Binnenkort Koninkrijksraad voor culturele aangelegenheden Uitbouiv onderwijs in de West Fijn...FAAM fantastisch! Hoe veroveren de een aandeel in de werknemers welvaart Hoffelijk antwoord van premier Macmillan op rode propaganda Grote belangstelling voor de begrafenis van prof. Van der Pot Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 30 juni 1960 Vierde blad no. 30086 Surinaamse minister Morpurgo: Advertentie - I ■- met {ritte vruchtenvulling... de hoofdrol in elke zomer-idylle! (Van onze Haagse redactie) Binnen afzienbare tyd is de instelling te verwachten van een Koninkrijksraad voor culturele aangelegenheden. Dit gemeenschappelijk orgaan van Nederland. Suriname en de Antillen zal tot taak hebben de culturele betrekkingen tussen de drie Rijksdelen te bevorderen. De mogelijkheid daartoe is in artikel 37 van het statuut voor het Koninkrijk uitdrukkelijk geopend. Het initiatief tot de instelling van deze Koninkrijksraad is van de Rijksdelen in de West uitgegaan. De Nederlandse regering blijkt echter volkomen bereid aan de verwezenlijking van deze gedachte mede te werken. Op het ogenblik is men in gezamenlijk overleg bezig de juiste juridische vorm voor het gemeenschappelijk orgaan te zoeken. Dit verklaarde ons de Surinaamse minister van Onderwijs en Volkshuisvesting, de heer A. J. Morpurgo, die enige tijd met het oog op deze kwestie in ons land vertoeft. M.O.-examens in de West De besprekingen over onderwijsaange- legenheden vinden plaats in samenwer king met zijn ambtgenoot van de Ned. Antillen, mr. I. Debrot. Zo streeft men er naar zowel de opleiding als de exa mens voor de middelbare akten - met name voor enige talen, wiskunde en pe dagogiek - in de West mogelijk te ma ken, een en ander uiteraard voor zover ginds voldoende bevoegde krachten zijn. Tot nu toe is het gebruik, dat het schriftelijk gedeelte van de examens in de Rijksdelen in de West wordt gemaakt, waarna het werk naar Nederland wordt opgestuurd ter correctie door de exa mencommissie. Het mondeling gedeelte vindt ongeveer twee jaar later in Ne derland plaats. Om dat af te leggen moeten de kandidaten uifc Suriname en de Antillen dus steeds een verre reis maken. Enkele jaren geleden is men op de Antillen begonnen om daar voor de middelbar© akte Engels te examineren. Vreemde krachten Minister Morpurgo hoopt nu door sa menwerking met de Antillen de beschik bare krachten voor opleiding en examen commissies zo te „poolen", dat het mo gelijk wordt, bijv. om het andere jaar de examens beurtelings in Suriname en op de Antillen af te nemen of in dat Rijksdeel dat de meeste kandidaten voor een bepaald vak heeft opgeleverd. „Het zou bijv. denkbaar zijn", aldus minister Morpurgo, „dat een gedelegeerde van de Ned. examencommissie als deskundige voorzitter van de commissie in de West optreedt totdat men ginds voldoende er varing heeft opgedaan en over voldoen de krachten beschikt om dat werk geheel zelf te doen. Erkenning rechtsschool Eveneens voert minister Morpurgo be sprekingen met zijn Nederlandse ambt genoot en diens adviseurs over de mo gelijkheid de rechtsschool te Suriname grotere mogelijkheden te geven. Hij denkt daarbij aan het verlenen van voorrrechten voor hen die het eindexa men daarvan met goed gevolg hebben afgelegd, bijv. vrijstelling van sommige universitaire examens, zoals het kandi daatsexamen. Het gaat minister Mor purgo dus niet om het toekennen van een titel aan hen die de rechtsschool hebben doorlopen, maar om de officiële erkenning in Nederland van de waarde der examens. Om dat doel te bereiken spant de heer Morpurgo zich in om zoveel moge lijk academici uit Nederland, die voor andere werkzaamheden toch in Surina me moeten zijn, te bewegen gedurende enige tijd colleges aan de rechtsschool te geven. Het liefst zou hij een stelsel van colleges door gasthoogleraren zodanig ontwikkelen, dat de naam van de rechtsschool daardoor aan betekenis zal winnen. Een van de andere onderwerpen welke minister Morpurgo hier te lande bestu deert is het radio- en televisiebestel. Hij hoopt materieel te verzamelen om ook in Suriname tot een wettelijke regeling daarvan te komen. Minister Morpurgo heeft het gedu rende zjjn eerste verblijf in Nederland dus bijzonder druk. Wat dat betreft ver schilt zijn dagindeling niet veel van die in Paramaribo. Daar komt nog bij dat hij maandag a.s. voor een keelbehande- ling, welke eigenlijk allang had behoren te geschieden, in het Academisch Zie kenhuis moet worden opgenomen. Hij hoopt echter met 14 dagen zijn bespre kingen weer te kunnen hervatten, want aan hard werken is deze oud-journalist en voorman van de (rooms-katholieke) progressieve Surinaams© Volkspartij wel gewend. van echte boter je blijft aan het uitdelen! knappend-brot met roomzaebte chocoladevulling w- N.V.V. zal deze vraag aan de orde stellen Op de vandaag in het Concertgebouw in Amsterdam gehouden landdag van de Vrouwenbond van het NW, heeft de heer D. Roemers, voorzitter van het NW, de wat hij noemde hoogst ernstige vraag gesteld hoe in de tegenwoordige loon politiek de werknemers een aandeel in de gestegen welvaart zullen krijgen. „Die vraag eist in de eerste plaats antwoord van hen, die zich tot voorstanders van deze loonpolitiek hebben bekend", zo zei de heer Roemers. „Misschien zouden dan ook prof. Oud en prof. Romme er zich eens mee bezig kunnen houden". De NW-voorzitter zei deze vraag te stellen omdat het voor hem vast staat, dat de expansie van de economie in 1960 niet onaanzienlijk sneller is gegaan dan destijds door de S.E.R. en later door de regering is verwacht. Dat geldt volgens spreker niet alleen voor de economie in haar geheel, doch eveneens voor vele bedrijfstakken. De heer Roemers deelde vervolgens mede, dat het NW in 1959 en 1960 een groot deel van zyn leden verlies tengevolge van de bestedingsbe perking in de jaren 1957 en 1958 heeft teruggewonnen. „Wij hebben daarbij de gunstige conjunctuur in de zeilen gehad. Doch daarin staan wij niet alleen in dit land", aldus spreker. „Als er één regering sinds 1929 onder gelukkig economisch gesternte geboren is, dan is dat wel de regering-De Quay. Onder dat gelukkig economisch gestern te is het tweede experiment met gediffe rentieerde loonpolitiek uitgevoerd". De Waarom werd directeur Rijksluchtvaartschool ontslagen? Aanpassing van de opleiding tot ver keersvlieger aan de nieuwe technieken van de zich snel ontwikkelende burger luchtvaart noopte tot reorganisatie en mede om economische redenen tot concentratie van de schoolbedryven van de afdeling Rijksluchtvaartschool van de Rijksluchtvaartdienst. Voorstellen van een tot dat doel inge stelde commissie, welke door de minister van Verkeer en Waterstaat werden aanvaard, hebben de taak van de lei ding van de afdeling Rijksluchtvaart school verbreed en verzwaard. Het hoofd van die afdeling was van mening onder de in verband met het voren staande gewijzigde omstandigheden de verantwoordelijkheid voor de leiding niet langer te kunnen dragen. j Zulks heeft er na ampele overweging toe geleid de betrokken functionaris van de leiding der school te ontheffen. Aldus de minister van Verkeer en Waterstaat in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-kamerlid, Van der Peyl (CHU). Afnemende radio-activiteit Aangenomen kan worden, dat de in de laatste jaren toegenomen radio-activi teit boven Nederland, tegen het eind van het jaar het niveau van de natuurlijke radio-activiteit zal hebben bereikt. Dit is de conclusie van het overzicht van de metingen naar de graad van radio-acti viteit van bodem, water en lucht in Ne derland in 1959 door de farmaceutische hoofdinspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid. Het overzicht van deze metingen is de leden van de Tweede Kamer vertrouwelijk ter kennisneming toegezonden. Uit de toelichting op het rapport mag blijken, zo deelt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de Tweede Kamer mee, dat de daling van de radio-activiteit, die reeds in de eerste maanden van 1959 te bespeuren viel, zich in de daarop volgende maan den heeft voortgezet. Op de trappen van paleis Soest- dijk nam Prins Bernhard gisteren de aubade in ontvangst, die hem ter gelegenheid van zijn 49ste ver jaardag door het tamboerkorps van de Kon. Mil. Academie uit Breda werd gebracht. Engeland poogt het in Genève a fgebroken ontivapeningsdebatweer op gang te brengen (Van onze Londense correspondent) Selwyn Lloijd, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, zei gisteravond in het Lagerhuis, dat de Britse regering verscheidene manieren overweegt, waarop de in Genève afgebroken ontwapeningsbesprekingen zouden kunnen worden hervat. Er kan bijvoorbeeld een beroep worden gedaan op de Veiligheidsraad. Verder wordt gedacht aan een spoedzitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, een bijeenroeping van de ontwapeningscommissie over hervatting van de tien mogendhedenconferentie. Uit Lloyds opmerking kan worden afgeleid, dat de Roken en longkanker In het jaarrapport van de „Vereni ging voor strijd tegen de kanker in het Britse Gemenebest" wordt geconstateerd dat er een nauw verband bestaat tussen het aantal mannen, dat in de afgelopen kwart eeuw in de zestien landen aan longkanker is overleden en het aantal sigaretten, dat in die periode in deze staten werd gerookt. De Verenigde Staten vormen een uit zondering in die zin, dat het aantal aldaar overleden mannelijke lijders aan longkanker lager ligt dan aan de hand van het aantal gebruikte sigaretten zou worden verwacht. De samenstellers van het rapport, dr. M. Lyons en de heer J. Spence, die beiden verbonden zijn aan het „Royal Beatson Memorial"- Westelijke mogendheden nog niet precies weten wat zij moeten doen, maar toch ziekenhuis te Glasgow, schrijven dit heer Roemers erkende, dat de groep achterblijvers geringer is gebleken dan het NW aanvankelijk had gevreesd. Hoewel hy verheugd was, dat deze vrees niet gerechtvaardigd is gebleken, zei hij, dat het NW niet blind wenst te zijn voor de feitelijke omstandigheden. Iedereen die met het bijltje van de loonpolitiek hakt weet volgens de heer Roemers, dat deze resultaten niet zijn behaald dank zij de spelregels van staatssecretaris Roolvink, maar óndanks deze spelregels. „Zij zijn behaald onder de druk van de spanning op de arbeids markt. Alle organisaties in het bedrijfs leven weten nu wel dat het systeem- Roolvink in de praktijk onhanteerbaar is gebleken. Een weg terug naar het vroe gere systeem is politiek onbegaanbaar. Wij zullen moeten komen tot een veel meer globale toetsing van de loonvoor- stellen", zo vervolgde de heer Roemers. De NW-voorzitter toonde begrip voor de trots van minister De Pous, dat het prijsniveau onder zijn bewind stabiel is gebleven. Volgens spreker heeft de mi nister het gestelde doel pas bereikt, wanneer de stijging van het prijsindex cijfer is opgeheven. Er is volgens spreker geen aanleiding zich ongerust te maken over de omvang van de winsten van de ondernemers. „De produktiviteit is der mate gestegen, dat er naast toegekende loonsverhogingen nog wel een pond appelen voor de dorst van de onder nemers overblijft", aldus spreker. Het staat volgens de NW-voorzitter vast, dat by toepassing van het oude systeem van loonpolitiek niet alleen het NW, doch de gehele bonafide vakbewe ging reeds lang een nieuwe algemene loonmaatregel aan de orde had gesteld, UITSTEL UITSPRAAK KORT GEDING SCHROOTFRAUDE De president van de arrondissements rechtbank te Middelburg heeft de uit spraak van het geding dat op 4 mei op deze rechtbank werd gevoerd tussen Hansa Rohstoff Verwertung GMBH en de Zeeuwse Metaalmaatschappy geves tigd te Vlissingen en bepaald op 28 sep tember. De Zeeuwse Metaalmaatschap pij had een eis ingediend om de Hansa f. 90.000 te doen betalen als restant van een koopprijs van geleverd derdelanden- schoot. De Hansa had een vordering in gesteld van 2 miljoen op de Zeeuwse Metaalmaatschappij in verband met het feit dat er een mogelijkheid bestaat dat de toeslag op geïmporteerde schroot moet worden terugbetaald via de staalfabrie ken aan het OCCF. De Hansa had aan de rechtbank verzocht de vordering toe te wijzen en de executie van de daaruit voortvloeiende rechten op te dragen aan de Hoge Autoriteit, zodat de Zeeuwse Metaalmaatschappy alleen moet betalen bij terugvorderen van de toeslag. Nieuwe uitgaven Breng de Bismarck tot zinken!, door C. S. Forester. Ultg.: Ad. M. C. Stok. Den Haag Kamikaze, door Y. Kuwahara en G. T. Alfred. Maraboe-pocket, ultg.: Meulenhoff Amsterdam. Smalfilmen door amateurs, door Fr. Lie- vense. Met 53 foto's en tekeningen. Ver schenen ln de serie „weten en kunnen", bij Ultg. Mij. „Kosmos", Amsterdam Wat moet ik zeggen en Hoe zeg Ik het in het Deens? door A. F. Maltland-van Bemmelen. Uitgegeven ln samenwerking met de Ned. Relsver. door N.V. Kosmos, Amsterdam. overtreffen. De heer Roemers verzekerde de aanwezigen tenslotte dat het NW de vraag hoe de werknemers een welvaarts aandeel zullen krygen te bestemde nu de resultaten de prognoses zo ver plaatse aan de orde zal stellen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacobus Cornells Martlnus, zn van J. J. A. Stauthamer en A. C. v. d. Wal. Rober- tus Johannes, zn van H. A. Wetting en C. H. van Wel. Rachel, dr van G. M. van Oevern en J. H. Gubler. Katarzyna Cor nelia Elisabeth, dr van L. Zajac en E. C. Wissenburg, Maria, dr van M. Beij en J. Zandbergen. Jan, zn van J. van Gent en J. H. Mink, Birgltte. dr van J. P. de Groot en E. Kingma, Geertje Johanna, dr van J. Schaart en K. Hoek. Sietse Wolter. zn van D. van Turennout en R. S. Vis. Dirk. zn van D. Kraaij en E. Verdonk, Cornells Cle mens. zn van J. T. van Bemmelen en M. W. van Schle, Andreas Maria, zn van C. S. Snaar en J. P. Grimbergen. OVERLEDEN A. van der Steen. 55 Jr. man: M. A. Westerlaken. 6 weken, dochter, N. de Vos 71 Jaar, man. zullen trachten het gesprek weer op gang te brengen, V.N. De Westelijke Communistische woordenkraam Inmiddels werd gisteren in Londen de tekst bekend gemaakt van Macmillans antwoord op Kroesjtsjefs brief, waarin deze het einde van de besprekingen in Genève aankondigde. De Britse premier noemde Kroesjtsjefs beschrijving van de Westelijke ontwapeningsplannen als spionage zeer onbillijk. Uit de algemene toon van Macmillans brief blijkt, dat de Britse regering nog steeds tracht zaken te doen met Kroesjtsjef, aannemende, dat hij dezelfde taal spreekt als het Westen. In Londen wordt, wat dit betreft, op gemerkt, dat dit helaas niet het geval is, hetgeen o.a. blijkt uit de gisteren door Moskou gepubliceerde nota „aan alle landen" over het ontwapeningsvraagstuk dat uit typische communistische woor denkraam bestaat. Hierin wordt de Rus sische bewering herhaald, dat het Westen de Geneefse conferentie als een gordijn heeft gebruikt om zijn werkelijke bedoelingen, welke niets met ontwape ning te maken hebben, te verbergen. Hiermee vergeleken maakt Macmillans brief een nogal onrealistische indruk. De premier herinnert aan zijn gesprekken met Kroesjtsjef in Moskou, waarin beide het eens waren over de belangrijkheid van het ontwapeningsprobleem en ook. dat dit uiterst moeilijk is op te lossen. Macmillan besluit zijn brief met het uitspreken van de hoop. dat Kroesjtsjef terugkomt op zijn besluit, zodat de ont wapeningsbesprekingen zo spoedig mo gelijk kunnen worden hervat. Tot zover onze Londense correspondent Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft de Sovjet- vertegenwoordigers blijven voorlopig in Genève in de hoop, dat de communistische afgevaardigden aan de conferentietafel terugkeren. toe aan de Amerikaanse gewoonte om betrekkelijk grote einden van sigaretten weg te gooien. Wetenschappelijk is na melijk vastgesteld dat de sigarettenrook gevaarüjker wordt, naarmate de sigaret verder wordt opgerookt. Een waarlijk groot Nederlander ging heen (Van onze Haagse correspondent) Onder grote belangstelling werd gistermorgen het stoffelijk overschot van de zondag in de leeftijd van 80 jaar overleden prof. mr. dr. C. W. van der Pot, oud- hoogleraar in het staatsrecht, staatkundige geschiedenis en administratiefrecht aan de Rijksuniversiteit te Groningen en oud-wethouder van Leiden op de Haagse begraafplaats Nieuw-Eijkenduijnen ter aarde besteld. Op verzoek van de weduwe waren er slechts twee sprekers: prof. mr. J. H. Beekhuis, hoogleraar in het burgerlijk recht aan de Groningse Universiteit en ds. J. G. J. van Iterson. remonstrants predikant te V'laardingen. Prof. Beekhuis schetste de uitzonder lijke gaven van de overledene „Van der Pot was een waarlijk groot Nederlander, die met een uitzonderlijke verscheiden heid aan voortreffelijke eigenschappen was uitgerust", aldus prof. Beekhuis. ..Voor de Groningse universiteit en voor het universitaire leven heeft hij ontzaglijk veel gedaan". In de bezet tingstijd gaf de overledene leiding aan het verzet binnen de universiteit. Hij mocht dan ook na de bevrijding het ge noegen smaken, eveneens leiding te ge ven aan het weer op gang komen van de Groningse universiteit. „Van der Pot was ook de schepper van de Hoger Unie verzocht terug te komen van haar Onderwijsraad, een pnderwerp, dat hem .onverantwoordelijk optreden" door weg te lopen van de Geneefse ontwapenings conferentie. Het departement onthulde, dat de Westelyke bondgenoten een aantal mogelijke stappen overwegen. Een daar na aan het hart lag", aldus de Groning se hoogleraar, die tenslotte zijn toe spraak eindigde met de woorden: „Wij kunnen ons spiegelen aan het lichtend voorbeeld van de overledene, hij heeft ons leven verrijkt als weinig anderen". van is het verzoek om een bijeenkomst Ds. Van Iterson las daarop Psalm 103, van de ontwapeningscommissie van de I „Loof den Heer" voor. Hij vertelde, hoe de overleden hoogleraar met zijn talenten heeft gewoekerd, ook de laat st© jaren van zijn leven, die hij in Den Haag doorbracht. „Wij moeten een lof lied uitspreken aan Hem, die deze mens in ons midden heeft willen zetten" aldus de predikant, die vervolgens de bescheidenheid schetste, die prof Van der Post kenmerkte: „Zijn bescheiden heid was zijn grootheid. Als troost wil ik u aanraden weest dankbaar jegens God. die deze mens zo uitzonderlijk rijk heeft bedeeld". Daarop werd de baar naar het graf gedragen. In de felle stormvlagen bad ds. Van Iterson daar het „Onze Vader" overstemd door het geloei van de wind. Een schoonzoon van de overledene dankte voor de belangstelling. Onder de aanwezigen bevonden zich "de Rector- Magnificus van de Groningse Universi teit. prof. dr. P. J. Bonman en mr. H. J Woltjer, die de minister van O,. K. en W. vertegenwoordigde. Gisteren werd een poging onder nomen om een eeuwenoud folklo ristisch gebruik - de Boskoopse betalingsweek - weer nieuw leven in te blazen. In de openlucht wer den door de boomkwekers en bomenzoekers de rekeningen vol daan, welke in de afgelopen weken waren verstuurd. Ondanks het gure weer ging het er erg gezellig toe, waarbij een koele drank niet werd geschuwd.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11