Laatsie nieuws „Koning Goggo" liad het geluk aan zijn zijde.... Het duistere leven van de 250 Russen in Bonn Leidse Chr. Oranjevereniging Maar tevens een man met enorme energie en een grootse visie De chauffeur is een majoor... Jubileumtoclit Voorschotense ouden van dagen geslaagd VRIJDAG 1 JULI 1960 Het gaat Crescendo! In zijn openingswoord kon de heer L. Schipper, die sinds kort wijlen ds. J. v. d. Wiel als voorzitter is opgevolgd, er zijn vreugde over uitspreken, dat zovele leden gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging tot bijwoning van de jaar vergadering der Leidse Chr. Oranjever eniging, welke gisteravond in het Geref. Jeugdhuis in de Breestraat plaats vond. Daar jaarvergaderingen over het alge meen weinig aantrekkingskracht heb ben vanwege de droge opsommingen van de verslagen, had het huidige bestuur, aldus spreker, gemeend er goed aan te doen om de suggestie van Wijlen ds. J. v. d. Wiel ter harte te nemen en naast de gebruikelijke punten als jaarversla gen, bestuursverkiezing e.d. de avond gezellig door te brengen met enige attracties. Naast het huishoudelijke ge deelte is het inderdaad een avond vol afwisseling geworden en hebben allen zich bijzonder geamuse.erd met het minder officiële gedeelte, dat alleszins geslaagd genoemd mag worden. In zijn verslag, dat over een 2-jarige periode betrekking had, kon de secretaris, de heer P. A. Kouwenhoven tot zijn genoe gen memoreren, dat na het dieptepunt, dat in 1958 optrad en waarbij voor het bestaansrecht van de vereniging werd gevreesd, in 1959 langzaam maar zeker de kentering kwam en dank zij de acti viteit van het nieuwe bestuur redenen tot gepast optimisme zich gingen doen gelden. Onder leiding van de nieuwe voorzitter trad alle hens aan dek en ging het weer crescendo. Een bijzonder f. 1200.- lichter na avondje „uit" (Speciale berichtgeving) Een 58-jarige grondwerker Uit Gouda, die in de nacht van woensdag op don derdag met een Rotterdamse „schone" van 67 lentes op stap was geweest, ver miste na het afscheid zijn portefeuille met f 1200. Hij deed aangifte bij de po litie en dit leidde tot de arrestatie van de vrouw en twee mannen, een 22-Ja- rige kopersorteerder en een 47-jarige schilder. Bij hem werd het grootste ge deelte van de bult in beslag genomen. Het drietal heeft met de grondwerker in een café staan drinken. De politie zoekt nu uit wat het aandeel van ieder in deze affaire is geweest. NIET VADER. MAAR MOEDER BOND KIND VAST (Speciale berichtgeving) De Utrechtse wijk-C heeft zondag het goede hart laten spreken door het op te nemen voor de 4-jarige Jantje uit de Oranjestraat. Men zal zich herinneren, dat het ven tje enkele uren met touwen en een cein tuur op een stoel vastgebonden heeft ge zeten, terwijl de ouders met de andere kinderen naar het Amsterdam-Rijnka naal gingen. 's Avonds heeft de buurt de vader een pak slaag gegeven, omdat hij het zou zijn geweest, die zijn zoontje voor straf had vastgebonden. De commissaris van politie maakt nu bekend, dat bij onderzoek is gebleken, dat niet de Vader, maar de moedér zich schuldig heeft gemaakt aan een straf baar feit. Tegen de vrouw is derhalve proces verbaal opgemaakt. De buurtbewoners hebben de moeder ongemoeid gelaten omdat zij haar vijfde kind verwacht. OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Henderika W. J., dr van A. P. Zuidhoek en W. C. W. van Velzen, Jan P., zn van W. J. van Ree en B. J. Langen- doen, Adeline H., dr van M. E. Kronen berg en O. J. H. Hanegraaf. Ondertrouwd: L. van den Bent, 30 Jr en G. van der Melj, 19 Jr, H. Galjaard, 25 jr en H. H. van Boveh, 25 jr. Getrouwd: J. N. M. van der Voort, 31 Jr en M. van der Meij, 26 jr, P. K. Pel, 26 jr en E. M. van Dunné, 24 Jr. WASSENAAR Dagelijks bussen naar Wassenaarse Slag Met ingang van zondag 3 juli zal de zomerbusdienst van de NZH van Voor schoten via Wassenaar naar de Wasse naarse Slag dagelijks gereden worden. Er is van 's morgens 9 uur tót en met 8 uur 's avonds een uurdienst. Dorpskerk onder leiding te bezichtigen Gedurende juli en augustus zal de Dorpskerk aan het Plein elke dinsdag en donderdagavond vanaf half 8 Voor be zichtiging worden opengesteld, zo ook op zondagmorgen na de ochtenddienst, omstreeks kwart over 11. Op deze tijden kan de kerk onder lei ding worden bezichtigd. Onze plaatsgenoten, de heren B. M. M. Brandt en D. Leijnse en A. P. W. M. van der Putten, slaagden aan de Technische Hogeschool te Delft voor het propaedeutisch examen natuurkundig ingenieur. BURGERLIJKE STAND Geboren: Sylvia P. M., dr van P. M. Peek en C. C. T. M. Rees van der Ende, Alfon so A., zn van M. Montuori en M. F. Lo- deizen, Herman J. P. L., zn van H. Hop man en E. H. Hulsebos, Jacobus L. M.. zn van B. C. B. Voorham en J. A. M. van Kuijen, Cornells G. A., zn van C. T. B. Hassing en T. C. van der Boog, Alexander R., zn van C. Filius en C. L. van der Hél de; Elisabeth, dr van J. van Rhijn en D. E. de Kruyff, Fredericus Fr. J., zn Van L. A. Schoorl en J. W. A. Verhart. Ondertrouwd: R. Jongedljk en M. van Kesteren, W. H. van der Pol en A. C. A. J, Thompson, S. de Graaf en E. Klarenbeek, A. J. Wielders en A. M. Comans, F. Rehe- man en A. G. de Haas, E. Ypma en E. C Schoep, J. van der Heijden en A. J. Wa genvoort, I. L. Békéssy en M. A. R. Ju- hasz. Getrouwd: R. Nagtegaal en A. M. van de Wijgert, H. H. Ehrenburg en L, J. A. van der Horst, J. B. Kénnedle én H. C. M. Hoogweg, F. W. W. Lakeméier en A. M, Nieuwenhuis. Overleden: M. J. Grofféb, 60 Jr echtgetl. van H. Emons, A. Van der Linde, 6A Jr, echtgehote van K. H, tJljee, A. C. L. A. van Schalk, 47 jr, D. E. Nóltófig, 70 Jr, A. van Eek, y2 Jaaf. Reeds geruime tijd was een wegge deelte bij het dierenpark Wassenaar voor het verkeer afgesloten in verband met de aanleg van de tunnel onder de Rijks straatweg. De tunnelbouw is echter thans reeds zo ver gevorderd, dat de wegomleggingen konden worden opge> heven. De gehele Rijksstraatweg is thans weer VOor het verkeer opengesteld. woord van grote waardering had spre ker voor de ledenwerfactie van mevr. M. P. de Jonge-Braun. Zij bracht niet min der dan 132 leden aan en leverde hier mede een groot aandeel in het herstel van het bestaansrecht der vereniging. Met het huidige ledental van 433, dat nog dagelijks groeit gaat de LCOV de toekomst weer bijzonder enthousiast te gemoet, aldus het jaarverslag. Dat het met de vereniging ook finan cieel crescendo gaat, bleek overduidelijk uit het verslag van de penningmeester, de heer P. Bogaards, die als opvolger van wijlen de heer J. Pieneman voor de zware taak stond geheel onvoorbereid diens taak over te nemen en maatrege len te nemen om de vereniging voor een totale insolventie te behoeden. Dat hem dit uitstekend is gelukt, bleek uit het feit, dat waar het kastekort op 1 jan. 1959 nog f 235.20 bedroeg, ongeacht enige schulden, thans een batig saldo reden tot vreugde gaf. Bij de bestuursverkiezing moest door het overlijden van de heer Pieneman en het zich niet mee rherkiesbaar stellen van de heer D. Hendriks in twee vaca tures worden voorzien. Na een schrifte lijke stemming bleken de heren H. Foks en Chr. de Graaf met grote meerderheid te zijn gekozen. Hierna volgde het minder officiële ge deelte, dat werd geopend door de heer Schipper, die een zeer interessante cau serie hield met als titel: Gods bewaren de hand over het Oranjehuis". Met het spel „Wie raad het" oogstten zowel „quizmaster" Schipper als „snel tekenaar" De Jonge veel succes. Ook de declamaties van mevr. M. P. de Jonge- Braun en mevr. F. Kauwenhoven-v. d. Boom, werden bijzonder op prijs ge steld. Nkroema als president van Ghana geïnstalleerd Dr. Kwame Nkroemah is vrijdag ge ïnstalleerd als de eerste president van de republiek Ghana. Ghana is de afgelopen nacht op het middernachtelijke uur een republiek binnen het Britse gemenebest geworden. De geboorte van de republiek werd aan gekondigd dóór het loeien van sirenes en claxons van auto's. Er waren geen officiële plechtigheden De installatie van erna als staats hoofd en regeringsle Japan wijst nota van Moskou af In een antwoordnota aan de Sovjet - Unie heeft de Japanse regering mede gedeeld, dat het nieuwe veiligheidsver drag tussen de Ver. Staten en Japan een defensief karakter draagt en geen militaristisch of agressief karakter, zoals van Russische zijde was beweerd. De Japanse regering zegt geloof te hechten aan de verzekering van de Ver. Staten, dat alle Amerikaanse vliegtuigen, die van Japanse bases het luchtruim kiezen, slechts voor legale doeleinden worden gebruikt, evenals zulks ook tot dusver het geval is geweest. De Japanse regering merkt op, dat de Russische nota's slechts een herhaling bevatten van de eenzijdige en dogmati sche opvattingen der Sovjet-regering uit het verleden. De ontwikkeling van vriendschap en goede nabuurbetrekkin gen tussen Japan en de Sovjet-Unie zal slechts mogelijk zijn, wanneer aan ver eisten als wederzijds respect voor elkan ders standpunt en het inachtnemen van het beginsel van niet-inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van het andere land, wordt voldaan, aldus de nota. In haar nota noemt de Japanse rege ring de beschuldiging van de Sovjet- Unie als zou zij agressieve daden in strijd met met handvest der Ver. Na ties oogluikend hebben toegelaten of daaraan hebben medegewerkt, een las terlijke aantijging, die geen enkele grondslag heeft in de feiten. Tijdens een onderhoud met minister Foejijama heeft, volgens welingelichte kringen, de Russische ambassadeur de Japanse nota mondeling van de hand gewezen. De ambassadeur verklaarde dat ondanks de Japanse beweringen, het veiligheidsverdrag met de Ver. Staten een agressief karakter draagt, dat Ja pan praktisch hulp verleent aan de spionage-activiteit der in Japan gele gerde Amerikaanse strijdkrachten, dat het verdrag een karakter draagt dat Russische kringen ernstig verontrust en dat de Russische nota's hierover niet terzijde kunnen worden gelegd onder het voorwendsel van inmenging in Ja panse aangelegenheden. de vijf jaar, had plaats in de ambts woning van de laatste gouverneur-gene raal, Lord Listowel, die gisteren uit oor de komen- Accra is vertrokken. Hans Glas zeventig jaar Veel ervaringing in Amerika opgedaan (Van onze correspondent in Bonn) „De motorisering is niet tegen te houden. Wanneer er geen stra ten genoeg zullen zijn, dan zal men over de velden rijden". Dit heeft de onlangs 70 jaar geworden Hans Glas eens verkondigd, de man, die zich in wel zeer korte tijd heeft opgewerkt tot een der voornaam ste Westduitse automobielfabri kanten en die gelijk zijn indus triecollega's Krupp (staal, machi nes), Grundig (radio en t.v.), Eklöh (warenhuizen), Oetker (bakmeel entankschepen), Nordhoff (volkswagens), Ilse Kubaschewsky (films) de West duitse welvaart op gewiekste wijze wist om te zetten in groei van het eigen bedrijf. Hans Glas is de man van de Goggo- fnöbil, de kleine auto. dié in de Bonds republiek als het wagentje van de ar beider efi de kantoorbediende geldt. .Koning Góggo", zoals men Glas noemt, is een Beier met Amerikaanse ervaring. Als elfde kind uit een gezin van achttien zonen en doöthers kwam hij ter wèréld. Zijn vader had een klein fabriekje van landbouwmachines, dat in 1908 te Dingolfing in Nèder- Bëleren Werd gevestigd. De jonge Hans verkocht als 16-jarige al zaaimachlnes aan de DUitèe boeren. Als 18-jarige stuurde zijn vader hem naar Berlijn, als 20-jarige Wérkte hij in Canada (To ronto) bij de wereldfirma Massey-Har- ris. In 1914 kwam hij in de Verenigde Staten, zonder één Certt.. Hij werkte als bakkersknecht, bij Ford en bij een motorfabriek. En kreeg daar twee ideeën: het eerste betrof de fabricage van motorfietsen, het tweede de pro- duktie Van auto's Hans Glas keerde na de eerste we reldoorlog met wat dollars en veel ervaring in de automobielindustrie van die dagen naar Duitsland terug. Het bedrijf van zijn vader was tengevolge van de inflatie in andere handen over gegaan en dat nam de jonge Glas niet. Hjj kocht aandeeltjes op, kreeg de meerderheid van het kapitaal in han den en ploeterde zo hard tot hij ten slotte het oude vaderlijke bedrijf Weer gehêêl in zijn bezit kreeg. Die nacht sliep hij niet Glas en zijn zoon merkten, na de geldzuivering van 1948, dat er wat anders in de lücht hing. Zy zagen lahd- böuwzorgen en dat zou vermindering van de öffigêt Van ZaaimaChlnêS bete kenen. Hans Glas zag méér: op de wegen Vespa's en Lambretta's, de scoo ters uit Italië. In 1901 fabriceerde hij de eerste Westduitse scooter, de Goggo, nöar dé bijnaam, die een dienstmeisje aan zijn kleinzoon placht te geven, in vier Jaar maakte Glas 60.ÖÖ0 scooters. Tóen had hU er genoeg van. HU was pp een avond van eên volksfeest te Mütlchen teruggekeerd. Het regende pypestelen en Glas zag vanuit zijn ge rieflijke, gesloten auto, hoe tientallen jongemannen op hun scooter met hun meisje achterop, naar huis reden. ,,Dat zullen ze niet lang meer doen. Zo gauw ze meer geld hebben, schaffen ze die scooter van mij af en kopen een water dicht voertuig" morde hy, toen hy thuis was gekomen. Die nacht sloep Hans Glas niet. De volgende dag gaf hij zijn zoon en zijn bedrijfsleider opdracht een kleine auto op vier wielen drie was in die dagen mode te ontwerpen! Een auto, die niet meer dan 3.000 mark mocht kosten. Een Goggomohiel „Goggostod" In 1955 smeet Glas als het ware zijn gehele Scooterproduktie aan de kant en kwam met zijn kleine autootjes op Vier wielen en een motortje van 200 later van 700 cc op de markt. Hij verkocht er tot heden toe 200.000 stuks van. Zijn omzet bereikte het be drag van 180 miljoen. Glas heeft 4.500 man in dienst. Zijn produktie omvat een reeks Van types, alle geschikt voor de „kleine man" en alle onder de prijs van 5.000 mark liggend. Deze Hans Glas geldt thans als een van de geluksvogels van het Westduitse „Wirtschaftswunder". Dingolfing noemt men reeds „Goggostad". Er is in dit 10.000 inwoners tellende Beierse stadje geen school of sportveld of Glas heeft er krediet voor gegeven. De Ameri kaanse Beier is met zijn zoon en doch ter alleen-bezitter van zijn miljoenen bedrijf, dat hij als een pure individua list leidt. Hij staat op kwade voet zowel met de Werkgevers- als met de werk nemersorganisaties: hij stoorde zich hamelijk niet aan globale loonsverho gingen, maar gaf indertijd in plaats van de voorgeschreven twee procent, vijf procent. Persoonlijke omgang Hans Glas ls daarenboven een wel geheel on-Duitse ondernemer. In zijn grote bedrijf te Dingolfing gaat het bepaald zeer onformeel, maar zeer patriarchaal toe: met zyn belangrijkste medewerkers onderhoudt hjj een zeer persoonlijke omgang. Het aantal witte- boordwerkerS in zijn bedrijf bedraagt slechts negen procent van de totale be zetting. De zoon uit het gezin van acht tien kinderen is een miljonair van ge- Wicht in de Bondsrepubliek geworden, Royaal aanbod. Aanhoudende vrees voor „infectie" (Van onze correspondent in Bonn) In het romantische Rolandseck, 15 km ten zuiden van Bonn, staat een ouderwets, witgeschilderd groot herenhuis. Altijd houdt een politie3agent er de wacht voor, en altijd staan er een paar Russische auto's geparkeerd, en altijd zijn de vensters stijf gesloten en is de deur dicht. In dit gebouw is de Russi sche ambassadeur in de Bonds republiek gevestigd, een sfinxachtig diplomatencentrum, een geheimzig- nig Sovjet-bureau, dat door som migen sedert de affaire-Lewinof het „Trojaanse paard in Roland seck" wordt genoemd. Goed 250 man sterk is de Russische kolonie in Bonn en Bad Godesberg. Tweehonderd en vijftig mensen, die vol komen afgezonderd leven van het nor male bestaan in deze Westduitse amb tenaren- en diplomatensteden. Zelfs de correspondenten van de Prawda, van het Russische persbureau Tass, van de Izwestia, van Radio-Moskou en van het vakverenigingsorgaan Troed schij nen om zich heen een muur van wan trouwen en voorzichtigheid te hebben getrokken. Op de Bonner persconferen ties komen ze wel eens „los" met hun stereotype vragen, tijdens televisie debatten kan men hun marxxistisch- lenistische dogmatiek bewonderen, in persoonlijke gesprekken zijn ze vrien delijk, behalve als het gesprek een po litiek accent krijgt en zij zich direct verbergen achter de simpele maar ge vaarlijke stellingen van hun politiek maar overigens klitten ze op elkaar. Bang blijkbaar te veel contact met de Kroesjtsjef kwam bijna ontler de tram Premier Kroesjtsjef is vandaag zijn eerste officiële besprekingen in Oosten rijk begonnen. De gehele Oostenrijkse regering en de Sovjet-dedegatie kwa men met deskundigen bijeen in de congreskamer van het Hofburg paleis, voormalige residentie van de Habsbur- gers. Men neemt aan dat voornamelijk over culturele en economische zaken zal worden geseproken. Eerder had Kroesjtsjef door een on verwachte ochtendwandeling het Weense verkeer in de war en de leden van zijn veiligheidsdienst in moeilijkheden ge bracht, toen hij uit zijn hotel een drukke straat inschoot. De mensen beantwoord den zijn glimlachen en sommigen klap ten. Hij ging een moderne ondergrondse voor voetgangers op een der drukste punten binnen waar leden van de Rus sische veiligheidsdienst in burger het met Oostenrijkse politiemannen aan de stok kregen toen zij de Sovjet-premier in een koffiebar wilden volgen. Kroesj tsjef gaf een dreumes een vriendelijk tikje op het hoofd en nodigde een oude man uit naar Moskou te komen. Deze sloeg de uitnodiging echter af met de opmerking dat hij te oud was. De onstuimige Sovjetrusisscïie pre mier kwam op een druk punt by de opera nog bijna onder een tram toen hij plotseling de rails overstak. De bestuur der kon door snel remmen een ongeluk voorkomen. Mevr. Kroesjtsjef, die haar man vergezelde, schudde hier en daar mensen de hand en had moeite haar man bij te blijven. HOCKEY Vijflandentoernooi Spanje heeft de laatste wedstrijd van het vijflanden-hockeytoernooi te Rome, in welke wedstrijd het Italië als tegen stander had en die hedenmorgen werd gespeeld in het Olympisch wielersta- dion, gewonnen met 31 (rust 21). Door deze overwinning zijn de Span jaarden met een geüjk aantal punten geëindigd als de Nederlanders, namelijk 7 uit 4 wedstrijden. De doelcijfers van onze landgenoten zijn echter aanzien lijk beter. De eindstand luidt: 1. Nederland 7 punten uit 4 wedstrijden, doelcijfers: 101; 2 Spanje 7 uit 4, doelcijfers 84; 3. Italië 3 uit 4; 4. Frankrijk 2 uit 4; 5. Zwitserland 1 uit 4. westelijke journalisten te krijgen! Ze houden het bij hun Oostduitse col lega's Zoals het leven van de zeven acht journalisten en hun gezinnen is, zo is het leven van de Russische diplomaten van Rolandseck. Hun kinderen spelen niet met Duitse kinderen. In Rolands eck is een aparte Russische school, waar een Russische onderwijzer mei een vrouwelijke collega zorgen, dat ook deze Sovjetjeugd op de Moskouse wijze wordt groot gebracht en niet ge ïnfecteerd wordt met de moderne Wes terse ideeën! Zij het dat hun moeders die er allen als brave huismoedertjes uitzien voor hun kroost de voorkeur hebben gegeven aan nogal bonte, ty pisch Amerikaanse kledij! Braaf en burgerlijk, netjes en nim mer uit de band springend dat schij nen zo de kenmerken te zijn van de leden van de Russische ambassade te Rolandseck. In nachtclubs ontmoet men deze Sovjetrussische diplomaten en de journalisten, die in de grond van de zaak toch eigenlijk ook ambtenaren zijn, nimmer. Alleen maar schijn Maar dat alles is schijn. De ambas sade-attaché N. E. Lewinof trachtte onlangs de vroegere Sovjetspion Ka- poestinsky weer aan te wervert voor de Russische geheime dienst. De „aan werving" mislukte en Lewinof ging hals-over-kop terug naar Moskou De vroegere diplomaat Sergej Koe- driazwef, van 1955 tot 1957 te Bonn werkzaam, was tijdens de oorlog in Canada een vooraanstaand Russisch agent. De huidige plaatsvervanger van de Russische ambassadeur te Bonn, Timosjenko, is ook al in verband ge bracht met spionagewerk Achter het masker van ietwat geza pige burgerlijkheid, van brave huisva ders en formeel handelende ambtena ren, gaat de realiteit van de Russische agent schuil. Men houdt het er niet voor niets op, dat iedere in het buiten land werkzame Sovjet-burger ergens ook een agent is. De ambassade te Bonn van de Sov- jet-Unle wordt In het byzonder als cen trum van militaire spionage en van de Russische veiligheidsdienst be schouwd. Dat geldt te Rolandseck voor de gehele ambassade: voor de portier, voor de secretarissen en voor de chauf feurs, onder wie zich een eerste luite nant en drie majoors bevinden. Een majoor als chauffeur Het toont aan welk een bijzonder paard van Troje in feite elke Russische ambassade in het buitenland is. die zo informeel pleegt op te treden dat hy het variétéprogramma voor zijn bedrijfsfeesten hoogst persoonlijk zelf pleegt samen te stellen Oudste deelnemer ging voor de eerste keer mee De ouden van dagen hebben gisteren genoten van een heerlijke jubileum- tocht. Het comité, het zesde lustrum vierend, rukte voor de 25e keer met 72 auto's en 300 bejaarden uit. Ter gele genheid van dit lustrum een grote dag tocht. 's Morgens om 9 uur werd ge start in de Voorstraat. Via de Oude Rijn ging het in de richting Utrecht In Zeist was ruimschoots gelegenheid om in de bossen te wandelen of te spelen in de speeltuin. In het Jagershuis werden enkele chauffeurs gehuldigd, die Voor de 25e keer de tocht met de ouden van dagen hadden meegemaakt. Dat waren de heren W. Eggink, G. Schrama, v. d. Heden en S. Jongeneel. De heren C. Eg gink sr. en W. Meyer behoorden ook tot de jubilarissen. Hun auto's waren steeds beschikbaar. Van de bejaarden was er geen enkele meer in leven, die de eerste tocht van 1930 had meegemaakt. Mej. G. de Graaf was de enige aanwezige, die 25 keer was meegeweest. De oudste deelnemer was de heer P. Lamarcq, 88 jaar, maar hij ging voor de eerste keer mee! Om 2 uur werd Zeist verlaten voor een tocht door het Gooi. Baarn, Soe- sterberg, Soestdijk, Hilversum werden doorgereden en bewonderd om hun mooie plekjes. Om circa half vier kwam de stoet aan in Oud-Loosdrecht, waar gestopt werd bij ,De Roef". Van hieruit werden rondvaarten gemaakt over de Loosdrechtse plassen. Na deze rondvaar ten, die 3 kwartier duurden, bleef men gezellig bijeen. In de beste stemming werd Oud-Loosdrecht des avonds verla ten. Via loenen, Uithoorn en Aalsmeer werd naar Voorschoten gereden. Bij het Vernedepark voegden zich de beide muziekkorpsen „Benvenudo" en „St,.- Laurentius" zich bij de stoet, die even later bij „Het Wapen van Voorschoten" ontbonden werd. Hier werd een delega tie van de Voorschotense bakkers gehul digd. Een kwart eeuw lang hadden zij krentenbollen en kadetjes gratis ter be schikking gesteld. De heer D. Brinks sprak een dank woord in versregels over de fijne dag. Hulde werd gebracht aan de zusters, aan mevrouw Kaayk, aan de heer en mevrouw Muller en aan M. v. d. Stoel. Voorzitter v. d. Stoel, zelf een jubilaris, kreeg een fraaie bak met bloemen en een kistje sigaren. Burgemeester L. de Kool kon de ju- bileumtocht niet meemaken in verband met het huwelijk Van zijn zoon. De heer en mevrouw De Kool hadden 's morgens de stoet wel uitgeleide gedaan. VARIA KONINKLIJKE ORDE VOOR SCHAPENSCHEERDER Koningin Elisabeth van Engeland heeft de Nieuwzeelander Godfrey Bowen benoemd in de „Orde of the British Empire". Hij heeft die orde een beetje laat gekregen, omdat hij in 1953 op een negenurige werkdag 456 schapen had geschoren. Inmiddels is Godfrey al weer getroefd door een collega, die het nog beter kon Een man, die dus zo tegen 1967 in de koninklijke prijzen zal vallen. Deze recordjagerij in het schapen scheren heeft inmiddels tot steeds be tere scheertechnieken geleid. Of de aldus verkregen daling in de produktie- kosten voor onze wol ook voor de uit eindelijke consument merkbaar is gewor den, valt mvnder gemakkelijk aan te tonen. (Van onze correspondent in Bonn) Een Berlijner plaatste onlangs in een reeks Westduitse dagbladen en tijd schriften een advertentie, die op het oog gezien de arbeidsmarkt niet eens zo gek leek. Hij vroeg een dienst meisje en bood daarbij een netto maand loon van 300 mark, een 40-urige werk week. een eigen kamer, en als klap op de vuurpijl, „indien een rijbewijs, staat een auto ter beschikking". Zeshonderd jonge vrouwen vlogen er in! Elk van haar kreeg van de fanta sierijke Berlijner een briefje terug, waarin hij zichzelf aandiende als „in genieur Leo Kurz, bedrijfsleider van de Berlijnse Filmmaatschappij, bureau: Berlijn N. 65, Pankstrasse 45". Als kleine formaliteit vroeg hij in zijn briefje van elk der 600 gegadigden de ondertekening van een door hem zelf gefabriceerd formulier tot vrije vesti ging in Berlijn, waarbij een bedrag van tien mark moest worden gevoegd Het regende tien mark-biljetten. Maar vóór „ingenieur Kurz" ze kon in casseren. snapte de politie hem. Het bleek, dat hij een Oostberlijner was, geen ingenieur en dat het opgegeven adres een goedkoop kelderkamertje was. BEURSOYERZICHT Weinig veranderde markt Amsterdam 1 juli Het koersherstel. dat gisteren overdag is ingetreden heeft in de avondhandel geen voortzetting gevonden. De vraag uit Amerika stelde teleur met het gevolg dat de koersen van de Nederlandse in ternationale fondsen een dalende rich ting insloegen. Aan het slot van de avond beliepen de nadelige verschillen twaalf tot zeventien punten. Aan de zwakkere stemming kwam vanmorgen echter prompt een einde aangezien het Europese buitenland weer goede kooplust aan de dag legde. De Duitse beurzen bleken opnieuw zeer vast gestemd te zijn hetgeen een gunstig effect op de koers ontwikkeling in de ochtendhandel uit oefende. Per saldo resteerden zodoende aan het eind van de morgen slechts klei ne nadelige verschillen van in doorsnee vier vijf punten. Vanmiddag is ln het koerspeil verder niet veel verandering gekomen. De han del had een stil verloop. Van invloed hierbij was waarschijnlijk wel het feit, dat de arbitrage met het oog op het na derende weekeinde haar posities van be perkte omvang wenste te houden, te meer omdat de Amerikaanse beurs maandag a.s. wegens de viering van In- dependenceday gesloten zal blijven. De koersfluctuaties onder beurstijd zijn ge ring geweest, maar de tendentie was eer der iéts afbrokkelend. Aandelen Kon. Olie stonden wederom onder druk, iets waartoe de moeilijkhe den op Cuba waarschijnlijk mede hebben bijgedragen. Van de zijde van het pu bliek waren er bescheiden kooporders uit te voeren, doch dit verhinderde niet dat de notering per saldo nog weer an derhalve gulden onder die van gisteren kwam te liggen. Amsterdam Rubber en HVA waren nauwelijks prijshoudend. Deli-maat- schappij bleef echter goed op prijs. De handel in de Scheepvaartafdeling was weer bijzonder oninteressant. In de koersen kwam niet veel verandering. Lo kale Industrie-aandelen ontmoetten overwegens enige lichte vraag. Claims Sikkens die maandag voor het laatst worden verhandeld, werden vijfentwin tig gulden hoger geadviseerd op een prijs van f. 750. De Staatsfondsenmarkt was goed prijshoudend. AMSTERDAMSE WISSELMARKT 120 AMSTERDAM, 1 Juli Lon den 10.58—10.58 4; New York 3.76%— 3.77%; Montreal 3.83 A— 3.84A; Parijs 76.91—76.96; Brussel 7.56%—7.56%; Frankfort 90.384—90.434Stockholm 73.074—73.124; Zllrich 87.294 87.344 Milaan 60.73460.7814; Kopenhagen 54704—54.754 Oslo 52.82—52.87; Wenen 14.524—14.534. Beurs van Amsterdam Vrijdag 1 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 44 1004 1004 Ned '59 44 1004 1004 Ned '59 44 98A 98fè Ned '60 II 44 100 A 1004 GB Ned '53 34 934 934 Grootboek obi 34 783sGB Ned '47 3 4 3) 93 4 93% Ned '51 34 96 4 96 A Ned '53 34) 93A 93A Ned '56 3 4 93 93 Ned '48 34 86% 87 Ned '54 34 87 87 Ned '55 I 34 88A 88A Ned "55 II 34 904 90A Ned '37 3 91 Dollarlng '47 3 92 4 92 4 Investeringscert 3 96ff 97 Ned 62-64 3 97% 97fg Indië '37 A 3 934 93% Grootboek '46 3 89A Ned. WB 6% 109% 109A ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind B. 344GB 34 Nat. Handelsbank 174 1744 Ned Handelmij. 294 295GL Amst Rubber 116%GL 116 GB H.VA 166 1654 Senembab 558 559 A.KU 545 4 547 Berkel's Patent (v.) 322GB 326 GB Calve Delft cert 939 939 Dell Mij en <Ver 188.50 190.40 Kon Pap v Gelder 320GB 322 GB Hoogovens cert 799 789 Mllller en Co NB 444 4 444 4 Ned Kabelfabr 592GB 607GB ex Philips 12204 12094 Philips pref 320GB 3174 Unilever 977% 9714 Wilton Peyenoord 205GL 208 Biliton 2de r 399 398 Dordtse Olle gew 6754 672% Eton Olle if 20 143 143.— idem (60 f 20.— 141.90 144.60 Holl Amer Ujn 139 1394 Java China Paket 1424 142 KBM 107.90 108.50 Kon Ned. Stmv Mij 1834 183 Kon Paket Mi) 134 1344 Stoomvaart Mij Ned 1674 166 Nlevelt Goudr cert 143 142)4 v Ommeren cert 273 4 273% Kon Rott Lloyd 1464 1464 Ned Scheepv Unie 1454 145% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam '47 (3%) 6 93% 934 idem '48 34) 93% R'dam *52-1 (44) 97 ld. ld. *37 I-n (34) 93% Z.-Holland '56 (44) 99H Bank N. G. '58 (54) 104 104 ld N WB '52 (44) 96% -*■ Industr. Obligaties Philips Dollarlng "51 96 954 Premieleningen 101B 101 B A'dam '51 I 24 834 A'dam *56 I 24 79% A'dam '56 n 24 944 944 A'dam '56 III 24 94 95 Eindhoven '54 2 4 78 78% Enschede '54 24 78L Den Haag '52 1 24 86% 86% Idem 11 24 87 R'dam '52 I 24 88 88 88% 96% 97% Utrecht "52 2 4 87 87 B Z.-Hoil 1957 24 91% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robeco 240 24Ó Amst Bank 349% 3514 HBU eert 2224 2244 Rott. Bank 3074 308 Twentsche Bank 283 2844 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 440L 430L BorsumiJ 65 65 K N Ed.met A-AA 90 93 Idem pref wd 1024 103 ElectrolasmM 335 333 Kon Ned Grofsm 171 171 Holl Constructie 533 Ing our v Bouwnijv 320 tnternatlo 1524 154 Int Kunststof f Ind 60L 604 Leidse Wolspinnerij 462 4 460 Rott Droogdok Mij 6294 627 Sikkens Groep 810 Ver Touwfabrleken 370 370 Walvisvaart 116L 115 Wernlnk's Betonm 150 151 Van Wtlk en Heringa 110B 1104 daalberg 118B 120 Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) 6 6 Amerik fondsen Canadian Pacific R 24% 24A Intern NickeJ 110 1104 ex. Anaconda 50 4 504 Bethienero Steel 45 454 Cities Service 41 41% Genera) Motors 43% 434 Kennecott 78 4 77{iex. Republic Steel 63% 62% Shell OU 70 68% ex. Union Pacific 27 On. Statee 8teel 79% 79%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5