GUUR U SLAAGT ZEKER Agenda Met een enkel woord ZATERDAG 2 JULI 1960 HET ziet ernaar uit, dat de Sovjet- russische premier tenminste twee redenen moet hebben gehad, toen hij besloot de ontwapeningsconferentie in Genève te laten mislukken en, na de de bacle van het Parijse topoverleg, daar mee een tweede brug tussen Oost en West in de lucht te blazen. In de eerste plaats had de Franse delegatieleider in Genève, Jules Moch, aan zijn Russische collega Zorin een lijst van maar liefst negen scherpzinnige vragen voorgelegd, uit de antwoorden waarop zonneklaar rou kunnen blijken hoe groot of klein! het rijkelijk gepropageerde vredesverlangen van de Russen nu wel precies is. Maar als men het Kremlin nu èrgens zenuwachtig mee kan maken, dan is het met spitse vragen over de bedoelingen achter de mooie woorden, waaraan het nooit gebrek heeft en die helaas nog altijd vele slachtoffers ma ken, vooral als er dan bovendien nog aan wijsbare denkfouten in voorkomen. Want die denkfouten zijn de sluwe valletjes van de Russische stropers in de heer lijk golvende duinen-van-overgevoelig heid. Eén middel daartegen is onfeil baar: het stellen van vragen, recht streekse vragen, onontkoombare vragen. Dit was dan ook reden nummer één voor de Russen om „het hazenpad" te kiezen. REDEN nummer twee moet worden gezocht op internationaal-commu- nistisch terrein, namelijk in ver band met de samenkomst van rode re- gerings- en partijleiders in de Roemeen se hoofdstad Boekarest. Daar spande het nogal tussen Russen en Chinezen bij de uitleg van de heilige woorden van Lenin, waaraan, strikt genomen, natuurlijk niet getornd mag worden. Maar er bestaat nu eenmaal naast uitleg- ook inleg kunde. En tot eer van Kroesjtsjef moet gezegd worden, dat hij blijkbaar niet zo'n verstard brok orthodoxie is, dat hij aan een bepaalde uitspraak van Lenin een van werkelijkheidszin getuigende uitleg betekenis trachtte te geven. Het ging namelijk om de doctrine van Le nin, dat een oorlog tussen de „socialis tische" (lees: communistische) landen en de kapitalistische staten onvermijde lijk is. En nu betoogde de Russische premier, dat zulk een oorlog niet onver mijdelijk is. Let wel: hij zei niet, dat oorlog ondenkbaar was, maar de ge dachte van oorlog als ijzeren noodzake lijkheid bij het bereiken van de rode heerschappij werd toch terzijde gescho ven. WIJ leven in een periode, zei Kroesjtsjef, dat Marx, Engels en Lenin niet meer onze tijdgenoten zijn. Automatisch herhalen wat Lenin tientallen jaren gezegd heeft over de aard van het imperialisme en over de onvermijdelijkheid van oorlogen totdat het .socialisme" heeft getriumfeerd, is onhoudbaar. „Indien wij ons als kinderen gedragen door het alfabet letter voor letter te leren, bereiken wij niets. Wij moeten niet alleen kunnen lezen, maar ook goed begrijpen w&t wij lezen en dat begrip dan toepassen op de werkelijk heid, waarin wij leven". Tegen de linkse oppositie in, die dus vooral van Chinese zijde afkomstig was, heeft Kroesjtsjef zijn inzicht kunnen laten triumferen. Maarom die Chinezen toch niet helemaal met lege handen naar Peking te laten terugkeren, besloot Kroesjt sjef hun tegemoet te komen, „de sa menwerking met de kapitalisten" te verbreken en het overleg in Genève voor zover het althans de tien mogend heden betreft, want daarnaast wordt in die stad ook nog door de grote landen over atoombewapening gesproken kort en goed te laten stranden. Dat waren dus, van zijn kant bekeken, twee vliegen in één klap EIGENLIJK is er nog een derde vlieg, maar die volgt pas over enkele maanden, bij de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen. In de Westduitse hoofdstad Bonn hellen bevoegde waar nemers namelijk tot de mening over, dat Kroesjtsjef met het achtereenvolgens laten mislukken van de topconferentie en het afbreken van het overleg in Ge nève twee ijzers in het vuur houdt tegen de tijd, dat hij dat zou dus in het na jaar zijn opnieuw tegen het Westen in de aanval gaat. In de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties kan hij propaganda laten slaan uit de debacle van Genève, in het contact met de Wes telijke leden van de „Grote Vier" kan hij de trom roeren over Parijs, als hij gaat aandringen op hernieuwd topoverleg. In beide gevallen krijgt het Westen dan de volle laag en de reclame-afdeling van het Kremlin zal tegen die tijd op volle toeren moeten draaien. Het doel? Mis schien leeft hij in de veronderstelling, dat hij de uitslag van de verkiezingen in de Verenigde Staten kan beïnvloe den. Maar hoe dat zal uitvallen, weet niemand. Tégen de Republikeinen, de partij van Eisenhower en Nixon (die het „gedaan" hebben!) of Juist ten gunste van die politieke groepering? Felle kri tiek van Moskou is immers juist een aanbeveling voor een kandidaat in de V.S., zodat het naïef is van Kroesjtsjef om te denken, dat hy een volmaakt uit gebalanceerde worp doet. INTUSSEN is er nóg een mogelijkheid die het Kremlin in een scherpe pro pagandistische aanval op de Verenig de Staten in de herfstmaanden meent te zien: grote onenigheid in het Westen. Inderdaad hebben er zich in de afgelo pen acht jaar van Republikens bewind nogal eens onderlinge schermutselin gen tussen de democratische staten voorgedaan. Men kan zich dus indenken, dat Kroesjtsjef om die reden het liefst opnieuw een Republikein aan het hoofd van de Verenigde Staten ziet. Door in te hakken op de Republikeinen en over de Democraten te zwijgen, wekt hij de indruk, dat laatstgenoemden (Kennedy, Stevenson?) bij de rode potentaten wel in de smaak vallen, althans de voorkeur verdienen. Resultaat: de Amerikanen zullen juist op de Republikeinse kandi daat stemmen! Het spreekt vanzelf, dat dit slechts veronderstellingen zijn, waar mee de politieke schaakmeesters in Mos kou overigens wel degelijk rekening kun nen houden. Het staat in elk geval als een paal boven water, dat president Eisenhower geen goed meer kan doen, zodat verbetering in de verhoudingen pas kan intreden als er een nieuwe pre- president gekozen is. HOE systematisch het Kremlin in zijn actie tegen de Verenigde Sta ten te werk gaat, bleek dezer dagen ook uit de scherpe aanvallen op Ame rika, welke de eerste plaatsvervangende premier van de Sovjet-Unie Mikojan, zich tijdens een kort verblijf in Noor wegen meende te kunnen veroorloven. Tot driemaal toe: aan een regerings banket, bij de opening van een Rus sische industriële expositie waarbij Koning Olaf aanwezig was! en tij dens een persconferentie in de Russische ambassade kregen de Amerikanen de volle laag. Deze schaamteloze inbreuk op de gastvrijheid, welke men overigens van de gematigde Mikojan niet gewend is, beoogde ongetwijfeld óók Noorwegen onder druk te plaatsen en te bewegen tot een neutralistische politiek en een breuk met de NAVO. Mikojan is van een koude kermis thuis gekomen: na afloop gaf de Noorse regering een ver-1 Overvol (Van onze t.v.-medewerker) Zo op het eerste gezicht zou men won- datwat van 't programma, dat gisteren uit de beeldbuis kwam rollen, denken, maar nadere analyse leert anders. We zonderen de middaguitzending van uit Wimbledon uit, omdat we die niet zagen, maar beginnen met het Royal Tournement, waarin de Britse strijd krachten hun beste beentje voorzetten. Er was helaas een tamelijk koppige sto ring, die niet alleen een deel van de pret op het continent verknoeide, maar ook Engeland bezocht. Waarschijnlijk zal die gedwongen beeldpauze aan de overzij van het Kanaal op eenzelfde manier zijn opgevangen als hier. En dan hebben we daarmee ons eerste aanknopingspunt voor onze kritiek. Wat de Engelse kijker over zijn eigen folklore interesseert, laat ons hier koud. Met andere woorden: een goede commentator zal niet domweg een vertaling van de Engelse tekst-voor- noodgevallen geven, maar er zelf iets op moeten vinden. Dat werd gisteren niet gedaan, maar gelukkig kwamen de ma rinekleuters met een fantastisch num mer touw- en rekwerk snel het leed over spoelen. Zeker voor de liefhebbers was het een machtig schouwspel, blyk gevend van een ijzeren discipline en een gron dige voorbereiding, want alles ging zon der gesproken commando's. .Achter het nieuws", maar voor zover mr. Burger aan het woord was over het zenden van de Karei Doorman naar Nieuw Guinea, leek ons meer een snuifje achterlijk nieuws. Wat er nog aan pikan terie aanzat, zoals de eerst kortelings bekend geworden zwijgplicht voor de op varenden, die notabene officieel voor vlagvertoon zijn uitgevaren en verder het déraillement van een Amerikaanse opperofficier kwam met aan de orde dan zeer zijdelings en daardoor alleen voor ingewijden te begrijpen. Bovendien zijn er boeiender sprekers voor de t.v. denk baar dan de moeizame heer Burger. Maar bovenal vraagt het Nieuw Guinea- probleem om een deskundiger en breder aanpak, indien men dit althans aan de orde wenst te stellen. En d&n flink con troversieel a.u.v. Dan pakt het en kan het zijn nut hebben. „Een levenskans voor een kampkind" bedoelt de Assyriërs in het zadel te hel pen, die nu sinds 40 jaar aan de rand van Athene aan het verpauperen zijn. De Coöperatie poogt een ton bijeen te krij gen voor het oprichten van een vak school. Met alle waardering voor de goede be doelingen: als men een joch, dat zo pien ter was, dat de schoolleiding de eis voor schoeisel vallen liet, wil tonen, dan moet men niet de bruin verbrande voeten laten zien met blanke zolen, want dan snapt ieder, die niet compleet kinds is, dat het „fake", fopperij voor de film, is geweest en geen werkelijkheid, die toch werkelijk te ernstig lijkt om dergelijke trucjes te verdragen. Van Geza Frid willen we geen woord kwaad zeggen als uitvoerend musicus noch als componist, maar begrijpen doen we zijn compositie niet, noch de initia tiefnemers, die dit opus 27 voor de tele visie geschikt hebben geacht. Dat is nu net de methode zo tussen een popu lair programma door om de niet-in- gewijden kopschuw te maken tegenover alles wat modern is. Om het ontwikkelingswerk in Oristano in een documentaire vast te leggen, is een heel werk. Arie de Ruyter en zijn mannen hebben hun best gedaan. Het was jammer, dat na terugkomst in Ne derland bleek, dat het geluid niet gaaf was meegekomen, waardoor de uitleg van dr. Zijlmans riandbouwexpert, maar van vele (ontwikkelings-)markten thuis) gedeeltelijk onverstaanbaar werd. De film moest daardoor worden ingekort en bleef 10 minuten onder het schema. Deze wer den smakelijk aangevuld met Mantovani, die snel uit de kluis werd gehaald, maar waartussen een jongenskoortje zich ver dekt had opgesteld. Geef ze de ruimte! Dat slaat niet op die muzikale zangers, maar op de wildwest (rommel), waarmee de avond werd besloten. Er was dus wel te hooi en te gras iets te waarderen, maar gemiddeld bleef deze uitzending ver onder de maat en was bovendien met haar grillige vulling rom melig. VERONICA MORGEN WEER IN DE ETHER Een betere ontvangst? Radio-Veronica is sinds dinsdagavond uit de ether. De technici op het zen derschip zijn thans bezig de zendinstal- latie onder handen te nemen en hopen morgen weer in de lucht te kunnen ko men met een versterkte zender die een betere ontvangst garandeert. Dit werd ons gisteravond desgevraagd meegedeeld door de heer N. C. Jurgens van de Veronica-Anstalt. Hij zei voorts: „Geruchten over stormschade zijn uit de lucht gegrepen. De waarheid is dat wij enige hinder ondervinden van harmoni sche golven van andere zenders. Dit kan worden opgeheven door de eigen sterkte wat op te voeren. Ons zendbereik wordt daarmee niet vergroot, maar wel zullen de mensen die ons voorheen konden ont vangen, ons straks beter kunnen horen. Ik kan nu wel vast zeggen, dat wij in de toekomst nog enkele malen een dag of wat onze uitzendingen moeten onder breken voor hetzelfde doel". voor AMBACHTSSCHOOL U.L.O- H.B.S. GYMNASIUM LYCEUM, TEKENMATERIALEN bS HAARLEMMERSTR- 167—171 LEIDEN. Reeds nu onze speciale schoolprijzen. Russisch-lndonesische overeenkomst Indonesië en de Sovjet-Unie hebben gisteren een overeenkomst betreffende samenwerking by het vreedzame ge bruik van atoomenergie gesloten. De Sovjet-Unie zal o.m. technische hulp bieden by de bouw van een proef reactor. In het geheel verbouwde en gemo derniseerde pand nr. 36, een oud heren huis aan de Singel in Amsterdam is gis terochtend de tweede dagvakschool voor kappers van de Stichting vakopleiding kappersbedrljf officieel geopend. De eerste dagschool van deze Stichting werd in fe bruari van dit jaar in Den Haag in ge bruik genomen. In september zal in Arn hem een soortgelijke dagschool gereed komen. In de naaste toekomst komt er nog een in Eindhoven. Advertentie WEER OF GEEN WEER LUISTER ZONDAG RADIO BIJSTAND-KRANT f. 45.000 AAN PRIJZEN ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtbyeenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): Evangeliepre diking „Licht over Leiden1'. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chri6ten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Lakenhal: K. en O.-rondleldlng Jan v. Goijen-tentoonstelling. 3 uur nam. Zendingshuis (Oegstgeest)Slotuitvoe- rlng L.J.A.-cursus „dramatische vorming". 8 uur nam. Voorschoten: Terrein „Ons Kinderhuis". Bazaar ten bate van kinder huis Nleuw-Voordor. 1 Juli 25 en 7 10.30 uur nam; 2 Juli 711 uur nam. Warmond: De Baan. Concert „Harpe Davids" uit Noord wij kerhout. 8 u. nam. Den Burcht (grote zaal)Evangeliepre diking „Licht over Lelden 8 uur nam. De Overdekte: Volle Evang. Zending. 10.15 uur voorm. evang. J. zijlstra, nam. 3 uur doopdlenst olv. Jac. Zeegers en J. Maasbach. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Je hovah's getuigen. 5.30 uur nam. MAANDAG Schouwburg: Holland Festival. Voor dracht Han Bentz van der Berg „Onder het Melkwoud". 8.15 uur nam. Speeltuin „Oosterkwartier" (Borneo- straat)Ouderavond Opleidingsschool Driftstraat. 8 uur nam. Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. DINSDAG Prediker: Volle Evang. Zending olv. J. Maasbach. 8 uur nam. Toussalntkade: Opening Chr. Nijver heidsschool voor meisjes. 2.30 uur nam. BINNENLAND Een 47-Jarige bromfietser, de heer Th. Heyne, is gisterochtend het slacht offer geworden van een verkeersongeluk op het Nassauplein te Amsterdam. Naast een trekker met oplegger rijdende in de bocht rechts naar de Spaarndammerstraat, moet de man, met zyn linkerarm in aan raking met de auto zijn gekomen, daar bij de macht over zijn stuur hebben ver loren en zo onder de wielen van de op legger terecht zyn gekomen. In het Wil- helmlnagasthuls werd geconstateerd dat het slachtoffer op slag moet zijn gedood. Een 32-jarige Griekse piloot, die zich sinds enige maanden in ons land ophield, is gisterochtend in zijn hotel in Amster dam door rechercheurs van de dienst Luchtvaart der Rijkspolitie gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht van de Rijks luchtvaartdienst in Den Haag een Ne derlands vliegbewijs te hebben verkregen op grond van vervalste buitenlandse vlieg brevetten en zal binnenkort voor de of ficier van Justitie in Den Haag worden geleid. Koningin Juliana heeft gisteren in de namiddag een uur lang de tentoonstel ling Emall-E in het gebouw van het Ge nootschap van samenwerkende ambachts kunstenaars te Hilversum bezichtigd. De Koningin die alleen en onaangekondigd arriveerde legde een grote belangstelling aan de dag voor de uit vele Europese lan den afkomstige kunstvoorwerpen en toon de ook veel interesse voor de achter het gebouw opgestelde beelden. Met ingang van gisteren vliegen de DC-6b's van de Italiaanse luchtvaartmaat schappij Alitalia dagelijks tussen Amster dam en Rome. De maatschappij, die van- 1 april 1.1. af diensten op de luchthaven Schiphol onderhoudt, voerde deze vlucht tot nu toe vier maal per week uit. De 6-jarige Adrlana Rottiec is gis termiddag om het leven gekomen, nadat zij was aangereden door een trein. Het meisje was met haar vader per vrachtauto meegeweest naar de veiling. Bij het sta tion Kapelle-Biezelinge moest het meisje even de auto uit. Zij is daarbij ongemerkt tussen de spoorstaven gekomen Juist toen er een trein aankwam. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. Argentina (9/7), Aus tralië: ms. Johan van Oldebarnevelt (5/7) Canada: ms. Prins Willem Van Oranje (3/7); ms. Alexandra Sartori (7/7), Chili: vla New York (3/7); Indonesië: ss. Auto- medon (6/7); Ned. Antillen: ms. Delft (5/7); Nieuw Zeeland: ms. Johan van Ol- denbarnevelt (5/7); ss. Gothic (7/7); Su riname: ms. Chiron (6/7); Unie van Z. Afrika: ms. Pretoria Castle (3/7); en Z.W. Afrika: ms. Celebes (5/7); Brits Oost Af rika: ss. Africa (9/7). Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. klaring uit, waarin zij het bezoek vruch teloos noemde en zich „zowel verbaasd als teleurgesteld" toonde over de gang, die de zaken genomen haddenMaar vermoedelijk halen de Kremlin-leiders daar hun schouders over op. Aan de Noren valt toch niets te verbeteren, maar de Republikeinse regering in Amerika kreeg nog weer eens een extra opstopper Gisteravond om kwart over acht is een 50-jarige bromfietser wonende te Ab- benbroek op het kruispunt van de Meel dijk en de Groene-Krulsweg. (een voor- rangsweg), door een auto aangereden en op slag gedood. De directeuren der Vrye Universiteit in Amsterdam hebben overeenkomstig het voorstel van het College van curatoren be sloten een zelfstandige studierichting in de culturele anthropologic in te stellen. In verband hiermede is prof. dr. L. On- vlee, die sinds 1956 als buitepgewoon hoogleraar dit vak heeft gedoceerd als on derdeel van de opleiding in de polltiek- soclale wetenschappen, met Ingang van 1 september 1960 benoemd tot gewoon hoogleraar in de culturele anthropologie. BUITENLAND Volgens een officieel onderzoek naar de ramp in de Coalbrookmyn in Januari J.I., waarby meer dan 400 mynwerkers. voor het merendeel Afrikanen, de dood vonden, kan worden gesproken van on achtzaamheid van de zijde van sommige mijnfunctionarissen. President ên mevrouw Eisenhower zyn gisteren naar hun boerderij te Gettys burg gegaan waar zij hun 44-Jarlge hu- weiyksfeest zullen vieren. Een klok van vier en een halve bij drie en een halve meter groot waarop de verschillende tijden in de wereld zijn af te lezen alsmede de bewegingen van hemel lichamen en dergeiyke aanwijzingen, er. die destyds door Louis Zimmer in Lierre (provincie Antwerpen) gemaakt werd voor het Alberteum op de wereldtentoonstelling van 1936 heeft in het centrum van Lierre een plaats gekregen. In Londen zlln gisterochtend twee mannen aangehouden, die in hun auto een grote lading explosieven vervoerden. Het is mogelijk dat zij het plan hadden ergens een brandkast te „kraken", maar aangezien zy werden aangehouden in de nabijheid van de officiële residentie van premier Macmlllan en een van de mannen een Ier is. houdt de politie ook rekening met de mogelijkheid dat zij een aanslag voorbereidden. Het bestuur van het Internationale Verbond van vrije vakverenigingen (IVVV) heeft zijn secretaris-generaal gemachtigd een beroep te doen op de Algemene Ver gadering van de V.N. om economische sancties tegen Zuld-Afrika te treffen, als dit land zijn rassenpolitiek niet wijzigt. De machtiging werd verstrekt op een con ferentie van het bestuur in Brussel die gisteren is beëindigd. De Democratische senator Wayne Morse heeft gisteren in de Amerikaanse Senaat verklaard dat het sturen van U-2- toestellen naar Rusland een „agressieve daad" van Amerika geweest is. Morse sprak tijdens een fel debat, dat ontketend was door de Republikeinse senator Alexander Wiley. Wiley had gezegd dat senator Ful- brlght, de voorzitter van de Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen, die Eisenhower verantwoordelijk heeft gesteld voor het mislukken van de topconferentie, met deze beschuldiging „direct na Mos kou" schijnt te komen. Nadat het 117 meter hoge interna tionaal centrum Rogier, met zijn dertig etages, in het centrum van Brussel in ge bruik is genomen, wordt weer van twee nieuwe wolkenkrabber-objecten in deze stad gesproken. „La Caisse Nationale des pensions gaat nameiyk bij het Mldl-sta- tlon een vierkant torengebouw van 35 eta ges neerzetten dat 130 meter hoog wordt. Het zal aan ongeveer 2500 man personeel E laats bieden en krijgt beneden een win- elcentrum. Nog een andere wolkenkrab ber. van 133 meter hoogte en met 36 eta ges, zal bij de Congreszull gebouwd wor den als onderdeel van de kantoorstad van de Belgische regering waarin de departe menten worden ondergebracht. Meer dan een miljoen Italiaanse landarbeiders zyn gisteren in staking ge- i gaan ter ondersteuning van looneisen en uit protest tegen de werkloosheid. De sta- i king was uitgeroepen door het algemeen vakverbond waarin de communisten en i linkse socialisten de meerderheid hebben. De Roemeense minister voor de zwa re industrie, Carol Loncear, is ontslagen omdat hij „niet voldeed", zo meldt het Joegoslavische persbureau Tanjoeg op grond van een officiële bekendmaking te Boekarest. Constantin Tuza is als opvol ger aangewezen. Volgens de in Hamburg verschijnen de „Die Welt" heeft de PTT-dlenst in Oost-Berlijn opdracht gekregen met spoed maatregelen te treffen voor de installatie van 30.000 alarmsirenes tegen luchtaan vallen. Deze opdracht zou onder de groot ste geheimhouding zijn verstrekt. De PTT- dlenst zou alle andere werkzaamheden moeten onderbreken om de uitvoering te bespoedigen. De gevangenen van de strafinrich ting in Holzmlnden (West-Dultsland) zyn een maand gaan logeren in de gevangenis sen van omringende plaatsen. De oorzaak van deze verandering van lucht is dat de gevangenbewakers in Holzmlnden met va kantie gaan en er geen personeel kan worden gevonden dat hun taak kon over nemen. De bekende Duitse verkeersdeskundl- ge, prof. dr. Ir. M. E. Feuchtinger is na een ziekte van zes weken in het zieken huis te Heidelberg overleden. Prof. Feuch tinger was op 9 september 1909 in Kiel geboren. Zoals bekend heeft prof. Feuch tinger in het jongste verleden een ver keersplan voor Eindhoven en Utrecht op gesteld. Het stadsbeeld van Utrecht zou daardoor sterk gewijzigd worden. Om een einde te maken aan de reeds bestaande en nog te verwachten verkeerschaos in de Domstad, stelde prof. Feuchtinger inder tijd o.m. het dempen van de singels voor. waartegen uit de kringen van de Utrecht se burgery nogal wat verzet is gerezen. Een zesmotorige turbine-straalvlieg tuig van de Amerikaans militaire weer- verkenningsdlenst, dat in Engeland ge stationeerd is, is niet teruggekeerd van een verkenningsvlucht ten noorden van Noorwegen en vermoedelijk verongelukt, zo is door de Amerikaanse luchtmacht in Wiesbaden meegedeeld. Gewooniyk is er een bemanning van drie aan boord. Het toestel is ook uitgerust om te fotogra feren. Het eerste prototype van de opera tionele versie van de intercontinentale „Tltan"-raket is gisteren enkele seconden na de lancering op de basis bij Cape Ca naveral tot ontploffing gebracht omdat de dertig meter lange raket uit de koers geraakte. Het wapen had toen een hoog te van ongeveer 180 meter bereikt. De Israëlische afgevaardigde naar de V.N. heeft gisteren aan de Veiligheidsraad een brief gezonden over „recente aanvals- daden" van de Verenigde Arabische Re- Êubliek aan de Syrisch-Israëllsche grens, e vertegenwoordiger sprak van een „slechter wordende toestand", na een pe riode van betrekkelijke rust. Hy verzocht het schrijven onder de leden van de raad te laten circuleren. De stad Keulen voert op het ogen blik een proces tegen Edda Goerlng, de dochter van Hermann, die zoals bekend tijdens het nazi-bewind rijksmaarschalk is geweest. De 6tad wil het kostbare schil derij van Lucas Cranach „Madonna met kind", dat zy in 1938 aan Edda Goerlng had geschonken ter gelegenheid van haar doop, terughebben, omdat zij meent dat het geschenk „in strijd met de zeden" is geweest. Een re~utbank in Keulen heeft kortgeleden deze eis van de stad niet ont- vankeiyk verklaard. Hiertegen is het stads- bestuur nu in beroep gegaan. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.16 Voor de Jeugd. 14.50 Koor zang. 15.05 Het socialisme in deze tyd, le zing. 15.20 Kamerork. en sol. 16.15 Boek- be6pr. 16.35 Voor de toeristen. 17.00 Jazz- muz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Piano-soll. 18.30 Muzlek- kiosk. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Bin nen en bulten de grenzen, lezing. 19.40 Christus, zyn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 21.35 Soc. comm. 21.40 Licht progr. 22.05 Sportultsl. 22.30 Nws. 22.40 Zang met Interviews. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Rep. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Inl. Hoogmis. 9.00 Hoog mis. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 12.00 Middagklok - nood klok. 12.03 Prom. ork. (12.30—12.33 Land en tulnb.meded.)12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewyzer. 13.20 Platennws. 13.30 Lichte muz. 13.50 Voor de Jeugd. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie: 14.30-17.00 Rep. Wim bledon. KRO: 17.00 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 TV-spel. 21.00 Amusementsprogr. 22.00 Hitchcock-film. NTS: Evtl. filmverslag Ronde van Frankryk. VOOR ZONDAG 3 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Gevar. progr. 9.45 Geesteiyk leven, toespr. VPRO: 10.00 Voor de Jeugd. IKOR: 10.30 Doopsgez. kerkd. 11.30 Vragenbeantw. VPRO: 11.45 Ber. uit de kerken. AVRO" 12.00 Gram. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Pia no- en orgelspel (verz. progr.13.00 Nws.. SOS-ber. en meded. 13.10 Gram. 13.50 Boekbespr. 14.10 Gram. 15.35 FllmpraatJe, 15.60 Lichte muz. 16.20 Gram. 16.30 Sport- revue. VPRO: 17.00 Radioportret. 17.15 De vluchtende mens. lezing. VARA: 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportultsl. en sport- Journ. 18.30 Amus. muz. 18.55 Nibelungen- strasze en de Romantische Strasze, lezing met muzik. illustraties. 19.30 Cabaret. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Muzikale biogra fie. 20.50 Wandelingen met Clio, klankb. 21.05 BBC Conc. ork. en solist. 21.35 Tour de France. 21.45 Journ. 22.00 Met de Franse slag. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.45 Plano-improvisaties. 23.10 New York call ing. 23.15 Lichte muz. 23.45 Gram. 23.55- 24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Ka merork. en orgel. IKOR: 8.30 Goede Mor gen. 9.00 Openluchtdlenst. KRO: 9.30 Nws. en postduivenber. 9.45 Gram. 9.55 Plech tige Hoogmis. 11.30 Gram. 11.35 Kamerork. 12.16 Gram. 12.30 Lichte muz. 12.55 De Kerk zyt gy, godsd. lezing. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Viool en piano. 14.30 Instr. octet. 14.55 Amus. muz. 15.30 Muzik. lezing. 16.00 Gram. 16.15 Sport. 16.30 Vespers. Convent van Ker ken: 17.00 Geref. kerkd. NCRV: 18.30 Gram. 18.40 Vocaal ens., ork. en sol. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.10 Meisjeskoor, sopr. en orgel. 19.30 De gelijkenissen van Jezus, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Mil. kapel. 20.40 U bent toch ook van de par ty?. lezing. 20.50 Gram. 21.35 Voordr. 2205 Kamermuz. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Koor, ork. en sol. 23.25 Gramr. 23.55-24.00 Nws. Radio-Bloemen cl aal 9.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal, 11 uur ds. O. Toornvliet - uitzending van dienst v. belangstellenden op 26.6.1960; 3.30 uur dr. P. J. Richel te Heemstede. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Eurovisie Brugge: 17.00-17.46 Rep. Historische optocht. AVRO: 20.00 Film- rep. 20.15 Fllmportret. 20.45 Amusements progr. AVRO, KRO, VARA en VPRO: 22.00 22.30 Sportact. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Maredyk/Poelgeeststraat: Straatpredt- king Open Deurwerk herv. gemeente. 7.30 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 u. nam. Schouwburg: Holland Festival. Little Ballet Troupe from Bombay. 8.15 uur nam. DONDERDAG Het Gulden Vlies: Aandeelhoudersver gadering N.V. Van Wijk en Heringa. 3 uur nam. VRIJDAG Ambachtsschool (Haagweg)Uitreiking van diploma's. 3.30 uur nam. Garenmarkt: K. en O.-excursle naar de Florlade. 9 uur voorm. Pieterskerk: K. en O.-concert The Pil grim Fellowship Choir. 8 uur nam. BIOSCOPEN Studio: „Een les in liefde". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 tlur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo: „Parfum en vuil". 18 Jaar. Werk dagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon: „De roemryke daden van Dan ny" (up in arms). A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Meneer de baron". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Modern Times". A.l. Werkda- Jen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, .45, 7 en 9.15 uur. Rex: „Parachutistencommando". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater - Wassenaar vrydag 8 u. zaterdag en zondag te 7 en 9.15 uur „Du bist wunderbar". A.l. Maandag - dinsdag - woensdag 8 uur, - zondag en woensdag 2.30 uur "White Wilderness". A.l. Donderdag 2.30 uur en 8 uur „Ont vlucht uit Colditz. 14 Jaar. TENTOONSTELLINGEN Academie: Lustrumtentoonstelling werk van Nederlandse 6childer6 (Tot 10 lull) HortUB Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst Lakenhal: Jan vaD Goljententoonstel- llng (tot 27 lull) Ryksmu8eum voor de geschiedenis der NatuurwetenschappenEinthovententoon- stelling. Werkdagen 10-4 uur. 's zondags 1-4 uur nam. (t.e.m. 31 Juli). Rijksmuseum Ueulugie en Mineralogie v d Werfpark 1. Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 eD 24 Zon- eD feestdagen 2—4 uur Rijksmuseum van Oudheden: Tentoon stelling „Huis en huisraad in de Griekse en Romeinse oudheid" (Tm 3 lull) Lakenhal- Verzameling dr A Welcker Werkdagen 10-17 uur: zondags 13-17 uur (Tot. 27 lull) Avond- en nachtdienst der apotheken Te Lelden is geopend apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Bo vendien is geopend tot zaterdagmiddag 6 uur Apotheek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136. De Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlna- park 8, tel. 26274 is 's zondags geopend van 12-13 uur 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN Voor spoedgevallen zyn van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren: Schae- fer. tel. 21481. Teeuwen. tel. 23752, Gaas beek. tel. 20266. Stoffers, tel. 26193, en Brand, tel. 26946. B(j geen geboot oy Uw huisarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork. conc. (Om 15.18 Lezing). 16.15 The Brains Trust. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Lief- dadlgh. oproep. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 22.16 Ork. conc. 22.50 Epi loog. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 'J47 m. 12.00 Verz. progr. 13 15 Gevar. progr. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Filmprogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Interviews en gram. 17.58 Intermez zo. 18.00 Samenzang. 18.30 Hersengym. 19.00 Hoorsp. 19.30 Nws. 19.35 Verz. progr. 20.30 Samenzang. 21.00 Lichte muz. 21.45 Popul. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.30 Lichte muz. 23.50 Avondgebeden. 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.10 Gevar. muz. 14.30 Barokmuz. 15.00 Gevar. muz. 16.45 Lichte muz. 18.15 Ork. conc. 18.40 Liederen. 19.00 Nws. en weerber. 20.00 Gevar. muz. 21.45 Nws. en weerber. 22.15 Hoorsp. 22.55 Dansmuz. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Jazzmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 17.30 Gram. 18.00 Ork. conc. 19.40 Lichte muz. 20.15 Hedendaagse Franse musici. 22.15 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.15 Amus. muz. 12.30 Weer ber. 13.15 Voor de sold. 14.00 Gram. 17.00 Sport en nws. 17.05 Lichte muz. 17.45 Gram. 18.00 Klavecimbelrecital. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.40 Dansmuz. 20.00 Opera en casinoconc. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. 484 in. 12.00 Gram. 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 17.00 Nw6. 17.35 Gram, 17.45 Ork. conc. 18.50 Gram. 19.30 Nws. 21.47 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 4 JULI Hilversum I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Verz. progr. 8.30 V. d. kind, 8.40 Verz. progr. (verv.). 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De Groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 11.00 Kamerork. 11.45 Voordr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnbmeded. 12.33 Voor ons platteland, praatje. 12.43 Gram. 12.50 Rep. bezoek President van Argentinië. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Gram. 15.45 Tour de France. 17.00 Tenor en piano. 17.30 Hammondorgelspel. 17.50 Mil. comm. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pol. lezing. 18.25 Amateursprogr. 18.50 Tour de France. 19.00 Pianorecital. 19.30 Inleidling tot muziekbegrip, muzikale lezing. 19.45 Voor de Jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.35 Gesprek over de voetbal-toto. 21.16 Lichte muz. 21.45 Journ. 22.00 Liederen. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Tour de France. 22.50 Lichte muz. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 10.15 Theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Voordr. 11.45 Gram. 12.00 Kamermuz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Cl- ty-theater-ork.. en sol. 13.45 Jazzpianisten. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gevar. progr. 15.50 Gram. 16.00 Bybeloverdenklng. 16.30 Vo caal ens. 16.55 Gram. 17.00 Voor de kleu ters. 17.15 Voor de Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Ja pan, een moderne Papoea-samenleving in wording, d. H. W. Assink. NCRV: 18.00 Orgelspel. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Pianospel. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Luci fer, hoorsp. 21.30 Planorecital. 22.00 Par lementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Gram. 23.40 Het Evan gelie in Esperanto, 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e IUn, van 1820 uur) I. Gustav Holst. Te Planets op. 32. Mars. the brlnger of war. Venus, the brlnger of peace. Mercury, the winged mssenger. Jupiter, the bringer of Jollity. Saturn, the brlnger of old age. Uranus, the magi cian. Neptune, the mystic.. The BBC Women's Chorus. The BBC Symphonie Orchestra, olv. Sir Malcolm Sargent. II. Sir Edward Elgar. Concert voor cello en orkest in e kl. t. op. 85. Adagio. Lento. Allegro molto. Adagio. Allegro ma non troppo. Paul Tortellier, cello. The BBC Symphony Orchestra olv. Sir Malcolm Sargent. in. Benjamin Britten. Simple Sympho ny. Boisterous Bourree. Playful Pizzicato. Sentimental Saraband. Frolicsome Finale. Münchener Kammerorchester olv. Chrls- toph Stepp. TV. Ralph Vaughan Williams. Concert voor hobo en orkest. Rondo Pastorale. Allegro moderato. Minuet and Musette. Allegro moderato. Finale (Scherzo). Pres to. Evelyn Rothwell, hobo. The- London SpnjMiony Orchestra olv. Sir John Bar- BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Nws. 13.10 Gevar. muz. 13.40 Schoolradio. 15.00 Hoorsp. 16.30 Zangrecital. 16.45 Pro- gramma voor oudere luisteraars. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East 19.00 Kamermuz. 19.30 Documentaire. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Pari, overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 in. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en dans muz. 13.00 Gevar. progr. 13.30 Nws. en cricketuitsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Gevar. muz. 15.15 Gevar. muz. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 16.45 Uitsl. van races en gevar. muz. 17.30 Nws. en lichte muz. 18.00 Gram. 18.29 Weer ber., nws. en act. 18.35 Gram. 18.45 Hoor- pel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. muz. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en Waar verhaal. 21.00 Gevar. muz. (Om 21.30 Nws.). 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 Nws.). 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. en weer ber. 13.15 Ork. conc. 14.15 Dansmuz. 14.45 Gram. 16.05 Ballet-suites. 17.00 Nws. 17.45 Ork. conc. 19.00 Nws. en weerber. 19.20 Muzikaal zelfportret 21.50 Nws. en weer ber. 22.15 Jazzmuz. 23.00 Lichte muz. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Operettemuz. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.30 en 14.25 Gram. 16.00 en 17.30 Gram. 18.05 Kamer muz. 19.16 Gram. 20.05 Ork. conc. 22.20 Gram. 23.10 Sol. conc. 23.35 Gram. 23.53- 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Voor de landb. 12.42 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gram. 14.00 Ork. conc. 15.30 Gram. 16.00 Koersen. (Tussen 16.00 en 17.00 Tour de France, rep. 16.06 Gram. 16.15 Gram. 16.50 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.05 Gram. 17.25 Lichte symfonische werkjes. 17.40 Gram. 17.45 Engelse les. 18.00 Gram. 18.20 Voor de sold. 18.45 Comm. Ronde van Frankrijk. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Kamermuz. 21.10 Lichte muz. 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.45 Liederen. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zeelleden. 484 m. 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Kamerork. 15.30 Gram. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.20 Oude muz. 17.50 Werken van hedendaagse componisten. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 22,10 Verz. progr. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2