MAXIMUMPRIJS SPORTTOTO NIET HOGER DAN 25 MILLE EISENHOWER GAAT NIET NAAR JAPAN BERINI ƒ519.- WEERBERICHT KOELKAST Hoogste inzet; 1,- per persoon Meer prijzen gesuggereerd GEBR. HUISMAN Japanse regering kon voor zijn veiligheid niet tenvolle instaan FRANSE ULTRA'S BRIESEND OVER REDE VAN DE GAULLE Blinde-doofstomme vrouw helpt haar lotgenoten Hebt u fl. 130,- over? 130,- leuws Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 16 JUNI 1960 No. 30074 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f255 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 MINISTER ANTWOORDT TWEEDE KAMER Ondanks de hevige druk, die in de Tweede Kamer op de regering is uitgeoefend, hebben minister Beerman van Justitie en minister Cals van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen in hun memorie van antwoord laten weten, dat zij onveranderd vasthouden aan een maximumprijs van 25.000 gulden in een eventuele voetbaltoto. Om de mogelijkheid uit te sluiten, dat iemand door het invullen van meer dan 1 rijtje ook meer dan een prijs zou winnen, wordt bij nota van wijziging voorgesteld in plaats van „de prijs mag niet meer bedragen dan f. 25.000" te lezen: „een deelnemer ontvangt niet meer dan één prijs, terwijl één prijs niet meer mag bedragen dan f. 25.000". De ministers geven in hun memorie van antwoord toe, dat het bepalen van de inzet op maximaal een gulden en de uitkering op ten hoogste 25.000 gul den in zekere zin iets arbitrairs heeft. Een vergelijking met de Staatsloterij gaat echter volgens hen niet op. Het onderhavige wetsvoorstel laat toe, dat elk lid van een gezin, ouder dan acht tien jaar, aan een eventuele sportprijs- vraag kan deelnemen. Zou men de maximuminzet op twee gulden per per soon bepalen, dan kan dat er licht toe leiden, dat in een gezin wekelijks ten minste tweemaal twee gulden aan het huishoudelijk budget wordt onttrokken. Dit is, als men denkt aan een inko men van tachtig gulden, niet minder dan vijf procent De ministers menen, dat het een be denkelijk verschijnsel zou zijn, wanneer een groot deel van het Nederlandse volk mede door een wijziging in de loterij wet een prikkel zou krijgen vijf procent van het gezinsinkomen aan sportprijsvragen ten goede te doen komen. Een dergelijk percentage, aldus de bewindslieden, ligt heel wat hoger dan kerkgenootschappen of verenigingen op geestelijke grondslag gemeenlijk van hun leden plegen te vra gen. Uitgangspunt van dè ministers is, dat de mogelijkheid bestaat dat tenminste twee leden van een gezin zullen deelne men. Bij de Staatsloterij ligt dat zeker anders. Voorts leert de praktijk, dat slechts zelden iemand een heel lot voor zijn rekening neemt. Ook het bepalen van een leeftijdsgrens heeft in zekere zin iets arbitrairs, maar de ministers willen zich gaarne baseren op de weloverwogen voorstellen van de commissie Wiarda. Meer prijzen Het voorschrift zegt niet anders, dan dat in geen geval een deelnemer een prijs kan krijgen die hoger ligt dan f. 25.000, maar het is zeker wel mogelijk, aldus de memorie van toelichting, dat indien de opbrengst van een prijsvraag toelaat, dat een bedrag van f. 150.000 aan prijzen wordt uitgekeerd, er - om de gedachten te bepalen -, twee prijzen van f. 25.000 zouden zijn, twee van f. 20.000 en vier van f. 15.000. De ministers menen, dat het geens zins vaststaat dat bij een stelsel van meer prijzen, zij het dan geen daarvan meer dan f. 25.000 beloopt, een sport- prijsvraag geen aantrekkingskracht zou hebben. Zij kunnen zich niet voorstellen, dat men het niet aantrekkelijk zou vin den om een prijs van f. 25.000 te ver krijgen. Zij vragen zich af of niet een even grote belangstelling zou hebben be staan, indien de aanleggers van de hui dige voetbalprijsvragen aanstonds waren overgeschakeld op een systeem waarbij een prijs ten hoogste f. 25.000 zou heb ben bedragen. Grens De ministers zeggen voorts dat zij bij het bepalen van de maximum prijs heb ben gezocht naar de grens, die hun in ziens daar behoort te liggen, waar men nog kan zeggen, dat zij die eraan hech ten deel te nemen aan een type van prijsvragen, dat zich kenmerkt door een frequent repeteren en door het snel vol gen van de uitslag, de legaal geboden gelegenheid acceptabel vinden. Komt men onder die grens dan is er het ge vaar dat men zich laat verleiden, hetzij tot deelneming aan clandestiene pools hetzij tot deelneming aan buitenlandse pools. Een zorgvuldige, weloverwogen af weging van de verschillende van belang zijnde factoren heeft hen er tenslotte toe gebracht een bedrag van f. 25.000 voor te stellen. De ministers stellen zich op het stand punt, dat er slechts aan één instelling vergunning tot het houden van een sportprijsvraag gegeven dient te worden. Zij zien een wezenlijk verband tussen dit standpunt en het handhaven van de ma ximum inzet van één gulden. Bij meer d'an één verleende vergunning is de controle op de inschrijvingen niet vol ledig te handhaven. De ministers zijn daarbij bovendien van mening, dat niets of niemand met grond een beroep kan doen op bestaande rechten, zoals van de KNVB of van de Nederlandse vereniging „Caritas". Advertentie. De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling f94.— en 18 maan delijkse term tncl all riskverz f 30.- Hogewoerd 66—68 BIJNA OVERAL DROOG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veel bewolking en bijna overal droog weer. Hogere temperaturen in het bin nenland. Overwegend matige zuidwes telijke wind. 17 JUNI Zon op 04.19, onder 21.02 uur; maan op 01.18, onder 14.02 uur. Hoogwater te Katwijk aan Zee 9.51 en 22.24 uur; laagwater 5.16 en 17.52 uur. Dit blad bestaat alt 20 pagina's Verhouding 1 3 De ministers zeggen er ook voor te hebben gezorgd, dat de opbrengst van de sportprijsvragen zowel ten goede dient te komen aan sportorganisaties als aan organisaties voor maatschappelijk, cul tureel en charitatief werk en voor het werk op het gebied van de gezondheids zorg. Voorlopig gaan de gedachten van de bewindslieden uit naar een verhou ding van 1 3. dat wil zeggen drie vierde van de opbrengst voor sportdoel- einden en eenvierde voor andere doelen. De ministers hebben vooralsnog de indruk dat het systeem, waarbij men de deelnemers laat beslissen over de be stemming van de netto inzet door deel neming mogelijk te maken met formu lieren in twee kleuren een grote admi nistratieve rompslomp mee zou bren gen. Zy zouden zich er nochtans niet tegen willen verzetten als het praktisch te verwezenlijken blijkt. Op een vraag in het voorlopig verslag of het kabinet consequenties zou verbin den aan aanvaarding van amendemen ten, strekkende tot verhoging van de maximumprijs antwoorden de ministers dat zij in dit stadium van de behande ling van het wetsontwerp op deze vraag niet kunnen ingaan. Incidenteel Voorts heeft minister Beerman thans uitvoerig geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Geertsema (WD) over de vergunningen, die gege ven zijn aan „Humanitas" en het Cen traal Missiecommissariaat. Men moet daaruit niet concluderen, dat de minister in de toekomst tegen dergelijke spelen geen bezwaren heeft. Reeds aanstonds is bepaald, dat de ge nomen beslissingen voor het toekomstige beleid niet bepalend zijn. Aan betrokken instanties is duidelijk gemaakt, dat geen verdere vergunningen verstrekt zullen worden. In beide gevallen loopt de ver gunning 31 oktober a.s. af. Ook gaat de maximumprijs de 25.000 gulden niet te boven. Hoewel er nog geen officieel verzoek van de KNVB is binnengekomen om tot uitbreiding van het aantal categoriën van mogelijke deelnemers te mogen overgaan, komt het de minister voors hands bepaaldelijk niet raadzaam voor een dergelijke toestemming te verlenen. Hij heeft zich bij het beleid van zijn voorgangers aangesloten in afwachting van het oordeel van de Staten-Generaal. Chinezen schenden de grens van Nepal De „Hindustan Times" meldt, dat Chi nese troepen de grens van Nepal over schreden hebben by het achtervolgen van Tibetaanse verzetsstrijders. De Chi nezen zouden zich teruggetrokken heb ben toen de grenstroepen van Nepal in actie kwamen. Volgens het blad heeft de strijd tussen de Chinezen en Tibetanen nu zijn hoogtepunt bereikt. Kiritsjenko werd plotseling ontslagen Alexei Kiritsjenko, eens een naaste medewerker van Kroesjtsjef, ia gisteren van zijn functie van eerste partijsecre taris in het gebied van Rostof ontheven. Op 4 mei was hij op deze post benoemd na drie jaar secretaris van het centrale partij comité en lid van het presidium van dit orgaan te zijn geweest. Kiritsjenko werd ontslagen na afloop van een bijeenkomst van het partijco mité van Rostof, die door een lid van het presidium van het centrale partij comité uit Moskou, Averki Aristof. werd bijgewoond. Aleksander Basof, die vroe ger voorzitter van de provinciale raad van Rostof was, is tot eerste partij secretaris in dat gebied benoemd. De 52-jarige Kiritsjenko is een com munist van de „tweede generatie". Zijn ster in de Oekraine begon te rijzen, toen Kroesjtsjef daar in 1938 partijchef werd. In de oorlog deed hij politiek werk in het leger. Daarna werd hij eerste partijsecretaris in de Oekraine. De Japanse radio maakte hedenochtend bekend, dat het bezoek van president Eisenhower aan Japan voor onbepaalde tijd is uitgesteld en dat premier Kisji aan het bewind zal blijven totdat het Japans-Ameri kaanse verdrag van militaire bondgenootschap door de Rijksdag be krachtigd is. De Japanse regering heeft het besluit om het bezoek van de Ameri kaanse president uit te stellen genomen, omdat zij onmogelijk ten volle voor de veiligheid van Eisenhower kan instaan, aldus de Japanse radio. Premier Kisji zou vandaag een persconferentie houden, waarop hij zelf aan de pers het besluit van de Janpanse regering zal bekendmaken en er commentaar op zal geven. Studenten drongen huizen van Amerikanen binnen Het nieuws van het uitstel van Eisen howers bezoek aan Japan werd door de studenten en vakverenigingsleden, die vanochtend in de omgeving van de Rijksdag betogingen hielden met uitbun dige vreugde ontvangen. Zij hadden het vernomen van leiders van de socialisti sche partij. De situatie veranderde als bij toverslag: de studenten hielden vreugdedansen en de politiemannen was het aan te zien, dat zij zich opgelucht voelden De stap van de Japanse regering heeft in alle kringen opschudding verwekt. Naar men meent te weten zou de Japan se regering by het nemen van haar besluit beïnvloed zyn geweest door be richten uit de Philippynse hoofdstad Manilla (waar Eisenhower zich thans bevindt), volgens welke de Amerikaanse veiligheidsdiensten er op aangedrongen hadden het bezoek van Eisenhower aan Japan onder de huidige omstandigheden af te gelasten. Hedenochtend vroeg zyn circa 250 Japanse studenten een Amerikaans woningcomplex in de omgeving van het Japanse parlementsgebouw binnenge drongen. Dit was de eerste maal, dat betogers een rechtstreekse actie onder namen tegen Amerikaans eigendom. De studenten renden een kwartier lang schreeuwend over de erven en verdwenen daarna door de hoofdingang. In het complex wonen 48 Amerikaanse gezin nen. Bij gevechten voor het parlements gebouw, welke gisteravond en vannacht geleverd werden, zyn 272 studenten en 524 politie-agcnten gewond. Acht politie auto's verbrandden geheel en drie wer den beschadigd. Een woordvoerder van de Japanse regering deelde gisteren mee, dat gelden uit communistische landen gebruikt worden ter financiering van de betogingen in Japan. De veiligheidsdienst had inlichtingen ontvangen dat communistisch- China de Japanse communistische partij had bevolen, het bezoek van Eisenhower aan Japan onmogelijk te maken of anders de Amerikaanse president zijn verblijf in Japan zo onaangenaam nogelijk te maken. 0 Slot pag. 2 Aan beide zijden is liet niet gemakkelijk over te schakelen op verzoeningspolitiek Biclault sprak over „hoogverraad" (Van onze Paryse correspondent) De rede, die de president der Franse Republiek, generaal Charles De Gaulle, dinsdag voor radio en televisie heeft uitgesproken is, zoals gewoonlyk, met zeer gemengde gevoelens in Parys zowel als in Algiers ontvangen. In de Franse binnenlandse politiek zijn het de gaul listen en sterker nog de socialisten, die zich krachtig verheugen over een nieuwe stap, welke de generaal in de richting van het Algerynse verzet zou hebben gedaan waarvan hij de leiders in byna hoffelyke termen inviteerde in Parijs met hem te komen praten. In Algerije is diezelfde uitnodiging in het byzonder ook door de Algerynen geapprecieerd, die het verder waardeerden, dat De Gaulle nu nadrukkelyk de woorden Algerijns Algerije in een officiële rede, die de waarde van een staatsstuk heeft, in de mond durfde te nemen. Diezelfde passages alsmede de omstandigheid, dat het staatshoofd dit keer met geen enkel woord heeft gerept over de toekomstige positie van de Franse colons in dat Algerijnse Algerije, waarvan hij het perspectief nu opriep, hebben zowel bij de Fransen in Algiers als bij de ultra's in Parijs de allergroot ste verontwaardiging en zelfs woede opgewekt. De extremisten, die zich in Parijs achter de voor malige en afgezette vice-premier Jacques Soustelle hebben geplaatst schreeuwen sinds eergisteren moord en brand. En de rooms- katholieke ex-premier Georges ENORME INVASIE VAN DUITSERS Het was op de Nederlandse wegen reeds hedenochtend vroeg duidelijk merkbaar, dat de Westduitsers een ex tra-vakantie van vier dagen hebben. Zo als men elders in dit nummer in een bericht van onze correspondent in Bonn kan lezen wordt tot en met zondag a.s. by onze oosterburen nauwelijks gewerkt: vandaag is het Sacramentsdag voor de rooms-katholieken, morgen wordt de 17-de juni 1953 (opstand van de Oost- duitse arbeiders tegen de rode terreur) herdacht en zaterdag wordt er dan ge makshalve bijgenomen. Samen met de zondag betekent dat dus vier vrije dagen. En hiervan maken zeer vele Duitsers gebruik om over de grenzen te trekken, ook over de Nederlandse. Lange ryen Duitse auto's stroomden hedenochtend over de grote wegen westwaarts. Talrijke Duitsers uit de westelijke delen van ons oostelijk buurland waren reeds vroeg in deauto gestapt, op zoek naar de Noord zee en andere attractieve toeristenpun- ten in ons land. Het waren er niet maar een paar, maar telkens tien, twintig en nog meer wagens met Duitse kentekens achter elkaar Bidault heeft zich zelfs niet ontzien te eisen, dat de staatschef zonder verwijl wegens hoogverraad voor de Hoge Raad zal worden ge daagd! Bidault gewaagde voorts van een „som bere krankzinnigheid", terwijl zijn geest verwant, de vroegere minister-resident in Algiers, Robert Lacoste, die nog altijd niet uit de socialistische partij is gezet, als zyn mening te kennen gaf, dat De Gaulle het totalitaire karakter van het Algerynse Bevrijdingsfront miskende, zo dat al zijn democratische oproepen toch maar tot dovemansoren moeten worden gericht. Of het FLN, dat in speciale zitting by- een is gekomen om de nieuwe redevoe ring van De Gaulle woord voor woord en letter voor letter te bestuderen en uit te pluizen, zich nu eindelyk bereid zal tonen de handschoen op te rapen, is een vraag waarop voorlopig, zo lijkt ons, slechts een zeer sceptisch antwoord past. De Algerijnse nationalisten hebben zich, na het laatste bezoek van de generaal aan het Franse leger in Algerije, waarby dan ook uit een heel ander vaatje werd getapt, zich eveneens op een lange oor log voorbereid. Het Holland Festival I960 is in de Amsterdamse Stadsschouwburg ge opend met de wereldpremière van Henk Badings opera „Martin Korda D.P.". Van links naar rechts minister mr. M. L. Th. Cats in gesprek met mevr. Badings, Henk Badings, minister mr. V. G. M. Marijnen en mr. Y. Scholten tijdens de pauze. (Voor een deskundige beschouwing over deze opera ver wijzen wij naar elders in dit Blad). Vele obstakels Het zal waarschijnlyk niet gemakkelyk zijn naar aanleiding van 's generaals jongste woorden weer plotseling over te schakelen op een politiek, die op ver zoening met Frankrijk zou moeten wor den gericht. En tenslotte is er, als bijna beslissende factor dan nog altijd het Franse leger of beter zijn generale staf, die nog steeds de oorlog met militaire middelen en niet met onderhandelingen denkt te kunnen beëindigen. De presi dent der republiek heeft in zijn rede trouwens ook verzuimd mee te delen of het Franse leger zich bü de verkiezingen eventueel in de kazernes terug zou kun nen trekken. En juist deze eis van het Algerijnse verzet, die voor het Franse leger ten enen male onaanvaardbaar is vormt nog altyd een der voornaamste obstakels voor een overeenkomst met Frankrijk. Zolang over dit punt in officiële Franse mond gezwegen moet worden om de generale staf te ontzien, lijkt zelfs een voorlopig akkoord over een wapenstil stand vooralsnog niet binnen het bereik der onmiddellyke mogelijkheden te lig gen. (Advertentie) LEES IN LIBELLEt Ontroerend is het levensverhaal van Helen Keiler. Ondanks haar gebrekkigheid en haar tachtig jaar, is zg nog dagelijks actief. Lees in de nieuwe Libelle hoe zij voor haar lotgenoten een lichtend voorbeeld is. In hetzelfde nummer: Nederlands eerste vrouwelijke luchtvaartpassagier maakte na 48 jaar haar tweede vluchtper straalvliegtuig U leest dit natuurlgk in Libelle, want u weet LIBELLE is nu eenmaal beter l (Advertentie) (Advertentie) GUN VADER EEN KOELE DRONK EN GEEF HEM EEN Pry zen vanaf f225.by de ELEKTRO SPECIAALZAAK Firma J. P. Van Berge Henegouwen AALMARKT 4 TELEF. 32176 Straaljager in IJsselmeer gestort Piloot gered Vanmorgen is boven het eiland Marken een straaljager van het type Hunter 4 in brand gevlogen en in het IJsselmeer gestort. De piloot is boven de wolken uit het vliegtuig gesprongen en door een helikopter 141 van de Marine uit het water gehaald en naar het vliegveld Soesterberg overge bracht. Het is de 22-jarige gehuw de sergeant-vlieger J. Vleeming uit Tholen* Dan kunt u voor zo n laag bedrag al ccn origineel Brixon lichtgewicht costuum kopen in de befaamde speciale aanbiedingserie van de Faam! TOP-VOORDEEL NR. 14 slechts één week: "LIGHT-WEIGHT" COSTUUM o a. BRIXON éixzsrv HOOGSTRAAT - LEIDEN Het neergestorte toestel was er een van twee Hunters, die van de vliegbasis Woensdrecht waren opgestegen voor een onderscheppingsoefening. Om ongeveer kwart voor tien merkte de piloot van een van deze vliegtuigen, dat het andere toestel in brand stond. Hy waarschuwde de piloot van het brandende toestel, die zyn straaljager tot 32.000 voet hoogte optrok en daarna uit het vliegtuig sprong. (Due/ ^ïlte Uit het Leidsch Dagblad van 16 Juny 1860: „Men zegt dat l.l. Maandag bij gelegenheid der Maskerade met inbegrip der nachttreinen 16.295 reizigers langs den Spoorweg zijn vervoerd. Vijf jaren vroeger bij dezelfde gelegenheid bedroeg dit getal 11.506. Sedert Garibaldi niet meer vech ten kan, legt hij het er vooral op aan om de desertion in de rangen der Koninklijke troepen te bevor deren. Als een der meest geschikte middelen daartoe heeft hij 50 du- caten uitgeloofd voor iedere sol daat, die met wapens en bagage en IfO ducaten voor ieder, die zon der deze tot hem overloopt. Men wilde weten dat op die voorwaar den drie regimenten, grootendeels artilleristen, tot hem overgeloo- pen zijn.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1