ALGERIJNSE AFGEVAARDIGDEN VOOR OVERLEG NAAR PARIJS? Bestuurster in paniek: kiiul dood, drie gewond BE RINI 519.- Prinses Margaret terug in Londen WEERBERICHT Voorlopige regering bereid om De Gaulle te ontmoetenal lopen standpunten nog uiteen GEBR. HUISMAN Gelukkig paar overal warm verwelkomd (9i/c/ Qïteuivs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 20 JUNI 1960 No. 30077 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f 255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De „voorlopige Algerijnse regering" heeft besloten een delegatie naar Parijs te zenden, aldus meldde hedenochtend Reuter uit Tunis. De delegatie zou onder leiding staan van de premier, Ferhat Abbas. Dit besluit is een antwoord op de jongste uitnodiging van generaal De Gaulle tot het voeren van besprekingen over staking der vijandelijk heden. In een verklaring deelt de voorlopige Algerijnse regering mede, dat zij een afgezant naar Parijs zal zenden om de komst van de dele gatie voor te bereiden. In zijn jongste rede, aldus de verklaring, heeft generaal De Gaulle opnieuw de verzekering gegeven, dat het Algerijn se volk recht heeft op zelfbeschikking. „Volgens de bewoordingen van deze verklaring berust de uiteindelijke beslissing bij het Algerijnse volk. De voorlopige regering van de Algerijnse republiek is overtuigd, dat, als de organisatie van het referendum wordt omkleed met alle onmis bare waarborgen van oprechtheid, de keuze van het Algerijnse volk zonder twijfel op de onafhankelijkheid zal vallen". Uiterst rechts in Vincennes bijeen De „voorlopige Algerijnse regering" spreekt voorts de mening uit, dat het standpunt van generaal De Gaulle ver verwijderd zal blijven van het hare. „Niettemin heeft de voorlopige rege ring, in het verlangen om een einde te maken aan het conflict en het probleem tot een definitieve oplossing te brengen, besloten een delegatie onder leiding van Ferhat Abbas af te vaardigen om pre sident De Gaulle te ontmoeten. Er zal een afgezant naar Parijs worden gezon den om de details van de reis te organi seren". In Parijs verwacht men een felle politieke reactie van uiterst rechtse zijde als het werkelijk tot besprekingen tussen rebellenleiders en Franse autoriteiten zou komen. Vandaag zouden uiterst rechtse leiders, de vroegere minister van V eiligheids verdrag Amerika - Japan van kracht geworden Het herziene Amerikaans-Japanse veiligheidsverdrag heeft zaterdag in Japan kracht van wet gekregen, op grond van de bepaling, dat een verdrag dertig dagen na aanvaar ding door de Kamer automatisch wordt geratificeerd. Een poging van de regering om het omstreden pact ook nog formeel door de Senaat te laten goedkeuren was mislukt doordat de socialistische en de communistische partij de senatoren van de regeringspartij verhinderden het parlementsge bouw te betreden De socialistische oppositie heeft on middellijk laten weten, dat zij het ver drag als nul en van gener waarde be schouwt. Haar bezwaren gelden zowel de inhoud van het verdrag, als de wijze waarop het in de Kamer is aanvaard. Volgens de socialisten betekent het ver drag een schending van de grondwet, daar het Amerikaanse troepen op Japanse bodem toelaat, terwijl het ook een inbreuk zou vormen op het Hand vest van de Verenigde Naties, omdat in feite de Sovjet-Unie en communistisch- China als denkbeeldige vijanden worden beschouwd onder het mom van hand having van de vrede in het Verre Oosten. Wat de behandeling in de Kamer betreft is de socialistische partij van mening, dat de regering niet de hulp van de politie had mogen inroepen, toen de oppositie de afgevaardigden van de liberale regeringspartij belette de ver gaderzaal te betreden! Het gevolg van de interventie van de politie was, dat alleen de regeringspartij zich over het verdrag heeft uitgesproken. Slot pag. 2 Advertentie De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling r94.— en 18 maan delijkse term tncl all riskverz f30 - Hogewoerd 6668 DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Bewolking, maar ook enkele opklaringen. Droog weer. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 21 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 3.05 uur: onder: 18.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.29 en 13.57 u Laagwater te 9.22 en 21.59 uur. Dit blad bestaat uit 16 pagina's. Buitenlandse Zaken Bidault en de vroegere minister van Defensie Morice in Vincennes bijeenkomen om zich over "net jongste aanbod van De Gaulle aan de opstandelingen te beraden. Tot wat voor maatregelen zij hun toevlucht zou den nemen, is duister. In Franse regeringskringen acht men het overigens nog onzeker of de komst van Algerijnse afgevaardigden ook wer kelijk tot een bestand zal leiden. Men houdt het voor waarschijnlijker, dat hun komst zogenaamd om nadere bij zonderheden te vernemen, slechts een politiek gebaar kan zijn om bij een latere verwerping van De Gaulles aan bod een bewijs van goede wil te kunnen tonen. Uit betrouwbare bron verluidt, dat de normale regelingen ter bescherming van president De Gaulle zijn versterkt. Nieuwe aardbeving op Chileens gebied De seismograaf van de universiteit van Californië heeft vanochtend vroeg een krachtige aardbeving geregistreerd, die zich waarschijnlijk in Zuid-Chili heeft voorgedaan. Daarna zijn nog ruim een uur lang schokkend opgetekend. Het zuiden van Chili is sinds de grote aardbevingsramp van de vorige maand, die duizenden mensen het leven heeft gekost en hele steden verwoestte, bijna voortdurend door aardschokken getrof fen. Het seismologisch instituut te Santi ago meldde later, dat de nieuwe aard schok zich voordeed in het reeds door aardbevingen geteisterde gebieden Puer to Montt, Valdivia, Temuco en Concep- cion. De beving ging gepaard met storm en regen. Gisterochtend zijn achttien mensen in de buurt van Valdivia door een grondverschuiving gedood, maar deze verschuiving had niets met de nieuwe zware aardschok te maken. Nationaal kabinet in Belgisch Kongo (Van onze Brusselse correspondent) Het is mogelijk, dat er in Leopold- stad alsnog een kabinet van natio nale unie zal worden gevormd. Zoals bekend is Loemoemba er niet in geslaagd een kabinet te vor men, waarna Kasavoeboe een poging heeft gedaan. Ook deze slaagde niet en thans bestaat de kans, dat deze leiders tot een over eenkomst geraken, waarbij Loe moemba kabinetsformateur wordt en Kasavoeboe president van de nieuwe staat. De Belgische minis ter-president in de Kongo, de heer Ganshof van der Meersch, werd hedenochtend in Brussel verwacht om rapport aan Koning Boudewijn en de regering uit te brengen. Deze reis is evenwel een etmaal uitge steld, daar Ganshof van der Meersch vermoedelijk vandaag een bijeenkomst zou hebben met de beide Kongolese leiders. Mali onafhankelijk Leopold Sedar Senghor, voorzitter van de federale assemblee van Mali (federa tie van Senegal en Soedan), heeft te middernacht plechtig de onafhankelijk heid van Mali afgekondigd. Het gebied blijft deel uitmaken van de Franse ge meenschap. Auto zaaide dood en verderf.... (Speciale berichtgeving) Een auto, waarvan de 22-jarige bestuurster (zonder rijbewijs) bij een wegversmalling gillend het stuur losliet en het gaspedaal intrapte, reed zaterdagmiddag in de Bremstraat in Utrecht op een groepje kinderen in, dat voor een huisdeur zat te spelen: een kleuter, de 5-jarige Heine Dirk van Dijk was vrijwel op slag dood, doordat zijn hoofd bekneld raakte tussen auto en muur, drie kinderen werden ernstig gewond en een man die op de drempel van het huis zat werd licht gewond. Stralend en gebruind keerden Prinses Margaret en Antony Arm strong Jon. es terug in Engeland na hun huwelijksreis naar de Carai- bische Zee. De auto, die in een paar seconden tijd dood en verderf zaaide in de rustige, in de zomerzon broeiende Bremstraat, werd bestuurd door een 22-jarige mevrouw, die reed onder toezicht van haar 25- jarige man. Zij kwamen met een bocht naar rechts uit de Seringenstraat en re den in de richting Chrysantstraat. In de bocht stopte de vrouw, die heel wei nig ry-ervaring had, om de Bremstraat te overzien. Direct na het verder rijden in de Bremstraat waar voor de huizen geen trottoirs liggen gebeurde het onge luk. Voor perceel nummer 56 zaten vier kinderen op een matje voor de deur te spelen. Schuin tegenover het huis stond een auto waardoor de ryweg daar ver smald was. Waarschijnlijk zag de bestuurster geen kans door de wegversmalling te komen. Zij raakte de kluts kwijt, liet het stuur los, begon te gillen en trapte in plaats van het rempedaal het gas pedaal in. Voor haar man in had kun nen grijpen was alles al gebeurd. De auto zwenkte naar rechts en over reed het groepje kinderen van wie Hei ne van Dijk zo zwaar werd gewond, dat hy ter plaats overleed. Hij woonde even verder in de Bremstraat op nummer 77. De 4-jarige Johannes Pastoor, Brem straat 83, kreeg een hoofdwond en een linkerbeenfractuur. De 7-jarige Kasp^r van der Woude, Egelantier 2, kreeg een rechter bovenbeen- plus een linker on derbeenfractuur. De 9-jarige Art Dol. Bremstraat 60, een linker bovenbeen- en een rechter onderbeenfractuur. Met een ziekenauto en een personen auto werden de kinderen naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd. De bewoner van het huis waarvoor het ongeluk gebeurde, de 29-jarige W. F. van der Tier, lasser van beroep, wil de een van de kinderen voor de auto weg grissen en werd daarbij geraakt door de rechtervoorkant van de wagen, die hem 3'« meter meesleurde. Hij liep ontvellingen op aan armen en benen. Het echtpaar dat het ongeluk veroor zaakte is na verhoor door de politie heengezonden. Het woont in dezelfde omgeving als de slachtoffertjes. -a n s* Parijse politie op zoek naar stichter van zestig branden Alsof het zo ook al niet warm genoeg was, is de Parijse brandweer gisteroch tend weer vijf maal uit moeten rukken voor het blussen van branden, die door een waanzinnige waren gesticht. Het was, in korte tijd, de zestigste brand, waarvoor de Parijse spuitgasten werden geroepen en die allemaal dezelfde ken tekenen vertonen, zodat de politie er van overtuigd is, hier met het werk van een en dezelfde maniak te doen te heb ben. De zonderling verzamelt in de nacht of in de vroege ochtend eerst een aantal vuilnisemmers, die dan op het trottoir staan uitgestald, en die hij in de kelder of op de binnenplaats van een huis ver volgens ledigt om tenslotte een groot vuur te ontsteken. Tot dusver kon de schade meestal beperkt blijven, maar vele Parijzenaars vragen zich niet zon der vrees af, wanneer het hun beurt zal zijn om door de brandweer 's mor gens vroeg gewekt te worden. Er ont breekt nog ieder spoor van de maniak. Politie en brandweer hebben daarom nu de medewerking van de Parijse be volking ingeroepen om zo gezamenlijk deze vuurtjesstoker-in-het-groot te kun nen ontmaskeren. Chinezen - 75.000 - kozen voor Indonesië Ongeveer 75.000 Chinezen in Indone sië hebben besloten afstand te doen van Een overzicht van het Schutters veld tijdens de vulling van de bal lonnen die zaterdagavond het lucht ruim kozen voor een doelvlucht naar Nieuwveen. Elders in dit blad vindt U een uitvoerige reportage over dit laatste evenement in de burgerijdagen van het Leidse lus trum. waarin een onzer redacteuren een actief ^aandeel had. (Foto LJ)./Holvast tisch China, zo heeft Antara zaterdag bekendgemaakt. Volgens een onlangs gesloten akkoord tussen Indonesië en communistisch China konden de Chinezen kiezen tus sen het Indonesische staatsburgerschap of terugkeer naar China. Ruim 40.000 Chinezen zyn tot dusverre naar com- het staatsburgerschap van communis- munistische China gerepatrieerd. Premier Kroesjtsjef in Boekarest De Sovjetrussische premier en party- leider Kroesjtsjef is zaterdag per vlieg tuig in Boekarest aangekomen, waar hij het derde congres van de Roemeense communistische partij bywoont. Kroesj tsjef werd op het vliegveld door de lei der der Roemeense communistische par tij, Georgiu Dej en andere leden van regering en centrale partycomité be groet. De bijeenkomst in Boekarest is een soort communistische topconferen tie. Vliegtuig in Suriname verongelukt By het vliegveld Zanderij van Para maribo is gisterochtend vroeg een Ame rikaans Globema stervliegtuig veronge lukt, waarbij drie mensen om het leven zijn gekomen. De vier overige inzitten den van het toestel, dat voor een deel is verbrand, hebben het ongeluk overleefd. Het vliegtuig, eigendom van de Ame rikaanse Military Aviation Transport Service, is tydens de landingsmanoeuvre door een nog onbekende oorzaak veron gelukt. Het wrak werd in de loop van de ochtend door de Surinaamse lucht macht ontdekt. Gisteravond nog werden in Paramaribo Amerikaanse deskundi gen verwacht die een onderzoek zouden instellen. De gouverneur van Suriname heeft namens de regering en de bevol king een telegram van deelneming ge zonden aan de stafchef van de Ameri kaanse Luchtmacht, generaal White. Overval in Londen op hoofdpostkantoor Banken en postkantoren zijn al jaren lang het doelwit van geraffineerde in brekersbenden in Engeland. Het komt maar hoogst zelden voor dat de daders of de buit worden gevonden. Zaterdag avond werd met succes een overval ge pleegd op een van de grote Londense postkantoren, het hooflpostkantoor van het zuidwestelijk district, dat zich in een afgelegen straatje by het Victoria-sta- tion bevindt. Even voor middernacht drongen daar vyf mannen binnen met dameskousen over hun gezicht. Zy blind doekten en bonden twee ambtenaren van I de veiligheidsdienst die zich op de derde verdieping bevonden. Vervolgens sloegen I zij nog een andere bewaker neer. Zy maakten zich meester van twee post zakken met aangetekende brieven welke een waarde van 95.000 gulden vertegen- digden en van twee metalen geldkistjes vol met postwissels. Relletjes met Halbstarken te Doetinchem De grote toevloed van Duitsers tydens het weekeinde heeft te Doetinchem ge leid tot relletjes. „Halbstarken" lonkten nogal tegen Nederlandse meisjes, het geen door de Doetinchemse jongens niet werd „genomen". Vooral in een cafeta ria kwam het tot ongeregeldheden waarbij de politie eerst versterking moest laten aanrukken om de partijen met de gummiknuppel uit elkaar te kunnen slaan. De Nederlanders trokken daarop naar het kampeercentrum „De Koekendaal" waar veel Duitsers overnachtten, maar daar viel. mede door toedoen van de po litie niet veel meer te vechten. In de binnenstad bleef het onrustig en zelfs waar twee agenten bijstonden werd een Duitser van zyn bromfiets ge slagen, zodat hy met zyn vehikel onder een geparkeerde auto terecht kwam. Tel kens weer laaiden de hartstochten op; de agenten moesten steeds op hun qui vive zijn om gevechten te voorkomen Men sloot een aantal Duitsers, dat het kennelijk te bont had gemaakt in het bureau op en de Nederlanders hoopten dat zy via 's Heerenberg zouden worden uitgewezen Daarom stelden zy zich bij de IJsselbrug op gewapend met stokken en stenen. Maar zij werden teleurgesteld want de gasten trokken via Terborg naar de „Heimat". (Van onze Londense correspondent) Prinses Margaret en Antony Arm strong Jones zijn zaterdagmiddag fees telijk ingehaald bij hun terugkeer van de wittebroodsweken, die zij op zee en op de Westindische eilanden hebben doorgebracht. Om het echtpaar nog in de exotische sfeer te laten speelde de militaire kapel bij aankomst van het koninklijke jacht Britannia in Ports mouth calypso-wijsjes. Het tweetal zag er overgelukkig uit. Prinses Margaret xoas door de zon gebronsd, haar echt genoot was iets minder bruin. Er ston den duizenden mensen langs de kade. Prinses Margaret droeg een lichtroze mantel met grote witte hoed, welke haar gelaatskleur nog accentueerde. De oorlogsschepen in de haven waren met vlaggetjes versierd, maar de auto riteiten die de prinses en haar man verwelkomden was op het hart gedrukt, dat het allemaal zo onofficieel mogeiyk moest toegaan. Op de weg naar het station heerste een grote geestdrift bij het publiek, dat op sommige plaatsen tien ryen dik stond. De prinses en An tony Armstrong Jones maakten de reis naar Londen met de gewone trein, waaraan twee extra-rijtuigen waren vastgekoppeld. De Britannia was tege moet gevaren door tientallen zeil- en motorjachten en vele plezierstomers, waarvan de opvarenden in spreekkoor om de prinses riepen en nationale lie deren aanhieven. Het tweetal ver scheen heel even op het dek en over het water galmde een langdurig ge juich. Op het Waterloostation in Londen werden beiden ondanks de hitte even eens door een grote menigte opge wacht. Met de trein kwam ook mee het 20-jarig kapstertje Sylvia Davies, die gedurende de huwelyksreis het haar van de prinses heeft verzorgd. Zy was de enige vrouwelyke vrygezel tussen de bemanning van driehonderd. Om strikte „neutraliteit" te handhaven werd zy op haar tochten steeds door tenminste zes schepelingen geëscor teerd By aankomst voor Clarence House werd het glimlachende paar opnieuw door honderden toegejuicht. Later ver trokken zy naar Windsor. zie adv op pag 4 le bt. Uit het Leidsch Dagblad van 20 Juny 1860: In eene dezer dagen in het licht verschenen statistiek van den Franschman Hom komen opgaven voor van het bedrag, dat ieder ingezetene in de daarbij genoemde landen betaalt tot goedmaking van de staatsuitgaven en van de staats schuld, in de verhouding tot de uitgaven van de staat. Die opga ven betreffen 22 rijken en daaruit blijkt, dat de toestand in Zwitser land te dien aanzien het gunstigst is. Nederland is de Se in de rij der landen, waar de ingezetenen meest betalen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1