In Leopoldstad wapperden gisteren nieuwe vlaggen en knalde vuurwerk BERINI ƒ519.- Algerijnse „padvinders" hebben Parijs verlaten WEERBERICHT Enthousiaste menigte omspoelde auto waarmee Koning Boudewijn van vliegveld naar stad reed Rondedansjes en luchtsprongen van verheugde negerbevolking Kanker is niet bij voorbaat ongeneeslijk GEBR. HUISMAN Strijd tussen moeder en zoon Toestand is niet zonder gevaar: geruchten over komplotten en pogingen tot omwenteling Van morgen af geen pascontrole meer Ilinnen de Beiielnxgrenzen (§ud zïUeuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 30 JUNI 1960 No. 30086 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 1 VUUK LUiUUIN HIN UIV131 IXUru: per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van een speciale verslaggever) Leopoldstad, 30 Juni. „Goedenmiddag, mijnheer Kasavoeboe", zei Koning Boudewijn, toen hij gis termiddag op het snikhete vliegveld Ndjili de hand drukte van het eerste staatshoofd van Kongo. Honderden Belgen op het dakterras gilden en jubelden „vive le roi", maar de Koning, in hagel wit uniform, reageerde niet op alle toejuichingen. Geen glimlach kwam over zijn lippen, toen hij zich liet voorstellen aan de deftig in het zwart geklede ministers, die zich op het platform hadden opge steld. Aangezien de nieuwe Kongostaat heel wat ministers en staatssecretarissen telt bij elkaar een stuk of zestig nam de begroetingsplechtig heid enige tijd in beslag. Maar toen de jonge vorst het einde van de rij had bereikt, voltrok alles zich in een bliksemsnel tempo. President Kasavoeboe nodigde Koning Boudewijn uit om in de glimmende staatsiewagen plaats te nemen en voordat iedereen goed en wel besefte wat er gebeurde, knalden de politiemotoren al en vertrok de Koning, op weg naar Leopoldstad voor de bijwoning van de onafhankelijkheidsviering van Kongo. Dat was voor de journalisten en fotografen het sein voor een dolle achtervolgingstocht tussen hagen van dansende en joelende Kongolezen, die zich langs de weg hadden opgesteld. De negers klapten in de handen en voerden rondedansjes uit en maakten af en toe zulke enorme luchtsprongen, dat het wel leek of ze in gloeiende spijkers hadden getrapt. het nippertje aan een botsing. Pas bij de gemeentegrens werd de politie de toestand weer meester. De wegpiraten - drie auto's stonden intussen kokend aan de kant - werden via een stil landweg getje naar de binnenstad geleid, waar kanonschoten reeds door de lucht scheurden. Staande in een open auto in specteerde de jonge vorst de koloniale en Belgische troepen, geestdriftig toege juicht door te hoop gelopen blanken. Ook de Kongolezen jubelden, maar hun belangstelling gold in de eerste plaats Kasavoeboe of „le roi Kasa", zo als hij hier ook wel wordt genoemd. Ter wijl helikopters laag over de stad scheer den, reed de koninklijke auto langzaam tussen de hoge torenflats op de Boule vard Albert I. In de binnenstad heerste de opgewektheid van een ouderwetse koninginnedag. Overal wapperden blau we Kongolese vlaggen en knalde vuur werk. De koning verdween tenslotte in de vroegere ambtswoning van de burge meester om zich voor te bereiden op de officiële ontvangst op de residentie van de gouverneur-generaal. Daarna vond nog een diner plaats, door Koning Bou dewijn aan president Kasavoeboe aange boden. Gisteren de laatste dag van het Belgi sche bewind (vannacht om twaalf uur werd Kongo onafhankelijk) is in Leo poldstad tot de avond rustig verlopen. Overal in de stad klonken gisteren al voorbarige knallen van het vuurwerk, dat in grote hoeveelheden op de markten in de stad wordt verkocht. Achter de schermen echter werd nog steeds koortsachtig gewerkt aan de oplossing Maar Katanga vormt nog een probleem Luid toeterend probeerden de journa listen en fotografen zich een weg te ba nen door de dol-enthousiaste menigte. De auto's van de Kongolese ministers waren al spoedig van de voorhoede af gesneden en toen de rechterrijbaan te smal bleek, schoof een deel van de stoet op de linkerweghelft. Voort ging het: tegenliggers werden onbarmhartig in de berm gedrukt en zelfs de auto van de gouverneur-generaal ontsnapte maar op Dit zegt de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding Hebt U dit artikel gemist? Jammer! Advertentie De beste bromfiets is en biyft de Eerste aanbetaling f 94.en 18 maan delijkse term. incl. all riskverz. f 30. Hogewoerd 6668 WEINIG VERANDERING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien en weinig verandering in temperatuur. Langs de kust krachtige tot matige, elders ma tige tot zwakke noordwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 1 JULI Zon op: 4.24 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 12.07 uur; onder -.- uur. Hoogwater te Katwijk te 7.42 en 20.10 u. Laagwater te 3.19 en 15.39 uur. Dit uummci bestaal uit 10 pagina's. dreigende afscheiding van de provincie Katanga. De Kongolese minister van Binnenlandse Zaken is in ieder geval in Katanga achtergebleven om verdere besprekingen te voeren. Slot op pag. 2 Moordenaar Mengele tlians in Chili? De Argentijnse regering zal het West- duitse verzoek tot uitlevering van dr. Josef Mengele, voormalig arts van het concentratiekamp Auschwitz, inwilligen, zo is gisteren van gezaghebbende zijde in Buenos Aires verklaard. Het verzoek, dat dateert van 7 juni 1959, is voorge legd aan een rechter in San Martin, een gemeente van de Argentijnse hoofdstad. Volgens onbevestigde geruchten is Mengele echter naar Chili uitgeweken. Een rechtbank te Freiburg heeft hem er van beschuldigd talrijke gevangenen te hebben laten terechtstellen. Ook zou hij zich aan wreedheden jegens joodse kinderen hebben schuldig gemaakt door operaties uit te voeren om de kleur van hun ogen te veranderen. Mengele was na de val van het derde rijk naar Ar gentinië uitgeweken. Een joodse arts, dr. Mare Dvorjetsky, die een groot deel van de oorlog in con centratiekampen heeft doorgebracht, heeft op een persconferentie in Tel Aviv verklaard over bewijzen te beschik ken, dat Mengele in Auschwitz een studie heeft gemaakt van tweelingen teneinde de Arische bevolking van Duits land te vergroten. Alle joodse tweelin gen in het kamp werden met het oog op dit onderzoek gedood Dr. Dvorjetsky drong erop aan, ook een zekere dr. Horst Schuman op te sporen, die zich aan sterilisatie op grote schaal in de concentratiekampen zou hebben schuldig gemaakt. (Advertentie) Ontelbare vrouwen herinneren zich het boeiende verhaal ,,Huibert Kollewijns Opgang" door Louis van Orden. Deze beroemde Nederlandse auteur schreef voor Libelle een nieuw dramatisch feuilleton over de strijd tussen een moeder en haar zoon, getiteld: „OM HET HART VAN EEN ZOON". In de nieuwe Libelle leest u bovendien over het offer, dat een Nederlandse huisvrouw bracht voor de bewoners van een troosteloos vluchtelingenkamp. Natuurlijk in Libelle, want LIBELLE is nu eenmaal beter! (Van onze Parijse correspondent) De drie Algerijnse boodschappers hebben gisteren Frankrijk via het vliegveld Orly weer verlaten na in Melun bij Parijs tijdens vijf zittingen sinds vorige week zaterdag met de Franse regeringsvertegen woordiger Roger Moris het terrein voor een militaire en ook wel politieke overeenkomst te hebben verkend. Van beide zijden, in Tunis en in Parijs, zijn gistermiddag communiqué's uitgegeven, die elkaar in laconieke nuchterheid weinig toegeven. De eerste fase der besprekin gen is geëindigd, zo constateert Parijs, terwijl in Tunis werd aangekon digd, dat mr. Boumendjel zijn collega's van de voorlopige Algerijnse regering mondeling deze week verslag over zijn ervaringen in Melun zal komen uitbrengen. Tijdens of na die zitting van het FLN-kabinet zal dan worden besloten of Ferhat Abbas met een tweede deputatie de volgende fase der besprekingen met Frankrijk zal openen. Lancering mislukt van een Amerikaanse kunstmaan De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren tevergeefs getracht, met be hulp van een Thor-Agena-raket een kunstmaan in een baan om de aarde over de polen te brengen. De lancering de twaalfde in de Discoverer-reeks was in de eerste plaats bedoeld om te trachten, een ruimtecapsule van onge veer 135 kg., die door de satelliet zou moeten worden afgestoten, op te van gen of te bergen. Het was de elfde po ging die mislukte. De V S willen er eerst in slagen, een dergelijke ruimtecapsule te bergen, voor dat zij een bemande satelliet lanceren. Volgens de luchtmacht heeft de ont steking van de tweede trap van de 23,7 meter lange raket goed gewerkt. Deze INWIJDING AMERIKAANSE MILITAIRE BEGRAAFPLAATS Zeven juli in Margraten Op donderdag 7 juli zal de Ameri kaanse militaire begraafplaats in Mar graten, waar meer dan 8000 Ameri kaanse militairen begraven liggen, offi cieel ingewijd worden. Koningin Juliana is voornemens bij deze plechtigheid aanwezig te zijn. President Eisenhower zal vertegen woordigd worden door de voormalige Hoge Commissaris in Duitsland, John Mccloy. Verder zullen o.m. aanwezig zijn de Nederlandse minister van De fensie, ir. S. H. Visser, de Amerikaanse ambassadeur in Nederland. Philip Young van de kwestie, die was gerezen door de viel terug op de aarde. tweede trap had als geheel in een baan en vertegenwoordigers van de American om de aarde moeten komen, maar hij Battle Monuments Commission. De i plechtigheid zal om halfdrie be tinnen. Socialist Mollet roept op tot actie tegen extremisten Dat de hartelijkheid van het beraad de laatste dagen in Melun eerder ge daald dan gestegen ls, wordt in Parijs en in Tunis nu wel algemeen aangeno men. Men is het slechts eens geworden over alle punten waarover men weder zijds van mening verschilt! Van uitge sproken ongerustheid, dat de relaties met het vertrek der Algerijnse verkenners tussen de nationalisten en Parijs nu ook verbroken zouden worden kan intussen hier niettemin nauwelijks gesproken worden. Het is een normaal verloop, zo meent men in diplomatieke kringen in Parijs, dat van werkelijke onderhande lingen met loven en bieden, pas in de tweede episode sprake zou zijn. Zonder gevaar is de huidige situatie echter evenmin. Het is nu wel zeker, dat Frankrijks staatshoofd generaal Charles de Gaulle zich niet of tenminste nog niet bereid heeft getoond Ferhat Abbas onmiddellijk na zijn eventuele aankomst in Parijs te ontvangen. Die weigering zou ontegenzeggelijk koren kunnen laden op de molen van de extremistische elementen in het FLN. die Ferhat Abbas een tiental dagen geleden maar met veel moeite konden bewegen in een verken ningszending van Boumendjel te berus ten. En in Parijs zullen de activisten, zo valt te vrezen, evenmin verlegen zijn bij hun pogingen complicaties of inci denten te scheppen, waardoor het FLN kopschuw voor verdere toenadering tot Frankrijk zou kunnen worden. In Parys doen weer nieuwe geruchten de ronde over komplotten en omwente- lingen die door hoge militairen momen teel gesmeed en overwogen zouden worden. Maarschalk Juin heeft zich i openlijk uitgesproken tegen de onder- Zo nodig verplichting tot identificatie (Van onze Haagse correspondent Van morgen af zullen de marechaussees aan de Nederlands-Belgische of de Belgische-Luxemburgse grensposten nog slechts in uitzonderingsgevallen belang stelling tonen voor de passen van de reizigers. Daardoor zal ook het publiek merken, dat er weer een stap gedaan is op de weg naar de eenheid van het Beneluxgebied. Wel zal er echter nog bagagecontrole plaats vinden, want dat is een kwestie welke door latere onderhandelingen tussen de drie partners in de Benelux behandeld dient te worden. De strekking van het op 11 april te Brussel ondertekende en inmiddels door de Parlementen van de drie landen goedgekeurde verdrag is, dat de personencontrole voortaan alleen plaats vindt aan de buitengrenzen van de Benelux en dat het personenverkeer binnen de Benelux volkomen vry zal zyn. De drie regeringen voerden een ge- waren gesloten, zijn zo gewijzigd, dat het meenschappelijke politiek ten aanzien meest gunstige regime geldende in een van de binnenkomst en het verkeer van van deze landen ook door de twee andere vreemdelingen De overeenkomsten over landen is aanvaard, het personenverkeer die door de Bene- In dc .'.cvMen vcr-rin het visum voor luxlanden afzonderlijk met derde landen binnchkoinsi vereist is gebleven, kan dii door de diplomatieke of consulaire ver tegenwoordigers van ieder der Benelux- landen worden verleend. Dit visum genaamd „Beneluxvisum" wordt in principe verleend na wederzijds overleg tussen de betrokken diensten van de drie landen. Door de drie landen zal een verder gaande harmonisering van interne regelingen worden bevorderd en een gemeenschappelijke politiek worden na gestreefd in het kader van de verwezen lijking van de doelstellingen van deze overeenkomst. Dooi de invoering van deze maatrege len, die een unicum vormen op dit gebied, zullen de reeds bestaande nauwe banden tussen België, Luxemburg en Nederland worden versterkt en zal daar door de Benelux-gedachte een nieuwe vluent nemen. De nieuwe regeling, die uitsluitend het vrije verkeer van personen betreft, ont heft noch de onderdanen van de Beneluxlanden noch de vreemdelingen van de verplichting zich zo nodig te identificeren, indien zij zich op het grondgebied bevinden van een der landen die party i« *pzp overeen komst. (Men zie ook elders) Een uniek verkeersobstakel in Pfaffengrund bij Heidelberg in West-Dnitsland. Een zeer drukke autoweg kruist er de landingsbaan van een Amerikaans militair vlieg veld, zodat de spoorbomen" on geveer honderd keer per dag neer gelaten moeten worden om een botsing tussen een vliegtuig en een auto te voorkomen. Hoge onderscheiding voor admiraal Burke De Amerikaanse admiraal A. Burke. die een bezoek van twee dagen aan ons land heeft gebracht, is onderscheiden met het Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau. De onderscheiding is hem gisteren door de minister van Defend ir. S H. Visser, tijdens een diner uitgereikt. handelingen die nu gaande zijn en de oud-minister Jacques Soustelle zou, vol gens een Duits dagblad, dat een inter view met hem publiceerde, wel eens gezinspeeld hebben op een gewelddadig einde van het regime van generaal De Gaulle. Een nog maar recent verleden heeft geleerd, dat zulke uitlatingen vaak niet geheel van grond nog van speciale bedoelingen zijn ontbloot. Die gevaren worden in het bijzonder in politieke kringen te Parys wel onderkend en de socialistische oud-premier Guy Mollet heeft alle organisaties en partijen van liberale en van linkse huize, op de communisten na. uitgenodigd tot een ontmoeting ten einde een gemeenschap pelijke actie tegen rechts-extremistische en militaire ondermyningspogingen van het Frans-Algerynse vredesoverleg te beramen. Men verwacht in Parijs, dat vermoe- delyk zaterdag aanstaande de FLN regering zal samenkomen om haar ver dere houding te bepalen. Kroesjtsjef vandaag in Wenen gearriveerd De Sovjetrussisehe premier Kroes jtsjef is hedenochtend om half elf plaatselyke tyd op het Weense vlieg veld Schweehat geland, waar een grote groep autoriteiten en een erewacht zijn komst wachtten. Bij het verlaten van het vliegtuig werden Kroesjtsjef en zijn vrouw verwelkomd door de Oostenrykse president Adolf Scharf en kanselier dr. Julius Raab, onder het gedreun van 21 saluutschoten. Op het vliegveld, dat op tal van pun ten door politie en leden van de veilig heidsdienst werd bewaakt, bevonden zich ongeveer 500 toeschouwers, onder wie een aantal Russen uit Wenen, als mede leden van Kroesjtsjefs gevolg, die reeds woensdag in de Oostenrijkse hoofdstad waren gearriveerd. De ge bouwen van het vliegveld waren ver sierd met de Oostenrijkse en Russische vlaggen. Na het spelen van de Russische en Oostenrykse volksliederen, sprak pre sident Scharf een welkomstrede uit. waarin hy de gast. mede namens volk en regering, van harte welkom heette. Uit het Leidsch Dagblad van 30 Juny 1860: Be kleuren van de lucht ge ven op bepaalde tijden eene won derlijk goede aanwijzing omtrent het aanstaande weêr. Niet alleen voorspelt een rozenroode zonson dergang goed weder en een vuur rode zonsopgang slecht weder, maar daar zijn ook andere tinten, die even bepaald en even nauw keurig het aanstaande weder ver melden. Eene schitterend gele lucht i>i den avond beteekent wind; eene bleek gele nattigheid; eene onzekere graauwe kleur is een goed voorteeken des avonds en een slecht teeken des morgens. En ook de wolken zeiven zijn vol beteekenis. Zacht, onbegrensd en vederig van gedaantebeduiden zij schoon weêr; met harde, scherpe, bepaalde omtrekken ver kondigen zij slecht weder. Een Engelsch blad bevat de vol gende advertentie: Eene jonge dame van 19 jaren, met een aan genaam uiterlijk en goede manie ren, welke alles bestudeerd heeft, wenscht eene plaats bij een Gentle man. Zij zou bij hem aan tafel presideren, het huishouden bestu ren, de dienstboden beknorren, de kinderen verzorgen, de rekeningen van slager, bakker enz. nazien; zij zou mijnheer in den schouw burg en op de wandeling verge zellen, zijn nieuwe boeken open snijden, zijne knoopen aannaaijen, zijn pantoffels warmen, in een woord alles doen, om hem het leven aangenaam en zoet te mar ken. Men adressere zich per brief aan Louisa Carolina, Pleason Grove", en in de tweede plaats aan Papa aan hetzelfde adres.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1