MATIGE PRESTATIES IN KOUD AMERSFOORTS BOSBAD Oefenwedstrijden voor Dragon Gold Cup op het IJsselmeer Nederland versloeg Engeland dankzij vooral Willi Poll Bij de heren werd op geen enkel nummer de limiettijd gehaald Jager blonk weer uit in sterk bezet Flying Dutclimanveld Salas Cliaves won eerste, Sir Gorden Smith de tweede race MAANDAG 4 JULI 1960 Zwemtop selecteerde voor Rome Rome werpt zijn schaduwen vooruitHet is een beeldspraak, die in velerlei opzicht in de internationale sportwereld van vandaag van toe passing is. De eerste selectiewedstrijden van onze nationale zwemploeg, die zaterdag en zondag zijn gehouden in het Bosbad te Amersfoort, pasten ook in dit kader. Maar, oh, wat waanden wij ons hier, temidden van de bossen, nog ver van Rome, vooral van het Romeinse klimaat. Koud en kil was het rond het grote bassin en niet minder in het water, dat een temperatuur had van slechts 16.5 graad. Tot het laatste moment zochten de zwemmers en zwemsters verwarming onder een baddoek, een trainingskiel of een badjas, om na hun banen te hebben gezwommen rillend en paars aangeslagen de kant op te klauteren. Was het een wonder, dat onder deze omstandigheden de prestaties aan de zeer matige kant bleven? Er mocht dan een nieuw Nederlands record op de lijst kunnen wor den bijgeschreven de 1.06.2 van de Delftenaar Gerrit Korteweg op de 100 meter vlinderslag, waarvoor een limiettijd gold van 1.07.0.- voor het overige brachten de tijden geen enkele opschud ding teweeg. Of het moest zijn de 1.05.3 van het jonge Haagse meisje Erika Terpstra op de 100 meter vrije slag, waarmee zij achter Cockie Gaste laars, aan wie ze zich optrok, en Sita Posthumus de derde, plaats voor zich opeiste. Tevens bleef zij hiermee onder de limiettijd van 1.05.6, die voor Jopie Troost, met 1.05.8 als vierde geklasseerd, nog onbereikbaar bleef. ongetwijfeld de Haagse Erika Terpstra, die zich van de reputatie van haar naas te tegenstandster. Cockie Gastelaars, niets aantrok en slechts profiteerde van het feit, dat de Schiedamse haar meest directe tegenstandster was. Ze klampte zich als het ware vast aan Cockie, die zich tot het uiterste moest geven om haar voorsprong te behouden. Hennie van der Velde, die in baan 5 iets verder van dit strijdgewoel zwom, Internationale races te Zandvoort De limiettydenhet wekt geenszins verwondering, dat verscheidene meisjes hieronder bleven, vooral daar deze tijden althans voor Nederlandse begrippen niet zo scherp zijn. Zowel op de 400 meter vrije slag, als de 100 meter vrije slag en de 100 meter vlinderslag gelukte dit aan een drietal zwemsters, terwijl op de 100 meter rugslag twee Olympische kandidaten onder de limiet bleven. Op de 200 meter schoolslag gelukte dit slechts aan Ada den Haan. Bij de heren was de situatie veel minder rooskleurig. Op geen enkel nummer werd de limiettijd gehaald. Evenals in Leipzig leverde de 17-jarige Amsterdamse lyceist Ronnie Kroon we derom de beste prestatie met een tijd van 58.1 sec. op de 100 meter vrije slag, welke overigens nog 0.9 sec. boven de li miettijd ligt. Wel werd de limiet bereikt op de 4x200 meter vrije slag estafette he ren, zo men de beste vier tijden op de 200 meter individueel bij elkaar telt: Verburgt 2.11.9; Ritton 2.13; Van Spin- gelen 2.13.4 en Bouwman 2.13.6, totaal 8.51.9. De limiettijd: 8.52.8. De enkele enthousiasten, die zaterdag avond de weg naar het bad hadden ge vonden, hebben ongetwijfeld het meeste plezier beleefd aan de felle strijd op de 400 meter vrije slag dames, waarin de frêle Corrie Schimmel van 'tGooi al op de eerste baan een voorsprong nam. Corrie Schimmels positie was onaantast baar, maar achter haar voerden Jans Koster en Tineke Lagerberg een verbe ten strijd, waarin laatstgenoemde na 200 meter de beste kansen scheen te heb ben, toen zij als tweede na Corrie Schimmel keerde. Na 300 meter was de situatie nog ongewijzigd, maar daar na sprak Jans Koster haar reserves aan en zijn bleek hierbij uit een groter re servoir te kunnen putten dan haar ri vale. In de laatste baan zou zij Tineke Lagerberg overvleugelen om tenslotte als tweede aan te tikken. Marian Heemskerk vermocht in deze strijd geen rol te spelen, evenmin als Wil Lambour en Judith de Nijs. Daarvoor was Leo Verburgt als win naar met een tijd van 2.11.9, zonder be dreigd te zijn geweest, van de 200 meter vrije slag heren uit het water gestapt, had zijn clubgenote Ada den Haan de eerste en tevens snelste serie van de 100 meter schoolslag gewonnen en daarmee het nummer, terwijl de in de andere serie uitkomende Gretta Kok met 1.24.- de tweede plaats voor zich op eiste en had Mensonides zijn superiori teit bewezen op de 100 meter schoolslag, waarop hij overigens tot de matige tijd van 1.15.6 kwam. Hoopvol Hoopvol begonnen de wedstrijden zon dagmiddag met de recordverbetering van Gerrit Korteweg, die tevens Sitters en Jiskoot dermate inspireerde, dat eerst genoemde eveneens onder de voor het Nederlandse record gestelde limiettijd bleef en Jiskoot deze tijd (1.07.0) even aarde. Als een boemerang werkte daarop de 400 meter vrije slag heren, waarop Verburgt als winnaar niet verder kwam dan 4.51.5. De 200 meter schoolslag, ver- zwommen in twee series, gaf al even min reden tot grote vreugde. Na de eer ste 100 meter wezen de chronometers 1.26.1 aan voor Ada den Haan, die als eerste keerde, gevolgd door Bettie Heu- kels en Rita Kroon, die in een fel duel gewikkeld waren voor de tweede plaats Het Hilversumse meisje won, maai haar tijd lag nog boven de drie minuten Ook nu had Gretta Kok de pech van de min der sterk bezette tweede serie, waardoor voor haar in het totaal slechts een vier de plaats was weggelegd. Was Ada den Haan onaantastbaar op de schoolslag, hetzelfde gold voor Ria van Velsen op de 100 meter rugslag. Op de eerste vijf tig meter legde zij reeds de basis voor de overwinning in 1.12.3. welke tijd nog het dichtst werd benaderd door Rini Dobber met 1.13.8. Wollen dekens waren tijdens de Olympische selectiewedstrijden te Amersfoort een zeer gewild artikel. Op de foto v.l.n.r. Wil Lamboer, Tineke Lagerberg, fudith de Nijs en Marianne Heemskerk. zag zich door Erika Terpstra naar de derde plaats terugverwezen. Sita Pos thumus won vóór Jopie Troost de eerste serie en klasseerde zich met haar 1.05.2 als tweede achter Cockie Gastelaars met 1.04.6. Een fascinerende strijd tenslotte by de dames op de 100 meter vlinderslag van het Naardense drietal Tineke Lageberg, Atie Voorbij en Marian Heemskerk, wel ke strijd eerst in de laatste meters werd beslist ten voordele van Marian Heems kerk en een mooie overwinning van Ronnie Kroon op de 100 meter vrije slag heren, waarbij hij zijn directe tegenstan der, Van Spingelen, met anderhalve se conde versloeg. Bouwman zwom met ziin 58.5 uit de tweede serie naar de tweede plaats. K.M.J.C.-wedstrijden te Den Helder (Van onze zeilmedewerker) Wegens ongunstige weersomstandig heden konden dit jaar de Haaks-races voor de R.O.R.C.-jachten in het kader van de jaarlijkse wedstrijden van de Koninklijke Marine Jacht Club geen doorgang vinden. De zeegang was te hoog, zodat de wedstrijdcommissie be sloot een baan te laten varen langs de oostkust van Texel naar de Riepelbank. Op zaterdag was deze baan 48 mijl en zondag 24 mijl. Vooral de start van de R.O.R.C.-jach- ten, ingedeeld in klasse I en II, was op zondag bijzonder interessant. Bij het loefwaartse merkteken ontstond een ver warde situatie, waarbij de Astrea II van de K.M.J.C. tussen de startboei en een ander jacht beklemd raakte. Dit werd veroorzaakt, doordat de Scherenskruiser Kickerle enige seconden voor het start schot op enkele meters voor de startlijn draaide in een goede startpositie. De Astrea II moest opgeven wegens averij. Op beide dagen was de Riepelbaan na genoeg geheel bezeild, maar desondanks waren de wedstrijden, waarbij het reke ning houden met tijdstroom een belang rijke factor is, zeer interessant. In klasse I en II gecombineerd ging de succesvolle Pierrette II van W. Pierrot met de hoofd prijs strijken. In klasse III ging de aan dacht uit naar de twee volkomen gelijke plastic-jachten van T. Kasemier en E. G. v. d. Stadt. Beide dagen was het een zeer boeiende strijd van twee zeilers die elkaar niets toegaven. Tom Kasemier won de race op zater dag en E. G. van de Stadt op zondag. De prijs in klasse IV ging naar de Ma rina van J. H. v. d. Waals. De hoofdprijs in het kleine Drakenveld was voor Erik van Swaay met de Halve Maen. LFC-JEUGD WON ALPHIA-TOERNOOI Gisteren is op het terrein van de voet balvereniging „Alphia" een geslaagd jeugdtoernooi gehouden. De jeugd van LPC eindigde als eerste, tweede werd Olympia (Gouda)derde Vios (Den Haag en vierde Woerden. NEDERLANDS PAARD TALISMAN WON GROTE PRIJS VAN HAMBURG Het Nederlandse paard Talisman won zaterdagmiddag de Grote Prijs van Hamburg, een ren over 3200 me ter en gedoteerd met een prijs van 18.000 mark. Tweede eindigde het Franse paard Grain d'Orge en als derde het Duitse paard Arato. In enkele steden in West-Duits- land zijn equipewedstrijden op degen gehouden. Nederland, vertegenwoor digd door Dwinger, Mandl en Popken, was met West-Duitsland en Rusland in één groep ingedeeld. Nederland won met 63 van West-Duitsland, maar verloor met 27 van Rusland. Voor West-Duitsland en Rusland kwamen de Olympische ploegen op de loper. Westeinder zeilwedstrijden (Van onze zeilmedewerker) Met goede wind, maar bepaald niet aanlokkelijke temperatuur werd het tweede gedeelte van de Westeinder zeilwedstrijden geva ren. In het sterk bezette Flying Dutchmanveld blonk Ulrik Jager vooral weer uit. Na een mooie strijd met Jan Jong kind werd hij zaterdag eerste voor Jongkind, G. A. S. Jongeneel, Jan Stenhuis en Ferry Laagwater. Óp zon dag evenwel was Stenhuis meester op zijn eigen plas. Hij liet aan Jager, Jongkind, D. H. Bellinga en Jongeneel zien, dat zijn schip geen spiegel had, d.w.z. van achter geheel open is, zo als ook de Italianen dit hebben. De hoofdprijs ging verdiend naar Ulrik Ja ger. Het was bijzonder jammer dat onze Olympische vertegenwoordiger Ben Verhagen niet in deze races van de partij was, want hier was de kans voor een uitnemende training. Als altijd was er op de Westeinder een behoorlijk Valkenveld aan start, waarin Egon Rolf van der Baumen door een overwinning op zaterdag de sluitsteen legde voor de eindzege. Zijn concurrent van het eerste weekeinde, Dirk Kraan, bracht het niet tot de kop. Hij eindigde als vijfde en vierde en kwam daardoor in punten tekort. De race van zondag werd gewonnen door J. M. Snijders met ir. H. F. Zuider- baan op de tweede plaats, terwijl Rolf v. d. Baumen dit keer als derde door ging. De hoofdprijs was voor Rolf van de Baumen. De reputatie van de gebr. Kraan bleef bestendigd, want zij traden suc cesvol op in de 12 M2 sharpies Bart Kraan met Henk Kraan als bemanning. Verleden week behaalden zij twee over winningen en nu werd daar zaterdag nog een overwinning aan toegevoegd. Maar zondag was evenwel Jan van Staveren als eerste gefinisht voor J. L. Evers en D. van der Akker. De hoofd prijs was echter verdiend voor Bart Kraan. Steeds meer zeilen van kunstvezel worden in de Regenboogklasse, die eeuwig schijnt te zijn, gevaren. Twee maal ging Cor Kist in deze klasse ver voor zijn tegenstanders als winnaar door de aankomstlijn, zaterdag vóór J. C. v. d. Velde en zondag vóór A. Ge- buis. De hoofdprijs was voor Cor Kist. Heer en meester in de Finnjollen toonde zich Wim Maarse, die in het totaal over twee weekeinden viermaal eerste en eenmaal tweede achter Leo Gerhards werd. In de laatste twee wedstrijden wa ren Gerhards en D. Wayboer beurte lings achter Maarse tweede. Steeds groter worden de velden in de nationale wedstrijden in de 16 M2 Streepklasse. Hierin was de voorsprong van W. Spaargaren in het eerste week einde zo groot geworden, dat er voor A. A. Taselaar en J. Blonk geen kan sen meer waren de achterstand te eli mineren. Bovendien woi. Spaargaren nog de laatste race en was daarmee een wel zeer verdiende hoofdprijswin- naar. Tweemaal won in de Vrijheidsklasse Jan Romke de Vries, maar desondanks ging de eindzege toch naar S. H. de Jong, die zijn punten vooral in het eerste weekeinde verdiende. Het ver schil tussen Romke de Vries en De Jong bedroeg slechts twee punten, zo dat het een overwinning op het nip pertje werd. Henley Regatta Stuart Mackenzie, de reusachtige Australische skiffeur uit Melbourne, zegevierde zaterdag voor de vierde maai in successie op de Theems in de Dia mond Sculls. Hü versloeg met een halve lengte in de snelle tijd van 8 min. 03 sec. de Poolse onderwijzer Teodor Ko- cerka en is nu de eerste roeier, die vier keer de officieuze wereldtitel, men noemt de Henley Regatta ook wel het officieuze wereldkampioenschap, veroverde. Van de start af had Mackenzie de lei ding en op driekwart van de baan was zijn voorsprong anderhalve lengte op de Pool. Dit was het punt waar Kocerka in 1955 en 1956 zijn befaamde spurt inzette en tweemaal de titel op zijn naam schreef. Ook nu verhoogde hij het tempo maar Mackenzie had erop gerekend en genoeg energie bewaard om de aanval af te slaan, ofschoon Kocei'ka toch nog op een halve lengte kon komen. Mackenzie behaalde zondag zijn twee de grote overwinning van dit weekeinde. Na zijn triomf op de Pool Kocerka in de race om de Diamond Sculls, won hij ook in de Regatta van Essen het skiffnum mer. De grootste tegenstand ondervond de Australiër van de Duitse veteraan Karlheinz von Groddeck, die na een aanvankelijk grote achterstand verraste met een felle eindsprint, die Mackenzie slechts met de grootste moeite kon af slaan. Het verschil bij de finish was een halve lengte. De Duitse kampioen Klaus von Fersen stelde opnieuw teleur en was volmaakt kansloos. De tijd van Mackenzie was 8 minuten 1.4 seconde, die van Von Groddeck 8.03.9. De Nederlandse Marianne Luderus be haalde de overwinning in het skiffnum mer voor dames. Haar tyd over een kilo meter was 4.27.8. De Oostenrijkse Sika werd tweede in 4.29.1 en de Duitse Mi- chaelis derde in 4.54.-. Koninklijke en Presidentiële belangstelling (Van onze zeilmedewerker) Voordat dinsdag a.s. de wedstrijden om de Dragon Cup op het IJsselmeer, op een wedstrijdbaan ten oosten van het eiland Pampus, een aanvang zullen nemen, werden in het weekeinde 2 races gevaren om de zeilers in de gelegenheid te stellen zich vertrouwd te maken met de condities. Ondiep, zoet water, met een korte golfslag, is voor zeilers, die gewend zijn op zee, inderdaad in het begin vreemd. Dat nam niet weg, dat de topzeilers uit de Internationale Drakenklasse ook voor deze moeilijkheden niet uit de weg gingen en het tot goede resultaten wisten te brengen. Althans het kwam in beide wedstrijden tot een buitenlandse over winning. De Argentijnse president Frondizi was gisteren in Muiden aanwezig in ge zelschap van H.M. de Koningin, Z.K.H. de Prins en de Prinsessen Irene en Ma rijke om te zien hoe zijn landgenoot J. A. Salas Chaves het eraf bracht. Salas Chaves had zaterdag in de eerste wed strijd getoond, dat hij zijn goede vorm van de Kieler Woche nog steeds had. Want nadat hij een felle strijd had ge- I leverd in de eerste en een gedeelte van de tweede ronde finishte hij als win naar voor de Noor Thor Thorvaldsen, Olympisch kampioen 1956. Vervolgens werden A. Holm (Denemarken), R. Harmstorff (D.), Wim van Duyl, onze Nederlandse Olympische vertegenwoor diger, en de befaamde Italiaan S. Sor- rentino afgeblazen. De sportieve kroon prins van Griekenland, C onstan tij n, startte niet best, terwijl het op de ruime Opzienbarend Tot de meest opzienbarende prestatie op de 100 meter vrije slag dames kwam Een Nederlandse combinatie heeft zondagmiddag op het circuit van Zand voort na een bijzonder spannende race de internationale wedstrijd voor groot- tourisme wagens met een cilinderinhoud t.m. 1600 cc tegen Engeland gewonnen met 1715 punten. I>c wedstrijd was georganiseerd door de Nationale Auto- Rensport Vereniging en werd bijgewoond door 10.000 toeschouwers. Het gurxstige resultaat was vooral te danken aan het voortreffelijk i-ijden van Wim Poll, die met zijn Poi-sche de 60 ronden van 4193 meter (totaal 251.58 km» juist binnen de twee uur aflegde: gemiddelde snelheid 126.380 km/u. Zijn voorsprong op de Duitser Lindermann was bijna een minuut. Derde in de internationale race werd de Brit Graham Warner met een Lotus elite. De strijd was bijzonder spannend, mede doordat de coureurs maximaal vijf liter benzine Op liet circuit van Zandvoort vloog de Engelsman Paddy Gaston uit de baan. Ongedeerd, maar verre van vrolijk staat Gaston (derde van recht) naar de restanten van zijn Austin Healy te kijken. mochten tanken en dus regelmatig een pitstop hadden. De Brit Paddy Gaston invaller voor Patrick Fergusson sloeg in de 25ste ronde met zijn Austin Healy Sprite ach ter het tijdwaarnemershuisje over de kop. De wagen werd flink beschadigd, Gaston had gelukkig slechts een lichte verwonding aan de rechterarm. De Duit se favoriet Gerhard Koch werd „in het bos" in de 48ste ronde uitgeschakeld door machinepech. De return-match Engeland—Neder land wordt op 8 augustus op het Snettn- ton-circuit gehouden. Aan de internationale race gingen twee nationale wedstrijden vooraf, over respectievelijk 14 en 15 ronden. In de eerste wedstrijd werd Van Wijk met zijn DKW (klasse C) uitgeschakeld doordat de wagen in de Tarzanbocht kantelde. Hij kon er ongedeerd uit stappen. Een voortreffelijke prestatie verrichtte Rob Slotemaker in de tweede race. Als laatste gestart in klasse R, met een handicap van twee minuten, werd hij desondanks winnaar. Al in de tiende ronde had Slotemaker met zijn Hirondelle de ach terstand weggewerkt. Ernstig ongeval Tijdens de training heeft zich zaterdag een ernstig ongeval voorgedaan. De 39-jarige Duitser Horst Walther Reschop uit Essen vloog bij het ingaan van het bos door onbekende oorzaak met zijn Porsche over de kop en kwam op een twee meter lager gelegen wan delpad terecht. De coureur werd met zeer zware verwondingen in het Sint- Elisabeth-gasthuis te Haarlem opgeno men. Zaterdagmiddag werd hü reeds geopereerd, maar zyn toestand is nog steeds zorgwekkend. De Nederlander Kieviet sloeg later op dezelfde plaats eveneens over de kop. Hy 1 ep slechts een lichte verwond'nr op, doch zyn wagen werd zwaar be schadigd. Merkwaardig is, dat op de plaats, waar beide wagens over de kop sloegen, nog nooit eerder een ongeluk was gebeurd. rakken beslist niet vlot ging met de spin naker. Als elfde ging de Prins door de finishlyn. VEEL WISSELING In de wedstrijd van zondag was er veel wisseling in de kop van het veld. Vooral in de kruisrakken gebeurden er verrassende dingen. Wéér werd in het begin van de strijd de eerste positie be twist door Salas Chaves en Thorvaldsen, maar geheel onverwacht lag na het tweede grote kruisrak plotseling de on bekende Deen B. Andersen in de leiding en Cor Groot lag daar kort achter als tweede. Wim van Duyl had zich van een vrü ongunstige positie in het veld geleidelijk naar voren gewerkt en toonde op de rui me rakken van de laatste ronde zijn klasse door als eerste het kruisrak naar de finish in te gaan. Maar daarna kreeg de totnogtoe achter de leidende groep liggende Sir Gordon Smith (Eng.), de mogelijkeheid om door een zeer voorde lige slag nog juist voor Van Duyl als eerste tussen de aankomstvlaggen door te varen. Hiermee was een zeer interes sante wedstrijd en een zeer nuttige vóóroriëntatie voor een belangrijk eve nement als de Dragon Cup ten einde. De volgorde van aankomst was: 1. S.ir Gor don Smith (Eng.); 2. W. P. van Duyl (Ned.); 3. S. Sorrentino: 4. B. Andersen (Den.)5. J. A. Salas Chaves; 6. Kroon prins Constantyn van Griekenland: 7. C. Groot (Ned.); 8. R. Harmstorff (D.); 9. W. Windeyer; 10. A. Holm (Den.). Kroonprins Constantijn van Grie kenland (links) in zijn Draak Nirefs.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 6