camera s IN KAMER EN TUIN Sir Alec Guinness weigert fortuin ROND VOETLICHT Van 'n camera-lunchpauze en oranjefilters ZATERDAG 2 JULI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 draagt de film Twee wegen leiden naar Ronda Marilyn Monroe tleman Joe Petrosino, de gezworen tegenstander van de Amerikaanse Maffia. Zohra Lampert ls zijn verloof de die op een avond met gescheurde Japon en over haar toeren thuiskomt. Ze ls aangevallen door de vijanden van haar geliefde. De afdruk van een grote zwarte hand op haar onderjurk ls het 1. Gebruik op reis de camera nooit als een alleen-maar-im ponerende-hals-versie ring. Be denk dat een liefst zeer mooi toestel, achteloos met een dun leren riempje voor de borst bungelend, bepaald wel Indruk zal maken, maar dat b$J bukken, uitstappen of plotse ling omdraaien, het toestel ook een zware „indruk" kan krijgen. Houdt uw toestel paraat, maar beveilig het door een extra riempje tegen schadelijke bot singen. 2. Pas bij spleetcamcra's voor al op dat niet gedurende lan gere tijd de zon recht toe recht aan in de lens kan schijnen. Want een brandgaatje in het doek van de spleetsluiter geeft zulke rare foto's! 3. Uw eigen zonnebril verge ten mee te nemen is niet zo erg, als de zonnekap van uw ca mera thuis te laten, tenminste als u prijs stelt op werkelijk goede opnamen. 4. Een statief is als een regen jas. Meenemen is een last, maar vergeten is een ramp! 5. Tenslotte: Hoewel 't geen garantie geeft op terugont vangst bij verlies, kwaad kan het zeker niet als u uw naam en adres in de tas van het toestel aanbrengt Heeft ii dat nog niet gedaan, pak dan het toestel met tas even en doe het nu. MARILYN MONROE ...lieftallig, begaafd... mannelijke sterren voelden er niets voor haar nukken te ondergaan. Ten slotte werd Yves Montand gestrikt voor de rol. Een verslaggever van Uni ted Press International heeft de Fran se acteur gevraagd, hoe het was met M.M. in één film te werken. Wij laten verder Yves zelf aan het woord. „Sinds ik begon te werken aan de film Lett's make love", hebben krantenmensen mij de vraag ge steld, die in vele vormen gegoten, neerkomt op: „Hoe vind ik het om met Marilyn Monroe?" te werken. Nu, dat is hoogst pijnlijk. Ik ben een man, een Fransman, en ik hoop, zoiets als een heer. Indien ik werken met Marilyn zou veraf schuwen - hetgeen ik beslist niet doe -. zou ik een pummel zijn, als ik dat zou zeggen, en een grote dwaas om het te laten drukken. Als ik de middenweg zou kiezen en zeggen „Ik weet het niet" of „het kan me niets schelen", zou ik nog een pummel zijn. En wat erger is, een leugenaar, want welke man zou niet met deze vrouw kunnen werken en er onbeberoerd bij blij ven? Daarom moet ik zeggen, dat ik het een onsportieve vraag vind. Ik ben nieuw in de Verenigde Staten en dit is mijn eerste Amerikaanse film. Ik ben ongelooflijk gelukkig te mogen spelen tegenover iemand, die zonder twijfel de grootste film ster ter wereld is. Marilyn weet. dat haar techniek SIR ALEC GUINNESS voor mij geen bier(reclame)... en het einde van elke show zou ik een glas bier hebben moeten heffen en vertellen hoe heerlijk het was." Alles bijelkaar dus voor zo'n zes uur uitzending meer dan vijf miljoen gul den. Een waarlijk vorstelijk salaris. Maar de acteur weigerde gedecideerd. „Toen ik achttien jaar was (hij is nu 46) werkte ik als tekstschrijver op een advertentiebureau. Ik haatte elke mi nuut, die ik er doorbracht. Ik wilde al tijd acteur worden." „En dat ben ik nu. Geld heb ik echt niet nodig. Mijn landhuis is betaald. Ik ben gelukkig getrouwd. Ik heb mijn honden en katten en ik ben goed ge zond 'aldus Guinness, die weigerde er nog verder een woord over vuil te ma ken. Het heeft heel wat voeten in de aar de gehad eer de filmmensen erin ge slaagd waren een partner te vinden voor Marilyn Monroe in haar nieuwe film ..Let's make love". De meeste YVES MONTAND altijd heer blijven... niet zo beproefd of perfect is als van sommigen. Om deze reden is zij nooit tevreden over haar werk, maar staat erop het steeds over te doen tot zij denkt dat zij het beste in haar gegeven heeft. Voor iemand die zolang in de showbusiness heeft gezeten als ik, moge dit soms vermoeiend zijn. Maar omdat het om de film gaat, kan men hierover niet vallen. Moge haar bekwaamheid op de een of andere wijze beperkt zijn, haar hart is altijd op de rechte plaats. Om deze reden vind ik het niet alleen aangenaam om met haar te werken, maar ben ik er trots op haar op allerlei manieren te helpen. Haar aandacht voor het detail is onbegrensd en haar kritiek op zichzelf komt neer op zelf-vervol- ging. Daar ik in mijn werk ook tracht een perfectionist te zijn, be wonder ik dit in Marilyn. Mensen vragen mij of ik me niet erger aan Marilyns traagheid. Ik zou onredelijk zijn als ik hierop „neen" zou zeggen. Maar ik vergeet ook niet dat zij het is die de film draagt, niet 20th Century Fox, niet producer Jerry Wald, of de regis- seus of ikzelf, maar niemand an ders dan Marilyn Monroe. Het succes of mislukking van de film is haar verantwoordelijkheid. Het is een Marilyn Monroe-film. Als U dit afweegt tegen het feit dat zij nu en dan telaat komt, is het antwoord eenvoudig. U wacht en zegt niets. Last but not least, is zij een lief tallige, begaafde en amusante vrouw. Welke Fransman zou er geen vreugde in scheppen met een dergelijk wezen te werken?" De films van de Allied Artists In ternational Corporation zullen vanaf heden ook in ons land worden uitge bracht. J. Arthur Rank Overseas Film Dis tributors Ltd. zal deze rolprenten in de Nederlandse bioscopen brengen. Rank verzorgde totnutoe reeds de dis tributie in Duitsland en Oostenrijk. Deze is nu uitgebreid tot Nederland en Zweden. Daardoor zal het ook mo gelijk worden, wat meer te zien van Ernest Borgine, de ster, die in Ameri ka thans zeer hoog genoteerd staat. Met de ons onbekende actrice Zohra Lampert speelt hij in „Pay or die". Dit „betalen of sterven" geeft reeds een indicate over de inhoud. Borgnine speelt de rol van de Newyorkse poli- ERNEST BORONINE meer naar Nederland... visitekaartje van haar aanvallers. Het laat zich begrijpen, dat een woeste Borgnine niet rust voor hij de daders stevig in hun nekvel heeft gegrepen. Verder vermeldt het voorlopige lns- tje van de Allied Artistsfilms, welke door Rank hier zullen worden uitge bracht: „Bluebeard's ten honeymoons" met George Sanders en Corinne Cal vert, „The purple gang" met Robert Blake. „The bat" met Vincent Price en „Johnny Rocco", waarvan de hoofd rolvertolkers ons nu nog niet bekend zijn. Ronda is een plaatsje hoog verscho len in de Spaanse bergen. Het telt zo'n 30.000 inwoners en heeft drie feiten, waarop het enige roem zou kunnen funderen: zijn majestueuze arena voor stierengevecchten, zijn ontoeganke lijkheid enzijn bandieten. Want twintig jaar geleden liepen er in dit stadje nog een aantal han^ie- ten-in-goede-doen rond die werden geleld door een soort Spaanse Robin Hood. Dit groepje hield zich onledig met het bestelen van de rijken om de armen gelukkiger te maken. Over het uiteindelijk lot van Robin Hood ver keert men heden ten dage nog in het onzekere ,maar zijn Spaanse opvolgers gingen ten onder in een verbeten vuurgevecht met de gezagsdragers. Maar als deze bandietenhistorie nog zo vers in het geheugen ligt, kan men zich voorstellen, dat vooral de oudere dorpelingen met meer dan normale belangstelling de verrichtingen van de Britse filmmensen bekeken, die een film kwamen maken, waarin ook een bandiet de hoofdrol speelt. Maar deze filmbandiet is niet netjes. Hij is een brute, wrede leider van een troep wil- Fotograferen is schrijven met licht. Maar het licht van de zomer kan vooral in de middaguren, wanneer de zon hoog staat, vrij hard zijn. Dat betekent voor de foto, dat de schaduwen donker, bijna zwart worden en de lichten èrg licht, bijna uitgebleekt. In de volle zomer fotograferen we dus bij voorkeur in de ochtend en namiddaguren en vermijden het volle middaguur. Uu is dat wel eenvoudig te zeggen, maar hoe vaak zal het niet gebeuren, dat juist omstreeks het middaguur een of ander leuk voorval best de moeite waard is om vereeuwigd te worden. de schelmen, die niet terugdeinst voor een moord, het opleggen van illegals belastingen en het terroriseren, van een dorpsbevolking. Slechts één man weigert te bukken voor zijn geweld, de dorpspriester, die strijdt met geheel andere wapens. Hij bantwoordt leugens met waarheid, ge weld met vriendelijkheid en sluwheid met geloof. Twee dagen bleven de filmmensen in Ronda, nadat ze het plaatsje „met levensgevaar" hadden bereikt. Er lei den nl. maar twee wegen naar Ronda. Eén is verschrikkelijk, de andere erger. Zelfs de inwoners van het plaatsje ge ven dat toe. De filmers kwamen over de verschrikkelijke weg. „Bandiet" Dirk Bogarde trok met de vrachtwa gens, jeeps en andere vehikels mee in zijn schitterende diepblauwe Rolls Royce. Maar daar had hij spoedig he vige spijt van. Na nog maar enkele van de 532 haarspeldbochten, die ge nomen moesten worden, zat hij al in hevige angst voor zijn mooie dure wa gen. Hij vreesde, dat hij nooit het ein de van dit pad met de beste wil van de wereld, het was geen weg Natuurlijk nemen we dan de kans waar en hopen er het beste van. Want gelukkig is het mogelijk om negatie ven,, die wat hard uitgevallen zijn, door de keuze van 't papier wat te verzachten. Denk niet, dat dit te ma ken heeft met de kleur of het opper vlak van het papier. De vroeger nogal eens verkondigde stelling, dat elke zomerfoto het veel beter deed op cha mois (crème-kleurig) papier, dat dan bovendien vooral niet geglansd mocht worden, heeft afgedaan. Inderdaad kan maar dan juist het wèl-glan- zende ohamois papier een enigszins zonnig effect geven en in sommige gevallen is dit papier dus heus wel aan te bevelen. Maar om de foto's van de kostelijke reis naar Zwitserland, waar o vreugde de maagdelijk blanke sneeuw nog op de berghellingen lag. geheel te laten afdrukken op crème papier, waardoor diezelfde reine zou halen. Maar op een van de wei nige verbredingen in de weg kwam het filmgezelschap een bijna aftandse hus tegen, volgeladen met Spanjaarden, kippen, varkens en meer huisvee. Kreunend en steunend hobbelde de bus over alle moeilijkheden heen. Dirk Bogarde herademde. „Als die trommel het haalt, kan mijn Rolls het ook Overigens gelukkig, dat men die bus juist in een verbreding van de weg passeerde, want anders Maar deze erge tocht en de twee bloedhete dagen, die men in Ronda moest doormaken, werden gevolgd door een heerlijke beloning. Enkele da gen filmen op een van de heerlijke Spaanse Middellandse Zeestranden met verrukkelijke temperatuur en een verademend zeebriesje. Maar voor het zover was, moest men eerst nog even de terugweg van Ronda volbrengen. Weer langs die 532 haarspeldbochten. sneeuw een slappe thee-kleur krijgt, ls weinig aanbevelenswaardig. Maar tja over smaak valt veel te twisten! Nee, zomerfoto's, vooral ook strand- foto's, die met hard licht opgenomen zijn, kunnen verbeterd worden door ze op zacht papier te laten afdrukken of vergroten. Dit heeft n.l. de eigen schap de contrasten iets te verminde ren, waardoor de schaduwen wat min der zwart, de hoge lichten minder kaal worden. En schrik niet wanneer *4 licht op het strand in de zomer erg fel mocht zijn, gebruik dan... een flitslamp! Misschien dat velen in hoogste verbazing zich afvragen of men bij zoveel zomerzonnelicht nog meer licht moet aanslepen om de foto te verbeteren. Maar een feit ls, dat flitslicht Juist om do donkere scha duwen op te helderen wonderen kan verrichten. Opnamen, die anders tot silhouetten zouden worden, slagen met flitslicht door een voorbeeldige doortekening in de gehele afbeelding. Bij kleuropnamen la het zelfs zéér sterk aan te bevelen. Kleurenfilms hebben n.l. wel het prettige voordeel kleur weer te geven, maar het nadeel, geen grote contrasten te kunnen over bruggen. De schaduwen vallen al spoe dig terug tot een donkerblauwe massa. Zelfs tegenlicht-opnamen in fel zo merlicht kunnen in prachtige kleuren slagen, wanneer die kleurloze scha duwen worden opgehelderd met paa op! het licht van een blauw flits- lampje of een electronenflltser. U ziet dus dat de flitslamp niet bedoeld is om nóg meer licht toe te voegen, aan waar reeds zoveel ls, maar om te zor gen, dat waar bijna geen zonlicht valt de schaduw te verjagen. Een zomer-advies dat misschien minder verbazing zal wekken dan het gebruik van een flitslamp aan het strand, is de opwekking voor zwart-wit amateurs om in plaats van het be kende geelfilter eens een oranjefilter te gebruiken. Van het geelfilter is al gemeen bekend, dat het de blauwe hemel donkerder weergeeft, zodat de witte wolken prachtig gaan afsteken. Maar een oranjefilter doet dit sterker en het effeot is bijzonder fraai. Een heuvellandschap of duinenrij met witte villaatjes of bungalows, waar boven een blauwe hemel met prachtige wolken levert dan een opname met ongekend-mooie contrasten. Maar... vergeet daarbij niet het eerste advies dat we gaven: gun de camera een „lunchpauze" en maak zulke opnamen zo mogelijk vóór elven of na drieën. En we herhalen nog eens onze waarschuwing: gebruik die filters in de kleuren geel en oranje vooral niet, wanneer er een kleuren film in uw toestel zit! Welke filters een kleuren-fotograaf met succes kan toepassen bespreken we de volgende keer. De Britse acteur Sir Alec Guinness heeft een aanbod van 1.4 miljoen dollar( hetgeen meer dan vijf miljoen gulden is) ver ontwaardigd van de hand gewe zen. Hij zou dat lieve sommetje hebben kunnen krijgen van een Amerikaanse brouwerij, als hij voor de televisie had willen ver tellen, hoe goed en hoe smakelijk het bier toch wel is, dat deze brouwerij brouwt. Maar Sir Alec Guinness weigerde hardnekkig. „Ik zou mijzelf verachten als ik dat had gedaan," verklaarde hij nijdig „Nog liever sterf Ik in de goot." Guinness zou in twaalf van een se rie van 39 shows van een half uur heb ben moeten optreden. „Aan het begin KLIMROZEN ROZENZORGEN In deze tijd van het jaar kunt U erg veel plezier van Uw ro zen hebben. Ze staan in volle bloei, doch wilt U dat voorlopig zo houden, dan zal er ook de nodige zorg aan besteed moeten worden. Als ze zo rijk bloeien, zijn er ook elke dag dorre res ten en die moet men verwijde ren. Ze ontsieren niet alleen Uw tuin, doch ook vormen ze bot tels. zaad. En dat kan gewone struikrozen dermate uitputten, dat ze geen kans meer zien nieu we scheuten te vormen en dan komen er ook geen nieuwe bloemknoppen meer. Men zal die bottels dus moeten verwijde ren, doch dat geldt alleen voor de soorten, die uitsluitend en alleen voor de bloemen gekweekt worden. De zogenaamde botani sche rozen, die men in feite al leen of althans hoofdzakelijk voor de bottels kweekt, moet men ze laten behouden. Rozen verlangen in deze tijd van het Jaar ook veel water; be sproei ze dan niet midden over dag, doch doe het liever des morgens vroeg of laat tegen de avond. Het is ook niet nuttig ze elke dag een klein beetje te gie ten. Het is veel beter het een paar maal per week te doen, doch zorg dan ook dat de grond doornat is. Rozen hebben nu veel last van het wit; een nare meeldauw- zwam, dié hen het leven erg ongelukkig kan maken. Daarte gen moet iets gedaan worden en dat iets kunt U in de zaadhan- del halen: Poliflor zomer. Maak een oplossing van twee procent. Als men daarmee sproeit tegen de avond op een droge dag, zal men er niet veel last meer van hebben. Zeker niet indien men dat na een paar weken nog eens herhaalt. Rozen hebben ook veel last van groene en zwarte luis; daartegen kunt U hetzelfde mid del gebruiken, doch dan zal men na tien dagen het sproeien nog eens moeten herhalen. Rozen hebben ook veel voed sel nodig. Men kan wat van de bekende tuin- en gazonkorrel- mest tussen de struiken over de grond strooien, doch ook oude koemest mag men oplossen. Maak de grond voor de bemes ting even 'n beetje los; alleen de bovengrond maar; de mest zal er dan veel beter intrekken. Na een week zult U het resultaat al kunnen zien; rozen zijn heus wel de moeite waard, dat men ze een beetje goed doet. G. KROMDIJK

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 14