Nederlandse en Vlaamse emigranten tegen misleiding over Zuid-Afrika KAMERDEBAT OP DE RAND VAN EEN KABINETSCRISIS Cynische opoffering van kleine groep blanken aan zwart Afrika Overdracht Stuyvesant-colJectie BRYLCREEM OM HOOFDPRIJS VAN TOTO Geen meerderheid voor compromis Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 5 juli 1960 Derde blad no. 30090 „Westerse wereld met blindheid geslagen" Toen ruim een eeuw geleden de Trans vaalse boeren hun land en hun vrijheid moesten verdedigen tegen een over machtige vijand, leefde het Nederlandse volk hartstochtelijk mee. Elke overwin ning van de boeren werd toegejuicht, het bericht van de ondergang van de vrij heidslievende boeren-republiek werd met droefheid vernomen. Immers, het Ne derlandse volk voelde toen nog zeer sterk zich verwant met het kleine maar dappere volk van eigen oorsprong, dat daar leefde in voortdurende strijd en ontberingen, ergens ten zuiden van de evenaar. Thans vragen wij ons af: is het waar. dat het volk, dat door de eeuwen heen aan de zijde stond van het stamverwan te volk in Zuid-Afrika thans hetzelfde volk in de steek heeft gelaten of zich heeft laten verblinden door valse en kwaadwillige berichten, die een vijandi ge pers met zekere bedoelingen over Zuid-Afrika de wereld inzendt? Ts het waar, dat het Nederlandse volk met zijn bekende nuchtere kijk op de dingen niet doorziet, dat hier krachten aan het werk zijn, die heel wat anders beogen dan de rechten van de mens of welke motieven, die de mensen moeten „pak ken", dan ook? Laat ons de zaak, waar het om gaat eens nuchter bekijken. Afrika is in be weging; het zwarte continent is ont waakt uit zijn eeuwenoude slaap. De we reldmachten betwisten elkaar de ziel (en daarmee de toekomstige economische belangen!) van dit enorme werelddeel. Hiervoor is allereerst nodig, dat de sym pathie van zijn bewoners gewonnen wordt. Zuid-Afrika maakt deel uit van dat continent en daar het zwarte volks deel het blanke ruim driemaal overtreft moeten met koele berekening die paar miljoen blanken maar afgeschre ven worden. Afgezien nog van het feit. dat het een „ongunstig psychologisch ef fect" zou hebben op de als paddestoelen uit de grond verrijzende zwarte staten van Afrika, indien men Zuid-Afrika als blanke staat zou erkennen en als zoda nig in stand zal helpen houden Echterde schijn moet opgehouden worden Men zegt: het gaat om de rechten van de mens, alle mensen zonder uitzonde ring hebben een onvervreemdbaar recht op vrijheid, recht op vrije meningsuiting politieke rechten, enz. Het is de moeite waard om voor deze idealen te vechten, alleen, kijk uit tegen wie je vecht; men kan beter doen alsof je neus bloedt wanneer men te doen heeft met een machtige tegenstander, zelfs als die ge hele volken de meest primaire rechten onthoudt! Natuurlijk is het waar, dat het nim mer geoorloofd is om een volk zijn vrij heid voor langere tijd of voor altijd te ontnemen; evenmin is het geoorloofd om een volk, of een deel daarvan, zonder voldoende reden zijn medezeggenschap in het landsbestuur blijvend te ontzeg gen. En hiermee komen we aan de vraag: hoe is nu de werkelijke toestand in bovengenoemd opzicht in het veel be lasterde, besmeurde en gehate Zuid- Afrika? Geen onderdrukking Het antwoord op deze belangrijke vraag luidt als volgt: a. Het is bepaald onwaar, dat in Zuid- Afrika een volk zijn vrijheid is ontno men, resp. wordt ontzegd. In tegenstel ling met wat in andere landen, als bijv. in Noord-Amerika is gebeurd waar ge hele volken zijn uitgeroeid, waar althans sporen van de oorspronkelijke bevolking nog slechts de geïnteresseerde toerist als bezienswaardigheid in reservaten ge toond wordt, heeft zulks in Zuid-Afrika nimmer plaats gehad. Ten tijde van de inbezitneming van dit land stroomden tegelijkertijd neger volken het land binnen van over de Zambesi. Waar reeds Bantoes waren ge vestigd, werd het land contractueel en op vreedzame wijze door de Trekkers verkregen (denk bijv. aan het koopcon tract, dat Piet Retief met Dingaan sloot; niettemin werd hij verraderlijk door de ze laatste overvallen en vermoord.) Het is derhalve stellig niet waar. dat het land rechtens aan de Bantoes zou toe behoren, zoals wel eens beweerd wordt. Evenmin is het waar, dat de Bantoes hun vryheid zou worden ontzegd. Inte gendeel, alles wordt gedaan om hen. in hun eigen stamleven tegemoet te komen en zich volgens eigen aard te ontwikkelen, inplaats van hen te belas ten en hen uit hun evenwicht te doen geraken door hen ten zeerste onvoor bereid en ook niet door hen gewenst, met de Westerse gewoonten en levens wijze te confronteren. Vandaar het slecht begrepen en vaak moedwillig vals geïnterpreteerde woord „apartheid"! Dit betekent heel wat anders dan het be grip: onderdrukking waar steeds mee geschermd wordt door niet-weters en bet-weters. In dit verband moge erop gewezen worden, dat de regering van Zuid-Afrika enorm veel doet en reeds gedaan heeft, voor de verheffing van het zwarte volks deel. méér dan enig Westers land ooit gepresteerd heeft of zal presteren. Het zou ons te ver voeren om feiten aan te halen of cijfers te noemen, maar een ieder die hier belang in stelt kan de overstelpende bewijzen van deze bewe ring gemakkelijk verkrijgen. b. In Zuid-Afrika kan, naar het oordeel van de regering (en niet alleen van de huidige regering, doch eveneens van al le voorgaande onder Smuts, enz.) aan de in het land geboren Bantoe nog niet toegestaan worden aan het politieke le ven deel te nemen. En dit op goede gronden, zoals ieder onbevooroordeeld mens zal begrijpen en zeker degene, die met de omstandigheden op de hoogte is. Immers, het beschavingspeil van het zwarte volksdeel staat nog op dergelijk laag peil, volgens onze begrippen, dat het pure zelfmoord zou betekenen voor een met zoveel offers opgebouwde Wes terse beschaving in dit land. Men koes terde hierover geen illusies! Illegaal de grens over c. Het is zeker niet waar, dat de niet- blanken een uitzonderingspositie inne men wat betreft het feit, dat zij in het bezit moeten zijn van een pas. Een zeer groot gedeelte van hen zijn emigranten uit omliggende zwarte gebieden en pro tectoraten, die naar de Unie gekomen zijn omdat zy hier in Industrie en mij nen zoveel méér kunnen verdienen, en zeer zeker niet om zich „te laten onder drukken" of zich te laten „uitzuigen!" Nog jaarlijks komen duizenden de gren zen illegaal over om hier een goed be staan te vinden. Ook de emigranten uit Westerse landen moeten vanaf hun zes tiende jaar in het bezit zijn van een pas, terwijl alle overige inwoners van Zuid- Afrika een geldig identiteitsbewijs moe ten hebben. Ook voor „Westerse" immi granten geldt de verplichting om hun toekomstig adres aan de politie op te geven, als men zijn woonplaats voor ze kere tijd wenst te verlaten. Maar derge lijke verplichtingen gelden ook in andere immigratie-landen. Het is echter de vaak rigoureuze en ontactische toepassing van de paswet geweest, die de oorzaak is geweest van moeilijkheden en recente relletjes, als bijv. in Sharpeville. Maar het is niet minder waar, dat de antipathie der ne gers t.o.v. de paswet (die hen o.a. ver plicht de pas steeds bij zich te dragen) door communistische en de regering vijandige elementen als een hefboom is gebruikt om de Bantoes op te ruien en tot onverantwoordelijke daden te bren gen. Omdat dit genoemde elementen in hun politieke kraam te pas kwam! Toen de regering eindelijk door middel van de afkondiging van de nood toestand in staat gesteld werd om dergelijke lieden in de kraag te grijpen, durfden velen van hen de consequenties van hun gedrag niet aanvaardenen namen zij de benen! Politiemannen afgeslacht d. De bewering, of de suggestie, dat het verzet der Bantoes algemeen zou zijn, is beslist onwaar! De twee subver sieve organisaties, het „Afrikaans Na tionaal Congres" en het „Pan-Afrikaan- se Congres" tellen tezamen slechts 60.000 leden en dat op een totaal van tien mil joen zwarten!!! De grote staking, welke genoemde organisaties na de gebeurte nissen van Sharpeville hadden gepro clameerd is dan ook totaal mislukt. Degenen, die kritiek hebben op de ge dragslijn door de politie, aangenomen by de relletjes van Sharpeville, mogen zich indenken wat gebeurd zou zijn, in dien de politie passief was gebleven, en zich herinneren, wat enkele weken te voren gebeurd was in C'ato-Manor bij Durban, waar negen politiemannen door een amok-makende menigte op bar baarse wijze waren afgeslacht. Dat er zoveel slachtoffers zijn gevallen is zeer betreurenswaardig, maar als in enig ander land slachtoffers vallen bij botsingen met de politie wordt dit als kennisgeving aangenomen! Bantoe-bloed (en speciaal in Zuid-Afrika) schijnt hei lig te zijn; blank bloed schijnt totaal geen waarde meer te hebben. e. Dat er in Zuid-Afrika geen pers vrijheid zou bestaan is een vierkante leugenDe kranten kunnen in feite schrijven wat ze willen en dikwijls ver wondert men zich erover, hoe ver de pers, met name de Engelse zelfs ge durende de afgekondigde noodtoestand gaat in het bestrijden van het rege ringsbeleid en het verspreiden van be richten, welke in het buitenland, vaak bewust en ook door onbekendheid met plaatselijke toestanden, verkeerd worden geïnterpreteerd en zo Zuid-Afrika een slechte naam geven. Naar veler smaak houdt de regering de beginselen van de mocratie in deze wel wat teveel hoog, misschien wel uitgaande van het be kende gezegde: „Al is de leugen nog zo snel, de waarheid achterhaalt haar wel". Maar waarschijnlijk omdat de Zuidafri- kaanse regering er prijs op stelt een de mocratische staat te blijven. Streven naar zelfbehoud f. Voor het blanke volksdeel in Zuid- Afrika is het thans een kwestie van „to be or not te be". Voor de idealisten of schijnidealisten moge het dan misschien geen verschil uitmaken, of de blanken in dit land al of niet zullen overleven, of een gehele beschaving, door hen op gebouwd verloren zal gaan, als de Ban toe maar „recht" worde gedaan! Maar de gedachte, of dit „ideaal", is hier vol komen misplaatst en zou tot zeer nood lottige gevolgen leiden daarvan. In ieder (Advertentie! FijnFAAM fantastisch Contact tassen ,ses' en zeven' Kunstenaars beelden levensvreugde nit (Speciale berichtgeving) In opdracht van een massale protestvergadering, eind april in Johannesburg gehouden, geeft het bestuur van de „Nederlands- Vlaamse Publiciteitsvereniging", waarin de Nederlandse en Vlaamse immigranten in de Unie zijn ver enigd, in bijgaand artikel een uit eenzetting van haar standpunt over de achtergrond van de recente ge beurtenissen in Zuid-Afrika. Deze ,.open brief" is ondertekend door D. P. Goosen, voorzitter, F. W. C. A. Bourquin, secretaris, M. van Donk, J. A. Damhuis, A. A. F. Teurlinckx. J. de Bruyn en D. H. P. Wijnbeek. geval hoe het ook zij de blanken, althans het overgrote deel in Zuid-Afri ka, zijn bepaald niet voornemens zich, letterlijk noch figuurlijk, als lammeren naar de slachtbank te laten geleiden! Behoort deze houding eigenlijk niet juist respect af te dwingen? Een houding wel ke voortspruit uit de bij ieder mens in geschapen eigenschap van zelfbehoud? Ondanks wereld-opinie, boycot-acties, protest-meetings en lastercampagnes! Het bestuur van de „Nederlands- Vlaamse Publiciteitsvereniging", geko zen door de massa-vergadering van Ne derlandse en Vlaamse emigranten, ge houden op 28 april jl. te Johannesburg, heeft gemeend en doet zulks in op dracht van genoemde protest-vergade- ring om ten sterkste te protesteren tegen de onware berichtgeving over Zuid-Afrika in de buitenlandse pers en de ware toestand, zover de plaatsruimte zulks toelaat, aan het Nederlandse volk bekend te maken. Mogen de aloude banden met het Zuidafrikaanse volk en de vriendschaps betrekkingen tussen beide volken, welke verloren dreigden te gaan, wederom ver stevigd worden en dat er een beter en meer begrip geboren moge worden voor het standpunt van de regering van Zuid-Afrika, welke tevens noodzakelij kerwijze op de bres staat, moet staan voor belangen, welke niet alleen het eigen land aangaan, maar de gehele Westerse wereld, die helaas met blind- I heid geslagen schijnt te zijn. Weergaloze BRYLCREEM aanbieding! VELE GULDENS WAARDE Nu voor slechts W ^3 Unieke map met 17 landkaarten en 500 tips voor 500 trips samengesteld door Dr. L. van Egeraat- bij aankoop van een tube BRYLCREEM Bij een tube Brylcreem van f. 1,85 krijgt u - zolang de voorraad strekt - voor slechts 90 ct een handige map met maar liefst 17 landkaarten plus 500 tips voor 500 genoege- lijke tochtjes naar de mooiste, vaak onbe kende plekjes van ons land. Een kostelijk bezit voor wandelaars, fietsers, bromfietsers, scooter- en motorrijders, automobilisten. Deze ideale „reisgids" vindt u uitsluitend bij uw Brylcreem verkoper! Dr. L. van Egeraat. de man die overal de mooiste en de rustigste plekjes kentdie 12 boeken en 33 reisgidsen heeft geschreven; die millioenen luisteraars en T. V. kijkers boeide met zijn reisverhalen - ja, hij stelde de Brylcreem map met de 500 tips voor 500 trips samen! m* de meest 2 verkochte haarcrème ter wereld tY Beecham (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N.V.-Amsterdam (Van onze parlementaire redacteur) De wettelijke regeling van de voetbaltoto, waarmee de Tweede Kamer vandaag begint, is voor de politici nog een onoplasbare puzzel. Het lijkt zo eenvoudig. Alleen een minderheid van AR (14 Kamer leden), CHU (12 leden) en SPG (3 leden) is er tegen, ongeacht de hoogte van de hoofdprijs. De grote meerderheid van KVP, PvdA, (en kele fractieleden uitgezonderd), VVD, PSP en Communisten, heeft geen principiële bezwaren tegen een voetbaltoto. De zaak lijkt dus heel eenvoudig. Maar. in werkelijkheid is de kwestie zeer ingewikkeld Niemand weet nog hoe men er uit moet komen. Wellicht iiatler voor schorsing overleg Moge het contact tussen de Europese Zes en de Zeven nog niet tot een concreet resultaat hebben geleid, op één punt alvast hebben zü elkaar wel gevonden, zij het op een ander niveau dan de economische betrekkingen en op een plaats waar men een dergelijke ontmoeting niet verwacht zal hebben, namelijk in de Peter Stuyvesant fabriek te Zevenaar. Het niveau waarop deze ontmoeting lag was het terrein van de schilderkunst, en het belang hiervan ondanks het ontbreken van spectaculaire economische aspecten, toch wel zodanig, dat het de aanwezigheid rechtvaardigde van o.a. Prins Bernhard en nir. H. J. Reinink, directeur-generaal voor de kunst en buitenlandse culturele betrekkingen. Het betrof hier de overdracht van de Peter Stuyvesant collectie, een verza meling werken van kunstenaars uit 13 Europese landen, de zes van de EEG en de zeven van de EFTA. Op initiatief van de Peter Stuyvesant fabriek te Ze venaar hebben de Fondation Europien- ne de la culture (onder voorzitterschap van Prins Bernhard) en de Stichting „Kunst en Bedrijf", deze kunstenaars uitgenodigd een werk te leveren voor deze collectie waaraan een gemeen schappelijk onderwerp ten grondslag zou liggen: „de levensvreugde". Dit thema werd gekozen omdat het van het begin af het doel van de initiatiefne mers was deze collectie een plaats te ge. ven in de werkruimte van de fabriek waar zij het personeel meer levens vreugde zou schenken. De symbolische overdracht van collectie geschiedde gis termiddag door mr Reinink in aanwe zigheid van een select gezelschap van kunstenaars, burgemeesters e.a Prins Brnhard arriveerde later. De heer Rei nink merkte in zijn toespraak o.m. op, dat het de bedoeling is dat andere be drijven het voorbeeld van de Zevenaarse fabriek zullen volgen, waardoor de mo gelijkheid geschapen zou worden voor een uitwisseling van collecties. Of dit zal lukken hanet echter af van de reac ties van het personeel. Hij noemde het voorts van waarde, dat waar het be staan van alledag grotendeels buiten de cultuur omgaat, en mede gezien in het licht van de tweede industriële revolutie de kunst in het leven wordt ingevoerd. De Stuyvesant-collectie noemde hij een poging om de kunst niet alleen langs de weg van de industriële vormgeving, maar ook door het schilderij in het ar beidersleven te integreren. Na de over- dracht volgde de bezichtiging van de collectie die in de werkruimte van de i fabriek is opgehangen en uit grote doe ken bestaat die van verre zichtbaar zijn. Op enkele uitzonderingen na zijn het alle abstracte werken, waarin dc 13 I kunstenaars, o w. de Nederlander Jef i Diederen, ieder op hun eigen wijze ge- I tracht hadden het begrip levensvreugde uit te beelden. De meeste van hen zijn nog jong en in vele gevallen nog niet bekend buiten de grenzen van hun eigen land. Ze hebben voor zij aan het werk gingen allen de fabriekshal in vol j bedrijf bezocht om zich een voorstelling te maken van de ruimte waarin hun I werk zal komen te hangen Prins Bern- I hard werd tijdens de bezichtiging rond- i geleid door de gedelegeerd commissaris de heer A. Orlow uit Amsterdam Na de bezichtiging liet de Prins de kunstenaars aan zich voorstellen. Boven het debat hangt de dreiging van een kabinetscrisis (waarover PvdA, PSP en de Communisten zich geen zor gen maken, maar die de andere partijen niet wensen) als een amendement voor een onbeperkte hoofdprijs zou worden aangenomen. Het kabinet heeft zich I daarover wel niet uitgelaten, maar men meent algemeen te moeten aannemen, dat in dat geval de twee AR-ministers en de twee C.H.-ministers zouden af- I treden en dat leidt dan tot een complete j kabinetscrisis. I Vanwege die dreigende kabinetscrisis, l is er geen meerderheid voor een onbe- perkte hoofdprijs. Enkele maanden ge- leden heeft de fractieleider van de KVP I prof Romme, reeds geschreven dat in het belang van een hartelijke samen- I werking de (zogenaamde) regerings partijen rekening moeten houden met eikaars gevoelens. De KVP is zeer ge- I hecht aan de samenwerking met AR en CHU en die partijen wil zij niet voor het hoofd stoten door een onbeperkte hoofd prijs in de voetbaltoto door te drukken. Maar prof. Romme vindt wel. dat de door de regering voorgestelde hoofd- prijs van f25.000 te laag is. Hij dacht destijds, voorlopig en volkomen vrijblij- blijvend aan f.~50.000. Geen meerderheid Zonder de steun van de KVP is er I geen meerderheid voor een onbeperkte J hoofdprijs. Een lid van de KVP-fractie, 1 mr. Blaisse, heeft wel een amendement ingediend voor een onbeperkte hoofd- prijs, maar mr. Blaisse heeft in dit ge val niet gehandeld met instemming van de gehele KVP-fractie van 49 leden Misschien staat hij wel helemaal alleen. In ieder geval zullen slechts enkele KVP-ers hem eventueel steunen. Als voorstanders van een onbeperkte hoofdprijs blijven dan over: PvdA (48 leden). VVD (19 leden). Communisten (3 leden), PSP (2 leden), samen 72 le den. Maar enkele protestants-christelij ke leden van de PvdA vallen zeker af. waartegenover dan enkele leden van de KVP als voorstanders zouden kunnen staan. De vereiste meerderheid van 76 leden (de helft plus 1 van de 150) lijkt hoogst onwaarschijnlijk. En indien al een dergelijk amendement zou worden aangenomen, is de verwachting dat de regering het ontwerp-totowet intrekt en dat de AR- en CH-ministers aftreden, waardoor een kabinetscrisis zou ont staan. In het laatste kabinet-Drees had den de twee AR-ministers aan hun toe treding de voorwaarde verbonden dat er geen wettelijk geregelde voetbaltoto zou komen. Natuurlijk kan afwezigheid van leden een verrassende uitslag opleveren. Het Kamerdebat speelt zich daarom af op de rand van een kabinetscrisis. Theorie Het verluidt, dat voor het kabinet een hoofdprijs van f. 50.000 nog aanvaard baar zou. Maar voor PvdA, VVD en an dere voorstanders van een onbeperkte hoofdprijs is misschien alleen een ma ximum van f. 100.000. evenals in de Staatsloterij, nog net tegenover hun kiezers te verantwoorden als onvermij delijk compromis. Voor de PvdA moet echter een vraagteken worden gezet om dat zij op grond van politieke overwe gingen zich niet geroepen zal voelen mee te werken aan een compromis om de voortgezette samenwerking van de zgn. regeringspartijen en het voortbe staan van het kabinet-De Quay te red den. Een amendement met een hoofdprijs van f 50.000 is nog niet ingediend. In dien dat alsnog zou gebeuren, is de vol gende gang van zaken niet uitgesloten. Een onbeperkte hoofdprijs behaalt geen meerderheid. Een hoofdprijs van f. 50.000 behaalt ook geen meerderheid, omdat AR en CHU geen tot en dus geen ho gere prijs wensen, de PvdA als oppositie partij geen aanleiding vindt mee te wer ken aan een voor haar onbevredigend compromis en KVP en VVD samen geen meerderheid vormen, indien althans de ze partijen met een hoofdprijs van f. 50.000 als compromis genoegen zouden willen nemen. Ln Leopoldstad, de hoofdstad van de jonge Republiek Kongo, hebben in de afgelopen dogen bloedige ge vechten plaats gehad tussen leden van verschillende stammen en poli tieke groeperingen. Door middel van luidsprekers probeerden de mi litaire patrouilles, die intensief in de weer waren, de opgewonden menigte tot kalmte te brengen. W.-DUITSLAND NAM MEESTE NEDERLANDSE BLOEMEN AF In de eerste vijf maanden van dit jaar was West-Duitsland de grootste impor teur van Nederlandse bloemen, zo blykt uit een vandaag in Bonn gepubliceerde statistiek. De VVestduitse bloemenhande laren hebben de eerste vijf maanden van het vorige jaar voor een bedrag van 10.78 miljoen mark snijbloemen uit Ne derland ingevoerd. Deze invoer is in de overeenkomstige periode van 1960 tot 13.2 miljoen mark gestegen. De VVest duitse invoer van tuingewassen steeg van 3.58 mnl mark in het afgelopen jaar tot 4.51 min mark in dit jaar. Onbevredigend Dan blijft over het regeringsvoorstel met een hoofdprijs van f. 25.000, dat voor de overgrote meerderheid onbevre digend is een eveneens wordt verwor- pen. Het is dan vervolgens de vraag of de regering nog wel bereid is vergun ning voor de KNVB-toto te verlenen onder dezelfde voorwaarden als in 't af gelopen seizoen De regering heeft reeds geschreven, dat de huidige oplossing voor de KNVB-toto geen definitieve kan zijn en op den duur niet in het stel sel van de bestaande wet past. Men zit dan met de toto weer in een slop. De PvdA lacht prof. De Quay uit, die meen de met een kabinet in zee te kunnen gaan zonder bindende afspraken tussen de partijen. Om een impasse te voorkomen zullen de verantwoordelijke politici dus toch moeten streven naar een compromis dat j voor het kabinet en een meerderheid in J de Kamer (zij het niet van harte) aan- I vaardbaar is. Dat zou dan echter pas j mogelijk zyn nadat by stemming is ge- bleken, dat een onbeperkte prüs niet haalbaar is. Tijends die stemming hangt de kabinetscrisis in de lucht. Oppositie lacht Op welk bedrag het compromis kan worden getroffen valt onmogelijk te zeg gen. Een (te.) lage hoofdprijs blaast wind in de zeilen van de socialistische oppo sitie. De KVP wil rekening houden met de gevoelens van AR en CHU. maar om gekeerd zal zy verwachten dat die re- geringspartners haar niet te zeer in de benauwenis brengen tegenover de PvdA, want de overgrote aanhang van de KVP verwacht eigenlijk een onbeperkte hoofd prijs. De oppositie lacht uiteraard in haar vuistje om de moeilijkheden in de I regeringsparty en. Zij weet ook. dat in I de KVP nog steeds een stroming aan- wezig is die herstel van de samenwer king tussen KVP en PvdA verlang: I Het is nog niet te zien hoe men uit i de moeilijkheden zal komen. Er gaan geruchten, dat enkele leden van de CHU misschien bereid zijn medewerking :e i verlenen aan een verhoging van ce hoofdprijs, maar totnutoe heeft in de Tweede Kamer alleen de stem geklon ken, dat de CHU tegen iedere voetbal- toto is. Uit de aanhang van de CHU worden al brieven gestuurd aan de Ka merfractie van dat standpunt niet af te wijken. AR en SPG stemmen tegen het regeringsvoorstel en tegen elk amende ment. Wanneer men dan nog de positie van de PvdA in aanmerking neemt als oppositie-party, dan ziet men voor geen j enkel compromis een meerderheid, let- tend op het zeteltal van de verschillen- de fracties: KVP 49. PvdA 48 VVD 19 AR 14. CHU 12, SPG 3. CPN 3. PSP 2! Voorlopig houdt men er rekening mee. 1 dat het Kamerdebat nog weieens kan I worden geschorst voor nader overleg.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5