Voorzitter ir. F. Beukema toe Water maant tot uiterste voorzichtigheid Het zachte, rustige weer werkte dit jaar gunstig voor de landbouw Vrijere loonvorming „prematuur KLM bezorgde OPNIEUW ANTI-WESTELIJKE BBC primeur UITVAL VAN KROESJTSJEF Op hogere gronden geremde groei WOENSDAG 22 JUNI 1960 Ledenvergadering Aïg. Werkgevers Vereniging Voorzitter ir. F. K. T. Beukema toe Water heeft op de vanmiddag in „De Baak" te Noordwijk aan Zee gehouden besloten algemene ledenvergadering va nde Algemeene Werkgevers-Vereniging verma nende woorden gesproken. Niet alleen wees hij erop, dat zijns inziens de vrijere loonvorming prematuur is ingevoerd en dat het hierbij geïntroduceerde produktivi- teitscriterium eigenlijk niet de enige toetssteen kan zijn, maar bovendien legde hij de nadruk op het feit, dat in E.E.G.-verband een opwaartse druk op de lonen zal worden uitgeoefend. Ir. Beukema toe Water was dan ook bepaaldelijk niet optimistisch in zijn betoog. Tijdstip ongunstig Over het systeem van de nieuwe loon vorming zei de AWV-voorzitter „dat de geesten rijp waren voor de invoering van een vrijere loonvorming". In principe waren werkgevers en werknemers het daar wel over eens. Maar veel belang moest worden ge acht het tijdstip en de wijze van invoering. Er waren namelijk enige fac toren, die, daarbij een belangrijke rol speelden. Ir. Beukema toe Water noemde in dit verband allereerst het bestaan van prijs- en huursubsidies, die in het al gemeen een belemmering vormen voor het welslagen van een vrijere loonvor ming. De regering maakte weliswaar bekend voornemens te zijn deze af te schaffen of te verminderen, doch de hiermede sa menhangende looncompensaties zouden echter weer in de vorm van algemeene loonmaatregelen - dus een soort loon- ronden - moeten worden gegoten, waar door menden tweeslachtig stelsel krijgt. De vraag Is dan ook, hoe looncompensa ties gepaard kunnen gaan met een vrijere loonpolitiek, terwijl zich te zelf- der tijd bovendien de drang van de vak bonden om tot arbeidstijdverkorting te komen manifesteerde. Tenslotte noemde spreker het duide lijk, dat een tijd van opgaande con junctuur en een daarmee gepaard gaan de verkrapping van de arbeidsmarkt weinig gunstig zijn voor de invoering van een vrijere loonvorming. „Waren de geesten dus wel rijp voor een ombüiging van het loonbeleid, het tijdstip was niet gunstig, omdat men met deze factoren niet voldoende reke ning heeft kunnen houden". Daar tenslotte de invoering van het nieuwe loonsysteem tengevolge van poli tieke omstandigheden overhaast is ge schied, zo zeide de A WV-voorzitter, moet gezegd worden, dat „de vrijere loonvor ming prematuur is ingevoerd". Coördinatie Naast het bekende produktiviteitscri- terium sprak de regering ook over coör dinatie, teneinde een fnuikend verloop van arbeidskrachten te voorkomen. De praktijk heeft echter uitgewezen, dat juist onder invloed van de krappe arbeidsmarkt de tendens ontstond de loonsverhogingen, die bij de „koplopers" totstand waren gekomen, te evenaren of zelfs te overtreffen. Van een doelbewust coördinatie-„beleid" was daardoor wei nig sprake. Het is ontegenzeglijk juist, zo ver volgde spreker, dat hogere arbeidslonen, die - macro-economisch gezien - niet ge dekt worden door een hogere produktivi- teit, leiden tot stijging van de prijzen en dus tot inflatie. Maar dan rijst nog de vraag of het produktiviteitscriterium - waar immers het nieuwe loonbeleid op steunt - bruikbaar is voor de beoorde ling van loonvoorstellen. Want de onder nemer zal tevens rekening moeten hou den met tal van andere factoren, zoals de rentabiliteit, de ontwikkeling van het algemeen loonniveau, speciaal in verband met de werkgelegenheid, en het sociale beleid van zijn onderneming. Dat wil dus zeggen: het loonbeleid van de onderneming voegt zich in het algemeen ondernemersbeleidis daarvan een on derdeel en is dus ook medebepalend voor de visie van de ondernemer op de ex pansiemogelijkheden. Uit het oogpunt van de regering is het macro-economisch produktiviteitscrite rium wel zinvol, maar daarmee is nog niet een hanteerbare oplossing gevonden voor de veelzijdige problemen, waar mede de individuele onderneming, en dus de werkgeversorganisatie, te maken hebben in hun streven naar een verant woord loonbeleid. Remmend De heer Beukema toe Water vroeg zich af, of - indien men ertoe zou overgaan de stijging van het nationale loonniveau precies aan te passen aan de nationale produktiviteitsstijging - dit op den duur de ontwikkeling van de produktiviteit niet zou afremmen. Zonder dat hij ook maar enigermate lichtvaardig over een inflationiastische Vandaag in Japan grote stakingsactie De Japanse regering heeft vandaag de laatste formaliteiten van de be krachtiging van het verdrag met Ame rika afgehandeld. Aanvankelijk had men hiermee willen wachten tot na de bekrachtiging door het Amerikaanse Congres. Verwacht werd dat de Ame rikaanse Senaat het verdrag vandaag zou ratificeren. In Japan is vandaag een nieuwe golf van stakingen en betogingen begonnen. Waarnemers in Tokio voorspellen, dat premier Kisji zal aftreden zodra de ratificatie-oorkonden tussen Amerika en Japan zijn uitgewisseld. Dit kan mor gen al gebeuren. Zes miljoeq Japanse arbeiders zyn opgeroepen om vandaag korte symbo lische stakingen te houden uit protest tegen het bewind van Kisji. Het vak verbond Sohjo en de linkse studenten vereniging Zengalcuren waren van plan om vandaag in Tokio 200.000 man op de been te brengen. Tengevolge van de staking van de spoorwegmannen zui len vermoedelyk ruim 1 miljoen reizi gers vertraging hebben. Ook de onder- wyzers en mijnwerkers zullen het werk neerleggen. Men verwacht voorts dat zo'n 8000 winkels in Tokio voor een bepaalde ty<\ gesloten zullen zijn. tendens zou willen oordelen, meende hij dat dit probleem nog nadere bestudering behoeft. Hierbij is te bedenken, dat zo lang in Nederland een dergelijke ten dens niet sterker is dan in het buiten land - zodat de ruilvoet en daarmede onze concurrentiepositie er niet op ach teruitgaan - hier althans uit hoofde van de betalingsbalans geen grote bezwaren tegen behoeven te bestaan, indien zou blijken, dat de inflationistische tendens zou leiden tot een vergroting van de wel vaart. Bij de bestudering zou dan echter als voorwaarde gesteld moeten worden, dat deze vermeerdering van de welvaart niet alleen ten goede komt aan het werken de deel van de bevolking, maar ook aan diegenen, die niet aan het arbeidsproces deelnemen. In verband met een en ander rijst dan ook automatisch 'de vraag of nationaal gezien het produktiviteitscriterium wel de enige toetssteen is voor het centrale loonbeleid en of de overheid niet daar naast het oog gericht zal moeten hou den op de ontwikkeling van de beta lingsbalans? Arbeidstijdverkorting Over de arbeidsverkorting zei spreker o.m. dat hoe men het ook bekijkt, ver korte arbeidstijd betekent produktiever- lies. De omvang daarvan zal voor elk bedrijf anders zijn, zelfs in een en de zelfde bedrijfstak. Het verlies aan man en machine-uren zal moeten worden goedgemaakt. Dit impliceert, dat in eer ste aanleg investering in nieuwe machi nes, alsmede aantrekking van extra per soneel noodzakelijk zal zijn, met als ge volg stijging van afschrijving en verho ging van loonkosten. Ook hieruit vloeit een verhoging van de kostprijs voort. De twee belangrijke vragen, die hieruit voortvloeien, zijn dan ook: „Hoe komen wij aan de nodige finan ciën?" en „Hoe komen wij aan de no dige arbeiders?" Hoeveel zorgen de eerste ons ook baart, de tweede is nog moeilijker op te lossen. De arbeidsmarkt is immers overspan nen en de vraag naar personeel is groot. Het is misschien niet prettig om het zo openlijk te zeggen", zo vervolgde spreker, „maar wij zyn langzamerhand in de po sitie gedrongen, dat wy onze personeels behoefte trachten te dekken ten koste van onze mede-ondernemers. Verheffend is dit niet, maar de situatie is nu een maal zo. Een ieder tracht met zo gun stig mogelijke arbeidsvoorwaarden op de markt te komen in de hoop gegadigden te vinden onder arbeidsgeschikte werk lozen, die er niet zijn, dan wel onder hen, die reeds elders werken. Het reeds ingevoerd hebben of het op korte termijn gaan invoeren van een verkorte wekelijkse arbeidstijd, het liefst in de vorm van een 45-urige 5-dagen- week zal daarbij ongetwijfeld zijn voor delen hebben". Maar als wy allemaal verkort gaan werken, dan is het voordeel daarvan met betrekking tot de arbeidsmarkt voor ons allen weg. Met klem waarschuwde spreker dan ook voor een dusdanig versnelde door voering, waarvan de gevolgen - hoe voordelig deze (misschien tijdelijk) ook mogen zyn voor één enkel bedrijf - zo danige spanningen met betrekking tot andere bedrijven oproepen, dat econo mische ontwrichtingen daaruit wel moe ten voortspruiten. Ondanks het nadelige tijdsverschil van vijf uren, maar dankzij een DC-8 straal- machine hebben de Engelse tv-kijkers gisteravond de wedstrijd om de wereldti tel zwaargewicht boksen volledig op hun scherm gezien, compleet met interview na afloop van de 5e ronde, waarin Pat terson zijn tegenstander, de wereldkam pioen Johansson, knock out sloeg. „Dit is de eerste maal in de geschie denis, dat een film van zo'n bokswed strijd reeds de volgende avond in Enge land vertoond kan worden", zei Paul Fox, hoofdredacteur van de afdeling sport van de BBC, gistermiddag tijdens een kort oponthoud op Schiphol. „Tot nu toe duurde dat altijd een dag langer". Onmiddellijk na afloop van het ge vecht bracht hij de opgenomen, nog niet ontwikkelde film, per auto naar de Newyorkse luchthaven, en stapte daar in het laatste toestel, dat maandagavond (of beter: gisterochtend vroeg) naar Europa vloog: de DC-8 van de KLM. Van Schiphol vloog hij gistermiddag naar Londen, waar hy om half drie aan kwam. Toen was er nog ruim tijd voor het ontwikkelen van de film. Alles ver liep precies volgens het nauwkeurig op gezette plan van de BBC, die daarmede de grote concurrent in Engeland, de commerciële televisie, het gras voor de voeten heeft weggemaaid. Niets was in deze race tegen het hor loge aan het toeval overgelaten. Zelfs voor het geval mist het luchtverkeer in Engeland belemmerd zou hebben, had de BBC ook uitgebreide maatregelen ge troffen. Dan zou Fox met zijn film van Schiphol naar Hilversum zyn gereden, waar men deze zou hebben ontwikkeld en over het Eurovisie-net naar Londen zou hebben gezonden. In Nederland zou men de film echter toch niet gezien hebben, want de BBC hield de primeur voor zich zelf. Daar was wel reden voor. „We hebben er 25.000 dollar (dus circa f. 95.000) voor moeten betalen", vertelde Fox, „En daar bij komen dan nog alle andere kosten voor het transport". De commerciële tv in Engeland liet gisteravond ten op zichte van de bokswedstrijd verstek gaan. „Ze beschikken wel over voldoen de geld", zegt Fox. „Maar ten aanzien van sportreportages kunnen ze nooit te gen ons op. Wy kennen de sportwereld veel beter dan zij „Amerikaanse-leiders pogen wereld terug te draaien naar dieptepunt koude oorlog'" Ook veeg uit de pan voor Joego-Slavië In een rede, die twee uur duurde en die verscheidene malen werd onderbroken door stormachtige toejuichingen, beschuldigde premier Kroesjtsjef gisteren op het Roe meense partijcongres in Boekarest, de Amerikaanse leiders ervan, dat zij proberen de wereld terug te draaien naar de dieptepunten van de koude oorlog, aldus een verslag dat Radio-Moskou van de rede gaf. Het mislukken van de topconferen tie was volgens Kroesjtsjef geen ongelukje. „Bepaalde heren hebben hun verstand verloren" toen zij gingen beseffen, dat de opmars van het „socialisme" (lees: com munisme) niet te stuiten was. En „zelfs zij die wellicht niet een oor log wensen te ontketenen, zouden uit angst wel eens op de verkeerde knop kunnen drukken", zo meende hij. De Russische leider verwierp het Amerikaanse argument, dat de vluchten met de U-2 nodig waren voor het ver zekeren van de Amerikaanse veiligheid, als een „grove leugen". Alleen een land dat agressieve plannen koestert en het eerst wil toeslaan, zonder gevaar van vergelding, wenst te weten waar raket bases zijn gelegen, zei hij. Hoewel de Parijse topconferentie ls getorpedeerd, blijven er dringende in ternationale problemen die opgelost moeten worden, aldus Kroesjtsjef. Om de mogelijkheid van een oorlog uit te bannen moet de kwestie van de ontwa- De droogte en liaar gevolgen (IV) (Speciale berichtgeving) De winter '59—'60 is niet alleen zacht geweest, maar de natuur is nadien weer zeer vroeg ontwaakt. De wintergewassen zijn dan ook in het algemeen goed bewaard gebleven. De geringe hoeveelheid neer slag in de laatste maanden had naast het nadeel (om het woord „schade" maar te vermijden), hier aan verbonden voor bijv. het grasland, echter weer het voordeel, dat op alle percelen vroeg met het werk kon worden begonnen. Het oude gezeg de, dat iedere medaille twee kanten heeft, wordt hierdoor weer eens in de actualiteit gebracht. Geen enkel gewas, in welke windstreek van ons land dan ook, behoeft als „mislukt", „slecht" of „matig gekwalificeerd te worden. Nergens echter is ook de kwalificatie „uitmuntend" van toepas sing, terwijl de waardering „zeer goed" niet in rijke mate toegekend kan worden. Nu dient men hierbij echter goed in het oog te houden, dat dit een moment opname Van 10 mei j.l. betreft, een opname, die pas begin van deze maand ontwikkeld en afgedrukt kon worden. Veranderingen ten goede zijn dus be slist niet uitgesloten en zij zitten dan ook wel in de lucht, omdat het weer na genoemde peildatum ten gunste van de landbouw is gekeerd, mag men ten minste zijn eerste, vluchtige indrukken geloven. Er is immers sprake geweest van een aanwijsbare regenval, terwijl daarnevens de .vochtigheidsgraad van de lucht zeker óók van belang een verbetering heeft ondergaan. IETS MINDER GUNSTIGE STAND De vrij somber klinkende gegevens van het K.N.M.I. weergegeven in een der voorgaande beschouwingen blijken dus voor de landbouwgewassen minder diep-ingrijpende gevolgen te hebben gehad, dan men misschien wel zou hebben gemeend. En daar mag men verheugd over zijn, want „mis lukte oogsten" zijn zeker niet alleen voor de betrokken landbouwers een ramp, maar óók voor de nationale huis houding en de huishoudbeurs. Maar dat gevaar dreigt thans gelukkig niet! Het rustige weer is er oorzaak van geweest, dat alles vroeg in de grond is gekomen en dat de verschillen tus sen vroeg en laat gezaaid dit jaar veel kleiner zyn dan normaal. Voor de be drijven, welke verleden jaar met een precaire ruwvoederpositie de stalpe- groei zoals reeds aangeduid wel kom, omdat hierdoor het vee vroeg in de weide gebracht kon worden. Neemt men èlle gewassen in ogen schouw, dan moet echter wèl gezegd, dat de stand iets minder gunstig was dan in mei verleden jaar. Erg groot was dat verschil echter ook weer niet. Beziet men de verschillende groepen van produkten nader, dan kan met be trekking tot de wintergranen gezegd worden, dat zy een goede stand heb ben. De ontwikkeling verliep dit voor jaar aanvankelijk zeer vlot (gevolg van het zacltte weer), doch daarna trad door het droge en schrale weer een groeiremming op. Voor de zeer weelderig ontwikkelde percelen was dit echter eerder een voor- dan een na deel. De zomertarwe en de zomergerst vertonen een goede stand, de haver staat meer dan redelijk, maar het ge mengde graan komt in ontwikkeling nog iets achteraan. Uiteraard doet de droogte zich nog wel gevoelen. Zo bijv. op de hogere zandpercelen, waar de groei nog wordt worden, dat de zomergranen, vooral die op het zand, dringend regen nodig hebben, regen, die overigens inmid dels (na de „magische" datum van 10 mei) weer wat gevallen is. Neemt men de peulvruchten onder de loep, dan moet gezegd dat de stand van de veldbonen en groene erwten goed is. Met de z.g. „handelsgewassen" lig gen de zaken weer iets anders. Staat het koolzaad de verbouw blijft prac- tisch geheel beperkt tot oostelijk Flevo- riode begonnen, was de vroege gras- land er redelijk voor, het blauw- ZACHT EN DROOG Hoe zacht en droog winter en voorjaar wel zUn geweest, tonen de n cyfers aan: n Gemiddelde Aantal i temperatuur Aantal Aantal uren Aantal 1 overdag in vorst- ys- zonne- mm graden C. dagen dagen schyn neerslag Nov. '59 5.9 (6.0) 4 (6 0 (0 60 51) 46 74) II Dec. '59 4.5 (2.8) 8 (13) 1 3) 28 42) 65 59) 1 Jan. '60 3.0 (2.2) 11 (14) 6 5) 42 51) 76 58) Febr. '60 3.6 (2.7) 12 (13) 0( 3) 61 73) 43 45) I Maart '60 6.0 (5.5) 7 (10) 0 0) 96 (128) 24 38) April '60 9.7 (9.3) 0 3) 0( 0) 148 (157) 28 48) Gemiddeld totaal 5.5 (4.7) 42 (59) 7 (11) 435 (502) 282 (322) (Tussen haakjes de gemiddelden, berekend over een periode van 40 jaar.) maanzaad heeft hier en daar nog een te dunne stand, terwijl het karwyzaad er slecht voor staat. Het kanariezaad heeft echter weer een goede stand. De koude is er verder schuld aan, dat de ontwikkeling van het suiker- en voederbietenzaad nog te wensen over laat, terwijl voor de stand van de sui ker- en voederbietenzaad nog te wen sen overlaat, terwijl voor de stand van de suiker- en voederbieten hetzelfde opgemerkt kan worden. Bij de klaver werkt de droogte van 1959 nog door: een holle stand is hier van het gevolg daar het gewas te zwak de winter in moest gaan. Te weinig zon Al is de afgelopen winter dan vrij „rustig" geweest met weinig lage temperaturen, er was bijna 15 te weinig zonneschijn, ter wijl er ruim 10 minder regen viel dan normaal. Opvallend is het verder dat er practisch geen sneeuw is gevallen. Werd reeds gereleveerd dat de stand van de gewassen over het algemeen iets minder gunstig geacht moet wor den dan verleden jaar mei, uit neven staand staatje valt af te lezen, dat alles eigenlyk niet zó ernstig is, ver geleken by enkele voorgaande jaren. De laatste dagen van april en de eerste dagen van mei hebben echter zeer koude nachten opgeleverd, zodat de gewassen wel van enige nachtvorst- schade te lyden hebben gehad. DE STAN DV\N ENKELE GEWASSEN (10MEI) verklanng v.d resultaten- ei jfers f.6-55=maha 56-65=re<Jeiijk 66-75/goed 76-85t NIET ZO ERNSTIG Men ervaart het dus: de „manke menten", die het weer sedert medio verleden jaar heeft getoond, heeft ver schillende nadelige gevolgen met zich gebracht voor tal van gewassen. Een en ander is echter niet zó ernstig, dat nu alarm geslagen zou moeten worden. De schade door insecten en dergelyke valt echter door de geremde groei veel duidelyker op dan dit het geval ge weest zou zyn by normaal verlopen groei. Te weinig neerslag Hoewel de afgelopen winter iets te droog is geweest, was het neer slag-tekort zo gering dat dit op de gewassen geen nadelige invloed heeft gehad, globaal gezien. De maanden maart en april van dit jaar waren echter eveneens droog. Hierdoor is het neerslag-tekort van de vorige zomer in de laatste maanden alleen maar vergroot. pening worden geregeld en moet een vredesverdrag met de twee Duitse staten worden gesloten, waarbij de kwestie- West-Berlyn wordt geregeld. De Sovjet-Unie en de andere commu nistische landen zijn ook nu nog bereid vertegenwoordigers te sturen om een ontwapeningsverdrag en een Duits vre desverdrag te sluiten, „doch de agres sieve Amerikaanse kringen" wensen geen regeling. „De huidige leiders van de Ver. Staten zijn niet in staat correcte betrek kingen te organiseren tussen landen met verschillende sociale stelsels" en, al is het uiteraard „het Amerikaanse volk, dat moet beslissen wie de volgende pre sident zal zijn", de Sovjet-Unie heeft „er duidelijk belang by, dat de nieuwe pre sident en zijn regering de vergissingen van de huidige regering begrijpen en herstellen". De Sovjet-Unie zal niet zwichten voor uitdagingen, doch zij zal blijven streven naar co-existentie, ver sterking van de vrede, het verminderen van de spanning in de wereld en liqui datie van de koude oorlog, aldus Kroesjtsjef. Na gewezen te hebben op de noodzaak ener nauwe samenwerking tussen de landen van het socialistische kamp, ver volgde Kroesjtsjef: „Het voorbeeld van Zuid-Slavië toont aan, dat er geen andere weg bestaat. De Joegoslavische leiders zeggen de noodzaak van het „socialistische kamp", dat zy een „mili tair blok" noemen, niet in te zien. Zy zeggen ook, dat Joego-Slavië zich afzij dig van elke blokvorming in de wereld houdt en dat terwyi iedereen weet, dat dit land met Griekenland en Turkije het z.g. „Balkan-blok" heeft gevormd. En via dit Balkan-blok onderhoudt Joego- Slavië verbindingen met agressieve mili taire groeperingen als de NAVO en de Cento", aldus de Russische premier en partyleider. Kroesjtsjef zette voorts uiteen, waar om men de geschriften van Lenin over de onvermijdelijkheid van imperialisti sche oorlogen, zolang het socialisme niet in de gehele wereld gezegevierd zal heb ben, niet letterlijk moet opvatten. „Men moet niet als kinderen nazeggen wat Lenin heeft gezegd in totaal andere omstandigheden. Men moet de huidige situatie in aanmerking nemen", aldus Kroesjtsjef. Harde politiek tegen Moskou gevaarlijk, zegt Harriman Averell Harriman, die ambassadeur van de V.S. in Moskou is geweest tU- dens de tweede wereldoorlog, heeft gisteren de regering-Elsenhower ge waarschuwd tegen het voeren van een harde politiek tegen de Sovjet-Unie. Een dergelyke politiek zou zyns in ziens de positie van de Stalinisten in het Kremlin versterken en Moskou en Peking nog nader tot elkaar brengen. Bovendien zou een dergelyke houding de bondgenoten van de V.S. afschrik ken. De Democratische oud-gouverneur van New York was van mening, dat de V.S. hun kalmte moeten bewaren. HU verweet de Republikeinse party dat zU zich tegen elke openhartige be spreking over de buitenlandse politiek van de regering-Eisenhower verzet, zo genaamd om de nationale eenheid niet in gevaar te brengen. Dr. Adenauer, de Westduitse bonds kanselier, heeft gisteren op een bUeen- komst van de Bondsdagfractie van zyn Christen-Democr. Unie verklaard, dat premier Kroesjtsjef moeilykheden wil veroorzaken met het oog op de Ame rikaanse presidentsverkiezingen. HU verwachtte dan ook meer moeilykhe den. De houding van de Amerikaanse regering had hem echter het vertrou wen gegeven dat de Ver. Staten in de toekomst nog duidelyker voor de Wes- teiyke vryheid in het kryt zullen treden. De Bondskanselier wees er voorts op, dat er in het buitenland nog steeds twyfel bestaat aan de betrouwbaarheid van de Westduitse buitenlandse poli tiek. „Vooral nu, na het fiasco van Parys, is het nodig dat de Bondsdag (waar op 30 juni een debat over de buitenlandse politiek zal worden ge houden) een duideiyke uitspraak doet over ons standpunt", zo zei hy. Geen contract meer voor May Britt De filmmaatschappy Twentieth Cen tury Fox heeft gisteren bekendgemaakt, dat zy het contract met de Zweedse actrice May Britt deze zomer niet zal vernieuwen. Een woordvoerder van de maatschappU zei, dat dit besluit geen verband houdt met de verloving van May Britt en de negerzanger Sammy Davis. Het is bekend, dat haar film „De blauwe engel** geen kassucces is geweest ïn wy geloven niet dat wy nog werk hebben dat geschikt voor haar is, aldus de woordvoerder. Door badmufs gered Hazell Crabb, een achtjarig Engels meisje, dat maandag met haar ouders op het strand van Witstable in Kent was, heeft haar leven te danken aan haar veel te grote badmuts. Hazel, die niet kan zwemmen, was in zee gegaan. Zy waagde zich te ver en kon, daar zy byziende is, al spoedig niet meer zien waar de kust was. De golven na men haar mee. maar wonder boven wonder bleef zy dryven op haar bad muts, waar lucht in zat. Na acht uur werd zy opgemerkt door een zeiler die eerst te doen dacht te hebben met een bruinvis! Hy pikte Hazel op en bracht haar aan land. Haar ouders, die al die tyd met de politie naar haar hadden gezocht, waren dolgelukkig. Hazel werd naar het ziekenhuis ge bracht, waaruit zy inmiddels is ont slagen. Ik zal de badmuts altyd be waren als aandenken, zei ze. I

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13