders de „Perboom", heeft een beroep gedaan op president Soekarno om de buitenlandse oliemaatschappijen op Sumatra over te nemen. (De belang- j rijkste maatschappijen op Sumatra zijn de Caltex en de Standard Vacuum). De vakbond zegt in een schrijven, dat de arbeiders „bereid zijn alle gevolgen van een overneming te dragen". Als motief voor de voorgestelde over neming zegt de „Perboem", dat Neder land. dat Westelijk Nieuw-Guinea be zet houdt, wapens van de VS krijgt. De oliemaatschappijen „onttrekken de wel vaart aan Indonesië, zenden personeel weg en helpen de opstandelingen. Het is een gebiedende eis. dat de regering de agressieve daden van de Nederlan ders en hun vrienden met meer vast beraden maatregelen beantwoordt". Schoolreisje Nadat de vorige week de drie hoogste klassen waren uit geweest, maakte gis teren de drie laagste klassen een school reisje. Om half negen vertrokken de kin deren van de gemeentehaven per motor boot. De tocht ging via de Zyl en de Vliet naar Den Haag. waar een bezoek werd gebracht aan het miniatuurstadje „Madurodam". Tegen de middag werd de terugtocht aanvaard, maar onderweg werd de speeltuin „Drievliet" aange daan. Ongeveer zeven uur was het ge zelschap weer in Warmond terug. De burgemeester van Warmond is verhinderd morgen zyn wekelijks spreek uur te houden. Indonesische premier in Rusland De Indonesische premier, ir. Djoean- da, en zijn gezelschap hebben gisteren de olievelden van Bakoe in de republiek Azerbeidsjan bezocht. De Indonesische bezoekers bestudeerden er de methoden van drillen, produktie en transport. Surinaams minister in ons land Vanacht is dr. P. A. M. van Philips, de minister van Economische Zaken van Suriname, met het lijntoestel van de KLM uit Paramaribo op Schiphol aangekomen. Met hem reizen de heer R. A. Ferrier, directeur van Econo mische Zaken. Met leidende figuren van de Neder landse departementen van buitenlandse en van economische zaken hoopt hy „globale besprekingen" te voeren over de buitenlandse handelsbetrekkingen van Suriname. Op de terugreis zal hij in Amerika besprekingen voeren op het gebied van toerisme. Sinds april 1958 beschikt Suriname in New York over een eigen toeristen-bureau. „Ik hoop in Washington president Eisenhower te ontmoeten," zo besloot hij. „Ik zal hem namens de ministerraad van Suriname een cadeau aanbieden". Daarna zal hij nog een bezoek bren gen aan Curacao en Caracas, waar hy eveneens handelsbesprekingen hoopt te voeren, alvorens hy naar Suriname zal terugkeren. Aanvaller van „Doetje" aangehouden De recherche van het Bureau War moesstraat in Amsterdam heeft een 33- jarige Amsterdamse machinebankwer ker gearresteerd, die bekend heeft in de nacht van zaterdag op zondag J.l. in een hotelletje aan de Oude zyds Achter burgwal de vrouw „doetje" te hebben neergeslagen. Na verhoor is de man weer op vrije voeten gesteld. Uit het onderzoek is, volgens de politie, geble ken dat de machinebankwerkaer niet de bedoeling heeft gehad de vrouw te worgen. Hem zal hoogstens mishande ling ten laste worden gelegd. Keuls advocaat zal Eichmann verdedigen De Keulse advocaat dr. Robert Ser- vatius heeft de verdediging van Adolf Eichmann op zich genomen. In op dracht van familieleden van Eichmann zal dr. Servatius als hoofdverdediger de zaak-Eichmann optreden. Hy heeft reeds contact opgenomen met het Israëlische ministerie van Justitie. Dr. Servatius, die indertyd voor het tribunaal te Neurenberg als woordvoer der van gewezen Duitse politieke lei ders is opgetreden, zegt geen lid van de N.S.D.A.P. geweest te zyn. Hy is 65 jaar en sinds 1925 als advocaat en procureur in Keulen werkzaam. Dit is mr. W. F. Schokking, lid van de Raad van State en oud-minister van Oorlog en Marine, die - zoals gemeld - in de nacht van maandag op dinsdag op 59-jarige leeftijd in het Wilhelminagasthuis te Amster dam is overleden. Binnenkort in Amsterdam HET LAATSTE NIEUWS PER TELEFOON (Van onze Amsterdamse correspondent) Over ruim een half jaar zullen de Amsterdammers hoogst waarschijnlijk hun dagelyks nieuws per telefoon thuisbezorgd kunnen krijgen. ANP en PTT hebben in principe besloten by wjjze van proef telefonische nieuwsbe richten te verstrekken. In het telefoon district Amsterdam zullen de abonnee's door het draaien van een bepaald num mer het laatste nieuws kunnen horen. Een dergelijke telefonische nieuws dienst is in enkele andere landen, o.a. Duitsland en Zwitserland, al een van zelfsprekende service, zoals in ons land het verstrekken van de juiste tyd en weerbericht. Als de Amsterdamse proef slaagt, is het niet uitgesloten dat deze telefo nische nieuwsvoorziening ook in andere telefoondistricten wordt ingevoerd. Strubbelingen met Horeca-loonsverhoging (Van onze Haagse redactie) Er bestaat thans een geschil tussen het ministerie van Economische Zaken en werkgevers en werknemers in het Ho- reca-bedryf, waarvan de laatste twee groepen de onplezierige consequenties beginnen te ondervinden. Inzet van het geschil is de loonsverhoging, die aan de orde kwam met het aflopen van de oude Horeca-c.a.o. per 19 februari jl. Thans ruim drie maanden geleden werden werkgevers en werknemers het eens over een loonsverhoging van 5%. Economische Zaken wil echter niet ver der gaan dan 4%. De werkgevers mo gen wel meer geven, maar dan moeten zy de helft van dat meerdere besteden aan prijsverlaging. Bij een loonsverho ging van 5% betekent dit dus prijs verlaging op het totale loonbedrag in de Horeca-sector, ofwel f800.000. Dit komt by de totale omzet van f. 1,1 miljard neer op een prysverlaging vanze ven duizendste procent! De werknemers wachten intussen met stygende ontevredenheid al maanden op hun hogere loon en de werkgevers zitten evengoed met de verplichting om wanneer er eenmaal een akkoord tot stand komt, de verhoging van 19 febru ari af uit te betalen. Men zal echter dezer dagen het over leg met Economisch Zaken en dus ook met het College van Rijksbemiddelaars, waar de zaak in eerste aanleg is ge strand, voortzetten. De Tweede Kamer heeft hedenmid dag onder grote belangstelling een aan vang gemaakt met de behandeling van het veelbesproken ontwerp van wet tot wyziging van de loterywet- De eerste spreker, mr. Vrolyk van de P. v. d. A.. ging de historische groei na voornamelijk van de voetbalpool. De poolontwikkeling droeg een overrom pelend karakter. De pool groeide zonder dat de politiek er aanvankelijk aan te pas kwam. Een ingestelde commissie- Wiarda kwam nadat de politiek er zich mee was gaan bemoeien tot een compromis over het maximum der pry- zen f. 50.000. Het rapport van deze com missie heeft de regering overgenomen echter met verlaging van de maximum prijs tot f. 25.000. Maar volgens de heer Vrolyk is er veel veranderd sinds dat rapport werd opgesteld. Men kan er nu niet meer aan vasthouden. De beper kingen, waarmede het kabinet nu aan komt zijn volgens hem „betuttelary van het Ned. volk". Het grote aantal adres sen toont z.i. wel aan, dat een groot deel van het volk het kabinet in deze niet verstaat. Dat is niet alleen het geval met de leden van de P.v.d.A. Ook in an dere kringen begrijpt men de houding van het kabinet niet. En de toestem ming voor een lotto-prijsvraag maakt voor hem een „allerzotste" indruk. De verklaring van de minister daarover doet nogal gemoedelijk aan. Aan een spel van loven en bieden wenst de P.v.d-A. niet mee te doen. Spreker be pleit schrapping der beperkingen. De nieuwe beperking, welke de rege ring heeft aangebracht, dat niet meer dan één hoofdprijs mag' winnen, is voor hem even onaanvaardbaar als de rest. Spreker meent, dat de beide pools KNVB en Caritas naast elkaar moe ten kunnen blyven bestaan. (Vergadering duurt voort) Toppunt van vergeetachtigheid (Van onze Amsterdamse correspondent) Het toppunt van vergeetachtigheid is gepresteerd door een Oostzaanse auto mobilist. Gisteren liet hy zich om streeks het middaguur met zyn wagen per gemeentcpont over het IJ zetten. Hij ontmoette hier echter een zaken relatie, stapte by deze in de auto en was zo druk in gesprek, dat hy bij aan komst van de pont met deze relatie meereed en zijn eigen auto vergat. Het pontpersoneel zat met het pro- I bleem van een onbemande auto, die al- I leen op de pont achterbleef. Toen de eigenaar niet kwam opdagen, duwde men de auto op de De Ruyterkade en j waarschuwde de politie. Terwyl het op sporingsonderzoek naar de eigenaar van de auto nog in volle gang was, vervoeg- de zich echter aan het politiebureau Jo. nas Daniël Meijerplein de Oostzaner. Na te hebben bewezen dat hy de recht matige bezitter van het vehikel was. Deelnemers uit acht Europese landen Van 4 tot en met 10 juli wordt in kasteel Oud-Poelgeest te Oegstgeest een studieweek gehouden voor Hongaarse gevluchte studenten en intellectuelen in Europa. Dit in navolging van een vorig jaar te Doorn gehouden conferentie. De bedoe ling van deze studiedagen is een te gro te spreiding, die zeer nadelig is voor het Hongaarse geestelUke leven in balling schap, enigszins tegen te gaan. Met financiële steun van verscheide ne Nederlandse en buitenlandse instel lingen o.a. de Nederlandse Federatie Vluchtelingenhulp en het R.-K. Huis vestingscomité, wordt deze studieweek georganiseerd door de vereniging van Hongaarse studenten en intellectuelen in Nederland: „Mikes Kelemen Kör". De deelnemers komen dit jaar uit acht landen: Zweden. Oostenrijk, België, Duitsland. Frankryk, Engeland, Zwit serland en Nederland. Tydens deze con ferentie worden in een rustige sfeer, waartoe ons land zich uitstekend leent, de eigen specifieke problemen van de in het buitenland wonende Hongaren be sproken. Op het programma staan lezingen en referaten van de historicus prof. B. Iva- nyi-Grünwald (London University), van prof. Karl Kerényi, de bekende specia list van de Griekse oudheid en mede werker van het instituut van prof. Jung (Ziirich), van de schryver L. Cs. Szabo, oud-hoogleraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Boedapest, van de dichter C. Bikich, literair redacteur van het enige in het buitenland verschijnen de belangrijke literaire Hongaarse tyd- schrift Uj Létóhatér (Nieuwe Horizont) en van de dichter A. Kibédi Varga, do cent voor Franse letterkunde aan de Vrye Universiteit te Amsterdam. Mor gen 7 juli zal een excursie plaatsvinden naar Rotterdam, alwaar het gemeente bestuur de deelnemers een rondvaart en een bezoek aan het museum Booy- mans aanbiedt. Parallel met deze by- eenkomst wordt een schilderyententoon- stelling gehouden, bestaande uit werken van de schilders Kaposi, Z. Herpesi (beiden uit Londen) en E. Flór uit Am sterdam. Ook zullen er twee korte films vervaardigd door de gevluchte Hongaar se cineasten Robert Vas en Lesiie Mér- ton, vertoond worden. De voorzitter van „Mikes Kelemen Kör", de heer L. Z. Toth (27) student in de sociologie te Leiden was de mening toegedaan, dat ongeveer tweederde van de groep gevluchte Hongaarse dichters op deze conferentie aanwezig is. De heer Toth verbiyft gedurende 1957 in Leiden Hy woont tezamen met zyn vriend, de 24-jarige K. Veress, student in de Sla vische talen eveneens te Leiden, in het zogenaamde jagershuisje achter het kas teel Oud-Poelgeest. In totaal studeren twaalf van de ongeveer 120 uitgeweken Hongaarse studenten in de Sleutelstad. Reders wensen compensatie Naar aanleiding van berichten in de Engelse pers volgens welke Nederlandse scheepvaartondernemingen een soort vrachttarievenoorlog zouden willen ont ketenen als hun schepen geen groter aandeel zouden krygen in het verkeer met het Verre Oosten, hebben Neder landse reders desgevraagd verklaard dat deze berichten volkomen uit de lucht zyn gegrepen. Wel zoeken zy een redelijke compen satie voor hun in het verkeer met In donesië geleden verliezen. Zij zijn voor nemens de „Far Eastern Freight Con ference" per 1 augustus te verlaten, als de besprekingen inzake uitbreiding van hun laadrechten en van het aantal aan- leghavens geen succes hebben. Wordt aan hun verlangens echter ge hoor gegeven, dan zullen de maatschap- pyen in de „Conference" blyven. Een woordvoerder van de maatschappyen zei dat buitenlandse scheepvaartonder nemingen het aandeel van de Neder landse maatschappijen in het verkeer op Indonesische havens hebben overgeno men. Men hoopt op een redelijke en vreedzame oplossing van de kwestie vóór 1 augustus as. Hierby zyn circa 30 Nederlandse schepen betrokken. Com pensatie wordt voornamelyk gezocht in het verkeer met China, Japan en Hong kong. DIENSTMEISJE BIJNA IN FLAT GEWURGD (Van onze Amsterdamse correspondent) Het 21-jarige dienstmeisje Catharina Adriana Flipse is gistermiddag in een Amsterdamse flat het slachtoffer gewor den van een al te vrijpostige colporteur, die zich in de woning binnendrong en het meisje zeer zware verwondingen heeft toegebracht en voorts heeft gepro beerd haar te wurgen. Zy is opgenomen in het Wilhelmina Gasthuis. Er bestaat voor haar geen levensgevaar. De politie had vanmiddag nog geen enkel spoor, dat in de richting van de dader wees. Mej. Flipse, die uit Brabant afkomstig is en in dienst van een echtpaar, dat in de Amsterdamse Apollo-buurt een flat bewoont, was gistermiddag alleen thuis. Omstreeks kwart voor vier werd er aan de hall-deur gebeld door een vertegen woordiger. De man zei een afspraak te willen maken voor een demonstratie met een stofzuiger. Het meisje zei, dat er niemand thuis was en zy dus geen tyd kon afspreken, waarop de man vroeg of hy even een glas water mocht drinken. Hy trad de flat binnen en in een kamertje naast de voordeur trachtte hy het meisje te zoe nen. Mej. Flipse verweerde zich heftig. In de worsteling die ontstond kreeg het meisje enkele slagen op het hoofd met een hard voorwerp. Zij viel op de grond en toen zy weer overeind wilde komen, greep de aanvaller haar by de keel. Het meisje, dat vreesde gewurgd te worden, gilde hevig in de hoop dat dit in een onder de flat gelegen kantoor zou zijn te horen. De man heeft zich daarop ylings uit de voeten gemaakt. „Taptoe-Delft" onder nieuwe leiding Het militair muziekfestival „Taptoe- Delft", dat van 26 augustus tot en met 3 september voor de zevende maal op de markt te Delft wordt gehouden, zal dit jaar onder algehele leiding staan van de majoor mr. P. C. L. Eschauzier. De mu zikale regie berust by de majoor-dirigent van de K.M.K., de majoor R. van Yperen. Van het begin af, in 1954, tot en met de voorstellingen in 1958, heeft de luite nant-kolonel D. baron Mackay de alge hele leiding gehad. Om gezondheids redenen moest hy die vorig jaar over dragen aan de majoor R. van Yperen en de kapitein P. van Dongen. STADSNIEUWS ASC kerngezond Het was gisteravond de ASC-voorzit- ter, de heer G. J. Prevo, by de jaarver gadering van ASC van het gezicht te lezen, dat ASC in het afgelopen jaar opperbest heeft gedraaid. Het werd een aaneenschakeling van verheugende mededelingen. Allereerst de sportieve prestaties. In afwyking van de twee voorafgaande jaren, waarin het degradatiespook, zowel voor het eerste als het tweede elftal dreigde, waren beide teams in het seizoen 19591960 ernstige kampioenspretendenten. Mede hierdoor was de belangstelling voor ASC sterk toegenomen, hetgeen zich o.m. afspiegelde door het grote aantal aan meldingen voor het lidmaatschap van de vereniging en het bezoek aan de wed strijden. Dat ASC nog steeds een goede reputatie heeft, bleek o.m. uit de eervolle uitnodiging van de vereniging Hillegom. die ter gelegenheid van haar kampioen schap juist tegen ASC haar ere-wedstryd wenste te spelen. De cricketafdeling, waarvoor de laat ste jaren steeds meer interesse biykt te bestaan, beleefde een topjaar. Ook in financieel opzicht bleek 1959— 1960 bijzonder goed te zyn geweest, o.m. dankzij een zeer actieve poolcommissie. Van de gezonde en goede geest in de verenigingen, getuigen ook een zeer ge slaagd St.-Nicolaasfeest voor de jeugd, een bijzonder gezellig nieuwjaarsbal, een traditiegetrouw prima veteranentoernooi. een voortreffelyk georganiseerde rallye voor auto's enz. en een uitstekende samenwerking met de andere Leidse voetbalverenigingen. Aanbesteding bauw bejaardencentrum Te Lisse is vanmorgen de bouw van een bejaardencentrum in de bloem bollengemeente aanbesteed. De laagste inschrijving was die van de Fa. Kors- wagen te Leiden f 963.030 en de hoog ste die van de Fa. N. Boersma te Den Haag f 1.039.700. Het bejaardentehuis wordt gebouwd onder directie van het Architectenbureau Tol. OPENLUCHTCONCERT Onder leiding van de dirigent, de heer J. Dol. geeft de Harmoniekapel „Werk- mans Wilskracht" morgenavond om 8 uur een concert op het Stadhuisplein. AFSCHEID LEERLINGEN DA COSTASCHOOL Gisteravond is in het clubgebouw van Westerkwartier afscheid genomen van de leerlingen der 6e klas van de o.l. school Da Costastraat. De voorzitter van de oudercommsisie opende de byeen- komst en herdacht in een sympatlek woord het overleden hoofd der school, de heer Van der Reyden. Een gezelschap onder de naam „De Witte Raaf" voerde deze avond enige schetsjes op. Ook werd een film ver toond. In de pauze was er voor de kinderen een traktatie. Aan het einde van deze gezellige avond werd afscheid genomen van mej. Balkestein, die na zeven jaren aan de school verbonden te zyn geweest, deze gaat verlaten. Er werden zeer waar derende woorden gesproken over haar werk in de school. Een prachtig boeket bloemen onderstreepte deze dank. Onze stadgenote, mej. H. Ravestein, is geslaagd voor het staatsexamen voor muziek (viool a). MARKTBERICHTEN AALSMEER. 4 Juli C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling O.A.: Gerbera 20-36, Amaryllis 8-13. Lelies 35-60, Violieren 8- 13, Calla 35-60, Clematis 17-31, Eremu- ru6 35-58, Bouvardla 20-37, Rayonanten 75-90, per stuk. Irjs 45-73, Fresia 35-50, Lathyrus 30-56, Asp. Plumosus 95-210, Colvlllei 75-95. Ornlthogalum 95-165, Zin nia 90-130, Gladiolen 85-185, per bos. Anjers: rood 10-21, roze 8-16. wit 8-18, Orchid Beauty 15-39. WOERDEN. 6 Juli Kaasmarkt: Aan voer 99 partijen. Notering: eerste kwali teit f 1.94 tot f2.01, tweede kwaliteit f_1.85 tot f 1.93. extra kwaliteit tot f2.08. andel goed. WOERDEN. 6 Juli Jongveemarkt: Aanvoer 54 lammeren. Notering f 50-60 per stuk. Handel redeiyk. Badend in bloed aangetroffen Mej. Flipse was nog in staat naar de voorkamer te komen en het politie- alarmnummer 88888 te bellen. De be manning van een radiowagen, die bin nen een minuut ter plaatse was, trof het meisje badend in het bloed. Zy moest onmiddellyk voor bloedtransfusie naar het ziekenhuis worden overge bracht. In de loop van de nacht bleek een operatie noodzakelyk. De toestand van het slachtoffer was dusdanig, dat zij nog niet kon worden verhoord. Het meisje heeft een vaag signale ment van de dader gegeven. Uit de flat wordt niets vermist. Op de plaats van de worsteling is een ballpoint gevonden, die aan de aanvaller heeft toebehoort. Het meisje moet vier harde slagen op het hoofd hebben gekregen, vermoede- ïyk met de zeilwryver van het „elektri sche dienstmeisje", dat de man trachtte te verkopen. TERAARDEBESTELLING STAATSRAAD SCHOKKING Het stoffelyk overschot van staats raad mr. W. F. Schokking zal zaterdag a.s. te 1.00 uur op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam ter aarde wor den besteld. Te half elf 's ochtends wordt in de Westerkerk een rouwdienst ge houden. BEGRAFENIS PROF. DR. J. RIDDERBOS De begrafenis van prof. dr. J. Ridder bos zal plaats vinden op vrijdag 8 juli. Te 1.15 uur zal er eerst een herdenkings samenkomst gehouden worden in de aula van de Theologische Hogeschool te Kampen. Te 2 uur vertrekt de stoet van de aula naar de algemene begraafplaats van Kampen te IJsselmuiden. BEURSOVERZICHT Reactie voortgezet AMSTERDAM, 6 juli. Verschillende omstandigheden hebben ertoe bygedragen. dat de effectenbeurs vandaag vrij sterk gedrukt was. In de grote internationale fondsen werden wederom koersverliezen geboekt, al wil men er ter beurze bepaald niet aan om de stemming flauw te noemen. Men wyst daarby op de ongewoon krachtige koersstygingen van de laatste maanden, die vooral de fondsen van de interna tionals sterk omhoog hebben gedreven en zelfs op topniveau hebben gebracht. De thans ingezette reactie, die zich tot enkele tientallen punten beperkt, is ge ring vergeleken met de styging, die het Damrak dit jaar aan de dag heeft ge legd. Dit nam niet weg, dat, na de reeds zwakke stemming van gisteren, vandaag nieuwe verliezen hieraan werden toege voegd. In de eerste plaats ligt de oor zaak hiervan in New York, dat gisteren, na de hervatting van de handel na Independence Day, bepaald teleurstelde. Men was in Wall Street zeer gereser veerd en zocht de oorzaak daarvan met name in internationale politieke verwik kelingen. o.a. de moeiiykheden met Cuba. Dit had tot gevolg, dat de buiten landse beleggingsvraag vandaag in Am sterdam volkomen ontbrak. Geen won der, dat de koersen zich, by gebrek aan steun, niet konden handhaven en de reactie zich verscherpte. Daardoor ont stond voor Aku een verlies van circa 12 punten, voor Philips van circa 25 punten, voor Unilever van circa 15 pun ten, voor Hoogovens van circa 12 punten. Philips keerde zelfs terug tot beneden 1200, het niveau, dat kortgeleden zo glansrijk naar boven werd gepasseerd. Kon. Olie had een zeer stille markt en lag internationaal gedrukt. Cultures prijshoudend, Scheepvaart ongeanimeerd, Staatsfondsen zwak voor de Staffellening. De markt bleef onge animeerd tot het einde toe. WISSELKOERSEN AMSTERDAM, 6 Juli. Londen 10.60%—10.60%, New York 3.77A—3.77H. Montreal 3.84A—3.84A. Parys 76.99%—'77.04Brussel 7.57%— 7.58, Frankfort 90.5112—90.56%, Stock holm 73.15—73.20, Zürich 87.40%—87.45%, Milaan 60-80%—60.85%, Kopenhagen 54.81—54.86, Oslo 52.91—5296, Wenen 14.56%—14.57%, Lissabon 13.20—13.21%. Beurs van Amsterdam Bink""en Woensdag 6 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 100%GL Ned '59 4% 100H 100,V 100,', 98 A 100 A 93% 78% B 93 A 93% 92% 87 Ned '59 4% 98%GB Ned. '60II 4% 100% Ned. '53 3% 94 Grootboek obi. 3% 78%GB Ned '47 3% (3) 93 A Ned '51 3% 96% Ned '53 (3%) 93A Ned '56 3% 93 Ned '48 3% 87 Ned '54 3% 87% Ned -55 I 3% 88A 88% Ned 7>5 n 3% 90% 91% Ned *37 3 91% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert 3.. 97VsGL 97% Ned 62-64 3 97fg 97% Indië '37 A 3 93% 93% Grootboek '46 3 89A Ned. WB 6% 109tf 109U ACTIEVE AANDELEN Clt. Han dl en Ind. B 34% 33 Nat Handelsbank 173 169% Ned Handelmy. 290GB 292% Amst Rubber 115%GB 116% H.V.A 166GB 165% Senembab 555 555 AKU 545 535% Berkel's Patent (v.) 338GB 336 Calvé Delft cert. 931 920 Dell My.en (Ver.) 188.30 189.10 Kon Pap v Gelder 326% 324% Hoogovens cert 794 780% Müller en Co N.B 444 439% Ned Kabelfabr 598GB 588% Philips 1215 1194% Philips pref 317 315 Onliever 981GB 969% Wilton Feyenoord 209 210 GB Biliton 2de r 409 407% Dordtse Olie gew. 668% 660% Kon Olie (f20.—) 141 140 40 tdem (50 f 20.—139.20GB 139 10 Holl Amer iyn 139%GB 139 Java China Paket 141 142 KUJM 108GB 107 Kon Ned Stmv Mij 183% 182 Kon Paket My 133V4 134% Stoomvaart My Ned 166 167 Nlevelt Goudr eert 144 144 v Ommeren eert 273 273 Kon Rott LJoyd 145 147 Ned 8cheepv Unie 146% 145% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%> 3 93% 93% idem 48 (3%93% R'dam "52-<4W» 98 ld td -37 I-n (3%) 93% 93% Z.-Hoiland '56 (4%) 99tf 9911 Bank N. Q. '58 (5%) 104% 104% id. NW3 *52 (4%) 96A 96% Industr. Obligaties Philips Dollar lng *51 96 96 Premieleningen A'dam *53 3 103B 103 B A'dam 7>1 I 2% 84 A'dam '66 I 2%...-. 78% 78% A'dam '56 n 2% 94% 95% A'dam '56III 2% 93% 94 Eindhoven '54 2% 80 Enschede *54 2% 78% 78 Den Haag *52 I 2% 87 87 Idem 13 2% 87 R'dam '52 I 2% 88 91 Idem II 2% 88% 88% Idem *57 2% 98 98 Utrecht *52 2% 90 88 Z.-Holl 1957 2% 92% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstelllngen Robeco 242 Amst. Bank 354 H3.0. eert. Rott. Bank Twentsche Bank 224 310 285 240.50 355 224 306% 285 Industrie Ondernemingen Borsumy K N Edmet A-AA idem pref wd Kon. Ned Orofsm Roll Constructie lng our v Bouwnyv interna Oo Int Kunststof! Ind Leidse Wolspinnerij Rott Droogdok My Sikkens Groep Ver TouwfabrlekeD Walvisvaart Wernlnk's Betonm Van Wyk en Heringa Zaalberg Spoorwegen Dell Spoorweg My Amerlk fondsen Canadian Pacific intern NickeJ Anaconda Bethlehem 8teel Cities 8ervice General Motors Kennecott Republic Stee) Shell OU Union Pacific Un States Steel 444% 442 64% 67 96 96 104 104 347 346 171 171 565 262 260 154% 151 63 62 485B 490 630B 630 810 775 368 368 115% 113% 153 153 111% 113 121 24A 111% 49% 44% 42 V8 43% 77% 62 y, 68% 27 79 24% 109% 49% 44% 42% 43% 77 61% 27% 77%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11