Avontuurlijk jeugdig Haags trio zwierf een week door ons land Groot aantal bezwaren tegen uitbreidingsplan Oegstgeest Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 22 juni 1960 Derde blad no. 30079 Eén jongen (16) en 2 meisjes (13 en 14) Sliepen hongerig in greppels of hooibergen Vrijwel platzak, maar beslist niet arm aan zucht naar avontuur hebben drie Haagse kinderen, een 16-jarige druk kersleerling en twee vriendinnetjes van 13 en 14 jaar, bijna een week door ons land gezworven, liftend, in greppels en hooibergen slapend, hongerlijdend. Gis teravond laat zijn zij doodmoe, uitge hongerd en miserabel op het terrein van het Astmacentrum „Heideheuvel" te Hil versum aangetroffeu. Gevraagd naar de reden, waarom zij waren weggelopen, antwoordden zij: „Wij hadden het thuis zo slecht". De drukkersleerling en de beide meis jes, die dicht bij elkaar wonen, hadden hun plannetje bekokstoofd in de ijs- en patatzaak, waar zij elkaar geregeld ont moetten. Vorige week donderdag zagen zij hun kans schoon en gingen zij op pad: initiatiefnemer Henk, in het bezit van f. 3.70, de zwarte Saskia en de blon de Wislana, ieder met een kapitaal van enkele centen. Eerst liftten zij naar Delft, vervolgens ging het naar Rotterdam. Breda en Tilburg. In Blerick (Limburg), waar de kinderen enkele dagen later belandden, klopte Henk om nachtlogies aan bij een vriend van zijn vader, die hy wijs maak te, dat hij met de meisjes op trektocht was. Achteraf vertrouwde deze kennis de zaak toch niet en schreef een brief aan Henks vader, die uiteraard direct de politie op de hoogte stelde. Inmiddels doolde het drietal door Gel derland. De provincie Utrecht werd zorgvuldig gemeden, want, zoals Henk nu nogal naïef opmerkt, „daar zijn zoveel binken". Tenslotte kwamen de kinderen in Hilversum terecht, waar de drukkersleerling geen onbekende is, om dat'hy vier maanden in het Astmacen trum „Heideheuvel" heeft gekuurd. Hij wist hier wel een geschikte gelegenheid om te slapen, een van de gebouwtjes op het terrein van „Heideheuvel", waar de kinderen echter niet ongemerkt bleven. Nadat zy werden aangehouden, zijn zij In het hoofdbureau van politie eerst in Daar gaan we. t „Myn wagen haalt 200 km per uur," schepte de jongen op. „En de mijne," zei zijn vriend. „Kom op, dan gaan we." Het gebeurde maandagavond in New Iberia in de Amerikaanse staat Louisia na en enkele minuten na deze dialoog lagen acht mensen dood op de weg en was een negende stervende Blijkens het verslag van de politie waren de 17-jarige George Babineaux en zijn 19-jarige vriend Sebastian La- porte, een wedstrijd aangegaan. Lapor- te, die snelheden bereikte van om en nabij de 150 km per uur, schepte een auto waarinn vijf mensen zaten. Babineaux, die de race verloor, reed op het wrak in en een derde wagen, ge reden door een dominee botste van de andere kant komend, op de ravage in. Slechts één van de betrokkenen over leefde de botsing. Zeven mensen werden op slag gedood, een achtste overleed kor te tyd later en een negende slachtoffer stierf dinsdagochtend in het ziekenhuis. Dood waren de twee waaghalzen met een negentienjarige vriend, die meereed. Van de auto die door Laporte werd on derschept, overleden de zeventigjarige Aaron Williams met zijn drie zoons. Lloyd van 28, Roger, 26 en Aaron jr. van 17, allen negers. De dominee die uit tegenovergestelde richting op de auto's was ingereden, de 28-jarige Douglas Taylor, stierf ter plaatse. Zijn 34-jarige mede-passagier overleed de volgende ochtend. De enige overlevende was de 24-jarige Archie Alexander (gehuwd) met de dochter van Aaron Williams sr. Hij liep ernstige verwondingen op. Zes jaar met aftrek voor moord op „Tijger-Annie" (Speciale berichtgeving) De Rotterdamse rechtbank heeft van ochtend een 20-jarige zeeman uit Rot terdam wegens mishandeling, de dood tengevolge hebbende veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek, zomede terbeschikkingstelling van de regering om van harentwege te worden verpleegd. Op 11 februari jJ. had hy, toen hij zich met een ongeveer dertigjarige vrouw, bijgenaamd „Tijger-Annie", in een hotelkamer aan de Witte de With- straat te Rotterdam bevond, haar door wurging om het leven gebracht. Ruim twee maanden later bekende de man, die meermalen was veroordeeld, zijn euveldaad tegenover de politie, die hem had gearresteerd onder verdenking van diefstal, gepleegd in het westelijk stads deel, waarbij hij enkele honderden gul dens had gestolen. Wegens deze diefstal had het O.M. tegen hem een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. De rechtbank heeft de man daarvoor thans conform deze eis veroordeeld. Wegens doodslag had het O.M. tegen hem 12 jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Australië's bevolking over 30 jaar verdubbeld Mr. ir. B. W. Haveman, van de Ne derlandse Emigratiedienst, die thans een reis door Australië en Nieuw Zeeland maakt, heeft gisteren in Sydney ver klaard dat hij ervan overtuigd is, dat Australië's bevolking in 30 jaar verdub beld zal zijn. De heer Haveman zei, dat de gezonde en realistische immigratie- uolitiek van Australië na de oorlog nergens in de wereld geëvenaard wordt. „Het heeft een stevige basis gelegd voor een constante toevloeiing van emi granten voor tenminste nog een gene ratie", zo zei hy. Ook deelde hen mee bij zijn bezoeken aan Nederlandse emi granten, getroffen te zijn over hetgeen sommige Nederlanders in vijf of zes jaar bereikt hebben. Een van hen was van slagersknecht opgeklommen tot eigenaar van een zaak met 35 man per soneel. Een boerenknecht had zich een eigen bedrijf verschaft, waarvan de jaar lijkse oogst 6.000 Australische ponden opbracht. Ir. Haveman zei, dat deze mensen dit nimmer bereikt zouden heb ben, als zij in Nederland gebleven wa ren. DS. P. WERGES MET EMERITAAT Ds. P. Werges, predikant bij de vrije evangelische gemeente te Winschoten, heeft eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Werges werd 24 juli 1932 te Wemeldinge in het ambt bevestigd. Na 14 jaar ver trok hij naar Winschoten. bed gestopt, om weer wat op verhaal te komen. In de loop van de dag is het drietal overgegeven aan de Haagse kin derpolitie. Het bleek, dat de kinderen grote ont beringen hebben geleden en na de eerste dag toen zij kadetjes kochten niet veel meer hadden gegeten. Zelfs waren zij een keer vierentwintig uur achtereen zonder voedsel geweest. Een andere dag hadden zij him honger proberen te stil len met een uit een kas weggenomen komkommer. Zij sliepen in greppels of hooibergen, zich zo goed mogelijk tegen de nachte lijke koude beschermend door onder een van een boerenerf gestolen oude jas dicht tegen elkaar aan te kruipen. „Het was verschrikkelijk", bekende de drukkersleerling, die evenals de meisjes toch maar blij is, dat het avontuur voorbij is. „VERMAKELIJKE VERGISSINGEN" (Speciale berichtgeving) Terwijl een aannemer uit Sneek in een restaurant aldaar zat te dineren zag hij dat iemand in zijn, bezijden dit restaurant, geparkeerde auto stapte en er mee wegreed. Hij waarschuwde een agent in burger, die toevallig aanwezig was. en die direct het politiebureau opbelde. Enige ogenblikken later zette een twee tal agenten in een jeep de achtervolging in van de man, die in de richting van Bolsward verdwenen was. Bij Nijland haalden zij hem in en reden hem klem. Op zijn vraag wat dit te betekenen had antwoordden de agenten dat hij him arrestant was wegens het ontvreemden van een auto. De man, eveneens een aannemer en wonende in Bolsward, werd kwaad en zei dat het zijn eigen auto was. De agenten stonden toen wel even vreemd te kijken maar het mooiste komt nog. Toen aannemer nummer 1 het res taurant verliet, zag hij zijn eigen auto weer staan, althans dat meende hij, want zij was precies gelijk. Bij nader onderzoek ontdekte hij evenwel, dat het nummerbord slechts een letter ver schilde met het zijne. Op zijn beurt ging hij daarna in snelle vaart de agenten achterna. Maar hij sloeg niet de zijweg naar Nijland in, zoals de vermeende dief en zijn achter volgers hadden gedaan, maar hij reed door naar de Afsluitdijk. Inmiddels echter was het signalement van zijn auto al door de politie te Sneek doorgegeven. Het gevolg was dat hij nu op de kop van de Afsluitdijk door de aldaar dienst doende politiemannen werd aangehouden. Hij kon hen echter van zijn onschuld en van de vermakelijke vergissingen overtuigen en spoedig daarop reden de collega's weer in hun eigen wagen. VIER JONGELUI UIT BODEGRAVEN VOOR RECHTER De vier jongelieden uit Bodegraven, resp. 16,17,19 en 24 jaar oud, die in Den Haag terechtstonden voor het feit, dat zij in de avonduren van 25 april j.l. de wachtmeester der Rijkspolitie te Bos koop, W. van Atten, op laffe wijze mis handelden. kregen in een gecombineer de zitting van de politierechter en de kinderrechter vermanende woorden te horen. Beide lieten uitkomen dat zij het optreden van deze jeugdige personen bijzonder laakten. Een voor hen geluk kige omstandigheid was, dat de mis handelde wachtmeester als getuige kon verschijnen, want het. had weinig ge scheeld of de verwondingen waren le vensgevaarlijk geweest. De aanleiding tot de mishandeling van de wachtmeester lag in het feit dat een van de Bodegravenaren een meisje had lastig gevallen en zich bovendien wat bravoerachtig had aangesteld. Toen de wachtmeester hem mee naar het bu reau wilde nemen, verzette de jonge man zich heftig en wilde de heer Van Atten een klap geven. Op dat moment sprongen de andere drie de wachtmeester op de rug en wierpen hem tegen de grond, waardoor deze een hersenschudding bekwam, ter wijl hij door stompen en trappen een bloeduitstorting rond de ogen en een bloedende wenkbrauwwonde kreeg. De uitspraak luidde voor de beide jongens 6 maanden tuchtschool en voor de twee anderen zes maanden gevange nisstraf waarvan voor alle vier een maand voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar. Loemoemba premier en staatshoofd? Patrice Loemoemba, de leider der Kongolese nationalistische beweging, die dinsdag in de plaats van Kasavoe- boe als kabinetsformateur is aangewe zen, heeft vandaag te kennen, gegeven, dat hij mogelijk voor zichzelf zowel de functie van staatshoofd als die van mi nister-president zal trachten te ver krijgen. Aan journalisten deelde hij mede aan zijn rivaal Joseph Kasavoe- boe het ambt van minister van Buiten landse Zaken te zullen aanbieden. De beide Kamers van het parlement zullen omtrent zijn eventueel optreden als staatshoofd naast het premierschap moeten beslissen, zei Loemoemba. Het was reeds bekend, dat hij een campagne heeft gevoerd om zelf als staatshoofd te worden benoemd. Dat hij de daarvoor nodige meerderheid van het Huis van Afgevaardigden zal krij gen. staat wel vast. Uit kringen van de Abako-partij, de partij van Kasavoe- boe in Katanga, werd vernomen, dat de extremistische groeperingen dezer partij aandrang uitoefenen om tot onmiddel lijke afscheiding van Katanga van Kon go over te gaan, na de recente overwin ning van Loemoemba. Ook de Conakat- partij onder leiding van Moise Tsjombe heeft met afscheiding van Katagna ge dreigd, als Loemoemba alleen aan het bewind zou komen. Waarnemers in Leo- poldstad menen echter, dat Loemoemba bereid zal zijn belangrijke concessies te doen om een afscheiding te voorkomen. Het uitbreidingsplan in hoofdzaak 1960 heeft ter inzage gelegen en dus bestond er gelegenheid bezwaren in te dienen, waarvan ruimschoot gebruik is gemaakt. Er kwamen 26 bezwaarschriften binnen de gestelde tijd en 3 daarna. Dit uitbreidingsplan is gebaseerd op het structuurplan voor de Leidse agglo meratie, zoals dit door de raden der be rokken gemeenten is aanvaard. Het me rendeel van de bezwaren richt zich tegen het universiteitsterrein en tegen de be bouwing ten noorden van Jiet Oegstgees- ter kanaal, bestemmingen, die reeds in het structuurplan zyn opgenomen. B. en W. delen mede, dat zy er zich van bewust zijn, dat bij de verwezenlij king van het plan dit voor de tuinders en landbouwers, die daar hun gronden hebben, ernstige gevolgen heeft. Zij zyn evenwel van oordeel, dat het algemeen belang vordert, dat gelegenheid wordt gegeven voor de dringend noodzakelijke uitbreiding van de universiteit en tot het scheppen van de mogelijkheid voor de bouw van woningen voor onze zich steeds meer uitbreidende bevolking. De belan gen van de tuinders en landbouwers die nen hiervoor te wijken. Niettemin zyn er bezwaren waaraan tegemoet gekomen kan worden. B. en W. van Warmond maken bezwaar tegen de bestemming agrarisch gebied met kas senbouw van de Voorhofpolder in ver band met schending van het landschap en het profiel van Warmond gezien van uit het westen. Ook van Warmond gezien naar het oosten is een kassenlandschap met hoge schoorstenen, die daarvan het LEIDERDORP J. E. v. d. Water koninklijk onderscheiden Morgenavond om acht uur zal War- monds Fanfare een uitvoering geven in de gem. muziektent op de Baan. De heer J. E. v. d. Water herdacht gisteren zijn veertigjarig jubileum bij de N.V. Vereennigde Touwfabrieken. Van de keus, die de heer Van de Wa ter veertig jaar geleden heeft gedaan om uit de nieuwbouw in de de Onder houdsdienst van de V.T. te gaan, heeft hij nooit spijt gehad! Gedurende veer tig jaren heeft hy als machinebankwer ker-onderhoudsmonteur meegeholpen aan de opbouw van nieuwe machines en het onderhoud van het uitgebreide en gevarieerde machinepark! Verrichtte hij de hem opgedragen werkzaamheden steeds met veel plezier en vond hij veel voldoening in zijn werk, ook zijn werk gever, zowel de directeur, bedrijfsleiders, ziin chefs als collega's prezen zyn ijver, toewijding en vakbekwaamheid. De directeur, de heer H. B. Haanappel die in zijn toespraak de levensloop van de jubilaris de revue liet passeren, ty peerde hem niet alleen als een uitste kend vakman, maar ook als een bij zijn superieuren en collega's zeer geziene medewerker. Dat zijn belangstelling niet alleen naar de techniek, maar ook naar zijn medemens uitgaat, blijkt wel uit het feit, dat hy als donor vyftien maal zijn bloed voor de evenmens heeft ge geven. De heer Haanappel zegde de ju bilaris dank voor het vele en verant woordelijke werk, dat hij in het belang van het bedryf heeft verricht én voor de wijze waarop hij dit heeft gedaan Met de beste wensen voor de toekomst en een hartelijke handdruk overhan digde de directeur de heer Van de Wa ter een gouden horloge, het Vererend Getuigschrift van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel, met het daarbij behorende zilveren draaginsigne, als mede een geschenk onder couvert. Burgemeester K. v. Diepeningen on derstreepte de woorden van de heer Haanappel. Het had spreker aangenaam getroffen, dat hem uit die woorden de erkentelijkheid van de directie was ge bleken voor de heer Van de Water. Uit de wijze, waarop de jubilaris zich van zijn taak heeft gekweten, blijkt wel, dat het samenspel tussen werkgever en werknemer in het bedrijf goed is ge weest. Het was de burgemeester een ge noegen mee te delen, dat het H M. de Koningin had behaagd de heer Van de Water de bronzen medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nasau te ver lenen. Onder applaus van de aanwe zigen speldde de heer Van Diepeningen de jubilaris de koninklijke onderschei ding op. De jubilaris kreeg vervolgens de ge lukwens in ontvangst te nemen van de bedrijfleiders, de heren hoofdingenieur D. J. v. d. Moortel en I. Vogelenzang, waarna de chef van de Onderhouds dienst, de heer P. J. G. Polhuys, het woord tot hem richtte. De jubilaris had voor elk der sprekers een persoonlijk dankwoord. OEGSTGEEST Ouden van dagen op stap De sinds jaren gebruikelijke lange stoet van particuliere auto's was giste ren voor de eerste maal vervangen door autobussen, waarmee de jaarlijkse rond rit voor de ouden van dagen plaats vond. Om 2 uur vertrokken vijf autobussen met 191 deelnemers aan deze rit vanaf het Wilhelminapark. Ze werden tot de gemeentegrens uitgeleide gedaan door de Oegstgeester Rijkspolitie om over de Rijksweg te ryden door Wassenaar, Scheveningen en het Westland naar Rotterdam, waar bij Plaswijk in Hille- gersberg werd gepauzeerd. Vandaar werd koers gezet naar Avifauna, waar de broodjes en de aardbeien met slag room zich best lieten smaken. Namens het comité werd daar gespro ken door de heer M. Elshof. Uit naam van alle deelnemers bedankte de heer M. Döfferhoff voor de aangeboden uit- gaansmiddag. Om half negen was men weer in het Wilhelminapark terug. VOORSCHOTEN „DE ZWALUW" De Postduivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht vanaf Tergnier (Frankrijk), afstand 268 km. Snelheid eerste prijsduif 899.12 m. per minuut. Snelheid laatste prijsduif 837.66 m. per minuut. Uitslagen: H. v. d. Wal 1, 7; C. v. d. Meer 2: A. de Graaf 3; H. Schoo 4, 5, 10; De Brouwer 6; A. G. Kleiweg 8 M. Paardekooper 9. Voor het toelatingsexamen van het Huygens Lyceum in Voorburg is geslaagd Lietje Vitringa Burgemeester L. de Kool houdt deze week vrijdag in plaats van donder dag zijn wekelijkse spreekuur. Onze plaatsgenote mej. S. de Groot is in Den Haag geslaagd voor onderwij zeres. Zij is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Leider dorp. Voor het toelatingsexamen van het Gemeentelijke Dalton-Lyceum te Voor burg zijn geslaagd: Mieke van Eist, Bert I Fillié, Mar ja Pénard, Annelies Servaas I en Rembrandt Veldhuyzen van Zanten. gevolg zijn, schadelijk voor de waarde van Warmond als recreatiegebied. B. en W. zijn bereid de bestemming te veran deren in agrarische bestemming B. zijn de een bestemming zonder kassenbouw, waarbij dus tegemoet gekomen wordt aan de bezwaren van V/armond. De Commissie voor Openbare Werken stelt voor de omschrijving zodanig te wijzigen, dat de plaatsing van „laag glas" moge lijk wordt. Toegestaan zou dan worden niet alleen plat glas, maar ook laag glas, waaronder te verstaan kassen van be scheiden omvang, die echter geen schoorstenen mogen hebben. De raad zal hierover dus uitspraak moeten doen Er zijn drie bezwaarschriften welke be trekking hebben op het in de Voorhof polder langs de Haarlemmertrekvaart geprojecteerde zwembad. De hoofdinge nieur van de provinciale waterstaat van Zuid-Holland heeft te kennen gegeven, dat de verbindingsweg benoorden het Oegstgeester kanaal een ander verloop zal krijgen, dan oorspronkelijk was aan gegeven. Deze zal vermoedelijk de Abt- spoelweg niet beneden de Leebrug krui sen. maar thans wordt gedacht aan een tracé geheel ten noorden van'het kanaal, dat mogelijk voert door het op het uit breidingsplan geprojecteerde zwembad. Dit tracé is nog in studie bij de Provin ciale Waterstaat!. De verlegging van de weg heeft ten gevolge, dat het in de Voorhofpolder geprojecteerde zwembad zal moeten vervallen. Dit is voor B. en W. aanleiding geweest na te gaan of het zwembad in de Overveerpolder kan ko men. Besprekingen zijn gaande en er is contact opgenomen met de ontwerper van het uitbreidingsplan. Nu de ontwik keling zodanig is, dat van B. en W. geen voorstel meer is te verwachten het zwembad in de Voorhofpolder aan te leg gen, wordt in overweging gegeven de be zwaarschriften gegrond te verklaren en de voor zwembad bestemde gronden de bestemming te geven van agrarische doeleinden. De Veilingvereniging „Flora" wenst een mogelijkheid om de terreinen voor de veiling nog enigszins te kunnen uit breiden. In verband daarmede wordt voorgesteld bepaalde percelen voor uit breiding te bestemmen. Aan enkele bezwaren van de gemeente Leiden, zoals t.a.v. een uitbreidingsmoge lijkheid van de stadskwekerijzal worden tegemoet gekomen. Rijnland diende een bezwaarschrift in dat betrekking heeft op het reserveren van gronden langs de noordzijde van het Oegstgeesterkanaal tot een breedte van 2b meter ten einde het Hoogheemraad schap in de toekomst de mogelijkheid te openen het kanaal te kunnen verbreden. Daar het hier om een algemeen belang gaat zal aan het bezwaarschrift tegemoet gekomen moeten worden, menen B. en W. Tenslotte nog een bezwaarschrift, dat de raad tot discussie zal leiden n.l. dat van C.V. Aannemersbedrijf Proper. Ap pellant bezit gronden aan de Rynsbur- gerweg. Ze zouden tot agrarische doel einden worden bestemd. Hij heeft echter de grond gekocht voor bebouwing. B. en W. voelen niets voor lintbebouwing tus sen Oegstgeest en Rynsburg. De Com missie voor Openbare Werken is evenwel van oordeel, dat er gelet op de bebou wing. die er langs de Rijnsburgerweg reeds is geen overwegend bezwaar be staat langs de gehele oostzijde van de Rijnsburgerweg een gewone bebouwing toe te laten. B. en W. stellen de raad voor in de e.v vergadering <29 juni a s.) het uitbreidingsplan in hoofdzaak 1960 vast te stellen. Nadat de tekening van het uitbreidingsplan op grond van de ge nomen besluiten is gewijzigd, wordt deze gedurende 14 dagen ter inzage gqlegd. Binnen veertien dagen na afloop van de termijn van ter-inzagelegging wordt het plan aan Gedeputeerde Staten ter goed keuring gezonden, terwijl binnen zes we ken de belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten bezwaren tegen het plan kunnen indienen! WARMOND Het bestuur van de Radbout stich ting te Utrecht heeft op aanbeveling van het collegé van curatoren der R.-K. Uni versiteit te Nijmegen benoemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde voor het geven van onderwijs in de ex perimentele natuurkunde dr. A. R. de Vroomen alhier. De benoeming zal ingaan op een nog nader te bepalen datum. RAADSAGENDA Dinsdag 28 juni a.s. komt de raad der gemeente in openbare vergadering by- een. Op de agenda staan o.m. de volgen de punten: benoeming van de leden van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. B. en W. stellen voor de zit tende leden te herbenoemen; preadvies naar aanleiding van het in de raad van 24 mei behandelde voorstel tot het ver lenen van garantie aan de Stedelijke Lichtfabrieken te Leiden inzake elektri citeitsvoorziening aan woonschepen en zomerhuisjes gelegen aan de Leede en de Sprietlaeck Dit voorstel was ter nadere bestude ring aangehouden. Bespreking van het bezoek van H. M. de Koningin op 16 juli. SLUITING GEMEENTESECRETARIE Op de zaterdagen tot en mej, 10 sep tember a.s. zal de gemeentesecretarie gesloten zijn. Uitsluitend voor het doen van aangiften voor burgerlijke stand zal de gemeenteer rie op deze zater dag opengesteld sn 8.30 tot 9.30 uur. Gedurende lijdvak zal de ge meente-secretarie op de overige dagen voor het publiek geopend zijn van 8.30 tot 12.30 en van 1 45 tot 5 uur. 8EURSOVERZ1CHT Internationals krachtig in herstel Amsterdam, 22 juni De internationale waarden gaven van middag een zeer krachtig herstel te zien. Hierdoor werd maar al te duidelijk ge maakt dat de lagere koersen voor deze groep van aandelen van gisteren kenne lijk een vergissing zijn geweest. De grootste kooplust kwam wederom van West-Duitsland. Van die zijde worden de koersen van verreweg de meeste verhan delde aandelen op het Damrak omhoog gestuwd en een ieder vraagt zich af, waar de' top ligt. De Westduitse beur zen waren vandaag zeer vast en gaven koersverschillen, ten opzichte van giste ren, te zien van 50 punten. Dit was voor Amsterdam een goede stimulans, waar door vanmiddag het gisteren verloren terrein voor de internationale waarden niet alleen snel werd ingehaald, doch daarboven werden nog flinke scheppen op de koersen gegooid. De handel was vrij levendig, omdat ook het publiek zich niet onbetuigd liet. AKU's werden door de arbitrage bij postjes gelijk uit MARKTBERICHTEN AALSMEER, 21 juni C.V. Centrale .alsmeerse Veiling G.A.: Snijbloemen: Gerbera 15-30, Amaryllis 7-10, Lelies 40- 75, Vlolieren 8-16, Calla 25-42. Clematis 10-22, alles per stuk. Iris 40-58. Lathyrus 20-42, Colvillei 70-115, Ornithogalum 90- 160. Zinnia 55-110. Gladiolen 90-180, Campanula 30-56. alles per bos. WOERDEN. 22 juni Kaasmarkt: Aanvoer 94 partijen. Notering: le kwali teit f 1.90-1.98, 2e kwaliteit f 1.80-1.89. extra kwaliteit tot f2.80. Handel redelijk. BODEGRAVEN. 21 juni Kaasmarkt: Aanvoer 98 partijen. Notering eerste soort f 1.901.98. tweede soort fl.821.89, ex tra f2.15. Handel matig. Hedenochtend is de Israëlische premier, David Ben Goerion, per vliegtuig uit Brussel aangekomen op de Nederlandse vliegbasis Ypen- burg voor een niet-officieel bezoek aan ons land. De foto toont hem na aankomst in geanimeerd gesprek met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns. de markt genomen en stegen van 576 tot 583. Hierdoor behaalden de rayonaande len een koerswinst van circa 18 punten vergeleken bij de vorige slotkoers. Aan delen Philips ontmoetten opnieuw Ame rikaanse belangstelling waardoor de koers steeg van 1237 tot 1243. bij een slotkoers van gisteren op 1206 1/4. Uni levers deden het aanvankelijk kalm aan bij een prijs van 987, plus dertien, doch verbeterden verder tot 791. Kon. Olies gaven, na vele beursdagen aanhoudend lager te hebben genoteerd, een goed her stel te zien. De aandelen liepen op door lokale speculatieve aankopen van f. 143.40 tot f. 144.40. Hierdoor werd een koerswinst verkregen, ten opzichte van de slotkoers van gisteren, van circa 5 gulden, terwijl de aandelen bovendien boven pariteit New York noteerden. De handel bleef in dit fonds middelmatig. Hoogovens, waarin de handel een zeer rustig verloop had, haalden op 844'bijna het gehele koersverlies van de vorige dag in. Scheepvaarten kalm met vrijwel on veranderde koersen. De drukte die giste ren in de hoek van HVA aanwezig was, was vandaag verdwenen. De aandelen waren op 173 een puntje hoger Deli her stelde zich van f. 188 tot f. 190 bij een slotprys van gisteren op f. 191,20. Am sterdam Rubbers goed prijshoudend zon der meer. Staatsfondsen vast op aan houdende herbeleggingsvraag. In aandelen Walvisvaart gebeurde niets schokkends naar aanleiding van 't bericht over de verkoop van de tanker „Bloemendaal". De aandelen werden op 119 (118%) geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam 22 juni Londen 10.56%- 10.57%; New York 3.76%— 3.77% Mon treal 3.83113.83 i8 Parijs 76.86'"— 76.91%; Brussel 7.56—7.56%; Frankfort 90.39—90.44; Stockholm 73.00' --73.05 Zürich 87.38—87.43; Milaan 60.72%— 50.77%; Kopenhagen 54.65%54.70%- Oslo 52.8052.85; Wenen 14.5214.53: Lissabon 13.16%—13.18% Beurs van Amsterdam Woensdag 22 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 100% 100% Ned '59 4% 100% 100 ft Ned '59 4% 98% 981). Ned. '60II 4% 100% 100ft Ned. '53.3% 93i GB 93% Grootboek obl. 3% 78GB Ned '47 3% (3) 2%GL 93% Ned '51 3% 96 B 96% Ned '53 (3%) 93% 93,". Ned '56 3% 93 ft 93' Ned '48 3% 867 - 867 - Ned '54 3'4 86% 86% Ned '55 I 3% 88% 88,7., Ned '55 n 3V4 90% 90 ft Ned 37 3 91 91 Dollarlng '47 3 92 91% [nvesteringscert 3 961S 97 GB Ned 62-64 3 98 GL 98 Indië '37 A 3 93% 93li Grootboek '46 3 89ft Ned WB 6% 109ft 109ft ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind B 34%* 35 Nat Handelsbank 166 164 Ned Handeimy 275 GB 282GB Amst Rubber 116% 117 H.VA 171% 172% Senembab 560 560 AKU 565% 579% Berkel's Patent (v.) 347 347 Calve Delft cert 927 940 Deli My en «Ver.) 191.20 189.70 Kon Pap v Gelder 328 330 GB Hoogovens eert 822% 838 Mtiller en Co NJB 440 448 Ned Kabelfabr 625 Gl 627 GB Philips 1206% 1240% Philips pref 308 GB 315 GB Unilever 964% 989 Wilton Peyenoord 197 201% Biliton '2de r 381 385 Dordtse Olie gew 672 698% Kon Olie (f20.-) 142 147 Idem <50 k f 20 139.30 144.70 Holl Amer Ifjn 140 139% Java China Paket 145 145 KLJil 104 103 Kon Ned Stmv My 183% 183 Kon Paket My 133% 134% stoomvaart My Ned 168 166% Nlevelt Goudr eert 146% 144% v Ommeren ceri 270% 272% Kon Rott Lloyd 146 145 Ned Scheepv Unie 146% 145% NIET-ACTIEVE. OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen 4'dam 47 (3%) i 93% 93% idem 48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 97% ld ld "37 I-n (3%) 93% 94% Z.-Holland '56 (4%) 97% 97 ft Bankwezen Bank N. G '58 (5%) id. N WB '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 PremieleningeD A'dam '53 3 A'dam '51 .1 2% A'dam '56 I 2% A'dam '56 II 2% A'dam '56 III 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag '52 T 2% Idem II 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem '57 2% Utrecht '52 2% Z -Holl 1957 2% 104 98 100 B 78 78% 94% 93% 78% 78% 86% 88 L 87% 104 ft 96% 100% 83% 78% 94% 93% 78% 78% 85% 87% 96% 97% 89% 87% 91% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Robeco 238.50 Amst Bank 349% H B U eert 222 Rott Bank 298 Twentsche Bank 277% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 450 B Borsumy 61 K N Edmet A-AA 100 Idem prei wd 107 ElectroJasmtl 332 Kon Ned Grofsm 166 Holl Constructie 530 Ing our v Bouwnyv 263 [nternatlo 153 Int Kunststof 1 Ind 55 Leidse Wolspinnen 430 Rott Droogdok Mi) 610 Sikkens Groep 760 B Ver Touwtabneker 330 Walvisvaart 118%. Wernink's Betonm 153% Van WUk en Heringa 114 Zaalberg 118 241 350 224 300 277% 455 61 335 167 530 264 153 440 620 798 340 119% 150% 115 120 Spoorwegen Dell Spoorweg Mfj 6% Am e rik tondsen Canadian Pacific R 25 25 ft Intern Nicke) 109 108% Anaconda 51% 50% Bethlehem SteeJ44% 43% Cities Service 40% 41% General Motors 43% Kennecott 77% 76 Republic SteeJ 60% 61% Shell Oil 66% 68% Union Pacific 25% 26% Un States Steel 79% 79%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9