Magistrale prestatie van Han Bentz van den Berg Kerkelijk Leven Kredieten voor woningverbetering NEDERLANDSCHE HANDEL MAATSCHAPPIJ Overgangsexamens R.K. Lyceum Couperen van paardestaart nu verboden Kikvorsman Ahlrichs kijkt wat er met de Pier aan de hand is Terrein-vonnis in Oost-Dnitsland DINSDAG 5 JULI I960 Onder het Melkwoudin Holland Festival De alhier gevestigde Stichting Kunstmanifestaties slaagde er In onder auspiciën van het Holland Festival gisteravond in de Leldse Schouwburg onze stadgenoten kennis te doen maken met Dylan Thomas' „Onder het Melkwoud", dat tijdens het seizoen 1957/58 door de Nederlandse Comedie onder regie van Han Bentz van den Berg met groot succes werd opgevoerd. Voor onze stad ging destyds dit toneel - evenement verloren, omdat het Leidse toneel te weinig ruimte bood voor de enorm uitgebreide toneelbouw. Thans werd dit bezwaar overwonnen, doordat Han Bentz v. d. Berg, die bij de opvoeringen in 1957/58, waaraan 31 artiesten medewerkten reeds het grootste deel van de tekst als eerste en tweede stem voor zijn rekening nam, alle rollen vertolkte, waardoor de toneelbuow achterwege kon bleven. De Engelse dichter en proza-schrijver I Hierin schonk hij ons momenten van Dylan Thomas, geboren in 1914 en over- grote schoonheid en diepe ontroering, leden in 1953, beschikte over een opmer kelijke fantasie «n grote zeggingskracht. Hij schreef het stuk oorspronkelijk on der de titel „Quite early one morning" voor de radio als een „spel voor stem men", waaraan hy tien jaar werkte en dat uiteindelijk als „Under Milkwood" ten gehore is gebracht. In 1956 werd het tijdens het Festival te Edinburgh voor het eerst als toneelspel opgevoerd en bleek zich nadien ook als zodanig te kunnen handhaven. De meesterlijke vertaling van Hugo Claus was er, maar zijn eigen woorden in een kort overzicht, „minder op ge richt equivalenten te zoeken om tot een gelijklopende Nederlands aandoende beeldvorming te komen, dan naar een zo getrouw mogelijke vertaling. De zeer zeldzame passages, die een betekenis te meer of te duidelijker hebben in het En gels, verliezen hierdoor niet zozeer. Het ritme is er, de weerklank is er. De lezer teerder dan de toeschouwer) zal meer getroffen worden door de authenticiteit van deze poëzie dan door het ontluiste rend Nederlands woord van dezelfde be tekenis, maar van meer vertrouwde aard." Dylan Thomas beschrijft in „Onder, het Melkwoud" het verstrijken van één enkele dag waarop de mensen van Lla- regyb ten tonele worden gevoerd in hun grotesk-ontroerende dagelijkse doen. maar ook in hun droom-wereld, als enige uitwijkmogelijkheid voor de soms te harde werkelijkheid, waaraan vooral Polly Garter, door de auteur met grote mildheid getekend, zich overgeeft. Het heeft geen zin de inhoud van het toneelstuk te beschrijven: de opzet van het werk leent er zich niet toe. Maar behalve de beide stemmen, die de ver bindende tekst vormen, zullen figuren als kapitein Kat, Rosie Probert, mr. en mrs Pugh, de bijna kinderlijk vertrou wende predikant Eli Jenkins, Polly Gar ter en Lord Kristal een blijvende indruk achterlaten. Met ogenschijnlijk verbluffend ge mak kweet Han Bentz van den Berg zich van de onvoorstelbaar moeilijke op gave, als verteller met vaak droge hu mor de scènes in te leiden, om daarna geheel op te gaan in het treffend juist uitbeelden daarvan. Grote bewondering hebben wij voor zijn kapitein Kat, zijn weergave van de ijskoude, pinnige mrs. Pugh en haar onderworpen, met moord plannen (die hij nooit zal uitvoeren) rondlopende echtgenoot en zijn inter pretatie van Domini Jenkins. De kroon op zijn werk zette hij door de wijze waar op hij de dichterlijke visie van de au teur op Polly Garter tot leven bracht. De schouwburg mag dan niet geheel gevuld geweest zijn, wat velen achteraf zullen betreuren, de aanwezigen hebben met gespannen aandacht het werk van drie grote kunstenaars, Dylan Thomas, Hugo Claus en Han Bentz van den Berg gevolgd en van hun grote waardering op ondubbelzinnige wijze blijk gegeven. Het schouwburgbestuur onderstreepte de langdurige, staande gebrachte huldiging aan de acteur door aanbieding van fraaie bloemen in de Leidse kleuren. B.H. Laura heeft te kampen met slecht weer De Laura is vanmorgen van start gegaan. Er waren 417 deelnemers, die tussen 7 uur en half 8 hun fietsen be stegen om koers te zetten na.ar Hoek van Holland. Omstreeks elf uur van morgen waren zij al weer aan de terug tocht begonnen. Er waren toen nog geen uitvallers. De fietsers hebben te kampen met regenachtig weer. Boven dien ondervinden zij moeilijkheden van de harde wind. NED. HERV. KERK Beroepen te Sln-Pancras G. van Noor dennen te Berkel en Rodenrijs. Aange nomen naar Eindhoven H. H. Tulp te Workum; naar Gouda (6de pred.pl.) L. Roetman te Wierden. Bedankt voor 's Gra- venhago-Loosdulnen (5de pred pl„ met bepaalde opdracht onder de vrljz. her vormden) P. E. C. Blom te Veendam. GEREF. KERKEN Bedankt voor Grijpskerk I. Meijer te Westerlee (Gron.); voor Hengelo (O.) (vac. R. Slofstra) C. Augustijn te Schip lulden. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Sint-Thomas (Ontarla. Canada) (Free Chr. Ref. Church) B. Bll- kes te Amsterdam-zuid. BAPTISTEN GEMEENTEN Aangenomen naar Haarlem G. W. Tü- man te Stadskanaal; naar Groningen J. A. Brandsma te Heerenveen. U wilt aan uw huis verbeteringen aan brengen. U schrikt echter terug voor de kosten van aanleg van oliestook, bouw van een garage, vernieuwing van sanitair of wat dan ook. Dit is het moment om met de N.H.M. te overleggen over een krediet voor woningverbetering, dat tegen een redelijke rente in bedragen van f 500,- tot f 5.000,- wordt verstrekt. Vraagt toezending van onze folder: Kredieten voor woningverbetering ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen Ne derlands recht: mej. E. H. van Gulik (Groningen) en de heren C. R. F. Kalff (Wassenaar), J. J. H. Gerritzen (Wassenaar), M. E. Jonker (Wasse naar) en J. C. Elshout (Leiden).; kan didaatsexamen Chinese taal- en letter kunde: mej. S. G. E. Paul te Leiden (cum laude). EINDEXAMENS RIJNLAND LYCEUM Geslaagd voor het diploma HBS-B: de dames: H. C. V. Stenger en E. W. van Eijsden en de heren: D. W. C. van den Burg, E. A. Burgemeister, R. Ch. D. E. Hasekamp, P. N. R. Keegstra (Oegst- geest, H. Lamet, K. G. Leijerzapf, H. D. de Nie (Oegstgeest), A. C. B. Peters, W. A. van der Pol, H. D. Prins, H. G. M. Sijthoff. W. Th. Wenkebach (Noordwijk aan Zee), P. Ch. Westerhof, E. D. Wolff, K. A. Zijlstra, A. G. Beelaerts van Blokland. K. M. Cohen, R. D. Diamant (Voorschoten), J. M. den Duik (Katwijk aan Zee), D. F. Feenstra en B. J. Haas. dijk. Afgewezen 4 kandidaten. De exa mens duren voort. Waar geen woon plaats vermeld staat, is deze Wassenaar. AVOND-MULO Van de zes kandidaten voor het aan vullend examen Mulo-B (wis- en na tuurkunde) slaagden de heren: D. T. Rijzinga (Alphen a. d. Rijn), J. A. Wil- lemsen (Leiden), W. C. Brussee (Zoeter- woude), A. Mugge (Voorschoten) en C. van der Graaf (Leiden). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Willem Charley, zn. van W. Witteman en A. Gortzak; Maria Anna, dr van W. A. van Heel en J. M. A. van Doeveren; Ronald Hermanus Leonardus, zn. van H. A. Stuifzand en P. M. C. J. Peijnenborg; Pleter, zn. van H. Siera en M. D. Brandt, René, zn. van W. Dool en J. Laman, Jacques, zn. van J. Buis en A J. van Venetiën; Theodorus Antonius Petrus, zn. van A. T. van der Maat en G. M. J. van der Weijden; Petrus, zn. van J. Sie ra en P. van Hecke; Henri Jaques. zn. van A. H. KraaiJ en P. Boertlen; Conne Emmy dr. van G. P. J. Corba en E. W. M van d. Lof, Anne Marie, dr van M. J. de Wit en M. van der Neut; Wlllemiene, dr. van A. Beij en A. van den Nieuwendijk; Ca- rolus Adrianus Franclscus, zn van C. G. Bode en E. Rietveld; Perry Lucien. zn. van F. Sanders en S. Segaar; Hendrik, zn. van M van 't Wout en H. W. Rel|n- - - - - h. De- goud; René Eugène, zn. van vilee en P. J. M. van den Bere; Ellen Lydla, dr. van A. Guijt en L. Hus; Jo- landa Esmeralde. dr. van H. P. Olivier en M. W. E. Neuteboom; Rudi Anthonlus Leonardus, zn. van A. J. Baars en G. A. M van der Haagen; Peter Willem, zn. van G. Kuipers en C. Huiissoon; Albertus Gerrlt, zn. van M. W. Rietveld en A. J. Boele; Ingrld, dr. van J. A. C. Kerstens en J. Hoogerdijk; Jacqueline Yvonne, dr. van I. Zlrkzee en C. de Vries; Johanna Nicollne. dr. van N. W. Schoneveld en A. H. Zandbergen. Dirk, zn van H. Klein en A. Glasbergen; Catharine Wfjnande. dr. van C. C. Akkerman en A. Holleman; Hans, zn. van P. van der Heijden en A. P. Ultee; Mensje Elizabeth, dr. van P. Geijteman en K. Schuitemaker. GETROUWD G. A. W. van den Oord en T. S. P. Krul J. J Slewe en H. G. M. M. Kradolfer; J de Boer en N. Batelaan; G. Ouwerkerk en J. de Jong; J. F. W. van der Mee en C. J. Slewe. OVERLEDEN T. Brandt. 91 Jr.. man; G. N M. Zon neveld, 6 weken, zoon; A. Klinkenberg, 50 Ir., echtgenote van N. de Jong; M W. C. M. Conljn. 28 Jr., man; D. van der KaaiJ. 76 Jr., man. Bij het R.-K. Lyceum ,,St.-Bonaven- tura" (H.B.).) zijn in afdeling A bevor derd van de 4e naar de 5e klas: Wim Adriaanse, Jacquluene de Bruin, Rog Cuvelier, Henk v. d. Geest, Hans de Graaf, André de Jong, Hans Kagie, Gerrie Kampert, Rob Karthuis. Henri de Klerk, Theo Koekenbier, Resi de Kousemaeker, Ruby Loppé, Peter van Paassen, Ben Polanen, Elie Scheerder, Dick Smit, Jan Sommeling, Wil Vee- ren, Kees Wagenaar. Henk Westgeest, Leo de Graaf, Rob Winnubst. Afdeling B, bevorderd van 4e naar 5e klas: Gerard van Dijk (met lof), Jan van Dijk, Jan Grimbergen, Bert Klaverweijden, Jan Kleijs, Jos Run derkamp, Piet Schrama, Hans Ver berg, Paul Waals, Wim Westgeest, Frans v. d. Zon, Joop Singeling, Jos v. d. Bosch. Afdeling A, bevorderd van 3e naar 4e klas: Hans Aalbersberg, Peter Luys- terburg, Wim Pieterse, Frans van Re- mundt, Leo Rijnbeek, Jan Verkerk, Sjaak van Ereukelen, Peter Rozestra- ten, Joep Sala, Arnold Bisschop, Barry Loppé, Joop v. d. Ploeg, Henk Grave- maker, Thea Poodt, Hans Blom. Afdeling B, bevorderd van 3e naar 4e klas: Jan v. d. Eerden. Gerrit de Groot, Hans Jansen, Gé Kuyper (met lof), Ray Peterson, Hans van Reisen, Jan Remmerzwaal, Wil de Ruyter, Jo Simmerman, Jan Smit, Louk v. d. Voort, Bram Valk, Franz van Beuke ring, Jan Glezen, Ton Goddijn, Theo v. cl. Klaauw, Frans Klein, Hans van der Linden, Thijs van Zaal, Rob Bots, Geert-Jan van Geloven, Sjaak Hekker, Dennis Hollander, Frans Koppers, Riet van Niekerk, Kees van Reisen, Goof Roozen. Van 2e naar 3e klas: Rudie Alke made, Fred de Groot, Joop de Haas, Peter de Kier, Kees de Klerk, Sieg fried Nuyen, Adrie Oosterman, Louk Roozen, Sjaak van Teeffelen, Louk Voorn, Willem Ammerlaan, Menno Ar- noldus, Hans Bots, Jan Breedeveld, Pe ter Deen, Jan Droogh, Fred Goddijn, Herman Jansen, Nico v. d. Kleij. Wim Langezaal, Han v. d. Meer, Norbert Neuwahl, Rob Opdam, Leo v. d. Poel, Sjaak van Ruiten, Hans van Velzen, Kees Walenkamp, Albert van Wierin- gen, Paul van Noort, Alphons Guiaux, Ton v. d. Heijden, Frans Knijff, Chris Langezaal. Paul Saris. Johnny Sede- laar, Theo Steinebach, Kees van Vliet, Jan-Hein Walenkamp. Sjaak Zandber gen, Lous Balleur, Hans Brom, Bep Dieben, Harry van Fulpen, Hermien van Groeningen, Albert Hug. Rudie Rombouts, Frans Smit, Wim Stol, Ber- thy Vlietvlieland, Jaap van Zaal. Van le naar 2e klas: Miel Aartsen, Ruud Dessing. Jozef van Eisen, Leon Floor. Joep Hocks, Gerard Lelieveld, Leo Luiten, Gerard Vollebregt, Joop Vreeburg, Wilbert van Woerden, Jaap Hogeling, Leander Jansen, Tom v. d. Poel, Jan la Rivière, Emiel Scholtz, Tonnie Snijers, Clemens Stolwijk, Jaap Vink, Jos van Buytenen, Bert van der Aart, Wim Bierman, Albert de Jong, Antoon Koek, Peter de Wekker, Jan van Benten, Ton Blom, Gerard v. d. Burgt, Jimmy Gottschalk, Gerard v. d. Heijden. Leo Hoogeboom, Paul Laag land, Piet Onderwater, Ad van Slinger land, Harry Stol, Steven v. d. Voort, Cor van Zijp, Leendert Bal, Peter v. d. Bosch, Han Damen, Ger-Jan van Engelen, Frans van Galen, Rob Ger- bracht, Piet van Goosen, Wim v. d. Heijden, Carel Kólmann, Theo Kriek, Peter van Leeuwen, Wim van Noort, Rino Tetteroo, Ton Tetteroo, Lex Vos de Wael, Wim de Vrind, Mart Wasse naar, Jan Heemskerk, Yves v. d. Poel. Overgangscexamens van gymnasium afdeling alpha: bevorderd van 5e naar 6e klas: Hans Alkemade, Rogier Cho rus, Kees Frijters, Wim Hartog, Eddy Heslenfeld, Jan Roozen (met lof), Hans Malmberg. Afdeling betha: bevorderd van 5e naar 6e klas: Piet v. d. Aart, Jan Brand, Ton Duyvestein, Winfried Flapper, Jan v. d. Geest, Wim de Haas. Sjaak v. d. Krogt, Hans Michalides, Jos van Nie kerk, Kees Pleij, Adrie Rotteveel, Frans Slobbe, Luciano Spadon, Hans v. d. Spek, Aad van Ulden, Frank Walen kamp, Pim Walenkamp. Afdeling alpha: van 4e naar 5e klas: Wim v. d. Aart, Sjaak Beelen, Henk weU, Jan van Winden, Ruub van Beem, Hans Hageman, Chris v. d. Klugt, Jan van Leeuwen, Sinne v. d. Weide. Afdeling betha: van 4e naar 5e klas: Joop v. d. Berg, Bart van Brussel, Han Duindam, Paul Gubbens, Henk Loh- man, Leo v. d. Meel, Niek Neuwahl, Frank Schinkel, Hans Smeets, Jasper Zuydervliet, Niek Fennes, Henk Grim bergen, Harry de Hey, Hans Juffer- mans, Martien Manshande, Hans Pe- terse, Kees Röling, Miel Stiekema, Rob Tonino, Albert Ulijn, Jules Verlaak, Guido Vosters, Harry Wenting. Van 3e naar 4e klas: Hein Dingjan, Ate Flapper, Han Gieske (met lof), Herman Groothuis, Ton Hakkaart, Roy Haverkamp, Sandor Huybers, Lodewijk Kallenberg (met lof), Just Kerckhoff, Hans v. d. Kleij (met lof), Chris Meijer (met lof), Adrie Overgaag, Arno Sar- neel, Rob Scheerder (met lof), Ton van Velzen (met lof), Maarten Weijers, Theo de Wit, Butger-Jan van Woerden, Piet Bik (met lof), Fred Blokhuizen, Sjaak Broekhuizen, Kees de Hollander (met lof), Henk v. d. Hulst, Ben de Jong, Ton Konter (met lof), Sjef v. d. Linden, Jos Ragas, Harro Ruyzenaars, Jan Westgeest (met lof), Kees West geest (met lof), Joop Zuydervliet. Van 2e naar 3e klas: Bert Burgers, Hugo Duyvenvoorde, Han v. d. Erve, Rob Fabrie, Joop Gillissen, Tom Ho- genelst, Gé Hoogervorst, Hans v. d. Horst, Jan Jansen, Piet Jonkheer. Kees Klein, Wim de Kier, Rob Michalides, Peter Otgaar, Bavo v. d. Poel, Paul Runderkamp, Harry Stuivenwold, Jan Vink, Henk Witteman, Arthur Böch, Ton v. d. Geest, Ambro Gieske (met lof), Dick Huigsloot, Kees Kallenberg (met lof), Ger Kraan, Rob Kramp, Chiel v. d. Poll, Hans Smittenaar, Ton Snelderwaard, Han Wallaart, Jan-Juust Witkam, Kees Zoet, Ben Zonderop, Piet Zuydwjjk. Van le naar 2e klas: Jan-Hein Berg- meyer, Peter v. d. Bosch, Kees Grim bergen, Fred v. d. Meer, Martien Men ken (met lof). Ad van Noort, Martien Pannebakker, Aad Stolwijk, Jeroen To- lenaar, Jos Verkleij, Serenus v. d. Zon (met lof), Ton Biegstraten, Kees Bot, Hans van Diest, Frans Manshande, Aad van Swieten, Louis Wever, Jan Elder- horst, John Belt, Ben van Cleef, Hans de Groot, Jan Matze, Cok v. d. Salm, Fons Stikvoort, Simon Stolwijk, Harry v. d. Tuin, Sjaak Vis, Ben de Croock, Fred Gröndemann, Jos van Kempen, Nico Nieuwenhuizen (met lof), Paul Tio, Dick Wesseling, Ton de Wit, Al phons Wesselman, Frits Houtman, Theo van Kampen. Alsnog geslaagd voor diploma gym- nasium-betha: Ben Zonneveld, Noord- wijk. Plan van de KRO Volksontwikkeling via radio tv en schriftelijke cursussen De KRO heeft een plan opgezet voor de ontwikkeling en onderwijs voor volwassenen kuiten school verband met de hulp van radio en televisie. Men heeft hiervoor de benaming „avondcollege" gekozen. Het plan beoogt tevens tegemoet te komen aan de oplossing van het vrije-tijdsprobleem, nu en in de toekomst. De KRO ziet in deze onderneming in het algemeen geen project voor pro- grammasamenwerking met de andere omroepverenigingen. De KRO meent in tegendeel, dat zij dit onderwijs aan vol wassenen met behulp van radio en te levisie zelfstandig ter hand moet nemen. Voor het project „avondcollege" is con- Nieuwe wet op de dierenbescherming De Tweede Kamer heeft gistermiddag met algemene stemmen de nieuwe wet op de dierenbescherming aangenomen. Te voren was met 56 tegen 52 stemmen bü verrassing het amendement aangeno men van mejuffrouw Schilthuis (PvdA) met de strekking het couperen van paadenstaarten te verbieden. Voor stemden PvdA en een aantal leden van andere partijen. Met 32 tegen 76 stemmen werd het amendement verworpen van mejuffrouw Ten Broecke Hoekstra (VVD) om het couperen van de oren van honden toe te staan. Dat wordt dus in de nieuwe wet ook verboden. Voor het amendement stemden de WD en een aantal leden van andere partijen. Verworpen werd voorts, met 39 tegen 67 stemmen, het amendement van de heer Van Rijckevorsel (KVP), volgens hetwelk honden en katten, die zich zon der toezicht bevinden op percelen van vreemden en daar overlast veroorzaken, straffeloos zouden mogen worden ge dood. De voorstemmers waren afkomstig uit verschillende partijen. Onder luid gelach stemde de heer De Kadt (PvdA) tegen. Allicht I Als maatregel tegen stropende hon den en katten, die lijden veroorzaken aan schapen, geiten, kippen, enz. en grote financiële schade berokkenen aan de eigenaren, werd met algemene stem men het amendement aangenomen van de heer Diepenhorst <CHU). Volgens dit amendement zal de politie bevoegd zijn honden en katten, die in het donker zon der toezicht worden aangetroffen te vangen. Honden en katten, die (ook overdag) op vreemde erven of in het veld zonder toezicht worden aangetroffen en een onmiddellijk gevaar vormen voor het vee, mogen door de politie worden gevangen en eventueel worden gedood ter afwering van het gevaar. Het voor stel van de regering voor het geven van advies een Raad voor de Dierenbescher ming in te stellen; wed bij zitten en opstaan met grote meerderheid verwor pen. tact gezocht met katholieke organisa ties, die zich niet met radio-omroep be zighouden. Vertegenwoordigers daarvan hebben zitting genomen in een advies raad. Het leerplan voor het wintersei zoen 19601961 is onder auspiciën van deze raad tot stand gekomen. De nieuwe methode ondervangt de voornaamste bezwaren van radio-onderwijs, namelijk dat er geen contact bestaat tussen le raar en leerling. De KRO tracht dit euvel te ondervangen door de lessen via radio en televisie met schriftelijk onder wijs te combineren. Daarvoor is contact opgenomen met het Nederlands Schrif telijk Studiecentrum van de paters Au- gusteinen in Culemborg. Het radioprogramma zal 1 oktober starten, de televisie-voorlichting later. Onderwerpen van het radioprogramma U weet, dat de 25-jarige Pari- sienne Maria Calvi op aandrang van de Parijse kunsthandelaar- en kenner, George Recio, door 27 Franse kunstenaars is vereeuwigd in de hoop tot een volmaakte uit beelding van „Eva 196(7* te komen In de „Galerie Kartina" te Amster dam hangen nu al deze kunstwer ken. Vanzelfsprekend moest Maria naast een van haar vele portretten poseren. zijn: democratie. Europa opvoeding ln het gezin. Er wordt een cursus Neder landse taal gegeven vla de televisie, welk programma dan zal beginnen tegen het eind van het jaar. Men kan na het vol gen van deze cursus een diploma ont vangen. De waarde van dit diploma wordt gewaarborgd door de rooms-ka tholieke lerarenvereniging „St.-Bona- ventura", waarbij de vereniging de voor waarde heeft gesteld, dat de leerstof van de cursus nauwkeurig werd omschreven en afgebakend door enkele bevoegde Neerlandici-leden van de vereniging. Materiaal ligt verspreid op de zeebodem (Van onze Haagse redactie) Kikvorsman Maarten Ahlrichs weet wat er van hem wordt verwacht: zo snel mogelijk.een situatie-tekening leveren, aan de hand waarvan de bergers kunnen vaststellen, hoe zij door de zee verzwolgen bouw- steigers, Menckstelling en Hollandse heistellingen van Schevenins wandelpier-in-aanbouw uit het water kunnen halen. Hoewel hij al twee jaar werkt voor de .Eerste Nederlandse Kikvors service" van het bergingsbedrijf W. Smit en Co. in Rotterdam en daarvoor het vak leerde bij de Marine, vindt hij het geen eenvoudige opdracht. .Zondag heb ik voor het eerst gedoken bij de pier. De zee was echter te ruw. Ik kon geen hand voor mijn ogen zien. Maar eens kijken hoe het nu gaat Toen hij dat zei, draaide de motor al van de Scheveningse kotter „Alida", die hem compleet met zijn arsenaal aan tou wen, branders, zuurstofflessen en zwem vliezen naar de pier zou brengen. Want er is haast geboden bij de uitvoering van T oelatingsexameii Clir. Lyceum Voor het toelatingsexamen van het Chr. Lyceum te Leiden zijn geslaagd: Johan Ancher, Trijntje Asselman, Ha- gina Baartse, Sikolina den Bak, Catha- rina Barnhoorn, Antonius Bavelaar, Herman v. d. Berg, Judith v. d. Berg, Nieske Bergsma, Jacobus v. Berkum, Antje Bloem, Jan Blom, Selma Blonk, Willem v. Bockom Maas, Rudolf de Boer, Cornelis Bogaards, Linze Boon stra, Robert Boot, Simone Robbers, Ja cobus v. d. Broek, Jacobus Buitink, Dick v. Buren, Willem Buurman, Enno Bijleveld, Wijnand v. Dam, Willem v. Doornik, Arjan Eigenbrood, Jan Fa- bery de Jonge, Leo Ginsel, Geertrudo Glasbergen, Catharina Guldemond, Cor nelia den Haan, Willem Hagen. Albert Hasper, Marius Hebly, Gideon Hekster, Marinus Heule. Margaretha Heuxel- man, Johanna Hermans, Elisabeth den Hollander, Edith v. Holtz, Richard v. Holtz, Jacobus de Hoog, Mathilde Hou- wing, Hans Hufkens. Hille-Johann Huigens, Rien de Jonge, Christophec Kaufman. Willemina Kedde, Mathilde Ketting, Maya Klein, Ingrid Kluit, Al- mar Koning, Nicoline Korenhof, Dirk Kraay, Abraham Kranenburg, Cornelis Kromhout, Hennie Kromhout. Simon Kruit, Dirk Krijgsman. Wilhelmus id. Kwaak, Gerrit v. d. Laan, Peter La- van Berkel, Marcel v. d. Bosch, Leo man, Martinus v. d. Lee, Matthys v. Hartog, Hans Hoogervorst, Kees Ver- Leeuwen, Piet Leurink, Kees Loeve, Johanna Marcelis, Adrianus v. d. Ma- rel, Adriana Marijt, Louise Matze, Ber- tien Merkelijn, Jan v. d. Meulen, Pau- lus v. d. Mey, Carl v. Meyenfeldt, Wil lem Meyerink, Constance Meyrink, Lien Meyers, Cornelia Mieog, Peter Mulder, Franciscus v. d. Mooren, Ma ria v. Nes, Angenita v. d. Niet, Jaco- bups v. d. Niet, Johannes v. Nieuw koop, Hermanus Nievaart, Quinla Nolle, Willem Nyenhuis. Willem Oos- terom, Joning Ouwehand, Nicolaas Parlevliet, Freja Passchier, Cornelis Plug, Hendrik Posthumus, iRenko Prins, Johan Rade. Nico Rade. Jan- neke Reyenga, Martien v. 't Riet, Ro nald Rotteveel, Sjoukje Rullman, Jo han v. Rijn, Van Rijnswou, Let San ders, Cornelis Schipper, Louis Schip per, Hans Scholten, Dirk Schonenberg, Jacob Schouten, Johanna Sepers, Ca- relius Slaman, Paulus Smit, Mark Smits, Geertrui Smittenaar, Anton Sneeuw, Martinus v. Sprang, Peterne- lia Star, Cornelis v. Seenwijk, Marinus Sterk. Margaret Storm, Dirkjan van Straten, Willem Stuiver, Adrianus v. d. Tang, Caspar Teekens. Gerard Ti- man, Thomas Treurniet, Hendrik Tijs terman, Kaatje Verduyn, Marianne Verlinde, Aagje Verwey, Johannes Vis, Abraham de Visser, Geertje Visser, Maria de Vos, Anna de Vries, Jacobus de Wacther, Jacob v. d. Weerthof, Ali da Wijlage, Johannes v. Wijnen, Helena Zandbergen, Pieter Beckers, Bastiaan 't Jong, Jan Duindam, Jacob Korbee, Robe v. Duuren, Arig-Jan v. d. Meer. Afgewezen 43. (Van onze correspondent in Bonn) De 29-jarige voormalige eerste luitenant van de Oostduitse com munistische Volkspolizei, Manfred Smolka, is op 5 mei j.l. in de Oost duitse stad Erfurt ter dood ver oordeeld, zo deelde gisteren te Bonn het Westduitse ministerie voor Al-Duitse zaken mee. Of het vonnis reeds is voltrokken, is in Bonn nog altijd niet bekend. De Westduitse regering sprak in een bekendmaking tot de gehele wereld gistermiddag van een nieuw ter- reur-vonnis van de Oostduise communistische rechtbanken, die in de loop der jaren vele doodvonnis sen hebben uitgesproken en laten voltrekken. Smolka was tot 1958 lid van de Volks- politie. Na politieke debatten was hij, op straffe van gevangenneming, ge dwongen naar West-Duitsland te vluch ten. Hij moest evenwel zijn gezin in Oost-Duitsland achterlaten. Op 22 augustus 1959 poogde Smolka voor de vierde keer aan de Oost-West- duitse grens zijn vrouw en kinderen te ontmoeten. Kennelijk ging het daarbij om een door de Oostduitse spionage dienst in elkaar gezette scène. Het bleek namelijk dat Smolka en zijn vrouw beiden waren verraden: de man werd .hoewel hij op Westduits grond gebied stond, beschoten, daarop ge wond naar het Oostduits grondgebied gesleept. Van het doodvonnis is geen hoger beroep mogelijk geweest. Een verzoek om begenadiging is door het Oostduitse communistische bewind in Oost-Berlijn afgewezen omdat het flier, volgens de Oostduitse leugenaars en verkrachters van mensenrechten gaat ,,om een zeer ernstig geval van sabo tage en spionage voor de Westduitse militaristen en revanchisten De Westduitse regering heeft gisteren ten scherpste tegen dit doodvonnis ge protesteerd. In West-Duitsland zelf is de doodstraf afgeschaft, in Oost-Duits land is zij altijd blijven bestaan, waar bij vooral de vrouwelijke communisti sche minister van Justitie Hilde Benja min de laatste jaren een meedogenloze hardheid aan de dag heeft gelegd. deze opdracht. „Het begon trouwens al heel goed, zondag." zei de heer Smit van het bergingsbedrijf. „Met een bekeuring. Wij hadden de auto buiten ons weten geparkeerd op een plaats op de Boule vard bij de pier, waar we niet parkeren mogen. Enfin, ik ben naar de politie ge gaan en ik heb gezegd: als jullie de bouw van de pier snel weer op gang willen brengen, moeten jullie ons toestemming geven om de wagens met materiaal daar neer te zetten. Dat komt nu ook in or de Op de pier zelf houdt men het werk thans zo goed mogelijk aan de gang. Men is begonnen met het volstorten van de holle betonnen palen, die reeds wa ren geplaatst. Het wachten blijft ech ter op de situatie-tekening, die kikvors- man Alhrichs moet leveren. Het Is daar na de bedoeling om het gezonken mate riaal met drijvende bokken, die waar schijnlijk uit Rotterdam zullen komen» te lichten. Een werk dat veel gemakke lijker lijkt dan het wel is. „Als het maar snel mooi weer wordt", zei de kikvorsman Ahlrichs, „dan kun nen we vlot werken". Men heeft bij de pierbouw de hulp van de kikvorsman ingeroepen, omdat deze veel meer bewegingsvrijheid onder water heeft dan de in zwaar pak gesto ken gewone duiker. En dat is wel nodig, want de kikvorsman heeft reeds kunnen vaststellen, dat het weggeslagen mate riaal tamelijk verspreid op de zeebodem ligt.... SPORTIEVE SPETTERS

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4