ETAPPE NAAR BORDEAUX WERD VOOR W. VAN EST EEN DRAMA DE TOUR IN CIJFERS De Commissie van Goede Diensten bracht rapport uit! „Ik heb zo^n pijn in mijn benen" P. A. Krekelaar als lid geroyeerd DINSDAG 5 JULI 1960 Op 25 km voor finish aan het eind van zijn kracht (Van een speciale verslaggever) „Wimme van Este". De Girondijnen langs de grote autoweg van Liboume naar Bordeaux her kenden de eenzaam zwoegende renner in zijn oranjetrui, die in het verleden in de klassieker Bordeaux-Parijs zoveel triomfen had gevierd. Toch klonk er in die aanhoudende herkenningskreet iets na van de eerbied, die de bewoners van deze streek voor de Brabander is bijgebleven. Maar tevens was er een ondertoon van medelijden te bespeuren. Want Wim van Est, die na 71 km met Graczyk, de beslissende ontsnapping had ingeluid, was 25 km voor het zandgele wielerstadion, waar Nederland in de jaren 1952 tot en met 1955 in Hans Dekkers, Jan Nolten, Henk Faanhof en Wout Wagtmans etappewinnaars had kunnen bejubelen, roemloos door Graczyk, Beuffeuil en Martin van Geneugden gelost. De sterke Braban der, die in deze vlucht het leewedeel in de werkzaamheden had opgeknapt was aan het eind van zijn krachten. De ontknoping van het „drama Wim van Est" speelde zich af onder de ogen van tienduizenden bewoners van de wijnstad. Onder de rode vlag, die de laatste duizend meter naar de finish aangeeft, werd Wim van Est eerst door Martin van den Borgh, die een paar kilometer tevoren was gedemarreerd, en vervolgens door het gehele peloton opgeslokt. Helemaal aan de staart van de hoofdmacht kwam Wim van Est onopge merkt door de duizenden op de tribunes het stadion binnen. Hij had niet eens meer de fut om de laatste ronden af te leggen. Hij gooide zijn fiets aan de kant en wankelde naar de pelouse, waar hij zich volkomen uitgeput in het koele gras liet neer vallen. De uitslag van de negende etappe was: 1. Van Geneugden (België) 5 uur 38 min. 35 sec. (met bonificatie 5.37.35); 2. Graczyk (Fr.) 5.38.35 (met bonifi catie 5.38.05); 3. Beuffeuil (Centraal- Zuid) 5.38.35; 4. Van den Borgh (Ned.) 5.42.43 5. Suarez (Spanje) 5.43.00 6. Niesten (Ned.) 5.43.04 7. Darrigade (Fr.) 5.43.07; 8. Jaroszewicz (Duitsl.); 9. Donicke (Duitsl); 10. Gainche (West) 11. Viot (Parijs-N.); 12. Ruby (Cen- traal-Z.); 13. Delberghe (Fr.); 14. Van Aerde (B.); 15. Brankart (B.); 16. Ker sten (N.); 17. Reitz (Did.); 18. Simpson (Gr.-Br.); 19. Gimmi (Zw./Lux.)! 20. Le Menn (Centr.-Z.)20. Geldermans (N.)25. De Roo (Ned.)37. Damen (Ned.); 71 Wim van Eest (Ned.), al len in dezelfde tijd als Darrigade: 5.43.07; 74. Lorono (Sp.) 5.48.14; 80. Pauwels (B.) 5.50.16; 81. Defilippis (It.), z.t.; 90. Piet van Est (N.) z.t. Het algemeen klassement ziet er na de negende etappe als volgt uit: 1. Adriaenssens (B.) 45.37.33; 2. Nen- cini (It.) 45.38.45, op 1 min. 12 sec.; 3. Riviere (Fr.) 45.39.47, op 2 min. 14 sec.; 4. Graczyk (Fr.) 45.39.48, op 2 m. 15 sec.; 5. Beuffeuil (Centr.Z.) 45.41.56, op 4 min. 23 sec.; 6. Milesi (Oost-Zuid- Oost) 45.42.42, op 5 min. 09 sec.; 7. Planckaert (B.) 45.43.22, op 5 min. 49 sec.; 8. Junkermann (Duitsl.), 45.43.33, op 6 min.; 9. Darrigade (Fr.) 45.44.45, op 7 min. 12 sec.; 10. Battistini (It.) 45.45.42, op 8 min. 09 sec.; 11. Rohr- bach (Centr.-Zuid) 45.46.24, op 8 min. 51 sec.; 12. Groussard (West) 45.46.43, op 9 min. 10 s.; 13. Anglade (Fr.) 45.47.37, op 10 min. 04 s.; 14. Pam- bianco (It.) 45.48.04, op 10 min. 31 s.; 15. Mahé (Fr.) 45.48.25, op 10 min. 52 sec.; 16. Wim van Eest (Ned.) 45.48.27, op 10 min. 54 sec.; 17. Mestrotto (Fr.) 45.49.34, op 12 min. 01 s.18. Gelder mans (Ned.) 45.50.54, op 13 min. 21 s.; 19. Hoevenaers (België) 45.51.09, op 13 min. 36 sec.; 20. Simpson (G.-B.) 45.51.11, op 13 min. 38 sec.24. Van der Borgh <Ned.) 45.52.47; 41. Damen (N.) 45.59.41; 53.De Roo <Ned.) 46.01.51; 60. Niesten (Ned.) 46.04.21; M. Piet van Est (Ned.) 46.05.00; 74. Kersten (Ned.) 46.08.02. Het ploegenklassement van de ne gende etappe was: 1. België 17.03.49; 2. Frankrijk 17.04.19; 3. Centraari-Zuid 17.04.49 4. Nederland 17.08.54 5. Spanje 17.09.14; 6. ex aequo Italië, Groot-Brittannië, Parijs-Noord. Duitsland. Oost-Zuid-Oost en West, allen 17.09.21; 12. internatio nale ploeg 17.23.04; 13. Zwitserland/ Luxemburg 17.23.39. Het algemeen ploegenklassement ziet er na deze rit als volgt uit: 1. Frankrijk 136.13.10; 2. Italië 136.32.16; 3. België 136.35.07; 4. Nederland 137.13.59; 5. Centraal-Zuid 137.18.15; 6. Oost-Zuid- Oost 137.20.35 7. Parijs-Noord 137.26.03; 8. West 137.27.42 9. Spanje 137.40.09. Het puntenklassement na de negende etappe luidt: 1. Graczyk (Fr.) 31 p.; 2. Defilippis (It.) 21 p.; 3. Riviere (Fr.) 20 p.; 4. Nencini (It.), Darrigade (Fr.) en Battistini (It.), alien 16 p. Behalve de regionaal Foucher (W.) staakte tijdens de negende rit ook de Engelsman Brittain de strijd. De Zwitser Moresi, die maandag te laat arriveerde, werd uit de strijd ge nomen. Het aantal deelnemers aan de ronde is hierdoor teruggebracht tot 111. De prijs voor de strijdkistigste renner CORSETTEN BUSTEHOUDERS GAINES LEIDEN BREESIRAAT 35 IEL. 30/68 werd toegekend aan Jean Craczyk van de Franse nationale ploeg. Hij kreeg 814 stemmen, de regionaal Beuffeuil 396 stemmen en onze landgenoot Wim van Est 109 stemmen. Tot onfortuinlijkste renner van de negende rit werd uitgeroepen de regio naal Foucher. Deze liep bij een val vrij ernstige verwondingen aan het gezicht op, tengevolge waarvan hij de strijd moest staken. De speciale prijzen voor de ploegen van acht renners werden toegekend aan Martin van den Borgh, als lid van een landenteam en aan Beuffeuil. als lid van een regionale equipe. „Ik heb zo'n pijn in mijn benen" was het enige dat de diepgetekende Brabander kon uitbrengen, nadat een behulpzame hand hem een flesje mineraalwater had aangereikt. Weinigen sloegen acht op de ontroostbaar, door de felle zonnestralen van de Ronde van Italië en de Tour diep bruin verbrande renner, die steeds maar herhaalde, dat hy onder weg geen tüd had gehad om te eten. Van al die buiten landers, die ongetwijfeld zich om Van Est verdrongen zouden hebben om een paar woorden op te vangen als de veteraan van deze Tour er in geslaagd zou zijn de overwinningstraditie van de Nederlanders nieuwe gestalte geven, bekommerde niemand zich meer om hem. Troost bracht alleen >'en andere Torr ^rr accordeoniste Yvette Horner, die bezorgd kwam toelopen en met een koele hand op het bezwete voorhoofd van de renner verlichtin.' .ir ch bleek te zijn. hebben wij elkaar in de volgwagens bij het passeren eens veel betekenend toegeknikt. Het stond echter bij voorbaat vast, dat Tour-oudste Wim van Est het van een solo zou moeten hebben. De gedachte aan de mogelijk heid van een demarrage naar de alleen- heerschappij aan de kop was echter al j te stoutmoedig. Het werd wei een solo. maar het was er een in de richting van i de staart... Dat de dichtbevolkte tribunes geen oog hadden voor Wim van Est. was eigenlijk niet eens zo verwonderlijk, want een paar minuten tevoren was men getuige geweest van een schouw spel, dat de Fransen diep had aange grepen. Wat was er namelijk gebeurd? Nadat Wim van Est was gelost hadden Graczyk en Beuffeuil tot diep in hun reserves moeten tasten om nog iets over te houden van de voorsprong, die op het hoogtepunt van deze ontsnapping ruim j twaalf minuten had bedragen. Martin van Geneugden bleef de rol spelen, die hem al vrij vroeg door ploeg leider Ronsse was toebedeeld. Hij had 1 toen de winst nog slechts 1 minuut be- droeg de opdracht gekregen geen meter op kop te doen, omdat de gele trui van Jean Adriaenssens in het gedrang kwam, en hij hield zich strikt aan deze order. Het werd hem door de anderen niet kwalijk genomen, omdat dit nu eenmaal de gebruikelijke ploegtactiek is. Toen het drietal echter de baan op reed en Van Geneugden liet blijken, dat hij niet van plan was volgens de inmid dels verouderde renners-etiquette het slotgevecht over te laten aan degenen, die het zware karwei hadden opgeknapt, barstte een storm los onder de toe schouwers, die schreeuwend, tierend en fluitend hun misnoegen uitten. Het drietal maakte er een echte sprint van. Heel langzaam kropen zij over de baan. Voorop Beuffeuil, achter hem Van Geneugden, terwijl Graczyk de rij sloot, loerend op een kans voor de sprong. Als echte sprinters zochten zij na»- de voordeligste positie. Bij het ingaan van de laatste ronde was er echter in de situatie nog steeds geen wijziging gekomen. Heffig verzet van de Beige r, De Belgen hebben er alles aan gedaan om de gele trui van Jean Adriaenssens voor de eerste bergetappe van dinsdag over de Aubisque veilig te stellen. In het begin van de rit naar Bordeaux was de leider in het algemeen klassement steeds in de voor-te gelederen te vinden als er aangevallen op zijn kostbare tri cot werden gelanceerd En zo mislukten de talloze vluchtpogingen in de eerste 70 km, waarbij Martin van den Borgh, I Wim van Est, Coen Niesten, Piet van Est en Jo de Roo steeds een vinger in de pap hielden Toen echter na 71 km Graczyk en Wim van Est de beslissen de aanval inluidden, stuurden de Belgen in het spoor van Beuffeuil slechts Van Geneugten mee. De voorsprong van dit kwartet, waarin Van Geneugden slechts meereed en nooit meevocht, groeide snel. In Lisle (101 km) bedroeg de winst al 5 min 40 sec. Hier verloren de Bre- tonnen van Paul le Drogo een van hun ijverigste makkers door een valpartij. I André Foucher vloog met zijn gezicht tegen het plaveisel en werd zo ernstig gewond dat men maar één oplossing voor hem wist: de ambulancewagen Pas na de ravitaillering in La Roche -Chalais (151 km) waar de koplopers ruim 11 minuten eerder dan de hoofd macht de musettes met de gebruikelijke kip en rijstevlaatjes in ontvangst na men, begon de tegenactie van de Bel gen. die twaalf man sterk aan de kop van het peloton begonnen te sleuren en daarbij de gewaardeerde steun van de Italianen kregen. Het werd een span nende race naar de eindstreep). Uitein delijk bleken Graczyk. Beuffeuil en Van Geneugden toch nog ruim vier minuten van hun voorsprong te hebben behou den. Niet Wim van Est was na hen de eerste oranjeman, die de baan opkwam, maar Martin van den Borgh, op twintig seconden gevolgd door Coen Niesten. Martin was blij met zijn goede presta tie, die het gevolg was van een dappere demarrage op zes kilometer van de streep. Zijn teleurstelling over de in storting van Wim van Est overscha duwde echter die blijheid: ,.We hebben nu een dikke 1500 nieuwe franken ver diend met onze klassementsplaatsen en de premie voor de eerste buitenlander j uit de kleine ploegen. Maar als Wim bij de kopgroep had kunnen blijven, zouden we misschien ook de dagprijs van duizend franken voor de beste kleine ploeg hebben gekregen". i Buitengewone ledenvergadering UVS (Van onze sportredacteur) Voor een „uitverkochte" grote zaal van het Sint-Antonius Clubhuis diende gisteravond de laatste acte van de „Zaak K." die de gemoede ren in de vereniging UVS zo lange tijd heeft beziggehouden. Dc Commissie van Goede Diensten ingesteld door het bestuur van de Afdeling Leiden van de KNVB op verzoek van de ledenvergadering van UVS bracht rapport uit over haar onderzoek inzake de gerezen controverse tussen het UVS-bestuur en de VVU-voorzitter, de heer P. Krekelaar sr. De buitengewone ledenvergadering van UVS aanvaardde dit rapport gisteravond met 83 stemmen voor en vijf tegen, waarna tenslotte ook het voorgestelde royement van de heer Krekelaar hoewel dit los stond van het rapport met 65 stemmen voor, 23 tegen en 2 blanco werd uitgesproken. taald, zegt de Commissie in het rapport, dat het niet is bewezen, dat het door de heer P. Hagenaar gedane bod geschiedde in opdracht van het UVS-bestuur, in casu van zijn penningmeester. Evenmin is bewezen, dat het bedrag ook werkelijk betaald is. Het bewijs ontbreekt en naar de mening der commissie is de grief van Krekelaar tegen het UVS-bestuur op dit punt ongegrond. Over het doen aannemen van nieuwe statuten en huishoudelijk reglement door een onbevoegde ledenvergadering van UVS, zulks terwijl staande deze verga dering door de heer Krekelaar op deze onbevoegdheid is gewezen, zegt de com- misie, dat inderdaad aanvaarding der nieuwe statuten toen niet mogelijk was. Naar het oordeel van de commissie zal de sfeer in de vereniging aanzienlijk worden verbeterd indien de statuten op nieuw in een vergadering, waarbij de vereiste meerderheid aanwezig is, aan de orde gesteld worden. In zijn openingswoord sprak voorzitter J. Wondergem de hoop uit, dat op deze vergadering de moeilijkheden zouden worden opgelost en het verenigingsleven weer in normale banen zou kunnen wor den geleid. Spreker bracht bij voorbaat dank aan de leden van de Commissie van Goede Diensten bestaande uit de heren mr. J. J. de Jongh, A. A. C. Du- sée en C. P. Mulder die in een vijftal zittingen 16 getuigen hadden gehoord. Daarna gaf de heer Wondergem de lei ding van de bijeenkomst over aan mr. De Jongh, omdat de partijen overeen gekomen waren zich niet in de discussies te mengen. Alvorens tot de bespreking van het rapport over te gaan, deelde de heer De Jongh mede, dat het bestuur van de Afdeling Leiden van de KNVB de Com missie van Goede Diensten met enige schroom in het leven had geroepen, om dat het niet de gewoonte is, dat de Afde ling zich met de interne zaken van een vereniging gaat bemoeien. In het rapport worden de bezwaren en beschuldigingen van de heer Krekelaar tegen het UVS-bestuur uitvoerig onder de loep genomen. Geen 1000 gulden Over de beschuldiging van de heer Krekelaar, dat het UVS-bestuur de spe ler H. Bekkering bij diens overgang van Lugdunum naar UVS een bedrag van f. 1000 zou hebben aangeboden en uitbe- HENGELSPORT Visvereniging ,,'t Hof" hield haar le competitiewedstrijd in de Vliet. De vangst was matig. 1. A. Monteba; 2. W. v. Huis; 3. J. v. Went jr.; 4. B. Ouwerkerk; 5. B. v. Rhijn; 6. I. Monteba 7. W. v. Rijn; 8. T. Zwart; 9. T. Halvemaan. Martin van Geneugden klopt op de baan van Bordeaux de Franse nationaal Graczyk in de eindsprint (Telefoto) Toch Van Geneugden In een wat hoger tempo gingen de drie rivalen door de allerlaatste bocht, waar Graczyk zich plotseling naar be neden liet vallen met de bedoeling bin nendoor te schieten. Hem wachtte echter de teleurstelling van zijn leven, want Van Geneugden ving de helblonde Franse nationaal op en spurtte zege vierend als etappewinnaar over de fi nish vóór Graczyk en Beuffeuil. En al waren zij uiterlijk vertoornd op de Belg, in hun hart moesten .Popov" Graczyk en Beuffeuil ruiterlijk erkennen, dat zij waarschijnlijk net zo gehandeld zou den hebben als Van Geneugden. Het metier van de wielrenner is nu eenmaal hard. Graczyk en Beuffeuil waren ondanks hun nederlaag op de cementen piste toch de grote winnaars van deze laatste dag voor de bergen. Want door hun tijd winst. op het grote peloton rukten zij op naar de vierde en vijfde plaats in het algemeen klassement en bovendien gordde Graczyk zich de groene trui weer wat vaster om de lendenen. Fatale solo Elk jaar opnieuw wordt de etappe naar Bordeaux door de Nederlandse renners en volgers in de Tourkaravaan met kloppend hart tegemoet gezien. Men haalt herinneringen op aan de triomfen van weleer en hoopt in stilte op een herstel van hetgeen Nederlandse renners tot een traditie hebben ge- I maakt; de ritoverwinning op de altijd stampvolle, altijd zonnige, altijd sfeer- i volle wiplerbaan van de wijnstad aan de Garonne. Ook dit keer was er voor de start in Limoges weer over gepraat en I toen de vlucht, van het kwartet met Suppletie De grief van de heer Krekelaar, dat wel eens door controleurs suppletiegel- den voor een hogere rang in ontvangst zijn genomen, zonder dat daarvoor aan de bezoekers een aan vermakelijkheids belasting onderworpen suppletiekaartje werd verstrekt, acht de commissie juist. Echter niet is bewezen, dat het UVS- bestuur met deze extra gelden, die ove rigens slechts luttele guldens omvatten, een zwarte kas zou hebben gevormd. De gelden werden op normale wijze bij de daginkomsten gevoegd. Het suppleren zonder belastingkaart keurt de commis sie streng af, maar daarnaast acht zij het rapporteren van de feiten door de heer Krekelaar aan de belastingdienst, een daad die men van een verenigingslid allerminst mag verwachten. UVS-be- langen konden hierdoor ernstig worden gschaad. Over het verzorgen van de reclame op het UVS-veld, waartoe de heer Kreke laar na zijn schorsing niet meer in staat was en daarom een kort geding bij de President van de Haagse Rechtbank aanhangig maakte, constateert de com missie evenals de justitiële autoritei ten dat er van een schending van de zakelijke belangen van de heer Kreke laar geen sprake is geweest. Hij had ge durende zijn schorsing een ander kun nen machtigen. Een conflict tussen de heer Krekelaar en de heer Van Weizen, die tijdens een vergadering de woorden „gewetenloze ronselaar" had geuit, waarna de heer Krekelaar een en ander in het VVU- orgaan had gepubliceerd, waardoor de heer Van Weizen zich gekrenkt voelde, was tijdens een van de zittingen der commissie reeds uit de wereld geholpen. Het bleek een reeks van misverstanden, waarvoor excuses werden aangeboden. Wat betreft het zich met een brief wenden tot de pers, waarvoor Krekelaar door het UVS-bestuur een schorsing werd opgelegd, ter zitting van de com missie had de heer K. al verklaard, dat zijn gang naar de journalisten onjuist was geweest, alhoewel hij niet de be doeling had de zaak In de publiciteit te trekken. als lid uit het openbaar clubleven van UVS terug te trekken. Na voorlezing van het rapport kreeg de vergadering gelegenheid zich te bera den en vragen te stellen. Van dit laatste maakten enkele leden gebruik, waarna zij van mr. De Jongh een nadere toe lichting kregen. Nadat, zoals in de aan hef vermeld, de vergadering met grote meerderheid het rapport had aanvaard, sprak mr. De Jongh, die de bijeenkomst op bijzonder kundige wijze leidde, de hoop uit, dat thans de narigheden voor UVS achter de rug zijn en de leden schouder aan schouder voor een gezon der UVS zullen gaan strijden. Daarna gaf mr. De Jongh de leiding weer over aan de heer Wondergem. die, na de commissie dank te hebben gebracht, on middellijk punt 3 van de agenda, de voortzetting van de destijds ingediende voorstellen tot royement van de heer Krekelaar, in behandeling nam. Zoals gezegd, met 65 stemmen voor, 23 tegen en 2 blanco de vereiste regle mentaire meerderheid werd door de buitengewone ledenvergadering de heer Kerkelaar als lid van de vereniging UVS geroyeerd. Bekercompetitie Voor de bekercompetitie van het be taald voetbal, waaraan eveneens de winnaars van de amateur-districtsbe kers deelnemen, zijn UVS en LFC inge deeld in groep IJ Zij spelen een halve competitie met Sparta, Excelsior en SHS. De bekercompetitie vangt op 14 augustus a.s. aan. KORFBAL Nieuwe kantine Het was voor de Leidse korfbalclubs die het terrein aan de Montgomery- straat bespelen, t.w. de KNKB-vereni- gingen Zuiderkwartier, De Danaiden en Crescendo en de CKB-club Ons Eiland, gisteravond een belangrijk mo ment, toen wethouder J. C. v. Schaik met het wegschuiven van een gordijn de nieuwe kantine officieel in gebruik stelde, terwijl gelijktijdig de 4 club- vlaggen werden gehesen. Men moet dan ook bewondering heb ben voor hetgeen hier in betrekkelijk korte tijd. dank zij de medewerking van Sportstichting en Gemeentebestuur, doch vooral dank zij de samenwerking van 4 geheel verschillend ge-oriënteerde korfbalclubs, tot stand gebracht is en zowel wethouder Van Schaik als de heer J. C. F. Coers, die namens de Sportstichting sprak, staken hun be wondering dan ook niet onder stoelen of banken. Voor hen, die de oude situatie gekend hebben, is dit wel een frappant voor beeld van de goede geest en kameraad schap. die er onder de Leidse korfbal clubs onderling heerst. Er is nu een keurig en gezéllig ingericht gebouwtje ontstaan met een oppervlakte van 9x5 m2, waarin naast vergaderingen en festiviteiten vooral gelegenheid zal zijn het jeugdwerk, dat bij korfbalvereni gingen een steeds grotere plaats gaat innemen, verder tot ontwikkeling te brengen. Terecht bracht de heer R. Kop, die namens de betreffende clubs het woord voerde, hulde aan de vele werkers, die door vele uren van hun vrije tijd be schikbaar te stellen, de bouw van dit tehuis mogelijk hebben gemaakt. Een mooi staaltje van goede sportgeest en liefde voor de korfbalsport. Vooraf aan deze opening speelde een combinatie van Ons Eiland en Danai den tegen een dito van Crescendo en Zuiderkwartier een micro-korfbalwed strijd, die hoe kan het ook anders bij zoveel samenwerking in een ge lijk spel eindigde (33). Alartin van den Borgh was gis- wim van Est een serieuze ontsnapping teren niet een vierde plaats de beste Nederlander. Na afloop liet hij zich de kip dan ook best smaken. Tenslotte gaf de Commissie van Goede Diensten haar algemene conclusie. De commissie meent, dat zowel de heer Wondergem als de heer Krekelaar pri mair het UVS-belang heeft willen die nen. Uit de handelingen, die door de heer Krekelaar zijn verricht en door de beschuldigingen die aan het adres van het UVS-bestuur zijn geuit en die hij niet altijd heeft kunnen waar maken, blijkt echter, dat hij daardoor UVS- belangen ernstig heeft geschaad. De commissie adviseerde de heer Krekelaar na aanvaarding van het rapport zich Het ongeluk tijdens de training voor de Internationale sportwagenrace op Zandvoort, dreigt voor de 39-jarige Duitse coureur Horst Walther Reschop gehuwd en vader van twee kinderen bijzonder trieste gevolgen te krijgen. Reschop kreeg namelijk letsel aan een ruggewervel en zal, ondanks de spoed- Condlisie operatie van zaterdagavond, volgens de behandelende artsen wellicht verlamd blijven en niet meer kunnen lopen. In de St-Jozefstichting te Apel doorn is maandag overleden de 73-jarige A. V. C. Schram, die als Opa Schram een bijna nationale figuur werd door de enorme wandeltochten die hij in Europa ondernam. Hij wandelde in 1954 dwars door Nederland, België, Frankrijk en Italië naar Rome maakte in 1956 een tocht naar Lourdes. Ook in de kringen van de Nijmeegse Vierdaagse was Opa Schram met zijn patriarchale witte baard een opvallende en zeer geziene I figuur.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9