Kroesjtsjef ging zich weer aan een aanval op Amerika en Bonn te buiten WEERBERICHT Raadselachtig ongeluk te Bunnik Schermutseling tussen politie en gehele internationale pers Geen Algerijnen naar Parijs? (£W zïlieuws Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 4 JULI 1960 No. 30089 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel I, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Weense correspondent) Linz am Donau De Russische chef van het protocol had de ge ruststelling gegeven, dat Kroesjtsjef als gast van de Oostenrijkse regering zijn boekje niet te buiten zou gaan, maar zaterdagavond kwam hij toch ver aan de uiterste grens, toen hij in de grote zaal van de nieuwe Hof burg te Wenen een toespraak hield voor een duizendtal communisten. Deze toespraak werd door middel van luidsprekers uit gezonden naar de Heldenplatz, waar zich ten hoogste vijfduizend mensen bevonden. Kroesjtsjef moet wel hebben bemerkt, dat ten minste de helft nieuwsgierigen waren, want alleen in de eerste rijen werd er geklapt en geroepen. Dit applaus nam toe, toen Kroesjtsjef tenslotte op het balkon verscheen. Zijn toespraken worden intussen langer en eentoniger, echter met dit verschil, dat hij nu zijn tegenstanders met naam en toenaam duidelijk noemt. Amerika is volgens hem een land van provocateurs, terwijl de politiek van Adenauer geen ander doel heeft dan revanche. „Gevaarlijke nazi Oberlander" Wanneer Kroesjtsjef improviseert, en hij doet dit heel dikwijls, begint hij eerst te stotteren en zoekt dan naar zijn woorden, doch wanneer hij eenmaal op dreef is, spreekt hij vlot, dikwijls met een kwinkslag en soms met een voor beeld uit de bijbel Om bijvoorbeeld de coëxistentie-poli tiek te illustreren, beriep hij zich in zijn rede op Noach, die reine cn onreine dieren in de ark had meegenomen. Deze dieren moesten ook vreedzaam coëxiste ren, zoals de mensen, zei Kroesjtsjef. Hij is een volkstribuun, die de kunst van de demagogie verstaat en vooral van de propaganda. Gecompliceerde vraagstuk ken zoals de ontwapening en de bewape ningscontrole doet hij af met een voor stelling, die bewust simpel en populair is, waarbij hij gebruik maakt van een eenvoudig voorbeeld. Voorts zorgt hij, dat hij de lachers op zijn hand krijgt. De gewone mensen, onder de communisten vonden het natuurlijk heel prachtig, toen Kroesjtsjef kanselier Raab tegelijkertijd zijn vriend en een kapitalist noemde, zij het dan ook een kleine kapitalist. Incident Zaterdag begon Kroesjtsjef met zijn reis door de Oostenrijkse provincie en Tsjoe En-lai biedt Nepal excuses aan Premier Tsjoe En-lai van Rood- China heeft zijn Nepalese ambtge noot een boodschap gezonden, waarin hij uiting geeft aan het „diepe leedwezen" van de Chinese regering over het grensincident van 28 juni, waarbij een Nepalese officier door Chinese militairen werd gedood en tien van diens ondergeschikten gevangen werden genomen. Volgens Tsjoe hebben de Chine zen de Nepalezen aangezien voor een groep Tibetaanse opstandelin gen, die zij achtervolgden. Overigens zegt de Chinese premier, dat het incident zich niet in het Nepalese gebied van Moestang heeft voorgedaan, maar op Chinees gebied. De Chinezen hadden dan ook niet de Nepalese grens geschonden, zoals de Nepalese regering had verklaard. De gevangenen zullen op 4 juli naai de Nepalese grens worden teruggebracht. Peking is bereid een eis tot schadeloos stelling van de Nepalese regering in overweging te nemen, aldus de bood schap van Tsjoe. In Khatmandoe, de hoofdstad van Nepal, vindt men het in politieke krin gen vreemd, dat de Chinese autoriteiten hebben gemeend hun verontschuldigin gen te moeten aanbieden, hoewel het incident zich volgens hen op Chinees grondgebied heeft voorgedaan In Khatmandoe wordt vernomen, dat via een luchtbrug van Dakota's van de hoofdstad naar Pochra versterkingen naar de grens worden gezonden. De Nepalese politie heeft zaterdag zes communisten in hechtenis genomen, onder wie een lid van de senaat. Aan genomen wordt, dat deze arrestaties deel uitmaken van de veiligheidsmaatregelen die na het grensincident bij Moestang zijn genomen. Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen west en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 5 juli Zon op: 4.27 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 17.01 uur; onder: 1.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 12.00 uur. Laagwater te 7.12 en 20.06 uur. Dit nummer bestaat alt 12 pagina's ook hier bleek, dat de boerenbevolking zich al even weinig enthousiast toonde als de inwoners van de hoofdstad. In Linz aan de Donau echter stonden er meer mensen langs de straten dan in heel Wenen gedurende de afgelopen drie dagen. Het weer was mooi en de mensen wuifden vriendelijk, iedereen was in goede stemming, ook Kroesjtsjef. Maar de zondag stond verder in het teken van felle conflicten tussen de Oostenrijkse politie en de gehele inter nationale pers. De politie wilde de jour nalisten namelijk niet toelaten toen Kroesjtsjef de sluizen in de Donau bij Ybbs-Persenbeug bezichtigde. Daarop legde de persfotografen demonstratief hun camera's op straat, waar Kroesjtsjef later voorbij zou komen. Door zijn inter ventie konden kort daarop de fotorepor- t'ers hun opnamen maken, maar zij waren solidair en eisten, dat ook de „schrijvende journalisten" zouden worden doorgelaten. Na vijf minuten beraad met het hoofd van de Russische veiligheids politie Zacharow werden tenslotte ook de journalisten niet meer gehinderd. Later in Mauthausen kwam het zelfs tot handtastelijkheden tussen politie en pers. In dit vroegere concentratiekamp, waar o.a. 32.000 Russen zijn omgekomen, heeft Kroesjtsjef een lange redevoering gehouden, waarin hij rijkelijk gelegen heid vond om van leer te trekken tegen „militaire, wraakzuchtige en neo-fascis- tische organisaties in West-Duitsland, waar de leiders steeds actiever worden. In de Westduitse regering zitten zelfs mensen zoals de gevaarlijke nazi en misdadiger Oberlander". Voor het overige echter was de toespraak van Kroesjtsjef in een gematigde toon. Vandaag bezocht Kroesjtsjef de ijzer- en staalfabrieken in Linz en morgen het nieuwe Festspel- haus te Salzburg. O Slot pag. 2 Bevans toestand is opnieuw kritiek (Van onze Londense correspondent) De toestand van de 62-jarige plaatsvervangende leider van de Labour-oppositie Aneurin Bevan is opnieuw kritiek. Eind december onderging hij een zware inwendige operatie, waarvan hij op zijn boer derij in Buckinghamshire langzaam herstellende was. In mei bracht hij enkele weken in de badplaats Brighton door, maar na zijn terug keer bleek hij te lijden aan trom bose in een been. Kort daarna werd medegedeeld, dat hij ook wat dit betreft gestadig vooruitging. De vorige week echter was er een algemene instorting van zijn nog wankele gezondheid. Zaterdagavond onderbraken de televi sie-programma's van de BBC en haar commerciële net beide hun reportages van de tenniskampioenschappen in Wimbledon, met het alarmerende nieuws over zijn toestand. Bevan zou de afge lopen dagen hevige pijnen hebben ge leden en het grootste deel van de tijd rusteloos geweest zijn. Zondagavond werd dit laatste evenwel ontkend. Zijn vrouw, het Lagerhuislid Jennie Lee, zei. dat de Er zijn maar zeer weinig foto's van het bezoek van de Russische premier Nikita Kroesjtsjef aan het Oostenrijkse platteland. Uit p- o- test tegen de zeer stringente veilig heidsmaatregelen zijn de fotografen n.l. in staking gegaan. Fototoestel len en filmcamera's liggen onaan geroerd op de grond, fotografen zitten erbij en laten zich niets ge legen liggen aan Kroesjtsjef, die tussen dikke hagen politie (onder witte pijl) langs wandelt. patiënt hard voor zijn leven vecht. Metlangrijkste rivaal. zijn grote wilskracht overwon hij ook de eerste crisis, welke hem eind januari overviel. Zondagochtend was hij in staat een gesprek te voeren met de plaatse lijke dokter. Hoewel Bevan op het ogen blik weinig pijn heeft, is hij uitermate zwak. Ijl eel Engeland, ongeacht politieke overtuiging en de hele wereld leefde met Bevan, die een waarlijk internationale politieke figuur is, mee. Dit is thans opnieuw zo. De „Daily Mail" bericht, dat Bevan op het volgende partijcongres zijn be sluit kenbaar zal maken de politiek te verlaten. Het congres wordt in oktober te Scarborough gehouden. Het blad noemt drie mogelijke plaats vervangers: Harold Wilson, minister van Financiën in het „schaduwkabinet", George Brown, een der opstellers van het nieuwe defensieprogramma van Labour en James Callaghan, minister van Koloniën in het schaduwkabinet. Het blad geeft Brown de grootste kans en beschouwt Wilson als Browns be- Weer vele verkeersslachtoffers Nog steeds tast men in het duister omtrent de oorzaak van het tragische ongeval zaterdag nabij het Motoresto te Bunnik op de rijksweg tussen Arnhem en Utrecht, dat één dode en twee zwaar gewonden tot gevolg had. Hoe is de per sonenauto van de 70-jarige Amsterdamse pianohandelaar G. W. Vervoort uit Am sterdam in botsing gekomen met de met stenen beladen vrachtwagen uit Doorn? De chauffeur van de vrachtwagen weet het niet. „Ik heb de wagen niet eens gezien. Plotseling hoorde ik een klap achter mij en werd mijn wagen in volle vaart naar links de berm ingetrokken". De rijkspolitie uit Bunnik vermoedt, dat de personenauto evenals de vracht- dagen in de richting Arnhem reed en by het passeren om onverklaarbare reden aan de vrachtwagen is blijven haken. De pianohandelaar heeft geen kans gezien zijn wagen los te krygen. De beide wa gens zyn de berm tussen de rijbanen in geschoten. De neus van de personenauto, die onder de vrachtwagen versplinterd was, werd half in het zand gedrukt; de kap kwam tien meter verder op de weg terecht. Het linkerachterwiel van de vrachtwagen had zich in de personen wagen geboord en moet de 50-jarige echt genote van de pianohandelaar op slag hebben gedood. De handelaar zelf en zijn 19-jarige zoon Gerard werden zwaar gewond met een ziekenwagen naar het Academisch ziekenhuis te Utrecht ver voerd. Helaas, bovengenoemden waren niet de enige slachtoffers van heft yarkee* to bet afgelopen weekeinde. Twee jonge Nijmegenaren korpo raal bij de Luchtmacht Albert Honk en handelsreiziger Frans v. Essen vlogen tijdens een autotocht door Duitsland gisteravond met grote snelheid bij Ibben- Büren uit de bocht en tegen een boom. Zij waren op slag dood. De derde inzit tende, Anton Nas, was de enige, die het ongeluk overleefde. Hij werd met een hersenschudding in het ziekenhuis op genomen. Ook de 39-jarige Nederlandse vracht rijder J. Bolhuis is in Duitsland bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Deze Muntendamse chauffeur kwam na bij Westerholtsfelde in een bocht op de linker weghelft en botste tegen een vrachtwagen. Zijn wagen werd op het rechtergedeelte van de weg teruggewor pen, sleepte een eik van ongeveer een halve meter middellijn tientallen meters mee en sloeg om in een greppel. De Ne derlander werd dood tussen wrakstuk ken aangetroffen. Niemand liep verder letsel op. Bij een hevige botsing van een bestel wagen en een personenauto gisteravond bij Wou (N.-B.) is de 20-jarige mej. P. de Ruyter uit Oosterhout uit de bestel auto geslingerd. Zij overleed enige ogen blikken later. Het slachtoffer was daags tevoren met de bestuurder van de bestel auto in ondertrouw gegaan. De ravage na het tragische on geval te Bunnik, waarbij één dode en twee zwaar gewonden te be treuren vielen. Zaterdagavond is de 16-jarige H. J. van Bonzei in Utrecht met zijn fiets op de Smakkerlaarsbrug te Utrecht door nog niet opgehelderde oorzaak onder een gemeentebus geraakt. Hij was op slag dood. De 43-jarige G. de Jong uit Asperen is zaterdagavond ten zuiden van Leer dam, om het leven gekomen, toen hy met zijn motor in botsing kwam met een auto. De echtgenote van de heer De Jong, die op de duo meereed, kreeg een shock. Zaterdagmiddag is de 50-jarige me vrouw Flantua uit Amsterdam op de rijksweg te Breukelen om het leven ge komen, toen zy tegen de grond smakte, nadat de motorfiets van haar man, waar zij achterop zat, was vastgelopen. Haar man werd met een shock in het zieken huis opgenomen. Beiden hadden geen valhelm op. De expediteur A. Kreuze uit Zuid- wolde (Dr.) is gistermiddag te Veenin- gen, een dorpje vlak by zyn woonplaats, met zyn auto tegen een boom gereden en op slag gedood. Oorzaak onbekend. De voorlopige Algerijnse regering heeft meegedeeld, dat onder de huidige omstandigheden het zen den van onderhandelaars naar Frankrijk niet opportuun is. ,,Een ontmoeting tussen twee delega ties kan slechts vruchtbaar zyn, als de voorwaarden voor zulk een ontmoeting niet worden gedicteerd, maar het re sultaat van onderling overleg", aldus de Algerijnse verklaring. Als de Franse regering dit grondbe ginsel in aanmerking wil nemen, is de voorlopige Algerijnse regering bereid opnieuw zyn afgezanten naar Frankrijk te zenden. Nog geen spoor van vermist Amerikaans verkenningsvliegtuig Een Amerikaans verkenningsvliegtuig, dat sinds vrijdagavond wordt vermist boven het noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan, is nog altijd niet gevon den, ofschoon er, dank zij de midder nachtzon, niet alleen overdag maar ook 's nachts naar gezocht wordt. Het toestel werd het laatst gezien boven de Barents Zee, op ongeveer 800 km ten noorden van de Russische haven Moermansk. Het toestel is van het zesmotorige type RB- 47. Het had zes personen aan boord. Aan het zoeken wordt thans deelgenomen door veertien Amerikaanse en Noorse toestellen. Ook het Russische schip „Kaïtan Afanasief" neemt aan de op sporing deel. De Amerikaanse onder minister van Defensie Murray Snyder, deelde in antwoord op vragen van jour nalisten mee, dat de piloot geen opdracht had boven Sovjetrussisch gebied te vlie gen. Sinds het neerschieten van de U-2 by Swerdlofsk zyn spionagevluchten ge staakt, aldus Snyder. De inzittenden van het toestel hadden opdracht gegevens te verzamelen over het magnetische veld ron de aarde. Russische schepen met olie naar Cuba Het Cubaanse Petroleuminstituut, dat de raffinaderijen van Texaco, Shell en Essa beheert, die door de Cubaanse re gering in beslag zyn genomen, heeft meegedeeld, dat de werkzaamheden in de raffinaderij van de Esso, die op het ogenblik by gebrek aan ruwe olie stil ligt, in de loop van de week zullen wor den hervat. Gisteren arriveerde een Russische tanboot met 10.000 vaten (bar rels) ruwe olie in Havanna. Volgens Radio-Moskou zijn nog meer j Russische tankers met verscheidene tienduizenden tonnen olie op weg naar het eiland. Intussen brengt een andere Russische boot tachtig- tot negentigduizend vaten olie over van de Zuidcubaanse haven Casilda naar Havanna. Deze olie is eerder uit de Sovjet-Unie aangevoerd. Minister Lloyd van Engeland ver klaarde zondag te Londen, dat de Britse en de Amerikaanse regering nauw con tact houden over de oliekwestie op Cuba. Diplomatieke waarnemers ver wachtten, dat Engeland krachtig by Cuba zal protesteren tegen de inbeslag neming van de Shell-installaties. De ,,New York Times" meldt dat vol gens de Cubaanse staatsluchtvaartmaat. schappij de buitenlandse oliemaat schappijen, waarvan de raffinaderijen op Cuba in beslag zijn genomen, een tegenmaatregel hebben genomen door contante betaling te eisen voor brand stof. die de vliegtuigen van de maat schappij op internationale vluchten no dig hebben. Deze maatregel dreigt de buitenlandse vluchten van de luchtvaartmaatschap pij ernstig te belemmeren of zelfs ge heel onmogelijk te maken, aldus meldt het Amerikaanse blad uit Havanna. Een vlucht van Madrid is reeds afgelast om dat het vliegtuig op de Bermuda's geen brandstof zou kunnen innemen. De be trokken oliemaatschappijen zijn de Shell en de Esso. Truman keerde zich tegen Kennedy (Van onze Amerikaanse correspondent) Oud-president Truman heeft een ener gieke poging ondernomen om binnen de democratische party het politiek getij te keren, dat ten gunste van Kennedy is. Na de sensationele mededeling van vorige week dat hij aftrad als afge vaardigde naar de partij-conventie, heeft Truman zaterdag in Missouri een persconferentie gehouden, die men via de radio in geheel Amerika kon volgen. Op deze persconferentie heeft Tru man verklaard niet naar de conventie te zullen gaan, daar de aanhangers van Kennedy de overwinning van hun favo riet tevoren vrijwel reeds hebben ver zekerd. Hoe zij dit deden, liet Truman in het midden, doch dat geld zyns in ziens daarbij een rol heeft gespeeld, kon men concluderen uit Trumans op merking, dat onbemiddelde kandidaten geen kans krygen. Truman blyft Sy mington de meest geschikte kandidaat achten, doch hy noemde voorts wel tien figuren, die naar zyn mening recht hadden op de aandacht van de con ventie. Kennelijk wil Truman de aanhang van al deze figuren verenigen in een bijna desperate poging om Kennedy, die volgens Truman te jong is, dit jaar de zege te ontzeggen. Zou zich te Los Angeles toch nog een stryd ontwikke len, waarbij Symington, Johnson of Bowles een kans zouden maken, dan mag men de mogelijkheid niet uitslui ten dat Truman toch nog in de conven tie zal verschynen. Zyn hotelkamers in Los Angeles zyn nog niet opge zegd Sir Thomas Beecham in ziekenhuis opgenomen (Van onze Londense correspondent) De 80-jarige Sir Thomas Beecham, Engelands grootste dirigent, is opgeno men in een Londens ziekenhuis. Hy werd zaterdagavond per vliegtuig uit Genéve naar Londen overgebracht ep een verte genwoordiger van het Royal Philharmo nic Orchestra verklaarde dat hij ernstig ziek is. Dit werd echter zondagavond als schromelijk overdreven ontkend. Alleen werd toegegeven dat Beecham weer last heeft van de virus-infectie, welke hij in Amerika had opgelopen en daarom zo veel mogelijk rust moet houden, vooral omdat hij in de herfst weer een zwaar programma voor de boeg heeft. Ondanks zijn hoge leeftijd lykt de vitale, excen trieke Beecham onvermoeibaar. Hij maakt vaak de indruk van een oude zieke man, maar zodra hy voor het or kest staat beschikt hij weer over zijn onuitputtelijk lijkende energie. Uit het Leidsch Dagblad van 4 july 1860: Het gerucht loopt en vindt geloofdat de rottingslagen, die den Franschen Gezant te Napels zijn toegediend, hun oorsprong te danken hebben aan den minnen- nijd eener dame en dat de Fran- sche Regering het uit dien hoofde verstandig achtzoo min mogelijk gevolg aan de zaak te geven. Het mislukken der nieuwe Russische leening wordt niet daar aan toegeschreven dat men in den toestand of de vooruitzigten van dat Rijk geen vertrouwen stelt maar behalve aan de al te bezwa rende voorwaarden ook hieraan, dat de Russische Regering niet goed kan vinden, om zooals andere grote Staten bij soortgelijke gele genheden gewoon zijn te doen aan hare crediteuren en het publiek meer uitvoerige inligtingen wegens hare finantien te verschaffen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1