Algerijns verzet tegen „saboteurs" in president De Gaulle's omgeving Tien doden bij botsing in Coquiliatstad, Kongo WEERBERICHT FLN schijnt nog altijd in een akkoord met Parijs te geloven Gewapende menigte eiste hogere lonen en wierp barricaden op Protest tegen optreden politie (Due/ leitios Opgericht 1 maart I860 DINSDAG 5 JULI 1960 No. 30090 LEIDSCH DAGBLAD Directeur KA. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 17.50 per kwartaal; 12.55 per maand; 10.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) De „voorlopige Algerijnse regering" heeft zoals in het kort gemeld gistermiddag door middel van een uitvoerig communiqué in Tunis bekend gemaakt voorlopig geen heil te zien in de voortzetting der besprekingen met Frankrijk met het doel een einde aan de oorlog te maken. Op basis van de voorwaarden, die vorige week in Melun bij Parijs uit naam van de Franse regering waren geformuleerd, wenst de president van het FLN Ferhat Abbas, de reis naar Frankrijk niet te ondernemen. Het communiqué is overigens eerder in verwijtende dan in agressieve toon gesteld en voor een officiële verbreking der betrek kingen hebben de Algerijnse nationalisten het initiatief in ieder geval niet willen nemen. Als ondertoon van het Algerijnse document klinkt echer wel een onmiskenbare vrees door, dat de Fransen de leiders van het verzet toch tot capitulatie wensen te dwingen trots de herhaalde verzekerin gen van generaal De Gaulle „een eerzame vrede der dapperen" te wensen. Achtergrond van Algerijnse vrees Die vrees en dat wantrouwen zouden uit verschillende oorzaken en omstan digheden verklaard kunnen worden. In de eerste plaats zeker de bijna ziekelijke overgevoeligheid van de kant der Alge rijnen en het demonstratieve verlangen hun nationale waardigheid te manifes teren, neigingen die ook al tot uiting kwamen in de weigering der boodschap pers in een Frans vliegtuig te stappen! De Algerijnse verzetsleiders staan op het standpunt, dat een militaire overwinning in de oorlog totdusver en mogelijk ook in de toekomst voor geen der partijen was of zal zijn weggelegd zodat het ge sprek onder gelijkwaardige partners moet worden gevoerd. Wanneer het Franse staatshoofd, generaal Charles de Gaulle, die zyn respect als militair voor de FLN- straders meermalen ridderlijk heeft uit gesproken, in zijn hart waarschijnlijk wel voor deze verlangens voelen kan, zijn er in Frankrijk ook aan de top ontegen zeggelijk verscheidene andere politieke en militaire krachten werkzaam, die een royale onderhandeling nog steeds pogen te saboteren. Zulke sabotage-pogingen, die soms door de onmiddellijke omge ving van de Franse minister-president Michel Debré schenen te worden ge- inspireerd, zijn ook vorige week rond en bij beraadslagingen in Melun enkele malen in officieuze communiqué's en dito interpretaties van De Gaulles be doelingen ondernomen. Waarschuwing Die ondermijningspogingen hebben het klimaat van de onderhandelingen zeker geen goed gedaan en bij het scheiden van de markt in Melun was de politieke barometer dan ook een flink aantal gra den gedaald. Men mag aannemen, dat de Algerijnen, die de persoon van de pre sident der Franse republiek angstvallig buiten de discussie en hun verwijten blijven houden, generaal De Gaulle nu een duidelijke waarschuwing hebben wil len geven eerst alle saboteurs voorgoed uit zijn omgeving te verwijderen. Nog altijd ljjkt het FLN in een ak koord te willen blijven geloven mits de mogelijkheid van een spoedig direct con tact tussen De Gaulle en Ferhat Abbas geschapen wordt. Ferhat Abbas zou zijn indrukken en beweegredenen vandaag in een radioboodschap aan het Algerijnse volk nader toelichten, terwijl van gene raal De Gaulle wordt verwacht dat hij van morgen af op zijn propagandareis door Normandië nog wel de gelegenheid zal vinden en aangrijpen zijn mening over de jongste gebeurtenissen kenbaar te maken en de resterende obstakels op te ruimen. De breuk in de relaties, waar voor door sommige waarnemers gevreesd KORTERE OPLEIDING RESERVE-OFFICIEREN (Van onze Haagse redactie) De thans acht maanden durende op leidingen van reserve-officieren, dienst plichtige, onderoffocieren en specialisten bij de Kon. Landmacht zullen met een maand worden bekort. Dit om de ern stige tekorten bij het hogere personeel der parate onderdelen weg te werken. De weinige opleidingen, die langer dan acht maanden duren, zullen met twee maan den worden bekort. De inkrimping van de opleidingstijd zal reeds per 1 oktober a.s. ingaan. WESTENWIND De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Aanvankelijk zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen, later wis selend bewolkt met hier en daar een bui. Matige tot krachtige wind ruimend van zuid naar west. Iets lagere tempe raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 6 JULI Zon op: 4.28 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 18.15 uur; onder: 2.31 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.28 en 13-04 uur. Laagwater te 8 31 en 21.10 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's en waarop door zekere militaire en politieke kringen gehoopt werd, is in ieder geval vermeden kunnen worden. Doch de indruk is gelijktijdig bevestigd en zelfs versterkt dat de vrede in Alge rije zeer zeker geen lichte bevalling zal blijken. Wapens in beslag genomen Tot zover onze Parijse correspondent. De Franse politie heeft zaterdag in een geparkeerde auto een grote hoeveelheid wapens en munitie aangetroffen, die waarschijnlijk behoorden aan een extre me rechtse groepering. Dit is gisteren in Parijs meegedeeld. Twee agenten vonden 's ochtends vroeg in een geparkeerde auto 'n dronken man, Antoine Lorca, die niet over papieren bleek te beschikken. Nieuwsgierig gewor den onderzochten de agenten de wagen en ontdekten vijftig legergeweren, 160 patronen en een hoeveelheid pamfletten. De man zei dronken in het eerste het beste voertuig dat hij zag te zijn gestapt om te slapen. Bij een onderzoek bleek echter dat hjj vrijwel de gehele avond had doorgebracht in het gezelschap van de eigenaar van het voertuig, Guy Ri- bead. Ribeaud is een bekende figuur in extreem-rechtse kringen en heeft een rol gespeeld in diverse gebeurtenissen in Algerije. Ribeaud is tot op heden onvindbaar. De autopapieren werden aangetroffen in het bezit van een zekere Louis Sam son, eveneens een rechtse extremist. Met Lorca is hij wegens illegaal wapenbezit in staat van beschuldiging gesteld. Russische raketproef met honden en konijn Russische deskundigen hebben een ge slaagde raketproef genomen, waarbij twee honden en een konijn tot op een hoogte van 208 km zijn gekomen en be houden naar de aarde teruggekeerd. De proef werd genomen met een één-traps- raket. De nuttige lading (behalve de dieren bevatte zij ook wetenschappelijke instrumenten en radiozenders) woog 2.100 kg. De toestand van de proefdieren was bij de landing bevredigend, aldus een offi ciële verklaring, die door het Sovjet- russische persbureau „Tass" is verspreid. Voor een van de honden, Otwasjnaja, was het de vijfde ruimtereis. De proef heeft waardevolle gegevens opgeleverd over ionisatiewolken, die op grote hoogte ontstaan, over de ionen samenstelling van de atmosfeer en de elektrische eigenschappen ervan en over de straling van de aarde en de zon. Tenslotte zijn nieuwe gegevens verkre gen over het gedrag van de proefdieren in een toestand van gewichtloosheid. Misleiding? Katanga wenst groter aandeel in financiën De Kongolese militie, geleid door de Belgische generaal Janssens, is onder het speciale gezag van premier Loe- moemba gesteld. President Kasavoe- boe en generaal Janssens hebben bij deze gelegenheid de militairen opge roepen, voortaan de nieuwe regering te gehoorzamen. In Coquihatstad is gistermiddag een uitgaansverbod afgekondigd, nadat be togers de politie met pijl en boog had den bestookt. De politie opende het vuur, waardoor tien mensen werden gedood en 16 gewond. Later werd de orde hersteld. De relletjes ontstonden toen een grote menigte Kongolezen die een aan zienlijke loonsverhoging eisten, barri caden opwierpen, waardoor vele ande ren niet naar werk konden gaan. Hon derden betogers waren gewapend met pijl en boog, messen en lansen. Toen de politie er niet in slaagde, de me nigte uiteen te drijven, werden militai ren te hulp geroepen, die tweemaal een salvo op de betogers afschoten, nadat zij waren aangevallen. Na aanhouding verslaggever Onbeschaamde uitlatingen en beleidsfout (Van onze Amsterdamse corresepondent) De voorzitter van „De Amsterdamse Pers", de heer Theo Eerdmans, heeft zich tot de hoofdcommissaris van politie gewend met het verzoek om inlichtingen over het onderzoek, dat is ingesteld tegen de verslaggever van een ochtendblad, waarbij politiemannen deze journalist onheus zouden hebben behandeld. Zondagmiddag zou deze journalist, die samen met enkele collega's van een ander dagblad nieuwsfeiten verzamelde over een aanslag op een vrouw, zich tegenover een hotelhouder op de Oudezijds-Achterburgwal hebben gelegimi- teerd met een perspenning, welke door de hoofdcommisaris van politie is uit gereikt aan de journalisten. Op deze penning staat duidelijk het woord „Pers", maar de hotelhouder zou in de mening hebben verkeerd, dat hij met een rechercheur te doen had. in eigen hand door hem in een nabijge legen café op te zoeken en neer te slaan. Een andere beruchte onderwereldfiguur „Utrechtse Appie" schopte de journalist bij die gelegenheid tegen het hoofd. In- plaats van de vechtjassen te arresteren heeft de politie de journalist aangehou den. Zonder zijn verwondingen te ver binden heeft een agent hem enkele uren achtereen verhoord. De journalist ont kent zich voor rechercheur te hebben uit gegeven en de hotelhouder te hebben wil len misleiden. De Amsterdamse politie beschikt al sinds jaren niet meer over penningen doch over legimitatiekaarten. De perspenningen dragen tweemaal het duidelijke opschrift „Pers". Tijdens zijn aanhouding heeft de be trokken politieman in bijzijn van colle ga's van de journalist zich laatdunkend uitgelaten in de vorm van: „Ik zoek je al 14 dagen, Jullie schrijven maar nare stukkies over de politie in de krant. Ik zal nu eens een naar stukkie over jou in mijn proces-verbaal schrijven". De jour nalisten, die verklaringen over de mis handeling wilden afleggen, zijn onder de woorden „persmuskieten horen hier niet" buiten het bureau gezet. De hotelhouder heeft daarop bij het politiebureau Warmoesstraat aangifte gedaan van het feit, dat de journalist zich ten onrechte als politieman had uitgegeven. Vervolgens nam hij het recht Ook in Leopoldstad moest de politie maandag de hulp van militairen inroe pen om de stakers, die zich voor het gebouw van de Otraco hadden verza meld uiteen te drijven. De Otraco is een grote transportonderneming, die weg- en spoorwegverbindingen bene vens rivierdiensten onderhoudt. Van gezaghebbende zijde in Leopold stad is vernomen, dat de premier van de rebellenregering van Ksai, Joseph Ngaloela, aan arrestatie is ontsnapt. Tien leden van zijn kabinet zijn reeds gearresteerd. Deze regering bestaat uit aanhangers van Albert Kalondji, de leider van een dissidente vleugel van de Nationale Kongolese Beweging van Patrice Loemoemba. Kalondji is van plan in de Kamer van Afgevaardigden een felle aanval op het „anti-democra tische en anti-westelijke beleid" van Loemoemba te doen. De minister van Binnenlandse Zaken van de Kongolese provincie Katanga, Godefroid Moenongo, heeft op grond van het feit dat de provincie bijna 56 procent van de inkomsten van Kongo oplevert, de centrale regering een gro ter toewijzing uit de staatskas ver zocht. Vorig jaar ontving Katanga slechts 9 procent van de gelden die het zelf opbracht. De premier van het provinciale be stuur, Moise Tsjombe, heeft in het ver leden met afscheiding gedreigd. Ergernis Onder de Amsterdamse journalisten heeft dit vreemde optreden van de politie grote ergernis veroorzaakt. Men acht het optreden van de politie niet alleen onbeschaamd, maar meent bo vendien dat dit gezagsapparaat zich heeft schuldig gemaakt aan een ern stige beleidsfout. Terwijl het heel nor maal zou zijn geweest, dat de politie de beide zich aan mishandeling schuldig makende souteneurs in de kraag zou pakken, arresteerde men op verklarin gen der louche onderwereldfiguren de journalist. Deze werd in een stevige greep naar het bureau overgebracht, hoewel de journalist verzekerde ook zonder dit vernederend machtsvertoon wel te zullen volgen naar het bureau waar hij uit hoofde van zijn beroep kind aan huis is. Merkwaardig genoeg stelden de dienstdoende politiemannen geen be lang in de getuigenverklaringen van beide collega's van de journalist, die bij het interview zowel als bij de vecht partij aanwezig waren geweest. Eerst gistermiddag verklaarde de chef van het Bureau Warmoesstraat dat deze ge tuigen voor wat de mishandelingsaf faire betreft alsnog zullen worden gehoord. Terwijl haar echtgenoot zich met bezoek gebrachfaan de school voor ernstiger dingen bezighield, heeft i mannequins „Hetzendorff", waar mevrouw Kroesjtsjef in Wenen een \zij bij het nuttigen van een sma kelijk op je koffie (links) de nieuwdc modellen kon bewonde ren (rechts). Overheid schakelt over van weekloon naar maandloon Door het staatsbedrijf der P.T.T. wordt op de korte termijn overgegaan tot maandelijkse uitbetaling van de lonen aan omstreeks 35.000 werknemers, die thans het loon per week ontvangen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft nu onder de aandacht van de gemeentebesturen gebracht, dat de „werkgroep vereenvoudiging van salaris- en pensioenzaken", een zodanige over schakeling aanbeveelt en dat deze aan beveling door de Raad voor de Burger lijke Rijksdienst is aanvaard. In eerste aanleg is de overschakeling van week- naar maandlonen bedoeld als een maatregel ter vereenvoudiging van de administratie en ter besparing van kosten, verbonden aan de betaalbaarstel ling en uitbetaling der lonen. Tevens wordt daarmede echter een zekere aanpassing beoogd aan de maat schappelijke ontwikkeling in de richting van meer doelmatige betalingsvormen. In de gevallen, waarin wordt overwo gen, voor weekloners in overheidsdienst over te gaan tot maandelijkse betaling, Mr. W. F. Scliokking te Amsterdam overleden In het Wilhelminagasthuis te Amster dam is na een ernstige ziekte vannacht in de ouderdom van 59 jaar overleden mr. W. F. Schokking, lid van de Raad van State, oud-minister van Oorlog en Marine. Mr. Schokking studeerde aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam in de rechten en oefende daarna in de hoofdstad de advocatuur uit- Bij zijn verscheidene neveniuncties was het secretariaat van het Medisch Tuchtcol lege. In 1939 nam hij voor de CJi.U. zit- ting in de gemeenteraad van de hoofd stad. Tijdens de mobilisatie trad mr. Scnokkmg, die ook reserve-kapitem der artillerie was, op als auditeur bij de krijgsraad te velue. In 1942 werd hij dooi de Duitsers ais gijzelaar naar Sint Mi chielsgestel gebracht, waar hij 8 maan den verbleef. Kort na de bevrijding koos de Am sterdamse gemeenteraad mr. Schokking tot wethouoer van openbare gezondheid en het ziekenhuiswezen. Mr. Scliokking die lid was van de programmaraad van de Wereldomroep had ook zitting in het bestuur van een Diaconessen-inrichting en een tehuis voor ouden van dagen. Toen op 7 augustus het ministerie DreesVan Schalk geformeerd werd, nam mr. Schokking hierin zitting als minister van Oorlog, waarna hij ook „Marine" ging beheren. In beide functies heelt de minister ons land verscheidene malen in het buiten land vertegenwoordigd en nam hu deel aan de besprekingen van ae leiders van de geallieerde strudkrachten. Voorts wüdde hu bijzondere aandacht aan de beiangen van de gerepatrieerden uit In donesië en zo het maar enigszins moge lijk was, heeft hu bij aankomst in de thuishaven van de troepenschepen de gerepatrieerden toegesproken. In 1950 vroeg mr. Schokking onslag als minister van Oorlog en Marine. H.M. de Koningin benoemde hem tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw voor dt aan de lande bewezen diensten In 195'. werd hij lid van de Raad van State. Tijdens haar bezoek aan Twente heeft H.M. de Koningin gistermid- dog ook een rondgang gemaakt door het laboratorium van de Ne derlandse Aardolie Maatschappij. Door een microscoop bestudeerde de Vorstin een druppel aardolie. verzoekt de minister, hem, hierover voorstellen te doen toekomen. In geval van een dergelijke overschakeling is hij bereid om zijn medewerking te verlenen aan de toekenning van een overbrug gingsuitkering aan het betrokken per soneel, ter grootte van één weekloon, benevens eventuele kindertoelage. Nu een zeer groot deel van de week loners in dienst van het Rijk, op dit ogenblik, dan wel zeer binnenkort een maandelijkse loonbetaling zal ontvangen, acht de minister het, mede uit het oog punt van doelmatigheid en uniformiteit, wenselijk om ook de resterende „week lonen" over te schakelen naar „maand lonen". Uit het Leidsch Dagblad van 5 july 1860: De president der academie van wetenschappen te Parijs, de heer Elie de Beaumont, heeft den di recteur van het koninklijk mu seum in België kennis gegeven, dat eene commissie, bestaande uit de heeren Chevreuil, Flourens en Vélpeau, belast is zijne verhande ling te onderzoeken over de cata- lepsie, paratysie en léthargie, en waarin hij de mogelijkheid aan toont om het dierlijk leven gedu rende een onbepaalden tijd op te heffen, om de drenkelingen zelfs nadat zij twee dagen onder het water zijn gebleven, tot het leven terug te roepen, en om de bevro ren lieden na zeer langdurigen tijd bij te brengen, eindelijk om de doodstraf door de kunstmatige ca- talepsie te vervangen. Dit alles staaft de schrijver door het voor beeld van Hindoe's, die zich maan den laten begraven, door de ver stijvingen, door den heer Geoffry de St. Hilarie bewerkstelligd, en door waarnemingen van de heeren Séguin en Dumérxl op de herleven- diging van padden, die gedurende jaren in doozen bewaard waren. Voor eenige dagen kocht een werkman op de Voddenmarkt te Brugge een oud zijden vest voor een kivart franc. Te huis komende wilde hij het aanpassen, toen hij aan de kraag een buitengewone dikte bemerkte; vreezende dat hem dit meer of min zou hinde ren, sneed hij den kraag open, waaruit tot zijn grote verwonde ring een pak viel, dat eenige brief jes bevatte, bij dien werkman niet bekend, maar toch hem als iets buitengewoons toeschijnende. Hier op wendde hij zich tot een heer met die briefjes, die hem tot zijn blijdschap zeide, dat het Brazi liaanse obligaties waren ter waar de van 18000 frs. Men zegt dat er een proces uit zal voortkomen, om dat de voddenkoopman de helft eischt van de gevonden schat.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1