Blijgestemde concertmiddag van „Sempre" in de Stadsgehoorzaal Ernst van Bach en Mozartgrapjes Congres Expogé„Dictatuur in velerlei vorm en toenemend" Kon. onderscheiding B. Eradus WOENSDAG 22 JUNI I960 Daverende toejuichingen voor 4 pianisten Het thans 129 jaar oude illustere Studenten Muziek Gezelschap „Sempre Crescendo" heeft zich tijdens het Lustrum al evenmin onbe tuigd gelaten en zijn steentje volop bijgedragen tot de talrijke culturele manifestaties, waarvan wij getuige mochten zijn: tijdens het „Concert en rond" in de Stadsgehoorzaal zaten de talrijke aanwezige studenten met hun dames in het ronde om het ter linkerzijde van de zaal opge stelde podium. Men kon deze middag gevoeglijk als een genoeglijk „onder-onsje" bestempelen, waarop men genoot van elkanders samen zijn en voorts van de werken van Bach en Mozart, die het programma sierden. Ben geluk voor „Sern/pre", dat dit jaar niet minder dan vier bekwame pianisten beschikbaar bleken, om zioh te wijden aan Baohs Concert voor vier klavieren (klavecimbels) en strijkorkest no. 28 in a W. t. (bewerking van een vioolcon cert voor vier violen) van de grote Italiaan Vivaldi, voor wie Bach zo grote achting koesterde en het Concert voor drie klavieren op. 23 in C gr. t. één van de twee geheel een werk van Baohs eigen vinding. In Bachs tijd beschikte het „Colle gium Musicum" der Leipeiger studenten over een aantal voortreffeaijke klaveci- nisten, o.a. de oudste twee zonen van Bach. Vandaar zijn bewerking van ver schillende Vivaldi-concerten, o.a. het thans gespeelde eerstgenoemde. Leiden behoeft in dit opzicht voor Leipzig niet onder te doen: ook hier een pianistenkwartet, bestaande uit de heren F. van Kersen, H. R. Tjong Joe Wai. A. W. Reindnk en A. R. P. Bod- daert. dat tegen de toch niet zo heel eenvoudige taak bleek opgewassen, on der de gedegen leiding van Eli Pos lawsky, die even vakkundig deze oude muziek presenteerde als de vorige avond in de Waag de ultra-moderne. Ook al mochten aanvankelijk in het begeleidende orkest diverse aarzelingen merkbaar zijn en al was de eenheid met de pianisten wel eens zoek héél be grijpelijk overigens bij amateurs! in het verdere verloop kwam men beter op dreef en ontstond meer en meer een evenwichtige samenwerking, vooral in het laatste deel, het „Allegro Vivace" in een verblijdende, streng volgehouden, vloei end-ritmdsohe beweging, bij Bach uiterst belangrijk. Toch stond de vertolking van Baohs Concert voor drie klavieren en strijk orkest, vertolkt door de heren Rei- nink, Tjong Loe Wai en Van Ker sen van de aanvang af beslist op ho ger niveau zowel wat klankkleur, op merkelijke rust, als ritmische preci sie betreft. Poslawsky betoonde veel aandacht voor thematiek, nuancering en algehele structuur. De pianisten speelden in het algemeen met heldere aanslag, verwaarloosden in de hier moeilijke partijen slechts weinig dé tails, zodat het geen verwondering wekte ,dat na afloop een stormachtig applaus opklonk en dirigent en solis ten herhaaldelijk teruggeroepen kon den worden. Tussen deze beide Baohs in stond Mozart met diens ..Bin Musikalischer Spasz" („Bauern-Symphonie" oder ..Die Dorfsmusikanten). uitnemende keuze voor dit écht studentikoze concert. Een heerlijke parodie op het musi ceren in een dorpje, waar alles natuur lijk niet zo vlot van stapel loopt als gewenst. Mozarts „kinderlijke" humor uit zich in hoorns, die 't met de zuiverheid verre BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Gerardus Wilhelmus Maria, zn. van N J. Pleterse en F. c. A. Egberts; Roelof Ignatius Theodorus. zn. van I. T. Kooien en W. Abblnk; Wilhelmlna Elisabeth dr van A. P. Koel en M. J. Boon; Bernhar- dlne Levina, dr. van J. L. Smit en W B G. v. Dijk; Llesbeth. dr. van J. H. v. d. Veld en W. H. v. Weeren; Alida. dr. van E. de Ruiter en J. Ouwehand; René Jo hannes Wilhelmus, zn. van J. Wernars en C. A. Revallier; Neeltje, dr. van J. P. Monster en P. Barnhoorn; Kathinka. dr. van J. Makkfhje en R. W. T. Vermeer; Catharlna Wilhelmina, dr. van H. v. d. Linden en H. R. v. d. Meer; Reitze Jo hannes. zn. van J. Lemstra en M. C. v. Hensbergen; Johanna Maria, dr. van A. Ommert en J. Wiedman. GTROUWD H. Bogaards en A. J. van Weizen. OVERLEDEN G. M Kuilt, 55 jr.. echtgen. van K. H. v. Beelen; C. J. van Glnk, 70 Jr., wed, van J. W. H. van Seumeren. van nauw nemen, zelfs harmonisch op de loop gaan of in een eerste violist die in de cadenz volkomen de kluts kwijt raakt, totdat het geestige werkje met een paar valse akkoorden abrupt zijin einde vindt. Men weet intussen niet meer precies, waar Moearts spiribualiteit aan het woord is en waar de ontsporingen bij de uitvoerenden schuilen. Eli Poslawsky dirigeert „Sempre Crescendo" (Foto L-D./Holvast) In ieder geval: het resultaat was kos telijk! De „Sempre"-lieden legden met dit aardige geval, waarin vanzelfspre kend ook rijke, innerlijke Mozartwaar den te onderkennen vielen, véél eer in. Vooral ook hulde aan de heer Rei- noud voor zijn prestatie in de zo ver vaarlijk uitglijdende cadenz! De steeds serieus met studenten wer kende Poslawsky en de zijnen konden ook hier opgetogen jubel incasseren. Wel een bewijs, hoezeer men van deze unieke Mozartgrapjes genoten had! Tot besluit de overhandiging door de L.S.C. praeses, de heer L. G. Schim- melpenninck aan de heer M. W. Kali'f, praeses van „Sempre Crescendo" van een fraaie lauwerkrans, die deze op zijn beurt onder daverend gejuich de vier pianisten aanbood, met een reprise van het laatste deel van het eerste concert als feestelijk slot. Daarmee was een succesvolle en blij gestemde Lustruininiddag, mede bij gewoond door de rector-magnificus prof. mr. J. E. Jonkers en diens echt genote, beëindigd. H. Positie verzetsslachtoffers is thans goed De minister van Maatschappelijkzeer goed te noemen en het geheel van Handelsavondschool Sassenheim UITREIKING DIPLOMA'S In 6assonheim werden gisteravond aan do geslaagden van de R.-K.-Middel- bare Handelsavondschool de diploma's uitgereikt De directeur van de school, de heer J, W. A. Weusten, noemde het moment van de uitreiking één van de hoogtijdagen van de school, daar het resultaat van het harde werken van cursisten en leerkrachten dan zichtbaar worden, D© directeur sprak zijn waar dering uit voor het feit, dat de cursis ten enkele Jaren gegeven hebben om hun studie af te maken. De gekozen weg was niet de gemakkelijkste, aldus de heer Weusten, doch jullie hebben vorm en inhoud aan je leven gegeven in te genstelling met vele andere jongelui. De heer Weusten hoopte, dat het behaalde diploma een basis zou vormen voor ver dergaande studie. Voordat burgemeester Sandberg van Boelens de diploma's aan de negen geslaagden van de vijfjarige cursus uitreikte, wees hij op de diepere betekenis van deze studie. De tweeentwintig geslaagden voor de driejarige cursus ontvingen het diploma uit handen van de heer C. Jonkman, voorzitter van rijksgecommitteerden. De heer Jonkman merkte op, dat de diplo ma-uitreiking een grote voldoening is voor ieder die bij de school betrokken is. Behalve de leerlingen wenste hij de heer Weusten en zijn staf geluk met het behaalde resultaat, want van de 32 kan didaten werd slechts één leerling afge wezen. Namens de leerlingen sprak de heer H v. d. Voet woorden van dank tot de leraren, die hij als blijk van waardering ieder persoonlijk een ge schenk aanbood. De diploma's voor de driejarige cursus werden uitgereikt aan: A. van Beek, Ledden; G. W. v. d. Berg, Oud Ade; A. M. van Dam, Ledden; H. W. M. Damen, Voorhout; J. E. v. d. Geest, Noordwijkerhout; C. M. A. de Groot, Noord wij kerhout; M. J. C. de Groot, Noordwijkerhout; J. C. Homan, Sassenheim; A. C. Hoogkamer, War mond; H. A. Juffermans, Sassenheim; H. A. C. M. Keyzer, Noordwijkerhout (met lof); G. J. Karman, Zwammer- dam; A. C. M. van Leur, Langbroek; A. Moerkerken, Sassenheim; T. M. Strijbos, Eindhoven: H. v. d. Wiel, Haarlemmermeer; S. J. v. d. Voort, Sassenheim; A- C. P. de Vroom en, War mond; G. J. W. Warmerdam, Voorhout; J. J. M. van Wassen, Warmond; C. M. M. Zonneveld, Voorhout; C. T. Zwet sloot, Warmond. Voor de 5-jarige cursus slaagden: J. F. de Boer, Noordwijkerhout; a. P. Brama, Noordwijkerhout; H. P. J. v. d. Burg, G. Heijns, C. M. J. Homan. F. a. Homan, J. C. J. Karremans, W. C. Pou- wels, J. E. W. v. d. Wiel, allen te Sas senheim. Werk, mej. dr. M. A. M. Klompé heeft vanmiddag in tegenwoordigheid van Prinses Irene het derde lustrumcongres der Ned. Ver. van Ex-politieke Gevan genen (uit de bezettingstijd) geopend, dat t.ejn. zaterdag a.s. gehouden wordt in „Marcanti" te Amsterdam. Na een welkomstwoord namens het ge meentebestuur door burgemeester Van Hall sprak de minister haar openings rede uit. In zijn jaarrede zei de voorzitter der NVEPG, mr. G. Ch. Aalders, o.a. „de dictatuur is niet vernietigd doch open baart zich in velerlei vormen en in steeds toenemende omvang. Verheugend noemde mr. Aalders het. dat juist de laatste tijd duidelijk blijkt, dat de Nederlandse jeugd niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats belang stelling heeft voor materiële genoegens, maar terug wil grijpen naar de grote betekenis, die de periode 19401945 voor ons land en volk heeft gehad. Herinnerend aan de ter gelegenheid van het 15-jarige bestaan uitgeschreven prijsvraag voor een „verantwoord jeugd boek over het verzet" reeds enige tijd geleden uitgekomen waarvoor de eer ste prijs niet aan de auteur kon worden uitgekeerd, omdat deze zich niet had willen houden aan de voorwaarde ten aanzien van het uitgeven, deelde mr. j Aalders mede, dat deze prijs van f. 1500 nu bestemd is geworden voor het vluch- i telingenwerk en vanavond zal worden I overgedragen aan mevr. dr. H. Verweij- Jonkers tijdens de culturele avond. De positie van de slachtoffers van van het verzet is," aldus spreker, „thans verzorgingsmaatregelen steekt verre uit boven hetgeen in andere landen tot stand is gebracht op dit gebied. „Wtf zjjn ervan overtuigd, dat het lot van de ver zorgden in goede handen is en gaarne spreken wjj onze erkentelijkheid hier voor uit," aldus mr. Aalders. Deze waar schuwde vervolgens met de meeste klem tegen het in zee gaan met bureaus of organisaties die beweren zich terzake van schadeloosstelling te beijveren in het belang van eventuele rechthebben den, doch die slechts optreden aldus de voorzitter met egoïstische bedoe lingen en in werkelijkheid zullen bljjkeji niets te kunnen doen. De voorzitter kondigde aan. dat op de werkzitting van het congres het hoofd bestuur resoluties zal indienen over; „de rassendiscriminatie en de tussen Ne derland en de Duitse Bondsrepubliek getroffen overeenkomst inzake de scha deloosstellingen aan slachtoffers van het nazi-regime. Geen „echte zeeman"? schildwacht kauwde pruim van admiraal „verder" Strak en stram stond de ere wacht aangetreden op het dek van het zeilfregat, toen de Britse admi raal aan boord kwam. ,,We zul len de Engelsen eens laten zien dat we echte zeelui zijn" had de commandant gebulderd, toen het bericht kwam dat een Brits admi raal een Hollands oorlogsschip zou inspecteren. De admiraal kréég wat te zien, met alle per fectie welke de Marine ook in de 18de eeuw kende, was voor een, de hoge gast waardige begroeting, gezorgd. Na de inspectie verdween gast heer en gast in de commandants kajuit, waarvoor correct in de houding een schildwacht postte. Bij het binnengaan draaide de Brit zich nog eenmaal snel om. wierp een blik op de schildwacht en plakte toen zijn pruim op de deur van de kajuit. Na een uur verschenen de com mandant en zijn bezoeker weer in de deuropening. De admiraal wierp een laatste blik op het schip en zei toen uit de hoogte: ..En toch, m'n beste commander, houd ik vol dat jullie Hollanders geen echte zeelui zijn. Een Engelsman had deze pruim bijvoorbeeld al lang „verder" gekouwd". Op dat moment kwam de schild wacht in actie. „Heb ik ook. admiraal", ant woordde hij model, „maar ik heb hem alleen weer tijdig op de deur geplakt". Daarna sprong hU weer in de houding en stond weer onbeweeg lijk als een boegmast in een noordwester. De heer B. Eradus heeft gisteren zijn veertigjarig jubileum gevierd bü de firma Zwart aan de Hooigracht, loodgietersbedrijf en zaak in sanitaire artikelen. Vele kennen de jubilaris ook als koster van de Oosterkerk aan de Herengracht. 's Morgens kwamen de patroon van de heer Eradus en het personeel in het kosterhuis in de Langestraat bijeen voor een ongedwongen huldiging. Daarbij voerden de heren A. Zwart en L. Stam, de laatste als chef van de werkplaats, het woord. Zij prezen hem om de kwa liteit van zijn werk en om de wijze waarop hij met anderen omgaat. Ver scheidene geschenken werden aangebo den 's Middags reikte de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot in de koffie kamer van het Stadhuis de heer Eradus de bronzen medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau uit. Hij her innerde eraan, dat d« jubilaris op 19-ja rige leeftijd bij dit bedrijf, dat destijds door de familie Engels werd beheerd, in dienst is gekomen. Vooral onderhouds werken in de meelfabriek ,.De Sleutels" hebben zijn aandacht gehad. De burge meester zei dat zijn betrouwbaarheid en zijn accuratesse gedurende al die jaren de grondslag waren voor het be sluit om hem een koninklijke onder scheiding te verlenen. Hij wees ook op het werk van de heer Eradus als koster van de Oosterkerk. Na het opspelden van het eremetaal werd de thee rondgediend. De echtge note van de heer Erades en zijn zoon, de heer Zwart, de heer Stam en de heer Engels waren hier ook aanwezig. In de avonduren hebben zeer velen de heer Eradus in zijn woning gelukwen sen aangeboden. Ds. J. Groot deed dit namens de hervormde wijkgemeente .Priël* en de heren Hooidonk en De Fey namens het Vrijw. Corps. Voorts toon den hun belangstelling de heren Kop en Serlie van het Kerkelijk Bureau, de heren Si ra en Vermeer namens de kos ters, de heer Van Leeuwen, oud-organist van de Oosterkerk, de tegenwoordige hulp-organist, de heer Bongers en vele vrienden van de familie Eradus. OM EXTRA-VERLOF: „Mijn zuster is overleden" (Van onze Haagse iredactie). „U bent een toneelspelletje gaan opvoeren, iets waar men bijzonder weinig waardering voor heeft. Uw han delingen getuigen niet van het gedrag van een man uit één stuk, maar van een kleine slimmerik, die weinig ka rakter heeft". Deze bewoordingen richtte de pre sident van de Krijgsraad te velde West te Den Haag tegen een 20-jarige dienstplichtige soldaat uit Kedichem, die bij de Lua te Huis ter Heide was gelegerd. Op zondagavond 27 februari j.l. had deze militair met het avondappèl van 12.00 uur binnen moeten zijn. Hij was echter te laat en werd bang voor de straf, die op het telaat komen zou vol gen. Daarom keerde hij naar huis terug en belde de volgende ochtend de kamp leiding op met de boodschap, dat zijn zuster een hersenschudding had gehad en er erg aan toe was. Op deze mel ding behoefde hij niet terug te komen en kreeg hij extra verlof. Een dag later belde hij weer op. doch nu zei hij. dat hij de vader van de weg gebleven militair was. „Mijn dochter is overleden" zo deelde de militair mede en daarop kreeg hij nog meer verlof. Pas op 3 maart keerde de soldaat op zijn basis terug. Daar de kampleiding tenslotte ach terdocht kreeg, belde men de buren van de soldaat op en toen kreeg men te horen, dat er bij de familie er naast helemaal geen sterfeval was geweest. „U was vroeger bij een toneelver eniging". hield de president beklaagde voor. Bovendien vond de president het toch wel erg goedgelovig van de kampleiding, alles, wat beklaagde had opgedist voor zoete koek aan te ne men .temeer ook. omdat beklaagde voor dergelijke feiten (extra verlof krijgen door middel van valse meldin gen) al eens meer gestraft was. De auditeur-militair vroeg wegens het zioli opzettelijk onttrekken aan de dienstverplichtingen door listige kunst grepen vier maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Dr. A. J. A. Fehr benoemd tot lector IN DE MODERNE FRANSE LETTERKUNDE. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van de dag waarop het ambt aan vaard zal worden, benoemd tot lector in de faculteit der Letteren en Wijs begeerte aan de Leidse Universiteit, om onderwijs te geven in de geschie denis van de moderne Franse letter kunde, dr. A. J. A. Fehr. Dr. Fehr werd op 12 oktober 1906 te Alkmaar geboren. In 1926 deed hij eind examen aan het Amsterdams Conserva torium. Vervolgens ging hij in Parijs Frans studeren en behaalde in 1928 het diplome superieur d'histoire et de géographie. In 1932 legde hij het M.O. B examen Frans af. Van 1936 af was hij werkzaam als docent aan de school voor Taal- en Letterkunde in Den Haag. Per 1 mei 1954 werd hij in Leiden als wetenschappelijk ambtenaar eerste klas se benoemd, nadat hij op 27 maart 1954 het doctoraalexamen Romaanse taal- en letterkunde had afgelegd. Op 30 maart 1960 promoveerde hij aan de Leidse Universiteit tot dootor in de Letteren en Wijsbegeerte op een proefschrift geti teld; ..Le dialogues antiques de Paul Valery". Als promotor trad op prof. dr. S. Dresden. De echtgenote en de zoon van de jubilaris tonen belangstelling voor de Koninklijke onderscheiding. CHAUFFEUR HOUDT TE VEEL VAN EEN GLAASJE „U krijgt er onherroepelijk last mee. Totnutoe hebt u niet onder drankin vloed achter het stuur gezeten, maar vandaag of morgen gebeurt dat en bent u uw werk kwijt", zo waarschuwde de Haagse politierechter een 39-jarige chauffeur uit Ledden. Deze stond te recht omdat hij op 30 juli 1959 op de Potgieterslaan en het Noordeinde 's nachts om kwart over twaalf had ge fietst terwijl hij onder drankinvloed verkeerde. „Het is bijzonder gevaarlijk om van een glaasje te houden als je chauffeur bent", vond de rechter. Reeds driemaal was de chauffeur veroordeeld omdat hij gefietst had terwijl hij teveel op had. De verdachte meende nu dat hij zelf sterk genoeg was om zich deze drinkgewoonte af te leren. Er lag nog een zaak in het dossier van verdachte, waarbij hij was doorge reden na een aanrijding. De verbalisant, een Leidse agent, ver telde dat verdachte slingerend had ge reden. Hij had niet willen stoppen, maar het had de agent niet veel moeite ge kost om verdachte hiertoe te dwingen- De officier van Justitie vorderde f- 50 boete of 10 dagen en twee weken voor waardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De verdachte vond het nogal veel, zulks in tegenstelling tot de rechter, die verwacht had dat de offi cier minstens een week onvoorwaarde lijk zou eisen. Nu liet hij het er maar bij en veroordeelde hij de chauffeur overeenkomstig de eis. Burenruzie kost f 50.— Het lijkt heel wat „poging tot zware mishandeling, bedreiging met een mis drijf tegen het leven en opzettelijke vernieling', maar het lijkt meer dan het is, zei de officier van Justitie bij de Haagse politierechter. Hij eiste f- 50 boete of tien dagen en vier weken voor waardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd tegen een niet verschenen Leidse ingezetene. Ook de politierechter was al gauw tot de conclusie gekomen, dat het hier een „ordinaire" burenruzie betrof. Als getuige vertelde een 26-jarige be woonster van de Schapensteeg. dat zij door verdachte was uitgescholden. Ver dachte had met een hamer gegooid en ze had een mes gepakt. De getuige had zich evenwei ook niet onbetuigd gela ten. Eerst had ze een wasketel van ver dachte gepakt en deze lekgesmeten. Vervolgens had ze zich willen verweren met een bezem, maar die was haar af gepakt. Tenslotte had ze een wasplank van verdachte genomen en hiermee „per ongeluk" een paar ruiten ingesla gen. Het slot van het lied was dat ver- d ach te, na afloop van de ruzie, de ha mer had weergevonden op straat en daarmee uit pure nijd enkele ruiten van getuiges auto had ingeslagen. De politierechter voelde de getuigen stevig aan de tand, zo stevig dat de stiefvader van de beledigde partij een flauwte kreeg van de zenuwen. Hij was echter al gauw weer bij. „Een frisse beweging daar", zei de rechter en hij veroordeelde verdachte conform de eis. Koningin Juliana in gezelschap van de praeses collegii, de heer LG, Schimmelpenninck rechts en de praeses van de lustrumcom missie, mr. L. J. H. van Spengler, tijdens de ontvangst in het Graven steen na afloop van de galavoor stelling van Doctor Faustus. (Foto L.D./Holvast) Scheepvaartmoeilijkheden in Zeeland Tijdens de mist is vanmorgen vroeg vlakbij Antwerpen tussen boei 89 en 91, de Zweedse ertstanker „Vita Fors" aan de grond gelopen. Het schip was geladen op weg naar Antwerpen. De scheepvaart ondervinde tot dusver nog geen hinder. Sleepboten uit Vlissingen en Antwerpen zijn ter assistentie uitgevaren. Eveneens is tijdens de mist op de plaat bij Borssele het binnenvaartuig „Ter- neuzen", geladen met cement en bestemd voor Veere, aan de grond gelopen. De nieuwe veerboot Prinses Irene, die vorige maand in dienst werd genomen voor het veer Vlissingen—Breskens, kampt even eens met moeilijkheden. Het schip kon vanmorgen omstreeks negen uur de veer. fuik te Vlissingenniet verlaten. De dienst wordt thans voortgezet met het reserve schip Koningin Juliana. Een onderzoek wordt ingesteld naar de storing, die zich waarschijnlijk in de installatie van het schip bevindt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4