Amerika ontdekt zoetstof zonder bijsma^! Ruwe olie stroomt ondergronds van Pernis naar Duitsland Rotterdam-Rijn-pijpleiding in gebruik Argentijnse onderscheidingen aan 29 Nederlanders uitgereikt GAAT U MET VAKANTIE? Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 28 juni 1960 Derde blad no. 30084 (Speciale berichtgeving) Een beetje ondankbaar was het werk van Venlo's burgemeester De Gou gister middag wel. Z\jn hand voltooide een project van 110 miljoen gulden, maar alles wat er in Venlo van te zien is, zijn wat gebouwen, pompen en tanks, samen het verdeelstation vormend. De rest zit een meter diep onder de grond: een pijplei ding van een kleine 300 kilometer lengte, waardoor de Rotterdam-Rijnpijpleiding Maatschappij de ruwe olie gaat transporteren van Pernis naar de raffinaderijen te Godorf, Wesel en Wesseling. Twintig miljoen ton per jaar zal de totale capaciteit van de 60 cm wijde buis worden. In het beginstadium zal zes miljoen ton erdoorheen worden gejaagd. Olie die drie dagen nadat de tankers in Pernis worden gelost, op de Duitse raf finaderijen aankomt. De pijpleiding gaat langs de kortste weg en doorkruist rivieren en kanalen, o.a. het 1700 meter brede Hollands Diep. waar de grootste duiker van Europa ligt. Voor de aanleg waren rond 250 ver gunningen nodig en moest overeenstem ming worden bereikt met 2500 grond eigenaren en toch kwam het project binnen ekele jaren op tijd klaar. Gister morgen geschiedde de officiële inge bruikstelling. De heer H. J. Slingenberg, directeur van de RRP, waarin de NV Bataafse Petroleummij, de Gelsenberg en de Mo bil Oil Handels und Transport Gessll- schaft en de Califorian Texas Oil Cor poration participeren, heeft daarbij ge zegd, dat dit in feite de eerste interna tionale pijpleiding in West-Europa is. Hij liet ook een waarschuwing horen. Pijpleidingen vragen zeer hoge investe ringen en nu zij haar intree in Europa hebben gemaakt, schijnen zij bij bepaal de groeperingen de wens in het leven te roepen dit moderne en efficiënte ver voermiddel in het politieke vlak te trek ken. Sommigen zien in de pijpleidingen een prachtig object voor het heffen van nieuwe belastingen, anderen kwamen op Oppositieleider in Portugal ontslagen Het Portugese onder-secretariaat voor luchtvaart heeft gisteravond bekendge maakt, dat de in 1958 verslagen kandi daat van de oppositie bij de presidents verkiezingen. generaal Delgado, ontsla gen is als luchtmachtofficier. Volgens het comuniqué is dit ontslag het gevolg van een disciplinaire actie tegen gene raal Delgado wegens diens politieke ac tiviteit in Brazilië, waar hij thans woont en andere landen. Generaal Delgado heeft, zo wordt ver der gezegd, tegen dit besluit geprotes teerd. maar het protest is ongegrond bevonden. De activiteit van de generaal in Bra zilië en een aantal Europese landen dat hij in november en december van vorig jaar bezocht, zijn. volgens het commu niqué, onvaderlandslievend en ondermij nend. Reeds in 1958 was de generaal ont heven van actieve dienst wegens onder mijnend en ondisciplinair optreden. Generaal Delgado's tegenkandidaat, schout-bij-nacht Tomas, verkreeg bij de presidentsverkiezingen volgens officiële gegevens een grote meerderheid. Gene raal Delgado zei echter in december van vorig jaar te Amsterdam dat hij geen 23,5 procent van de stemmen verwierf, maar 75 procent. Vier dagen daarna werd generaal Delgado ontslagen als directeur-generaal voor de burgerlucht vaart. het idee pijpleidingen te onderwerpen aan bepalingen en reglementen waar door de vrijheid zou worden beperkt. De heer Slingenberg waarschuwde tegen de verleiding deze nieuwe vorm van trans port aan lasten te onderwerpen. De president-commissaris dr. A. Weid- mann begroette o.a. de directieleden van de NV Phs. van Ommeren, die totnutoe het grootste deel van de ruwe olie naar de Duitse raffinaderijen vervoerde. Hij zag in hun aanwezigheid begrip voor de moderne transportmiddelen, waarvoor de scheepvaart moet wijken. Zeer geheim bezoek van Dulles in Bonn (Van onze correspondent in Bonn) De chef van de Amerikaanse geheime dienst., Allan Dulles, heeft gisteren een bezoek aan Bonn gebracht. Hij had een langdurig gesprek met Bondskanselier Adenauer, maar verder hebben zowel Westduitse als Amerikaanse kringen te Bonn de grootst mogelijke geheimhou ding over dit bezoek betracht. Zelfs werd gisteravond niet bekendgemaakt, wanneer Dulles was gearriveerd, wan neer hij vertrok en waarheen zijn reis gaat Dulles is op rondreis langs de Euro- i.ese NAVO-partners om gesprekken te voeren over de Atlantische inlichtin gendiensten na de stopzetting van de vluchten met de bijzondere straaljager U-2 over de communistische landen. Deze informatie-tochten werden in mei gestaakt na de mislukte vlucht, van de Amerikaanse piloot Powers, die vlak voor de Parijse topconferentie boven Swerdlowsk in de Sovjet-Unie moest dalen. In Amerika is een nieuwe zoetstof ontdekt met zulk een zuivere smaak, dat men in de hele wereld enthousiast is. Eerst was ze vrij kostbaar, maar no wondt Sucrosa tegen een bflDjke prijs ver krijgbaar gesteld. Plastic koker 125 tabl. f 0,95 Voordelige flacon a 500 tabl. f 2,95 de metwe metacf topder^ Geen limiet voor de walvisvangst De Internationale Commissie voor de walvisvangst heeft in haar bijeenkomsl van verleden wek besloten voor de sei zoenen 1960/61 en 1961/62 de vangstli miet voor het Zuidpoolgebied, welke voor elk seizoen steeds in blauwe-wal- viseenheden werd vastgesteld, op te schorten. Volgens het communiqué werd dit be sluit slechts aarzelend genomen en met dien verstande, dat de opschorting her roepen zou worden, wanneer Noorwegen en Nederland niet spoedig weer tot de internationale overeenkomst voor de walvisvaart zouden toetreden. Aan de onbevredigende toestand, die voortvloeide uit het zich uit de overeen komst terugtrekken van beide genoem de landen, heeft de commissie veel aan dacht geschonken. Tenslotte werd een resolutie aangeno men, waarin een beroep op Nederland en Noorwegen werd gedaan weer toe te treden, opdat op doeltreffende wijze maatregelen genomen zouden kunnen worden tot bescherming van de walvis stand onder meer door een regeling voor ieders aandeel in de totale vangst en invoering van een internationaal stel sel van toezicht. Verder besloot de commissie tot ver korting van de periode gedurende welke de walvisvaart-expedities blauwe wal vissen in het Zuidpoolgebied mogen vangen. Voortaan zal het seizoen op 14 februari openen in plaats van op 1 fe bruari. Het eind van het seizoen blijft echter op 7 april gehandhaafd. Verder werden er extra limieten gesteld voor het vangen van buitwalvissen. In het walvisvangstseizoen 1959/60 in het Zuidpoolgebied hebben twintig ex pedities uit vijf landen in totaal 15 433 blauwe walvis-eenheden gevangen tegen 15.301 in het vorige seizoen. Verder wer den 4173 potvissen gevangen tegen 5451 stuks in het vorige seizoen. De totale produktie beliep 2.048.159 vaten (bar rels) walvistraan en spermolie (vorig seizoen 2.052.010 vaten). Frans-Nederlands overleg over wegvrachtvervoer Vandaag heeft in het ministerie van Verkeer en Waterstaat ambtelijk over leg plaats over het vrachtvervoer langs de weg naar Frankrijk. Verwacht wordt, dat de vertegenwoor digers van de Franse regering zich op het standpunt zullen stellen, dat het huidige vergunningssysteem gehand haafd dient te blijven. Dat betekent, dat voor het Nederland se vrachtautobedrijf per jaar twaalfdui zend machtigingen voor ritten naar Frankrijk zullen worden verstrekt en dat het vrachtautovervoer naar de de partementen Nord en Ardennes vrij zal zijn. En zolang de weg naar deze grens- departementen vrij blijft hebben de Ne derlandse vrachtrijders een redelijke kans om aan hun trekken te komen. Veel meer dan een ambtelijke uitwis seling van gegevens en overwegingen is van deze bijeenkomst niet te verwach ten. Maar morgen zullen de Franse ambte naren een bezoek aan Rotterdam bren gen en bij die gelegenheid hopen de vertegenwoordigers van het georgani seerde internationale goederenvervoer langs de weg tot een ongedwongen ge- dachtenwisseling met hun gasten te ko men. Huldiging dirigent Car! Schi' :ieht Er is een ere-comité gevormd voor de huldiging van de dirigent Carl Schu- richt, op zijn 80-ste verjaardag, op drie juli. Dit ere-comité wordt voorgezten door de minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals. Het werkcomité, bestaande uit Jaap Stotijn, Piet Ketting, Bob van Leersum, Phons Dusch, Herman Albersen, Leon Orthel en Hein 's Gravenzande, heeft reeds geschenken uitgezocht, bestaande uit boeken over schilderkunst Ei zal ook een gedenkboek samengesteld worden met foto's en felicitaties van comité alsmede vele bekende kunstenaars, or kesten en koren, vearmet ficboriobè ge werkt heeft. Frondizi in Bonn op een indrukwekkende wijze ontvangen (Van onze oorrespondent in Bonn) De Westduitse hoofdstad heeft gisteren de Argentijnse staats president dr. Arturo Frondizi op grootse wijze ontvangen. Bonn was vol vlaggen, de tocht van het station naar het regeringscentrum geschiedde met alle maar mogelijke eer, en bij dit alles waren niet alleen president Lübke, maar ook kanselier Adenauer en het gehele Westduitse parlement aanwezig! Frondizi zal o.m. een bezoek brengen aan Krupp in Essen en voorts tochten naar Keulen en Hamburg maken. Hoofddoel van zijn bezoek vormen economische gesprekken, die hij zowel met de regering als met industrie en finan ciële specialisten zal voeren. Frondizi zal pogen West-Duitsland te brengen tot grotere investeringen en financiële hulp aan Argentinië, Voorts is hij er op uit om van de Zuidameri- kaanse ongerustheid over de Euromarkt (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux) te doen blijkgeven. In het bijzonder waar het de export van agra rische produkten aangaat. Zijn land staat reeds voor de moeilijkheid, dat het in het Roergebied graag investerings goederen wil kopen, maar alleen met agrarische produkten kan betalen. Er zijn ook van Westduitse zijde een tweetal niet onbelangrijke onderwerpen van gesprek. Allereerst de kwestie van de tijdens de oorlog in beslaggenomen Duitse vermogens in Argentinië, daar naast staat het probleem van de naar Argentinië gevluchte oorlogsmisdadigers van wie er nu heel misschien één (de voormalige arts in het concentratiekamp Auschwitz, dr. Mengele) aan Bonn zal worden uitgeleverd. Men kan er voorts van op aan, dat van journalistieke zijde morgen op een persconferentie gepoogd zal worden Frondizi iets te laten ver klaren over de kwestie-Eichmann. Na zijn bezoek op donderdag aan Hamburg vertrekt Frondizi naar Nederland. Hij heeft tot dusverre Rome. Brussel en Parijs bezocht op zijn tocht, die hem voert langs de acht Europese landen waaruit de grote meerderheid van het Argentijnse volk stamt. Europees toernooi van het chanson te Knocke eind jnli Het Casino van Knocke in België gaat van 22 tot 28 juli een ^Europees toer nooi van het chanson" organiseren, waaraan zangers en zangeressen uit En geland. Frankrijk, Nederland. Duits land. Italië en België deelnemen. Het belooft een spannend festival te wor den. welk de Europese jury, waarin J. Stamer, directeur van Philips, en waar schijnlijk ook Ger Lugtenburg voor Ne derland zitting hebben, evenals Peter Kottmann van de Duitse radio. Gerard Grandjean, de president van de Franse discofielen en Paul van Dessel, direc teur van de Vlaamse televisie, heel wat hoofdbrekens zal bezorgen. Voor de attractie van dit festival tre den op de vedettes Annie Cordy, Jacque line Boyer, Colette Renard, George Bras- sens en Jean-Claude Pascal. Dit festival wordt door een land ge wonnen, niet één vedette, wat volgens de heer Lou van Rees, de Nederlandse impressario, een heel wat beter systeem is dan het „sterrensysteem". In de Duitse ploeg treden op Inge Brandenburg en Hannelore Auer. In de Engelse Jimmy Lloyd, Steve Martin en de bekende Valerie Masters. De Engelsen en Duitsers schijnen als favorieten te zullen starten. In de Belgische ploeg zien we naast de bekende Vlaamse ve dette Rina Pia nog namen als Terry Lamo, Marice Litsch en Louis Notary, totaal onbekende zangers, waarbij uiter aard een verrassing nooit uitgesloten is. Daarentegen zendt Nederland naar dit festival namen die klinken als een klok: Teddy Scholten, Corry Brokken, Willie Alberti, Rita Reys en Ton van Duinho ven. Alleen deze laatste schijnt, als chansonnier, internationaal nog geen naam te hebben! Lou van Rees is opti mistisch en de perschef van het Casino zeide lachend: „Nederland is eigenlijk dé favoriet!". De chansonniers zingen ieder drie lie deren naar keuze in een taal eveneens naar keuze. Het staat reeds vast dat Rita Reys een Amerikaanse song en Willie Albertie in het Italiaans zullen zingen. Brengt Corry haar grote suc ces: „Mylord"? Teddy zingt in het Ne derlands. Lou van Rees zeide ons nog. dat hij binnenkort Frank Sinatra naar Neder land zal brengen, waarschijnlijk in het Concertgebouw in Amsterdam en naar Scheveningen. Er is naast dit song-festival ook nog een filmfestival waarop twaalf films voor het eerst in de Beneluxlanden zul len worden gepresenteerd, onder meer „Austerlitz" van Abel Gance en „Jazz at New Port" met Louis Armstrong en de Amerikaanse jazzsterren. Anti-Castro-groep voor explosie verantwoordelijk De anti-Castro groep La Cruz heeft in Miami verklaard, dat haar agenten de ontploffing van zondag in Havanna hebben teweeggebracht, waarbij twee doden en 200 gewonden zouden zijn ge vallen. De agenten hadden vrachtauto's met tijdbommen nabij het munitiedepot geparkeerd. De minister voor Defensie, ir. S. Visser, heeft gisteren in zïjn depar tement in Den Haag admiraal Sir Davis ontvangen. De bevelhebber van de Atlantische zeestrijdkrach ten linkswas bij dit bezoek ver~ gezeld door vice-admiraal Brouwer (Advertentie) Voorzichtig op «Ie kruising OOK OPEEN VOOR RA NGSWEG i JL j A N W B V Denk er om, dat U niet de fout be gaat op kruispunten onder alle omstan digheden in te halen, waarschuwt de ANWB. U moogt g,een andere weggebruikers inhalen vóór of op een kruising of split sing van wegen, wanneer U daarbij op de linkerweghelft moet komen. Dit geldt, en dat wordt vaak vergeten, ook voor het verkeer dat op een voor- rangsweg rijdt. Blijf ook zorgvuldig op de rechterweg- helft bij de nadering van onoverzichtelij ke bochten, nabij of op het hoogste punt van een helling of brug en waar door dubbele strepen op het wegdek is aan gegeven, dat men de rechterrijbaan niet mag verlaten. In het algemeen geldt de bepaling dat niet van de linkerweghelft mag worden gebruikt gemaakt: a: vóór of op een kruising om split sing; b: indien dit gevaar of belemme ring voor het tegemoetkomend verkeer kan opleveren. Grootste servicestation te Rotterdam geopend Het grootste servicestation dat de Caltex tot op heden in ons land bouw de, is gistermiddag in Rotterdam ge opend door de wethouder van Open bare Werken, mr. H. Bavink,. Hij wees op de gunstige ligging ervan: aan een van de uitvalswegen naar Amsterdam en Den Haag, en vlak bij het Bltjdorp- plein, dat in de toekomst verbindingen zal krijgen met Hoek van Holland en de grote weg naar Gouda. De wethouder zei, dat volgens prognoses van deskun digen in 1970 het verkeer verzeven- voudigd zal zijn, dat wil zeggen op elke drie mensen een auto. Vervolgens bood mr. L. A. ten Brug- jencate namens de Caltex de Rotter damse verkeerspolitie een verkeerstest- bord aan. Het nieuwe station heeft een capaci teit van 74.000 liter, verdeeld ovej 13 pompen. Er is een vr\j staanda tótus- gelegenheid voor bromfietsen. (Van onze Haagse correspondent) Tijdens een feestelijke receptie in Hotel des Indes in Den Haag heeft de Argentijnse ambassadeur in Nederland, dr. R. C. Migone. gistermiddag aan 29 personen Argentijnse onderscheidingen overhandigd, hun verleend wegens hun bemoeiingen met de voorbereidingen voor het aanstaande bezoek van presi dent Frondizi aan ons land. Onder de onderscheiden personen waren vier mi nisters, vier staatssecretarissen, leden van de hofhouding, de burgemeester van Den Haag en Wassenaar en twee commissarissen van de Koningin. Na een in het Frans gehouden toe spraak ging de ambassadeur over tot het uitreiken van de versierselen, die beho ren tot de „Orde de Mai pour de Mé rite". Het Grootkruis werd verleend aan: G. C. D. baron van Hardenbroek, groot meester van H.M. de Koningin, aan de ministers mr. E. H. Toxopeus (Binnen landse Zaken), J. W. de Pous (Econo mische Zaken», mr. V. G. M. Marijnen (Landbouw en Visserij), mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooij (Sociale Zaken en Volksgezondheid», de staatssecretarissen dr. H. R. van Houten (Buitenlandse Zaken), dr. W. H. van den Berge (Fi nanciën), generaal b.d. M. R. H. Cal- meyer (Defensie de heer Calmeyer was niet aanwezig en kreeg het groot kruis van militaire verdienste), P. J. S. de Jong (defensie, marine-beleid, de heer de Jong kreeg het grootkruis van ver dienste voor de Marine) en mr. J. C. van Beusekeom, de Nederlandse ambas sadeur in Buenos Aires, die voor het bezoek van president Frondizi is over gekomen. Tot Grootofficier werden benoemd: S. J. baron van Tuyl van Serooskerken, se cretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, jhr. W. E. van Pan- huys, chef van het protocol, jhr. G. Beelaerts van Blokland, buitengewoon gevolmachtigd ambassadeur in Argen tinië, mr. J. Klaasesz, commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Hol land, mr. M. J. Prinsen, commissaris van de Koningin in de provincie Noord- Holland, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag, mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rot terdam (niet aanwezig bij de uitreiking), luitenant-kolonel R. J. E. M. van Zin- nicq Bergmann, hofmaarschalk (groot- officier voor militaire verdiensten) en majoor W. F. K. Bischoff van Heems- kerek, eerste stalmeester van H. M. de Koningin. Tot commandeur werden benoemd: dr. D. J. Lohmann, president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, mr. J. P. Bannier, hoofd van het bureau voor in ternationale technische bijstand van het ministerie van Buitenlandse Zaken, jhr. D. van den Brandeler, hoofd van de af deling voorlichting van dat departe ment. M. W. H. baron Collot dTSscury, hoofd van de afdeling Latijns Amerika van het directoraat westelijk halfrond van het departement van Buitenlandse Zaken. mr. H. F. C. Hardenberg. sous chef van het Protocol en mr. H. J. van der Molen, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam. Offcier in de orde werden: S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen, burgemeester van Wassenaar, jhr. R. de Beaufort, referendaris departement van Buiten landse Zaken en D. J. M. van Thiel Coovels, eveneens referendaris bij het departement van Buitenlandse Zaken. Tenslotte werd tot Ridder benoemd de heer J. Maandag, commissaris van Po litie te Wassenaar. Resolutie Ned. Kath. Mijnwerkersbond (Van onze Limburgse correspondent) Bij acclamatie heeft de Bondsraad van de Nederlandse Katholieke Mijn- wexkersbond gistermiddag in Geleen 'n resolutie aanvaard, waarin de afschaf fing van het akkoord beloningstelsel voor de Limburgse mijnen wordt geëist Dit stelsel wordt totnogtoe aanvaard als inherent aan het ondergrondse mijnbe drijf. Al 40 jaar ijveren de mijnwerkers naar afschaffing van dit stelsel dat vol gens de Bond speculeert op het egoisme van de mijnwerker, bij hem psychische spanningen verwekt, welke de bedrijfs veiligheid niet dienen en hem wegens de- vele onzekere aspecten van het on dergronds bedrijf, ook niet in het genot stellen voor eeri rechtvaardige beloning voor zijn zware werk. In de resolutie is het. Bondsbestuur ook opgedragen te streven naar een spoedige verdere ver korting van de arbeidstijd van onder en bovengronders. Bondsvoorzitter Fr. Dohmen sprak de hoop uit, dat behou dens goedkeuring van de regering, de vijfdagen werkweek binnen een jaar voor het ondergrondse mijnbedrijf zal kunnen worden verwezenlijkt. Tenslotte verlangt, de resolutie, welke o.a. ter ken nis gebracht, wordt van de Hoge Auto riteit der EGKS en van de christelijke vakbonden in de EGKS, dat er zo spoe dig mogelijk een definitieve pensioen regeling voor de mijnwerkers tot stand komt, waarin de thans bestaande toe slagen op de pensioenen moeten worden gehandhaafd. Jubileum Liga-fabriek De minister van Landbouw, mr. V. G. M. Marijnen, heeft gistermorgen het au tomatiseringsproject. een nieuw labora torium en een nieuwe fabriekshal van de Liga-fabrieken te Roosendaal officieel in gebruik gesteld en met zijn aanwezig heid tevens luister bijgezet aan de fees telijkheden van het 40-jarig bestaan van dit voedingsmiddelenbedrijf. Minister Marijnen maakte bekend, dat het H M. de Koningin had behaagd de heer Th. R. Neutelings, president- directeur van het jubilerende bedrijf, te benoemen tot Officier in de orde van Oranje-Nassau. De directeur W. Neutelings jr. dankte minister Marijnen speciaal voor zijn gro te bekwaamheid, waarmee hij de Ne derlandse belangen in de EEG verdedigt. In zijn begroetingsrede had de presi dent-directeur de oprichting aangekon digd van het Nederlands-Belgische fonds voor steun aan het wetenschappelijk on derzoek op biochemisch terrein .ten bate van het kind De Liga-fabrieken zullen in dit fonds als eerste bijdrage een be drag van f 100 000 storten. Zeer binnen kort zullen enkele onafhankelijke voor aanstaande wetenschappelijke onderzoe kers verzocht worden, zowel in Neder land als in België om zitting te nemen hl een commissie van advies voor de be steding van de middelen 9aH fonds ten dienste van het kind. Als brief te verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee - wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. HUIS ADRES: Naam: Straat: No. Woonplaats: Kwartaal abonnee Maand Week Post VAKANTIEADRES doorhalen wat niet van toepassing is. p. a. Straat: No. Te- Eerste dag van toezending Laatste dag van toezending: ALLE gegaxena imotUen,

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5