ROXY ANDRE DARRIGADE BOEKTE IN ST. MALO EERSTE SPRINTZEGE DE TOUR IN CIJFERS Klaas Buclily niet ontevreden zuiver en koeler roken dank zij ragdun en ventilerend e/fin papier. Gaat U met vakantie: Neem een slof ROXY mee in speciale luchtdichte reisverpakking. Opgericnt i maart I8öl Vrijdag l juli 1960 Vierde blad no. 30087 Een vierde plaats voor Jo de Roo (Van een speciale verslaggever) Het is weer allemaal Frankrijk nationaal wat de klok slaat. Na de overwinning van Roger Riviere in de Brusselse tijdrit volgden ritoverwinningen van de spitse René Privat en van de magere blon de, hoekige Jean Graczyk. Het was toen inderdaad wel zo langzamerhand de beurt aan André Dar- rigade, de felle maar sympathieke wereldkampioen uit Dax. En toen radio Tour donderdagmiddag bekend maakte, dat ook Darrigade zich bij de vluchtelingen had gevoegd, wist de volgerskara vaan het al: Wanneer het op een sprint zou Klaas Buchly is minder grijs en minder eminent. Maar ook de in de Tour als onafhankelijk ploegleider debuterende Hagenaar heeft op deze zonnige donderdag tijdens de op en neer golvende rit door de slagvelden van Normandië toch ook doen denken aan de glorieuze generaal Patton, die zestien jaar geleden in dezelfde tijd van het jaar en in hetzelfde gebied rond Avranches zijn mannen tot de beslissende doorbraak aanzette. Buchly heeft zijn troep als een veldheer aange voerd en al werd het geen etappezege, al verloor Wim van Est iets van zijn voorsprong als tweede van het algemeen klassement, het werd toch weer een goede dag voor Nederland. Want men zal bij de beoordeling van de Nederlandse prestaties individueel zowel als equipe altijd rekening moeten houden met het feit. dat acht man minder kunnen doen dan veertien. aankomen, zou niemand de explosie van Darrigade kunnen weerstaan. Het kwam op het roodlemen baantje van St.-Malo op de sprint aan en de explosie van de man in de regenboogtrui was inderdaad onweerstaanbaar. Darrigade won, Anglade behield de gele trui, Graczyk de groene en de gehele Franse nationale equipe de gele pet ten als leiders van het ploegenklassement. Het is botertje tot de boom in het bataljon van de grijze eminentie Marcel Bidot. RONDEv FRANKRIJK Etgppes7en8 Buchly zelf schuift alle eer van zich af. „Je moet niet denken, dat je als ploegleider de volgorde van de klasse menten kan bepalen. Als je geen ren ners hebt en als de stemming er niet is, bereik je niets. Zonder goede renners doen mannen als Bidot en Binda ook niets. Het is er nog niet helemaal uit gekomen, want Geldermans en Niesten bijvoorbeeld moeten nog laten zien dat zij niet voor niets in de Tour zijn geko zen. Maar ik ben ervan overtuigd, dat ook die knapen nog goed gaan fietsen. En over het geheel genomen ben ik bij zonder tevreden totnutoe. Eén ding staat voor mij nu al vast: ik ben met heel wat ploegen naar buitenlandse koersen geweest, maar ik heb nog nooit zo'n fijn stel jongens bij elkaar gehad als dit keer. Zij zijn allemaal even fel en de stemming kon niet beter zijn." Lof Klaas Buchly overdreef niet. Kritisch, bijzonder kritisch zelfs en met beslist geen hooggespannen verwachtingen heeft de nationale en de buitenlandse wielerwereld het Nederlandse team en zijn directeur technique ontvangen. Kri tisch zijn de verrichtingen en de verhou dingen de eerste dagen beoordeeld. Parijs ligt nog vele tourdagen en -kilometers van öt.-Malo verwijderd en de zaken kunnen snel een keer nemen, maar bij het opmaken van de eerste tussentijdse balans moet de conclusie luiden, dat Ne derland in ae Tour van 1960 goed ver tegenwoordigd is. Er wordt elke dag goed en attent gereden, de oranjeman nen zitten vaak in de slag en daardoor in de prijzen. De tweede plaats van Wim van Est, de tiende van Martin van der Borgh en de prestatie van Nederland in de ploegenklassementen, spreken duide lijke taal. Tot hen, die de Nederlandse voorbereidingen voor de Tour de Prance op bijzonder kritische wijze nebben ge volgd, behoorden in de allereerste plaats de directeur van de Ronde, Jacques God- det en zijn secretaris-generaal Jean Garnault. Het was daarom niet minder dan een triomf voor Buchly toen deze heren hem kwamen complimenteren met het rijden van de Nederlanders en met de homogeniteit van oranje als equipe Excuus André Darrigade boekte dus op het knusse sintelbaantje van St.-Malo zijn eerste etappe-overwinning voor Jean Graczyk, de Belg Planckaert en de Ne- Wereldkampioen André Darrigade had niet veel moeite om in St.- Malo een etappezege op zijn naam te schrijven. derlander Jo de Roo. „Ik durf niet vol uit te sprinten op sintels," was het ex cuus, dat De Roo na afloop voor zijn derde nederlaag in successie tegen de wereldkampioen aanvoerde. De jonge Zeeuw had immers ook de voorgaande twee dagen op de boulevard van Verdun in Dieppe en op de wielerbaan van Caen geen antwoord gehad op het felle eindschot van de geroutineer de spurter André Darrigade. toen het om de eer van het grote peloton ging. De Roo was in vijfde positie achter Planckaert. Graczyk en Beuffeuil aan het wiel van Darrigade naar binnen ge reden. Toen Darrigade voor de grote tri bune binnendoor schoot, ging De Roo mee. De Nederlander werd echter in de voorlaatste bocht de pas afgesneden door Beuffeuil, die hem tegen de betonnen rand rond het voetbalveld drukte. Het werd de Franse regionaal noodlottig, want de Zeeuw weerde hem af, waarbij Beuffeuil ten val kwam. Maar inmiddels was Darrigade onbereikbaar geworden en had De Roo zoveel terrein verloren, dat hij ternauwernood nog aan het wiel van Planckaert kon komen, die op zijn beurt Graczyk voorbij had moeten laten gaan. De regionaal Le Menn. die alle ontsnappingen van deze vijfde etappe had ingeluid, kwam dank zij de val van Beuffeuil op de vijfde plaats. Deze zes renners waren tien kilometer voor Saint-Malo ontsnapt uit de groep van 38 man, die na zeventig kilometer als een sneeuwbal was gegroeid De Ita liaan Defilippis won 29 seconden na Darrigade de spurt van deze groep, waarin zich de Nederlanders Martin van den Borgh. Jaap Kersten en Piet van Est bevonden. De hoofdmacht met de drager van de gele trui, Henri Anglade, met Wim van Est, Coen Niesten, Ab Geldermans en Piet Damen en alle fa vorieten kwam met een achterstand van drie minuten en vijfendertig seconden binnen. Felle strijd Evenals in de rit van Dieppe naar Caen werd ook vandaag van het begin af fel gestreden. Al spoedig werd het duidelijk, dat de Nederlanders dezelfde tactiek bezigden als een dag tevoren. WIELRENNEN Ronde van Oostenrijk De Nederlandse renner René Lotz uit Stein is erin geslaagd na de zesde etappe van de Ronde van Oostenrijk voor ama teurs de leiding in het algemeen klas sement te veroveren. René Lotz ein digde in het etappeklassement op de zesde plaats en staat nu 1 min 8 sec. voor op de Oostenrijker Inthaler en 2 min 48 sec op diens landgenoot Damm, De etappeoverwinning van Woergl naar Ried over een afstand van 191 km ging naar de Zwitser Jaisli in 4 uur 44 min 22 sec. De uitslag van de zesde etappe luidt: 1. Jaisli (Zwits.) 4 44.22 2. Ruiner (Oostenrijk) 4.44.31; 3. Lengele (België) 4.44 46; 4 Limbach (Did) 4.45.14; 5. Sa- letinger (Oostenrijk) 4.45.15; 6. Lotz (Ned.) zt.; 7. Canton (Italië) 4.45.29. Jan Hugens (Ned.) eindigde als 11e in 4 47.28, Van der Klundert (Ned.) als 18e in 4.48.37 en Mik Snijder als 24e in 4.4853. Het algemeen klassement na de zesde etappe ziet er als volgt uit: 1. Lotz (Ned) 28.11.16; 2. Inthaler (Oos tenrijk) 28.12.24; 3. Damm (Oostenr.) 28.14.04 4. Mueller (Oostenr. 28.14.38; 5. Mascha (Oostenr.) 28.14.55; 6. Kunde (Did) 28.17.51. Jan Hugens bezet de zevende plaats met 28.20.46, Mik Snijder is elfde met 28.30.56 en Van der Klundert 31e met 29.24.56. KORFBAL Christelijke Korfbalbond De traditionele VOPS-wedstrijden tussen vier oude CGB-vereni gingen wordt morgen te Schiedam gehouden. De naam van het toernooi wordt ge vormd door de eerste letters van de deelnemende clubs: VEO (Voorburg), ODI (Schiedam), Pernix, en Snel (Dordrecht). De VOPS-wimpel, die nooit definitief in het bezit komt, is thans in Leiden en Pernix zal dus trachten deze wimpel te behouden. Daar zijn alle kansen op, hoewel vooral VEO een groot concurrent kan zijn. Er wordt een halve competitie gespeeld met wedstrijden van een half uur. Om 3 uur begint de eerste wedstrijd. „NOORD" CONTRA „ZUID" De jaarlijkse ontmoeting tussen de vertegenwoordigende twaalftallen van de CKB-districten Zuid-Holland Noord en Zuid-Holland Zuid wordt woensdag a.s. te Barendrecht gespeeld. Door het niet beschikbaar zijn van enkele spelers komt „Noord" zeker niet in de sterkste opstelling uit en „Zuid" heeft duidelijk de beste kansen. Van Pernix komen ln het „Noord"- twaalftal uit mej. C. van Buuren en T. Tieleman, die beiden in het middenvak zijn opgesteld. Met vier spelers/sters is het Haagse VES het sterkst vertegenwoordigd. Advertentie Martin van den Borgh gaf het goede voorbeeld bij de vlucht van de regionaal Ruby nog in de buitenwijken van Dieppe. Het peloton onder de persoon lijke leiding van Anglade en Baldini haalde hem terug. De wapenstilstand duurde slechts kort. Eerst sprong Ker sten met Bihouee en Cazala mee en toen dit avontuur op niets was' uitgelopen was het de beurt aan Piet van Est, die met een zestal anderen de eerste vlucht van Le Menn tevergeefs probeerde af te ronden. In Bayeux ontplooide Jo de Roo grote activiteit bij een weer tot mislukking gedoemde ontsnappingspoging van Le Menn. Er ontstond een kopgroep van achttien man die gedurende dertig kilo meter hardnekkig een moeizaam ver overde voorsprong van dertig seconden tegen de samenspannende krachten in de hoofdmacht verdedigde en toen moest capituleren. Het was daarna weer de beurt aan Van den Borgh, die in gezel schap van onder meer Piet van Est. de Luxemburger Aldo Bolzan, de Belgen Planckaert en Van Aerde en de Franse nationaal Everaert na 65 km in St.-Lo een opnieuw door Le Menn aan het rol len gebrachte vlucht ondersteunde. Nu maakten Rivière en de Duitser Junker- mann, die zich nog maar zelden had la ten zien. een einde aan het avontuur. Sneeuwbal Het was tenslotte weer Le Menn, die de sneeuwbal aan het rollen bracht. De Franse regionaal, wiens moedig volhou den uiteindelijk werd beloond met het niet te versmaden sommetje van ruim f1300 voor de strijdlustigste renner, leg de met Jfean Milesi de basis voor de be slissende ontsnapping. Dat gebeurde na ongeveer 75 km in de prachtige bossen van het departement Manche. En dit maal waren de Nederlanders niet pre sent. ook niet toen Bolzan. Colette. Hoo- Gisteren was Jo de Roo de beste Nederlander. Een glaasje wijn bad hij dan ook wel verdiend. relbeke, Gauthier, Defilippis. Cazala. Ruby, Adriaensens en Reynolds, die het maar niet had kunnen verkroppen, dat hij in de etappe naar Caen de aanslui ting had gemist waagde geheel in zijn eentje de sprong naar de koplopers, die hij na 80 kilometer bereikte. Zijn solo was het sein voor een algemene uit tocht uit het peloton. Jaap Kersten vol bracht de overtocht samen met Darri gade, Rohrbach. Manzaneque. Pipelin, Lach en Hoevenaers, terwijl Jo de Roo met Margil, Bleneau, Gouguet, Rostol- lan, Picot en Sabbadin op stap ging. De invasie in de kopgroep hield niet op Nog voor de ravitaillering na 120 km in Avraches, was de kopgroep aangegroeid tot een lijvig peloton van 36 man, bij wie ook Piet van Est. Op 1 min. 20 sec. volgden Groussard en Gainche, ruim een minuut achter dit tweetal verspreid nog enkele renners en tenslotte kwam het peloton met een achterstand van 3 min. 15 sec. In het geweer Nu kwamen de ploegleiders in het ge- weer. Marcel Bidot haalde Colette en Delberghe uit de voorste gelederen terug om de tegenactie van het peloton te on dersteunen. Paul le Drogo mobiliseerde zijn vier Bretonnen Picot, Bleneau, Le Buhotel en Pipelin, maar dat had een heel andere bedoeling. Zij kregen op- dracht de opmars van Groussard en Gainche te gaan ondersteunen en zij deden dit met succes. Intussen hadden de Fransen in het peloton het op een akkoordje gegooid met de Duitsers en onder leiding van deze alliantie werd een felle jacht in gezet. De voorsprong van de koplopers slonk tot 1 min. 25 sec. na 163 km, maar het naderen van de Cóte Emeraude. de prachtige Kanaalkust bij St.-Malo gaf de vluchtelingen nieuwe inspiratie en heel langzaam werd het verschil weer groter. Bij het bord, dat de laatste tien kilo meter aangeeft, werd door Le Menn, Planckaert, Graczyk en Darrigade de slotfase ingeluid. De Nederlanders zon den Jo de Roo mee, die volgens hen de beste kansen zou hebben bij een eind spurt. Martin van den Borgh maakte het gat, waardoor De Roo naar de groep Darrigade kon springen, met Beuffeuil aan zijn wiel. En zo arriveerde het zes tal in het sportpark van St.-Malo, waar Darrigade en Graczyk de heerschappij van de Franse nationalen in deze Tour weer eens duidelijk onderstreepten. Wie nu ROXY rookt, geniet meer dan een ander. Het elfin papier is zo ragdun, dat U louter tabak proeft, zuiver cn geurig. Bovendien rookt U koeler, want 't elfin papier ventileert door onzichtbare openingetjes. Kies nu ROXY en geniet onbezorgd van de beste tabakken uit Amerika. TENNIS Exhibitie op de Mets Het programma van de traditionele „Wimbledon-dag" die zondag as. op de Mets-banen in Scheveningen wordt ge houden is als volgt vastgesteld: Enkelspel: Ayala (Chili)Gimeno (Sp.), Fraser (Austr.)—Mackay (VS); dubbel spel: Mackay/GimenoFraser/Ayala. De landenwedstrijd tussen de nationa le ploegen van Nederland en België zal zaterdag 3 en zondag 4 september a.s. in het tennispark „Roomburg" te Leiden worden gehouden. NederlandBelgië te Leiden De traditionele drielanden-wedstrijd voor dames tussen de teams van Neder land, Frankrijk en Zwitserland zal dit jaar van 15 t.m. 18 september a.s. wor den gespeeld in het gemeentelijk sport park te Hilversum. De uitslag van de vijfde etappe, Diep peSt.-Malo (189 km.) was: 1. Darrigade (Fr.) 4 uur 21 min. 31 sec. (met bonificatie 4.20.31); 2. Graczyk (Fr.) 4.21.31 (met bonificatie 4.21.01); 3. Planckaert (België) 4.21.31; 4. De Roo (Ned.); 5. Le Menn (Centraal-Midden- Frankrijk); 6. Beuffeuil (Centr.-Midden Frankrijk), allen in dezelfde tijd als Planckaert; 7. Defilippis (It.) 4.22.00; 8. Ruby (Centr. Zuid-Fr.)9. Gainche (Fr. West); 10. Le Buhotel (Fr. West»; 11. Van Aerde (België); 12. Groussard (Fr. West); 13. Sabadin (It.); 14. Picot (Fr. West); 15. Hoorelbeke (Parijs-Noord); 20. Kersten (Ned.)22. Van den Borgh (Ned.); 26. Piet van Est (Ned.) allen in dezelfde tijd als Defilippis: 4.22.00; 40. Wim van E-t (Ned.) 4.25.06; 42 Anglade (Fr.); 50. Niesten (Ned.); 53. Gelder- mans (Ned.) 67. Damen (Ned.) allen in dezelfde tijd als Van Est: 4.25.06. Het algemeen klassement luidt na de vijfde etappe: 1. Anglade (Frankrijk) 23.25.22; 2. Wim van Est (Ned.) 23.26.12 op 50 sec.; 3. Graczyk (Frankrijk) 23.26.16 op 54 sec. 4 Groussard (Frankrijk West) 23.28.09 op 2 min. 47 sec.; 5. Simpson (Gr. Br.) 23 28.56 op 3 min. 34 sec.; 6. Baldini (It.) 23.29.11 op 3 min. 49 sec.; 7. Adriaenssens (België) 23.29.58 op 4 min. 36 sec.; 8. Planckaert (België) 23.30.00 op 4 min. 38 sec.; 9. Pauwels (België) 23.30.55 op 5 min. 33 sec.; 10. Van den Borgh (Ned.) ^23.30.56 op 5 min, 34 sec.; 11. Nenclnl (It.) 23.31.40 op 6 min. 18 sec.; 12. Dar rigade (Fr.) 23.31.53 op 6 min. 31 sec.; 13. Bolzan (Zw.-Lux.) 23.32.54 op 7 min. 32 sec.; 14. Beuffeuil (Centr. Zuid-Fr.) 23.33.06 op 7 min. 44 sec 15 Milesi (Oost-Zuid-Oost) 23.33.07 op 7 min. 45 sec.; 16 .Rohrbach (Centr. Zuid-Fr.) 23.33.08 op 7 min. 46 sec.; 17. Riviere (Fr.) 23.33.12 op 7 min. 50 sec.; 18. Le Buhotel (Fr. West) 23.33.27 op 8 min. 05 sec.; 19. Gouget (Parijs Noord) 23. 33.42 op 8 min. 20 sec.; 20. Massignan (Italië) 23.33.58 op 8 min. 36 sec.; 27. Piet van Est (Ned.) 23.35.36; 38. Piet Damen (Ned.) 23.37.26; 41. Ab Gelder' mans (Ned.) 23.37.32; 74. Jo de Roo (Ned.) 23.43.17; 81. ex aequo: Kersten (Ned.) en Tueller (Dld.i 23.45.47; 84. Coen Niesten (Ned.) 23.45.50. Het ploegenklassement van de vijfde etappe luidt: 1. Frankrijk 13.03.32; 2. Centraal-Zuid 13.05.02; 3 ex aequo: Nederland en Bel gië beide 13.05.31; 5. ex aequo: Italië, Spanje, Parijs-Noord, Frankrijk-West en Oost-Zuid-Oost alle 13.06.00; 10. Groot Brittannië 13.09.06; 11. Zwitserland-Lux. 13.12.12; 12. ex aequo: Duitsland en de Internationale ploeg, beide 13.15.18. Het algemeen ploegenklassement na de vijfde etappe: 1. Frankrijk 70.05.37; 2. België 70.15.13; 3. Italië 70.21.374. Nederland 70.23.56; 5. Frankrijk-West 70.29.50; 6. Parijs-Nrd. 7038.41; 7. Oost-Zuid-Oost 7038.55; 8. Bouwmeester (NAC) naar Feijenoord (Speciale berichtgeving) NAC's linksbuiten Bouwmeester, die indertijd al in het Nederlands elftal heeft gedebuteerd, gaat naar Feijenoord. Gisteravond is het contract getekend. Feijenoord heeft drie spelers op de transferlijst geplaatst: V. d. Hoek, Bak en Meerman. MET MELK MEER MANS Donderdagavond. 7 juli wordt er op het JAC-terrein aan de Buurtweg te Wassenaar een zeer bijzondere voetbalwedstrijd ge speeld. De toeschouwers behoe ven geen entree te betalen, zelfs geen vermakelijkheidsbelasting, terwijl het toch erg vermakelijk kan ivorden. Want elf zonen van de directeur van de Melkinrich ting Menken N.V. hebben de taak op zich genomen een voet balelftal, dat gevormd is uit het personeel van het bedrijf, in het groene gras te laten bijten. De opstelling van dit zeldzame fa milieteam is nogal gemakkelijk te geven. Huub staat in het doel. De achterhoede wordt gevormd ioor Ton en Guus. In de mid denlinie spelen Alex, Kees en Loek, terwijl Leen, Hans, Aad, Fred en Peter zich plechtig be loofd hebben als voorhoedespe lers voor de doelpunten zorg te dragen. Vanzelfsprekend dragen il die elf spelers slechts één achternaam: Menken Centraal-Zuid 70.39.06; 9. Groot Brittan nië 70.40.56; 10. Zwits.-Lux. 70.43.18; 11. Spanje 70.44.12; 12. Duitsland 70.49.13; 13. Intern, ploeg 703832. Puntenklassement na de vijfde etappe: 1. Graczyk (Fr.) 22 punten, 2. t.m. 7. Nencini (It.), Riviere (Fr.). Defilippis (It.), Schepens (Belg.), Privat (Fr.) en Darrigade (Fr.) allen 10 pnt. Le Menn van de Franse regionale ploeg Centraal-Zuid werd uitgeroepen tot de meest strijdlustige renner van de vijfde etappe. De premie voor de onfor- tuinlijkste renner in deze etappe ging naar de Duitser Altig.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13