TYPEN-STENO FILMS Eerste diploma-uitreiking aan de technische school Medusastraat Jean Gabin als levensgenieter VAN DEZE WEEK FLORA HONDE BROOD Ruim honderd leerlingen thans in bezit van het getuigschrift Voorbeeld Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 2 juli 1960 Tweede blad no. 30088 „Meneer de baron Luxor Een alleraardigste film ge maakt naar een lichtvoetig verhaal van George Simenon door Jean Delannoy. De zo typisch Franse zwier en sfeer vindt een schier volmaakte belichaming in de persoon van de berooide iristo- craat, die dan wel zijn geld is kwijtge raakt, maar niet zijn houding en allure. Het gebrek aan middelen kan hem niet beletten van het exquise uitgaans- JEAN GABIN grootse creatie.. leventje in een luxueuze badplaats volop te genieten. Zijn vriendelijke jovialiteit en zijn berekende charme maken, dat de geldschieters het bijna als een eer moeten zien hun geld te werpen in deze bodemloze put. Aan de speeltafels vindt hij het restant je om zijn vrolijke levens wandel voort te zetten. Daar wint hij ook een groot motorjacht. Met lege por- temonnaie en dito maag gaat hij naar Rotterdam om deze wonderlijke winst te incasseren. Met zijn vriendin vaart hij terug, genietend van het leven, maar rammelend van de honger. Tot hij door benzinegebrek gedwongen wordt ergens in de provincie zijn drijvend tehuis vast te maken. Geld heeft hij niet. Zijn ma troos loopt weg'. En zijn vriendin geeft de voorkeur aan een beschermd leven aan de zijde van een rijke wijnbouwer. Niets kan hem echter van zijn stuk brengen. Hij blijft de charmante bon- vivant, geliefd, gezien en graag gehol pen. En als de nood het hoogst is Met alle respect voor auteur George Simenon en regisseur Jean Delannoy, dit is de film van Jean Gabin. Zijn „baron de l'Ecluse" is weergaloos. Hij geniet van het leven zoals een fijnproe ver nipt aan zijn glaasje. En de cine matografische fijnproevers kunnen op hun beurt weer zijn creatie genieten. Een creatie, die ons bovendien een in dringende blik in bepaalde facetten van het Franse leven gunt. Parachutistencommando Oorlogsgeweld Kex Parachutisten voeren in oor logstijd beslist niet de prettigste op drachten uit. Worden de troepen in het nauw gedreven: stuur vliegtuigen, be mand met para's naar de gevaarlijke zones en zij zullen trachten de opruk kende tegenstander geruime tijd tegen te houden, zodat duizenden andere sol daten gespaard blijven voor dood of krijgsgevangenschap. Ja, dat parachu tistencommando staat voor niets. Als u naar het Rex-theater gaat, zult u de meestal verschrikkelijke avonturen meemaken, die een troepje van deze para's beleven. U zult getuige zijn van de kameraadschap, die onder deze man nen leeft. U zult ook getuige zijn van het verschrikkelijke ogenblik, waarop een lid van het commando een landge noot uit datzelfde groepje neerschiet in de waan een Duitser voor zich te heb ben. U zult mèt deze geharde mannen, die tussen alle gevechten door althans in deze film nog kans zien grapjes te maken, door het stof kruipen. Kortom alle gebeurtenissen, die nu eenmaal in zo'n verschrikkelijke oorlog moeten ge beuren, zult u van dichtbij kunnen gadeslaan, gezeten in uw luxe bioscoop stoeltje. U mag zich gelukkig prijzen, dat u niet onder aan een van die langzaam dalende paddestoelen hangt, die zo'n gemakkelijke schietschijf voor de tegen stander vormen. Want al is het dit keer maar film, het is harde werkelijkheid geweest. Deze film geeft het oorlogs gebeuren in Afrika en op Sicilië cedu- rende de Tweede Wereldoorlog weer. De roemrijke daden van Danny Menselijke komiek Trianon Wij hebben altijd het ge voel, dat Danny Kaye zich niet helemaal thuisvoelt tussen al die holle Ameri kaanse bombarie. Dat hij gekker doet, dan hij eigenlijk wel in werkelijkheid wil, dat hij daarom toch het meer ernstige genre verre verkiest boven het „de komiek uithangen" en dan pas tot waarlijk grootse prestaties komt. Maar ook als komiek stijgt hij ver boven zijn mede-acteurs uit, is hij een schitterende „ster". De scherpe waarnemer zal bij Danny Kaye in de meest zotte situaties, altijd dat bijna ontastbare zweempje melancholie, dat voortspruit uit een groot begrip voor de betrekkeiijkheid van alle dingen en waaraan een diep gevoel van het menselijke ten grondslag ligt, onderkennen. Als Danny door zijn onnavolgbare mimiek, zijn formidabele imitatievermogen en zijn beslist niet geacteerde heel speciale verlegenheid, de vrolijkheid tot grote hoogte heeft opge- zwiept, dan nog is daar altijd het uiterst geringe spoortje droefgeestigheid, dat zijn „komiekerigheid" een heel apart bouquet verleent. Ook in „De roemrijke daden van Danny", welke film men beslist moet gaan zien. Niet om het verhaal, want dat is onbetekenend Amerikaans, maar om Danny. Hierin beeldt Danny op on navolgbare wijze een hypochonder, iemand, die zich verbeeldt allerlei ziek ten te hebben, maar in werkelijkheid kerngezond is, uit. De rol van de op een na belangrijkste acteur in deze film is onbetekenend. Hieruit blijkt wel, dat het allemaal om Danny gaat. En dat is maar goed ook. Een prettige bijkomstig heid is, dat men in deze film ook van goed Amerikaanse show kan genieten. Dit brengt tevens met zich mee, dat er enige prettig in het gehoor liggende liedjes worden gezongen. Wij raden U echter aan tussen het „tranen lachen" door eens goed op Danny te letten. „U neemt er heel wat van mee", om maar eens met quizmaster Eerdmans te spreken Modern Times Meesterwerk van Chaplin nog altijd springlevend Casino Een gelukkige greep van de directie van het theater aan de Hoge- woerd. Want dit meesterwerk van de „mythe", die Charlie Chaplin heet, is nog altijd springlevend. En dat wil wat zeggen. Het is immers geen klein com pliment als men kan vaststellen, dat een film na een kwart eeuw vrijwel over de gehele lijn nog even boeiend is als bij haar eerste verschijnen. De mensheid moge dan op de drempel van het atoomtijdperk staan, Chaplins kri tiek op machine-slavernij geldt voor onze dagen onverminderd. En het char mante is, dat die kritiek eigenlijk nooit bitter is, maar steeds in onvergelijkelijke humor werd gedrenkt. Het effect, dat Chaplin daarmee verkreeg, doet nog altijd de bioscoopzalen schaterlachen. Overigens maakt niet alleen de actua liteit van het onderwerp dit werk nog tenvolle aanvaardbaar, maar natuurlijk ook en vooral het kunstenaarschap van schepper en hoofdrolspeler. Zelfs films, die voorheen als meesterwerken werden geprezen, zijn voor de mens van onze dagen vaak niet meer om aan te zien: de tijd heeft ze vernietigd. Met Chaplin is dat anders, hij raakte de kern van de menselijke ziel, waardoor de hier en daar verouderde entourage geen ogen blik hinderlijk wordt De toeschouwer ziet die bijkomstigheden over het hoofd, omdat zijn aandacht geconcentreerd is op datgene, wat nu even actueel is als het in 1936 was. Een meesterwerk, doorstond een kwart eeuw onstuimige filmgeschiedenis. „Een les in liefde" Een béste Ingmar Bergman! Studio Ingmar Bergman is een ori gineel regisseur. Hij bewijst dat opnieuw in zijn film „Een les in liefde', deels vervuld van ernst en levenswijsheid, deels van sprankelende humor Vrouwenartsen kunnen het in hun praktijk moeilijk hebben. Dat onder vindt ook dokter David Erneman, die sinds 15 jaar gelukkig getrouwd is, doch nu belaagd wordt door een mooi, ge trouwd vrouwtje, dat hem het vuur na aan de schenen legt. Zoals in véél hu welijken, is er ook in dat van dokter Erneman een verkoeling ontstaan. Als er dan andere kaapsters op de kust liggen, wordt het soms héél moeilijk... Dat ondervindt ook deze arts, bij wie de zaken zo spaak lopen, dat zijn eigen vrouw er schoon genoeg van krijgt en van plan is te scheiden, om zich in de armen te storten van de vurige beeld houwer, met wie zij indertijd verloofd geweest is. De arme kinderen worden natuurlijk van deze verwijdering de dupe. Hoe nu alles weer op z'n pootjes terecht komt, doet u deze film zien, waarin de bewonderenswaardige regis seurstalenten van Ingmar Bergman zich ten volle laten gelden. Het verhaaltje wordt bijzaak, op de wijze, waarop dit hele geval is uitge werkt komt het aan. Bergman past veelvuldig het z.g. „flash back" systeem toe, waarin tafreeltjes uit gelukkiger huwelijksdagen weer tot leven gebracht worden. Het opmerkelijke in deze film is nu, dat zij zo volkomen „menselijk" is en van dingen vertelt, die in ieder huwelijk (kunnen) voorkomen. En dat bij alle problemen, die zich voordoen, toch ook de luchtigheid niet vergeten wordt. Dat plotseling bij de vrouw de jaloezie door breekt, wanneer haar man zijn liefde heftig gaat betuigen aan een andere vrouw bewust, om zijn eigen vrouw weer tot zich te trekken vormt een even spannende als opwindende climax van een film, waarin voortreffelijk spel en verrassende wendingen om de voorrang strijden. Ingmar Bergman bevestigt ook in dit geval van huwelijkstrouw en -ontrouw zijn naam als een der beste huidige regisseurs. En van het verhaal op zich zelf kunnen héél wat echtparen het hunne leren! Deze „Les in liefde" is een échte „le vensles!" Maar of men er zich aan spie gelen zal, is weer een andere kwestie! Parfum en vuil Eenvoudig thema meesterlijk uitgewerkt Lido De meesterhand verloochent zich nooit: een kennelijk goed geschre ven roman van Robin Maugham is door Robert Siodmak op voortreffelijke wijze als film gepresenteerd, met Nadja Tiller en Tony Britton als opvallende hoofd rolspelers. Het gegeven is eigenlijk zeer eenvou dig. Een jonge archeoloog, die de bedil zucht van zijn knappe èn rijke verloofde plotseling moe is, ontmoet een meisje, dat hem méér schijnt te kunnen geven dan zijn officiële vriendin. Maar hij komt al spoedig tot de ontdekking, dat hij zich vergist heeft: de „veelbelovende" is innerlijk gebonden aan een man, voor wie zij alles over heeft en die zij niet wenst los te laten, ook al weet ze zich geminacht en tenslotte zelfs in de steek gelaten. De archeoloog keert na deze escapade op de oude paden terug: eind goed, al goed. De wijze echter waarop dit gegeven ls uitgewerkt, is meesterlijk. Er valt niet alleen filmisch veel te genieten, maar ook de psychologische en milieuschilde ring boeit van het begin tot het eind. In enkele beelden kan Siodmak vaak een persoon karakteriseren. Bovendien ritselt de film van humoristische situa ties en Britse zelfspot. Men lette eens op de figuur van een typisch Engels ver schijnsel als de krantenlord: een prach tige caricatuur met zeer vermoedelijk een grote mate van werkelijkheid! Al met al een film, die een overzich telijk thema op een zeer gevarieerde wijze, gekruid door humor en een tikje pikanterie, opvallend goed heeft uitge werkt. Mulo-examens Voor het Mulo-examen (diploma B) zijn geslaagd de dames: S. Klein, A. J. v. Kuyeren te Leiden; G. J. Barnhoorn, N. Hoek, Noordwük; E. Kikkert, A. L. Questroo, S. M. v. Vliet, Leiden en de heren: M. L. Links, Leiden; J. M. Meije- ring. Voorschoten P. F. Lindhout. Noord- wijk; C. Roelofs, J. A. Smit, Leiden: H. H. Tobé, Oegstgeest; B. Boter, C. Wie gel, Leiden; J. W. v. d. Oever, Katwijk aan Zee; N. Nuesink, Warmond; J. Schild, W. Sjardijn, Leiden; M. P. de Zwarte, Voorschoten; E. Waal, Noord- wijk; H. K. J. Hamming. Voorschoten; C. R. v. Luijn, Leidschendam; B. v. Vliet, Bodegraven; D. Vergunst, J. v. Zwieten, Alphen aan den Rijn; J. A. v. d. Zeeuw, Leiden. Voor diploma A werd een kandidaat afgewezen. Eindexamens St.-Agnes Lyceum Aan het St.-Agneslyceum zijn ge slaagd voor het eindexamen MM.S.: A. M. Bakker, Voorburg; G. M. Bakker, Voorburg; C. M. P. van Beek, Leiden; L. A. J. M. Bloem, Voorburg; E. C. Burghoorn, Leiden; I. M. Bijloos, Voor burg; Y. A. M. Degens, Voorburg: M. J. Dool, Leiden; H. H. Doove, Leiden; T. C. M. van Elburg, Warmond; M. L. V. M. Karthaus, Oegstgeest; M. L. Kru- gers, Voorschoten; G. E. M. Landman, Voorburg; B. M. P. Beckers, Sassen- heim; C. J. M. Guiaux, Wassenaar; M. M. Hettinga, Leiden; T. H. G. Roele- veld, Noordwijk; A. C. M. Meiland, (Advertentie) Grondige snelle cursus. Ook juli en augustus. Kon. erk. Pitmanschool - Leiden Plantsoen 65 - Telefoon 26558 Mopjes - Mergpijpjes Terriervoeder en Florita. Overal verkrijgbaar „los" per kilo 88 cent. Aan 101 leerlingen van de gemeentelijke bedrijfstechnische school aan de Medusastraat werd gistermiddag het einddiploma uitgereikt. Voor de eerste maal in het bestaan van deze bijzondere school vond een dergelijke uitreiking plaats. Naast de leerlingen met hun ouders en het voltallig onderwijzend personeel waren o.a. nog aanwezig: de Rijksinspecteur van het lager onderwijs en vertegen woordigers van diverse schoolbesturen uit Leiden. De heer J. C. van Schaik, wethouder van Onderwijs, opende deze feestelijke middag. Hij noemde de overhandiging van het getuigschrift een belangrijk mo ment voor leerlingen en ouders. Maar daarnaast moet het voor het personeel een grote vreugde zijn, zo'n grote schare leerlingen te zien overgaan naar het be drijfsleven. Van de 128 jongens, die drie jaar geleden hun opleiding aan de school waren begonnen, zijn er thans nog 109 over. Maar de aanmelding in 1957 be droeg veel meer dan 128. Men was toen dus verplicht op de een of andere ma nier te gaan selecteren. Zo kwam men er toe over te gaan tot het aanleggen van een test. Zoals nu blijkt is de uit slag van deze test goed geweest: 101 van de overgebleven 109 leerlingen zijn ge slaagd. In opzet geslaagd De wethouder prees het personeel voor de toegewijde ijver, waarmee het zich voor de school had ingezet. In de opzet van de bedrijfstechnische school: per soonlijkheids- en esthetische vorming, was men aardig geslaagd. Doordat men tevens veel aandacht be steedt aan de vrije expressie en het muziekonderwijs, kon deze school, volgens de heer Van Schaik. een voorbeeld voor andere plaatsen zijn Hij verbond aan zijn korte toespraak een waarschuwend woord tot de ge slaagden: „Denkt er niet al te zijn. Het is belangrijk de reeds verkregen kennis te vergroten. Dit wordt jullie mogelijk gemaakt door het leerlingen-stelsel. Ver geet bovendien niet, dat jullie ambassa deurs zijn van de school. Houdt de eer van de school hoog". De heer Van Schaik wees in zijn slot woord nogmaals op de bijzonder grote betekenis van het tot stand komen van deze technische school. Hierna ging hij over tot de uitreiking van de diploma's. De directeur van de school, de heer F. Mabesoone, wenste de geslaagden ge luk met het behaalde resultaat, maar ook hij wees op het belang van een voort gezette studie. In het bezit van een getuigschrift wer den gesteld: Afdeling metaalwerken: B. Alt, B. M. van Beek, J. Bedijn, Noord- wijk, H. J. M. Borsboom, Wassenaar, W. Bouwman, A. ten Broek, Rijswijk, P. Helvensteyn, J. M. van Hooff, Voorscho ten, J. P. J. Karreman, Noordwijk, L. J. Keyzer, Warmond, A. P. J. Klein, C. J. Kok, B. M. A. Konst, Wassenaar, J.Kor- tekaas, Warmond, Th J. van Lammeren, Langeraar, B. v. d. Lans. Sassenheim, J. F. A. M. Luyten, Katwijk, W. A. Mas- selink, Voorburg, C. Neuteboom, Leider dorp, J. Ober, L. J. M. Oudshoorn, Voor schoten, C. Paauw, Lisse, A. Poelwijk, Ter Aar, H. J. M. Randsdorp, Lisse, W. Roest, Leiderdorp, A. Rijsdam, N. W. Scheffelaar Klots, V. A. Schepers, War mond, A. W. v. d. Star, P. W. Stol. F. H. B. Tjoa, W. van Velzen, Lisse, C. Ver heul, Benthuizen, J. P. Verhoeven, J. de Water, L. Th. v. d. Veem, P. Wolvers, Sassenheim, H. Zwaan, H. van Zwieten, Hazerswoude, J. J. Ph. Paats, A. A. v. Polanen. Geen getuigschrift: 1. Houtbewerken: J. J. P. Baak, Stomp- wijk, R. Bosscher, C. v. Egmond, Rijns burg, D. Eveleens, Aalsmeer, J. J. Geijls- wijk, Voorschoten, J. Goddijn, Leider dorp, P. Goor, Leiderdorp, A. P. Gou- looze, Zwanenburg, J, D. Goulpoze, Zwa- nenburg, C. J. v. Hartevelt, Wf. L. v. Har- tevelt, J. Heemskerk, Roelofsarendsveen, J. Heineman, Leiderdorp, N. A. H. Her mans, Noordwijk, P. Kramp, P. v. d. Kroft, Hoogmade, B. J. Louran, Den Haag, H. P. Meershoek, P. v. d. Mey, A. v. d. Pol, Nieuw Vennep, G. F. de Rid der, Noordwijk, M. v. d. Sar, Noordwijk, C. Slats, Wassenaar, H. P. Stoof, Voor hout, A. Timmers, Haarlemmermeer, J. J. Tombe, Ch. F. H. W. van der Voorn, Hoogmade, L. v. d. Zalm, Noordwijk, A. v. d. Zeeuw, W. Zülstra, Rijnsburg. Geen getuigschrift: 4. Afdeling metselen: J. M. A. Blaricum, Wassenaar, B. A. Bronsgeest, L. den Bur ger, Zwanenburg, B. L. Crama, J. B. Glasbergen, Leiderdorp, F. v. d. Groep, Leiderdorp, A. v. Hemert, Leiderdorp, J. Jansen, P. v. Kampen, Noordwük, C. Koomen, Noordwükerhout, A. J. v. d. Lans, P. Mieloo, J. P. Pont,, J. Rietho ven, D. Slingerland, Rünsburg, D. C. Stijger, W. P. Vink, Noordwijk. Afdeling schilderen: J. Biegstraten, Leidschendam, W. J. J. Brouwer, Voor schoten, J. W. de Jong, Leiderdorp, M. A. v. Kuyeren, W. Ligtvoet, J. G. A. v. d. Meer, E. Prins, B. Schaap, Katwijk, H. Tegelaar, K. C. Thiel, A. Wiggelink- huyzen. Den Haag, N. Wortman, D. R. J. M. Zonneveld, Noordwijk. Geen getuigschrift: 2. Waar geen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. De eerste groepen verlaten nu de school, na een driejarige opleiding te hebben gevolgd. Het bestuur heeft voor elk van de 8 groepen twee prüzen beschikbaar ge steld. Van de drie groepen metaalbewerken werden de prüzen toegekend aan: groep 3A: C. Paauw en H. van Zwieten; groep 3B: W. Roest en P. Stol; groep 3C: W. Bouwman en A. Rüsdam. Bü de afdeling houtbewerken (2e groe pen (gingen de prijzen naar: 3A: J.Baak en A. v. d. Pol; 3B: G. van Egmond en C. Slats. Bij de afdeling metselen timmeren leveneens twee groepen) waren het: 3A: A. van Hemert en J. Pont; 3B: A. Gou- looze en J. Goulooze. Afdeling schilderen: J. Biegstraten en J. v. d. Meer. De twee schoolprüzen werden uitge reikt aan: A. ten Broek en Co Koomen. Noordwijk; B. M. Meinders, Leiden; A. M. van Mil, Leiden; A. M. W. Perquin, Leiden; C. M. Pieterse, Leiden; M. A. van de Poel, Leiderdorp; J. M. T. Reeu- wijk, Sassenheim; M. E. B. Scholte, Leiden: E. M. J. Sedelaar, Noordwijk; J. M. Tijssen, Sassenheim; M. A. van Ulden, Leiden; A. A. M. van Velsen, Leiden; L. T. Vermeulen, Voorburg; en A. M. E. van der Zalm, Oegstgeest. Voetbaltoernooi Leidse clubhuisjeugd De Leidse clubhuisjeugd heeft weer gestreden om de hoogste clubhuisvoet- baleer. Op het VTL-terrein aan de Rijksstraatweg te Oegstgeest vond dit toernooi plaats. Ondanks de regenbuien en de harde wind was de stemming on der de jeugdige voetballertjes prima. Er werd sportief gespeeld. De uitslagen waren: Kotters: Mieren nestSpfeeuwpot 03; MirtMieren nest 12; SpreeuwpotMirt 21; Sto mers: SpreeuwpotMirt 21; Mieren nestSpreeuwpot 30; Mierennest Mirt 21; Kriusers: SpreeuwpotMirt 21; MirtMierennest 12: Mieren nest—Spreeuwpot 29: Slepers: Mie rennestMirt 43: MirtSpreeuwpot 010: SpreeuwpotMierennest 31. Onder de voortreffelüke leiding van de scheidsrechters de heren Barendrecht, V. d. Drift en Brouwer verliepen de wedstrijden zeer vlot. Overzicht van de toegekende prüzen: le prijs van de clubhuizen een wissel beker: voor de tweede maal gewonnen door „De Spreeuwpot"; 2e prijs van de clubhuizen een lauwertak (beschikbaar gesteld door de Leidse Jeugd Actie) ,,'t Mierennest", le prijs jongens 8-9-10 jaar voor clubhuis „De Spreeuwpot"; 2e prijs jongens 11-12 jaar voor club huis ,,'t Mierennest", le prijs jongens 13-14 jaar voor clubhuis „De Spreeuw pot", le prijs voor jongens 15-16-17 jaar voor clubhuis „De Spreeuwpot". Alle clubhuizen ontvingen een medaille. De bronzen medaille ging naar het clubhuis „De Mirt". Vanavond vindt in het clubhuis „De Spreeuwpot" de prüsuitreiking plaats. Schoolsportdag jubilerende Haverstraatschool De openbare lagere school aan de Ha- verstraat bestaat 50 jaar. In verband hiermee werd gisteren voor de leerlin gen van deze jubilerende school een schoolsportdag gehouden in het sport park „Roomburg". 's Ochtends werd het programma ge vuld met vérspringen. hardlopen, kas- tiebal en behendigheidsbaan. 's Middags waren er kinderspelen voor de leerlin gen van de 1ste en 2de klasse. De klas sen 3 en 4 deden mee aan een weipbal- wedstrüd over vier honken, terwijl de 5de en 6de klassers slagbal beoefenden. De wisselbeker voor de klas, die zich het sportiefst op deze sportdag had ge dragen, ging naar deeerste klasse. De drie beste hardlopers waren: Rai- mond Blansjaar <2de-klas>; Peter Pom (4de-klas); Aad Buitendijk <6e-klas). Het officieel Rijksschooldiploma voor lichamelüke geoefendheid, waaraan al leen de leerlingen van de vier hoogste klassen konden meedoen, werd aan alle 86 deelnemers uitgereikt. Alle 135 leerlingen van de school ont vingen als aandenken aan deze heuglüke dag een herdendingsdiploma. Het hoofd van de school, de heer J. B. Volkers, was zeer tevreden over het verloop van de sportdag, die zich mocht verheugen in de belangstelling van de Rijksinspecteur voor het lager onder wijs, de heer A. Boogaard, de inspec teur lichamelijke opvoeding in Leiden, de heer J. C. F. Coers en de consulent lichamelijke opvoeding, de heer W Roggeveen. AMERIKAANS KOOR KOMT NAAR LEIDEN Op 4 juli arriveert in Rotterdam voor een vüfdaags bezoek aan Nederland het Pilgrim Fellowship Choir van de Con gregational Church in Manhasset, een voorstad van New York. Het koor van vijftig jongens en meisjes tussen de veertien en achttien jaar oud, dat een belangrüke rol peelt bij de viering van Independence Day op de Floriade in Rotterdam op 4 juli, zal in het publiek optreden op 4 juli in het Openluchttheater van de Floriade, op 6 juli in de Arnhemse West^rkerk en Aan de Van Goye-tentoonstelling, die tot 27 juli in de Lakenhal wordt gehouden en daarna naar het Ge meentemuseum in Arnhem zal wor den overgebracht, is vanaf heden toegevoegd het IJsgezicht met op de achtergrond een dorp uit 1645. Het behoort aan de National Gal lery in London. Bruiklenen uit dit museum behoren tot de grootste zeldzaamheden en het is voor liet eerst dat dit schilderij voor een ten toonstelling wordt afgestaan Doordat vergelijking met de nieuwe aanwinst van Van Goyen van het Stedelijk Museum „de Lakenhal" nu mogelijk is, heeft het bruikleen nog een bijzonder accent gekregen. Tezamen met het IJsgezicht uit het Louvre zijn thans de belangrijkste winterlandschappen van de schilder tijdelijk bijeengebracht. Advertentie Denk aan Uw lijn volgens de nieuw ontdekte formule. Doosjes van ISO tabf. k f. 1.15 500 tabl.è. f. 2.05,1000 tabl. f. 5.50 bij apothekers en drogisten N.V. H. TEN HERKEU HILVERSUf Chr. blindeninrichtingen VOLGENDE WEEK JAARLIJKSE INZAMELING Men schrijft ons: Volgende week vindt in Leiden en omgeving de jaar lijkse inzameling plaats voor de Stich ting christelijke blindenhulp „De fak kels bijeen". Deze Stichting omvat de bekende blindeninrichtingen, te weten: het blindeninstituut „Bartimeus te Zeist, waar het blinde kind gevormd wordt door onderwüs, opvoeding cn be roepsopleiding; de „Plantage-werkin richting" te Amsterdam, die, gesteund door de Vereniging „Blinden-penning het prachtige centrum van stoffelüke, culturele en geestelijke blinden-büstand onderhoudt; het blindentehuis „Sonne- heerdt" te Ermelo, met zün praktische werkplaatsen, o.a. ook en Brailledruk- kerij en een vakantie-oord voor de blinden. Collectanten, die zich in deze week enkele uren vrü kunnen maken, kunnen zich o.a. opgeven aan het adres Lage Morsweg 47, tel. 30918. Leidse veemarkt BELANGRIJKE STIJGING AANVOER De aanvoer op de Leidse veemarkt over het eerste half jaar van 1960 26 markten toont een grote vooruitgang. Werden in 1959 in totaal 90920 stuks vee aangevoerd, thans bedraagt dit aantal 100928. Dit betekent een stüging van 11%. De aanvoer was als volgt over di verse veebeslagen verdeeld: runderen 10942 in 1959 tegen 13074 in 1960. kalve ren 1810 tegen 1498, nuchtere kalveren 5668 tegen 5746, wolvee 45305 tegen 48002, varkens 4556 tegen 5279, biggen en schrammen 22322 tegen 27052, paarden 19 tegen 20 en geiten 298 tegen 257. Voor het eerst na de tweede wereldoorlog staeeg de aanvoer in het eerste half jaar tot meer dan 100.000 stuks vee. Aan het Kon. Technicum PBNA te Arnhem is de heer J. P. v. d.'Ruit ge slaagd voor het diploma bouwkundig opzichter-tekenaar, de heren J. A. v. d. Ploeg, L. J. Serlie en P. Ravensbergen ontvingen het diploma Adspirant bouw kundig tekenaar, allen wonen te Leiden. op 8 juli in de Pieterskerk. Dirigent is Robby Lawson In Arnhem zullen Nederlandse mid delbare scholieren als gidsen voor de leden van hel koor fungeren, in lc den is het koor te gast bü Weidse families. Het repertoire van het koor, dat n de- zomer van 1958 tijdens een Europese toernee reeds in Nederland optrad, om vat kerkelüke liederen, volksliederen en liederen uit muziekspelen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3