SUNIL Laura vandaag in Alphen gestart risteravond luidde de dertiende rit burgervader plezierig iu BIJ DE ZIJL-AZ 1870 GING HET HEET TOE SUNIL WAST STRALEND WIT jericht 1 maart 1860 Dinsdag 5 juli 1960 Vierde blad no. 30090 Loflied op de fietsbrommers in ongenade 'u. (Van een onder redacteuren) In het raadhuis in Alphen aan den Rijn werd gisteravond een lof- l gezongen op de fiets. De vooral in onze jachtige tijd. vol bromfiet- i en auto'szo dikwijls verguisde fiets. En dat mocht dan ook wel nt iedereendie thans in Alphen dit vooral voor de buitenlanders „typisch Nederlandse" vervoermiddel bestijgt, geniet de achting en ardering van de vaak o zo kritische en sceptische Alphenaar. De ira is vandaag dan ook weer begonnen. Voor de dertiende keer wordt re traditionele rit verreden. Vele en vele kilometers liggen voor de tg; honderden deelnemrs zullen zich de komende dagen in het zweet ppen. Uitvallen willen zij niet. Dat zou een blamage zijn. Want wat )r Nijmegen de vierdaagse is. is voor Alphen de Laura. De tippelaars ten dit. de „vrienden van de fiets" weten het nog beter. £re-lid Gastelaars /eer van de partij ïeel wat belangrijke heren in dure kken waren gisteren veelal in een Inzende en rokende automobiel! ^r het raadhuis getrokken om de ope- Igsplechtigheid van de dertiende lira mee te maken. Er waren heel |t burgemeesters onder en vele ge- fchtig kijkende organisatoren. Er wa ll er te veel om op te noemen. Eén willen we echter noemen. Het Mid H. E. A. Gastelaars, de 76-ja- fe vitale initiatiefnemer van de Wxa, die er wat trots op is, dat zijn M&tlef tot zulk een groot festyn is (gegroeid. Een evenement van bete nis, mogen we wel zeggen. En be nt niet alleen voor Alphen, maar fenlyk voor het hele land. Loftrompet Burgemeester Bruins Slot van Alphen •nd het erg prettig zoveel dames en ffen te mogen begroeten, stak de lof- bmpet op de fiets in het algemeen en I Laura in het bijzonder en liet zich gal laatdunkend uit over bromfietsen auto's. Hij was wel tevreden over [deelneming aan de Laura, maar Bd dat het echt nog wel wat beter p. Hij vond de Laura hèt evene lint voor de jongeren, toonde veel ipect voor de relatief vele ouderen, 6 de moed opbrengen om elke dag tentjes 125 kilometer te rijden en pdde het bestuur van de Laura aan joral nooit een bromfietstocht te orga- leren. Hij was blij, dat de heer Gas- Jaars, die vorig jaar wegens ziekte phinderd was de Laura mee te ma- p, weer van de partij was en dankte (m voor het door hem genomen initia- Fiets is olies Voorzitter P. Stouthamer deed een led woordje voor de politiedie een pof deel van de organisatie voor haar koning neemt en zei voorts voor de meifabrikanten beslist prettig klin- me dingen. „Ik heb op alle moge- ke manieren gereisd, maar heb op I fiets het meest genoten en gezien". ..BU de Laura is de mens weer even H kind. Hij heeft plezier en vergeet 'entjes zijn zorgen". De heer Gastelaars vertelde tussen de bedrijven door, dat hij vaak op de fiets heeft gezeten en in '53 voor het laatst de hele Laura heeft ver- De Haagse vrouwelijke politie agenten, die beslist niet voor de eerste keer meedoen, arriveren in Alphen. (Foto Leidsch Dagblad) reden. Hij heeft de tijd nog meege maakt, dat de eerste safety's op de weg kwamen, fietsen met massieve banden. Ook heeft hij wel eens op een Rover, een velocipede met een groot en een klein wiel gezeten. Enthousiaste menigte Hierna begaf het hele gezelschap zich keuvelend naar het bordes om de van alle kanten toegestroomde me nigte op het plein voor het raadhuis toe te spreken. Hij deed dit enthou siast, hetgeen Alphens eerste burger heel wat open doekjes opleverde. Padvinders hesen de vlaggen in het plantsoen en Crescendo wisselde plech tige muziek (Wilhelmus) af met vro lijke klanken (pittige marsmuziek). „Hoogte"-punt Het hoogtepunt van de avond vormde een trempoline-demonstratie, onder lei ding van Guus Boot, die na een be scheiden toespraakje gewaagde, net- niet-halsbrekende en gevarieerde lucht sprongen maakte met twee andere gymnasten. Het leek allemaal heel ge makkelijk, maar dat is het toch echt niet. Dat je door het maken van lucht sprongen op de trempoline jong blijft, geloven wij wel, hoe je het moet doen, weten wij niet. Wel schijnt het belang rijk te zijn. dat je midden op het ma tras blijft. Ook nu was de menigte weer gul met applaus. In deze editie kan men reeds iets lezen over de verrichtingen van de wielrijders tijdens de eerste dag van de Laura. Gistermiddag omstreeks 2 uur was het in het Nutsgebouw in Alphen een gezellige drukte van zich aanmeldende Laura-rijders(sters). Vele oude beken den ontmoetten elkaar weer. Van de politiegroepen waren het meestal de leiders die snel de inschrijfbiljetten verwisselden voor deelnemerskaarten. De heren Groenhart, Stouthamer en Koren verwelkomden de dames en he ren namens het Laurabestuur. De dames Van Leeuwen en Dirkzwa ger zorgden, dat de uitgifte van de kaarten vlot verliep. De routeboekjes werden natuurlijk direct, vooral door de nieuwelingen, vlot bestudeerd. De Soester politie komt zich in de Nutszaal melden. Met bril onder kin de leider van de groep, de heer G. van der Weerd. (Foto Leidsch Dagblad* Kafwijkse schipper dronk te veel whisky Een 37-jarige schipper uit Katwijk aan Zee, die met het motorschip Adria- na in de richting van Rotterdam door Delft voer, vond de reuk van de lege whiskyvaten waarmee zijn schuit was geladen zo heerlijk, dat hij alle vaten omkeerde, de restjes vergaarde en die opdronk. Het was bij elkaar nog zoveel, dat de schipper, toen hij door de Schie in Delft voer, niet helemaal nuchter meer was. Op een gegeven mo ment kon hij het roer niet meer houden en ramde twee schepen, die langs de walkant van het Zuideinde lagen ge meerd. Beide schepen liepen averij op. De eigenaar van de twee beschadigde schepen, die van de aanvaring getuige was, zag kans bij de Katwijker aan i boord te komen en de dronken schipper te bewegen zijn vaartuig ter hoogte van de Nederlandse Kabelfabriek te meren. Om hem verder varen te beletten nam de gewaarschuwde politie de dronken man mee naar het bureau, vanwaar hij later door zijn patroon uit Katwijk per auto werd afgehaald. (Advertentie) Vroegere kolonel van S.S. gearresteerd De politie van Hamburg heeft de vroe gere kolonel van de S.S. (Standarten- führer) dr. Ludwig Hahn gearresteerd, verdacht van massamoord op joden in het getto van Warschau en het vernieti gingskamp Treblinka. Naar verluidt is Hahn ook enige tijd hoofd van de veilig heidspolitie in Warschau geweest. Hahn was tot voor kort procuratie houder bij een verzekeringsbedrijf in Hamburg. Enkele dagen geleden ver dween hij. Het is niet bekend waar hij is gearresteerd. De arrestatie is verricht op grond van inlichtingen van Israëlische zijde. De „Jad-wa-schem" in Jeruzalem, een do cumentatiecentrum voor nazi-misdaden tegen het joodse volk, heeft meermalen via Israëlische radio de overlevenden van het getto van Warschau verzocht gege vens over Hahn te verstrekken. Wa terpolocompetitie Het was in De Zijl een drukke avond. Vier zeventallen moesten in het frisse water om de punten en vooral om de eer spelen. Die pun ten en de eer schijnen in de hoofd wedstrijd zo zwaar gewogen te hebben dat het koude water niet voor voldoende afkoeling kon zor gen. Het werd tenminste naarmate de wedstrijd van het eerste zeven tal vorderde van een fikse wed strijd, waarin men er „tegen aan ging" tot een wedstrijd waarin alles geoorloofd scheen, waarin de spelers in het gedeelte van het veld waar de scheidsrechter niet met zijn aandacht was, openlijk op de vuist gingen kortom het werd weer een aanfluiting van waterpolo. Waaraan dit alles nu te wijten is? Ach er zijn in elke wedstrijd heethoofden, die een bepaalde beslissing van de scheids rechter, een bepaalde behandeling door de tegenspeler, niet willen nemen. Een paar opmerkingen van medespelers, maar vooral een scherp ingrijpen van de leider van het spel, de scheidsrechter, kan bijna altyd onheil voorkomen. Daar zat de kneep. Een paar spelers van AZ 1870 speelden niet precies zoals de be doeling van het spel is. Uiteraard namen enkele Zijlspelers dit nitM en waar de scheidsrechter naarmate de strijd vor derde, het spel niet in de hand hield, was de boot aan. De wedstrijd begon met enkele ver- kenningsschoten van Loek Leune en Joop van Daatselaar van Amsterdamse zijde. Het eerste doelpunt kwam van de hand van laatstgenoemde (01). De ge lijkmaker kwam van de hand van de nu nog op volle stoom zijnde Henme Hen- sing, die een bal in het achterveld op pikte, er het hele veld mee doorzwom en beheerst scoorde (11). De Zijl bleef in de aanval. Een goed door Tonme Roman aangegeven bal schoot Loek van Kam pen tegen de lat, een hernieuwde op- zwempoging van Hennie Hensing werd besloten met een te zacht schot. Van Daatselaar zat aan de andere kant ook niet stil en een handigheidje met de midachter leverde hem het tweede doel punt (1—2). Het spel golfde heen en weer. Joop de Haas schoot na goed op- zwemmen van Wim Bergman tegen de lat. Maar toen Hennie Hensing het water uit moest, was het gauw gebeurd (13), terwijl even later Hennie Trimp de Am sterdammers zelfs op 14 bracht, waar mede ook de rust aanbrak. Na rust eerst AZ 1870 in de aanval en daarna De Zijl met Wim Bergman in de spits. Deze speler kreeg zelfs een straf- worp, maar de keeper wist deze worp uit zijn doel te houden. De Amsterdammers vertoonden langzamerhand een steeds zwaarder spelletje, wat De Zijlspelers hoewel geen kleine jongens danig uit hun spel bracht. Vooral de beide achter spelers, Tonme Roman en Hennie Hen sing, kregen het tegen Hennie Trip en Joop van Daatselaar steeds erger te ver duren. Laatstgenoemde zorgde voor het vijfde doelpunt van AZ en Hennie Trimp byna voor het zesde, maar de bal dreef tergend langzaam naast het doel. AZ krijgt een strafworp maar benut deze niet. Wel is het raak als de Amster damse midvoor Tonnie Roman overdui delijk voor ieder wegtrapt, de scheids rechter niet fluit en Tonnie Plezier dus kansloos is (16). Het drama werd nu volledig. Nadat een speler van AZ het water was uitgewezen maakte Loek van Kampen 26. Daarna kreeg Loek van Kampen nog eens een strafworp, maar mist jammerlijk. Wim Bergman zwom nog een keer op, maar hy kon niet vol doende afwerken. En inmiddels speelde zich op sommige delen van het veld een complete veldslag af, in de achterhoede liggen Tonnie Roman en Hennie Trip openlijk te slaan. Tenslotte moest er na een aantal uitwijzingen een speler van AZ weer uit en Hennie Hensing kon 36 aantekenen. Tenslotte maakte Joop van Daatselaar, na spel dat niets meer met waterpolo te maken had, 3—7. Een triest einde van een trieste wedstryd. De Zyl-reserves speelden tegen de Dol- fyn-reserves een aardige wedstrijd, waar in Dolfijn in het veld wat beter was, maar De Zfjl beter afwerkte. Dat lever de de doelpunten op en dus won De Zijl verdiend met 2—1, na doelpunten van Piet Onvlee en Van Wijngaarden. Het derde zevental van De Zijl speel de tegen de UZSC-reserves en ook dit werd een aardige wedstryd, waarin flink gezwommen werd. Dingeman Cannoo opende de score uit een strafworp en Van Wijngaarden maakte er 2—0 van. Nog voor rust werd het 21. Na rust voegden beide partijen nog een punt aan de score toe. De zyi-adspiranten wonnen van de dito Alphenaren met 21. Doelpunten van Kees van der Moolen en Piet Onvlee. Competitie-indeling betaald voetbal Eredivisie: Ajax: Ado; Alkmaar; DOS; DWS/A; Elinkwijk; Feijenoord; Fortu- na '54: GVAV; MW; NAC; NO AD; PSV; Rapid JC; Sparta; Spel. Enschede; VW; Willem 2. lste-divisie A: AGOW; BW; DFC; EDO; Ensch. Boys; Fortuna VI.; Hel- mondia '55; Hermes-DVS; HVC; KFC; Leeuwarden; Limburgia; RBC; Storm vogels: Veendam; Vitesse; Volendam: Volewijckers. lste-divisie B: Be Quick; Blauw-Wit; DHC; EBOH. Eindhoven; Excelsior; Go Ahead; 'tGooi; Heerenveen; Helmond; Heracles; RCH; SHS; Sittardia; SVV; VSV; Wageningen; ZFC. 2de-divisie: Baronie; De Graafschap; Haarlem; Hilversum; Longa; NEC; Ol- denzaal; PEC; Rigtersbleek; Roda Sport: Tubantia; UVS; De Valk; Velox; Wilhelmina; Zeist; Zwartemeer; Zwolse Boys. Amateurs De lste-klasse C van de amateurcom petitie ziet er voor het komende seizoen als volgt uit: Alliance; CW; DCV; Em ma; Gouda; Laakkwartier: MOC '17; ONA; Quick; SVW; TSC; Unitas; Xer xes. Honkbalcompetitie De reserves van ADO zullen zonder zelf de laatste 2 weekeinden actief aan de honkbalwedstrijd deel te nemen, bij zonder tevreden zijn over het verloop van de competitie in de derde klasse KNHB. Sparta IV dat de vorige week nog zyn meerdere moest erkennen in Sikkens, herstelde zich krachtig door het gevrees de USC met een nederlaag van 128 huiswaarts te zenden. SVV II revan cheerde zich tegen Sikkens van de on langs in Schiedam geleden nederlaag van 109, door nu met een overwinning van 123 huiswaarts te keren. Voor Laakkwartier begint het er steeds som berder uit te zien, VUC bewees door een overwinning van 193 niet voor een onderste plaats in aanmerking te willen komen. In een aantrekkelijke wedstrijd welke Sikkens op het UVS-terrein speelde, bleek de slagploeg van Sikkens niet op gewassen te zijn tegen het formidabele werpen van de SVV-er de Gids. Alleen het slagfenomeen Richardson was voor de Gids te sterk; de Sikkens catcher bracht zelf 2 homeruns op zijn naam die doordat slechts 1 honk was bezet totaal 3 punten opleverden, waarbij het dan ook is gebleven. Aan de andere kant bouwden de Schiedammers, profiterend van enkele veldfouten van de Sikkens- ploeg, aan een gestadige voorsprong, welke na het beëndigen van de negende en laatste inning was opgelopen tot 12—3, Zondag a.s. ontmoet Sikkens op het UVS-terrein in Leiden het Haagse VUC. SVV II 7 gespeeld, 10 punten; ADO II 6—9: Sikkens I 8—9; USC I 7—8: VUC I 88: Sparta IV 86; Laakkwartier II 8—0. SPORTSPL1NTERS De Deen H. Fogh won gisteren de tweede race voor het Europees kam pioenschap in de Flying Dutchman- klasse dat bij Sandham verzeild wordt. De winnaar van de eerste wedstrijd de Zwitser Siegenthaler eindigde ditmaal als tweede, maar leidt in de algemene rangschikking. Onze landgenoot Jan Schooneveldt werd met de Duysz ter Gast negende. Onze landgenoot Hein Cuje is te Athene tweede geworden op de 5000 me ter tijdens de internationale militaire kampioenschappen. De Fransman Rhadi won de race in 14.39.6 Frans Kunen ein digde op de zesde plaats in 15 min 17 sec. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was! Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld 'r mtsrsmi/fA»»rr_ PAARDESPORT Leitlen-Delft voor studenten-amateurs Op de morgenavond te Duindigt te houden koersen zullen Leidse en Delftse studenten elkaar bestrijden in een koers voor volbloeds om de Delft-Lei- den-prijs. Het plan daartoe, in dit voor jaar door de Ned. Amateurrijdersver- eniging naar voren gebracht, werd met veel enthousiasme ontvangen, zodat zich aanvankelijk meer dan 30 deel nemers opgaven. Dit aantal was ech ter veel te groot en na beperking tot de gewichtsgrens van ten hoogste 70 kg. en na selectie aan de hand van ijverige en volhardende trainingsresultaten, is er tenslotte een achttal overgebleven, dat dus morgen elkaar de eer zal be twisten. Voor Leiden komt de bekende con cours hippique-ruiter Ad Stok uit, ter wijl bij de Delftenaren Modderman jr. van de partij zal zijn. Wjj hopen dat dit experiment, dat o.m. zal worden bijgewoond door de besturen van de Leidse en Delftse carousselverenigingen, alsmede Colle gium en Senaat, succes moge hebben. DAMMEN Om de L.D.-wisselbeker De uitslagen van de 5e ronde van het toernooi om het persoonlijk damkampi oenschap van Leiden, luiden: Hoofdklasse: groep A: P. OlivierA. Sladek 11, J. DubbeldemanJ. Pas- schier 02, W. NijenhuisI. Teleng 1—1, De eindstanden luiden: Groep A: 1. P. Olivier 8 pnt., 2. J. Passchier 6 pnt., 3. A. Sladek 6 pnt., 4. W. Nyenhuis 4 pnt., 5. I. Teleng 3 pnt., 6. J. Dubbeldeman 3 punten. Groep B: J. de VinkTh. Uittenbo- gaard 11, H. BrouwerM. Brinks 11. Groep B: 1. W. Blom 7 pnt., 2. Th. Uittenbogaard 6 pnt., 3. J. de Vink 3 pnt., 4. M. Brinks 2 pnt., 5. H. Brouwer 2 pnt. In de finale komen uit: P. Olivier, J. Passchier, A. Sladek, W. Blom, Th. Uit- tenboogaard en de titelhouder W. Heems kerk. Donderdag a.s. wordt in Hotel Belle- vue de le ronde gespeeld. Finale le-klasse, 5e ronde: P. Zeegers—D Ligtvoet 1—1, G. Note- boomB. P. M. Lammens 11, C. J. Hakenvloer—A. v. d. Putten afgebr., J. Sjardyn—S. Mandi 2—0. J. Sjardyn heeft nu de leiding met 7 punten uit 5 partijen, gevolgd door G. Noteboom met 6 punten uit 4 partijen en B P. M. Lam mens met 6 punten uit 5 partijen. GENERAAL SCHAPER UIT NOORWEGEN TERUG De chef van de Luchtmachtstaf, luite nant-generaal H. Schaper is na zijn be zoek aan de Noorse luchtmacht weer in Nederland teruggekeerd. HU heeft in Noorwegen besprekingen gevoerd met zyn Noorse collega, luitenant-generaal B. F. Motzfildt en met de bevelhebber van de geallieerde luchtstrijdkrachten Noord-Europa, luitenant-generaal Tage Andersen. Dit NAVO-commando is te Kolsas nabij Oslo gevestigd. De besprekingen met generaal Motz- feldt liepen orni. over de uitwisseling van squadrons van de Noorse en Neder landse luchtmachten in het kader van de bij de NAVO-luchtmachten gebruike lijke rotatie-oefeningen. Er zal, zo is overeengekomen, een Nederlands squa dron F 84 vliegtuigen van de basis Eind hoven van 27 juli tot 6 augustus op de Noorse basis Urlandet worden geplaatst, compleet met grondpersoneel, terwijl in de laatste helft van augustus een Noors squadron voor tien dagen naar Neder land zal komen en vermoedelijk op de basis Eindhoven zal worden gestatio neerd. Tevens kan worden gemeld, dat thans een aantal vliegtuigen van het type RF 84-F van de Noorse luchtmacht bij Avio Diepen op Ypenburg een hydraulische modificatie ondergaat. Bloemensierkunstexpositie op de Floriade Van 22 tot en met 26 juli zal op de Floriade in Rotterdam een bloemsler- kunstexpositie worden gehouden. Een oppervlakte van 5700 vierkante meter is gereserveerd voor de creaties van Inzen ders uit België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Spanje, Italië, Oostenrijk, Zwitserland, Finland, Denemarken, Noorwegen, de Verenigde Staten, Zuid- Afrika en Nederland. De tentoonstelling staat onder auspi ciën van een internationale organisatie voor de bloemisterij. Nederland zal ver tegenwoordigd worden met werkstukken van 21 vooraanstaande bloemisten. De verbinding vanuit het nationale pavil joen naar de buitenlandse inzendingen zal worden gevormd door een „bruids pagode". Een internationaal congres van de Wereldbloemisterijorganisatie zal van 18 tot 25 juli deze tentoonstelling vooraf gaan. De bijeenkomsten worden gehou den in het Rotterdamse Rijnhotel. %y2isl.d.é::ct7

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7