Frontaanval P. v.d. Arbeid op Marine in Tweede Kamer wegens hoge kosten BERINI ƒ519.- Russisch student in Den Haag gearresteerd I' WEERBERICHT J woensdag 22 juni 1960 dagblad voor leiden en omstreken Defensiebeleid in komende drie jaar Een verouderd nationalisme GEBR. HUISMAN Wordt verdacht van spionage Eerste Kamer verwerpt wet (§uc/ &üeuws Opgericht 1 maart 1860 No. 30079 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer f T.50 per kwartaal; f255 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie: 21507 „Bedrag van 1850 miljoen p.j. moet omlaag" (Van onze parlementaire redacteur) De P. v. d. A. is niet bereid steun te verlenen aan verhoging van de defensie-uitgaven in de komende drie jaren met 200 miljoen gulden per jaar zoals de regering in de defensienota heeft aangekondigd. Het motief van de P. v. d. A. is: „er wordt teveel uitgegeven voor de Marine en de verdediging van Nieuw-Guinea. Het zou mogelijk zijn," zei de heer Kadt (P. v. d. A.), het totaalbedrag van 1850 miljoen per jaar omlaag te brengen indien Nederland zich maar zou beperken tot zijn taak in het kader van de NAVO. Daarentegen hebben VVD, AR, CHU en SGP geen bezwaar tegen verhoging van de defensie-uitgaven. De KVP heeft evenmin bezwaar, maar wacht met een definitieve uitspraak tot de Rijksbegroting voor 1961 bekend is. Dan kan men alle uitgaven tegen elkaar afwegen. Duidelijk tegen verhoging is de minderheid van P. v. d. A., communisten en PSP. de defensielasten niet te ontkomen viel. Ook de heer Tilanus (CHU) verklaarde overtuigd te zijn dat een verhoging van de defensie-uitgaven nodig is. De heer Fens (KVP) behield zich voor pas bij de behandeling van de begroting van De fensie in het najaar zijn mening te ge ven over de toelaatbaar te achten de fensielasten, afgewogen tegenover de vervulling van andere wensen. Het zou volgens de heer Van Dis (SGP) onver antwoord zijn te beknibbelen op de defensiekosten. „Marine-lioogmoetl" Het was een frontale aanval, die de P.v.d.A. opende op de Marine. „Een harmonische opbouw van onze defensie wordt verstoord door Marine-hoogmoed en imperiale waan", riep de heer De Kadt schamper. Daardoor wordt de Landmacht verwaarloosd. De P.v.d.A. staat positief tegenover de defensie, maar dat betekent niet dat zij bereid is daarvoor per jaar 1850 miljoen be schikbaar te stellen, want de miljoenen moeten niet worden gebruikt om een verouderde nationalistische politiek te voeren ten gunste van de Marine en voor het avontuur in Nieuw-Guinea. Door verouderde begrippen omtrent de heerschappij ter zee, onderstreepte de heer Wierda (P.v.d.A.), zijn de uit gaven voor de Marine te hoog opge voerd en is de Landmacht in de hoek gedrukt. De Marine heeft niets geofferd, maar zij is er toch in geslaagd nog een „compromis-gezicht" te trekken. Waar om wordt het korps Mariniers niet ge combineerd met het korps commando troepen? ,De groei van de Luchtmacht", fulmi neerde voorts de heer Kranenburg (P.v.dA..), is ten koste gegaan van de Landmacht en heeft de Marine onge moeid gelaten. Wij hebben de onaange name indruk, zei hij, dat de minister voor de militaire versterking van Nieuw Guinea een Nederlands-nationale lief hebberij bij de NAVO heeft doorgedrukt ten nadele van de NAVO-defensie in Europa. De kosten der eenheden op Nieuw-Guinea zijn te stellen op 100 150 miljoen. De personele offers voor Nieuw-Guinea gaan ten koste van het NAVO-schild. Het gaat niet om geld Tegenover dit alles voerde de heer Moorman (KVP) aan, dat het onjuist is te verkondigen dat maar een paar miljoen moet worden bezuinigd op de Marine teneinde de Landmacht te kun nen versterken. Het gaat niet in eerste instantie om geld. Er zijn jaarlijks hon derden miljoenen op de defensiebegro ting ongebruikt gebleven. De moeilijk heden met de opbouw van het leger zqn niet van financiële aard, maar zijn ge legen in de organisatie en het perso neelstekort. Als men betoogt dat het leger naar een organisatie moet, die is afgesteld op de beschikbare mankracht, dan getuigt dat van meer werkelijk heidszin. „Een belangrijk deel van de plannen die ontvouwd zijn in de Defensienota zal toch ook niet verwezenlijkt kunnen worden omdat er geen geld voor is", constateerde de heer Roosjen (AR). Daarom had hij geen bezwaar tegen verhoging van de defensie-uitgaven in dien dat voor 's lands defensie nodig is. Het bedrag van 1850 mijoen per jaar voor de defensie achtte de heer Couzy (VVD) toelaatbaar, omdat reeds lang duidelijk was dat aan een stijging van Advertentie De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling f94.— en 18 maan delijkse term tncl all riskverz f 30- Hogewoerd 66—68 AANVANKELIJK HOGERE TEMPERATUREN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Aanvankelijk vrij zonnig en vooral in het binnenland hogere temperaturen dan vandaag, later plaat selijk enkele regen of onweersbuien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen Oost en Noord. (Opgemaakt te 11.15 uur) 23 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 3.39 uur; onder: 19.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.48 en 15.12 uur. Laagwater te 10.56 en 23.15 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's. Verkorting diensttijd Over de vage vooruitzichten omtrent verkorting van de diensttijd toonde de heer De Kadt (P.v.d.A.) zich zeer on voldaan. Als er voldoende beroepsper- soneel kan worden aangetrokken, is er kans op verkorting van de diensttijd, maar men moet naar de mening van de heer De Kadt de zaak juist omdraaien en kortere diensttijd als uitgangspunt nemen voor de vraag wat dan moet wor den gedaan om over een parate de fensie te kunnen beschikken in overeen stemming met de eisen van de NAVO. Concreet vroeg de heer Kranenburg (P.v.d.A.) om verkorting van de dienst tijd met twee maanden, uiterlijk in 1961. „Diensttijdverkorting kan pas worden overwogen", replioeerden de heren Fens (KVP) en Tilanus (CHU), wanneer een inzicht is verkregen in de resultaten van de werving van beroepspersoneel. Omtrent de resultaten was de heer Roosjen (AR) zeer pessimistisch. Ver korting van de diensttijd is een begeer lijk goed, zei hij. maar alleen als het verantwoord is. De socialisten willen het paard achter de wagen spannen door de zaak om te draaien. Een nieuw idee lanceerde de heer Couzy (VVD) voor de legerorganisatie naar het voorbeeld van de Amerikaanse Penfcomic-divisie. de bestaat uit vijf sterke bataljons infanterie, waarmee door de consequent doorgevoerde vijf indeling van alle wapens en diensten, vijf gevechtsgroepen .worden gevormd van tweeduizend man. Die organisatie vraagt per divisie vijfentwintighonderd man minder dan de huidige Nederlandse divisies, terwijl kwalitatieve verbetering wordt verkregen. Er is dan minder be roepspersoneel nodig, waardoor de kan sen op verkorting van de eerste oefening gunstiger worden. Als men weet dat het tekort aan be roepspersoneel bij de zeemacht 1800 man bedraagt, bij de Landmacht 5.100 en bij de Luchtmacht 1.100. valt het niet moei lijk te voorspellen dat van een verkor ting van de diensttijd de eerste jaren nog geen sprake kan zijn. In die richting die de heer Couzy bepleitte wilde ook de heer Van Dis (SGP) een oplossing zoeken voor verkorting van de dienst tijd. O Slot pag. 2 (Van onze Haagse redactie) Maandagmiddag is in Den Haag een Russische student van het International Institute of Social Studies Jan. Smirnov door de Haagse politie gearresteerd. De student stond al enige tijd onder verdenking van spionage. Hij is aangehouden op grond van art. 92c van het Wet boek van Strafrecht, dat betrekking heeft op handelingen die de veiligheid van de Staat in gevaar brengen. Maandag heeft hij met zijn echtgenote en zijn kind, zijn vrouw verwacht spoedig weer een baby, een toevlucht gezocht in de Russische ambassade. De student had vrouw en kind in een C.D. wagen en voorzien van veel ba gage van zijn kosthuis in de Celebes- straat naar de Russische ambassade gebracht. Zelf werd hij maandagmid dag op straat gearresteerd. Op zijn kamer werden een aantal camera's, fotografische uitrustingsstukken en een bandopname-apparaat in beslag geno men. Gistermiddag heeft de Russische ambassadeur I. Ponemarenko, zich per soonlijk naar het ministerie van Bui tenlandse Zaken begeven, teneinde na der over deze kwestie te worden inge licht. Minister Luns heeft de Russische diplomaat toegezegd, dat een onder zoek zal worden ingesteld. ONTSTELTENIS Gisteravond, aan het middageten, heeft de reetor van het International Institute of Social Studies, prof. dr. E. de Vries, tijdens het diner de studen ten officieel verwittigd van de arres tatie van de 23-jarige student. Zijn mededeling veroorzaakte ongemene ontsteltenis onder de medestudenten. Yan Smirnov was de eerste en enige Russische student aan het Institute en volgde een tweejarig college in alge mene sociale wetenschappen. Hij sprak naast het Russisch zeer vlot Engels. Nader vernemen wij nog van wel ingelichte zijde dat de gedragingen van de Russische student al geruime tijd de aandacht van de binnenlandse vei ligheidsdienst hadden getrokken. Uit verkregen inlichtingen werd het ver moeden bevestigd, dat He jongeman op allerlei manieren trachtte gegevens te verkrijgen waarvoor van bepaalde Russische zijde belangstelling bestond. Aan het eind van de vorige week werd het net rond hem steeds nauwer aangehaald. In overleg met de offi cier van Justitie, mr. Maris, werd be sloten maandag j.l. tot arrestatie over te gaan. Teneinde geen onnodige moei lijkheden te veroorzaken het be wuste huis waar de Rus woonde, ver schaft ook nog onderdak aan vier an dere Russen, die aan de Sovjetrussi- sche ambassade zijn verbonden achtte men het raadzaam de man op straat aan te houden. Juist toen hij in de buurt een boodschap wilde doen, werd hij door rechercheurs van de Haagse politie gearresteerd. Onmiddellijk daarna vond de huis zoeking plaats. Het voor de politie meest waardevolle document, waarop beslag kon worden gelegd, was een zakboekje, waarin gegevens waren opgetekend, die kennelijk voor spio- nage-doeleindon moesten worden ge bruikt. Vaststaat dat de Rus nog niet tot uitwisseling van zijn gegevens is kun nen komen. Vermoedelijk zal hem dan ook alleen nog maar poging tot spio nage ten laste worden gelegd. PIJNLIJK Het ministerie van Buitenlandse Zaken vindt het overigens een pijn lijke samenloop van omstandigheden zo is ons gebleken dat juist van daag drie vooraanstaande Russische journalisten, vertegenwoordigers van het Persbureau Tass, de Prawda en het blad Literatournaja Gazeta, een bezoek van tien dagen aan Nederland komen brengen. (Advertentie) Wat sinds 1952 toen de senatoren geen genade hadden met de voorstellen tot grondwetswijziging niet meer is gebeurd, geschiedde gisteren: de Eerste Kamer verwierp een wetsvoorstel. De archiefwet, welke zonder moeite door de Tweede Kamer was gekomen, werd door de Senaat geweigerd. Ondanks de waarschuwing van staats secretaris, mr. Y. Scholten, dat een ver werping van de wet een nieuwe, gunstige bewaring van overheidsarchieven in de weg zou staan, werd het voorstel met 28 tegen 17 stemmen verworpen. Reeds vorige week hadden enkele sprekers in de Eerste Kamer er hun ver wondering over uitgesproken, dat dit voorstel zo gemakkelijk de Tweede Ka mer was gepasseerd. Deze senatoren kon den er zich niet mee verenigen, dat men sen verplicht konden worden tot „vrij willige" afgifte van archiefstukken, wan neer deze tot „publiek domein" waren bestempeld. En dat bezitters, die dat niet zouden willen doen, zomaar voor de rechter konden worden gesleept. „Door dit wetsontwerp ontstaat rechts onzekerheid", zei de heer Van Meeuwen (KVP). „Deze vrijwillige afstand van archiefstukken is net zoiets als de vrij willigheid van de Oostduitse boeren om hun grond af te staan", viel de heer Lichtenauer (CHU) uit. Hij achtte straf rechtelijke vervolging met boete en ver beurdverklaring uit den boze. De heer Diepenhorst (AR) verwachtte ook weinig verheffende rechtsgedingen van dit wets ontwerp. En de heer Van Riel (VVD) was niet bijster enthousiast over de wijze, waarop de staatssecretaris het voorstel verdedig had: „Met ongevaarlijk ge- schutsapparatuur. als men er maar niet te dicht bijkwam". Ook andere sprekers gaven hun bezwaren te kennen. Staatssecretaris Scholten probeerde in een laatste verdediging alsnog deze be zwaren weg te nemen. „Niet aannemen van deze wet zou een ernstige slag voor het archiefwezen betekenen", was zijn allerlaatste zware argument. Maar ook dat mocht de tegenstanders, die in alle politieke groeperingen te vinden waren evenals de voorstanders trouwens niet' overtuigen. Zij hielden voet bij stuk. En zo kreeg het felle debat over dit ogenschijnlijk taaie onderwerp een ver rassend sluitstuk. Ontmoeting Frondizi en Ben Goerion? (Van onze Brusselse correspondent) Gisteravond verwachtte men dat de Israëlische minister-president Ben Goe rion en de Argentijnse president Fron dizi vandaag in Brussel een onderhoud zouden hebben over de zaak-Eichmann, vlak voor het vertrek van Ben Goerion naar Nederland. Wanneer het protocol dit niet meer toe zou laten, zouden beide staatslieden elkaar vrijdag aan de Belgisch-Neder landse grens of ergens in Zuid-Neder land ontmoeten. Dinsdagavond kreeg Ben Goerion een grote receptie aangeboden in het kas teel Val Duchesse bij Brussel. Heden ochtend arriveerde president Frondizi in Mons (Bergen), waar hij door Prins Al- bert en de burgemeester, de heer L. Collard, voorzitter van de socialistische partij, werd begroet. Op een persconferentie in Zwitserland heeft Frondizi verklaard dat hij inder daad met Ben Goerion een gesprek wenst te hebben, ofschoon hij van oor deel blijft dat Eichmann eerst opnieuw aan Argentinië moet worden uitgeleverd, daar de ontvoering van deze ex-nazi een schending is van de Argentijnse souve- reiniteit. Op een persconferentie ver klaarde Ben Goerion dinsdagmiddag dat hij Frondizi inderdaad in België of in Nederland zal ontmoeten. De Israëlische premier scheen zeer in genomen te zijn met een tot hem ge richte brief, in naam van de Belgische verzetsgroepen geredigeerd door de Bel gische journalist Jean Fosty, in welk schrijven het Israëlisch standpunt in- ke de kwestie-Eichmann in enthou siaste bewoordingen wordt goedgekeurd en gesteund. Algerijnen weigerden Frans vliegtuig Politie in Parijse straten is zichtbaar versterkt (Van onze Parijse correspondent) Na een langdurig gesprek tussen het Franse staatshoofd, generaal Charles de Gaulle, en minister-pre sident Michel Debré is afgelopen nacht in een communiqué meege deeld, dat het speciale vliegtuig, dat naar Tunis was gezonden om een Algerijnse voorbode voor de vredesonderhandelaars op te halen onverrichterzake naar Parijs is te ruggeroepen. De Franse beslissing werd genomen nadat de Algerijnse verzetsbeweging FLN, gisteravond het Franse vliegtuig van de hand had gewezen omdat, volgens hun zienswijze, de kwestie van het ver voer door de Franse autoriteiten eenzijdig geregeld was. Er is in tussen een afgevaardigde benoemd, die gereed staat om naar Parijs te vertrekken. Terwijl gisteren in Frankrijk de hele dag de strakblauwe zomerhemel druk werd afgetuurd om te zien of de Alge rijnse onderhandelaar nog niet kwam opdagen, was in Tunis binnenskamers al beslist, dat terwille van de diplomatieke waardigheid van het hoffelijk ter be schikking gestelde Franse vliegtuig geen gebruik zou worden gemaakt. Nog voor de schakels in elkander hadden gegrepen was er dus al een kink gekomen in de kabel, waardoor na zes jaren het eerste contact tussen de oorlogvoerende par tijen zou worden gelegd. Hoewel dit eerste incident zeker overduidelijk ber wijst, dat de Algerijnen met hun vracht aan minderwaardigheidscomplexen zich geen vlotte partners zullen tonen in het vredesoverleg met Frankrijk, wordt deze tegenslag voor het moment in Parijs toch vooral wel symptomatische beteke nis toegekend. Dat de onderhandelingen reeds voor het begin, naar het voorbeeld van de mislukte topconferentie, verbro ken zouden zijn, gelooft men hier in ieder geval niet. Het is mogelijk, dat de Algerijn via Frankfort of Genève per trein of auto zal komen, maar ook werd in Parijs met de mogelijkheid rekening gehouden, dat hij van een KLM-vliegtuig gebruik jou maken Na de theatrale proclamaties der voorstanders van de Frans-Algerijnse samensmelting, die maandag gezamen lijk zwoeren Algerüe binnen de Franse republiek te allen houden, hebben gisteren tal van politieke figuren, par tijen, bewegingen en vakverenigingen hun vurige wens uitgesproken, dat de vredesonderhandelingen tot een goed einde mogen worden gevoerd. In Algerije zelf blijft het intussen rustig en ook in Parys, waar de politie in de straten echter zichtbaar versterkt is, heeft zich gisteren geen enkel incident voorgedaan. Koningin Juliana wordt op de binnenplaats van het Gravensteen begroet door de praeses collegii de heer L. G. Schimmelpenninck. De Koningin woonde gisteravond de galauitvoering van Doctor Faus- tus als officieel besluit van de Leidse lustrumfeesten bij. Elders geven wij meer beelden van dit vorstelijk lustrumbesluit. Op deze foto naast de praeses collegii mej. E. Yssel de Schepper en op de achtergrond de heer R. W. de Korte. (Foto L.D./Holvast) Uit het Leidsch Dagblad van 21 Juny 1860: Maskerade Zij trokken van het raad huis door de Nobelstraat (tegen woordig dat gedeelte van de Br ee destraat tusschen de Koornbrug- steeg en de Hoogewoerd) over de Hoogewoerdsbrug, waar eene eere poort was, langs de Steenschuur voorbij de Oosterlingplaats tot de Nonnenbrug, waar ook eene eere poort was gemaakt; toen de brug over langs de Houtstraat naar de plaats waar de nieuwe Academie was ingericht welke vroeger een klooster was geweest van ,,St. Barberen Susteren" om de hoek van de Langebrug. Deze optocht ging van voortdurend schieten vergezeld Het feestvierend Leiden Maar nog meer dan tref fend en schoon, voor ivie een hart in zich omdraagt, dat gevoel heeft voor het edele en schoone en die gewoon is de zaken te beschouwen in hare ernstige beteekenis en strekking, voor hem was het aan doenlijk en treffend, toen het acht baar hoofd der Commissie, de Bur gemeester van Leiden, aan zijne rijzige en edele gestalte kenbaar, fier en waardig den blik deed gaan over de uitgelezen kring, die hem omringde, en als uit naam der burgerij, met vaste en krachtige stem op eene welsprekende wijze het Leidsche Studentencorps be dankte voor de geneugten, die ge- lurende den afgeloopen feestweek heidens ingezetenen hadden mogen smaken en met lof gewaagde van le kennis, de zorg en de rtauwkeu- igheidwelke den gecostumeer- den optogt kenmerkte

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1