QUEMOY BESCHOTEN: PROTEST TEGEN EISENHOWERS BEZOEK BERINI ƒ519.- WEERBERICHT Helft van de mensheid leeft in slavernij en het Verre Oosten door rode agressie bedreigd.... GEBR. HUISMAN Fa. D. KRET Zn. KASAVOEBOE FORMATEUR IN DE PLAATS VAN LOEMOEMBA Herdenking van bloedige 17 juni voor Westduitsers een dagje-uit (Stic/ SZte teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 18 JUNI 1960 No. 30076 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 AMERIKAANSE PRESIDENT OP FORMOSA President Eisenhower is vandaag met een hefschroefvliegtuig, dat was opgestegen van de kruiser „Saint Paul", in Taipeh op Formosa aangekomen. Hij werd welkom geheten door de president van Natio- nalistisch-China, Tsjang Kai-sjek, en leden van diens regering. De Amerikaanse president verzekerde Tsjang, dat de Verenigde Staten onwrikbaar achter Nationalistisch-China staan. Eisenhower drong aan op toenemende waakzaamheid jegens het communistische imperialisme. Tsjang had eerder tot Eisenhower gezegd, dat de Verenigde Staten en Nationalistisch-China, „nu de helft van de mensheid in slavernij leeft en de vrije volken in het Verre Oosten voortdurend in het gevaar van communistische agressie verkeren", nauwer moeten samenwerken dan ooit tevoren. Anti-Japanse boycot in de Ver. Staten Geschut van Rood-China beschoot hedenochtend de eilanden Quemoy, Tatan en Erhtan, dit by wijze van demonstratie tegen de Verenigde Staten. Deze nieuwe beschieting begon slechts enkele uren nadat de communisten het bombardement van vrijdagavond hadden gestaakt. Dit had vijftig minuten ge duurd en was het zwaarste bombarde ment sinds negen maanden. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken noemde in een gisteren uitgegeven verklaring de beschieting van Quemoy „koelbloedig". Het besluit der Chinese communisten, aldus de ver klaring, om het artillerievuur op de eilanden nabü de kust te intensiveren als een „demonstratie van wapens tegen de Verenigde Staten", weerspiegelt hun gramstorigheid over het bezoek van de president aan onze vrienden en bond genoten in het Verre Oosten. Het is harteloos en koelbloedig, en illustreert opnieuw hun bereidheid geweld te ge bruiken om het bezoek van de president te verstoren. Een grote Amerikaanse winkelorgani satie heeft de leverantie van alle Japan se goederen afbesteld wegens de Japanse „belediging" aan het adres van president Eisenhower. Deze bestellingen belopen een bedrag van ongeveer een miljoen gulden. Een directeur van een postorder bedrijf te Miami, Ellis, zei, dat deze maatregel als een sneeuwbal kan wer ken. Tal van vooraanstaande Amerikanen hebben gisteren krachtige aanvallen ge daan op Japan en maatregelen tegen dit land bepleit. Zo stelde het Democratische Congreslid Craig Hosmer voor, Japanse goederen te boycotten uit protest tegen de anti-Amerikaanse relletjes in Tokio. De Democratische Senator Olin Johnston zei in de Senaat, dat de VJ3. de hulp aan Japan en andere landen, die niet actief optreden om een einde te maken aan de communistische activiteit, moet stopzetten. De Democraat Robert Sikes oefende in het Huis van Afgevaardigden kritiek uit op de Japanse regering, omdat deze de Japanse strijdkrachten niet had in geschakeld. Jarenlang, aldus Sikes, heb ben de V.S. meegeholpen aan de opbouw van een Japanse verdedigingsmacht van 150.000 man. Waar waren deze troepen toen de Japanse regering verklaarde, dat zü geen garantie kon geven voor de vei ligheid van president Eisenhower?, zo vroeg Sikes. Advertentie. De beste bromfiets ls en blijft de Eerste aanbetaling f94.— en 18 maan delijkse term Incl all riskverz f 30.- Hogewoerd 6668 WARM WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Morgen zullen wat wolkenvelden overdrijven en bovendien zal vooral in het noorden van het land koelere lucht aan zee de kuststreken binnenstromen, maar in het binnenland blijft het warm weer met slechts een kleine kans op een plaatselijke onweersbui. (Openmaakt te 10 uur). 19 JUNI Zon op: 4.19 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 2.08 uur; onder: 16.15 uur. Hoogwaiter te Katwijk te 12.05 uur, laagwater te 7 28 en 20.0f uur. (20/6 Hoogwater te 0 34 en 13.08 uur, iaagwater te 8 28 en 21.07 uur). Advertentie LOODGIETERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 Leiden Telefoon 20023—24350 Doodt Kïsji" 55- Gisteren zijn weer betogingen tegen de Japanse regering gehouden. Een 15.000 studenten verzamelden zich voor het parlementsgebouw. Door luidsprekers werd geroepen: „Doodt Kisji". De beto gers droegen spandoeken, waarop te lezen viel: „Kisji, treed af" en „Kisji zal sterven, maar de vrijheid nooit". De voorzitter van de propagandacom- missie van de liberale party heeft giste ren verklaard, dat de regering voorne mens is om de universiteiten weer onder politiecontrole te stellen om relletjes in de toekomst te voorkomen. De „Nationale Raad", waarin alle tegenstanders van het veiligheidsverdrag gebundeld zijn, deelde mee, dat er van daag 300.000 mensen in Tokio zouden demonstreren tegen het verdrag. De leden van de vakbonden zouden vandaag een proteststaking van een uur houden. De socialistische partij publiceerde gisteravond een communiqué, waarin werd gezegd, dat de regering-Kisji nu eindelyk haar ware gezicht heeft ge toond, n.l., dat van een „fascistische kliek". Deze uitlating sloeg op een aanslag, welke gisteren gepleegd is op de 71- jarige Japanse politicus Jotara Kawa- kami, een invloedrijk lid van de socialis tische partij, die by de ingang van het parlementsgebouw in Tokio door een jongeman met een dolk is gestoken. Hij werd onmiddellijk naar het ziekenhuis gebracht. De artsen verklaarden later, dat hy ernstig gewond is, maar dat zij verwachten, dat hy herstellen zal. De 21-jarige Sjiezabro Toma, die lid zou zijn van een rechtse groepering, is in verband met de aanslag gearresteerd. De Japanse oppositiepartijen buiten de aanslag uit. Zij trachten premier Kisji tot aftreden te dwingen. Kisji weigert echter zyn eventuele aftreden in over weging te nemen voordat het Ameri kaans-Japanse veiligheidsverdrag gera tificeerd is. De ratificatie zal zondag geschieden. De socialisten en de democratisch socialisten, die tot vrijdag hadden ge weigerd met Kisji en de andere rege ringsleiders overleg te plegen, zijn intus sen van mening veranderd en zouden vandaag een onderhoud met Kisji heb ben. De kans op een „wapenstilstand" tussen de verschillende politieke partijen is hierdoor groter geworden. Slot pag. 2 Toestand in Belgisch Kongo verandert nog ran uur tot uur en de spanning stijgt.... „Ik ben slachtoffer van samenzwering zei Loemoemba (Van onze Brusselse correspondent) Kasavoeboc heeft gisteravond de taak van Loemoemba overgenomen om de eerste Kongolese regering te vormen. Nadat de Belgische minis ter-resident in Kongo Ganshof van der Meersch, had vastgesteld, dat „de informatie-opdracht aan Loe moemba niet had geleid tot een regeringsploeg, die over een ruime meerderheid van nationale een dracht beschikte" benoemde hij Loemoemba's rivaal tot formateur. Loemoemba verklaarde, dat hij „het slachtoffer van een samenzwe ring is geworden". Het bericht van de aanwijzing van Jo seph Kasavoeboe tot formateur wekte in politieke kringen van de Belgische hoofdstad geen verrassing. Zoals gemeld was tegen Loemoemba (president van de, Kongolese Nationale Beweging) een coalitie van gematigde partyen ge vormd, met als voornaamste leider de Kongolese politici Kasavoeboe, Ueo, Ka- lonji en Bolikango. Door de politieke moeilijkheden in ver band met de formatie van het provin ciaal gouvernement in Katanga viel voor Loemoemba, die vóór alles de eenheids structuur van de Kongolese staat verde digt, de steun weg van de federalistische partijen van deze provincie. Nog vrydag- middag had Loemoemba aan de Cona- kat (een van de twee grote partijen van Katanga), drie ministersportefeuil les aangeboden. De berekeningen van Loemoemba leken overigens daarom nog verkeerd, omdat enkele kleine partyen van het Kongolese parlement hun steun zowel aan Loemoemba als aan het kartel der gematigde partijen hadden toege zegd! Het kartel der gematigden heeft een coalitie van 75 zetels achter zich. Naar wij gisteravond laat uit Leopoldstad ver namen is Kasavoeboe begonnen met zijn politieke raadplegingen. Hij verklaarde aan journalisten, dat hy reeds heden ochtend een gesprek hoopte te hebben met Loemoemba, waardoor de nieuwe formateur het bericht logenstrafte van een Engels persagentschap dat hij Loe moemba weigerde te ontmoeten. Of Kasavoeboe zal slagen kan op het ogenblik nog niemand zeggen. Immers, de toestand verandert in Kongo van uur tot uur en d» politieke spanning is sty- gende. In Katanga heeft de president van de nieuwe provinciale regering, de heer Tsjombe, verklaard dat er op geen Herziening bewind Nieuw-Gninea Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot gedeeltelijke herzie ning van de bewindsregeling Nieuw- Guinea, waarmee beoogd wordt „bespoe diging van een op zelfbestuur gerichte staatkundige ontwikkeling van Ned. Nieuw-Guinea, door bevordering van de werkzaamheid van vertegenwoordigende lichamen". „Het doel is in de eerste plaats het creëren van een werkelijke gesprekspartner in nauwe samenwerking met deze zal de politieke ontwikkeling van land cn volk en de verdere algehele herziening van de bewindsregeling ter hand kunnen worden genomen", aldus de toelichting. „Aldus zullen de inwoners van Ned. Nieuw-Guinea zelf daarbij worden be trokken. Het is hun toekomst, waarom het gaat. Daarom moeten zij van meet af aan zelf daarbij worden ingeschakeld en in toenemende mate vertrouwd wor den gemaakt met het dragen van wer kelijke verantwoordelijkheid", aldus de regering. „Cuba krioelt van communisten" Amerikaanse ongerustheid ook onder de Democraten Fidel Castro, de premier van Cuba, zal een bezoek aan Moskou brengen, aldus heeft Antonio Nunes Jimenez, hoofd van een Cubaanse missie op een persconfe rentie in Moskou meegedeeld. De datum van het bezoek zal later worden vastge steld. Op de vraag van een Amerikaanse correspondent of Kroesjtsjef mogelijk Cuba zou bezoeken op de nationale feest dag van Cuba op 26 juli zei Jimenez dat Cuba de Russische premier gaarne op die dag zou ontvangen maar dat hier tot nog toe niets definitiefs over gezegd kon worden. Jimenez, die zich met tevredenheid over het verblijf van de Cubaanse eco nomische missie in de Sovjet-Unie uit liet, vertelde verder onder mee dat op Cuba reeds meer dan duizend coöpera tieve landbouwbedrijven zijn gevormd. Cuba wil in het bijzonder de invoer van rijst, die nu voor het merendeel uit de Verenigde Staten komt, door eigen pro- duktie overbodig maken. Twee democratische leden van het Amerikaanse Congres hebben gisteren aangedrongen op Amerikaanse inter ventie teneinde Cuba te ontrukken aan „de Sovjetrussische controle". In de Senaat verklaarde de leider der Democratische meerderheid, Lyndon Johnson, dat de V.S. „er zeer ernstig over moeten denken wat zij moeten doen als het tot een nog nauwere samenwerking tussen de Russische en de Cubaanse regering komt". Daniel Flood gaf in de huiscommissie voor Buitenlandse Zaken te kennen, dat het congres ervoor moet zorgen, dat het beginsel van de Monroe-Ieer wordt toe gepast, als de V.S. niet hun recht op zelfverdediging willen verliezen. In 1823 waarschuwde de toenmalige Amerikaanse president Monroe, dat het Westelijk halfrond niet beschouwd mocht worden als kolonisatiegebied van welk Europees land dan ook (de z.g. Monroe- leer) Flood verklaarde, dat Cuba al een Sovjetrussische satelliet is en dat het eiland „krioelt van Tsjechen, Slowaken, Russen en bovenal Chinese communis ten". Voorts was het volgens hem zeker dat de Russen duikbootbases en lanceer- plaatsen voor raketten op Cuba gaan bouwen. enkel moment sprake van is geweest, dat Katanga zich zou aansluiten bij Noord-Rhodesia of een andere Afri kaanse staat. In de provincie Kasai en in Neder-Kongo zyn de tegenstellingen tussen de stammen nog steeds groot en verschillende ethnisehe partyen dreigen met de samenstelling van afzonderlijke provinciale regeringen. Uit Leopoldstad liep gisteravond ook nog het bericht binnen dat de Russen een bod zouden hebben gedaan op een groot halfleegstaand flatgebouw, dat 10 miljoen gulden kost en waar zy hun am bassade zouden vestigen De Argentijnse president Frondizi brengt op het ogenblik een officieel bezoek aan Italië. Zijn gastheer, Gronchi (links), liet hem enkele mooie gedeelten van Rome zien. Een tikkeltje schaamte vanwege contrast tassen feiten-van-toen en viering-van-nu Veel schone woorden (Van onze correspondent in Bonn) Terwijl in vele Westduitse steden en in West-Berlijn gisteren stro men vol officiële woorden van talloze gezagsdragers over de 17de juni 1953 vloeiden, nam de gemid delde Westduitse burger er nog eens extra zijn gemak vanIn commentaren op zo'n ten onrechte ietwat feestelijke „herdenking" van de Oostduitse volksopstand tegen het communisme is er gisteravond op gewezen, dat men dit de nor male burger tenslotte niet eens meer kwalijk kan nemen. In het Westduitse parlement te Bonn sprak o.m. vice-kanselier en minister van Economische Zaken Erhard, die zei dat een herenigd Duitsland in een vrije we reld het doel blijft. By andere redevoe ringen overal in het land spreken minis ters, parlementsleden en andere politici de hoop uit, dat de offers die op 17 juni 1953 door de Oostduitse bevolking in haar korte, bloedige stryd tegen de rode machthebbers zijn gebracht, niet tever geefs zyn gebracht. Dat zy zullen leiden tot een Duitse hereniging in vrede en vrijheid. In West-Berlijn riep men 'iet communistische bewind op, de Oost duitse bevolking het recht op zelfbe- Dit blad bestaat uit 16 pagin»*a en een Bijvoegsel Zo zal waarschijnlijk over enkele jaren Sociëteit Minerva er uit gaan zien. Het oude gebouw in hoofd zaak achter de behouden gevel in de vroegere staat hersteld, met daarachter de nieuwbouw met een moderne gevel langs de Vrouwen- steeg. Deze maquette zal de reü nisten van het LSC, die vandaag hun intocht houden in Leiden, een indruk geven van de omvang van de nieuwbouwr waarvoor ook zij hun financiële steentje zullen moe ten bijdragen. schikking te geven. President Lübke sprak gisteravond voor de Westduitse jeugd aan de Oost-Westduitse grens. En in West-Berlij nlegde men kransen op de graven van 7 jonge Oostduitsers die by de opstand van 1953 om het leven zyn gekomen. Doorwerken In commentaren is er van Westduitse niet-officiële kant op gewezen, dat al deze routine-achtige woorden en daden aan de gemiddelde Westduitser voorbij zyn gegaan. Waar in communistisch Oost-Duitsland 17 miljoen Duitsers ge dwongen waren normaal door te werken, opende zich, dank zij een officieel ^esluit uit Bonn, voor de 52 miljoen Duitsers in de vrye Bondsrepubliek weer eens het blijde perspectief van een vrye dag met mooi weer. Zoals een radio-commentator zei: „De 17de juni is een bad-dag ge worden En hy stelde de vraag of het niet beter zou zyn en ten opzichte van de West duitse mentaliteit zelf, en ten opzichte van de gevoelens der opgesloten Oost duitsers om het volgende jaar m de Bondsrepubliek op 17 juni maar gewoon door te werken. En om de lonen en sala rissen, die op die dag dan verdiend wor den vrijwillig ter beschikking te stellen van de stryd om de hereniging, van Oostduitse vluchtelingen en dergelijke. Dan zal men zich niet meer, na deze herdenkingsdag een tikkeltje behoeven te schamen voor de menselijke vanzelf sprekendheid, die een nationale herden kingsdag nu eenmaal snel pleegt om te zetten in een extra vrye dag, waarop men een dagje uitgaat. Dan zal men niet meer het besef be hoeven mee te dragen, dat op 17 juni 1953 vele Oostduitsers, ter wille van de vryheid, tegen de communisten het leven in de waagschaal hebben gesteld en daadwerkelijk hebben verloren, opdat uiteindelijk de Westduitsers er een extra- vry edag by zouden krijgen Alplienaar werd geëlectrocuteerd De eigenaar van een aardappelstomery aan de Kortsteekterweg in Alphen aan den Rijn, de 67-jarige J. Verduyn uit Zwammerdam, is gistermiddag omstreeks 5 u. geëlektrocuteerd. Het apparaat, dat hy by het aardappel stomen gebruikte, kwam door totnutoe onbekende oorzaak onder stroom te staan. De heer Verduyn overleed kort nadat zijn buurman de stroom had uitgeschakeld. De politie en de arbeidsinspectie stellen een onder zoek in. uit het Leidsch Dagblad van 19 juny 1860: (Advertentie)De ondergetee- kende brengt ter algemeene ken nis, dat ook den geheelen Dins dagsnacht, bij gelegenheid van het Feest op de Ruïne ten zijnen huize versche Bolussen en andere Ge bakken verkrijgbaar zijn. I. A. Cassier, Garenmarkt bij de Ruïne. N.B. Om de twee uur komen versche Gebakken uit den oven. x er oen. I

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1