Getuigend piloot: „Verdachte heeft mij zoiets ook al eens voorgesteld*" Chefarine 4 Jong vlieger uit Stolwijk ging met een ivrak vliegtuig lucht in beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Kerkelijk Leven Ben Goerion in ons land Protestdemonstratie op Binnenhof tegen de defensienota Men moet ons nemen zoals wij zijn WOENSDAG 22 JUNI 1960 OPZETTELIJK VLIEGONGELUK (Van onze Limburgse correspondent) Waarschijnlijk zal de Maastrichtse rechtbank vierdagen nodig hebben voor de openbare behandeling, die gisteren begonnen is, van het geding tegen een 1,2-jarige directeur van het Limburgs Luchtreclamebedrijf „Trekair". Dit geding vond zijn uitgangspunt in het tragische neerstorten van een geel, eenmotorig Fokker-vliegtuigje, in de middag van 22 januari j.l., enkele mij len buiten de Britse kust ten zuidoos ten van Dover. Met het vliegtuig, dat vólgens de verklaringen van opva renden van de Noorse tanker Sagona merkwaardige vliegbewegingen maakte en van 80 tot 100 meter hoogte plotse ling in zee stortte, verdween ook de bestuurder, de 23-jarige piloot B. Kleyn uit Stolwijk, in het Kanaat. De vraag hoe dit toestel veronge lukte, leidde tot het door de Dienst Luchtvaart der Rijkspolitie, gestatio neerd op Schiphol, ingestelde onderzoek. Daaruit resulteerde naast tenlasteleggin gen van het doen van valse opgaven op een aanvraagformulier ter verzekering van het betreffende vliegtuig, de be schuldiging tegen de Trekair-directeur, dat hij afgesproken had (met de piloot, hoewel dat niet met zoveel woorden in de dagvaarding wordt gemeld) het toe stel te laten verongelukken om het ver zekeringsbedrag van 30.000 gulden te in casseren. Een der raadslieden van verdachte zorgde al direct voor een verrassing, toen hij voor de aanvang van de verhoren een dringend beroep op de rechtbank deed de dagvaarding te splitsen en de tenlastegelegde belastingfraudes apart te berechten. Jhr. mr. L. van Sasse van Ysselt grondde dit verzoek op een bepa ling van het Wetboek van Strafvorde ring en op het praktische bezwaar, dat de verdediging onvoldoende tijd beeft gehad om alle stukken van het lijvig dos sier door te werken, speciaal ten aanzien van de belastingfraude. De rechtbank heeft dit verzoek echter later afgewezen. Tijdens de eerste zittingsdag is slechts een deel van de 28 geuitgen ét charge verhoord. Verhoor geleid De morgenzitting was zelfs vrijwel he lemaal gewijd aan het verhoor van de opperwachtmeester-vlieger van de Rijks politie, J. H. Verdellen, die het zeer uit gebreide verhoor van tientallen getuigen had geleid. De commandant van de Dienst Luchtvaart der Rijkspolitie, jhr. B W. F. de Beaufort, verklaarde, dat blijkens zijn onderzoekingen in Israël het betreffende vliegtuig, dat verdachte van de Israëlische regering voor duizend Amerikaanse dollars had gekocht, ruim drie jaar in weer en wind had buiten ge staan en blijkbaar al die tijd als lesvlieg- tuig op de grond was gebruikt. Hy wist te vertellen, dat de betreffenden Fokker een zeer verouderd type was, dat Israël niet meer kon gebruiken. Maar volgens de Israëlische autoriteiten zou wellicht een of andere dwaas er nog iets voor bieden Uitvoerig heeft de rechtbank zich bij getuige Verdellen er van vergewist op welke wijze verdachte Smeets de bewuste 22ste januari, de dag waarop het onge luk gebeurde, in Londen had doorge bracht, wachten dop de piloot. Want nog steeds is er geen verklaring van het feit, dat verdachte wel om elf uur het vlieg veld Lympne bij Londen had verzocht zijn piloot b(j aankomst met het vlieg tuig naar een ander vliegveld door te sturen, maar daarna niets meer van zich had laten horen tot 's avonds half zeven. En het toestel werd om twee uur vermist. Eerst 's avonds belde hij het vliegveld op met het verzoek om inlichtingen. Telefoontje De genoteerde telefoontijden op het vliegveld en die van de telefooncentrale wijzen uit, dat verdachte eerst zijn be drijfsleider in Meerssen had opgebeld. Daar had hy vermoedelijk gehoord van het verongelukken van zijn vliegtuig. Iets, waarover hij het vliegveld Lympne geen woord vertelde. Verdachte hield echter vol eerst het vliegveld te hebben gebeld. Het vliegveld moest volgens hem de tijden niet juist hebben genoteerd. Vast staat echter dat op het vliegveld iedere halve minuut de lijsten van deze (Advertentie) Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 20 tabl. f. 0.80.Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 1.3.60 NED. HERV. KERK Beroepen te Waddinxveen (vac. J. van der Haar) G. M. van Dieren te Ede; te Werkendam J. den Hoed te Tholen. Aan genomen naar Leeuwarden (vac. A. H. Hellemans) R. Bos woonachtig te Laag- Keppel. laatstelijk predikant te Drieber gen; naar Zandeweer-Eppenhulzen ,toez.) G. D. Harmsen, vicaris te Rotterdam- Crooswyk. Bedankt voor Rijssen (vac. E. F. Vergunst) Jac. Vermaas te Veenendaal; voor Hoevelaken P. J. F. Lamens te Ka- toerik. GEREF. KERKEN Beroepen te Applngedam J. P. Kakes te Makkum; te Grijpskerk A. Corporaal te Edam; te Wons B. Koekkoek, kand. te Zwijndrecht. Benoemd tot hulpprediker te Bennekom H. van Elskamp, a.s. emeritus predikant aldaar. gesprekken worden bijgehouden. Ver dachte verklaarde overigens, dat hij meende, dat de Fokker niet zou doorko men gezien de slechte weersomstandig heden. Daartegenover stonden de ver klaringen, dat de weerberichten langs de hele route die dag gunstig waren. De getuige bracht aan de hand van de door de rechtbank ter sprake gebrachte verklaringen naar voren, dat verdachte veel onverklaard heeft gelaten ten aan zien van de geheimzinnige vlucht, de aankoop van het toestel in Israël en de contacten, die hy tevoren met zijn piloot over de noodlottige vliegtocht had. Dramatisch In de middagzitting leek aanvankelijk een gunstiger wending voor verdachte te nemen. Een verzekeringsinspecteur, die de verzekering van het vliegtuig voor verdachte had afgesloten, kwam verkla ren, dat de door de officier van Jus titie als bedrieglijk en nadelig voor de verzekeringmaatschappij geoordeelde opgaven van een niet bestaande cata logusprijs van het vliegtuig van 90.000 gulden én de onjuiste verklaring, dat toestel en motor nieuw waren, voor de verzekering geen enkele waarde hadden. Men zou toch slechts de werkelijke schade vergoeden. Maar een bijna dramatische keer nam de zaak, toen een ex-piloot van Trekair onder ede kwam verklaren en deze getuigenis gestand bleef doen toen de president nadrukkelijk op de ernst van deze zware beschuldiging wees dat verdachte enkele maanden voordat hij de Fokker in Israël kocht, aan zjjn piloot voorstelde de Fokker van Tel Aviv naar Europa te vliegen en het toestel in zee te „ditchen" (te doen neerstorten). De piloot zou daarvoor tienduizend gulden krijgen, omdat het toestel toch hoog ver zekerd zou worden. Rancune Verdachte ontkende ten stelligste, dat over zoiets ook maar het geringste was gesproken. Hij overlaadde getuige met verwijten van rancune, doordat deze on bekwaam zou zijn gebleken als sleep- piloot. Maar een andere getuige beves tigde, dat bedoelde piloot hierover direct met hem had gesproken en dat hij op zijn dringend verzoek niet op het mis dadige voorstel van verdachte was inge gaan. Het getuigenverhoor van de eerste zit tingsdag eindigde met verklaringen van de directeur-havenmeester van het vlieg veld Beek, de heer D. J. F. Rox, dat ver dachte hem voortdurend verwijten deed van tegenwerking, zonder dat hij daar over nadere toelichting wilde geven. Hij vertelde ook, dat genoemde piloot enkele dagen voor het ongeluk met de Fokker hem om een onderhoud had verzocht ter bespreking van gewetensmoeilijkheden. Daarbij had deze piloot vaag gezinspeeld op de toestand bij Trekair met de opmer king „de kruik gaat zo lang te water tot zij breekt". Daarmede doelde hij op het ongeluk met de Tiger Moth, een ander vliegtuig van Trekair, dat op 1 januari te Genck (Belgisch Limburg) bij een landing verongelukte. Vandaag zouden o.a. de vader, moeder, zuster en twee broers van de veronge lukte piloot als getuigen worden ver hoord. tarium ter beschikking gesteld, om hun de gelegenheid te geven met het school onderzoek te beginnen. Dr. Heynsius van den Berg zei, dat ook in 1959 de loterij de kurk is geweest, waarop de vereniging voor een groot deel moest drijven. Van het Rijk ontving zij een subsidie van f. 20.000, maar hier van werd f. 19.000 afgetrokken ter ver rekening van vroeger verstrekte voorlo pige subsidies ,die men achteraf te hoog vond. De vereniging is thans te kennen ge geven, dat algehele stopzetting van Rijkssubsidie tot de waarschijnlijkheden behoort, alhoewel zij daarvan nooit een officiële mededeling heeft ontvangen. De heer Heynsius van den Berg merkte op, dat de vereniging een dergelijke be ëindiging van de overheidssteun ten zeerste zou betreuren. Hij reikte vervolgens prijzen uit aan de heren Van Oordt en Belderok. die de wetenschappelijke prijsvraag hebben gewonnen die de vereniging in 1957 uit schreef. „T.B.C. verbergt zich listig Zevenduizend nieuwe patiënten De ziekte heeft ander gezicht gekregen De voorzitter van de Kon. Ned. Centrale Vereniging tot Bestrijding der Tuberculose, dr. M. R. Heynsius van den Berg, heeft gistermiddag in Utrecht bij de opening van de algemene vergadering van deze organisatie gezegd, dat de tuberculosesterfte in Nederland vorig jaar opnieuw een daling te zien heeft gege ven. Er deden zich 3.6 sterfgevallen voor per 100.000 inwoners, tegen 4.3 in 1958. Volgens de heer Heynsius van den Berg is het Nederlandse een der laagste, zo niet het allerlaagste tuberculosesterftec(jfer ter wereld. Hoewel de daling van het sterftecijfer op zichzelf een verheugend feit is, meent de heer Heynsius van den Berg, dat aan de bekendmaking ervan het na deel is verbonden, dat men in brede kring zo gemakkelijke denkt, dat het sterftecijfer een getrouwe afspiegeling is van de stand van de tuberculose. Vol gens hem heeft het sterftecijfer voor tuberculose namelijk in de Westelijke wereld opgehouden een getrouwe graad meter te zijn van de stand van het ge hele tuberculoseprobleem, nu zoveel minder tuberculosepatiënten aan hun ziekte sterven dan vroeger. Een betere graadmeter op dit gebied noemde hij het aantal nieuwe gevallen dat per jaar optreedt. Hij voegde hier aan toe, dat ook hierin wel enige daling te bespeuren valt, doch dat deze daling zes of acht jaar geleden veel sterker was dan in de laatste periode. In 1959 viel ten opzichte van 1958 in enkele ge bieden zelfs een stijging van het aantal ziektegevallen waar te nemen. In to taal werden in dat jaar bij de consulta- bureaus 7317 nieuwe gevallen van actie ve tuberculose ingeschreven, 64.49 per 100.000 inwoners. In 1958 was dit ge middelde 64.34. „Het lykt erop, dat wij in onze veld slag een stuk terrein hebben gewonnen, doch dat de tuberculose zich gedurende de laatste vier jaren in Nederland wei nig of niet verder heeft laten terug dringen," aldus dr. Heynsius van den Berg. Juist het aantal nieuw optredende ge vallen geeft de laatste tijd, volgens hem, geenszins aanleiding tot voorbarig op timisme. Hij zei, dat de tuberculose in de rij van besmettelijke ziekten wellicht de litstigste is. Bovendien is zij na de tweede wereldoorlog van gezicht veran derd. Spr. stelde, dat van de 7000 Ne derlanders die in 1959 wegens tubercu lose moesten worden behandeld, er slechts enkele geweest zullen zijn die beantwoordden aan het beeld, dat de leek zich nog zo vaak van tuberculose vormt. Het gaat nu niet meer om mage re, uitgeputte mensen en om ligtentjes in een tuin, aldus spr., de ziekte ver schuilt zich thans graag in mensen die weinig of geen klachten hebben en er goed uitzien. Zij is een guerrilla-oorlog begonnen en dat deze nog uitstekende kansen biedt aan de t.b.c., blijkt vol gens hem wel uit de „school-epide- mieën". Dr. Heynsius van den Berg sprak er zijn vreugde over uit, dat de regering zich waar het de tuberculosebestrydin? betreft geenszins aan voorbarig opti misme overgeeft. Hij noemde in dit ver band de in 1959 getroffen maatregelen die het mogelijk maken, op de scholen het belangrijke tuberculine-onderzoek op doeltreffende wijze uit te breiden, vooruitlopende op de overheidssubsidie heeft KNCV in 1959 aan enkele actieve consultatiebureaus reeds een instrumen- Hedenochtend kwart over tien betra den de minister-president van Israël, Ben-Goerion en zijn gezelschap op de vliegbasis Ypenburg de Nederlandse bo dem. De minister-president van Israël, die een onofficieel bezoek brengt aan ons land, kwam daar aan in een .Dako ta" van de Nederlandse Koninklijke Luchtmacht, die hem uit Brussel had gehaald. Ter begroeting waren op Ypenburg o.m. aanwezig de ministers Luns en Beerman, alsmede de ambassa deur van Israël in Den Haag, de heer Cidor. Ben-Goerion zei in een korte verkla ring o.m. „dat zijn vrouw en hij zeer dankbaar zijn voor de uitnodiging van de Nederlandse regering om enige da gen in Nederland te komen. Israël koestert gevoelens van oprechte vriend schap en grote bewondering voor het Nederlandse volk. Deze vriendschap is gebaseerd op eeuwenoude historische banden, op culturele waarden die ge worteld zijn in de gemeenschappelijke geestelijke erfenis van beide volkeren, de bijbel en op onze pogingen aan beide zijden om natuurlijke hindernissen te overmeesteren: Nederland door de zee te bedwingen en Israël door de woestijn terug te drjngen. In onze ogen, aldus minister-presi dent Ben-Goerion, is Nederland een uitstekend voorbeeld van een land, dat gedurende vele generaties de beschaving van de wereld heeft verrijkt met schat ten van blijvende waarde. Bovendien is dit land bekend door zijn niet aflatende en succesvolle dagelijkse strijd tegen na tuurlijke hindernissen teneinde zijn be- staansbronnen te verbeteren en te ver groten ten gunste van zijn toenemende bevolking. Ben-Goerion verontschuldigde zich aan het slot van zijn korte verklaring voor het feit, dat hij niet in staat is deze toespraak in "het Nederlands uit te spreken. Nadat Ben-Goerion en zyn echtgeno te en dochter het noenmaal in Paleis Soestdijk hadden gebruikt, maakte de minister-president van Israël een vlieg tocht over de Deltawerken. Hij vertrok daartoe van de vliegbasis Soesterberg. Tydens deze tocht gaven de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, de hoofdingenieur van de Del tadienst. prof. ir. P. Ph. Jansen en ir. F. L. van der Bom, hoofdingenieur-di- rectuer van der dienst der Zuiderzee werken, toelichtingen. De echtgenote en de dochter van Ben- Goerion woonden vanmiddag in „De Hoge Vuursche" de jaarlijkse conferen tie van de Nederlandse afdeling van de „Women International Zionist Organi zation" bij. (Advertentie) In handige plastic tabakszak (Van onze Haagse redactie) Een aantal demonstranten ongeveer duizend uit verschillende delen van ons land is gisteren van ongeveer één uur af naar het Binnenhof in Den Haag getrokken om er te protesteren tegen de defensienota, zoals die op dat moment in de Tweede Kamer werd behandeld. Deze demonstratie vond zijn hoogte punt 's avonds tegen acht uur, toen een paar honderd mensen bij de poort van het Binnenhof tegengehouden door politie moesten wachten op hun beurt een aantal Kamerleden te spreken te krijgen. De samenstelling van de groep demon stranten was nogal heterogeen, maar men kreeg toch wel de indruk voorna melijk met communisten te doen te hebben al waren er ook afgevaardigden van bouwwerken en fabrieken die lysten met handtekeningen bij zich hadden. De laatsten waren het voornamelijk, In Frankrijk steeds meer auto's zonder chauffeur (Van onze Parysche correspondent) Nu het verkeer in de steden, en Pa rijs in het bijzonder, steeds moeilijker en trager wordt, neemt de verhuur van auto's zonder chauffeur ook in Frankrijk de laatste tijden sterk toe Vooral handelsreizigers, die in korte tijd veel klanten, ook rond de grote steden, moeten bezoeken, nemen in toenemende mate de gewoonte aan de grote afstanden per trein af te leggen om dan aan het station zo'n wagen zonder chauffeur te huren, waarmee ze hun verdere dagprogramma kun nen afwerken. Het aantal auto's, dat voor deze verhuur in heel Frankrijk disponibel is, wordt vandaag op elf duizend geschat. Twee der voornaam ste bedrijven die op dit gebied werk zaam zijn hebben dezer dagen een overeenkomst gesloten om gezamen lijk het systeem auto-zonder-chauffeur nog sterker te verbreiden. die veelal de heer Roemers, voorzitter van het NVV te spreken vroegen. Zy kregen nul op het rekwest; „Roemers doet het niet" zei aul de Groot, „de heer Roemers is niet aanwezig" zeiden de bodes. Paul de Groot deed het overigens wèl. Hij ontving groepen van plm. 40 demon stranten en dankte hen voor de verza melde handtekeningen. Hij zette ook nog eens uiteen waarom de communis tische party tegen de defensienota was en gaf, op een vraag van een der bezoe kers, het advies de bevolking te door dringen van het grote gevaar dat er in schuilt. Een van de demonstranten, die de heer De Groot met „Paul" aansprak, verzocht een opinie over de wenselijk heid om te gaan staken. Uit protest dan altijd. „Niet doen", zei de heer De Groot. „De Kamerleden moeten worden door drongen van de grote ongerustheid die onder het volk leeft. Dan zullen ze anders worden. Het N.V.V. moet tegen de defensie-nota ageren. Van daaruit zijn de P. v. d. A.-Kamerleden wel te bewerken." Slecht9 de communistische en de PSP Kamerleden ontvingen de delegaties. De andere Kamerleden, als ze al te spre ken gevraagd werden, verschenen niet. De heer De Groot weet dit voor wat de P. v. d. A.-leden betreft aan de „stren ge partijdiscipline". Fedde Schürer en Fransen hebben zich bij een vorige ge legenheid niet akkoord verklaard", ver telde hij, „vandaag zijn ze gewoonweg niet verschenen. Ze hebben gespijbeld". De Haagse politie hield met-een aantal mensen het Binnenhof „schoon" en de demonstraties zijn dan ook ordelijk ver lopen. Om plm. negen uur vertrok men voor het houden van een protest verga dering in Amicitia. Loemoemba vormt Kongolese regering (Van onze Brusselse correspondent) Na de vorige week vrijdag te zyn ontheven van een informatie-opdracht is de Kongolese politieke leider Loe moemba gistermiddag belast met de vorming van een Kongolese regering. Deze ontwikkeling volgde op de stem ming in de Kongolese Kamer van volksvertegenwoordigers over het voor zitterschap en andere posten, waarbij Loemoemba's nationale Kongolese Be weging een overtuigende overwinning boekte. In de Belgische kranten verschenen foto's waarop Kasavoeboe en Loemoem ba elkaar buitengewoon vriendelijk de hand drukten, maar het is duidelijk, dat beide Kongolese leiders rivalen zijn ge worden. Over acht dagen wordt Kongo onafhankelijk en men verwacht, dat Loemoemba die vanochtend zijn regering aan het parlement zou voorstellen, alle partijen die meer dan tien zetels in het Kongolees parlement hebben, minister portefeuilles zal aanbieden. De Kongo lese regering van nationale unie zal tevens een Kongolese minister-resident in Brussel benoemen. En in de eerste periode van zijn onafhankelijkheid zal Kongo dus België niet door een ambas sadeur maar door een eigen minister van het Kongolese kabinet worden ver tegenwoordigd. In Belgische regerings kringen vindt men het idee van een Kongolese minister-resident niet eens zo kwaad. Maar van de zijde der Belgische beroepsdiplomaten wordt tegen dit idee sterk geageerd. Welkom aan Spaanse handelsdelegatie W ederzijds begrip kweken voor problemen (Van onze Haagse redactie) Een telegram van Prins Bernhard ter verwelkoming van de in ons land vertoe vende Spaanse handelsdelegatie, die gistermiddag een bezoek aan de Hoogovens te IJmuiden bracht, werd door de Spaanse ambassadeur in ons land, de hertog van Baena, tijdens de ontvangst van de missie in het gebouw van het Verbond van Nederlandse Werkgevers te Den Haag onder grote instemming voorgelezen. Op weg naar ue Tweede Kanier ontmoette onze fotograaf gisteren een groepje charmante gezinsver- zorgsters-in-opleiding, die uit Lei den gekomt.. waren om het ge leerde over staatsinrichting nu in de praktijk mee te maken: in de Tweede Kamer zelf. Om vooral toch maar een goede plaats op de publieke tribune te krijgen, waren zij ruimschoots op tijd bij het par lement aanwezig. De hartelijke bewoordingen, waarin het gesteld is vormde tevens het on derwerp van vele gesprekken op dè gisteravond door de ambassadeur ge geven receptie. Bij die gelegenheid hadden wij ook een onderhoud zowel met de Hertog als met de ambassade raad bij de Nederlandse ambassade te Madrid, jhr. Leopold Quarles van Uf- ford. Voor de laatste betekende de komst van de Spaanse handelsmissie laar Nederland de bekroning van vier aren ingespannen arbeid ter verbete- ing van de Spaans-Nederlandse be trekkingen. Hij wees ons erop, dat de handel met Spanje voor Nederland wel iswaar slechts de 28ste plaats op de commerciële ranglijst inneemt, maar dat Nederland in grootte de vijfde han delspartner van Spanje is, wanneer men de betrekkingen met enkele spe cifieke olielanden buiten beschouwing laat. Nu de Spaanse handel meer gelibe raliseerd wordt door verbetering van de deviezenpositie, dient Nederland op zijn qui vive te zijn dat die gunstige situatie niet verloren gaat. Dat de Spanjaarden in dat opzicht niet onge voelig zyn voor een klimaatsverbete ring ook op andere dan commerciële terreinen ligt voor de hand. Het was op dat punt, dat de Spaanse ambassadeur aan het gesprek ging deelnemen. In antwoord op onze op merking, dat zowel de Spaanse bur geroorlog als de houding van Spanje tijdens de tweede wereldoorlog op grote groepen Nederlanders een pijn lijke indruk hadden gemaakt, zei de Hertog van Baena dat hij niet aan de indruk kon ontkomen, dat aan het Spaanse verleden dan blijkbaar zwaar der wordt getild dan aan dat van som mige andere landen, waarmee toch ook redelijk goede betrekkingen wor den onderhouden. En wat de Spaanse houding in de tweede wereldoorlog betrof, wees de Hertog erop, dat men de gedragingen en woorden van staats lieden toch altijd moet beoordelen van uit de situatie waarin gehandeld en gesproken werd. De ambassadeur zei er vast van overtuigd te zyn, dat Ne derland en de geallieerden niet alleen geen reden hebben om zich over Spanje te beklagen, maar zelfs dat zij alle aanleiding hebben dankbaar te zijn voor wat de Spaanse diplomatie in die dagen aan terughoudendheid heeft op gebracht. En hij besloot: ,,Wie de trots van de Spanjaarden een beetje kent en be grijpt moet beseffen, dat het voor hen onmogelijk ls een plaats in de Euro pese gemeenschap in te nemen wan neer die met allerlei reserves wordt omringd. Wy verlangen niets liever dan opgenomen te worden in die Europese gemeenschap, maar dan zal men ons hebben te aanvaarden zoals we zyn".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7