MAISON SPIER U. F. M. Dellaert nam afscheid van Schiphol Vakantie- aanbieding Ridder in Orde van Ned. Leeuw Alleen bij Tallozen kwamen de heer v. d. Pol in het Kurhaus de hand drukken Nederlandse auto - slaaptrein - de eerste - naar Avignon VOLKSWAGEN IN BEGIN 1961 „IN HANDEN VAN HET VOLK" T,,°roEDm«s^kb"r Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 1 Juli 1960 Derde blad No. 30087 In de met vlaggen van alle naties versierde hangar 4 op Schiphol heeft de heer U. F. M. Dellaert, tot giste ren directeur van onze nationale luchthaven, gistermiddag - wegens het hereiken van de pensioengerech tigde leeftijd - afscheid genomen van zijn werkkring. In de grote hal waren zeer velen samengekomen uit luchtvaartkrin gen en uit het bedrijfsleven om een aantal redevoeringen aan te horen, waaruit duidelijk naar voren kwam welk een unieke plaats de heer Del laert gedurende meer dan 40 jaar in onze luchtvaart heeft ingenomen. Minister H. A. Korthals, die de rij van sprekers sloot, deelde de afscheid ne mende directeur mee, dat het Hare Ma jesteit de Koningin had behaagd hem te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Tevoren had de minister gememo reerd, dat de naam van de heer Dellaert onverbrekelijk met Schiphol verbonden is, vooral door de manier waarop deze luchthaven na de oorlog weer werd op gebouwd. Feitelijk, zo zei de heer Kort hals, dient de luchthavenontwikkeling de vliegtuigontwikkeling vóór te blijven, wil een luchthaven tijdig gereed zijn om de nieuwe vliegtuigen te kunnen ontvan gen. Tevens dient het oog gericht te zyn op een ontwikkeling voor een toekomst, die men in vele gevallen nog niet kent. Vele sprekers Voor de minister sprak waren reeds vele sprekers aan het woord geweest. Prof. dr. F. L. Muiswinkel, president commissaris van de N.V. Luchthaven Schiphol, noemde de heer Dellaert wereldrecordhouder lange afstand in het beheren van luchthavens. Nimmer had hij iemand ontmoet, die met zoveel en thousiasme en profetische visie een be drijf leidde. „Het moet voor U", zo zei spreker tot de heer Dellaert, wel een voldoening zijn te weten, dat de verwe zenlijking van de uitbreidingsplannen voor Schiphol op het punt staat te be ginnen. Burgemeester mr. G. van Hall van Amsterdam huldigde de heer Dellaert als ambtenaar in dienst van de gemeen te Amsterdam, die niet alleen een vlieg veld heeft geschapen, maar ook een groot industrieel-economisch centrum, waar ongeveer 13.000 mensen werken. Hij bood de heer Dellaert de medaille van de stad Amsterdam met inscriptie aan. Mr. G. C. van der Willigen, burge meester, van Haarlemmermeer, op welks grondgebied Schiphol gelegen is, ver tolkte de dank van zijn gemeente voor alles wat is bereikt. Ook hij bood de zil veren erepenning van zijn gemeente aan. Een auto De heer I. A. Aler, president-directeur van de KLM, sprak namens een groot aantal Nederlandse bedrijven, die met Schiphol verweven zijn en bood hem na- Anti-fascistische relletjes in Genua en Turijn Bij gevechten tussen de politie en be togers, die gisteren in Genua protesteer den tegen het plan van de Italiaanse neo-fascistische partij om zaterdag haar nationale congres in de stad te houden, werden 36 politiemannen en 56 betogers gewond geraakt. Aan de betoging werd door een 10.000 mensen deelgenomen. Het door de communisten beheerste al gemene vakverbond heeft een commu niqué uitgegeven, waarin gezegd wordt dat 65 betogers letsel hebben opgelopen. Zes zouden naar het ziekenhuis zijn ge bracht. Het vakverbond heeft een sta king van 24 uur voor zaterdag uitgeroe pen. Ook in Turijn is gisteravond een anti fascistische betoging gehouden. De po litie maakte hier gebruik van traangas- bommen om de betogers te verspreiden. De menigte gooide met stenen naar de politiemannen. VRIJGESPROKENE KRIJGT SCHADEVERGOEDING De raadkamer van het Amsterdamse gerechtshof heeft gisteren de door Joop Scheide uit Amsterdam ingediende eis tot schadevergoeding toegewezen. Zoals bekend werd deze vorige maand vrijge sproken van de hem ten laste gelegde moord op zyn vrouw bijgenaamd „Ma gere Josje". Volgens de raadsman van S., mr. H. Th. G. Keune, gaat het om een vergoeding van de geleden reeële schade, veroorzaakt door het voorarrest van ongeveer 12 maanden. Hij wenste zich over het toegewezen bedrag niet uit te laten. Geen goede vangst Onbekenden, die kennelijk een vracht auto tot hun besohikking moeten heb ben gehad, hebben gistermiddag van een terrein aan de Ommoordseweg in Rotterdam vier vaten met inhoud, samen 400 kg., ontvreemd. Als ze den ken een goede vangst te hebben gedaan, dan komen de daders waarschijnlijk be drogen uit, want de inhoud dinitro- chloorbenzol - is levensgevaarlijk. Niet alleen bij gebruik, door mens of dier, maar ook reeds bij inademing. Aanra king ermee geeft bovendien brandwon den. De politie in Rotterdam heeft reeds de hulp van de radio ingeschakeld om te wijzen op het gevaar van het ont vreemde spul. Minister Korthals speldt de heer U. F. M. Dellaert de versierselen op behorende bij de hem bij zijn af scheid als directeur van de N.V. Luchthaven Schiphol door H.M. de Koningin verleende onderscheiding van Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. mens deze bedrijven als geschenk een auto aan. De voorzitter van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, de heer C. Kolff, noemde de heer Dellaert een gewelde naar, die tot tweemaal toe een nationale luchthaven tot stand heeft gebracht. Hij zeide tevens, dat de heer Dellaert veel heeft over gehad voor de kleine lucht vaart en overhandigde hem als dank hiervoor de hoogste onderscheiding, die de KNVVL kent, de gouden draagme- daille. Vervolgens spraken nog ir. M. P, Blaauw namens de directeur van de Dienst Publieke Werken van Amster dam, de heer A. V. W. Edelman, hoofd van de inspectie Amsterdam van de Dienst Invoerrechten en Accijnzen, mej. H. A. L. Neefs, die namens de gezamen lijke winkelconcessionarissen van Schip hol een antieke kaart van Zeeland (Del- laerts geboorteland) en een antiek boek over die provincie aanbood, de heer Van Ommeren, die namens een groep oud gedienden een boek aanbood, mr. H. H. Sillevis Smitt, voorzitter van het depar tement Amsterdam van de Mij. voor Nijverheid en Handel, die de legpenning van de Mij. overhandigde, de heer H. Ch. van Ede van de Pais, oud-directeur- generaal van de Rijks Luchtvaartdienst en de heer Nieuwenhuis, oud-directeur van de KNILM. Tenslotte heeft de heer Dellaert op uitvoerige wyze de verschillende spre kers bedankt en zyn vertrouwen uitge sproken in de toekomst van de Lucht haven Schiphol. HAMMARS KJÖLD OVER ONDERZOEK N.-GUINEA De secretaris-generaal der V.N., Ham- marskjöld, heeft gisteren gezegd dat „slechts een duidelijke noodzaak of der gelijke dwingende omstandigheden" hem ertoe zouden brengen een ambte naar van de V.N. naar Ned. Nieuw-Gui- nea te zenden om ter plaatse een on derzoek in te stellen naar de toestand al daar. Hij zei dit op zijn persconferentie in antwoord op vragen naar aanleiding van de brief die de Nederlandse waarnemend permanente vertegenwoordiger bij de V.N., de heer J. Polderman, aan Ham- marskjöld had overhandigd. Hammarskjöld zei nog met de Indo nesische en Nederlandse delegaties te willen spreken en spoedig contact met hen te zullen opnemen. „Wat de mededeling van Nederlandse zyde betreft, dat „wij welkom zyn om ons op de hoogte te stellen van de si tuatie in Ned. Nieuw-Guinea, meen ik, dat deze verklaring de voorstelling van zaken die de Nederlanders gaven, ver sterkt. Het is een soort open-deur-poli tiek die zeker meer gewicht aan hun woorden geeft". „Aan de andere kant geloof ik per soonlijk dat het - tenzij zich nieuwe on voorziene ontwikkelingen voordoen - niet nodig is een ambtenaar van het se cretariaat der V.N. te zenden. Het zou een heel nieuwe onderneming zyn, een soort van waarnemingsactie van de se cretaris-generaal, op uitnodiging van eten regering. Dit doet beginselkwesties ryzen. Slechts in geval van een duide lijke noodzaak of dergelijke dwingende omstandigheden zou ik menen van deze mogelijkheid gebruik te moeten maken". (Advertentie) Wjj starten met EXTRA LAGE vakantieprjjzen. HEREN-AFD. SPORTCOLBERTS 29.75 ook in „lichtgewicht" en hoger BIJPASSENDE PANTALONS ook in Terlenka 18.50 en hoger HERENKOSTUUMS 79.— Speciale vakantieprys en hoger DAMES-AFD. Geweldige keus in JAPONNEN 17.50 maar 36 t.m. 54) en hoger KORTE JASJES 26.95 Alle kleuren en hoger KOOPT U MET PLEZIER. HAARLEMMERSTRAAT 109 TEL. 24016 - LEIDEN. Zichtzending op aanvraag. Nadat in het Kurhaus-Paviljoen te Scheveningen gistermiddag een door de Raad van Beheer van de „Stichting Algemeen Nederlandsch Persbureau A.N.P." belegde herdenkingsbijeenkomst was gehouden ter gelegenheid van het feit, dat het vandaag 25 jaar geleden is, dat het Bureau van de Stichting in werking trad, tevens ter viering van het jubileum van de president-directeur van dat bureau, de heer H. H. J. van de Pol. die tegelijkertijd afscheid nam, is aansluitend in de grote feestzaal een receptie gehouden. De voorzitter van de Raad van Be heer van het A.N.P.de heer C. M. Dosker uit Roermond, directeur van de „Maas- en Roerbode", de scheidende president-directeur van het A.NP. en zyn echtgenote, alsmede de vandaag in functie tredende nieuwe president-di recteur van het persbureau, mr. J. Jol les, hebben daar van zeer velen geluk wensen in ontvangst mogen nemen. Niet alleen degenen die de herden kingsbijeenkomst hadden bijgewoond kwamen hun felicitaties aanbieden, af scheid nemen van de heer en mevrouw Van de Pol en kennis maken met de heer Jolles, maar bovendien enige hon derden anderen. Daarby waren leden van de hofhou ding, o.a. de opperceremoniemeester van H.M. de Koningin, vice-admiraal tb.d.) N. A. Rost van Tonningen en zyn echt genote, en van de secretarie; verschei dene leden van het corps diplomatique, ojn. de ambassadeurs van België, Lux emburg, Polen, Pakistan, de Duitse Bondsrepubliek, de V.A.R., Oostenrijk, Canada, Spanje, Finland, Frankrijk, Hongarije, India, de zaakgelastigde van de Republiek Indonesië, de ambassa deurs van Iran, Ierland, Israël, Italië, Noorwegen, Peru, Portugal, Zweden, de Sovjet-Unie, Argentinië, verscheidene ambassaderaden en secretarissen van Ook de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay was naar het Kurhaus gekomen om de heer H. H. van de Pol de hand te drukken, die op het zilveren feest van het A.N.P. afscheid nam als directeur. deze en andere ambassades; de minis ter-president, prof. dr. J. E. de Quay en zyn echtgenote; de gevolmachtigde minister van de Ned. Antillen, de heer W. F. M. Lampe, en de gevolmachtigde minister van Suriname, mr. R. H. Pos; de staatssecretarissen Scholten en Bot; mr. C. L. W. Fock, secretaris-generaal van het ministerie van Algemene Za ken; de burgemeester van 's-Graven- hage, mr. H. A. M. T. Kolfschoten; de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, en de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. L. G. Kortenhorst; verscheidene leden van het Parlement, autoriteiten verbon den aan ministeries, organisaties en in stellingen van het gehele maatschappe lijke leven, handel, industrie en nijver heid. De heer Van de Pol ontving van ver scheidene zijden geschenken. Kritiek op Gaitskell storm in glas water (Van onze Londense correspondent) Partijleider Gaitskell heeft in een bij eenkomst van Labours Lagerhuisfractie een overweldigende overwinning behaald doordat de socialistische parlementsle den met 179 met 7 stemmen hun volle dig vertrouwen in hem uitspraken. Uit deze cijfers zou men kunnen af leiden, dat het tumult in de partij over Gaitskells leiderschap niet veel meer dan een storm in een glas water is. Dat zeker het geval wat betreft de Labour - fractie in het Lagerhuis, waar een handvol linkervleugelaars, verenigd in de „victory for socialism" (overwinning voor het onvervalste socialisme, zoals bedoeld is> de openlijke strijd tegen Gaitskell hebben aangebonden uit vrees dat hij zal meegaan of in zijn hart reeds is meegegaan met een groepje intellec tuelen, die in de toekomst alle verdere nationaliseringen willen opgeven en van Labour een gematigd vooruitstrevende party, misschien zelfs met 'n gewijzigde naam, willen maken in plaats van aan te lopen achter een vlag welke de lading al lang niet meer dekt. Als partijleider kan Gaitskell zich echter niet veroor loven een radicaal standpunt in te ne men noch naar rechts, noch naar links. Evenals Attlee dat zovele jaren heeft ge daan kan ook Gaitskell zich slechts handhaven door te proberen het even wicht in de partij te bewaren door on geveer in het midden tussen de uitersten te staan! Dit is al moeilijk genoeg. Gaitskell, die zich evenals zijn voor ganger links van het centrum bevond, probeerde voorzichtig een stapje naar rechts op te schuiven door zich uit te spreken tegen de historische partijfor mule welke nationaliseringen eiste van alles wat los en vast is. Dit deed vooral in sommige belangrijke vakbonden een orkaan van verzet ontstaan welke intus sen nog steeds voortwoedt, omdat zjj weigeren, dat er getornd wordt aan het heilige huisje van de algemeene onteige ning van de produktiemiddelen, de dis tributieorganen en het bankwezen. In IV.2 dag op de plaats van bestemming (Speciale berichtgeving) De eerste Nederlandse auto-slaaptrein is gistermiddag van Amsterdam-Amstel naar Evignon vertrokken, met 13 auto's op de drie speciale dubbeldekswagens, en in de daarby horende slaap- en couchette rijtuigen een overeenkomstig aantal gezinnen met vakantie. In 's-Hertogenbosch kwamen er drie wagens met in totaal 8 auto's by, zodat 21 auto's bij Eysden de Nederlandse grens passeerden op weg naar Zuid-Frankryk. Op de zes wagens was plaats voor 36 auto's, zodat vastgesteld kan worden, dat de Nederlandse vakantiegangers eerst nog even de auto-kat uit de trein-boom wil kijken! Overigens: het vakantieseizoen is nog niet begonnen en de Ned. Spoorwegen verwachten op grond van de tot nu toe gedane boekingen voor tien treinen, die op de donderdagen van 30 juni tot 1 sep tember vertrekken, dat net als in het buitenland de Nederlandse auto-slaap trein een succes zal worden. In België, waar de automobilisten in voorgaande jaren al ervaring opgedaan hebben door de verbinding Ostende-München, is voor de verbinding met Zuid-Frankrijk al di rect grote belangstelling. In Luik wer den er drie wagens met 26 auto's in de De leden der Britse socialistische La gerhuisfractie hebben met 97 tegen vijf tien stemmen hun goedkeuring gehecht aan de gisteren herziene defensiepolitiek per partij. Volgens de thans geformuleerde de fensiepolitiek van „Labour" moet En geland niet eenzijdig tot afschaffing van zijn kernwapens overgaan. De Britse socialisten menen echter, dat de Ver enigde Staten in het vervolg, via de Navo, voor de kernwapens moeten zor gen, die Europa voor zijn militaire ver dediging nodig heeft. De Britse socialistische partij blijft voorstandster van het Britse Navo-lid- maatschap. Eén van de grootste automobielfabrieken ter wereld eindelijk uit greep van staat Bijdrage aan de bezitss prei ding (Van onze correspondent in Bonn) Met grote meerderheid heeft de Bondsdag, de Tweede Kamer in Bonn, een wetsontwerp voor de regeling van de rechtsverhoudin gen bij de Volkswagenfabrieken en van de overdracht van de rech ten in particuliere handen aan vaard. Daardoor zal een van de grootste automobielfabrieken ter wereld eindelijk uit de greep van de staat, althans formeel, als naamloze vennootschap in „handen van het volk" komen. De Bondsraad (Eerste Kamer) zal het ontwerp ongetwijfeld even eens goedkeuren, zij het met een stem van de deelstaat Neder-Sak- sen tegen, die nog altijd niet tevre den is over zijn stemrecht, dat na tien jaar beperkt zal worden. Dit alles zal niet meer afdoen aan het volgende proces, dat de Volkswagenfa briek in de komende maanden zal door lopen Het kapitaal: de waarde van de Volks wagenfabrieken, die per dag 4000 auto's fabriceren wordt geschat op 2,1 miljard mark. De regering besloot het stamka pitaal op 600 miljoen mark te stellen, in de hoop dat dit stimulerend op de effectenbeurzen zal werken. Van dit kapitaal krijgt de Westduitse staat 20%, de deelstaat Neder-Saksen, waar te Wolfsburg bij Hannover de Volkswagen fabrieken zyn gevestigd, eveneens 20% en de Volksaandeelhouders 60%. Te ver wachten valt dat de koers voor uitgifte in december of begin volgend jaar 350 zal bedragen. Het naar verloop der aandelen be schikbare kapitaal van 600 miljoen komt in handen van de Volkswagen stichting die het tegen 5% aan Bonn leent; de rente 30 miljoen alsmede de dividenden die de staat en Neder-Sak- senover hun aandelen krijgen vloeien naar deze stichting. Jaarlijks zal de stichting op deze wyze by het te ver wachten dividend van 10% circa 50 a 65 miljoen innen, die ter beschikking zul len worden gesteld van het Westduitse wetenschappelijke onderzoek. Te ver wachten valt dat (Je Westduitse staat een deel van het geleende kapitaal van 600 miljoen ter beschikking zal stellen voor de hulp aan onderontwikkelde ge bieden. trein naar Avignon ingevoegd. Nog wat onwennig werkten gistermiddag rangeer ders, ladingmeesters en technici uit Utrecht op het Amstel-station aan de belading van de eerste NB. auto-slaap trein die 's morgens om half twaalf uit Avignon op het kopspoortje was aange komen met een Franse en vier Neder landse auto's aan boord. De auto-trein legt de 1200 k.m. tussen Amsterdam en Avignon binnen 20 uur af (aankomsttijd vrijdagochtend 11.55 uur). De automobilisten die er gebruik van maken zijn dus een a anderhalve dag eerder op de plaats van hun be stemming. Wie heen en terug de trein neemt kan dus drie dagen langer genie ten van de zuidelijke warmte. Daar staan natuurlijk de kosten van auto en reizigersvervoer tegenover. Voor auto plus chauffeur variëren die van fr. 225 tot f. 255 enkele reis, al naar ge lang de grootte van de wagen. Daarbij komen dan de kosten van de verdere in zittenden. De ervaring in Engeland, Frankrijk en Duitsland leert, dat een groeiende categorie vakantiegangers voor dergelijke lange afstanden die kosten over heeft. Trouwens: wie bij voorbeeld uitgaat van een kilometerprys van 15 cent, komt tot de becijfering dat de treinkosten wegvallen tegen de auto kosten, en wie dan nog twee dagen ho telkosten rekent kan daarna vrij nauw keurig nagaan of het uitgerust en fris starten twee rjjden van de Cote-d'Azur hem op 3% uur rijden van de Spaanse grens hem het dan nog bestaande prijs verschil waard is of niet. Sociale korting De aandeelhouders: gedurende twee maanden na het begin van de actie Volkswagen over acht a negen maanden zal de emissie van het aandelenkapitaal van 360 miljoen uitsluitend open staan voor Westduitsers met een maximum inkomen van 16.000 mark per jaar. Daar na zij de aandelen vrij te koop voor iedereen met een maximum van tien aandelen van 100 mark per stuk per persoon. Met uitzondering van staat en Neder-Saksen kan een aandeelhouder ook nimmer meer stemmen in de aan deelhoudersvergadering hebben dan deel van het stamkapitaal. Dat betekent maximaal 600 stemmen, al heeft een aandeelhouder ook aandelen ter waarde van vele miljoenen. In het geheel van het streven naar bezitsspreiding bestaat voort de bepa ling dat zekere personen tegen korting volksaandelen van de N.V. Volkswagen kunnen krygen. Wie ongetrouwd is en een maximum jaarinkomen heeft van 6000 mark of wie getrouwd is en samen met zijn vrouw niet meer dan 12000 mark per jaar verdient, krijgt bij aankoop van de Volkswagenaandelen een korting van 20%. Een dergelijke sociale korting van 10% wordt in deze gevallen gegeven by inkomens van resp. 8000 en 16000 mark. Een man met meer dan twee kinderen krygt bovendien nog 5% extra by. Daar. bij kan men dan ook nog de volksaan delen op afbetaling kopen.... Deze gehele wet met aandelen voor kinderrijke gezinnen heeft een sociaal maar ook een uiterst kunstmatig karak ter. Daardoor zal van een echte koers- vorming geen sprake kunnen zyn, en zal het gevaar dreigen dat de Volksaande- het gevaar dreigen dat de volksaandeel houders by een latere koersstijging snel hun aandelen zullen gaan verkopen met als gevolg een samenballing van de aan delen N.V. Volkswagen in handen van ervaren effectenkopers. [tsieheid bii Kvattj kou. een ha%digc jtlaslic HUISAPOTHEEK I^kk6ifers) zoirowninJSv Wieling? *^>I?iW(§ogist. MEENK'S POEDERS helpen! Er zijn Meenk's Pocder-^fcn hoofdpijn, kies pijn. hoest, gri"^Barrhee, influenza, rheumatiek, koortsj^eid bij gevatte kou, periodieke pijnen uz. enz. Verkrijgbaar in etuis met 6 jweders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis 6 poeders), zonder prijsverhoging. Vraag uw drogist. MEFN* ^0££E££^elfe£!^r zijn Nlftl C-E^lkl fe^"r#kies- I f TC «DATUCCV Nieuwe Antilliaanse postzegels Op 24 augustus verschynt een serie postzegels van de Ned. Antillen, met toeslag ten bate van de Stichting Prin ses Wilhelminafonds, zijnde voor kan kerbestrijding in de Nederlandse Antil len. De serie bestaat uit drie waarden, te weten 10 cent met een toeslag van 2 cent, 20 cent met 3 cent toeslag en 25 cent met 5 cent toeslag. De kleuren zijn resp. blauw (10 cent), geel. rood en blauw (20 cent) en rood, blauw en zwart (25 cent) De ontwerper is Fred. Fischer, kunst fotograaf in de Ned. Antillen. Belgische onderscheiding De Belgische ambassadeur, baron F. X. van der Straaten-Waillet, heeft in zijn residentie aan vier Nederlanders Belgische onderscheidingen toegekend. Prof. W. P. A. van Lammeren, buiten gewoon hoogleraar te Delft en directeur van het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen, werd be noemd tot officier in de Kroonorde van Belgie; tot Commandeur in de Kroon orde van Belgie werd benoemd prof. dr. ir. J. C. van Staveren, hoogleraar in de elektrotechniek en directeur van de K.E.M.A. te Arnhem. Tot ridder in de Kroonorde van Belgie werden benoemd de heren Ben van IJsselstein, letterkun dige en kunstredacteur van de Haagsche Courant, en P. T. van der Heijden, lid van de technische commissie van de Kon. Ned. Atletiek Unie te Waalre.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11