J Kroesjtsjef is zo zacht als een lam, maar de vraag is of hij ZO blijft Londen en Cyprus zijn liet thans geheel eens WEERBERICHT Na grote receptie in Schönbrunn ging hij om half elf naar bed Fa. D. KRET Zn. DEUTSCHE PARTEI (RECHTS) TOTAAL UITEENGEVALLEN Hinderpaal weggeruimd voor de onafhankelijkheid in augustus Ook Sliell door Cuba genaast FLIM te it ids Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 2 JULI 1960 No. 30088 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 RUSSISCHE PREMIER IN WENEN (Van onze Weense correspondent) De buitenlandse journalisten in Wenen hebben een weddenschap afgesloten; de ene groep beweert dat Kroesjtsjef zo zacht als een lam zal blijven, zoals hij totnutoe is geweest, de andere groep verwacht, dat hij op een goed ogenblik zijn tanden zal laten zien en een sprong waagt uit de kooi van de Oostenrijkse charme. Totnutoe heeft die eerste groep gelijk gekregen, want gisteravond hebben de 1250 gasten, die waren uitgenodigd op een receptie in het kasteel Schönbrunn, Kroesjtsjef nauwelijks gezien en ook de journalisten hebben geen kans gekregen om tot hem door te dringen of hem tot spreken te brengen. Zodra hij en zijn gezelschap in het kasteel waren aangekomen, werden zij naar een ver afgelegen kamer gebracht, die door de veiligheidspolitie zorgvuldig werd bewaakt! charme moet hem zodanig in de watten hebben gelegd, dat hij geen poging deed om eruit te breken en zich onder het „gewone volk" te begeven. De receptie, Bijzondere attentie van Oostenrijkers De controle begon al bij de voorlaatste zaal, die als antichambre dienst deed. Hier zaten diplomaten en hogere Oos tenrijkse ambtenaren. Een gewone ster veling mocht zelfs deze antichambre niet betreden en nog moeilijker was het om in de daarachter gelegen kamer door te dringen, waar Kroesjtsjef met de leden van het Oostenrijkse kabinet genoeglijk «soupeerde en daarna een aantal buiten landse diplomaten ontving. De Weense Ongeregeldheden in de Somali-republiek Op de eerste dag van de onafhanke lijke Somalirepubliek hebben zich te Mogadisjoe ongeregeldheden voorgedaan waarbij één persoon is gedood en dertig gewond. De wanordelijkheden braken gisteren uit na betogingen van elkaar bestrijdende partijen. Van de dertig ge wonden hebben 22 schotwonden. In de straten lagen plassen bloed. De ongeregeldheden begonnen gister ochtend met een betoging van opposi tiepartijen voor het parlementsgebouw. De betogers geleid door vrouwen, wier pen stenen waarop de politie hen met waterstralen te lijf ging. Na de eerste botsingen zette de politie straten af en richtte zij mitrailleur posten in. De menigte bleef door de straten trekken met brandende takken. Volgens de betogers zijn de uitslagen van de verkiezingen die de 38-jarige Abdoellah Issa aan de macht brachten vervalst. Kalondji niet te spreken over rede van Loemoemba Albert Kalondji, voorzitter van de groep in de Kongolese Nationale Be weging, die oppositie tegen premier Loe moemba voert, heeft gisteren meege deeld, dat hij op de eerste zitting van de Kamer een interpellatie zal indienen over de donderdagochtend door Loe moemba in tegenwoordigheid van Ko ning Boudewijn gehouden rede. Hij ver klaarde dat deze rede beledigend was voor de Koning en de Belgische natie. „Zij vertolkt volstrekt niet het gevoelen van het Kongolese volk. Ik meen te weten dat de ministers niet op de hoog te van deze reden waren". Kalondji verklaarde contact te heb ben opgenomen met verschillende krin gen en dat leden van de meerderheid geenszins tevreden zijn over de door Loemoemba in tegenwoordigheid van de koninklijke gast gesproken woorden. HU zei voorts dat „men de twijfel met mag laten voortbestaan, dat ome grote natie in broze handen is". De Kongolese leider zond vrijdag ver der het volgende telegram aan de Ko ning: „Bieden nederige verontschuldi gingen aan wegens rede eerste minis ter. Deze rede vertolkt geenszins natio naal gevoelen". LOODGIETERSBEDR1JP EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 Op de meeste plaatsen droog weer De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Het weer zal morgen in ons land niet meer direct beïnvloed worden door de pressies. In verband daarmee wordt ver wacht dat het op de meeste plaatsen droog zal blijven met nu en dan zonne schijn vooral in het zuiden van het land. De komende nacht zal nog vrij koud zijn. Morgen overdag zullen de tempera turen over het algemeen iets hoger zijn dan vandaag, maar nog beneden nor maal voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 10 uur) 3 JULI Zon op: 4.25 uur; onder: 21.02 uur; maan op: 14.30 uur :onder: 0.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.40 en 22.12 uur. Laagwater te 5.01 en 1736 uur (4 juli: hoogwater te 10.49 en 23 21 uur; laagwater te 6.09 en 18.51 uur). Dit nummer bestaat uit 16 pagliw'g, en een bijvoegsel. die voor acht uur 's avonds was vastge steld, begon iets later omdat Kroesjtsjef niet precies op tijd aankwam. Tegen tien uur begon hij, zoals ons werd mee gedeeld, tekenen van vermoeidheid te vertonen en om kwart over tien stond hij op. Men begeleidde hem regelrecht naar de zwarte Chiysler met de rode vlag van de Sovjet-Unie en binnen een kwartier was hfj weer in zijn hotel met zijn vrouw en zijn jongste dochter Jelema, een schuchter meisje, dat nodig naar bed moest. Vandaag had de Russische premier weer een zwaar programma voor de boeg. De Oostenrijkers zijn bovendien op het laatste ogenblik op de gedachte gekomen om Kroesjtsjef een bijzondere attentie te bewijzen. Binnen twee dagen heeft men namelijk in de Nationale Biblio theek een tentoonstelling uit de grond gestampt, die een overzicht geeft van de politieke, economische en culturele be trekkingen tussen Oostenrijk en de Sovjet-Unie in de laatste vierhonderd jaar. De gasten zijn zo enthousiast over deze attentie, dat Kroesjtsjef deze ten toonstelling vandaag persoonlijk zou openen. (Men zie ook het verslag over gisteren, elders in dit nummer). Ontplof fing in Westduitse politiek Negen man overgelopen naar de CDU, bij de gratie waarvan zij eigenlijk bestond Zes Kamerleden gaan over naar de FDP (Van onze correspondent in Bonn) De kleinste Westduitse rege ringspartij, de rechtse Deutsche Partei, verloor gisteren haar be langrijkste reden van bestaan: de D.P.-fractie in de Bondsdag in Bonn! Negen van de vijftien leden van deze fractie liepen namelijk over naar de grootste coalitiepartij, de C.D.U. van Bondskanselier Adenauer. Omdat voorgeschreven is, dat een partij tenminste 15 Bondsdag leden moet hebben om een eigen fractie te kunnen vormen, komt de „desertie der negen" er op neer, dat de D.P. in de Bondsdag niet meer over een fractie beschikt. Nog te minder daar de overige zes leden Lachend komt Kroonprins Con st a nt ij n de trap van het vliegtuig af. De Griekse Kroonprins is tien dagen de gast van HM. de Ko ningin in paleis So est dijk. ir zullen overgaan naar de liberale F.D.P. Tot de negen naar de C.D.U. overge lopen D.P.-ers behoren o.m. de beide ministers in het kabinet Adenauer, Seebohm (Verkeer) en Von Merkatz (Bondsraadaangelegenheden), voorts de vroegere minister van Woningbouw Preusker, de ex-staatssecretaris Ripken en de sociale deskundige mevr. Kalinke. De landbouwexperts van de D.P. gaan waarschijnlijk over naar de liberale F.D.P. De negen politieke deserteurs ver klaarden gistermiddag, dat de buiten landse politieke situatie van de Bonds republiek uiterst gevaarlijk is. Zij achtten het noodzakelijk, dat de achter de regeringspoli tiek staande gelederen wor den gesloten. Zij voelen zich derhalve verplicht zich te scharen aan de zijde van de C.D.U. Seebohm en Von Merkatz boden gisteravond formeel aan Adenauer him ontslag als minister aan, hetgeen de kanselier zoals te verwachten viel wei gerde. Om ontslagen te worden zijn de D.P.-ers tenslotte niet naar de C.D.U. overgelopen! Angst voor 1961 Men komt dichter bij de waarheid van deze bomontploffing in de Westduitse politiek indien men in ogenschouw neemt, dat de D.P. nog maar bitter weinig aanhangers heeft buiten haar normale agrarische aanhang in Neder- Saksen. De partij parasiteert al jaren lang op de goedgunstigheid van Adenauer en de zijnen en zou reeds in 1957 niet in de Bondsdag zijn gekomen indien de C.D.U. haar toen niet was bijgesprongen met een lijstverbinding. Op het ogenblik heeft de D.P., zo is uit een recent opinie-onderzoek gebleken, slechts 1 pet. der kiezers achter zich! Waar een party tenminste vijf pet. moet hebben voor een vertegenwoordi ging in de Bondsdag werden de 15 D.P.- parlementariërs en ministers bedreigd met verlies van hun eigen zetel bij de verkiezingen in 1961, indien ze niet te rechter tijd tot de C.D.U. zouden toe treden. Het enige gebied waar de D.P. nu nog iets betekent de deelstaat Neder- Saksen zal deze kleine partij ook niet lang meer zien. De DP.-voorzitter Hellwege heeft het plan met zyn aan hang over te gaan naar de F.D.P. in deze deelstaat. Hij zou dan in 1961 als lijstaanvoerder van de F.D.P. in de Bondsdag kunnen komen. In elk geval lijkt het einde in zicht van de Deutsche Partei, die nimmer meer dan een kleine onbelangrijke groep van rechtsgezinde ontevredenen is ge weest. Daardoor zullen binnenkort in de Bondsdag nog slechts drie partyen ver tegenwoordigd zijn: de CJD.U.C.S.U. met 288 (de huidige 279 plus de negen DP.-ers) van de 519 zetels, de S.P.D. (socialisten) 181, en de F.D.P. met waarschijnlijk 50 zetels als de laatste zes der DP.-Mohikanen bij haar eigen 44 zetels krijgt. Neo-fascisten zien van conferentie af De neo-fascistische „Italiaanse Sociale Beweging" heeft gisteravond haar in Genua te houden nationale conferentie afgelast, nadat de provinciale overheid te kennen had gegeven, dat zy de vei ligheid van de afgevaardigden niet kon garanderen. Donderdag vielen in lenua vele gewonden by een linkse betoging tegen de neo-fascistische conferentie. Het bestuur van de partij heeft mee gedeeld, dat het „de logische politieke en parlementaire consequenties" zal trekken. Mogelijk betekent dit, dat de partij de christendemocratische minder heidsregering niet langer zal steunen, hetgeen tot een regeringscrisis kan leiden. In Huis ten Bosch boden HM. de Koningin en Prins Bernhard gis teravond de premier van Argentinië en mevrouw Arturo Frondizi een galadiner aan. Aan dit diner, in de Oranjezaal, zat ook Prinses Betrix aan. Het hoge gezelschap in de hal van Huis ten Bosch. VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste merken GER0 CASSETTES v. d. Water Haarlemmerstraat 207 Nehroe vliegt naar omstreden gebied Premier Nehroe van India is van daag per vliegtuig uit New Delhi ver trokken voor een bezoek aan de voor posten van het Indische leger, die ge stationeerd zijn in het district Ladakh, in Kasjmier, welk gebied het onderwerp is van een ernstig meningsverschil met communistisch-China. Nehroe wordt vergezeld door de staf-chef van het leger, generaal K. S. Thimayya en de staf-chef van de luchtmacht, lucht- maarschalk S. Moekherjee. Dit is Neh- roe's eerste bezoek aan Ladakh. sinds de Chinese regering op een gebied van on geveer 15.000 vierkante mijl in dit dis trict aanspraak deed gelden. Intussen meldt het blad „Hindustan Times" in Nieuw Delhi, dat de Chinese communisten hun troepen concentre ren langs de Mcmahon-lijn, die de af scheiding vormt tussen het noordoosten van India en Tibet. Uit Tezpoer, in Assam, meldt het blad, dat volgens gezaghebbende In diase kringen de Chinezen grote aan tallen Tibetanen naar de Indiase zyde van de grens sturen, „kennelijk als on derdeel van hun straterie om dit gebied als Tibetaans gebied te kunnen op eisen". Er zouden ongeveer 5.000 Tibe tanen op één punt zijn samengetrokken. Sommige Tibetanen die de grens naar India hebben overschreden, waren ge wapend aldus genoemde kringen. Atoonivliegtuig in Rusland gereed? De voorzitters van de onder commissie voor speurwerk en ont wikkeling van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Price, heeft gisteren op een persconferen tie te Washington gezegd te gelo ven, dat de Russen een atoom vliegtuig vliegklaar hebben en alleen nog maar wachten op een gelegenheid die om propagandisti sche redenen gunstig is, het de wereld te tonen. ,,Als president Eisenhower naar Moskou gereisd zou zijn, zouden zij het eerste atoomvliegtuig voor hem voorgevlogen hebben", aldus Price. Engeland en Cyprus hebben gisteravond een gezamenlijk communi qué uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de laatste hinderpaal voor de onafhankelijkheid van Cyprus uit de weg is geruimd en dat er tus sen beide partijen „volledige overeenstemming" is bereikt. Na een impasse in de onderhandelingen, die maanden heeft geduurd, zal er nu nog genoeg tijd zijn om het wetsontwerp, dat de onafhanke lijkheid regelt, vóór de zomervakantie door de Britse parlement te „jagen" Akkoord bereikt over financiële bijstand De laatste hinderpaal, die betrekking had op de financiële bijstand, verdween, toen men het eens werd over een bedrag van ruim 120 miljoen gulden plus be paalde aanvullingen. Dit bedrag was een compromis tussen de ruim 140 miljoen door Makarios gevraagd en de 100 mil joen, door Engeland aangeboden. In Londen en Athene is het nieuws van de overeenstemming met grote in stemming ontvangen. Van officiële Britse zyde is meegedeeld, dat de onaf hankelijkheid van Cyprus nu wellicht in augustus kan worden uitgeroepen. Comité AVRO-leden Het „Actiecomité van AVRO-leden" heeft tijdens een vergadering gister avond te Utrecht besloten, dat op de jaarvergadering van de AVRO te Assen volgende week zaterdag de heren H. A. Bakker, B. Groen en mr. T. A. Dekker namens het comité het woord zullen voe ren. Zy zullen langs formele weg aan de algemene vergadering bepaalde mini mumverlangens namens duizenden leden ter beslissing voorleggen. Dit zijn minimumverlangens! Mochten deze niet vervuld worden dan zal de AVRO in een uitermate kritieke situatie geraken hetgeen het comité wenst te voorkomen. In dat geval zal het zijn actie niet beëindigen, aldus deelt de voorzitter yan het comité, de heer B. Groen, mee. De Cubaanse regering heeft, na die van de Texaco, ook de raffinaderij van de Koninklijke Shellgroep en die van de Amerikaanse Standard Oil (Esso) ge naast. Deze naasting volgde op een her- nieuwe weigering van deze raffinade rijen om Russische olie te raffineren. De Cubaanse regering heeft haar in grijpende stap vooraf laten gaan door een ultimatum: Sovjetrussische ruwe olie bewerken of ingrijpen. En zo werd te verstaan gegeven dat ingrij pen zou bestaan uit overneming door de regering. De bedrijven zouden dan door het Cubaanse Petroleum Institute ge ëxploiteerd worden. De maatschappijen hielden zich aan hun reeds herhaalde malen bekend ge maakt standpunt: wij weigeren de Rus sische olie te bewerken. De regering baseert haar optreden op een wet van 1938, die bepaalt, dat maatschappijen, die buitenlands eigen dom zijn, wanneer de regering dit van hen verlangt, olie, die Cubaans eigen dom is, moet raffineren. De Canadian Shell Ltd. heeft in To ronto de mededeling van de Cubaanse regering bevestigd, dat ook de Compania Petrolera Shell te Cuba is onderworpen aan interventie door de regering en de feitelijke leiding van het bedrijf in han den is overgegaan van Cubaanse auto riteiten. De regering heeft deze stap vermoedelijk genomen als represaille voor het besluit van de Shell te Vene zuela geen ruwe olie meer aan te voeren. Het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft laten weten, dat het officieel nog steeds van niets weet en dus normaal in contact zal blijven met de Shell en de Amerikaanse regering. De Griekse reder Niarchos heeft gis teren categorisch ontkend, dat hy (ank- schepen beschikbaar zou stellen voor het vervoer van Russische olie naar Cuba „Er is geen schip, dat eigendom is van de beer Niarchos of waarover hij zeggenschap heeft, gecharterd voor het vervoer van Russische olie en hy is ook niet voornemens een van zijn schepen voor dergelijk vervoer beschikbaar te stellen", aldus de uitgegeven verklaring. PHILIPS PORTABELE RADIO'S, v.a. 1.138.— TRANSISTOR AUTOPORTABLE f. 248.—. persoonlijke service LANGE MARE 66. Prettige betalingsregeling. F. H. Pruys opvolger van mr. dr. Arendsen Hein (Van onze Amsterdamse correspondent) De leiding van het Leger des Heils heeft tot opvolger van mr. dr. G. W. Arendsen Hein tot geneesheer-directeur van de inrichting „Groot Batelaar" te Lunteren benoemd de zenuwarts F. H. Pruys. De heer Pruys, die thans nog ver bonden is aan de psychiatrische inrich ting te Wolfheze zou reeds in de loop van deze maand zijn nieuwe taak opne men. Mr. Arendsen Hein gaat officieel per 15 september a.s. heen. Hij heeft destijds zijn ontslag ingediend omdat hij zich niet kon verenigen met een nieuwe organisatie van de leiding, die door een adviescommissie was voorgesteld. De ontslagaanvrage zowel als het onderzoek van de commissie stond los van de zo genaamde Meulenbelt-affaire. Uit het Leidsch Dagblad van 3 july 1860: De eerste haringjager is Zater dag te Vlaardingen aangekomen met 86 ton maatjes- en 7 ton volle haring, en is daarvan verkocht tot f 600 pr. ton. Men zegt, dat eene aanzien lijke hoeveelheid Schotsche haring, die zacht en slap en van minder qualiteit is, Tiaar Rotterdam werd gezonden, om bij aankomst van den eersten haringjager inplaats van de echte overal heen gezon den te worden. Garibaldi heeft het vólgend besluit uitgevaardigd: „aanzien een vrij volk elk gebruik, dat aan de slavernij herinnert, moet ver nietigen, wordt de titel van excel lentie afgeschaft. De Groothertogin van Mecklen burg Strelitz, die zich nu te Lon den bevindt, op reis derwaarts hare juweelen ter waarde van f 87000 verloren.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1