In huidig Rusland geen beroepseer of sterke traditie van vakmanschap KOKEN ZATERDAG 2 JULI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Amerikaanse journaliste in de Sovjet-Unie (II) Vandaar dat Moskou's nieuwste en protserigste hotel (Oekraine) bij brand een enorme val is Materieel tal van gebreken, maar liet personeel is zeer vriendelijk Heeft U een speurneus EEN TWEE-MINUTEN MYSTERIE UIT HET ARCHIEF VAN INSPECTEUR S. HERLOK ^foncUxU METUQ JOKE WONDEREN DER NATUUR Het hotel Oekraine in Moskou was een schok, waarop ik niet was voorbereid. Het is het nieuwste en meest protserige hotel in de Sovjet- Unie. De bouw duurde vier jaar, de opening vond plaats in 1957, en het zou me niet verwonderen, als het volgende week instortte. Een Deense aannemers gaf de volkende verklaring: de Russen zijn dol op grafieken. Alles moet opwaarts gaan. Kroesjtsjef heeft een enorm bouwprogramma bevolen. Het kan ze niet schelen hoe het er uit ziet, als de stenen maar op elkaar liggen en als het maar kolos saal is. Een Amerikaanse ingenieur beschreef het hotel Oekraine als het prulligste bouwwerk, dat hij ooit had gezien. „Er bestaat geen beroepseer, geen traditie van vakmanschap in Rusland", verklaarde hij. „Het kan de arbeiders geen cent schelen als ze hun uren maar vol maken." Kamermeisje gaf een politieke les.... Voor de argeloze voorbijganger is hotel Oekraïne een indrukwekkend gebouw. Het heeft 1026 verblijven, waaronder zes-kamer suites De ka mers werden ontworpen zonder reke ning te houden met comfort of prak tisch nut. Bijna elke suite omvat een werkamer, zitkamer, eetkamer (kom pleet met kristallen kroonluchter), twee slaapkamers, twee badkamers en en een piano. Er staan honderd pia no's in dit hotel, maar er is geen en kele prullenmand of een vel schrijfpa pier is vinden. Het personeel, 700 in getal bestaat Inspecteur Herlok tastte koortsachtig in zyn broekzakken en knorde tevreden toen hij eindelijk op een verkreukeld couvert stuitte. „De huwe lijksaankondiging van mijn vriend Donald," mompelde hij, zijn assistent Harjans het drukwerkje toewerpend. Dokter Hompink uitte bittere kritiek op de gedragslijn van de enige kelner, die de dorpsherberg rijk was, een bejaarde, aan de leestafel in slaap gevallen dikzak. „Onze trein gaat pas over anderhalf uur," hernam Herlok. „Nu ik tóch in dit gat ben, zou ik Donald eigenlijk best eens in zijn bungalow op kunnen zoekenJongens tegen de tijd dat jullie er in geslaagd zijn koffie te bestellen, ben ik wel weer terug. Tot straks!" Herlok wist, dat de componist Donald Wildblaf, die er vaste gewoonten op na hield waar hij zelden van af week, altijd even onderworpen als een klerk aan het werk was tussen 9 en 1 uur en tussen 2 en 5. Toen de inspecteur omstreeks half 12 de bungalow naderde, viel het hem op, dat zijn oren niet, zoals gewoonlijk, door verwarde pianoklanken getroffen werden. „Hij zal toch niet ziek zijn, of op ries," mompelde Herlok, verbaasd zijn horloge raadplegend. Hij duwde de deur open en beklom de steile trap naar het vertrek, dat Donald de .muzikale kraam kamer noemde. De componist was thuis. „O, bent U het," sprak hij opgelucht. „Ik dacht dat het Dolly was Hoe maakt U het? Gaat U zitten! Wat wilt U gebruiken?" Hij ratelde zo maar door. Herlok, die Donald kende als een kalm, in zichzelf gekeerd kunstenaar, zette zy'n bril af en liet deze als een loep over het ongerepte muziekpapier gaan, dat op de piano stond. Hij onderbrak deze bezigheid ten slotte om een sigaret op te steken. „Moet Je geen Romance in Fis Dur componeren of zo? Het feit, dat Je volgende week met t mooiste èn rijkste meisje van t land getrouwd bent, schijnt niet erg inspirerend te zyn!" Windblaf antwoordde niet. maar wierp met een bruusk gebaar een vakantiekiekje op tafel. „Bekijk dét maar eens," prevelde hij. Op de achterzijde van de foto stond het volgende te lezen: Geachte Heer W., vorige week bezocht U een charmant badplaatsje, nietwaar? De autoriteiten hadden U uitgenodigd een muzikaal evenement bij te wonen. Uw verloofde Dolly D. ging niet met U mee. Zij vergezelt U altijd, maar dit keer liet U haar thuis. Waarom, meneer W.? Het antwoord op deze onbescheiden vraag gaat hierbij: een foto, die wy zo vrij waren op het strand te maken. Helaas staat de juffrouw nogal slecht aangeschreven. Iedereen kent haar als Vlotte Veertje. Hoe zou U het vinden als wij af druk j es van deze foto aan uw verloofde èn haar ouders stuurden? Een ramp, nietwaar? Wij voor ons geloven, dat uw huwelijk alleen door zal kunnen gaan als U a.s. woensdagavond om 10 uur een enveloppe met 10.000 gulden deponeert onder de met een wit kruis ge merkte steen vóór de ingang van het kerkhof Herlok mompelde geamuseerd: „ChantageJa, Donald, slippertjes kosten geld, neem dat van mij aan. Maar dit is wel. een buitensporig bedragje, hèhoe kon je overigens zo dom zijn je met dezeeh dame af te geven Vóór Donald driftig lucht kon geven aan zijn verontwaardiging, zei Herlok: „Stil maar, ik weet wat Je zeggen wilt. Je hebt die Vlotte Veertje nóóit ontmoet, natuurlijk niet! Dit prentje is, kortom, een héél knappe fotomontage. Maar Je kimt deze foto gerust aan Dolly laten zien en er samen om lachen, want Vraag: WAARAAN ZAG HERLOK, DAT DE FOTO VERVALST WAS? '81)01 IDCldÖ )3l( )$iu jnot 'ufiz u3)dow JDnqjqotz dfHOlH uva V«up/» sjpoi U33 }8iuoduioo dp uva siodudwodJ. dpuvuqdö dp do noz '>[3301d)uoooid6 3Z3P uva puvx;s }3U do 'Udaoidö udop pen 0)0 j Qp HOlldB 'fru 81V '('qfDJ&WPdJL 91Z) UU.VA3HUII dp UW &6opon8iód uCiz iTtlQPPM )Swxp uasudui ejsddiu dp spjoz :puooai)uy Paspoorten worden bij aankomst in het hotel afgegeven: De manier waarop deze worden teruggegeven is niet te gedoven. Elke dag worden hon derden passen op de toonbank gegooid en elke gast moet zijn eigen pas uit zoeken. Verveelde toeristen hebben zich soms uren geamuseerd met het lezen van de leeftijd, naam, adres en geboorteplaats van alle gasten! Mijn verblijf, raison van 35 dollar per dag, gaf me de beschikking over een kamer met bad, drie maaltijden per dag, een auto met chauffeur en een tolk. Bewassing en chemisch rei- ningen moest extra betaald worden, voor 90% uit vrouwen. De directrice van het hotel is een prettige, schran dere vrouw, maar in haar bedrukt-ka toenen huisjurk zag ze er niet uit als een van Moskou's top-functionarissen. Ze vertelde mij met zichtbare trots, dat het hotel voor 100% bezet is, on geacht het jaargetijde. .Arbeiders schrijven maanden vooruit om reser vering", verklaarde ze. ,»Ze komen uit alle delen van de Sovjet-Unie hierheen voor vakantie". De lobby is een kwart mijl lang en uitgevoerd in koud wit marmer. Er staat een spuwbak in elke hoek. Aan het einde van de lobby is de receptie, waar vier vrouwen werkzaam zijn en van wie drie geen woord Engels spreken. De meeste toeristen betalen vooruit, teneinde taalmoeilijkheden bij het vertrek te vermijden. „U hebt hangers", was het antwoord. „Drie maar..." .Hoeveel heeft één persoon er dan nodig?", snauwde ze. „Ik zou er graag tien willen hebben". „Geld bederft de mensen", ant woordde ze autoritair. Ik vond het toen mooi genoeg. „Be spaart u mij die politieke les en haal de hangers". Binnen drie minuten had ik tien hangers. Zuur meisje: uitzondering Dit zure meisje was een uitzonde ring en ik vermeed haar nadien. De andere meisjes van de verdieping wa ren vrolijk en moederlijk. Irena liet me foto's zien van haar familie en bracht me vers brood, dat ze zelf ge bakken had. Milla poetste ongevraagd mijn schoenen en waste mijn kousen. Mijn kamer werd netjes schoon ge houden en ik vond de verzorging uit stekend. Ik was verbaasd te ontdekken, dat in dit 36 etages hoge gebouw, met meer dan 1500 gasten, slechts zes liften waren, waarvan er twee ,.njet rabóta- jet" waren. Er waren geen branduit- gangen. Ik controleerde vier keer de trappenhuizen. Ze waren aldoor af gesloten. En dan was er het mysterie van de 12de verdieping. Op de twaalfde verdieping mocht geen gast uitstap pen. deze verdieping stond niet eens aangegeven op het liftsysteem. De maar lokale telefoongesprekken (als dat tenminste lukte) waren gratis. Verouderde stijl Mijn kamer was even groot als een kamer in een eerste klas Amerikaans hotel. Er lagen groene kunstzijden spreien op de bedden, van het soort dat mijn moeder over de tuinmeubels gooide als ze werden opgeborgen. De bedden waren geriefelijk en kregen dagelijks schone lakens. De kamer had een groot raam. dat ik niet openkreeg. Gelukkig was er nog een klein bovenraampje, dat openstond toen ik aankwam, dus had ik altijd frisse lucht, terwijl het er ook door naar binnen regende. De vitrages leken op die, welke mijn moeder 40 jaar geleden uit Rusland meenam naar Amerika. Een minuscuul kleedje lag op de houten vloer. Ik kreeg verscheidene splinters in mijn voetten, voordat ik leerde, geen stap te doen zonder pan toffels. De vloeren waren een toon beeld van gebrek aan vakmanschap. De planken sloten niet aaneen en wa ren ongelijk. Er zat een groot gat in bfj de deur en de eerste dag brak ik al de hak van mijn schoen. Onder de glasplaat van het schrijf bureau lag een papier met totaal nut teloze instructies. Alles was veranderd in de twee jaren die intussen waren verlopen. Het werkt niet Het schrijfbureau had vijf laden en drie sleutels. De laden sloten niet en de sloten waren stuk. De eerste Rus sische zin die ik er bij leerde was „Njet rabótajet" hetgeen betekent: „het werkt niet". Dit gold voor de ra men, sloten, laden, telefoon, lift, lees- lamp en soms ook voor het sanitair. De indoop-pen bij de receptie was ook ,-,njet rabótajet". Een soort vuilnisem mer stond in de hoek van de kamer. Op het nachtkastje stond een radio met één knop. Er was maar één sta tion op te krijgen. De telefoon op het kastje diende alleen maar als deco ratie. Er was géén telefooncentrale in dit hotel Telefoongidsen zijn er niet in Russsohe hotels. Dat is echter geen groot gemis, want de laatste uitgave dateert van 1951, tewijl in 1957 alle nummers werden gewijzigd. Dus waar voor zou een schakelbord nodig zijn? De badkamer was wit betegeld en het bad een genot. Het was ruim en er was altijd genoeg heet water. De douche was boven het bad, met bo vendien nog een handsproeier, waar van ik het nut niet inzag. De hand doeken waren goor en versleten. Er was geen toilet: wel was de ka mer een grote kleerkast rijk, met drie houten hangers. Daar ik niet wist, hoe ik een kamer meisje moest bellen, vroeg ik aan een meisje op de gang in mijn beste Ber- litz-Russisch. „Mag ik een paar kleer hangers, alstublieft?" Amerikanen in het hotel fluisterden, dat het verbindingscentrum op de 12e verdieping was en dat alle kamers afgeluisterd werden. Ik geloofde het niet en doe dit ook nog niet. Maar die afgesloten trappenhuizen maakten brand tot een vreselijk ge. vaar, en Ik besloot er met de directrice over te spreken. „De trappenhuizen zijn altijd afgesloten", z«l ik tegen haar, „en er zijn maar vier liften die werken in dit enorme hotel. Wat zou er gebeuren in geval van brand?" Haar antwoord was een parel van rode-propaganda: „Er ZIJN^ geen branden in een plan-economie!" VARIA Vinder van zeeprik nu zelf in aquarium U moet zich door het opschrift van dit bericht niet gaan voorstellen dat de man uit de gemeente Maurik (Gld.), die on langs in de Ryn een zogenaamde zee- prik vond en deze onderbracht in het aquarium van Ouwehands Dierenpark, daar nu zelf achter het glas te kijk is gesteld. En toch heeft diezelfde prikaal, die intussen volgens de natuurwetten moest sterven, een zeer belangrijke rol gespeeld in het leven van de vinder, de 40-Jarige A. Arisse, wonende Lindelaan 2 te Maurik. Het dier heeft een totale ommekeer teweeg gebracht voor deze Mauriker. Het heeft ervoor gezorgd, dat hij van zijn hobby zijn beroep kon ma ken. Arisse was grondwerker. Al zijn vrije tijd besteedde hij echter aan de ver zorging van een prachtig aquarium. HU bezit bovendien een mooie volière. Ver schillend!; mede-inwoners van het Be- tuwse dorp aan de Rijn schonk hij aqua ria, om zijn liefhebberij op hen over te brengen en daardoor over zijn hobby wat meer met anderen te kunnen pra ten. Toen hij door het vinden van de zeeprik contact kreeg met de directie van Ouwehands Dierenpark sprak hij ook daar over zijn intense liefhebberij en ziedaar, toen bleek dat men wel een verzorger voor het uitgebreide park aquarium kon gebruiken en de direc tie voorstelde de heer Arisse als zodanig in dienst te nemen, accepteerde hij dit aanbod met beide handen. Hij hing voorgoed de schop aan de willigen en is Inmiddels dagelijks te vinden tussen de vissen en reptielen. Zijn naaste vrien den zeggen: „Dat met die prik heeft allemaal zo moeten zijn!" Dronken aan de teugel (Van onze correspondent in Bonn) In München moest onlangs een recht bank een heel bijzonder geval van dron kenschap in het verkeer behandelen. Er was een paardrijdster, die bij een brui loft drie glazen champagne had gedron ken. Zij steeg desondanks op haar ros en kreeg prompt een verkeersongeluk, waar bij zij zelf zwaar werd gewond. Paard en amazone waren in botsing gekomen met een vrachtwagen, die op een voor- rangsweg reed. Het gerecht stond voor een moeilijk probleem. De officier van Justitie meen de, dat de amazone door het drinken van drie glazen champagne niet meer in staat was geweest haar paard op de juis te wijze te mennen. Hij legde dezelfde maatstaf aan die geldt voor autorijders: een hoeveelheid alcohol in het bloed van 1.5 promille is voldoende voor een ver oordeling. Maar de amazone wees op motorrijders en fietsers, voor wie een andere hoeveelheid geldt. Desondanks stedelijke werc* Zij tot een lichte straf veroordeeld. J Er was sprake van dronkenschap aan de is even strafbaar als aan het stuur van een auto, een motor, een fiets of een brom fiets! Ann Landers in gesprek met een lid van Moskou's SChoonmaakbrigade (stratenveeg- teugel, en dat is even strafbaar als x dronkenschap aan het stuur van een sters). (Advertentie) Eett gezonde huid is uw mooiste bezit... Vertrouw de schoonheid van uw huid toe aan de wetenschap Nieuwe Endocil huidverzorgingspreparaten bieden u volledige, wetenschappelijk verantwoorde schoonheidsverzorging elke dag, in enkele minuten. huidverzorgings preparaten schenken schoonheid door gezondheid Prod. van ORGANON Laboratoria Vtfkoopkantoor voor Nederland: Kinnemer Handrl-MöAmsterdam BOTERHAMSMEERSEL Voor de boterham gaan we de boter wat pittiger maken. Lijkt het jullie ook lekker? Hier staat alles klaar: 2 gekookte eieren, 1 ons boter, 1 ci troen of schyfje ervan, half bosje peterselie en selderie, 1 ui, iets zout, aroma en peper en 5 boterhammetjes zonder korst. Wie zal de boter tot room roeren? Kok steekt zijn vinger al op! Vul je dan eerst een kommetje met goed heet water en giet je het na 1 minuut weer leeg en droogt het af? Nu de boter erin en zie je wel, dat het met roeren veel gemakkelijker zacht en licht van kleur wordt? Jan ls Ijverig bezig de ui op een fijne rasp te raspen, maar een heel klein beetje hoor, anders proef je het te erg. Is de boter zacht dan de ui, de gehakte peterselie en selderie, heel weinig zout, aroma, peper en een klein beetje uitgeperste citroen sap erbij, 10 druppels ongeveerI Kokkie heeft de eieren gepeld en in mooie plakjes gesneden, we pak ken nu allemaal een bordje met een boterhammetje erop en besmeren dat goed met de boter. Dan voorzichtig een plakje el erop, nog een stipje sla saus, peterselie en dan maar gauw proeven! Als we langs stille rietplanten gaan om naar het water leven te kijken, worden wy ongemerkt soms door een vogel bespied. In de rietkraag staat nl onbeweeglijk de vogel, die velen van naam kennen maar slechts weinigen gezien hebben: de roerdomp. Bij onze nadering kan hij zichzelf zo perfect camoufleren, dat het lijkt, alsof hij de toverformule uit het sprookje kent om onzichtbaar te wor den. Zyn uiterlijk, dat al een rietkleur heeft, weet hij op efficiënte manier uit te buiten. Hy keert ons steeds zijn hals en borst toe, omdat dat patroon een treffende gelijke nis met het omringende riet vertoont. Bovendien strekt hij zich zo lang mogelijk uit, waardoor zijn contouren heel onvogelachtig worden. (Kunt U hem v' iden op het eerste plaatje?). Als er wind is, wiegt de roerdomp met het riet heen en weer; als we om hem heen lopen, draait hij onmerkbaar met ons mee, zodat we hem steeds van zijn „beste" kant zien. Maar als we te dichtbij komen, neemt hij zijn toevlucht tot een heel ander tactiek: hij zakt in eens door zijn poten, trekt zijn kop tussen zijn schouders en zet zijn veren zo wijd mogelijk uit. Het lukt nu een veel grotere vogel, kennelijk wil de roerdomp ons hiermee imponeren. Geen angstig verweer in het wilde weg: hij wacht gespannen het juiste ogenblik af. Pas op het moment dat we binnen het bereik van zijn scherpe snavel zijn ge komen, stoot hij, zorgvuldig mikkend, als een zwaardvechter toe. In de eerste plaats heeft de roerdomp deze verdedi- gings-manoeuvres voor dieren opgesteld: het hoeft dus geen betoog, da* vetadff «oeffdompen aan roofdieren ten offer vallen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15