Prijsverlaging ongetwijfeld de beste reclame voor Europese eenwording Ook Engeland hoort bij Europa VIJFTIEN JAAR TUCHTHUIS VOOR LUNEBURGS PYROMAAN Met een enkel woord Agenda DINSDAG 5 JULI 1960 Europees debat in Tiveede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) Als verlaging van de invoerrechten in het onderlinge handelsverkeer tussen de E.E.G.-landen tot uiting komt in prijsverlaging, zal dat de beste propaganda zijn voor de Europese eenwording. Dat werd gisteren in de Tweede Kamer gezegd tijdens het speciale debat over Europese zaken. „Maar hoe denkt de regering die prijsverlaging te verwezenlijken?", vroegen de heren Van Dijk (VVD) en Samkalden (PvdA). Totnutoe krijgt men de indruk, dat de importeurs de verlaging incasseren als een extra winst voor zichzelf. Daarom is de vraag belangrijk omdat na de tien procent verlaging per 1 juli j.l., de invoertarieven met ingang van 1 januari a.s. wederom met tien procent worden verlaagd. Minister De Pous (Economische Zaken) geeft vandaag antwoord. invoerrechten voor industrieprodukten in het onderlinge handelsverkeer van de EEG-landen in een jaar tijds worden verlaagd met twintig procent, maar voor landbouwprodukten waarbij Ne derland vooral belang heeft slechts met tien procent. „Onze onderhande laars hebben zich door de Fransen laten beetnemen", verweet prof. Samkalden de ministers Luns (Buitenlandse Za ken) en Marijnen (Landbouw) Zijn zij die bewuste nacht in slaap gevallen? Alleen de heer Biesheuvel zei duidelijk in weerwil van kritiek toch positief te staan tegenover de Europese landbouw voorstellen. Dat zal tenslotte wel moeten omdat de Europese landbouwpolitiek wordt doorgezet. Op 19 juli komt de Raad van Ministers weer bijeen om er beslissingen over te nemen. Er wordt noe steeds naar gestreefd in het najaar met de Europese landbouwpolitiek te Motie over Togoland in overweging Vele Nederlanders vrezen, dat de Eu ropese gemeenschappen de neiging heb ben hun grenzen moeilijk doordringbaar te maken voor internationale concur rentie en dat zij aldus de wereldvrijhan del, waarbij Nederland zo'n groot belang heeft, zullen beperken. Het handelsver keer moet zo ruim en zo vrij mogelijk zijn. Er is daarom gisteren veel gespro ken over „de proefballonnetjes", die in Engeland zijn opgelaten over een toe treding van Engeland tot de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) en voor atoomenergie (Eura tom), maar niet tot de Europese Eco nomische Gemeenschap (EEG). Men sprak er zijn voldoening over uit, dat in Engeland een kentering is inge treden ten aanzien van de houding te genover het .Kleine Europa' van Frank rijk, Duitsland, Italië en Benelux, maar de KVP'er mr. Blaisse begreep nog niet goed, wat Engeland eigenlijk wil. Het leek hem uitermate belangrijk als Engeland toetreedt tot alle drie gemeen schappen. Als het zich niet aansluit bij de EEG is dat niet aantrekkelijk. Waar om wil Engeland niet tot de EEG toe treden en wel tot de EGKS en Eura tom? „Wij hebben behoefte aan duidelijk heid", zei ook de heer Biesheuvel (AR), maar evenals de heer Van Dijk drong hij er op aan niet lijdelijk af te wach ten. Het Kleine Europa moet uit eigen beweging met Engeland gaan praten. Eventueel moet de Nederlandse rege ring daartoe het initiatief nemen. Supra-nationaal Daartegen had de heer V. d. Goes van Naters (P.v.d-A.) geen bezwaar, maar hij stelde als voorwaarde voor de toe treding van Engeland, dat het volledig aanvaardt het boven-nationaal karak ter van het eenwordende Europa (een onstuitbaar proces volgens zijn partij genoot prof.'Samkalden). Engeland zal iets van zijn soevereiniteit moeten of feren .Van 1950 af is Engeland telkens weer uitgenodigd deel te nemen aan de Europese eenwording, maar het is steeds teruggedeinsd voor de consequenties. Er heersten bij sommigen in ons land on rustgevoelens ten opzichte van de zes, omdat nog steeds geen akkoord is be reikt met de zeven van de EVA (Enge land, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Zwitserland, Oostenrijk en Portugal). Maar de feiten wijzen uit, dat de handel van de EEG met de EVA-landen en omgekeerd nog steeds toeneemt. Het Kleine Europa sluit zich niet af van de rest van de wereld. Voorshands lijkt het uitgesloten, dat Engeland en zijn economische bondge noten zich aansluiten bij de EEG, maar de hoop is nog steeds gevestigd op een soort douane-unie tussen de zes en de zeven, voorlopig met globale tarieven, later eventueel meer gedetailleerd. Concentratie Indien Engeland toetreedt tot de EGKS en Euratom en niet tot de EEG, schept dat extra moeilijkheden voor de algemeen gewenste samenvoeging van de leiding van de drie gemeenschappen tot één executieve. Die samenvoeging (bezuiniging en doeltreffender) is toch al moeilijk, omdat de Hoge Autoriteit van de EGKS eigen baas is, supra-na tionaal. De Europese commissies voor de EEG en Euratom zijn dat niet. Het is de Raad van (nationale) Ministers, die tenslotte het beleid van EEG en Euratom bepaalt. Technisch heet het mogelijk te zijn de drie executieven samen te voegen met behoud van de supra-nationale bevoegdheden ten aan zien van kolen en staal. Maar men vreest dat het supra-nationale karakter verloren zou gaan als Engeland toe treedt tot de EGKS en Euratom en dat er dan later ook niets komt van een supra-nationale EEG. Vandaar de voor waarde van de heer V. d. Goes van Na ters, die Europa als een overbrekeüjke eenheid wenst, dat Engeland een supra nationale eenwording van Europa volle dig moet aanvaarden. Een dergelijke voorwaarde stoot En geland af. Daarom waarschuwde de heer Schmal (CHU): „Er mag geen breuk ontstaan in Europa. De zes en de zeven moeten elkaar vinden, anders zie ik in de Europese eenwording weinig toekomst meer". En prof. Korteweg (VVD) betoogde: „Een Europa zonder Engeland is geen Europa'. Er is dus al les aan gelegen, dat de wegen waarlangs men zou kunnen komen tot nadere sa menwerking met Engeland, zo lang mo gelijk begaanbaar blijven". Dominee V. d. Veen (PSP) maakte er op attent dat in de EEG Nederland het enige protestantse land is. De zes minis ters van de EEG zijn allen katholiek. Directe verkiezingen voor een Euro pees parlement (men hoopt in 1963) worden bijna algemeen toegejuicht. Zij zouden het supra-nationale karakter van de Europese eenwording versterken, betoogden de heren Biesheuvel en Sam kalden. Landbouwpolitiek Over een Europese landbouwpolitiek waren de meningen verdeeld. „Welke parlementaire controle zal op het te voeren beleid nog mogelijk zijn?", vroeg de heer Van Dijk. Ook de heren De Ruiter (OHU) en Van Meel <KVP> gaven uiting aan hun ongerustheid. Het had ook de aandacht getrokken, dat de beginnen. Europa en Afrika Vooral van de zijde van de KVP, P.v.d.A. en AR is de aandacht gevestigd op het belang van het behoud van bin dingen met de onafhankelijk geworden Afrikaanse gebieden, die eerst deel uit maakten van Frankrijk of België. Het onafhankelijk geworden Togoland heeft in april een aanvrage ingediend met de EEG verbonden te blijven. Over die aanvrage heeft de Raad van Ministers nog niet beslist. Men schijnt de band te willen onderhouden via Frankrijk. Nederland heeft zijn standpunt nog niet bepaald. De heer Schuijt (KVP) over woog de indiening van een motie, waar in wordt aangedrongen op een recht streekse binding van Togoland met de EEG. Hij zou kunnen rekenen op een meerderheid. Vandaag geven de ministers Luns, De Pous en Marijnen hun visde op de Euro pese politiek. V erkeersdoden In Wateringen is gistermiddag een 23- jarige jongeman uit Den Haag omgeko men bjj een rit met een auto, die hij van zijn werkgever had weggenomen. Het slachtoffer had tijdens zijn werktijd, sa men met een 18-jarige vriend uit Wate ringen, een café bezocht. Dat kostte de twee jongemannen ontslag op staande voet, uit wraak waarvoor zij de auto van hun ex-werkgever wegnamen bij de vei ling in Kwintsheul. Op de Bovendijk in Wateringen verloor hij de macht over het stuur, waarna de auto over de kop sloeg. Het 16-jarige Utrechtse meisje S. M. Kuzee is gistermiddag op de Kromme Rijnbrug in Utrecht door een militaire wagen aangereden en gedood. Het meisje reed samen met een vrien dinnetje op haar fiets in de richting van de Maliebaa,n. De bestuurder van de militaire vracht auto, een sergeant uit Utrecht, bemerkte nabij de Kromme Rijnbrug telaat zijn tegenligger, een gemeentebus. en zwenkte plotseling naar rechts, waardoor het meisje werd gegrepen. Zij kwam met haar hoofd onder het rechterwiel van de vrachtauto en was op slag dood. Gistermorgen stak de 79-jarige we duwe Kruiswijk, wonende aan de Gein- buurt te Weesperkarspel de Provinciale Maximumstraf voor gewoontemisdadiger, die ook nog lievelingszuster verried (Van onze correspondent in Bonn) De „vuurduivel van Lüneburg", de 20-jarige Herbert Rademacher, is gisteren in Lüneburg tot vijftien jaar tuchthuis, de maximum straf voor zijn geval, veroordeeld wegens 53 gevallen van brandstichting en inbraak. Daarmee werd de eis van de officier van Justitie bevestigd, zij het dat na de straf deze gewoontemisdadiger niet ter beschikking van de Justitie zal worden gesteld, zoals eveneens was geëist. Rademacher heeft zich tot op de laatste dagen van zijn proces voor gedaan als een volleerd misdadiger, die lak had aan de rechtbank, zijn eigen verdediger en de getuigen. Hij kwam er rond voor uit, dat hij met plezier een reeks onvervangbare historische gebouwen van Lüneburg in brand had gestoken! En hij ging er prat op dat hij als „vuurduivel" de Lüneburgse bevolking maandenlang in angst heeft laten zitten. Wachtwoord: ..We hebben geen sigaretten meer" Totdat hij na de eis van de officier van Pustitie in de gaten kreeg dat hij niet in aanmerking zou komen voor een matige jeugdstraf, maar het volle pond van vijftien jaar zou krijgen. Toen zwaaide hij om. ging hij door de knieën en beschuldigde hij zijn 18-jarige zuster Inge van medeplichtigheid. De rechtbank besloot toen nog een maal de jonge misdadiger psychiatrisch te laten onderzoeken. Dit nieuwe onder zoek bevestigde de oorspronkelijke con clusie: Rademacher is een gevaarlijk individu, onherstelbaar misdadig Rademachers zuster Inge heeft inmid dels toegegeven dat zij op de hoogte was van de brandstichtingen die haar broer heeft gepleegd. Ook aanvaardde zij in de periode mei 1959januari 1960, toen Herbert als een wilde in Lüneburg te keer ging, menig geschenk dat de jonge branstichter van zijn strooptochten mee naar huis nam; snoepgoed, sigaretten en geld. Rademacher zelf heeft hierover gezeg: „Inge spoorde me geregeld aan om toch maar weer iets te doen voor mijn roem als vuurduivel. Wanneer ze me tot een nieuwe brandstichting wilde aansporen zei ze thuis aan tafel ons wachtwoord: we hebben geen sigaretten meer. Dat betekende dat het weer eens tjjd voor mij werd". De 18-jarige. roodharige, keurig ge klede hulpverpleegster heeft eerst alles ontkend, maar na haar arrestatie op 25 juni kwam de waarheid er snel uit. Dit alles deed blijkbaar niets af aan Rademachers eigen schuld. Uit angst en medelijden met zichzelf wierp hij, aldus de rechters en de psychiaters een deel van de schuld op de schouders van zijn lievelingszuster, die hem een jaar lang heeft beheerst en die hij zelf gaarne wilde imponeren met zijn zogenaamde heldendaden. Een der psychiaters heeft gezegd: „Voor mij is Rademacher nog ettelijke graden dieper gezonken, omdat hij juist deze zuster heeft verraden". Schoolhoofd te Bruinisse in arrest gesteld (Van onze Zeeuwse correspondent) Het schoolhoofd van de lagere chris telijke school te Bruinisse, is door het bestuur van de school in zijn functie geschorst. Hij zou zich gelden, die hij uit hoofde van zijn functie onder zijn beheer had. toegeëigend hebben. O.a. zou hij twee maanden salaris van de handwerkonderwijzeres in eigen zak hebben laten verdwijnen. Voorts staat het wel vast, dat er ook kleinere be dragen, die door collectes voor lief- dadigheidsnistellingen door de school kinderen waren bijeengebracht, door het hoofd van de school verduisterd werden. Het totaal bedrag wordt ge schat op ongeveer f. 2.000.De Rijks politie van de post Bruinisse heeft het onderzoek in handen. BINNENLAND De N.V. Philips telecommunicatie - industrie zal, omstreeks januari 1961 een proefvestiging te Hoorn openen. Indien de werving van arbeidskrachten naar wens verloopt, kan deze vestiging in de toe komst uitgroeien tot een groot bedrijf. Van de uiteindelijke omvang is thans nog niets bekend. De recherche van het Bureau War moesstraat in Amsterdam heeft nog geen spoor gevonden van de ongeveer 29-Jarige man, die in de nacht van 2 op 3 Juli in een hotelletje op de O.Z. Achterburgwal heeft gepoogd de 32-Jarige wouw. bijge naamd „doetje", te wurgen. De politie beschikt slechts over een vaag signale ment van de man. De 32-Jarige Griekse piloot, die door de dienst Luchtvaart van het korps Rijks politie werd gearresteerd, is hangende het onderzoek op vrije voeten gesteld. Hij wordt ervan verdacht van de Rijkslucht vaartdienst in Den Haag op grond van vervalste buitenlandse vliegbrevetten een Nederlands vliegbrevet te hebben ver kregen. Voor belangstellenden ligt aan ons Bureau de passagiers ter Inzage van het m s. „Oranje", dat 12 Juli a.s. uit Austra lië in Amsterdam wordt verwacht. De in ons land verblijvende Ame rikanen hebben gisteren onafhankelijk heidsdag gevierd op de „Floriade" te Rot terdam. BUITENLAND De leider van de Amerikaanse nazi partij. George Lincoln Rockwell, is zon dagavond in Washington met zeventien andere personen wegens ordeverstoring gearresteerd. Rockwell sprak op een poli tieke bijeenkomst die ontaardde in een vechtpartij. Enkele personen werden licht gwond. Alle arrestanten zijn later tegen borgtocht vrijgelaten. Frankrijk telde op 1 Januari J.l. on geveer 45.355.000 Inwoners tegen 42.900.000 In mei 1954. aldU6 een mededeling van het Nationale Instituut voor de Statis tiek. Twee priesters, een tienjarig kind en een student, zijn zondag om het leven gekomen en 20 mensen werden gewond, doordat na een godsdienstige plechtigheid de bliksem in een groot metalen kruis beeld sloeg, bovenop de berg Costarossa nabij de Noordltallaanse plaats Cuneo. Aartsbisschop Markarlos en dr. Kutchuk. de leiders van resp. de Griekse en de Turkse bevolkingsgroepen op Cy prus, hebben gisteren een geschil, dat het paraferen van de overeenkomst met En geland op woensdag nog in de weg stond, geregeld. Het ging over de getalsverhou ding tusens Griekse en Turkse Cyprioten in overheidsdienst. Volgens de akkoorden van Zürlch en Londen zal deze verhou ding 70 tegen 30 zijn. Dr. Kutchuk wild? dat deze bepaling vóór de onafhankelijk heid van het eiland van kracht werd. Na twee uur overleg met aartsbisschop Ma- karlos werd men het er over eens. dat de bepaling binnen vijf maanden na het on afhankelijk worden van Cyprus van kracht zal worden. Advertentie Kies een LOAFER-JACKET voer de uren die U vrij bent. Onze collectie voor deze zomer is zeer groot. Prijzen vanaf 29.50 LEIDEN Breestraat 152154 HERENMODE KATWIJK Voorstraat 4 weg HilversumAmsterdam, bij het Gein, over naar de bushalte om de bus naar Weesp te nemen. Zij zag vermoe delijk niet, dat uit de richting Weesp een auto naderde. Deze greep haar en in ernstige toestand werd zij naar het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis te Amster dam overgebracht. Op de weg daarheen is zij overleden. Op de provinciale weg tussen Venlo en Horst is gisteravond een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarbij twee personen om het leven kwamen en een licht werd gewond. De twee doden zijn de 36-jarige J. Fikkert en zijn moeder, de 70-jarige mvrouw Fikkert-Nooij, wo- nenle te Venlo. De lichtgewonde is een directeur van een fabriek te Tegelen. Het ongeluk gebeurde toen de wagen van de laatste, komende uit de richting Venlo, plotseling moest afremmen voor een tegenligger, die op het laatste mo ment de auto van de heer en mevrouw Fikkert passeerde. De directeur verloor zijn maoht over het stuur, waarna de wagen in botsing kwam met de auto van de familie Fikkert. De laatste wa gen werd volkomen vernield. De andere belandde licht beschadigd in de greppel. De directeur is er vrij ernstig aan toe. De tegenligger, die de fatale snijdende manoeuvre uithaalde, is doorgereden. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Reuma, door dr. J. J. de Blécourt. Eerste lezing. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Gram. 19.45 Journ. 20.05 Tivoll-club. 20.45 Hawaii, de vijftigste ster. praatje. 21.15 Gevar. muz. 22.00 Orgelconc. 22.30 Nws., beursber. van New York en SOS-ber. 22.45 De toverstaf van het woord, lezing. 22.56 Jazzmuz. 23.65-24.00 Nws. Hilversum H, 298 m. KRO: 18.00 Amateursprogr. 18.20 Pollt. praatje. 18.30 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Tour de France. 19.40 Gram. 20.40 Concertgebouwork. 21.20 Viool en piano. 21.50 Tour de France. 22.00 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Vooatlondays en Holidays, lezing 22.50 Promenade-ork. en solist. 23.36 Zang- recital. 23.65-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Film. 20.45 Prehistorische kunst ln de Sa hara, exploratlefilm. 21.00 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 6 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35 9.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Moderne theologie, lezing. VARA: 10.20 Voor de vr. 11.00 Zlgeunermuz. 11.30 Zang en inter views. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Voor het platteland, praatje. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.16 Lichte muz. 13.45 De wereld wil bedrogen zijn. lezing. 14.00 Volksliedjes en -dansen. 14.15 Gram. 15.00 Voor de jeugd. (De vol gende programma's kunnen onderbroken worden voor een rechtstr. rep. van de Tour de France). 17.00 Voor de toeristen. 17.50 Regering6uitz.: Jeugduitz. De brie venbus gaat open, correspondentieclub o.l.v. Reglna Zwart. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Tour de France. 18.30 Promenade ork. en omf. koor. 19.00 Voor de kind. 19.10 Vakantie in Rooms verband, toespr. 19.20 Gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nog vier Afrikaanse Arrestaties in Kongo staten vragen om onafhankelijkheid (Van onze Parijse correspondent) Vier premiers van Afrikaanse landen, vroeger koloniën en daarna leden van de gemeenschap met Frankrijk, hebben gisteren de president der republiek, ge neraal Charles de Gaulle, te kennen ge geven, dat ook zij nu volledige onafhan kelijkheid begeren. De vier landen, waar voor de premier van de Tsjaad, Francois Tombalbaye, als woordvoerder optrad (de andere zjjn (Kongo, de Centraal-Afri kaanse Republiek en Gabon) volgen met deze demarche het voorbeeld van de Ivoorkust, Opper-Volta, Nigeria en Da homey. wier verlangens in deze richting al eerder werden ingewilligd. Zoals men zich herinnert, werd naar aanleiding van deze verzoeken de Franse grondwet vorige maand zelfs gewijzigd om een nieuwe basis voor de Afrikaanse gemeen schap te scheppen. Voordien was de mogelijkheid van een onafhankelijke Afrikaanse staat in het kader der ge meenschap uitgesloten. De vier Afrikaanse landen, die giste ren hun opwachting maakten op het Elysée, maken nu het cijfer van tien rond van voormalige Franse koloniën die in sneltreinvaart zonder een druppel bloed te vergieten hun onafhankelijkheid zullen verwerven. De vlotheid, waarmee deze landen uit Centraal-Afrika door Frankrijk hun concrete vrijheid nu in de schoot krijgen geworpen, contrasteert overigens wel sterk met de uiterst stroeve procedure die gevolgd wordt teneinde de Algerijnen het recht te geven op lange termijn zich over hun toekomst uit te spreken. De landen van het voormalige Frans-Equatoriale Afrika willen, zodra zij onafhankelijk zijn geworden, een Unie van centraal-Afrikaanse republieken stichten, die naar het schijnt bestemd is in de plaats te treden van de Frans- Afrikaanse gemeenschap welke dus geen lang leven beschoren is geweest. Vrijstelling mogelijk van betaling van het luister- en kijkgeld Voor de vrijstelling van betaling van luistergeld (radioretributie) op grond van financiële draagkracht, zijn nieuwe normen vastgesteld door de staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen mr. Y. Schol ten, in overleg met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De nieuwe regeling heeft terugwer kende kracht tot 28 maart 1960. Vrijstelling kan nu worden verleend aan hen, wier wekelijkse inkomen niet hoger is dan de hieronder voor de verschillende gemeenteklassen aan gegeven bedragen. Gemeenteklasse 1: alleenstaanden f. 37.15, gezinnen van 2 personen f. 53.10; gemeenteklasse 2: f. 36.45 en f. 52.10; gemeenteklasse 3: f. 35.75 en f. 51.10; gemeenteklasse 4: f. 35.05 en f. 50.10; gemeenteklasse 5: f. 34.35 en f. 49.10. Voor elk gezinslid meer wordt de norm met f. 5.verhoogd. Te beginnen met 1 juli 1960 kan ook vrijstelling van de betaling van kijk geld (televisie) worden verleend aan behoeftige invaliden en chronisch zie ken, wier inkomen niet hoger is dan de boven aangegeven normen, ernaast staat nog de mogelijkheid van vrijstelling voor instellingen van weldadigheid, ernstige militaire oor logsinvaliden, verzetsinvaliden en zeelieden-oorlogsslachtoffers. Bij deze categorieën speelt het Inkomen ech ter geen rol. In Loeloeaburg, de hoofdstad van de Kongolese provincie Kasai, zijn gisteren leden aangehouden van de door Albert Kalondji, een tegenstander van premier Loemoemba, ingestelde provinciale rege ring, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. De rebellenregering voor Kasai is verleden week donderdag ge vormd. Prediker: Volle Evang. Zending olv. J. Maasbach. 8 uur nam. Voorschoten. Oranjeplein bij Ge zondheidscentrumRijdende tentoonstel ling Bouwfondsen Ned. Gemeenten. 2.30- 8 uur nam. Wassenaar. Kwekerij. Raadhuis- laan: Excursie Tuinbouwvereniging Was senaar en Omstreken. 7.15 uur nam. WOENSDAG Maredijk/Poelgeeststraat: Straatpredl- klng Open Deurwerk herv. gemeente. 7.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u. nam. Schouwburg: Holland Festival. Little Ballet Troupe from Bombay. 8.15 uur nam. Voorschoten. Oranjeplein bij Ge zondheidscentrumRijdende tentoonstel ling Bouwfondsen Ned. Gemeenten. 2.30- 8 uur nam. DONDERDAG Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering N.V. Van Wijk en Heringa. 3 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smink van Den Haag. 8 uur nam. VRIJDAG Ambachtsschool (Haagweg)Uitreiking van diploma's. 3.30 uur nam. Garenmarkt: K. en O.-excursie naar de Floriade. 9 uur voorm, Pieterskerk: K. en O.-concert The Pil grim Fellowship Choir. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): Diploma-uitreiking Kon. Genootschap M.S.G. 8 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm.. bijbelstudie: 11 uur. ds. K. C. van Oossanen. BIOSCOPEN Studio: „Een les in liefde". 18 jaar. Lido: „Parfum en vuil". 18 jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur, Trianon: „De roemrijke daden van Dan ny" (up in arms). A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Meneer de baron". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Modern Times". A.l. Werkda- Ïen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, .45, 7 en 9.15 uuh Rex: ..Parachutistencommando". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Astra-tlieater - Wassenaar vrijdag 8 u. zaterdag en zondag te 7 en 9.15 uur „Du bist wunderbar". A.l. Maandag - dinsdag - woensdag 8 uur, - zondag en woensdag 2.30 uur "White Wilderness". A.l. Donderdag 2.30 uur en 8 uur „Ont vlucht uit Coldltz. 14 Jaar. TENTOONSTELLINGEN Academie: Lustrumtentoonstelling werk van Nederlandse schilders (Tot 10 Juli) Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst. Lakenhal: Jan van Goyententoonstel- Ung (tot 27 lull) Rijksmuseum voor de geschiedenis der NatuurwetenschappenElnthovententoon- stelllng. Werkdagen 10-4 uur. 's zondags 1-4 uur nam. (t.ejn. 31 lull). RlJKsni use urn Geologie eD Mineralogie d Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Lakenhal: Verzameling dr. A. Welcker. Werkdagen 10-17 uur; zondags 13-17 uur (Tot 27 lull) Te Lelden is geopend: Apotheek Herdlngh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. By geen gehoor by üw huisarts oi specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. Nws. 20.05 Operette-melodieën. 21.00 Tour de France. 21.10 Ballet der bedriegers, hoorspel. 21.55 Kamermuz. 22.20 Act. 22.30 Nws. 22.40 Hammondorgelspel. 23.00 Ge sproken portret. 23.15 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 in. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.16 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.16 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 12.00 Klaveclmbelspel. 12.30 Land en tulnb.meded. 12.33 Meisjeskoor en ln- strum. kwintet. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, lezing. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.10 Gram. 16.00 V. d. Jeugd. 17.20 Planorecital. 17.40 Beurs ber. 17.45 Gram. 17.55 Hammondorgelspel. NCRV: 18.15 Het Spectrum, rep. 18.30 Leger des Hellskwartler. 18.45 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Volksliederen. 19.30 Radiokrant. 19.50 Lichte muz. 20.20 Holland Festival 1960: Kamerork. 21.00 Ruimtevaart: grensgebied tussen fantasie en werkelijkheid, lezingen. 21.20 Gewijde muz. 22.00 Holland Festival 1960: Kamer ork. en sol. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Or- gellmprovitatle-wedstr. 23.40 Gram. 23.55- 24.00 Nws. (Over de 4e iyn, van 1820 uur) Sing nachtlgall slng - Durch dich wlrd dlese Welt erst schón - Lasz dein Herz bei mlr zurück, Michael Jary en Cosmo- polltain Orkest; Zing kleine vogsl (Cor- dell) - Dungaree doll - Lisboa aatigua - La goualante du pauvre Jean - Memo ries are made of this, Teddy en Henk Scholten. Andre de Raaf en Jacques Schutte; Eso es el amor (Iglesias) Leedy Trio; Olé guapa (Malando) - Mama... yo auiero un novlo (Collazo) Orkest Malan- o; Oh lady be good - Whispering - Home town, Cor Steyn; My happiness (Bergan- tine) De Selvera's; Only you (Ram) Cor Steyn; Love me forever - Historia de un amor - Buenas noches mi amor Catch a falling star - II ya des anges. Orkest Henri Segers; Deux enfants (Castel) Na- dlne Claire; Sérénade Madame (Béart) Guy Béart: Mon manége k mol (Constan tly Nadlne Claire; Alors raconte (Bé- caud) - Tol Je t'aimeral (Moutet) Orkest Franck Pourcel; Maladie d'amour, Henri Salvador: Ballade Irlandalse (Stern) Pa- tachou; l'Abellle et le paplllon (Salvador) Henri Salvador; Tol roiseau (Bécaud) - Chanson de Gervaise (Auric) Orkest Franck Pourcel; Les marchés de Provence (Bécaud) Claude Parent; Moaitié ton, moitié mol. (Béart) Guy Béart; Alleluia (Bécaud) Claude Parent; Brazil (Barroso) Carmen Cavallero; Rock around the clock (de Knight) BUI Haley and his Comets; Stars fell on Alabama (Perkins) Orkest Ray Anthony; Love is a many splendou- red thing (Fain) The Four Aces; Oranges from Jaffa (Mengo) Orkest Max Greger; Lullaby of brldland (Shearing) Ella Fitzgerald; Tequila (Rio) Orkest Max Greger; Moments to remember (Allen) Louis Armstrong: On the sunny side of the street (McHugh) Carmen Cavallero; Sonny Howard's blues (Thompson) Sir Charles Thompson Trio; For dancer's only (Oliver) - Taln't what you do (Young) - Well all right then (Raye) - My blue heaven (Donaldson) - Four or five times (Gay - Annie Laurie (Scott), Orkest Billy May. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 16.00-17.00 Tour de France". VARA: 17.00 Voor de Jeugd. NTS: JO .00 J 20.50 Film-documentalre. 21-19_?yisPel" 17.30-17.40 Intern. JeugdJourn. NCRV: 20.20 Pas geperst. TV-spel. en weeroverz. 2L35 Kunstrublrek. 22.00 Avondwijding. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 ni. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Gesprekken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Twintig vragen. 13.40 Cello en plano. 14.00 School radio. 15.00 Hoorsp. f6.00 Vespers. 16.45 Lezing. 17.00 Voor de kind. 17.56 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Volksdansen. 19.30 Festival van Chelten ham: ork. conc. 20.15 Klankb. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 22.00 Plano-recital. 22.15 Wetensch. overz. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.30 Nws. en gevar. progr. 13.00 Dans- muz. 13.30 Nws. en rep. golfwedstr. 13.35 Crlcket-uitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.) 15.00 Verz. progr. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. (Om 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek). 16.45 Uitsl. races en ge var. muz. 17.30 Nws. en fabrleksfanfare. 18 00 Gram. 18.29 Weerber., nws. en act. 18.35 Gram. 18.40 Rep. Golfwedstr. 18.45 Hoorspel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en hoorsp. 20.00 Hoorsp. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.15 Lichte muz. (Om 23.30 Nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Ork. conc. 14.15 Operamuz. 16.05 Pianorecital. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.20 Jazzmuz. 20.00 Hoorsp. 21.05 Klass. muz. 21.45 Nws. en weerber. 23.15 Muz. uit Japan. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Lichte muz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.25 Gram. 14.20 Intern, sol. conc. 22.05 Gram. 23.10 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12 34 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gram. 14.00 Gram. 14.30 Volksliederen. 14.45 Kamermuz. 16.00 Koersen. (Tussen 16.00 en 17.00 Tour de France). 16.06 Gram. 16.30 Filmmuz. 17.00 Nws. 17.10 Zangrecital17.50 Boekbespr. 18.00 Lekenmoraal en filosofie. 18.20 Voor de sold. 18.50 Comm. Tour de France. 19.00 Nws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.30 Gram. 21.00 Harprecltal. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws. 22 15 Kron. v. d. literaire tijdschrif ten. 22.30 Ethnische muz. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelleden. 484 m. 12.02 Lichte muz. 12.40 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 14.18 Gram. 14.30 Klass. muz. 15.30 Gram. 16.07 Dansmuz. 17 00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.30 Jazz muz. 18.55 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 20 45 Gram 22.10 Hedendaagse muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) •i s B Amsterdam 1. bew. zzw -4 Den Helder zw. bew. zw. -6 Ypenburg zw. bew. zw -6 Vlisslngen regen zzw -6 Eelde zw. bew. zz -3 De Bilt geh. bew. zzw -3 Twenthe zw. bew. zw -3 Eindhoven motregen zw -4 Zuid-Limburg motregen z -4 Helsinki onbew. ono -3 Stockholm regenbul o -2 Oslo zw. bew. ozo -1 Kopenhagen zw. bew. wnw -0 Aberdeen mist wlndst. Londen regen z -4 Brussel zw. bew. zzw -4 Luxemburg mist zzw. -2 Partis zw. bew. zzw -4 Bordeaux zw. bew. zzw -4 Grenoble zw. bew. windst. Nice zw. bew. n -4 Berlijn geh. bew. nw -6 Frankfort regen zw -5 München h. bew. zzw -2 Zurich regen windst. Genéve regen windst. Locarno zw. bew. windst. Wenen onbew. wnw -7 Innsbruck zw. bew. w -2 Athene h. bew. n -3 Rome onbew. windst. Alacclo 1. bew. no -2 Madrid onbew. windst. Mallorca onbew. windst. Lissabon Belgrado h 20 14 0 17 15 0 21 14 0 21 15 0.1 20 14 0 20 13 0 21 14 0 21 14 1 20 13 2 15 9 0.- 21 1- 14 21 13 5 18 10 0 18 12 0 23 15 3 -2 15 0 19 13 - 24 15 0 24 13 0 23 12 0 -6 17 0 17 7 9 23 13 0,3 19 9 0 21 11 27 14 18 13 -1 6 31 24 30 16 26 15 30 15 14 24 17 19 12

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2