Student stak schilder met mes uit angst neer Laatste nieuws Misverstand was oorzaak van steekpartij te Groningen Leidse raad kwam lieden bijeen Raadsvoorstellen Voorschoten MAANDAG 4 JULI 1960 Moord te Groningen (Speciale berichtgeving) Hoe kwam een 30-jariqe student, die uit een uitstekend milieu in het Limburgse Eygelshoven afkomstig is en die nog niet lang geleden het eerste deel van zijn doctoraal examen medicijnen aflegde, in dat andere milieu, in „hèt milieu"? Dat is de vraag, die het enige raadsel zal blijven in de overigens niet zo raadselachtige zaak rond de dood van de 29-jarige schilder G. K. Hoekstra, die in de nacht van vrijdag op zaterdag werd neergestoken voor de woning van zijn gewezen echtgenote in de Kruitlaan in Groningen. De dader was de medische student, die inmiddels voor de officier van Justitie, jhr. mr. A. H. S. van der Wijck, is geleid. Hoe komt een student terecht in het rosse milieu van Groningen? Hoe kan hij zich zo vergeten, dat hij met een zak mes, zij het dan in blinde angst een tegenstander neersteekt? Zo was het gegaan: de student had omgang met een vrouw van lichte ze den. Dit was haar ex-echtgenoot, de schilder Hoekstra, een doorn in het oog. Op die vrijdagnacht begaf hy zich sa men met zijn vriend, Jaap Dekker naar haar woning in de Kruitlaan om „die student" eens moris te leren. Waarom was Hoekstra zo boos? „Omdat hij zich weer met zijn ex- vrouw wilde verzoenen en bemerkte dat zy toch doorging met haar beroep", zegt STADSNIEUWS W. Prins overleden OUD-DOCENT AAN GEM. H.B.S. In de ouderdom van 75 jaar Is te Ede, waar hy de laatste jaren woonde, over leden de heer W. Prins, oud-docent in de Franse taal- en letterkunde aan de Gem. H.B.S. met 5-jarige cursus te de zer stede, thans Rembrandt-lyceum. De heer Prins werd 14 september 1884 in Voorschoten geboren. Hij was achtereenvolgens als onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs werk zaam te Lisse, Langbroek, Leiderdorp en Leiden. Met ingang van 1 septem ber 1917 werd hij benoemd tot leraar aan de Gem. Kweekschool alhier, welke functie hij tot 1936 vervulde. Van 1918 tot 1921 was hij bovendien als tijdelijk leraar verbonden aan de Gem. H.B.S. alhier, waar hij in laatstgenoemd jaar een vaste aanstelling verwierf. Op 1 ok tober 1949 verliet hij wegens het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd de gemeentedienst, doch in verband met het tekort aan docenten trad hij op verzoek van het gemeentebestuur een jaar later opnieuw in functie om deze nog geruime tijd te blyven ver vullen. De heer Prins was een bij zijn col lega's en leerlingen bijzonder geziene figuur, voor wiens voortreffelijk onder wijs talloos velen hem blijvend dank baar zijn. Hij was enige jaren voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Alliance frangaise. De Sorbonne benoemde hem tot offi cier d'Académle. De begrafenis zal morgenmiddag om 12 uur plaats vinden op de nieuwe algemene begraafplaats te Oosterbeek. DUIVENSPORT Leidse Concourscommissie Wedvlucht met oude duiven vanaf St.-Quentin. Aantal vogels 1658, gelost te 10 uur met z.w. wind. Nulpunt 271,525 km. Ie duif 12.57.21 uur. A. Kop 1-34: W. Stouten 2: C. Braun 3; A. Dijssel- bloem 4: A. de Graaf 5: W. Hoek 6-8: A. v. Helmond 7: H. v. d. Lel.v 9-21-30; H. de Haas 10; W. de Roode 11: A. Ruigrok 12; R. de Graaf 13-37; J- v. Alphen 14-31; F. Bouwman 15; J. Mul der 16; Gebr. v. Schie 17; G. Oude Elfe rink 18-24: G. v. Albada 19-35; C. Betcke 20: H. v. d. Wal 22-38; J. den Dunne 23; J. Borsboom 25; P. J. Han sen 26; D. v. d. Nieuwendijk 27; J. Riet- broeg 28; P. v. Griensven 29: J. Kukler 32; V. d. Voort-Koorne 33; W. Kapaan 36; C. Smit 39: F. Hoogervorst 40. WEDVLUCHT CHATEROUX Wedvlucht Chateroux. Afstand 628 949 km, gelost te 7.00 uur met krachtige n.o. wind. DE BONTE DUIF In concours 52 vogels. Ie duif 6.49.37 uur. P. J. Fasel 1-3; G. v. Albada 2-7; M. J. Noordervliet 4-5; P. W. Schenke- veld 6-10; N. Oudshoorn 8-9. DE SNELVLIEGERS In concours 85 vogels; le duif 20.01.35 (zaterdag\ J. Staffeleu 1-3-4-10; P. Vo gelenzang 2; H. Brandt 5; A. Noordt 6; F. Heemskerk 7; G. A. L. v. d. Reyden 8; N. Bemelman 9. DE VRIENDENCLUB In concours 72 vogels, le duif te 6.55.31 uur. E. Wansink 1; L. Gijsman 2; J. Dekker 3; J. Rietbroek 4; W Mark 5-7; H. Mooten 6 A. v. d. Blom 8; J. Veil- brief 9; J. Klink 10. PONT ST.-MAXCENSE Wedvlucht Pont St.-Maxcense, gelost te 6.00 uur met krachtige n.o. wind. Nulpunt 344.183 km. DE BONTE DUIF In concours 53 vogels; le duif 12.35.44 uur. N. Oudshoorn 1-4-10; M. Noorder vliet 2; P. W. Schenkeveld 3; F. N. Bink 5-7; J. G. v. d. IJssel 6-9; G. v. Albada de ene partij. „Omdat hij het maar moeilijk kon verkroppen dat hy niet kon profiteren van haar inkomsten", zeggen anderen. In ieder geval dreef blinde haat hem naar haar woning. Hij trof haar noch haar vriend thuis, doch via een ladder klom hy door het achterraam naar binnen. Toen de vrouw met haar stu dent-vriend de straat inliep, zag zy slechts Dekker voor de huisdeur staan. Maar uit die huisdeur stormde opeens Hoekstra, een houten spatel in de hand op de student af. Deze zag zich ge plaatst tussen Dekker en Hoekstra en greep zijn mes, stak in blinde angst en verwoeste daarmee Hoekstra's leven en zyn eigen toekomst. Vrijdagnacht tien minuten voor twee. Een half uur latei- was Hoekstra dood. „Ze hebben me neergestoken, ik ga dood," waren zyn laatste woorden tot enkele omstanders, die niet wetend wat te doen by hem stonden. De student werd later volkomen overstuur in zyn woning gearresteerd. Hem zal doodslag subs, zware mishandeling, de dood ten gevolge hebbend, ten laste worden gelegd. In september of oktober komt zijn zaak in behandeling voor de rechtbank. Tot zo lang verblijft hij in het Huis van Bewa ring. Een keurige jongeman uit een keurig milieu. Nu onder speciaal toezicht, want hy is zeer neerslachtig en de officier, mr. Van der Wjjck, neemt geen risico's. DE VRIENDENCLUB In concours 93 vogels; le duif te 12.54 47 uur. L. Gijsman 1-7; C. Caste- lijn 2-6-8; R. Pet 3; J. Beekman 4-9; J. Rietbroek 5: J Mulder 10. DE SNELVLIEGERS In concours 104 vogels; le duif te 12.37.23 uur. Gebr. v. Schie 1; C. v. Cleef 2-3-4-8; G. A. L. v. d. Reyden 5; J. Staffeleu 6-7-9; C. v. Zanten 10. TERGNIER Wedvlucht vanaf Tergnier, gelost te 8 uur met n.o. wind. L.P.C. In concours 169 vogels; le duif te 13.1744 uur. D. v. d. Nieuwendijk 1-5-7; J. v. Alphen 2-3; F. Sloos 4; J. Filippo 6: H. v. Riet 8; H. v. Alphen 9; W. Stouten 10. DE SNELVLIEGERS In concours 111 vogels; le duif te 13 28.59 uur. N. Bemelman 1-7; J. Staf feleu 2-4: Gebr. v. Schie 3; A. Noordt 5; H. Brandt 6-10; P. Warmerdam 8-9. DE VRIENDENCLUB In concours 119 vogels; le duif te 13.28.48 uur. C. Vesseur 1; C. Castelijn 2; R Pet 3; J. Rietbroek 4: J. Dekker 5- J. Mulder 6-9; J. Beekman 7; J. Ver haar 8; J. Vijlbrief 10. KONINKLIJK BEZOEK AAN TWENTHE Door een haag van byna 10.000 school kinderen en duizenden belangstellenden op de Boulevard 1945 te Enschede is Ko ningin Juliana vanmorgen het centrum van Enschede binnengereden voor een eendaags werkbezoek, dat zich uitstrekt over de gemeenten Enschede, Oldenzaal en Denekamp in Oost-Twenthe. Het gezelschap begaf zich vervolgens per auto naar Enschede, waarop de Bou levard 1945, die met vlaggen was om- zaomd, de Koningin de hulde van de schoolkinderen in ontvangst nam. Bewaker sliep Volgens het Israëlische blad Maariv is een bewaker van de nazi-oorlogsmis dadiger Eichmann erop betrapt, dat hij tijdens zijn dienst sliep. Tegen de man zullen disciplinaire maatregelen worden genomen. In Joego-Slavië bevinden zich docu menten waaruit blijkt dat Eichmann in de laatste wereldoorlog de deportatie heeft geleid van 5.000 Slowenen naar concentratiekampen, zo meldt het Joe goslavische persbureau Tanjoeg. De Slowenen werden gedeporteerd om Duit se kolonisten in staat te stellen zich in het gebied te vestigen waar de Slowenen woonden, aldus Tanjoeg. WARMOND Harpe Davids gaf slecht bezocht concert op Baan Zaterdagavond toen „De Harpe Da vids" in het kader van de ruilovereen komst met Warmonds' Fanfare een con cert gaf in de gemeentelijke muziektent op de Baan, was het winderig en hing er een dreigende lucht. Er was dan ook maar weinig publeik. Vooraf maakte Warmonds Fanfare een rondgang door het dorp. Na het programma dat onder de bekwame leiding van de heer Ver hoef werd uitgevoerd, werd door beide korpsen tezamen een taptoe uitgevoerd waarvan de heer Verhoef ook al de lei ding had. Voor deze taptoe bestond meer belangstelling. De gecombineerde drum bands hadden hierin een belangrijk Ongemotiveerd van diefstal beschuldigd In Groningen heeft een man vannacht een 62-jarige vrouw gestoken. Twee studenten, die de man wilden overmeesteren, werden eveneens gewond. De een kreeg een steek in zijn schouder, de ander een snee in zyn hand, toen hy het mes wilde afnemen. De oorzaak was een misverstand. De man meende, dat de vrouw zyn portemonnaie had gestolen. Later bleek hy het geld nog te hebben, alleen op een andere plaats dan hy had gedacht. De 62-jarige vrouw, die aan de Reite- vlogen naar buiten. Een van hen zag dat r .1 ,1 J- .n-n,,,,, „arthiclH on mof ppn makersrijge te Groningen woont, had de haar onbekende man op bezoek. Op een bepaald moment miste hij zijn porte monnaie met f 75,Hij beschuldigde de aandeel. Ook de marsen die gemaakt Vrouw van diefstal, maar zij ontkende, werden door beide korpsen werden op £)e man geloofde haar niet, werd woe- voortreffelijke wijze uitgevoerd- muziekfestijn werd besloten met Het het dend en "dreigde met een mes. En bij een bedreiging bleef het niet. De vrouw de dader de vrouw vasthield en met een mes naar haar stak. Hij kwam tussen beide, waarop de dader in de richting van de A-brug wegvluchtte. De tweede student wilde hem bij de brug grijpen, maar hij greep mis. De man rende door de Brugstraat en schoot een cafetaria binnen. Hy had nog steeds het geopende spelen van het Wilhelmus. De voorzit- vluchtte naar buiten, achtervolgd door mes in zijn hand en dreigde ermee. De u-T r~\1J Jl.i J» I I -J ^...nnr-.n V,nm a„Vltoi- lTOCt Ff ter, de heer J. Ouwenhand, dankte de haar bezoeker. Voor haar huis begon ze leden en de dirigent voor het concert. I te gillen en „moord" te roepen. Hij hoopte de komende jaren weer sa- Twee studenten, die aan de andere men te kannen werken. kant van de straat in een café zaten, Onder leiding van de loco-burgemees- ter, wethouder J. C. van Schaik, kwam de Leidse raad hedenmiddag bijeen. Hoewel op de agenda slechts ten voor- Onderwijs Het R.-K. Schoolbestuur heeft mede werking van de gemeente gevraagd voor de stichting van een R.-K. Kleuter school in de Vlietwijk aan de Curielaan. B. en W. stellen voor deze medewerking te verlenen. De uitbreiding van de openbare u.l.o. vraagt nog enkele voorzieningen voor eerste inrichting van de nieuwe lokalen. Gevraagd worden: nieuwe leerlingen sets, podia voor alle lokalen, stoffering voor de lerarenkamer en zonwerende jalouzieën voor de vleugel op het zuiden. De R.-K. St.-Josephschool vraagt voor de verouderde methoden voor bijbelse geschiedenis, liturgie, rekenen, Neder landse taal, vaderlandse geschiedenis, aardrijkskunde, biologie, fysica en teke nen medewerking voor aanschaffing van nieuwe. Bovendien vraagt deze school nieuwe overgordijnen voor alle lokalen, het aanbrengen van fonteintjes in alle lokalen en het maken van een keuken tje. B. en W. stellen de raad voor de ge vraagde medewerking te verlenen. HENGELSPORT Viscollege „Klucht en Reveu Gezel schap" hield zyn eerste wedstrijd van dit seizoen in de sloot van Den Hollan der. De vangst was zeer slecht. Uitslag: 1. H. Filippo (wisselbeker); 2. A. Meyer; 3. T. Honders (grootste voorn en bliek); 4. Herreur (grootste aantal); 5. Baxs; 6. C. Groenendijk; 7. W. Neuten boom: 8. J. de Water; 9. J. Stouten; 10. Lens jr. DIPLOMA-ZWEMMEN Vakschool voor meisjes (Rapenburg) Diploma A: Lenie Otto, Coby Hille- brand, Marijke v. d Kley, Ria v. Es, Ti neke Hannaart-, Stientje de Jong. Jan- ny Tol. Nelly Neuteboom, Lenie van Kampen. Janny Rijsbergen, Yvonne Kruyt, Marion Reingoud. Diploma B: Elly Teunissen, Joke Groos, Rilly Lezwijn, Mieke Stiphout. Diploma C. Janny Barends, Lyde Pi ket,, Gerda Teske. Ilse Franke, Sonja Leeuwen, stellen voorkwamen, moest de raad deze middag twee belangrijke beslissingen nemen, t.w. de demping van het reste rende gedeelte van het Levendaal en het stichten van een pedologisch inistituut, met daaraan te verbinden school in het gebouw Langebrug 62. Dit laatste voor stel werd in een vorige vergadering aan- daar had zijn geld niet gezocht. studenten grepen hem echter vast. Er ontstond een vechtpartij, waarbij de da der onderlag, maar desondanks zag hij kans een student in diens schouder te steken. De andere student wilde de man ontwapenen, maar greep in het mes. waardoor hij een flinke snee in zyn hand kreeg. Het resultaat was toch, dat de man zijn mes kwijt raakte en hij door studenten en omstanders werd vastge houden, totdat hij naar het bureau ge bracht werd. Daar bleek het misverstand. De man die zo snel had klaar gestaan met be schuldigingen en met zijn mes, had zijn broek verkeerd aan. De achterzak waar in de portemonnaie zat, zat dus niet aan de achterkant maar aan de voorkant en Sedert november 1959 is aan de open bare lagere Vlietschool in tijdelijke dienst verbonden de heer F. Meenhorst. Om dat deze onderijzer per 1 januari 1961 tot de verplichte leerkrachten van de school zal behoren stellen B. en W. voor over te gaan tot benoeming in vaste dienst. Grondtransacties B. en W. stellen de volgende grond- transacties voor: a. verkoop van 1475 m2 grond in „Adegeest" aan de heer Lobel voor f 29.50 per m2; b. verkoop van 1025 m2 grond in „Adegeest" aan de heer Van Geenhuizen te Leiden voor f24.50 per m2; c. verkoop van 1050 m2 grond in „Adegeest" aan de heer E. Teekens te Leiden voor f24.50 per m2; d. verkoop van 6200 m2 grond in „Vlietwyk II" aan de N.V. Dibemij te Wassenaar voor f 37.en f 34.per m2. Op dit perceel grond zal de firma Van Brussel N.V. te Wassenaar 96 woningen bouwen in 4 woonlagen. De begane grondverdieping zal 24 zelfstandige 2- kamerwoningen bevatten. Alle woningen zijn voor verhuur bestemd. De gegadig den voor 72 van deze woningen (n.l. de 24 2-kamerwoningen en 48 van de overi ge) zullen door B. en W. kunnen worden aangewezen. De woningen worden met premieregeling gebouwd. De totale kosten van de grond bedra gen f. 234.300.—. e. verkoop van grond bestemd voor 49 flatwoningen in „Adegeest" aan de N.V. Ned. Bouw-Maatschappij „Continubouw" i.o. te Hilversum. De grondprys bedraagt f36.50 per m2. Het totaalbedrag wordt f 144.284.50. f. verkoop van 746 m2 bouwterrein in „Adegeest" voor f27.50 en f29.50 per m2 aan de heer W. Jansen te Voorscho ten voor de bouw van 4 woningen. g. B. en W. hebben overeenstemming kunnen verkrijgen met eigenaren van de „Kings-farm" aan de Rijndijk over de aankoop van deze boerderij met bijbeho rende gronden. Deze boerderij, groot 23.91.25 ha ligt met ruim 21 ha in het gebied gedacht voor de wijk Stevenho ven. De totale aankoopsom bedraagt f 345.000.—. B. en W. stellen voor het bouwrypma- van Leeuwen. Mopje v. d. Hoeven, Joke Spaargaren, Tineke Tisseur Els v. w -- Leeuwen, Tineke de Haas Inge Loove- i en tY,an w gedeelte van ..Ade- stein geest onderhands op te dragen aan de firma Stuifzand te Leiden voor f 159.000. De firma Stuifzand maakt ook het eer ste gedeelte van „Adegeest" bouwrijp. gehouden, teneinde de Commissie voor het Onderwijs en die voor de Financiën gelegenheid te geven dit voorstel nader te bestuderen. Beide commissies kunnen zich nu met dit voorstel verenigen. Alvorens de voorstellen in behandeling werden genomen, werd de heer G. W. M. van Zonneveld benoemd tot onderwij zer aan de Jan Ligthartschool. Tot lid van het College van Vrouwenkraam- moeders werd benoemd mevr. M. Herfst- Nieuwenhuis. Eervol ontslag werd verleend aan mej. Chr J. van Ronssen, onderwijzeres aan de Marnix van St -Aldegondeschool, aan mej. W. Balkestein. onderwijzeres aan de Da Costastraatschool en aan de heer H. Timmerman, onderwijzeres aan de Du Rieuschool. Akkoord kon de raad na een tech nische vraag om de heer Harmen (Prot. Chr.) en de heer Van Dijk (K.V.P.) gaan met het treffen van enkele voor zieningen aan gemeentelijke schoolge bouwen. Een krediet van f. 209.037 werd hiervoor beschikbaar gesteld. Ook met de restauratie van het onlangs door brand getroffen schoolgebouw aan de Haverstraat kon de raad zich verenigen Hiervoor werd een bedrag van f. 92.970 gevoteerd. Van dit bedrag komt f 23.830 van de Verzekeringsmaatschappij terug. Voor de verbetering van de lichtin stallatie van de r.-k. lagere school aan de Lusthoflaan 2 stelde de raad een kre diet van f.4073 beschikbaar. (De zitting duurt voort) voor zijn Berichten - nota's inleveren De correspondenten van het L.D. wordt erop gewezen, dat de berlch- tennota's binnen drie dagen op de redactie aanwezig dienen te zyn. Later ingeleverde nota's zullen ook later worden behandeld. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 4 Juli Veemarkt: Aan voer ln totaal 2200; vette koelen en os sen 1460, varkens 740. Notering: vette koelen le kw. 290-320, 2e kw. 255-275, 3e kw. 245-255; varkens (lev. gew.) 160, 158, 156 per kg. Jaarvergadering Ned. Roode Kruis Grote dank der Zeeuwen voor de verleende liulp A fscheid penningmeester De Hoop Scheffer Onder voorzitterschap van mr. F. H. A. de Graaf, heeft de Ver. Het Ned. Roode Kruis zaterdag in Middelburg haar algemene ledenvergadering gehouden. Deze byeenkomst werd bijgewoond door talloze autoriteiten. In zyn openingsrede, richtte mr. De Graaf zich in het bijzonder tot de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. .F C. de Casembroot. „Aan U en in U, aan zeer velen, brengen wy dank voor wat U persoonlyk en door uw instanties voor het Rode Kruis is verricht, sinds de rampzalige nacht van 1 februari 1953. Het Ned. Roode Kruis voelt zich tegenover U zeer verplicht". Mr. De Graaf belichtte vervolgens de belangrijkste gebeurtenissen van het af gelopen jaar. In de eerste plaats, dat het Ned. Roode Kruis, dankzij de hulp van het Rampenfonds, het project der mate riële hulpverlening kon voltooien. Daar door beschikte men per eind december pver niet minder dan 11.669 ligplaatsen in ons land. In de tweede plaats bracht de voorzitter het in de vaart brengen van het Rode Kruis-hospitaalschip „J Henri Dunant", in herinnering. De af delingen van het Rode Kruis hebben destijds besloten de kosten van de in ventaris van dit hospitaalschip voor gemeenschappelijke rekening te nemen. Per ultimo 1959 werd door 352 afdelingen totaal f. 130.320.93 bijeengebracht. In de derde plaats memoreerde mr. De Graaf de slotfase van de Rode Kruis hulp na de watersnood van 1 februari 1953 en de hulpverlening aan slacht offers buiten Nederland. In het afgelo pen jaar heeft het Ned. Roode Kruis goederen, medicamenten en levensmid delen tot een bedrag van f. 155.965.88 voor deze buitenlandse slachtoffers ter beschikking gesteld. Het ledental is ge stegen met ruim 31.000 en wel tot 667.285, gemiddeld 5.84% van de Nederlandse bevolking is lid van het Ned. Roode Kruis. Friesland heeft het hoogste per centage Rode Kruis-leden, te weten 8.15 Zeeland komt op de tweede plaats met 7.65%. De penningmeester van het Ned Roode Kruis. mr. D. P. C. de Hoop Scheffer, gaf een uiteenzetting van het financiële beleid. Het totale tekort over 1959 bedraagt f. 113.542.91, welk bedrag aan de algemene reserve zal worden onttrokken. Het Rampenfonds schonk dit jaar een bedrag van f. 80.000 en zal dit ook in de komende jaren doen om de paraatheid van de colonnes te kunnen vergroten en het korps in staat te stellen bij rampen zo mogelyk nog betere dien sten te kunnen verlenen. Eveneens heeft het Nationaal Rampenfonds de bouw kosten ter verdere verbetering van het hospitaalschip „J. Henri Dunant", ruim f. 170.000 boven de raming rekening genomen. De exploitatiekosten van dit eigen moderne Rode Kruishospitaalschip zyn aanmerkelijk hoger dan van de destijds gehuurde „Kasteel Staverden", zodat de kosten voor rekening van het hoofdbe stuur ongeveer f. 13.000 meer bedragen dan de raming van f. 30.000. Ook voor het jaar 1960 wordt een groter tekort verwacht, dan geraamd op de exploita tierekening. De kosten per patiënt, die ongeveer f. 95 voor een weektocht be dragen, zijn voor 1960 nog gesteld op f. 87.50. Mr. de Hoop Scheffer nam vervolgens afscheid van de vergadering, omdat hij op 1 januari 1961 in verband met zyn leeftijd het penningmeester schap, dat hy meer dan 15 jaren heeft vervuld, zal neerleggen. Tot zijn opvolger werd gekozen mr. J. A. Heyse. Kring- commissaris Zeeland te Middelburg. Tenslotte heeft de Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Sasem- broot, een kort dankwoord voor de ver leende hulp gericht tot het bestuur en de afgevaardigden van de afdelingen. Er zyn in Zeeland vele monumenten nage laten, die ons zullen herinneren aan het Rode Kruis: gevulde linnenkasten, Rode Kruisgebouwen, die in samenwer king met de andere kruisverenigingen tot stand kwamen en het fraaie Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. Namens alle Zeeuwen breng ik U hiervoor myn hartelijke dank. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Th. J. Westerhout, hield een voordracht over de problemen, waarvoor Zeeland zich nu en in de toekomst ziet geplaatst, 's Middags hebben de congressisten een vaartocht over de Westerschelde gemaakt aan boord van één van de veerboten van de Provinciale Stoomdienst in Zee land. NED. AMBASSADEUR IN OTTAWA Binnenkort is de benoeming te ver wachten van de heer A. H. J. Lovink, laatstelijk Hr. Ms. buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur te Canberra tot Hr. Ms. buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur te Ottawa, aldus het ministerie van Buitenlandse Zaken. De „Kring der politieke Jeugd" in Hamburg heeft een politieke jeugd groep in Israël voor drie weken uitge nodigd. De jonge Israëliërs zullen zoveel mogelyk by Duitse gezinnen worden on dergebracht. In de „Kring" zijn de jeugdorganisaties der Westduitse par tyen verenigd. De verwondingen bleken achteraf nog al mee te vallen. De vrouw had een steek boven haar heup, die niet ernstig is. Een steek in de rug was dieper, het mes had byna een long geraakt. De vrouw is in het Academisch Zie kenhuis te Groningen behandeld en ver volgens naar huis gebracht. De steek in de schouder van de ene student bleek oppervlakkig te zijn. De dader is inge sloten. Hij bleek ook niet geheel nuch ter te zijn en zal ter beschikking van de Justitie worden gesteld ter zake van po ging tot doodslag c.q. zware mishande ling. BEURSOVERZICHT Internationals vast AMSTERDAM, 4 Juni Aan het begin van de nieuwe beurs- week opende het Damrak zeer vast voor de internationale fondsen. Ondanks het feit. dat de Newyorkse beurs vandaag wegens Independence Day gesloten blijft, was er toch zoveel buitenlandse belang stelling voor de Amsterdamse markt, dat na de aarzelende stemming van vrijdag, vanmiddag de opmars kon worden voort gezet. Nadat vrijdagavond reeds een vaste stemming voor internationals te bespeuren viel en vanochtend wederom hogere koersen waren genoteerd, werden vanmiddag behoorlijke winsten geboekt. Zo steeg Aku tot 560, Philips tot 1231, Unilever tot 99 Hoogovens tot 809 'i.-. Kon. Olie, die vrijdagmiddag de markt verliet op f. 140.50, keerde vanmiddag terug tot f. 140. De handel was over het algemeen van bescheiden afmetingen. Er heerste een rustige stemming en in af wachting van de heropening van de Amerikaanse markt morgenmiddag durfde men niet veel te ondernemen. Scheepvaartpapieren waren iets beter. Cultures prijshoudend, maar HVA 2 punten hoger. Het was de laatste dag van de handel in claims Sikkens (ad viesprijs f. 780». Nederlandse staatsfond sen goed prijshoudend. WISSELKOERSEN Londen 10.5S—10.58%New York 3.76H—3.77A I Montreal 3.84V8—3.84% Parijs 76.90%—76.95%Brussel 7.56% —7.56%; Frankfort 90.39—90.44; Stock holm 73.07—73.12; Zürich 87.30—87.35; Milaan 60.72%60.77%: Kopenhagen 54.70%—54.75% Oslo 52.82%—52.87% Wenen 14.52%—14.53%Lissabon 13.18 —13.19%. LEIDERDORP BI RG ER LIJK ES TAND Geboren: Klazlna, dr. van J. Boelee en van RIJ; Yvonne L. M.. dr. van V. Stokhuijzen en L. L. J. Ochtman; Teunis E., zn. van G. A. Bouwmeester en H. A. van der Sleet. Getrouwd: C. Bakelaar, 65 Jr. en D. Nieuwenhulzen, 57 Jr. OEGSTGEEST Onze plaatsgenoot, de heer J. S. Kuindersma, is aan de Technische Hoge school te Delft geslaagd voor het pro- paedeutisch examen voor civiel inge nieur. WASSENAAR Jubileumkampvuur zaterdag ontstoken Alle Wassenaarse padvindersgroepen, zo wel van de NPV als van de VKJB hebben zaterdagavond op het terrein aan de Berkheistraat deelgenomen aan een groot kampvuur, dat ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Neder landse padvinderij, werd ontstoken. Niet alleen welpen en verkennners, ook vele andere belangstellenden schaarden zich rond het vuur, dat gestookt werd van hout uit de buitenplaats „De Wiltzanck" die enkele weken geleden door de pad vinders werd schoongemaakt. Hopman J. G. Molijn, assistent-dis trictscommissaris, was ook aanwezig. Er werd gezongen, er werd gezamenlijk een yell gedaan en er werden enkele scènes opgevoerd uit de geschiedenis van de padvindersbeweging. Er volgde nog een korte officiële plechtigheid: aan de heer J. H. A. A. Kalff, voorzitter van de plaatselijke commissie, werd door hopman Molijn het dankbaarheidsinsigne uitgereikt als erkentelijkheid voor het vele goede werk voor de Wassenaarse groepen verricht. Tenslotte sprak de districtscommissa ris voor Den Haag en omgeving, de heer J. J. Buitendijk, over de betekenis van het spel van verkennen. Met het geza menlijk zingen van het Wilhelmus werd het feest besloten. Daarna trad nog de districtsband van de NPV uit Den Haag op in een taptoe en was er gelegenheid tot bezoek aan een door de padvinders ingerichte markt, waar consumpties ver kocht werden ten bate van de vluchte lingenhulp. Er is een plaatselijk comité ge vormd voor het Nationaal Reumafonds. Eerevoorzitter is burgemeester dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen. Voor zitter is mr. H. C. Henkemans, secretaris de heer Chr. Theil, penningmeesteresse mevr. A. M. Meijer WiersmaWester kamp. 2e penningmeesteresse mevrouw S. A. E. van Andel—Wouters. Leden zijn de heren G. Jansen, E. M. N. Oos- terbaan, arts en K. T. de Wit ,arts. Beurs van Amsterdam Maandag 4 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden 100% 100Ü Ned '59 4% 100% 100U Ned '59 4V4 98 U 98 i i Ned. '60 II 4% 100% GB 100% Ned '53 3% 93% 94% Grootboek obi 3% 78% GB Ned '47 3% (3) 93% 93% Ned '51 3% 96,», 96 A Ned '53 (3%) 93 A 93% Ned '56 3% 93 93 87 87 87 87 Ned 55 I 3% 88A 88 A Ned *55 H 3V4 90A 90% 91 92% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert 3 97 96 A Ned 62-64 3 97 fi 98 tndië '37 A 3 93% 93 tl Grootboek 46 3 89,% Ned W8 67, 109 A 1091) ACTIEVE AANDELEN Clt. Handi en Ind B 34 34 Nat Handelsbank 174% 174 Ned Handelmij 295 GL 294 116 GB 115 GL 1651 166% 555 AK U 547 556% Berkel's Patent (v.) 326 GB 331 GB Calvé Delft cert 939 938% DelJ Mi).en (Ver.) 190.40 189.30 Kon Pap v Gelder 322 GB 326 GB Hoogovens cert 789 800% Müller en Co NB 444% 445 Ned Kabelfabr 607GB ex 605 Philips 1209% 1223 317% 321 971% 882% WlltoD Feyenoord 208 209% Blliton 2de r 398 405 Dordtse Olie gew 672% 672 Kon Olie (f20.— 143.— 140.30 idem (50 A f20.—) 144.60 139 90 Holl Amer lijn 139% 139% Java China Paket 142 142 KL-M 10850 109 Kon Ned Stmv Mi1 183 184% Kon Paket Mij 134 V4 133% Stoomvaart Mij Ned 166 167' i Nievelt Goudr eert 142% 144% v OmmereD eert 273% 274% Kon Rott Lloyd 1461 144 Ned Scheepv Unie 145% 146% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 i3%> 3 93Vi idem 48 <3%) R'dam 52 I '4%) ld ld 37 l-n (3%) Z.' Holland '56 (4%) 93% 97 93% 99H Bankwezen Bank N G. *58 (5%) 104 104 A ld NWB '52 (4%) 96% 96A Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 96 Premieleningen 101 B 103% A'dam '51 I 2% 83% 83% A'dam '56 I 2% 79% 79% A'dam '56 n 2% 94% 95% A'dam '56 UI 2% 95 94% Eindhoven '54 2% 78% 80 Enschede'54 2% 78L 78% Den Haag '52 I 2% 86% 87 Idem II 2% 87 R'dam '52 I 2% 88 88% 88% 97% 98% Utrecht *52 2% 87 B 88 B Z.-Holl 1957 2% 92% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 240 241 Amst Bank 351% 352% HBO eert 224% Rott Bank 308 309% Twentsche Bank 284% 284% Industrie Ondernemingen Albert Heyn430L 440 Borsumy 65 65 K N Edonet A-AA 93 95 [dem prei wd. 103 102% ElectrolasmU 333 345 Kon Ned ürofsm 171 171 Holl Constructie 533 540 Ing our v Bouwnijv 320 262 Interna tlo 154 154% Lnt Kunststofl Ind 60% Leidse Wolsplnnery 460 470 Rott Droogdok MD 627 629% Sikkens Groep 810 Ver Touwfabrleken 370 375 Walvisvaart 115 115% Wernlnk's Betonm 151 152 Van WUk en Heringa 110% 110% Zaalberg 120 120 Spoorwegen Dell Spoorweg MD 6 - Amerik fondseD Canadian Pacific R. 24A 24% 110% ex. 111% 50% 50 exd. Bethlehem Stee] 45% 45% 41% 41% General Motors 43% 441 Kennecort 77fèex 77% Republic SfeeJ 62% 63 68% ex 68 V4 L'ilon Pacific 27 Ua States Steel 79% 79%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9