BOSCH kerkdiensten Leiden en omgeving Toevloed van geldmiddelen blijft een stimulans voor de beurs HAMEAÜi 't gehele jaar door Kleine bezitters ontdoen zich geleidelijk van de int. waarden Medisch beroepsgeheim in de knel KOELKAST )pgericht 1 maart 1860 Zaterdag 2 Jul! 1960 Vijfde blad no. 30088 Lelden Herv. Gemeente: Pieterskerk: i uur ds. P. Kloek, 7 uur d». A. W. La nder te Den Haag. Hooglandse Kerk: 8.30 uur d». J. de Wit 1.30 uur ds. M. Ottevanger. Oosterkerk: 10 uur ds. J. Groot (H.A.). Marekerk: 10.30 uur ds. W. Welvaart te ,6eenhelm, voor ds. H. J. van Achterberg Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. N. de Rui- Maranathakerk10.30 uur ds. P. J. sckaay te Oegstgeest. Aula School Boshulzerkade: 10 uur ds. de Wit. Aula School Asserstraat: 9 en 10.80 uur l. D. J. Vossers. Aula School Marnlxstraat: 10 uur dr. P. Schoonhelm. jeugdkerk Aula Gymnasium: 10 uur de jer L. de Liefde. Ver. van Vryz. Hervormden Leldse Olkshuls: 10.30 uur ds. W. J. H. Hubeek. Egllse Wallonne: 10.30 uur ds. Ch. Ca- inis. Academisch Ziekenhuis: 10 uur ds. H. juter. Dlaconessenhuls: 10 uur ds. Mackenzie. Geref. Kerk Zulderkerk: 10 uur ds. de jer. 5 uur dr. von Meyenfeldt. Aula school, Tlmorstraat: 10 uur dr. >n Meyenfeldt, 5 uur ds. de Boer. Kerk Oude Vest: 10 uur dr. Dronkert. 5 ar ds. Rothuizen, 7 uur dr. von Meyen- idt. Maranathakerk: 9 uur ds. Rothuizen, 5 ur ds. S. de Lange te Den Burg. Aula school Telderskade: 10 uur ds. S. j Lange, 5 uur dr. Dronkert. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. J. ebel te Haarlem. Geref. Kerk (Vrijgemaakt)10 en 6 uur I. W. G. de Vries. Geref. Gemeente: 10 en 8 uur dhr. jhlpaanboord; (woensdag 7.80 uur ds. Hderveld te Kapelle aan den IJssel). poopsgez. Gem.: 10 uur dr. S. L. Ver jus. Evang. Luth. Gemeente: 8.30 uur Vroeg- ,enst. 9.45 uur prof. dr. W. J. Koolman. Rem. Gem.: 10.30 uur dr. J. L. Springer. Oud-Kath. Kerk (Zw. Singel 50): 9.45 ur Hoogmis; (woensdag 7.30 uur avond- b). Vrije Kath. Gemeente (Vreewijkstraat geen dienst l.v.m. landdag. Christian Science (Steenschuur 4)10.30 ur dienst. Evang. Chr. Gemenschap (Mlddelste- •acht 3): 10 en 5 uur dhr Th. Dlkkes naandag 8 uur JeugdblJeenkomst, dlns- ie 8 uur bidstond). Baptistengemeente: 10 uur dhr. P. van 'oerden uit Zwitserland; (vrijdag 8 uur dstond). Leger des Hells: 10 uur Helllglngsdlenst. 15 uur openb. prediking Gangetje. 7.30 jr opwekkingssamenkomst. Alle diensten v. kolonel en mevr. Ph. van Dalen (veld- icretarls). Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 uur ds. f, H. de Jong te Nieuwkoop. 6.30 uur ds. F. Overgaauw te Woubrugge. (Jeugd- lenst); Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. r. J. van Hoek; Chr. Geref. Kerk: 9.30 ur Dienst des Woords. 2.30 uur ds. L. S. en Boer te Sassenhelm. Alphen aan den R(Jn Herv. Gem. Ju- Kastraat: 9 uur dr. W. J. de Wilde te Haag, 10.30 uur ds. P. A. Lefeber. 6.30 ur ds. M. Hanemaaljer; Kapel Gouwsluls: 0 uur ds. J. H. Bogers, 6.30 uur dr. H. chroten te Rotterdam: Gebouw Jona- han: 6.30 uur ds. J. H. Bogers; Kapel tooftstraat: 9.30 uur ds. A. de Leeuw te loskoop, 7.15 uur ds. H. Harkema te Zeist ludshoornseweg: 10 uur ds. G. Cadée; [artha-Stlchtlng: 10.30 uur ds. J. Th. leljer, 9 uur as. J. Th. Meijer (H.A.); leref. Kerk Maranathakerk: 10 en 6.30 u. b. K. H. Schuring; Salvatorlkerk: 10 en 20 uur ds. W. Wljma; Hooftstraat: 10 ur ds. A van der Kooy te Woerden. 6.30 ur dr. K. Dronkert te Lelden; Geref. [erk (Vrijgemaakt)10 en 5 uur ds. H. cholte (H.A.); Chr. Geref. Kerk Noorder- ïrk Grijpenstelnstraat: 9.30 en 5 uur ds. S. Roos; Oud Geref. Gem. van Man- trsloostraat: 9.30 en 4 uur leesdlenst; em. Geref. Gem. van Mandersloostraat: uur mevrouw ds. Hoff-Vlsscher; Evan- tllsatle IJsbaangebouw: 10 uur Ere- lenst, 6.30 uur de heer J. de LooiJ. Benthuizen Herv. Gem.: 920 uur ds. »n Dorp te Zeist; 6 uur ds. Stolk te chevenlngen; Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur wsdlenst; (woensdag 6 Juli 7.30 uur: ds. tolenaar, Moerkapelle.) Bodegraven Herv. Gem.: 10 uur ds. van den Bosch, (H.D.), 6.30 uur ds. C. d. Bosch; Nleuwerbrug: 6.30 uur ds. J. altsma te Woerden; Herv. Evang.: 10.30 ur ds. C. M. M. Ferguson te Doorn, 7 u. s. J. H. Mulder te Rotterdam; Geref. .erk: 10 uur ds. H. v. d. Berg te Sassen- elm, 6.30 uur ds. P. D. Kuiper te Sassen- elm; Nleuwerbrug: 9.30 en 6.30 uur ds. >ngeveld te Gouda. (Voorber. H.A.); Ger. [erk (Vrljgem.)9.30 uur leesdlenst, 3 uur l. H. Scholte; Geref. Gem.: 10 en 6 uur lesdienst; Luth. Gem.: 9 uur ds. A. Jen- J; Evang. Kring: 10 uur Ere dienst, 7 u. hr J. Sussenbach te Haarlem. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur s. C. L. van den Broek te Zwammerdam, 30 uur ds. W. Kalkman te Willige Lan- ïrak (Jeugddienst); Geref. Kerk: 9.30 en uur ds. G. Leene; Chr. Geref. Kerk: 9.30 B 4.30 uur ds. P. J. de Bruljn; Geref. lem.: 9.30 en 6 uur leesdlenst; Rem. Ger. lem.: 10 uur ds. A. Hoff-Vlsscher. Hazerswoude Herv. Gem.: 9 en 6.30 ur ds. Chr. van der Leeden; Geref. Kerk: 80 uur ds. N. W. van den Hout, 6.30 uur I. Bouma te Noordwljk (H.A.). Hlllegom Herv. Gem.: 10 uur ds. F. kouwer, 7 uur ds. J. Venendaal; Geref. [erk: 10 en 5 uur ds. P. van Hove te lonselersdljk; Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ur drs. A. H. Schippers; Ned. Prot. Bond: 0 uur dhr J. Hulsebos te Sassenhelm; Vangellsatlesamenkomst3 uur (Nutsge- ouw); v. d. Endelaan 52. Spr. dhr. S. Uk. evangelist te IJmulden; Maranatha- Ueenkomst woensdag 6 lull 8 uur Nuts- Bbouw. Spr. dhr wlm Malgo uit Zwlt- irland. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur ds. J. de Vree. Katwtyk aan den Ryn Herv. Gem.: 30 uur ds. F. Offerlnga te Katwijk aan èe (H.D.), 6 uur ds. A. Makkenze; Kapel lleuwe Duinweg: 9.30 uur ds. A. Makken- B; Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. C. A. flelemaker te Brulnlsse; Interkerkelijke lenst (gymnastieklokaal Narcisstraat): J.30 uur ds. A. T. W. de Kluis, hoofd- «erpredlkant. Katwijk aan Zee Herv. Gem. Nieuwe [erk: 10 uur ds. Bouman, 6 uur ds. Offe- nga; Oude Kerk: 8.30 uur baddlenst ds. tagen, 10 uur ds. Moerenhout. 6 uur ds. Boer te Lunteren; Kapel: 10 uur ds. lagen, 5 uur ds. Bouman; Gr. van Pr.- thool: 10 uur ds. G. Boer te Lunteren; «ehospltlum: 6.45 uur ds. Nawljn; Geref. *rk: 8.30 en 10.30 uur ds. Nawljn. 4.30 en (Advertentie) Verbod van stakingen in Indonesië President Soekarno heeft, in zijn hoe- Rnigheid van opperste militaire gezag- lebber, gisteren voor geheel Indonesië en verbod uitgevaardigd tot het houden *n stakingen en uitsluitingen in vitale Mernemingen. Hij is aldus wordt in *n toelichting gezegd hiertoe over gaan in het belang van de nationale waakzaamheid in verband met de lands- Jrdediging en ter voorkoming van een wgnatie in het economische leven van Ie bevolking. In deze toelichting wordt 'P de arbeiders een beroep gedaan om }un verlangens kenbaar te maken via la militaire gezaghebbers in het gebied waar zU werkzaam zijn. raorp Herv. uem.i ïu uur as. o. nef (H.D.), 7 uur (Jeugddienst) ds. Gosllga te Rijnsburg; Kerkzaal Z1J1- ir: 6.30 uur ds. J. P. Honnef; Ge- 6 uur dr. B. Rietveld te Den Haag (west); Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. de Jong Geref. Kerk (Vrljgem.): 9.30 en 5 uur ds. G. Zomer te Spakenburg; Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdlenst: Geref. Gemeente In Ned.: 10 en 5 uur leesdlenst. Koudekerk Herv. Gem.: 10 en T uur ds. Koerselman; Geref. Kerkt 9.30 en 7 uur ds. Zijlstra. Leiderdorp Herv. Gem.t 10 uur ds. J. P. Honnef (F H. van Gosllga kwartier: 6.30 bouw: 10 uur Jeugdkerk; Geref. Kerk: 10 uur ds. Banga, 6.30 uur ds. Dijk; Kerk zaal: 10.30 uur ds. Dyk, 6 uur ds. Banga; Vryz. Herv. (Lindelaan 12a): 10.30 uur dhr H. J. Mulder, voorganger N.P.B. te Noord wyk. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 uur ds. D. H. Gysbers; Pnlel: 7 uur ds. D. H. Gljsbers; Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. H. J. Koffrle. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Pettlnga, (H.D.); 7 uur ds. A. Flink te Den Haag; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Hessels Mulder te Amsterdam: Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 uur ds. D. H. Bies- ma; Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. H. van Gllst; Geref. Kerk (Vrljgeim): 10 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur (H.A.); Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur leesdlenst; Ned. Prot. Bond: 10 uur mevr. E. Schneider-Vljlbrlef, te Haarlem. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 uur ds. C. J. Baart te Rljnsaterwoude, 6.30 uur ds. W. H. de Jong; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. E. Zijlstra; Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur Dienst des Woords; Rem. Ger. Gem.: 7 uur ds. A. W. Cramer. burg; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Snoey; Rem. Ger. Gemeente: 10 uur mevr. da. A. Hoff-Vlscher; Chr. Afgesch. Gem.: 10 en 6 uur <ls. A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem.: 10 uur ds. H. L. Boonstra, 7 uur ds. M. Fokkema te De Kaag. Wassenaar Herv. Gem.: 10 uur ds. A. van der Ven te Rozendaal, 7 uur prof. dr. A. A. van Ruler te Utrecht; Klevietekerk: 10 uur ds. J. T. Wlersma (H.A.); Deyler- huls: 10.15 uur ds. K. H. Meyer te Soest; Geref. Kerk Bloemcampkerk10 en 5 uur ds. G. van Duinen; Zljllaan: 10 en 6 uur dr. H. J. Westerink te Lelden; Ned. Prot. Bond Lange Kerkdam: 10.35 uur ds. J. E. Tuinlnga (Dg.) Voorburg; NPB/Rem. Ge- meente/Doopsgez. Gem. Johannahuls: 10.30 uur dr. J. F. van Royen (Rem.) Rot terdam; Soefibeweging Wald. Pyrmont- laan 6: 11 uur universele eredienst; Herv. Evangelisatie Het Dorpshuls :10 en 5 uur ds. P. Bouw te Ede. Woubrugge Herv. Gem.: 9.30 uur ds. 9.30 en 6.30 uur ds. G. W. J. van Bleek. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. B. Cats te Twello; De Hoef: 7 uur ds. A. Corbljn te Willenswaard; Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. W. Genult. Zoeterwoude Herv. Gem.: 10 uur ds. G. J. van Embden. Zwammerdam Hervormde Gem.: 10 uur vicaris A. F. Meijburg te Oegstgeest, 6.30 uur ds. C. L. van den Broeck; Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. L. Loosman te Bodegraven: Rem. Geref. Gem.: ds. P. H. van Lent. Minder belasting uitgekeerde winsten (Van onze financiële medewerken De ontwikkeling van de effecten- en geldmarkt in ons land is gedurende het eerste halfjaar van dien aard geweest, dat de rentestand zich om en by 4>4% heeft bewogen. De discontoverhoging van 2 3/4 tot 314% op 26 januari j.l. was dan ook niet zozeer het gevolg van monetaire spanningen in het binnenland, dan wel van hogere geldkoersen in het buitenland, welke de Nederlandse banken tot grote uitzettingen in Amerika en Duitsland noopten. Ook beoogde de regering met een verhoging van het disconto een lichte afremming van de nog steeds toene mende investeringen, evenals men dit heeft gedaan door middel van de vermin dering van het percentage der vervroegde afschrijvingen en van de investerings aftrek. Het zijn in deze tyd de velerlei welvaartsverschijnselen, welke de regeringen tot verschillende beperkende maatregelen hebben doen besluiten en die haar nog steeds bezighouden uit vrees voor een overspanning van de conjunctuur. Dit is ook de reden waarom Duitsland heeft uiteraard de aantrekkelijkheid van begin juni tot een verhoging van het i belegging aldaar verminderd, de toe- Noordwljk-Binnen Herv. Gem.: 10 uur (H.D.) en 7 uur ds. J. van Dok: Wil- helmlnahofje: 10 uur Jeugdkerk: Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur (v. d. Berghstlchtlng) 11 uur ds. Dekker. Noordwljk aan Zee Herv. Gem.: 10 uur (H.A.) en 7 uur ds. W. Hoekstra (H.D.); Geref. Kerk: 8.30 en 10.30 uur ds. J. Wilschut te Zeist, 5 uur ds. N. W. v. d. Hout te Hazerswoude: Sole Mlo: 10 uur ds. Bouma. Noordwykerhout Herv. Gem.: 9 en 10 uur ds. A. H. Smits, 3.30 uur Dijk en Burg ds. A. H. Smits; 7 uur De Zllk fam. van Rheenen: ds. A. H. Smits. Herv. Gem. Groene- of dr. A. J. Rasker, 7 uur ds. G. F. Callen- bach; Ver. v. Vrijz. Herv. W. de Zwyger- kerk: 10.30 uur ds. R. v. d. Kley te Rot terdam; Geref. Kerk Mauritslaan: 10 en 5 uur ds. E. de Vries te Amsterdam (H.A.) Geref. Kerk (Vrijgemaakt) W. de Zwijger- kerk: 8 30 uur ds. R. Brands. 3 uur ds. W. G. de Vries te Leiden. 9.30 en 6.30 uur ds. A. G. Kornet. Rynsaterwoude Herv. Gem.: 10 uur dhr J. Baart te Utrecht, 7 uur ds. C. J. Baart; Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords. 2.30 uur ds. M. S. Roos te Alphen aan den Rijn. Rynsburg Herv. Gem.: 9.30 uur ds. M. C. Groenewoud, 5 uur ds. H. van Gos llga; Bethelkerk: 9.30 uur ds. H. van Gos llga. 5 uur ds. M. C. Groenewoud; Geref. Kerk (Rapenburg): 9.30 uur ds. L. van der Linde, 5 uur ds. H. Post; Petrakerk: 9.30 uur ds. J. Bijleveld, 5 uur ds. A. Lan- geler te Valkenburg: Maranathakerk: 9.30 uur ds. H. Post, 5 uur ds. J. Byieveld; Ger. Kerk (Vrljgem.).: 10 en 5 uur ds. J. Stra- tlng te Alkmaar; Chr. Geref. Kerk: 10 en uur ds. Henstra te Delft. Ter-Aar Herv. Gem.: 9 en 2 uur ds. Llndenburg; Geref. Kerk: 10.30 en 6.30 u. ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 en 6.30 uur ds. D. Lekkerkerker; Geref. Kerk: 10 uur ds. Langeler. 5 uur ds. L. v. d. Linde te Rynsburg; Geref. Kerk (Vrygem.)10.15 en 5 uur ds. R. Brands. Voorhout Herv. Gem.: 10 en 7 uur ds. J. W. de Jong (H.A.). Voorschoten Herv. Gem.: 10 uur ds. W. G. Meljerlng, 7 uur ds. E. Saraber; Ryndijk: 10 uur ds. E. Saraber; Hulp en Heil: 10 uur ds. van Heerde te Schevenln- ;en; Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. K. 8.30 1.15 u. ds. J. Verkade te Voorburg. Waddinxveen Herv. Gem.: 9.30 uur ds. J. R. Cuperus, 6.30 uur ds. J. Koole te Reeuwijk: WIJkgebouw: 9.30 uur ds. C. v. d. Bosch te Boaegraven. 6.30 uur ds. J. R. Cuperus: Stationsstraat: 9.30 uur ds. J. Kalkman, 7 uur ds. J. van Vliet te Dom Het kerkgebouw van de hervormde gemeente te Zevenhoven. (Foto Leldsch Dagblad) disconto (van 4 t-ot 5%) en Engeland eind juni tot een verhoging van 5 tot 6 procent overging, nadat in laatstge noemd land de tekenen van een hoog conjunctuur duidelijker aan het licht traden. De reeds enige tijd bestaande tegenstelling tussen Europa en Amerika is daardoor weer sterker geworden, want zoals men weet, het disconto van de federale reservebanken in de VS in het begin van deze maand verlaagd, omdat zich daar symptomen van een afnemende industriële bedrijvigheid voordoen bouwnijverheid, staalin dustrie, spoorwegen welke de rege ring in dit verkiezingsjaar allerminst van pas komen. De Newyorkse effecten beurs mist daardoor ook een bepaalde richting en heeft deze week weer een deel van de gedurende voorgaande we ken verkregen koerswinst zien verloren gaan.s Wat de situatie van de geld- en ka pitaalmarkt ten onzent betreft, is er thans zeker geen reden voor een verho ging van het disconto, want de rente stand is de laatste tijd eerder gedaald dan gestegen. Dit blijkt o.a. hieruit dat de Bank voor Nederlandsche Gemeen ten in maart van dit jaar twee leningen van f. 100 miljoen heeft uitgegeven a 98%, welke thans beneden 100% note ren. terwijl de 4%% lening van Neder land 1960 II, eind april a 9914% uitge geven. boven pari noteert. De financie ring van het kastekort van het Rijk voor het lopende jaar ad ca. f.600 mil joen heeft dan ook gemakkelijk kunnen plaats vinden en de thans aangekon digde 4Vilen-ing van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, groot f.100 miljoen tegen een koers van 99%% zal zonder enige twijfel grif kopers vinden. Er zijn voor de ruime liquiditeit in ons land verschillende oorzaken. De verlaging van het disconto in de VS Artsenorganisatie positief tegenover voorlichting via radio en televisie (Speciale berichtgeving) Het beroepsgeheim van de arts komt steeds meer in het gedrang door de tegen woordige onmisbare samenwerking met waardevolle hulpkrachten. De erkenning van een „afgeleid beroepsgeheim" voor deze groep van assistenten wordt dan ook noodzakelijk. Dit verklaarde de heer A. H. de Vries, voorzitter van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, naar aanleiding van de gijzeling, waarmee enige tijd geleden een sociale werkster werd bedreigd. Zy weigerde namelijk voor de rechtbank een verklaring af te leggen over bepaalde aangele genheden, welke betrekking hadden op een aan haar zorgen toevertrouwd gezin. De sociale werkster beriep zich daarby op een afgeleid verschoningsrecht, daar zij in het onderhavige geval werkzaam was voor een psychiater. In een vrij uitgebreide reeks heeft de heer De Vries in zyn openingsrede voor de vandaag in Utrecht gehouden Jaar vergadering van de Maatschappij de vraagstukken opgesomd, waarvoor de medische stand zich thans ziet ge plaatst. Het in enkele kringen geuite vermoeden, dat de Maatschappij wel conservatief zou staan tegenover even tuele medische voorlichting van het pu bliek via televisie en radio moet onge grond worden geacht. Het dagelijks be stuur stelde nameiyk, dat een negatieve houding in deze onjuist zou zijn en dat de artsen graag in constructieve zin met de televisie-instanties zullen samen werken om de medische uitzendingen op een hoog en verantwoord peil te bren gen. Aanpassing artseneed De afdeling Groningen van de Maat schappij heeft een tweetal problemen aan het hoofdbestuur voorgelegd, die volgens spreker de bestudering ten volle waard zyn. Zowel in de land- en tuinbouw als in fabrieken en de huishouding wordt steeds meer gebruik gemaakt van nieu we chemische middelen, die gevaar van vergiftiging opleveren. In overleg met de betrokken instanties is thans een plan uitgewerkt ook in noodgevallen bij een centrale informatiepost advies te kun nen inwinnen over de aard van en de aangewezen behandeling voor alle mo gelijke vergiftigingen die zich in de prak tijk voordoen. Deze centrale post zal zijn gevestigd bij het Rijksinstituut voor de volksgezondheid. Over de eed, die wordt afgelegd bij het artsexamen, is de vraag gesteld, of deze eed voor de verhoudin gen in onze tijd nog wel juist is gefor muleerd en of zij werkelijk kan worden nageleefd. Naar aanleiding van die kwestie, zo deelde heer De Vries mee. heeft het hoofdbestuur der Maatschap pij een kleine commissie ingesteld ter nadere bestudering. Invaliditeitswet Kortgeleden is opgericht de stichting tot opleiding in de sociale geneeskunde. De heer De Vries sprak in dit verband de hoop uit dat het ingestelde register van erkende sociaal-geneeskundigen eenzelfde gunstige ontwikkeling zal ver tonen als het nu bijna dertig jaar oude register van erkende medische specialis ten. De voorbereiding van een nieuwe invaliditeitswet en het daarover uitge- brachts SER-advies vormen een belang rijk onderwerp van discussie. De Maat schappij en de Algemene Nederlandsche Vereniging voor Sociale Geneeskunde stroming van kapitaal naar Duitsland, normaliter het gevolg van een disconto- verhoging. wordt tegengegaan door de bepaling dat op deposito's van het bui tenland geen rente mag worden ver goed. Voorts ontwikkelt de buiten landse handel van Nederland zich nog altijd zodanig dat de invoeroverschot- ten betrekkelijk klein blijven, terwijl tenslotte de buitenlandse aankopen van Nederlandse effecten een nog voortdurende aanwas van goud en de viezen bij de Nederlandse Bank en de particuliere banken betekent. Rij onze centrale bankinstelling is de voorraad goud en deviezen van rond f.5200 miljoen eind mei deze week tot f. 5456 miljoen gestegen, de andere banken beschikken over meer dan f. 200 miljoen en het kan dus niet verwonderen dat we hier ruim in het geld zitten, zodat een lening als die van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten als en welkome investe ring van de aanwezige middelen mag worden beschouwd. Dit geldt uiteraard ook van de aan delenemissies, welke de laatste tijd in toenemende mate worden uitgebracht en als een bewijs kunnen worden aan gemerkt van het vertrouwen, dat de Nederlandse bedrijfsleven in de econo mische toekomst van ons land stelt. Vergroting van het nominaal kapitaal der ondernemingen betekent in vele ge vallen ook een meer normale verhou ding van dit nominale kapitaal tot het in werkelijkheid geactiveerde kapitaal een verhouding, die bij sommige onder nemingen langzamerhand wel wat scheef is geworden doordat men noodge. dwongen, dan wel vrijwillig in sterke mate het systeem van zelffinanciering heeft toegepast. Minister Zijlstra heeft op een gemeenschappelijke maaltijd van de Vereeniging voor den Effectenhandel o.m. opgemerkt dat na 1945 van de in vesteringen in het bedrijfsleven niet minder dan 80% door winstinhouding is gefinancierd. Hij heeft dit weliswaar een goed vaderlandse deugd genoémd, i maar er ook op gewezen dat de invloed van de kapitaalmarkt op de richting, waarin geïnvesteerd wordt, daardoor i vermindert Het selecteren door de ka- j pitaalmarkt van de meest rendabele, of 1 rendabel geachte investeringsmogelijk- j heden bevordert het optimaal gebruik van het ter beschikking staande kapi taal. In dit verband verdient het de aan dacht dat de Minister nog eens weer heeft toegegeven dat de dubbele belas- 1 ting op uitgekeerde winsten deze exces- 1 sieve financiering welhaast onvermij delijk maakt en dat naar een her ziening van de belastingdruk 0 uitgekeerde winsten wordt gestreefd. Overigens blijkt uit de over 1959 gepubliceerde resultaten van de meeste ondernemingen dat de Neder landse bedrijven, ondanks de zware be lastingdruk omzet, en winsten hebben kunnen vergroten. De in vele gevallen hogere dividenden duiden er voorts op dat. ongetwijfeld mede onder invloed van de kritiek op de soms buitensporige zelffinanciering, in sterkere mate dan voorheen het geval was, met de belan gen van aandeelhouders wordt rekening gehouden. Deze dividendverhogingen zyn me de oorzaak van de hernieuwde koers stijging op de aandelenmarkt, die af en toe wel eens even wordt onderbro ken, maar tot dusver de buitenlandse kopers van onze internationale aande len nog niet heeft afgeschrikt. Deze buitenlandse aankopen bevorderen uiteraard de ruime geld- en kapitaal markt in ons land en voor zover tot herbcfegging wordt overgegaan, ook een koersstijging van de meer lokale waarden, zodat men thans reeds meer dan 30 fondsen op de Amsterdamse beurs kan tellen, die boven 500% no teren. Het is begrijpelijk dat bij koersen van 700. 800, 1000 en 1200% vooral de kleine belegger, die een of meer van die fond sen bezit, tot verkoop wordt genoopt omdat hij het risico van een scherpe koersdaling, dat altijd aanwezig is, niet wil lopen. Het gevolg is dan ook dat de grote internationale fondsen meer en meer uit de portefeuille van de kleine belegger verdwijnen en langzamerhand nog slechts bij de grote beleggers wor den aangetroffen. Deze kijken door gaans minder angstvallig naar de koer sen, maar achten het meest belangrijk dat zij met hun geld bij de grote, fi nancieel sterke, internationale georiën teerde concerns zijn betrokken. Temeer nu deze laatste meer en meer het beeld van de economische ontwikkeling, hier zowel als in het buitenland, beheersen. Vandaar ook bij de kleinere onderne mingen de drang naar samenwerking fusie en concentratie, mede met het oog op de scherpere concurrentie, welke in vele gevallen het gevolg zal zijn van de geleidelijke opheffing van de tolrechten in het kader van de Euromarkt. Ook om deze raden is een adem pauze in de hausse op de aandelen markt zeker niet ongewenst en kan het aanbeveling verdienen een deel van de grote koerswinsten in obliga ties om te zetten. Aan de andere kant moet echter ook worden gezegd dat de economische ontwikkeling van ons werelddeel en ook van ons land tot dusver voor het koerspeil op de aan delenmarkt een krachtige steun blijft. (Advertentie) kompressor zorgt voor Uw gezondheid Prijzen vanaf ƒ532.- verkrijgbaar bij de bonafide handel hebben ieder een commissie ingesteld om het SER-advies te bestuderen. Beide commissies vergaderen nu geza menlijk om tot één standpunt te komen vanuit de medische sector. De heer De Vries voorzag hier een conclusie, dat bij een aantal ziekten het de medische des kundigen niet mogelijk zal zijn tot een schatting der invaliditeit in de voorge stelde vier klassen te komen. Alleenvertegenwóordiging N.Y. Willem van Rijn Amsterdam, Haarlemmerweg 475, tel 185222 (10 lijnen). In Louisiana geen r.-k. begrafenis voor wegpiraten De rooms-katholieke bisschop van La fayette in de Amerikaanse staat Louisa- na, mgr. Schexnayder, heeft gisteren be paald, dat automobilisten die omkomen door eigen misdadige onachtzaamheid, geen r.-k. begrafenis zullen krijgen ten zij „het bisschoppelijk secretariaat eerst is geraadpleegd en de feiten van het ge val een dergelijke begrafenis rechtvaar digen". In de desbetreffende boodschap zegt bisschop Schexnayder erop te vertrou wen, dat men zich door deze bepaling de ernst van de morele zyde van dergelijke gevallen bewust wordt en dat men er eerder toekomt buitensporigheden te voorkomen die verkeersongevallen ver oorzaken. Beierse Staatsopera in ons land De volledige Beierse Staatsopera is in Amsterdam. De bijna 250 solisten, mu sici, technisch en ander personeel zijn er om ter gelegenheid van het „Holland Festival" vier voorstellingen te geven en wel twee van Richard Strauss' opera „Capricco" en twee van Alban Berg's opera „Wozzeck". De galapremière van „Capriccio" wordt vanavond in de Am sterdamse Stadsschouwburg gegeven. Het Staatsopera gezelschap van Bei eren werd vanochtend door het gemeen tebestuur van Amsterdam ontvangen, waarna het een boottocht door de grach ten heeft gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7