Het telkenjare toenemendé aantal bollenkwekers is verbazingwekkend JONGEDAME j l Aantal exporteurs vermindert Russen bedrijven dagelijks in totaal in 34 talen propaganda Regeringssteun voor kerkbouw NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ SPAAR BIJ DE N.H.M. Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 28 juni 1960 Tweede blad no. 30084 (Van een bijzondere medewerker) Het Produktschap voor Siergewassen geeft een jaarverslag uit, dat heel langzaam aan populariteit wint. Het legt de gedragingen van de kwekers en exporteurs in cijfers vast. Het meest verbazingwekkende is ieder jaar echter weer de toename van het aantal bloembollenkwekers. In 1959 is bijna het vooroorlogse peil, meer dan tienduizend kwekers, bereikt. Het aantal exporteurs van bloembollen is gedaald tot minder dan zeshonderd. Dat enorme aantal kwekers wil echter niet zeggen, dat al deze mensen uitslui tend van bloembollen leven. In de prak tijk wordt aangenomen, dat men een halve hectare moet betelen en een vlij tige vrouw en kinderen moet hebben om een minimumbestaan te hebben. Toch geeft deze oppervlakte wel de waarde van de bloembollen aan, want een voet balveld is al ongeveer 90 bij 120 meter. Een half „voetbalveld" bloembollen kan dus wel wat opbrengen. Volgens dit jaarverslag waren er in het seizoen 1958-1959 dus 9977 kwekers geregistreerd, die verdeeld zijn over 9313 bedrijven. Van dit aantal betelen niet minder dan 7066 bedrijven minder dan vijftig are, dus een half voetbalveld. Men mag dus wel aannemen, dat deze kwekers over het algemeen of een ander bedrijf er bij hebben of dat de bloembollenteelt maar een klein onderdeel ervan vormt. Met elkaar betelen al deze mensen slechts 25.6 procent van de gehele opper vlakte. Een middengroep van vijftig tot tweehonderd are wordt gevormd door 1653 bedrijven, die 34.8 van de teelt in handen hebben. De top wordt ge vormd door 394 bedrijven, die tweehon derd tot vijfhonderd are en meer heb ben en met elkaar dus bijna veertig pro cent van de oppervlakte betelen. Nog ingewikkelder Om het geheel nog wat gecompliceer der te maken bevindt zich onder deze groep kwekers nog een groot aantal ex porteurs die ook kweken. Hun aandeel in de kwekerij is iets minder dan dertig procent. Dat er in al die groeperingen wel wat belangentegenstellingen zijn, laat zich denken. Bloembollenkwekers, exporteurs en de tussengroep van kwekers-expor teurs redeneren allemaal anders. Maar met elkaar hebben ze toch weer gezorgd voor een grotere export. Bij deze grotere export is dan einde lijk de hyacint in de grote getallen geko men, want er zijn in 1959 meer dan hon derd miljoen stuks uitgevoerd. De tul pen beginnen naar het miljard te ko men. De ontwikkeling is iets geremd, hoogstwaarschijnlijk door het geringere aanbod op de binnenlandse markt, of de angst daarvoor, maar 936 miljoen is een mooi aantal. Met de narcissen gaat het niet al te best. Zes miljoen zijn er in het afgelo pen jaar minder uitgevoerd, waardoor weer hetzelfde peil is bereikt als in 1956, namelijk 127 miljoen. Het zijn allemaal mooie grote getallen en men mag er in het bloembollenvak trots op zijn. Nog vallen de aantallen die in het buitenland geteeld worden in het niet hierbij, maar kleine kinderen kun nen groot worden. Een beste klant als Denemarken neemt ieder jaar minder af. De enorme stijging van de laatste jaren in de export van late tulpen naar West- Duitsland is tot staan gekomen. Dit be hoeft natuurlijk niet te zijn veroorzaakt door de teelt daar, maar het zal er heus wel wat aan toe of af doen. Sinds 1950 is de teelt meer dan ver dubbeld en mag men de mensen, die in Slecswük Holstein zjjn geweest, geloven, dan zün daar voldoende mensen, die nog steeds naarstig bezig zjjn aan de op bouw van bedrijven. Het kan daar gemakkelijker dan hier, want uit slechte partijen snijdt men de BULGAARSE STUDENT KRIJGT EEN JAAR Waarvan een maand voorwaardelijk (Speciale berichtgeving) Een gevangenisstraf van 12 maan den, waarvan een maand voorwaarde lijk, zonder aftrek van voorarrest,(proef tijd 3 jaar), zo mede verbeurdverklaring van pistool en patronen, luidde vanmor gen het vonnis, dat de Arnhemse recht bank uitsprak over de 34-jarige Bul gaarse student uit Wageningen, die zich moest verantwoorden voor het feit, dat hij op 2 januari j.l. pistoolschoten had gelost op de Wageningse hoogleraar mevrouw prof. dr. J. Relnders. Een kogel had haar in de schouder getrof fen. De officier van Justitie had tegen de Bulgaar een jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek gevorderd, zo mede verbeurdverklaring van pistool en patronen. De Nederlandse schermsters Elly Botbijl, Dani van Rossem, Lenie Kok- kes, Nina Kleyweg en Riet Noels hebben in het internationale florettoernooi in Ostende voor een overduidelijk succes gezorgd. Deze meisjes, die zo goed als zeker een plaatsje in de Nederlandse Olympische ploeg hebben veroverd ein digden tegen concurrenten uit Mexico, Zuid-Slavië, Frankrijk en België op de eerste, tweede, derde, vierde en zevende plaats. CORRESPONDENTIE H. J. van W. te Leiden Leiden, Haarlem, Alkmaar, Den Oever, Afsluit dijk, Harlingen, Franeker, Leeuwarden. 174 km. bloemen en verkoopt ook nog de bollen. Men kan dan gemakkelijk nieuwe bol len terugkopen. De grond is wel tame lijk duur, maar men behoeft er geen kapitalen neer te tellen voor aankoop of huur van het teeltrecht. Vandaar dat men er bedrijven aantreft van 12 tot 40 hectare. Hier moet een kweker, die wil uitbrei den, wachten totdat er een officiële uit breiding van de te beplanten opper vlakte wordt gegeven. Een andere moge lijkheid is om teeltrecht te kopen of te huren. De huur van het goedkoopste teeltrecht van narcissen is op het ogen blik vier gulden per rijnlandse roede. Dat is per hectare 2800 gulden. Tulpen kan men stellen op 4200 gulden en hyacinten op acht tot negenduizend! Er bestaat weer alle gelegenheid om met grote cijfers te komen, want het jaarverslag geeft ook de omvang van deze verkoop en verhuur aan. Het wordt jaarlijks meer. Dat betekent dat er steeds meer mensen komen, die de gele genheid hebben om teeltrecht te verhu ren, doordat ze hun bedrijf inkrimpen of de toegestane uitbreiding niet kun nen of willen benutten. De laatste mo gelijkheid is, dat ze helemaal het kwe ken van bloembollen hebben gestaakt. Er is reeds een flinke oppositie tegen dit systeem, die nog wel zal worden aan gewakkerd door deze schrikbarende cij fers. Het jaarverslag van het PVS is uiter mate geschikt gebleken om het wel en wee van het bloembollenvak te volgen en in discussie te brengen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 28 Juni Vette varkensmarkt Aanvoer 157 vette varkens. Notering per kg. levend gewicht: zware varkens geen notering, lichte varkens fl.50 tot f 1.62 slagersvarkens f 1.53 tot fl.55, zeugen f 1.05 tot fl.10. Handel redelijk. ROTTERDAM, 28 Juni Veemarkt: Aanvoer in totaal 3663. Weektotaal 5832. Vette koeien en ossen 290, gebruiksvee 670, vette kalveren 1150, graskalveren 73, nuchtere kalveren 538, varkens 5, biggen 80. paarden 89, veulens 15, schapen of lammeren 138, welde/zulglammeren 554, bokken of geiten 18. Notering: vette koelen le kw. 290-300, 2e kw. 260-280, 3e kw. 250-260; vette kalveren 260-280. 230-250, 210-230, per kg. Graskalveren 440, 360. 260; nuchtere kalveren 72, 62, 54; varkens (lev. gew.) 77, 70. 60; biggen 47, 40, 36 per stuk. Slachtpaarden 230, 200, 190 per kg. Schapen 120. 90. 70; welde/ zulglammeren 82. 60. 50; kalfko^len 1270, 1100, 900; melkkoeien 1270. 1100. 900; vare koelen 880, 780, 670; vaarzen 930, 700, 600; pinken 580, 500, 400 per stuk. Azië en Europa (en vooral Joego-Slavië) als (le belangrijkste gebieden beschouwd De Russische propagandamachine werkt thans weer op volle toeren. Dui zenden sprekers, tolken,, technici etc. zijn in de weer om de Russische pro paganda over de wereld te verspreiden. Op deze kaart geven wij een over zicht van het apparaat dat de Russen voor hun buitenlandse propaganda ter beschikking hebben. Het aantal radio uitzendingen naar West-Europa is, in verhouding tot de andere zenduren, verrassend groot. Het omvat zelfs ruim driemaal meer zendtijd dan de Russen aan propaganda voor Oost-Europa be steden. Als tweede op de lijst staat het Midden-Oosten, waarop de Russen hun spreekbuizen wekelijks bijna 200 uur richten. Bij de beoordeling van de cijfers moet men wel bedenken, dat elke taal een aantal uren zendtijd LEIDERDORP BURGERLIJKE STAND Geboren: Henriette W„ dr. van C. Cok. en A. Holwerda. Ondertrouwd: J. Düpper. 26 Jr en M. L. J. PrulJssers, 29 Jr. Getrouwd: F. C. Olthof. 24 Jr en E. J. J. Hendriks. 25 Jr. B. Borreman, 26 Jr en C. M. Vonk, 21 Jr. OEGSTGEEST Brand op zolder Op de zolder van een aan de Abt- spoelweg gelegen pand, dat zowel door de familie Weisman als door de we duwe De Geer wordt bewoond, is gis termiddag omstreeks drie uur brand uitgebroken. Op deze zolder bevond zich een vrij grote hoeveelheid hooi. De schade is aanzienlijk. De brandweer, die snel ter plaatse was, bestreed het vuur met vier stralen. Deze uitslaande brand trok uiteraard grote belangstelling. De politie hield zich druk bezig met het regelen van het verkeer. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Brigitta W. M.. dr van C. W. J. van Winsen en C. S. de Raat, Hubertha S. C. M. dr van A. C. van Moorsel en A. A. van Kempen. krijgt; alle uitzendingen naar de di verse landen leveren dan het totaal aan zendtijd op dat de Russen gebrui ken. De Russische propagandazenders werken dan ook dag en nacht en zen den totaal in 34 talen uit. Het blijkt dat de programma's in één centraal punt worden samengesteld, n.l. Mos kou. Van Moskou uit gaan de .pro gramma's" dan via verschillende zen ders de lucht in. Onzichtbaar voor het oog, maar des te duidelijker waarneem baar werkt dan de koude oorlog in de ether. Hoe hoog de Russen de afvallige" Tito wel zit, blijkt duidelijk uit het feit, dat men alleen aan Joego-Slavië de helft van de tijd geeft, die men nodig heeft voor heel Oost-Europa. Zonder omwegen toont de kaart ook aan, dat de Russen Azië en Europa het belang rijkste gebied voor hun propaganda achten. UNIVERSITEITSPENNING VOOR PROF. VAN VLECK Gistermiddag is aan de Amerikaanse gasthoogleraar in de theoretische na tuurkunde aan de Leidse Universiteit, prof. dr. J. H. van Vleck, de Universi teitspenning uitgereikt. Bij deze in de senaatskamer gehouden plechtigheid heeft de rector-magnificus, prof. mr. J. F. Jonkers, een korte toe spraak gehouden. Hij wees daarin o.m. op de betekenis, die behalve de colleges ook de vele gesprekken met vakgenoten over de vragen van het magnetisme een der specialisaties van de scheidende gasthoogleraar hebben gehad. In het bijzonder memoreerde de rector-magni ficus nog de komst naar Leiden van de Zweedse hoogleraar Waller, waardoor een Van Vleck-Waller-symposium over de paramagnetische relaxatie vorige week in Leiden kon worden gehouden. Op grond van uw verdiensten, aldus spreker, jegens onze Universiteit en de wetenschap in het land, waar uw voor vaderen leefden en werkten, heeft de Commissie van overleg tussen curatoren en senaat besloten U de Universiteits penning uit te reiken. Na deze toespraak werd de penning aan prof. dr. Van Vleck ter hand gesteld. Vola „op reis" In de bovenzaal van café-restaurant Zomerzorg hield de heer H. A. Somberg, chef public relations van de Koninklijke Nederlandse Vliegtuigenfabriek Fokker te Amsterdam, voor de Vereniging van Oud-leerlingen der Ambachtsschool een voordracht met als onderwerp: „De Afrika-reis van de Fokker F-27 Friend ship". De heer Somberg vertelde eerst iets over de verspreiding van deze Fokker Friendships over de gehele wereld. Over alle werelddelen kan men deze vliegtui gen vinden, behalve in het „zwarte" we relddeel Afrika. Vandaar dat het plan werd opgeworpen een demonstratie-reis te maken van zes weken naar dit gebied. In 1957 begon men met de bouw van een tweetal prototypes. Het toestel is uitgerust met tweemotorige schroeftur- bines. Hij biedt plaats aan 3240 passa giers. De Fokker F-27 is bijzonder ge schikt voor het vliegen van korte of middelgrote afstanden. Nadat gebleken was, dat het toestel volledig aan de eisen voor de moderne luchtvaart voldeed ontstond er een steeds groter wordende belangstelling. Als eerste niet-Ameri- kaanse vliegtuigbouwonderneming ge lukte het Fokker ook in de Verenigde Staten toestellen te verkopen. Thans zijn er 110 Fokker-Friendships in ge bruik. Voor dat deze Afrika-reis op stabel werd gezet, werden er reeds tochten ge maakt naar het Verre Oosten. Uit Afri ka hoopt men binnen twee jaar eveneens orders te ontvangen. Na dit korte inleidende praatje gaf de heer Somberg een nauwgezet verslag over zijn reis naar het „zwarte" wereld deel met behulp van kleurendia's. (Advertentie) Op ons AANNEEMBUREAU (advertenties en abonnementen) wordt voor zo spoedig moge- lijk gevraagd een Leeftijd plm. 18 jaar. j Mulo-diploma strekt tot aanbeveling. J Uitvoerige, eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan de directie van LEIDSCH DAGBLAD N.V., Postbus 54 (Witte Singel I). J Wetsvoorstel spoedig verwacht Naar wij van departementale zijde vernemen, is binnenkort de indiening van een ontwerp van wet betreffende subsidiëring van de kerkbouw te ver wachten. Aangenomen wordt, dat dit „spoedig" het geval zal zijn. Indertijd heeft een staatscommissie onder voorzitterschap van mr. E. Sas sen aan de regering rapport uitgebracht over dit onderwerp. Al zal nog moeten blijken in hoeverre de regering in het ontwerp van wet de „lijn-Sassen" volgt,, vast staat, dat zij het rapport-Sassen tot uitgangspunt ervan gekozen heeft. Zoals bekend, pleitte het rapport-Sas sen voor subsidie door de overheid aan de kerkgenootschappen in ons land. In brede kring in ons land, zo stelde het rapport, is men ervan overtuigd, dat een ontwikkeld kerkelijk leven een groot openbaar belang is. Daartoe is de aan wezigheid van aan eisen van kwaliteit en kwantiteit voldoende kerkgebouwen noodzakelijk, aldus het rapport. De com missie-Sassen stelde daarom voor, dat de overheid bij de stichtingskosten van kerkgebouwen zou „inspringen", genoemd werd een bedrag niet lager dan een vier de deel der stichtingskosten. DRIE DODEN BIJ VERKEERSONGEVAL Een zeer ernstig verkeersongeval op de Hoofdweg (Rijksweg 3) op het grond gebied van Capelle a. d. IJssel heeft van middag kort na half een het leven ge kost aan drie personen. De bestuurder van een personenauto is in zorgwekkende toestand naar het Westerziekenhuis te Rotterdam overgebracht. (Advertentie) D. Galjaard overleden Zondagochtend is te zijnen huize op 75-jarige leeftijd plotseling overleden de heer D. Galjaard, gedurende 54 jaar koster van de bij de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden Leiden/Oegst- geest in gebruik zijnde kerkzaal van het Leidsche Volkshuis. De heer Galjaard was in Vrijzinnig Hervormde kringen zeer gezien, hetgeen o.a. bleek uit het medeleven van de gemeente bij zijn gouden huwelijksfeest in 1957 en uit de belangstelling tijdens zijn ziekte. De bescheiden en altoos hulpvaardige koster zal in de kerkzaal node worden gemist. De heer Galjaard was een trouw en zeer belangstellend bezoeker van de gemeenteavonden Een tragische bijzonderheid is, dat de heer Galjaard zondag op het punt stond te vertrekken om deel te nemen aan een buitendag van de gemeente o.m. naar een kerkdienst in Driebergen. Ook buiten de Vereniging van Vrij zinnige Hervormden vond zijn staat van dienst erkenning en wel in de vorm van de hem uitgereikte eremedaille verbon den aan de orde van Oranje Nassau. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot vindt morgenmiddag om 12 uur plaats op de begraafplaats „Rhijnhof". In 1920 heeft de N.Z.H.V.M. veel personeel aangenomen. Dat blijkt uit het feit, dat er dit jaar bij deze vervoersmaatschappij vele jubila rissen zijn. Vanmorgen ontving loco-burgemeester C. van Schaik in de koffiekamer van het Stadhuis de heer Lardée. Deze kwam op 17-jarige leeftijd als leerling-mon teur in dienst. Hij doorliep enkele rangen en is nu voorman. De heer Van Schaik prees hem om jijn trouw en toewijding en niet het minst vanwege zijn accuratesse. Hij deelde mee, dat het de Koning in had behaagd de heer Lardée te onderscheiden met de eremedaille in brons, behorend bij de Orde van Oranje-Nassau. De NZH-directeur de heer Jurrissen, bood de draagmedaille van deze onderschei ding aan. U ontvangt over uw spaarsaldo 31/4 rente tot f30.000.- U kunt ons opdracht geven uw belasting-aanslagen automatisch in termijnen te voldoen uit uw spaartegoed bij de N.H.M. Wij zenden u een folder op aanvraag of bij ontvangst van de eerste storting van ten minste f 250,- bij een van onze kantoren of op de postrekening van dat kantoor onder vermelding ■ÉSSi "sPaarrekening". Vermoed wordt dat de personenauto op het door regen glad geworden wegdek is geslipt bij het inhalen. De wagen heeft toen een halve slag gemaakt en is op de linkerhelft van de weg gekomen. Daar kwam in volle vaart een grote vracht auto van de bouwmaterialenhandel. T. de Waardt N.V. Rotterdam aan. De personenauto schoot onder de vracht wagen. De gevolgen waren ontzettend. De personenauto, een grote Chevrolet, werd verpulverd onder de door zijn voorwielen gezakte vrachtauto. De be stuurder van de Chevrolet had een sche- delbasisfractuur. Zijn drie mede-inzit tenden waren op slag gedood en ern stig verminkt. BEURSBERICHTEN Lager op winstnemingen Amsterdam, 28 juni. De beurs spreekt algemeen van een gezonde technische reactie. Nadat er gisteren al iets van het koerspeil was afgegaan, zette de verliezen zich van daag in versterkte omvang voort. Het zwakkere verloop van Wall Street en het ontbreken van buitenlandse koop lust zijn hiervan de voornaamste oor zaken. Aan de andere kant is het be grijpelijk dat het publiek tot winstne mingen overgaat. Vooral de laatste fac tor legde gewicht in de schaal bij de voortzeting van de reactie, die hier en daar vrij scherpe omvang aannam, maar overigens niet al te tragisch werd opgevat, gezien de uitzonderlijke koers stijgingen die het Damrak de laatste weken vooral heeft laten zien. De druk, welke uitging van de winstnemingen deed voor de internationale fondsen over de gehele linie verliezen ontstaan, die voor Aku neerkwamen op twintig punten, voor Philips, Unilever en Hoog ovens op dertig punten elk. Olies werden beneden Newyorkse pariteit verhandeld op circa f 142.50, hetgeen neerkwam op een verlies van vier gulden of van twin tig punten volgens de oude koersbere kening. Ook in de overige hoeken was de ani mo niet groot en was de invloed van de koersreactie merkbaar. Vooral Deli- maatschappij werd hierdoor sterk ge troffen. Dit fonds moest zich een koers verlies van ruim vijf gulden laten wel gevallen en zakte in van f 191 tot f 186. Ook Amsterdam Rubber en HVA waren zwak gedisponeerd. De Scheepvaart kon moeilijk meekomen, al werden hier geen opzienbarende koersdalingen geleden. Op de Staatsfondsenmarkt werd druk gesproken over de nieuwe lening van de bank voor Nederlandse gemeenten tegen 99 1.'4%. Op 7 juli is de inschrijving. Ter beurze had men met deze voor waarden reeds volledig rekening gehou den. Van enige drukkende invloed die hiervan op de Nederlandse Staatspapie ren zou uitgaan, viel niets te bespeuren. WISSELKOERSEN Londen 10.57y8—10.57%, New York 3.76H—3.77*. Montreal 3.84H—3.84H. Parijs 76.90—76.95, Brussel 7.56%— 7.56%. Frankfort 90.30%—90.44%, Stock holm 73.06%—73.11%, Zürich 87.38%— 87.43%, Milaan 60.72%—60.77%, Kopen hagen 54.68—54.73, Oslo 52.80—52.85, Wenen 14.5414.55, Lissabon 13.17% 13.19%. EHBO-DIENST LEIDEN De Ver. EHBO-dienst-Leiden hield gisteren in de „Romanuszaal" aan de Mare een feestavond ter gelegenheid van de diploma-uitreiking cursus 1959—1960. Daar de voorzitter, de heer L. H. Piek, wegens drukke werkzaamheden verhin derd was de avond bij te wonen, werd het welkomstwoord uitgesproken door de vice-voorzitter, de heer H. Postma, die zich hierbij in het bijzonder richtte tot de docent dokter J. Meel. de vice- voorzitter van de EHBO-raad, de heer J. C. Slegtenhorst en de afgevaardigden van de zusterverenigingen. Alvorens tot de uitreiking van de diploma's over te gaan .richtte dokter Meel zich tot de pas geslaagden en wees hen nogeens met nadruk op de taak, die zij krijgen te vervullen en de verantwoording die hier mede gepaard gaat. Hierna reikte hij de diploma's uit. Namens de cursisten dankte de heer C. G. Bode de docent en de instructuers(trices) voor de nuttige lessen. Spreker liet zijn woorden met enige stoffelijke blijken van dank ver gezeld gaan. Het feestelijke gedeelte van de avond werd verzorgd door de Perso neelsvereniging van de Kon. Ned. Grof smederij o.l.v. de heer W. de Wolf. Een aantal leden van de KNG voerde drie komische één-acters op, afgewisseld met het optreden van een acrobatengroep, o.l.v. de heer M. Colpa. Het geheel werd muzikaal omlijst door „The Music Metal Players" o.l.v. W. de Wolf. In zijn slot woord dankte de vice-voorzitter allen, die tot het welslagen van deze avond hadden bijgedragen. Hoedt- u voor de koopman van „Perzische" tapijten De „koopman van Perzische tapijten" heeft weer eens in Leiden zijn slag ge slagen. Ditmaal was een 82-jarige in woonster van Leiden het slachtoffer. De vrouw liet de pseudo-koopman binnen en de schitterende „echt Perzische tapij ten" werden op tafel uitgespreid. Toen de koop was gesloten bleek de koopman „per ongeluk" ook het echte Perzische tafelkleed van de bejaarde dame te hebben meegenomen. De politie stelt een onderzoek in. Het signalement van de tapijtenverkoper luidt: Lang 1,70, normaal postuur, don ker haar. Hij droeg een bril en legiti meerde zich met een monsterboekje of een paspoort. Zijn leeftijd wordt ge schat op 25 of 26 jaar. PORTEFEUILLE MET F. 2700 VERDWENEN Gisteren deed een winkelier aangifte van een vermissing van f2700. Hij had de portefeuille met het geld in een zak van zijn colbertjasje gestoken. Vijf da gen heeft hij zijn colbertjasje in de win kel laten hangen. En toen was het geld verdwenen. Beurs van Amsterdam Dinsdag 28 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Nea 58 4% ïooA 100% Ned '59 4% 100A 100* Ned '59 4% 9S% 93% Ned. '60 II 4% 100GB 100* Ned '53 3% 93%GL 93% Grootboek obl 3% 78GB Ned 47 3% (3) 93% 93* Ned '51 3% 96% Ned "53 13%) 93* 93* Ned 56 3% 93 93 Ned '48 3% 86% 87 Ned '54 3% S&Jè 86% Ned '55 I 3% 88% 88% Ned "55 D 3V4 90% 90% Ned *37 3 91% 90% Dollarlng '47 3 92%B 92% fnvesteringscert 3 96% 96% Ned 62-64 3 97% 97% Indlë '37 A 3 93% 98% Grootboek '46 3 89* Ned W B 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind B 34% 34% Nat Handelsbank ..161%e.d. 160 Ned Handelmf) 307 299 Amst Rubber 118% 115% H V-A 166% 165% Senembab 560 560 AKU 546 531% Berkel's Patent (v.) 328GB 322GL Calvé Delft cert 938 924 Dell MtJ en (Ver.) 191.40 1S4.20 Kon Pap v Gelder 335GB 321 Hoogovens eert 820 789 MUller en Co NB 451 440 Ned Kabelfabr 582GB 553GB Philips 1236 1192% Philips pref 318 314 Onilever 987 961 Wilton Feyenoord 209 %GB 209 Biliton 2de r 410 3% Dordtse Olie gew 692 681% Kon Olie (f20.-).. 149 142.80 Idem (50 A f20.— 146.40 142.70 Holl Amer lijn 140% 139% Java China Paket 143% 141 KJ.JV1 107.50 107.50 Kon Ned Stmv Mij 184% 182% Kon Paket Mi) 135 134% Stoomvaart Mi) Ned 169%GB 167 Nievelt Goudr eert 143% 141% v OmmereD eert 275 272 Kon Rott Lloyd 150 147% Ned Scheepv ünle 146% 144% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen 5 dam 47 3%) i 93% 93% dem 48 13 93% dam 52-1 <4%) 97% 97% id ld "37 l-n (3%) 93% Z.-Holland '56 (4%) 99% Bankwezen Bank N. G '58 (5%) 103% 104 ld. NW8 '52 (4%) 96% 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 95% 95% Premieleningen A'dam '53 3 102 A'dam '51 1 2% 83% A'dam '56 1 2%78 79% A'dam '56 II 2% 94% A'dam '56III 2% 94 93 Eindhoven '54 2% 78% 78 Enschede '54 2% 78% 77% Den Haag '52 I 2% 84% 85 Idem [12% 85 86% R'dam '52 1 2% 87 86% Idem II 2% 88% Idem '57 2% 96% 97 Utrecht '52 2% 89% 88 Z.-HoU 1957 2% 92% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelllngen Robeco Amst Bank HBO eert Rott Bank Twentsche Bank 243 350% 223 304% 283 241 350% 223% 307 284% Industrie Ondernemingen Albert Heyn Borsumb K N Edmet. A-AA [dem pref wd. Electrolasmt) Kon Ned Grofsm Holl Constructie Ing our v Bouwnljv (nternatlo Int Kunststof! Ind Leidse Wolspinnerij Rott Droogdok Mi) Slkkens Groep Ver Touwfabrleken Walvisvaart Wernlnk's Betonm Van Wijk en Heringa Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) Amerik. fondsen Canadian Pacific R. [ntern Nickel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service General Motors Kennecort RepubUc Stee) Shell OU Union Pacific On. States Steel 448exd. 445 65% 66 100 102e.d. 102% 335 170 169 533 263 150% 147 >55% 63 459 438 620 614 810 365 365 117% 117 141 147 113% 120 117L 6% 24% 24 fj 109% 109% 50% 50* 47 45* 40% 40% 44% 43% 79* 64% 63% 70 70% 26% 82 78%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9