Bespreking Frondizi en Ned. industrie Kon. goud voor I. L. de Graaf Halve eeuw bij A. W. Sijthoff's Uitg. Mij. Stichting Leidse Jeugd Actie Investeringen zijn zeer gewenst toezeggingen werden gedaan Studente helpt in Oegstgeest met het houwen van een huis Kerkelijk Leven Opgericht 1 maart 1860 Maandag 4 juli 1960 Tweede blad no. 30089 De heer I. L. de Graaf, procuratiehouder by de N.V. A. VV. Sijthoff's Uitg. Mij,, is vanmorgen gehuldigd in verband met het feit, dat hij vijftig jaar geleden bü deze N.V. in dienst trad. De heer De Graaf is thans werkzaam bij de afdeling pensioenfonds en personeelszaken. VAKSCHOOL VOOR MEISJES Voor het examen van de Centrale Raad voor Kinderuitzending slaagden de volgende leerlingen van de Vakschool voor meisjes: H. Beiboer; O. Derks, Voorschoten; J. J. Giezen, Noordwjjk; A. Groot; M. A. C. Hogenes, Alphen; G. Klaver, Warmond; A. Laros, Alphen; N. M. Passchier, Noordwyk; C. H. Sira; A. M. E. van 't Zelfde; E. Zwitser, Leider dorp. Afgewezen één. Noordwijksche Golfclub De Noordwijksche Golfclub heeft zater dagmiddag afscheid genomen van mr. F. T. Marijn die bijna tien jaar secretaris van de NGC is geweest. Er was veel be langstelling. De heer J. Visser, voorzit ter van het huldigingscomité, belichtte de grote verdiensten van de scheidende secretaris en bood hem een televisie toestel aan. Ter ere van dit afscheid werd een greensome-vlagwedstrijd ge speeld. Deze werd gewonnen door de heer en mevrouw G. Verhoef. Gisteren werd gespeeld de wedstrijd om de Offembeker. Winnares werd me vrouw Driehuizen. De heer J. C. van Schaik, wethouder van Onderwijs te Leiden, sprak de ju bilaris toe. Hij schetste in het kort de loopbaan bü de vennootschap. In 1910 was de heer De Graaf als jongen van dertien jaar in dienst getreden. Hij had de bewogen perioden: eerste- en tweede wereldoorlog meegemaakt en was gelei delijk opgeklommen tot de thans bereikte functie. De wethouder vond het een bij zondere prestatie vijftig jaar lang bij een firma werkzaam te zijn, die niet alleen in Leiden, doch in geheel Nederland een naam heeft. Ook het gemeentebestuur heeft veel waardering voor mensen, zoals u. Het was de heer Van Schaik dan ook een bijzonder groot voorecht de gouden medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau op de borst van de heer De Graaf te mogen spelden. Hierna bood de directeur, de heer G. de Flines zijn gelukwensen aan. Spreker vond het een bijzondere dag, want het komt helaas steeds minder voor, dat mensen vijftig jaar bij eenzelfde firma in dienst zijn. De heer Flines haalde nog enkele her inneringen op uit de tijd, dat de jubi laris werkzaam was in de „keuken", zo- het administratiekantoortje in de zet terij bij het personeel bekend staat. Namens de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel bood de directeur de gouden medaille met bijbehorend ge tuigschrift aan. Ook mevr. De Graaf werd in het huldeblijk betrokken. Zij kreeg een bloemenhulde. Als blijvend aandenken aan deze heug lijke dag overhandigde de heer Flines tenslotte een televisietoestel. Namens de commissarissen sprak de heer Seret een woord van gelukwens en dankbaarheid, terwijl de heer J. van Ga len, voorzitter van het jubileum-comité een enveloppe met inhoud overhandigde. Wethouder C. van Schaik speldt de Koninklijke onderscheiding op. (Foto L.D./Holvast) Als laatste in de rij der sprekers voer- de de heer H. A. Korswagen, procuratie- houder, het woord. De heer De Graaf, getroffen door deze huldiging, dankte voor deze hartelijke woorden en de hem verleende onderscheiding en geschenken. Geslaagde slotuitvoering van de cursisten „Dramatische vorming" Verkeersongeluk bij Willielminabrug eist dode en gewonde Op de wegkruising Hoge Ryndyk-Ka- naalweg heeft gistermiddag omstreeks half twee een ernstig verkeersongeluk plaats gehad, dat het leven heeft gekost aan een jonge Leidenaar. De 28-jarige bakker M. W. C. M. Co- nijn reed op een motorfiets op de Hoge Ryndijk in de richting Zoeterwoude. Een 61-jarige bromfietser, eveneens afkom stig uit Leiden, sloeg, komende van de Wilhelminabrug linksaf de Kanaalweg op. Hij verleende echter geen voorrang aan de volgens getuigenverklaringen met grote snelheid naderende motorrijder. De motor raakte in volle vaart het voorwiel van de bromfiets, waardoor de bestuur der hiervan tegen het wegdek smakte. De motor reed door, botste tegen een stenen muurtje van de brug en kwam eerst tot stilstand na een personenauto geramd te hebben. De bestuurder van de motorfiets werd van zyn voertuig ge slingerd. De jongeman werd overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis waar hij kort na aankomst overleed. De bromfietser liep verwondingen aan het hoofd op. De bromfiets en de motor wer den zwaar beschadigd. TEGEN AUTO AANGEREDEN Zaterdagmiddag omstreeks kwart over vijf heeft de 45-jarige wielrijdster mej. linkeronderbeen gebroken. Zij reed op M. van Egmond uit Oegstgeest. haar de Marebrug achter een personenauto. De auto remde om aan het verkeer ko mende uit de richting Oude Singel voor rang te verlenen. De wielrijdster be merkte dit te laat en reed tegen de auto op met bovengenoemd resultaat. Dr. J. R. Snieets Bij K.B. is met ingang van de dag waarop hy zyn ambt zal aanvaarden, benoemd tot lector in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit om onderwijs te geven in de geschiedenis van de Franse letterkunde der Middeleeuwen: dr. J. R. Smeets, thans als wetenschappelijk hoofdambte naar A aan deze universiteit verbonden. Dr. Smeets werd op 20 februari 1916 te Maastricht geboren. Hij deed zijn kan didaats- en doctoraalexamen aan de Universiteit te Groningen. In 1954 kreeg de heer Smeets aldaar een leeropdracht voor oud-Frans. oud- Spaans en vulgair Latijn. Hij promo veerde te Groningen cum laude op een tekst-uitgave van de Chevalerie de Ju das Macabé, een 13e-eeuwse oud-Franse tekst. In 1957 volgde zyn benoeming tot we tenschappelijk hoofdambtenaar te Gro ningen, in 1959 die van wetenschappelijk hoofdambtenaar A te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het kandidaatsexamen Japanse taal- en letterkunde de heer Chr. van den Berg te 's-Gravenhage. EINDEXAMEN CHR. LYCEUM Voor het eindexamen afd. gymnasium zijn geslaagd van groep 3: W. J. van Biezen, Katwijk; Mej. P. Koelewijn, Katwijk; J. v. d. Linde, Rijnsburg; H. L. Oudshoorn, Lisse; J. Rittersma, Leiden; W. H. J. B. Wang, Leiden allen B en J. A. Mulder, (Oegstgeest) diploma A. To taaluitslag: afgewezen: geen, terugge trokken: 1. LIEFDEWERK OUD PAPIER Men schrijft ons: De laatste tijd wordt herhaaldelijk ge constateerd, dat door andere personen dan door ophalers van bovengenoemde vereniging oud papier aan de huizen wordt afgehaald met de mededeling, dat dit voor Liefdewerk Oud Papier is. Het bestuur maakt de milde gevers, die hun afvalpapier aan voornoemd Liefdewerk hebben toebedacht, erop attent, dat: 1. op de wagens is vermeld „LOP"; 2. de lopers voorzien zyn van een legitimatie bewijs; 3. het om misverstand te voor komen gewenst is naar bedoeld legi timatiebewijs te vragen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Theodorus Hendrikus. zn. van P. T. Verdel en H. C. den Hollander; Helene Titia, dr. van D. N. Hüpscher en A. D. Post; Caroline Adrlana, dr. van C. van Delft en G. van den Broek; Margaretha Elizabeth, dr. van J. C. Bink en V. M. D. de Wit; Leonardus Adrlanus, zn. van P. A. Olijerhoek en K. Duwel. ONDERTROUWD E. de Ruijter en A. P. A. van der Klugt; C. Vijlbrief en A. P. M. Bensdorp; Y. T. von Dewall en A. G. T. Montfoort; G. A. Neuteboom en C. B. Lapré; P. J. J. Zaal berg en F. W. Bourgeois; W. M. den Dub belden en H. A. A. Onderwater; J. A. R. Uljee en S. J. M. L. Sierat; M. J. du Prle en M. H. Paauw; F. J. Jansen en H. H. M Staats; R. Brouwer en M. H. van Draanen; C. A. G. Oedayralsingh-Varma en C. M. D. Jansen; K. Peter en W. J. Bontje; N. Bergman en J. Pikaar; P. J. Limburg an K. Strik; R. Gans en M. A. H Bakker: B. D. van der Mark en C. G. M. A. Mac-Mahon. B H. Stiekema en G J. T."van Straaten. OVERLEDEN C. G. M. Splinter, 7 weken, dochter; M, M. van Bohemen, 52 Jaar, echtgen. van H. Ginjaar. Op het lesrooster van de cursus voor „dramatische vorming" onder auspi ciën van de Leiase Jeugd Actie werd ge geven, nam net vak „dramatische vor ming' een zeer belangryke plaats in. Nu de cursisten deze cursus met goed ge volg hebben doorlopen, gaven zij zater dagavond in de grote Tuinzaal van het Zendingshuis te Oegstgeest een ge slaagde demonstratie. Uit alles bleek, dat zy de wyze lessen vail hun leraren, de heren J. C. Bartelsman en J. Koevoets op dit vormings-onderdeel zeer goed ter harte hadden genomen. Velen maakten van de gelegenheid gebruik deze „slot uitvoering" bij te wonen. Nadat de voor zitter van de LJA, dr. P. L. Schoonheim, een hartelijk welkomstwoord had uitge sproken, gaf deze gaarne het woord aan de heer Bartelsman, die het gebodene van een „voorwoord" voorzag. Spreker wees hierbij o.m. op het feit, dat men geen volwaardige toneelvoorstelling kon verwachten, aangezien de cursus geen verkapte toneelschool in zich bergt. Daar de a.s. jeugdleider (ster) niet al leen tot taak heeft de jeugd van de straat te houden, moet hij/zij ook actief aan de jeugdopvoeding deelnemen. Een van de facetten van deze opvoeding is de dramatische vorming, welke zich o.m. kan uiten in de pantomime en het z.g. schimmenspel, waarbij de fantasie sterk wordt uitgeleefd. Spreker wees er met nadruk op, dat een volmaakte jeugdvorming slechts denkbaar is, als aan de actieve fantasie van de jeugd de nodige aandacht wordt besteed en tot ontplooiing wordt gebracht. Na een voorafgaande inleiding van Nel v. d. Ere-doctoraat voor prof. dr. J. D. Verlinde Ter gelegenheid van het 500-jarig be staan van de Universiteit te Bazel Zwit serland) is aan prof. dr. J. D. Verlinde door de faculteit der geneeskunde van deze universiteit het eredoctoraat in deze faculteit verleend. Prof. Verlinde is als hoofd van de af deling medische microbiologie sinds 1936 verbonden aan het Nederlands Instituut voor Preventieve Geneeskunde alhier. Het ere-doctoraat is hem verleend voor zyn werk op het gebied van de bestrij ding van de kinderverlamming en ver wante virusziekten. REISCLUB BACKER EN CO De leden van de Reisclub Backer en Co maakten dankzij een gift van de di rectie een reisje naar de Deltawerken. In Hellevoetsluis stapte men op de boot en voer men naar de „bouwput". Na dit tochtje te water werd naar Rockanje gereden waar de lunch werd gebruikt. Langs de kust van Voorne ging het daarna naar Brielle. Door Delfland ging de tocht naar Rijswijk, waar in Drie- vliet" werd gedineerd. Met de herinne ring aan een prachtige en geanimeerde dag keerde men 's avonds in Leiden terug. Mulo-examens Voor het Mulo-examen (diploma B) zijn geslaagd: de dames: M. W. J. M. J. M. Klanke te Voorschoten; C. A. Dom- borg, Bodegraven en de heren: C. v/d Graaf, Leiden; A. Mugge, Voorschoten: D. T. Ryzinga, Alphen a. d. Rijn; J. A. Willemsen, Leiden; W. C. Brussee, Zoe terwoude; B. S. Vermeer, G. P. Pols, bei den Voorschoten. Voor het diploma A (de met tevens voor middenstandsdiploma: de dames: M. Kret*) te Leiderdorp; M. F. de Ree- de'), W. M. H. v. Hal*), M. J. C. A. Kengen, allen te Leiden; H. Slappen- del*). Bodegraven; C. A. C. Meijer*), VoorschotenN. L. de Boer Leidschen- dam; E. J. M. W. Boehmer*), Hazers- woude; A. Hazenoot*), Noordwijk; A. E. de Koning N. L. v. d. Hoek G. Kos ter allen te Leiden: H. N. v. Vegten Koudekerk a. d. Ryn; J. E. v. Reijn*), D. A. Roest*» beiden te Leiderdorp; en de heren: W. L. Bouthoorn*), Leiden; J. C. Nagtegaal*), Rijnsburg: D. Kley, Leiden; T. Vink*), Bodegraven; J. Smo- renburg. Voorschoten; W. Duindam*), Noordwijk; C. J. v. d. Berg*), Leiden; B. C. Cramer*), Noordwyk. Afgewezen: 7. Kooy, brachten een vijftal cursisten onder regie van de heer Koevoets de pantomime „Pierrot et Pierrette". Zy deden dit op een wyze, die het „open doekje" alleszins verdiende. Dat aan declamatie eveneens veel aandacht is besteed, werd overduidelijk bewezen door Lenie Kassels, die hiervoor de werkjes „Stemming" en „De Handdruk" van Annie de Hoog-Nooy had uitgeko zen. Veel succes had men met het dra matische maskerspel: ,De Rijke Braam- plukker". waarbij de heer Koevoets niet alleen de explicatie verzorgde, doch te vens „de stemmen" voor zijn rekening nam. De zelfvervaardigde maskers vormden evenzovele kunststukken apart. Dit was eveneens het geval t.a.v. de re kwisieten, die werden gebruikt bij het geestige schimmenspel: „Bastiaantje en zijn schaartje". In het hierna volgende programma onderdeel: „vrije dramaturgie", demon streerden de a.s. jeugdleiders isters) on der regie van de heer Bartelsman, dat zy zich niet onverdienstelijk kunnen inleven in de „echte" dramatiek. Het was een gezellige en genoeglijke avond, waarop de uitvoerenden t.w. Lenie Kassels. Bert Vanderbosch. Nel v. d. Kooy, Miep Roozendaal, Addi van Da len, Marjan Burgers. Gé Schutte, Aad v. d. Oever, Jannie Brussee en Piet v. d. Burg met voldoening kunnen terugzien. Advertentie HOUDT DAF IN 'T OOG Eenvoudiger - Goedkoper. Off. Dealer GEBR. VAN ULDEN VERDAMSTRAAT 6 - TEL. 23041 Stalen Band wandeltochten werden groot succes TWEE-EN-ZEVENTIG JARIGE LIEP 60 KM OP KLOMPEN Zaterdag en zondag organiseerde „De Stalen Band" wederom de jaarlijkse na tionale wandeltochten en in de nacht van zaterdag op zondag de bekende nachtwandeltocht over een afstand van 60 km, waaraan dit jaar 104 wandelaars deelnamen. Deze nachttocht is bijzonder zwaar en het pleit voor de prestaties van de deelnemers, dat er ditmaal geen uit vallers waren. Onder hen bevonden zich twee deelnemers, die een zeer bijzondere prestatie leverden. De een was de 72- jarige heer H. Hogeman uit Nieuw Vennep, die de lange tocht, gekleed in hoerendracht, geheel op klompen uit- lic^De ander was Jan v. d. Werf uit Voorschoten, die zich met zijn 15 jaren als de jongste deelnemer liet inschrij ven. Zonder zichtbare moeite bereikte hij de finish. De dagtochten gingen over afstanden van 15, 20 en 30 km, terwijl de a.s. vier daagse tippelaars in de 40 km tocht een pr. chtige trainingsmogelijkheid zagen. Het was ideaal wandelweer en de in to taal ruim 450 deelnemers!sters) hebben langs een prachtig parcours ruim schoots van deze sport kunnen genieten. Het geheel was prima georganiseerd, aangezien er geen uitvallers waren mochten allen na afloop een speciaal ontworpen herinneringsmedaille in ont. vangst nemen Deze nationale DSB-toch. ten met deelnemers!sters) uit alle delen van het land kregen zelfs nog een in ternationaal tintje door de deelname van de 9-jarige Elwia Dankelman uit Californië (USA), die zondag nog even de 10 km tocht volbracht, alvorens 's- avonds per vliegtuig naar huis terug te Dr. Verwoerd vraagt begrip voor positie van zijn land De grote mogendheden dingen „tot elke prys" naar de gunst van de jonge landen van Afrika en Azië", aldus heeft de Zuidafrikaanse premier dr. Hendrik Verwoerd op een byeenkomst van de Nationalistische Party in Groblersdal verklaard. Het was de eerste maal dat Verwoerd sinds de aanslag, in april, op een politieke byeenkomst van de nationalisten sprak. Oost en West zul len tot dezelfde conclusies als Zuid- Afrika komen: de Afrikaanse staten „zullen de een tegen de ander uitspe len, van Rusland en het Westen nemen wat zij kunnen, zieh by geen van bei den aansluiten en doen alsof zy beiden steunen". By het dingen van de gunst naar de Afrikaanse staten is het Westen bereid „zyn enige vriend in Afrika, de Unie van Zuid-Afrika, naar de slachtbank te leiden". De komende jaren zal ech ter blüken dat de Zuidafrikaanse poli tiek juist is. Het congres van de Nationalistische Party zal volgende maand een datum bepalen waarop de volksstemming over het al dan niet uitroepen van de repu bliek moet worden gehouden. Het con gres zal eveneens beslissen of Zuid- Afrika lid van het Gemenebest wil blyven. (Van onze Haagse correspondent) Tijdens een bijeenkomst van president Frondizi met zijn gevolg en vooraanstaande figuren uit het Nederlandse bedrijfsleven, is het zaterdag in kasteel Oud-Wassenaar tot een bijzonder openhartige gedachtenwisseling gekomen tussen de Argentijnen en de Nederlanders. De Shell, zo bleek, heeft zeer onlangs contracten afgesloten voor het bouwen van een raffinaderij en het bekijken van de mogelijkheden voor vestiging van een petrochemische industrie in Argentinië. Verder zegde ir. F. Philips tijdens deze bijeenkomst persoonlijk toe verdere investeringen in de bedrijven van zijn concern in Argentinië te doen. Ook voor de heer Verolme was er een verrassing in de vorm van een presidentiële toezegging voor de benoeming van een commissie. Deze commissie zal de weg effenen die op korte termijn moet leiden tot het bouwen van een scheepswerf door Verolme bij Buenos Aires. De byeenkomst begon met een toe spraak van president Frondizi, waarin deze uiteenzette dat de EEG een gevaar kan betekenen voor de Latyns-Ameri- kaanse landen. Voor dit standpunt, al dus de president, die schünbaar niet al leen voor Argentinië maar namens het gehele Latijns-Amerikaanse blok sprak, was by de Nederlandse autoriteiten groot begrip getoond. De ontwikkeling van zyn land vraagt verbetering van de handelsbetrekkingen en het verkrijgen van kredieten op midden en langere ter mijn. Hy gaf een schets van de ontwik keling der Argentijnse economie na de revolutie van 1958 en ontvouwde het toekomstprogramma, waarbij hü in het byzonder wees op de vooruitgang die was geboekt bij de aardolie- en de gas- produktie in zijn land. Argentinië bezit yzererts, aldus dr. Frondizi, maar wy hebben ook ijzer- en staalindustrie no dig. Verder zal het transport aan een nauwgezet onderzoek voor verbetering worden onderworpen. Zowel de spoorwe gen, het watertransport als de wegen bouw behoeven noodzakelyke moderni sering. Hij garandeerde gelyke rechten zowel voor binnenlandse als buitenland se investeerders. COMMISSIES Na de mededeling van een der Ne derlandse belanghebbenden, dat Neder land, verbonden door een contract, een studiecommissie heeft benoemd om de reorganisatie van het Argentijnse spoor wegnet te bestuderen, was het woord i aan ir. F. Philips. Hij wees erop, dat er regelmatig studiecommissies uit Argenti nië naar de V.S., Duitsland, Frankrijk en Italië gaan. Wij zouden het, aldus spre ker, byzonder op prys stellen als derge lijke commissie ook eens in ons land kwamen kijken, omdat er hier op tech nisch gebied ook veel te leren is. President Frondizi zei toe ook naar Nederland dergelyke commissies te zen den, maar verbond daaraan schertsen- derwyze de voorwaarde dat ir. Philips dan verder zou gaan met investeringen in zyn Argentynse bedrijf Dit werd met een spontaan „afgesproken", door de leider van het wereldconcern toegezegd. De vertegenwoordiger van een Neder lands bedrijf dat in Argentinië een thee- aanplant met bybehorende verwerkings installatie heeft, vroeg om verbetering van de vaarweg op de rivier waaraan dit bedryf ligt. De verbetering er is kort geleden een studiecommissie benoemd werd hem door president Frondizi toegezegd. ONTWIKKELINGSPLAN Daarna kwam het ontwikkelingsplan van de Delta by Buenos Aires aan de orde. waarby het gaat om maar liefst 20.000 vierkante kilometer voor tuinbouw en pluimveeteelt bestemde grond. De plannen hiertoe dateren van 1939. Ook hier wilde president Frondizi door in schakeling van de Nederlanders spoedig tot resultaten komen. By een beschou wing over veeteelt en zuivelindustrie, beiden nog zeer onontwikkeld, was het weer een vertegenwoordiger van de Ne derlandse industrie hij had aanvan- kelyk de bereidheid van het bedryf dat hij vertegenwoordigde beklemtoond om aan Argentinië meer spoorwegmaterieel te leveren die vroeg of, gezien het grote gebrek aan machines voor de zui velindustrie, de invoerrestricties niet konden worden verlicht President Frondizi zegde toe op korte termijn der gelijke machinerieën vrij van invoer rechten te maken. De byeenkomst werd besloten met een schets van de financiële situatie in Ar gentinië, gegeven door de Argentijnse minister van Financiën. In zyn slot woord dankte de president de aanwezi gen voor de wel bijzonder openhartige wyze waarop het gesprek was gevoerd. Het is dit soort open gesprek, dat wij in de toekomst willen blijven voeren in het belang van uw land en het müne. aldus president Frondizi. Diny metseltstucadoort en last Er zijn in ons land niet zo erg veel vrouwelijke studenten in de bouwkunde. Diny Vijlbrief is de uitzondering, die de mannelijkeregel bevestigt. Wie eens met dit 20-jarige meisje, dat in Delft studeert en wier ouders in Oegst geest wonen, wil kennismaken, moet dezer dagen maar eens naar de in aan bouw zijnde villa op de hoek van de Piet Heinlaan en de Hofbrouckerlaan in Oegstgeest gaan. Daar zal hij dit charmante meiske, gestoken in spij kerbroek en stoffige groene trui zien Onze stadgenoten, de heren H. A. J. Koster en G. J. M. van der Ploeg, zijn aan de Technische Hogeschool te Delft geslaagd voor het propaedeutisch exa men voor civiel ingenieur. De directie en het personeel van de Leidse Apparatenfabriek maakten zater. dag per extra trein en bussen een uit stapje naar Twente. Hier werd genoten van de prachtige, rustige omgeving. In Utrecht werd tenslotte gedineerd. Tij dens het diner werden de jubilea van een drietal personeelsleden herdacht. Onze stadgenoten, mej. A. Rave- stein en de heer J. Sap. zyn aan de Vrije Universiteit te Amsterdam ge slaagd voor het kandidaatsexamen theologie. keren. In groepsverband namen deel: „Steeds Voorwaarts" (Den Haag), ..Vlug en Kwiek" (Hazerswoude), „Sparta" (Leiderdorp), „De Flierefluiters" (Lei den), ..Ziirich" (Den Haag), .Moerwyk' (Den Haag), .Spoorwijk I' (Den Haag). „Spoorwijk II" (idem), „Zwieten" (Zoe terwoude), .Jeugdgroep" (Zwam mer ci am). Deze groepen ontvingen als her innering een verzilverde standaard. Een I vijftal extra groepspryzen (bekers) gin gen, n beoordeling van een jury, be staande uit mevr. S. JansenKamer man en de heren A. van Heusden en A. Jansen, naar: ..Spoorwijk I" (100 pun ten), „Sparta" (96 punten), en „Zwam- merdam (95 punten) op de 10 km af stand; „Steeds Voorwaarts" op de 15 km afstand en naar „Zttrich" op de 30 km afstand. sjouwen met balken en verf, zeulen met kruiwagens vol cement en timmeren naar hartelust. Zij helpt nu al bijna zes weken met het bouwen van deze fraaie villa en doet zodoende praktijk op voor haar studie. Ze helpt met allerlei klusjes. Ze voegt, timmert, metselt, stukadoort en last zelfs. En af en toe veegt ze zelfs de boel aan. „Ik beschouw het maar als vakantie, hoewel het ver plicht is", vertelt ze. „Lui is ze niet. We zijn best tevreden over haar", ver télt de heer Oosterveer, die het wél weten kan, want hij is nu al zo'n deiiig jaar metselaar. „En ze let overal op en helpt waar ze maar kan". De heer Oosterveer heeft op heel wat bouwwerken gestdan, maar had totnu- toe nog nooit samengewerkt met een vrouwelijke student in de bouwkunde. „Ik vind het leuk, dat ik met Diny ken nis heb gemaakt", vertelt hij. GEREF. KERKEN Beroepen te 's-Gravenzande (vac. L. J. Boeijlnga) A. Corperaal te Edam; te Zeist (vac. J. Glllebaard) J. van Leeuwen te IJmuiden; te Ottoland A. C. van Beek. kand. te Woerden. Aangenomen naar Heusden-Meeuwen B. Koekkoek, kand te Zwijndrecht, die bedankte voor 's-Gra- venmoer. Kootwijkerbroek Valthermond en voor Wons (Fr.). Benoemd tot hulp prediker te Gronlngen-zuld (Centrum wijk) ds. F. A. den Boeft. laatstelijk vrij gemaakt predikant te Helpman (Gron.). Bedankt voor Berklkum J. W. de Ruiter te Idskenhulzen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN GEREF. KERKEN Aangenomen naar Oegstgeest (2de pred.plaats) ds. J. Meyer te Westerlee (Gr). Miljoenenorder voor zes Ned. bedrijven Zes Nederlandse industrieën op het ge bied van de scheeps- en machinebouw, verenigd in de „I.H.C. Holland" hebben van de Philippynse regering opdracht ontvangen voor de levering van een gro te baggervloot, ter waarde van meer dan 20_ miljoen gulden. Dit deelde de Philip pynse minister van publieke werken, de heer Florencio Moreno, gisteravond op Schiphol mede, nadat hy met het KLM- vliegtuig uit Parys in ons land was ge arriveerd. Minister Moreno brengt een bezoek aan Nederland op uitnodiging van de zes bedrijven, teneinde nog enige punten ten aanzien van het contract te bespreken. De industrieën, verenigd in de J.H.C.- Holland" zyn: Verschure en Co's scheepswerf en machinefabriek N.V. te Amsterdam. Conrad Stork te Haarlem, de N.V Scheepsbouwwerf en machine fabriek De Klop te Sliedrecht, de werf Gusto te Schiedam, en de firma's J. en K Smit en L. Smit en Zoon te Kinder- dyk. Minister Moreno vertelde, dat vele bui tenlandse bedryven, w.o. ook industrie ën uit Amerika, ingeschreven hadden voor deze order. „Nederland heeft op dit gebied een goede naam", zo zei hü. ..zo dat het niet verwonderlyk is, dat de „IJI.C.-Holland" tenslotte de opdracht heeft gekregen. „Voor de bouw van een schip is op dracht gegeven aan een Amerikaans be- drüf, alle andere schepen en bagger-ma- terialen zullen door de Nederlandse in dustrie worden geleverd", aldus minister Moreno. Pas tegen het einde van de vorige week heeft de Philippünse regering de laatste goedkeuring aan het verlenen van deze opdracht gehecht. De directeur van de „I.H.C.-Holland" de heer P. J. M. Verschure. die de mi nister op Schiphol welkom heette, voeg de hieraan toe, dat vooral door toedoen van minister Moreno op de Philipünen een groot plan is ontworpen voor het uitbaggeren van de vele havens, die de honderden eilanden van het land tellen, met als voornaamste project de werk zaamheden aan de „Manila Bay", de haven van de hoofdstad Manila. De Philippynse minister, die vergezeld is van zün echtgenote, heeft twee jaar geleden ook reeds een bezoek aan Ne derland gebracht. Hü zal drie dagen in ons land verblijven. Woensdag zal hy op uitnodiging van het Nederlandse minis terie van Verkeer en Waterstaat een be zoek brengen aan de Delta-werken, waarin hü zeer veel belang zei te stellen. Aannemer van f 700 beroofd De 52-jarige Amsterdamse aannemer A. Vrühoven heeft 's nachts ervaren wat het gezegde „stank voor dank" betekent. De man had een café bezocht en kwam in de Govert Flinckstraat te Amsterdam twee wildvreemde mannen tegen, waar mee hü een gesprek aanknoopte. Hü bood hun een consumptie aan, haalde z'n portefeuille voor de dag en wilde een van de mannen een gulden geven. De mannen zagen dat er meer geld in de portefeuille zat en waren blijkbaar met die ene gulden niet tevreden. Ze gaven de aannemer enige slagen op het hoofd, waardoor zyn bril op straat viel, en ont futselden hem de portefeuille. Er zat ongeveer f. 700 in. De politie heeft alleen het paspoort van de aannemer terug gevonden. Van de dieven ontbreekt nog elk spoor. Dr. J. van Dorp overleden In de ouderdom van 61 jaar is in Doetlnchem overleden dr. J. van Dorp, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. Dr. Van Dorp werd op 16 februari 1879 in Zoetermeer geboren. Hü stu deerde aan de Gemeentelüke Universi- in Utrecht. Aan deze hogeschool is hü In 1910 gepromoveerd tot doctor in d* godgeleerdheid op een proefschrift ovei ,,De ethiek van Auguste Comte" Dr Van Dorp aanvaardde op 27 oktob°: 1907 het predikambt in Erichem. Ir 1911 vertrok hü naar Gendringen in dc Achterhoek, waar hü predikant is ge weest tot aan zün emeritaat op 1 me 1944. Nadien was hü nog werkzaam al hulpprediker op de stichtingen „Me en Bosch" in Heemstede.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3