Galadiner besloot de eerste dag van bezoek Argentijnse president tycCtuu/ijêCj&e. wa&nët&ode Internationale hoven bezocht uknecht De Westlandse driiivenfeesten vangen aan met grote oogststoet Drink K e r k Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 2 juli 1960 Derde blad no. 30088 In Oranjezaal Huis ten Bosch In de Oranjezaal van Huis ten Bosch hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard hun Argentijnse gasten, president en mevrouw Artu- ro Frondizi en hun gevolg gister avond een galadiner aangeboden. Kroonprinses Beatrix nam ook aan dit diner deel. Het hoge gezelschap schaarde zich om een dis, gedekt met hortensia taf ellinnen uit 1837, waarop een Frans plateau met Amsterdams glas werk en een Sevres-porceleinen ser vies waren gerangschikt. Het tafel zilver droeg het rijksioapen. Tijdens dit galadiner speelde in de koepel van de Oranjezaal een strijk orkest van de Marinierskapel onder directie van de kapitein der Mari niers H. C. van Lijnschoten. Twaalf leden van de hofhouding zaten mede aan het diner aan. Tijdens dit diner sprak eerst Konin gin Juliana haar vreugde uit over het feit, datzij de Argentijnse premier en zijn echtgenote in ons land welkom mocht heten. Zij wees erop, dat de betrekkingen tus sen Argentinië enerzijds en Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen anderzijds zowel politiek, economisch, cultureel als persoonlijk snel zijn ge groeid en zij hoopte, dat deze progressie zich ook in de toekomst zou voortzetten. „Mijnheer de president, wij zijn goede vaderlanders voor ons eigen land iso lement is echter tot de onmogelijkheden gaan behoren, en u voelt dit en bezoekt ook ons land, waarvoor we u dankbaar zijn." „In een zo dynamische eeuw als de onze is het zaak de gebeurtenissen en ontwikkelingen voor te blijven. Deze, hoewel door mensen opgeroepen, schij nen een eigen leven te leiden en door mensen niet meer te kunnen worden bijgehouden of zelfs achterhaald." „Te trachten voor te blijven is gebie dende noodzaak, internationaal contact en begrip zijn daarbij eerste vereiste. Ieder land heeft zijn eigen idealen en eigen verplichtingen tegenover zijn bu ren en vrienden, maar deze mogen nooit ontaarden in nieuwe vormen van isole ment. Daarentegen geloven u zowel als wij van ganser harte in al wat landen zowel als mensen verbindt en aaneen- zluits mits het tot heil strekt van ons alien." Antwoord President Arturo Frondizi zei in zijn antwoord o.m.: „Door alle tijdens heen waart u zich duidelijk bewust van de onafwijsbare noodzaak de politieke machtsformules te vervangen door in ternationale samenwerking". Na gewezen te hebben op het Neder landse aandeel in het tot stand komen van de Euromarkt zei president Fron dizi, dat ons 6tandpunt ten aanzien van de te volgen algemene politieke lijn de meest solide grondslag vormt om de re gionale ervaringen dienstbaar te maken aan de economische, sociale en culture le ontwikkeling van Europa en tegelij kertijd aan de gemeenschappelijke zaak van het Westen. Opnieuw waarschuwde de president tegen vervanging van nationaal door re gionaal protectionisme, waardoor grote risico's en antagonismen zouden kunnen ontstaan. Hij noemde voorts de Argen tijnse republiek een der vruchtbaarste terreinen voor buitenlandse beleggingen, Juridisch veilig ten aanzien van eigen domsrechten, economisch veilig door de monetaire politiek ten aanzien van spaarders, het bestaan van een effectie ve en voortdurend stijgende vraag, zo mede natuurlijke en door de mens reeds verworven rijkdommen. Tenslotte wijdde hij een heildronk op het persoonlijk geluk van Koningin Juliana, op de voorspoed en de vooruit gang van haar land, dat als een voor beeld geldt van goede trouw en stand vastigheid. op het succesvol optreden van de regering en op de consolidatie van de goede betrekkingen tussen Ar gentinië en Nederland. Kranslegqing Dit galadiner was ongetwijfeld het hoogtepunt van de eerste dag van het bezoek van de Argentijnse president aan ons land. Voordat de president en mevrouw Frondizi 's middags in het Amstelhotel te Amsterdam hadden aangezeten aan een lunch, die door de Nederlandse re gering werd aangeboden, hadden zij op de Dam een krans gelegd bij het Natio naal Monument. Om vier uur 's middags verliet het gezelschap de hoofdstad om zich naar Kasteel Oud-Wassenaar te be geven, waar president Frondizi een kor te ontmoeting met de pers had. Natuurlijk kwam daarbij de kwestie Eichmann ter sprake. „Over verdere ge noegdoening wordt na de uitspraak van COMMANDO-OVERDRACHT REGIMENT VAN HEUTZ Samenvallend met de viering van het 10-jarig bestaan van het Regiment van Heutz, werd gisteren het commando over dit regiment door kolonel F. E. J. Chattelin overgedragen aan de oud- KNIL-officier en Korea-strijder kolonel A. C. van der Meide. Kolonel Chattelin is overgeplaatst als toegevoegd officier bij de inspectie van de infanterie. Op de receptie die 's middags gehou den werd verscheen luitenant-generaal C. J. Valk, territoriaal bevelhebber. Ko lonel Van der Meide bood kolonel Chat telin een vaantje aan, ter herinnering aan het regiment. De garnizoenscom mandant, overste Vennik, bood namens het regiment een filmtoestel aan. Sergeant Van Rooyen en de dienst plichtige soldaat Huizer overhandigden namens het bastion een wandbord, met het embleem van het regiment er op. De gouverneur van Bronbeek bood een groot portret van de legendarische KNIL-generaal, Karei van der Heyden (bijgenaamd „Kareltje Eenoog") aan. Namens de vereniging „Madjoe" deelde de oud-onderofficier Witkamp mee, lat de vereniging besloten heeft een fonds te stichten om het regiment ceremo nieel tenue te schenken, 's Avonds was er een speciaal programma van de diens welzijnszorg voor de manschap pen. 's Middags was er ook nog een voetbalwedstrijd geweest. de Veiligheidsraad nog onderhandeld door de Argentijnse en Israëlische rege ringen," aldus de president. Op een desbetreffende vraag ant woordde hij, dat zijn land gaarne immi granten zal ontvangen en dan bij voor keur Nederlanders, die om hun goede werk en betrouwbaarheid bekend staan. Een immigratieverdrag met Nederland is nog niet concreet gerealiseerd. Na deze korte persconferentie bracht president Frondizi een bezoek aan het Permanente Hof van Arbitrage en het Internationale Hof van Justitie in het Vredespaleis te Den Haag. Hij noemde het in een toespraak een eer te wor den ontvangen als staatshoofd van een land, dat de gezamenlijke belangen van de internationale rechtsregels hoog H.M. de Koningin begroet de Ar gentijnse president Frondizi op de trappen van paleis Soestdijk. houdt en de waarde voor de vrede ervan kent. Hij zei overtuigd te zijn van de grote waarde en de prachtige reputatie van dit Internationale Hof van de Ver enigde Naties voor vreedzame oplossing van geschillen. „Het Hof is een vitaal element in de internationale samen leving," aldus president Frondizi, die zich daarna breedvoerig liet voorlichten over het werk van de internationale ho ven. Prins Constantijn in ons land Neemt deel aan zeilwedstrijden Gisteravond tegen half negen is de 20-jarige Griekse Kroonprins Constantijn, Hertog van Sparta, met het lijntoestel van de Olympic Airways uit Athene in ons land aangekomen. Op uitnodiging van Koningin Juliana zal hij gelijk bekend 10 dagen te Soestdijk logeren. Prins Constantijn is naar ons land gekomen om deel te nemen aan de Dragon Gold Cup zeilwedstrijden, die van 2 tot 10 juli bij Muiden op het IJsselmeer gehouden zullen worden. Het zijn belangrijke internationale wedstrij den, die ieder jaar in een ander land worden gehouden. Tijdens de recente Kieler Woche legde de Kroonprins, die een bijzonder enthou siast zeiler is, in een zeer sterk inter nationaal gezelschap in de Drakenklasse beslag op de derde plaats. Met zijn witte zeilpet opgevouwen in de hand stapte de lange slanke Prins gisteravond uit het vliegtuig. Hij werd vergezeld door zijn adjudant, kapitein ter-zee S. C. Chassiotis en de zoon van de opperceremoniemeester van het Griekse hof, de heer Levidis. Ter begroeting waren op Schiphol de Griekse ambassadeur, de heer I. A. C. Tziras, en de Griekse consul in Amster dam, dr. P. F. Kühler aanwezig. De adjudant van Prins Bernhard. lui tenant-ter-zee eersteklasse W. W, Kuyck, was met een hofauto uit Soestdijk naar Schiphol gekomen om de jeugdige kroonprins met zijn begeleiders van Schiphol af te halen. Ouderavond van Karei Doormanschoo! In het schoolgebouw van de open bare lagere school aan de Sumatrastraat kwamen gisteren ouders, onderwijzend personeel en deleerlingen van de 6e klas, die binnenkort de school verlaten, bijeen voor het houden van de ouder avond. Nadat de voorzitter, de heer Van Put ten, de vergadering met een welkomst woord had geopend, werden de notulen gelezen en goedgekeurd, waarna het hoofd van de school, de heer J. Chr. Bartelmans, enige mededelingen deed. Vervolgens werden in vlot tempo enkele huishoudelijke zaken afgewerkt, waar onder het vaststellen van een school fondsreglement en de benoeming van een kascommissie. Daarna werd mede deling gedaan van het aftreden van twee leden der ouder commissie, de dames De Wit en Nieuwenburg, die gedurende vele jaren met liefde en toewijding haar werk in het belang van deN school verricht hebben. Aangezien het wenselijk geble ken was de commissie van 8 tot 7 leden terug te brengen, werd slechts één kan didate gesteld, mevr. Kooistra, die met algemene instemming gekozen werd. Na de pauze vertoonde de heer Bar telsman kleurendia's, door hem vervaar digd op het schoolreisje van het Leids Kinder-Vakantiefeest en tijdens het verblijf van de 6de klassers in Putten. Aan de orde was verder nog het af scheid van de scheidende leerlingen, van wie enkelen met succes examen de den voor middelbare scholen, terwijl velen de V.G.L.0. of Huishoudschool zullen bezoeken. Allen ontvingen na de gebruikelijke toespraak, namens de oudercommissie een herinnering. „Oververhitting" in West-Duitslantl gaat nog altijd voort Belastingmaatregelen tegen de hoogconjunctuur (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondsdag in Bonn keurde gisteren maatregelen ter verhoging van de belastinginkom sten goed, waarbij de bedoeling voorzit zonder de normale loon en salaristrekkers te treffen de on stuimig verhitte hoogconjunctuur in te tomen. Onder meer beoogt minister van Financiën Etzel met deze maatregelen om aan de erger lijke overdrijving met declaraties in West-Duitsland paal en perk te stellen. Deze overdrijving der zogenaamde „Spesenritter" (zij die op alle mogelijke manieren van hun declaraties, kleine rekeningen en dergelijke ten nadele van de belasting voordeel trekken) gaat in de Bondsrepubliek vrij ver. Geen restaurant of hotel of de klant wordt bereidwillig door de kelners geholpen met van stempels en gewenste data voorziene rekeningen, ook als het om persoonlijke pleziertjes gaat, die dan later op „rekening van de zaak" worden geboekt. Etzel heeft het onlangs op een zondag meegemaakt, dat een kelner hem, toen hij met zijn gezin buitenshuis at, beleefd vroeg of hij de rekening maar „wat naar boven moest afronden" en op een doordeweekse dag moest dateren! „Dank U," zei Etzel toen koel Men hoopt door deze en andere be lastingmaatregelen voor de staat en de deelstaten een bedrag van 400 miljoen mark te sparen en dus aan de consump tie te onttrekken. Maar doorslaggevend in de strijd tegen de hoogconjunctuur is dit alles zeker niet. Met de naderende verkiezingen in september 1961 kan het kabinet-Adenauer het niet wagen ver gaande belastingmaatregelen aan te kon digen, laat staan in het parlement te brengen. Dat zou onvermijdelijk uitlopen op stemmenverlies Erhard „bekent" In het geheel van de „conjunctuur bewaking" met belastingmaatregelen en kredietbeperkingen past ook, dat de Westduitse minister van Economische Zaken, prof. Erhard, thans eindelijk is afgestapt van zijn wel haast berucht optimisme inzake de conjunctuur. Tot voor kort achtte Erhard de toestand steeds uitermate gezond. Hij wilde daar mee de spaarders, de consument en de producent, geruststellen. Dezer dagen heeft zijn departement ruiterlijk bekend, dat van een gematigde conjuncturele situatie in de Bondsrepubliek geen sprake meer is: de conjunctuur is over verhit en wel in hoofdzaak door de investerings- en de export-boom". Advertentie met de Bauknecht Volautomaat Vanaf f1460.* 0 Vanaf f 1460. Imnnrfonr? N.V. Mn Importeur: N.V. Mentor-Apeldoorn LICHT- EN LUISTERSPEL OP HET BINNENHOF Gisteravond is voor de eerste maal in dit seizoen het licht- en luisterspel op het Binnenhof opgevoerd. Het spel „Bruiloft op het Binnenhof", geschreven door Rico Bulthuis, is geen werkelijk historisch spel. Het is een fantasie rond een gebeurtenis in het verleden: het hu welijk van Prins Frederik Hendrik met Amalia van Solms op 4 april 1625. Het spel begint met de komst van een nachtwaker, die door duisternis en wroetende varkens bedreigd en door een plagerige vrouw met vuil water gegooid, bij een kastelein beland. Deze laatste komt ertoe zijn hart te luchten, omdat op de dag dat Prins Frederik Hendrik in de echt werd verbonden met vrouwe Amalia van Solms zijn enige dochter Treintje, die was voorbestemd om een rijke maar saaie wijnhandelaar te trou wen, zich na veel avonturen op listige wijze in de echt liet verbinden met een hoofse page uit het gevolg van de Prins. Terwijl de kastelein vertelt en de nacht waker zijn pint bier drinkt „zien" de toeschouwers wat er enkele dagen tevo ren met de dochter en haar page is ge schied. De muziek, gecomponeerd door de heer J. F. M Gerardts, is hoofdzakelijk ontleend aan het volkslied „De zoete tijd komt aan" en aan een kunstlied uit de eerste helft van de 17e eeuw. Naast blaasinstrumenten had de componist ook een plaats ingeruimd voor carillon en orgel. Tot het publiek dat de première van dit spel bijwoonde, behoorden leden van de Raad van State, van de Hoge Raad, van de Eerste en Tweede Kamer en vele andere genodigden. Hoewel het aanbod van goederen redelijk stijgt kan aan de algemene vraag op de binnenlandse markt niet voldaan worden, onder meer omdat er een doorlopend gebrek aan arbeidskrach ten is. Aan het produktie-vermogen worden vooral door de export enorme eisen gesteld. Daarbij zijn de reserve's aan goud en deviezen reeds opgelopen tot boven de 27 miljard mark! Erhard betreurt het, dat er een nei ging is tot algemene prijsstijging vooral in de investeringsgoederensector en, waar het de consumptiegoederen betreft, in de textielsector. CONFECTIE-INDUSTRIE IN OPGAANDE LIJN De Nederlandse confectie-industrie mag over de onwikkeling in 1959 tevre den zijn. zo concludeert het verslag van het Nederlands economisch verbond van de confectie-industrie. Naast een geste gen produktie en omzet was het vooral frappant dat ook de buitenlandse omzet in zo sterke mate steeg. In tijden van een aantrekking van de binnenlandse markt kwam het in het verleden wel eens voor dat de export daaronder leed. Tegen de achtergrond van de Euro- markt acht het verbond het verheugend te constateren dat deze gang van zaken is doorbroken. Generaal-majoor der Mariniers H. Lieftinck (links) heeft gisteren op het voorplein van de Van Ghent- kazerne te Rotterdam het comman do van het Korps Mariniers over gedragen aan de generaal-majoor der Mariniers, J. G. M. Nass. Prins Bernhard, gestoken in het uniform van generaal der Mariniers, ivas de eerste, die de nieuwe commandant gelukwenste. (Van onze Haagse correspondent) Het Westlandse oogstfeest is dit jaar anders dan anders. De druivenprinsea komt dit jaar niet met een helikopter uit de lucht vallen, ofwel in het Westland* ofwel, zoals de laatste jaren, in Den Haag of Rotterdam. In verband met de lango stoet, die dan vandaar nog naar het Westland moest vertrekken, viel het lan dingstijdstip en de tocht door zo'n stad vaak op een uur, dat er vrijwel geen mensen op de been waren om al dat kostelijks, waaraan vaak tienduizenden guldens waren besteed, te zien. Neen, dit jaar trekt op zaterdag 27 augustus, dus de zaterdag voor het eigenlijke oogstfeest, dat wordt gehou den van dinsdag 30 augustus tot en met zaterdag 8 september, de oogststoet door het Westland zelf. Op die vrije zater dagmiddag zullen ongetwijfeld duizen den belangstellenden uit de naburige grote steden naar het Westland komen om deze stoet van vele praalwagens te zien. Bovendien valt deze zaterdag nog in de vakantiemaand, zodat ook uit dien hoofde vele bezoekers kunnen wor den verwacht. Druiven eten Dinsdag d.a.v. wordt in de neerzethal van de Coöperatieve Fruit- en Groen- tenveiling .Naaldwijk" een bloemen-, fruit- en groentententoonstelling ge opend. Deze zal belangrijk groter zijn dan in de voorafgaande jaren en niet VAMOR-examens beginnen 1 september (Van onze Haagse redactie) De examens van de Stichting „Vak examens auto- en motorrijschoolbedrij- ven VAMOR", die oorspronkelijk giste ren zouden beginnen, zullen pas op 1 september a.s. aanvangen. Deze examens zijn niet verplicht, doch betekenen een zekere aanbeveling, aan gezien de minister van Verkeer en Wa terstaat de voorwaarden waarop de rij school-instructeurs examen zullen doen, goedgekeurd heeft. Het examen omvat een mondeling examen over de verkeerswetgeving, een praktisch rijexamen en een examen autotechniek. Houders van een VAMOR-diploma kunnen het recht verkrijgen door mid del van een identiteitskaart, de prak tische en tehoretische examens van hun leerlingen mee te maken. Advertentie de enige echte Sedert 1912 MINISTER SOEBANDRIO VROEG OPHELDERING De Indonesische minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio, heeft gis teren een onderhoud gehad met de Ame rikaanse zaakgelastigde in Djakarta, Henderson, over de verklaring van de Amerikaanse admiraal Burke in Den Haag dat de V.S. eventueel geïnteres seerd zijn in een basis in Hollandia. De zaakgelastigde had verzekerd, dat binnenkort een officiële opheldering van de Amerikaanse regering over de ver klaring aan het ministerie van Buiten landse Zaken zou worden overhandigd. e r R e 1 ij k Leven NED. HEKV. KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld J. van Rootselaar te Delft te Oostermeer-Ees- trum dr. K. H. Slccama te Sneek te Rijssen (vac. E. F. Vergunst) A. Kool te Brandwijk. Bedankt voor Zetten-Andelst R. de Bruin te Barneveld. Benoemd tot vicaris te Beverwijk (wijkgemeente Oos- terwijk) L. A. Nagtegaad, kand. aldaar. GEREF. KERKEN CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-Charlols J. P. van de Boomgaard te Theslnge. meer een keuringskarakter dragen. Voorts zal men er het druivenrestau- rant weer kunnen vinden, het Luna park en talrijke andere evenementen. Ligt het in de bedoeling druiven- prinses Marijke Bruinsma met haar hofdames in de oogststoet plaats te doen nemen op een speciaal voor haar ge bouwde praalwagen, gedurende de daar op volgende week zullen zij gewoonte getrouw weer bezoeken brengen aan ziekenhuizen en sanatoria te Den Haag, Delft en Hoek van Holland om druiven aan de kinderen uit te delen. Ook missieloterij is reeds begonnen „Er is in wezen geen verschil tussen een loterij en een toto. De deelnemer koopt een kans. Bü de missietoto geldt zeker dat 90 pet. van de deelnemers meedoet voor het goede doel. Iedere ac tie heeft nu eenmaal stimulering nodig. Een actie als de NCRV-campagne „Vier maal Z.N." net zo goed als deze toto voor het missiewerk. Wij houden nu eenmaal niet zo van bedelacties, daar om zoeken we de stimulans liever in het spelelement". Aldus gistermiddag in Den Haag pa ter J. B. van Croonenburg van het R.-K. Centraal Missiecommissariaat. Over de toto zei hij: „In r.-k. drukkerskringen leefde reeds lang de wens drukpersen voor de achtergebleven gebieden te zen den. Contacten met missieinstanties leidden tot een gezamenlijk initiatief, men diende in januari bij de minister een verzoek in voor een toto. Dat werd afgewezen omdat men het te veel op de voetbaltoto vond lijken. Een nieuw voor stel kreeg op 11 mei goedkeuring". De verkoop van de loten f 1.- is in middels begonnen. Er moeten 1.5 miljoen loten geplaatst worden, er zijn al aan vragen voor rond 2.800.000 loten. Er zijn vijf series, waarvan op 18 september de trekking plaats heeft. Vijf prijzen van f35.000 zijn beschikbaar, de opbrenest wordt geraamd op f 1.200000. Daarvan wil men drukpersen zenden naar Afrika, steun verlenen bij de tichting van e<*n abdij met seminarie in India, de hon ger in de wereld actief helpen bestrij den door training van vakmensen en het scheppen van arbeidsmogelijkheden, ziektebestrijding in Guatemala helpen mogelijk maken, de opleiding van mis sionarissen financieel steunen en bui tenlandse studenten sociaal helpen ont vangen. Voor zover deze zich daarvoor lenen, zullen de projecten zakelijk op gezet worden. Chr. Lyceum Alphen Voor het eindexamen HBS B slaagden de volgende leerlingen van het Christe lijk Lyceum te Alphen: J. H. H. Bekker, Bodegraven; N. M. Buizert; J. van der Bijl, Oude Wetering; J. W. Groenheiden; mej I. Y. van Heemskerck Duker, Woubrugge; IJ. van der Krieke, Leiden; T. J. de Vries, Bo degraven; J. J. van der Wilt, Boskoop; H. M. Zaalberg, Zoeterwoude (gem. Leiderdorp); M. Cok, Hazerswoude. J. J. Croles, Bodegraven; G. van Duijn, Rijnsaterwoude; M. de Graaf, Aarlan- derveen; J. de Jong; H. Koetsier. Ha zerswoude; E. J Korthals; M. Kwaker naak; mej. J. van Loon; H. van de: Maas, Benthuizen «Post Hazerswoude F. H. van de Meent; L. Mulder; H A Nuhoff; H. W. van Oosterom; C D. Treur, Leimuiden; H. R. C. Tromp; J. W. Verheul; J. de Vos, Nieuwerbruc a. d. Ryn; P. van der Zouw, Woerden. Waar geen woonplaats vermeld, is deze Al phen aan den Rijn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11