produkten eersteklas!""^''; Esso r Met Hans Meerum Terwogt ging briljant ridder van de pen lieen Oranjedames verslaan Polen Koersen Hilversum S Kies voor het zelfde geld Zwaardemaker jams MET ESSO BENT U BETER UIT Gemeenten en Rijksbelastingen WOENSDAG 15 JUNI 1960 Nestor van de sportjournalisten De maandagavond te Rotterdam vol komen onverwacht overleden nestor van de Nederlandse sportjournalisten Hans Meerum Terwogtwerd 20 okto ber 1883 geboren. Veel langer dan een halve eeuw heeft deze markante figuur zich met zwier en gratie in de wereld van de Nederlandse sport bewogen. Hij is zelf actief sportman geweest en werd, in de jaren vóór en kort na de eerste wereldoorlog als scheidsrechter zowel nationaal als internationaal zeer gewaardeerd. Maar de grootste bekendheid verwierf Meerum zich als slagvaardig briljant en vaak sarcastisch ridder van de pen en van het woord, daarbij altijd blijk gevend van een uiterst gedegen kennis van zaken, van geloof in de toekomst van de Nederlandse sport, van een goed hart voor de jongeren in weerwil van een soms ietwat hautaine pose, en van een veelzijdige belangstelling, die de grenzen van de sport verre overschreed. Meerum Terwogt werd in 1909 be noemd tot sportredacteur van de Nieuwe Rotterdamse Courant, maar toen had hij al een carrière achter zich als mede werker of redacteur van tal van tijd schriften en periodieken, o.m. van wij len Leo Lauers onvolprezen Revue der Sporten. Alle prominente figuren in onze sportkringen sinds de eeuwwisse ling heeft hij persoonlijk gekend, en er is welhaast niemand onder hen aan wie hij niet eens of herhaaldelijk bijdragen heeft gewijd in een van de vele bladen, die het zich tot een eer rekenden hem onder hun medewerkers te tellen. Zelf heeft hij zich door zijn werk een blij vende plaats verzekerd in de rangen van de pioniers, die tot in lengte van dagen met eerbied genoemd zullen worden, omdat ze de Nederlandse sport mee heb ben helpen groot maken. De mijlpaal van de 75, in oktober 1958 bereikt, betekende voor Meerum geen af scheid van de sport. Hij is ook, na zijn pensionering bij de Nieuwe Rotterdamse Courant actief gebleven en heeft tot aan zijn opneming in het ziekenhuis toe de sport met zijn geestige pen gediend. Nog maandag kon men in een van onze sportperiodieken een artikel over ir. J. W. Kips de oud-voorzitter van de KNVB aantreffen, een artikel dat onmisken baar het stempel van Meerum droeg. Zijn heengaan, volkomen onverwacht, want de operatie die hij moest onder gaan was niet van ernstige aard naar wij vernamen, laat een leemte na, niet alleen in kringen van zijn vakbroeders maar in de gehele wereld van de Neder landse sport. Advertentie VAN KREGTEN STERKSTE SCHERMER IN VIJFKAMP Wederom is kapitein ter zee F. O. van van Kregten uit Wassenaar schermkam- pioen geworden in de vijfkamp. Als tweede onderdeel van de nationale vijf kamp werd het schermnummer gister ochtend en -middag afgewerkt in de kantine van de tankwerkplaats op de ■Amersfoortse Leusderheide. Het heeft Van Kregten ditmaal meer moeite gekost dan anders om zijn titel te prologeren, want hij stuitte op sterke tegenstand van de mariniers uit Den Helder. Laatst- J genoemde kwamen verrassend goed voor j de dag in het schermonderdeel. Met na me sergeant J. A. de Wijn, korporaal C. j J. van Tol en sergeant W. Koomen hebben de kapitein ter zee het vuur na aan de schenen gelegd in de laatste fi nale-poule van 12. In alle poules was de spanning bijzon der groot. In vele gevallen moest een barrage de beslissing brengen voor de eindklassering. Door hun uitstekende schermprestaties bezetten de deelne- nemers uit Den Helder thans de boven ste plaatsen in het klassement hand granaatwerpers na 2 onderdelen. Met 6 punten wordt de eerste plaats gedeeld door sergeant De Wijn en sergeant Koo men, eveneens 6 punten heeft korporaal Van Tol, die echter als derde geklasseerd staat. Luitenant A. Rens uit Eindhoven leidt na 2 onderdelen met drie punten in de groep paardrijders. Er zijn nog slechts drie deelnemers. Bij de gemotoriseerde groep toonde i wachtmeester Pruis uit Apeldoorn zich de sterkste schermer met op de tweede plaats majoor Brederode uit Den Haag. Dit tweetal heeft na twee onderdelen de leiding in de groep motorrijders met ieder 3 punten. HENGELSPORT Viscollege „De Voorn" hield zondag jl. haar eerste wedstrijd in dit seizoen, in de Ringvaart te Aalsmeer. De uitslag luidt: 1. J. J. van Oosten; 2. P. Pompei; 3. H. Zwanenburg; 4. P. Labrujere en J. van Oosten; 5. N. Ravensbergen; 6. J. A. Lambooy; 7. C. R. v. d. Laan; 8. F. Poelgeest; 9. J. Spierenburg; 10. R. v. d. Zwan. DUIVENSPORT „De Rünklievers" hield een wedvlucht met oude duiven vanaf St.-Quentin, af stand 272 km. In concours stonden 201 duiven, welke om 10 uur in vrijheid wer den gesteld met zeer sterke z.w.-wind. De duiven kregen onderweg regenbuien, want de vroegste duiven kwamen nat thuis, hoofdzakelijk eenjarigen. De ou dere duiven vlogen om. De eerste duif kwam binnen om 13.04.03 uur. Snelheid 1478.87 meter per minuut. De laatste of 40ste prijswinnaar om 13.32.12 uur met 1274.33 meter per minuut. Uitslag: 1. P. v. Griensven; 2. F. Hoo- gervorst; 3. M. Jongeleen; 4. J. Zeven hoven; 5. A. Singeling; 6 en 9. Lolkes de Beer; 7. A. v. d. Luijt; 8. A. Dubbelaar en 10. Gebr. Kok. KLAVERJASSEN „Oosthoek 1", de kampioen der Fede ratie van Klaverjasverenigingen Leiden en Omstreken, neemt hedenavond deel aan de wedstrijden om het kampioen schap van Nederland, welke te Den Haag worden gehouden. Het achttal van Oosthoek 1 is als volgt samengesteld: G. Crama, P. van Velzen, M. Keereweer, J. van Oosten, A. Mon- tanje, G. Montanje en M. Sierat (team leider). Reserve: R. H. Feijen, J. Ben- ning en P. Buis. SPORTSPLINTERS In de tweede ronde van het Queens Clubtennistoernooi, dat in Londen wordt gehouden, is Piet van Eijsden uitge schakeld door de Engelse Davis-Cup speler Billy Knight. De cijfers waren 6—0 en 6—1. De centrale sportcommissie van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (KNMV) heeft besloten de organisatie van de Grote Prijs van Ne derland motorcross op te dragen aan de MAC „Maas en Waal" te Bergharen. De wedstrijd, die telt voor de competitie om het wereldkampioenschap, zal zon dag 24 juli op het circuit van Bergharen bij Nijmegen worden verreden. Bob Maas uit Bussum neemt met zijn „Hi-Fi" (bemanning Scheffer) deel aan de wedstrijden van de Kieler Woche, die van 1826 juni gehouden wordt. Di rect na afloop zal het bestuur van de KVNW beslissen of Maas bij het NOC zal worden voorgedragen Nederland in Napels bij de Olympische zeilwedstrij den te vertegenwoordigen in de Star klasse. Dertig juni sluit namelijk reeds de inschrijving. Verder zeilen nog een tiental andere Nederlandse boten in Kiel. HET IS WERKELIJK BIJ DE BEESTEN AF, dat éérste particu liere DIERENZIEKENHUIS van Nederland, dat onlangs te Wage- ningen werd geopend! REVUE nodigt U daarom uit een kijkje te komen nemen in dit met een hyper moderne operatiekamer uitgeruste ziekenhuis, waar U de dierlijke patiënten tevens een bezoekje kunt brengen in de ziekenboeg met zijn speciaal geconstrueerde bedden! Het bezoek vindt plaats De volgende week in: Revue Postbus 497 Amsterdam Peruviaanse leiding bij Mexico-Oranje De Peruviaanse internationale scheids, rechter Yama Sakv Maldonado zal de ontmoeting Mexico-Nederland, die zon dag 26 juni in Mexico City wordt ge speeld, leiden. De ontmoeting begint om 11 uur plaatselijke tijd (18 uur Neder landse tijd). KORFBAL G. W. Horrée in liet zilver bij Fluks Tijdens de jaarlijkse algemene verga dering van Fluks, gehouden in „Het Raadhuis" aan de Nieuwe Rijn, werd al lereerst de heer G. W. Horree gehuldigd met zijn zilveren jubileum als bestuurs lid, waarvan sinds 1948 als voorzitter. De heer W. F. Nieuwland voerde het eerst het woord. Hij roemde de bijzon dere capaciteiten van de voorzitter en keek met genoegen terug op de jarenlan ge prettige samenwerking. Als blijk van waardering bood hij namens de overige bestuursleden een vulpen aan. De heer J. C. F. Coers sprak namens de Sportstichting, wees op de goede ver standhouding, die er tussen de Sport stichting en Fluks bestond en hoopte dat Fluks nog lang zou mogen profiteren van de uitstekende capaciteiten van de heer G. W. Horrée. Als blijk van waar dering overhandigde de heer Coers de jubilaris de plaquette van verdienste. Als oud-voorzitter van de LKB memo reerde ook de heer D. Vijlbrief de pret tige samenwerking, die hij met de heer Horrée heeft gehad in de commissie tot behartiging van de Leidse korfbalbelan- gen, waaruit later de Leidse Korfbal- bond is ontstaan. Namens de oudleden sprak de heer P. de Wolf. Hij overhandigde een enveloppe met inhoud. Mej. H. de Ren sprak namens de le den en offreerde eveneens een geschenk. Mevr. Horrée werd in deze huldiging niet vergeten. De heer Horrée dankte alle sprekers en spreeksters voor hun vriendelijke woorden en giften. Daarna werd de ver gadering op de gewone wijze voortge zet. Als belangrijkste punten noteren wy daaruit, dat in het bestuur i.p.v. de af tredende leden L. Kettenis en E. Zuider duin werden gekozen de heren G. v. Daalen en A. v. Klarenbosch. De samenstelling van het eerste 12-tal werd bij wijze van proef voor het aan staande seizoen opgedragen aan één per soon. de heer J. van Nierop, terwijl de twaalftalcommissie de overige 12-tallen samenstelt. Deze commissie zal bestaan uit de dames G. Haanstra en J. Niesing- Guldemond en de heren P. de Haas. W. F. Nieuwland en R. Selier. De redactie commissie zal bestaan uit de heren J. Gerritsen, H. Slegtenhorst en J. F. Stoutjesdijk. Wereldtitel handbal De Nederlandse handbaldames hebben gisteren voor 1500 toeschouwers op het Elinkwijk-terrein te Utrecht met 52 van Polen gewonnen. De Nederlandse doelpunten werden gemaakt door links buiten Ria Gaken, die driemaal raak schoot, waarvan twee keer uit een straf- worp, en door rechtsbinnen Nel van Hooff. De Poolse treffers kwamen van linksbuiten Jadwiga Rosa en rechtshalf Maria Thyn. De Nederlandse zege was volkomen verdiend. Het Nederlands elftal was technisch aanmerkelijk sterker en het is dan ook voornamelijk aan pech bij het schieten te wijten, dat de score niet veel hoger was. Voor rust voorkwam de lat van het Poolse doel tweemaal een doelpunt. In de tweede helft was het de paal, die een Nederlandse treffer in de weg stond. De defensie van de Poolse dames was allesbehalve hecht te noe men. Het was jammer dat de verdedig sters zich daarom gedwongen voelden vele malen tot ongeoorloofd spel te moe ten overgaan. Vasthouden was schering en inslag en de Oostenrijkse scheids rechter Stummvoli trad bij dit alles zeer lankmoedig op. De Nederlandse verdediging vormde een goed gesloten blok, waartegen de in het veld zeker niet slecht spelende en vooral snelle Poolse aanval weinig schietkansen kreeg. In het toernooi om het wereldkam pioenschap werd gisteravond te Eind hoven voor poule A gespeeld de wed strijd Oostenrijk-Denemarken. De uit slag was 'n gelijkspel: 4-4 (rust 3-3). De stand in poule A luidt nu: 1. Roemenië 1 1 0 0 2 62 2. Denemarken 10 10 1 44 3. Oostenrijk 2 0 111 610 In poule B is de stand na de Neder landse zege: 1. Duitsland 1 1 0 0 2 6—3 2. Nederland 2 10 12 8—8 3 Polen 1 0 0 1 0 2—5 Nederlands hockey-elftal speelt oefentoernooi in Rome Het Nederlands hockey-elftal zal van 25 t.e.m. 29 juni a.s. deelnemen aan een vierlandentoernooi in Rome. Behalve Nederland nemen deel Italië, Zwitser land en Spanje. Wat deze drie landen betreft is het dus een B-toernooi, dat door het Olympische oranjeteam dan ook als een onderdeel van de Olympische voorbereidingen zal worden opgevat. Het ligt in de bedoeling van coach Jan An- jema alle zestien voor Rome geselecteer de spelers in het veld te brengen. Het toernooi wordt gespeeld op de velden van het marmeren stadion en van het wieier stadion, welke terreinen ook voor het Olympisch hockeytoernooi zullen worden gebruikt. Intussen zijn de orga nisatoren van de Olympische Spelen te Rome akkoord gegaan met de verhoging van het aantal spelers per land van 16 op 18. De mogelijkheid bestaat dus, dat ook voor het Nederlands elftal nog twee spe lers zullen worden aangewezen. CRICKET ENGELAND WINT EERSTE TESTMATCH Engeland heeft de eerste testmatch tegen Zuid-Afrika, die te Birmingham is gespeeld, met 100 runs gewonnen. De Zuidafrikaanse batslieden waren op de vijfde en laatste dag voor 209 runs all out. De scores waren: Engeland: eerste innings 292 runs. tweede innings 203 runs. Zuid-Afrika: eerste innings 186 runs, tweede innings 209 runs. TENNIS De plaatsingen voor Wimbledon Neale Fraser, de linkshandige Austra- i liër en Maria Esther Bueno (Brazilië), 1 de titelhoudster in het dames enkelspel zijn officieel als nummer één geplaatst voor Wimbledon. De volledige lijst van geplaatste spelers en speelsters ziet er j als volgt uit: Heren enkelspel: 1. Neale Fraser (Australië); 2. Barry I Mackay (VS); 3. Rod Laver (Australië) 4. Louis Ayala (Chili); 5. Nicola Pie- trangeli (It.); 6. Roy Emerson (Austra lië): 7. Ramathnan Krishnan (India); 8. Earl Buchholz (VS). Dames enkelspel: 1. Maria Esther Bueno (Brazilië); 2. Darlene Hard (VS); 3. Christine Tru man (GB); 4. Ann Haydon (GB); 5. Angela Mortimer (GB); 6. Suzy Kor- moczy (Hong.); 7. Jan Lehane (Austra lië); 8. Sandra Reynolds (Zuid-Afrika). Heren dubbelspel: 1. EmersonFraser (Australië); 2. LaverMark (Australië); 3. ArillaGi- meno (Spanje); 4. PietrangeliSitola (Italië). Dames dubbelspel: 1. Buena—Hard (Braz./VS); 2. Hel- l.verRaminez (Austr./ Mexico)3. HantzeHopps (VS); 4. Reynolds Schuurman (Zd. Afrika). Gemengd dubbelspel: I. LaverHard (Austr./VS): 2. Howe —Bueno (Austr./Braz.)3. Emerson Haydon (Austr./GB); 4. HewittLe hane (Austr.), PAARDESPORT Hairos II in Recklinghausen Hairos n, leider in het klassement voor het Europees kampioenschap dra ven start vrijdagmiddag in Reckling hausen in de 7e koers van het Grand Circuit, de Grote Prijs van Reckling hausen over 2100 meter. De Frans-Ne derlandse hengst heeft als enige de ma ximum handicap van 60 meter. Er zijn 13 paarden in de koers. Concurrenten van Hairos zijn het Duitse paard Eifer- sucht (2100 m), de Zweed Adept en de sterke Franse draver Kaid D., die bei de in het tweede band staan. Jamin, die nog kreupel is start niet. Jousko Williams, de halfbroer van Hairos II, die oorspronkelijk ook in Recklinghau sen aan de start zou komen, heeft zich in het weiland aan een scherp voor werp zo verwond, dat het de vraag is of de hengst ooit :veer in koersen zal kun nen uitkomen. Geen Nederlandse ruiters naar Rome Het bestuur van het Nederlandsch Olympisch Comité heeft, naar ons wordt meegedeeld, zeer tot zijn leedwezen, moe ten besluiten geen Nederlandse ruiters In te schrijven voor de Olympische Spe len, die van 25 augustus tot 11 septem ber in Rome worden gehouden. De uitslagen van de gisteren gehouden I draverijen lulden: Black Lady-prys: 1. Zus Scotch (M. Vergay) (1.36.-); 2. Zlppy Erebus; 3. Zllo. Tot.: wi. f3.—. pl. f 1.50, f4.80, koppel! f 19.10, cov. f 13.60. Boyke Hollandia-prijs: 1. Yna van Bar- I ke (C. J. Blokdijk) (1.32.9); 2. Yvonne Heny; 3. Young Bonnl B. Tot.: wi. f5.50, pl. f3.60, f 1.70, koppel f6,cov. f3.10. j Ben Hur-prijs: 1. Yberflöte (P. M. Smit) (1.30.0); 2. Yewel Boy; 3. Walnut Erebus. Tot.: wl. f2.60, pl. f 1.90, f4.70, koppel f 10.60, cov. f5.10. Blanca Scotch-prijs: 1. Witty Hanover i (P. Heynen) (1.27.7); 2. Walter Mltty; 3. Xita Hanover. Tot.: wi. f 15.20. pl. f2.50. f 1.60, f 1.90, koppel f 13,cov. f3.20. B. Madklnley-prijs: 1. Wilschot (J. M. v. d. Berg) (1.26.3); 2. Very Nice; 3. Walter Hollandla. Tot wi. f4.50. pl. f 1.70, f2.20 f 1.60. koppel f 6.30. cov. f 6.40. Bubby-prys: 1. Xuthus T (E. Kruithof) (1.27.3); 2. Vulture S; 3. Victor Malre Tot.: wl. f2.—. pl. f 1.40, f 1.60, koppel f2.60, cov. f3.10. Baron Pluto-prlis: 1. Wilster S. (A. Th. Knynenburg) (1.25.1); 2. Robert Taylor; 3. Xylon S. Tot.: wi. f3.60, pl. f 1.50, f3.50 f 1.40, koppel f22.80, cov. f9.30. Bellamia-prys: 1. Typhoon (P. A. Stroo- per) (1.23.4); 2. Ugoldman K; 3. Pretty Boy. Tot.: wl. f6.70, pl. f 1.90. f 1.50, f2.40, koppel f9.30. cov. f3.70. Totale omzet f 100.819.50. BOKSEN K.O. voorgewend voor 100.000 dollar Jake Lamotta, oud-wereldkampioen middengewicht, heeft gisteren voor een speciale regeringscommissie toegegeven, dat hij zich in 1946 tijdens een gevecht tegen Billy Fox voor 100.000 dollar heeft laten neerslaan. Lamotta verklaarde onder ede, dat hij niet zozeer interesse had voor het geld. maar dat hij een gevecht om de wereldtitel in het middengewicht wilde, dat de onderwereld hem had beloofd als hij tegen Fox zou uitkomen. In juni 1949 won hij de wereldtitel door 'n overwinning op de Fransman Marcel Cerdan. Bij vroegere ondervragingen over het gevecht tegen Fox had Lamotta ver klaard dat hij hopeloos was geweest tengevolge van een bij de training opge lopen blessure. De scheidsrechter staakte het gevecht met. als uitspraak: Fox winnaar door technisch knock-out. De regeringscommissie, onder leiding van senator Kefauver, onderzoekt gevallen van omkoping en afpersing in de boks- sport. De vraag, of hij de knock-out had voorgewend werd door Lamotta beves tigend beantwoord. Hij zei voorts, dat hij bij de training een gescheurde milt had opgelopen en zich realiseerde dat zijn kans om te winnen zeer klein was. „Daarom heb ik beloofd, dat ik zou ver liezen als ik uit zou mogen komen in een titelgevecht", aldus Lamotta. Neemt vaker Zwaardemaker... zuiver zon en vruchten Nieuw Ned. record 4 x 100 meter meisjes Tijdens nationale estafettewedstrijden op „Te Wene'' heeft de jeugdploeg 4 x 100 meter meisjcts A van De Meeu wen (Den Haag) gisteravond het Ne derlands record 4 x 100 meter meisje* verbeterd en gebracht op 52,2 sec. Het oude record stond met 52,3 sec. op naam van Celebes. De ploeg van De Meeuwen bestond uit Marja van Weerdenburg, Antoinette Blommenstein, Tilly van Houten en Jannie Hakkoer. Twee Holland-ploegen slaagden erin twee Leidse records beduidend sneller te stellen. Ab. Kingma, Jan Brandt, Lambert v. d. Berg en Piet Selier won nen de 4 x 800 meter en brachten het Leidse record van 8.10.2 op 8.06.4. De viermaal 1500 meter-ploeg van de oranjebroeken werd gevormd door Joop van Leeuwen, Gijs Hoope. Eddy Wester hout en Piet de Haas. Alleen de junior Van Leeuwen had een felle strijd te le veren tegen Rein Verkade van AVV'36, daarna werd het een loop tegen het horloge. Het werd een grandioze zege. Het Leidse record ging van 17.01.5 naar 16.55.1. De voornaamste uitslagen van de overige wedstrijden waren: Heren 4 x 100 meter: Trekvogels (Den Haag) 45.5 sec: 2. V. en L. (Den Haag) 45,8 sec. 4 x 1500 meter: 1. Holland (Leiden) 16 55.1: 2 AVV'36 (Alphen a. d. Rijn) 17.30.5. 4 x 800 meter: 1. Holland (Leiden) 8 06.4: 2 LDA (Den Haag) 813.2. 4x400 meter: 1. Trekvogels (Den Haag) 3 31—: 2. ALO (R'dam) 3.37.8. Dames 4x100 meter: 1. Celebes (Den Haag) 51.8; 2. ALO (R'dam) 53.6. 1 I Een definitieve regeling is in zicht (Van onze parlementaire redacteur) Zeer vele gemeenten verkeren in moeilijke financiële omstandigheden. Reik halzend wordt reeds lang uitgezien naar de memorie van antwoord van de rege ring over de definitieve regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten. De ministers Zijlstra en Toxopeus hebben gisteravond in de Eerste Kamer toegezegd de memorie van antwoord binnen enkele weken te zullen indienen. Zij is zo lang uitgebleven omdat men voortdurend op nieuwe verwikke lingen is gestuit doordat ook rekening moet worden gehouden met het investerings- potentieel van de gemeenten en de mogelijkheden van een eigen gemeentelijk belastinggebied. „Het klinkt kloek en het is gemakke- In afwachting van de definitieve rege- lijk gezegd," merkte minister Zijlstra op, ling van de financiële verhouding tus- in antwoord op de beschouwingen van sen Rijk en gemeenten is de Eerste Ka- drie burgemeesters-Kamerleden, dat de mer er gisteravond mee akkoord gegaan gemeentefinanciën gezond moeten wor- de bestaande regeling nog met een jaar den gemaakt. te verlengen. Maar dat vergt zoveel geld, dat dit sa menhangt met de vraag welke belasting de individuele burger nog kan dragen. Het percentage dat de gemeenten krij gen van de Rijksbelastingen moet dus worden bezien in het totale verband van de Rijksuitgaven en -inkomsten en de draagkracht van de individuele burger ten opzichte van gemeenschapsvoorzie ningen. Het is een illusie te menen, dat de gemeenten straks met een schone lei kunnen beginnen. In het persoonlijke le ven kan men ook niet alles financieren wat men wil. Dat geldt ook voor het Rijk en de gemeenten. Spitsvondig maakte minister Toxo peus (Binnenlandse Zaken) zich af van een discussie over de (geheime» circu laires die hy in april en juni 1959 heeft gezonden aan de provinciale en gemeen tebesturen over hun financieel beheer. Op een vraag van de heer Haspels (AR), die kritiek had uitgeoefend op die cir culaires, deed de minister de toezegging de tekst van de circulaires aan de Ka mer te zullen toesturen, maar dat houdt in, voegde hij eraan toe, dat nu niet over die circulaires kan worden gesproken. Want als men erom vraagt, dan heeft men ze niet, en als men de (geheime) circulaires wel heeft, dan heeft men ze niet als Kamerlid en dan kan (mag) men er ook niet over spreken. WATERPOLO Sleutelstad gelijk tegen De Merwede De Sleutelstad zoals wij reeds schreven nog de enige ploeg in Leiden, welke een kans heeft op het kampioen schap heeft die kans gisteravond in eigen hand gehouden. In het fraaie wantij bad te Dordrecht werd tegen de plaatselijke vereniging De Merwede ge lijk gespeeld. De beide ploegen gaan thans ongesla gen aan de kop van de ranglijst. De Merwede heeft een wat beter doelgemid- delde, maar de Dordtenaren moeten nog in Leiden op bezoek komen. De Merwede was in het begin iets sterker, maar toch duurde het nog meer dan vier minuten eer de gastheren de score openden. De linksvoor schoot hard en onhoudbaar in de bovenhoek. Net voor de rust werd het spannend, toen een der Dordtenaren het water uitgestuurd werd. Iedereen verwachtte dat de gasten deze numerieke meerder heid zouden uitbuiten. Inderdaad vielen de Leidenaren fel aan, maar het doel punt bleef uit. Het duurde tot na de hervatting eer Wim van Rooyen de ba lans wéér in evenwicht kon trekken. Het leek of de Sleutelstad de wedstrijd zou gaan winnen, toen Piet Eradus op fraaie wijze onze stadgenoten de leiding gaf. Maar helaas een klein foutje in de Leidse defensie gaf de gastheren de kans vlak voor het allerlaatste fluitsig naal opnieuw langszij te komen (22), zodat deze belangrijke wedstrijd zonder beslissing bleef. Maar de Leidenaren hebben nu goede papieren in handen. In Leiden zal n.l. worden uitgemaakt, wie van de twee de sterkste is. Plannen om de „verschrikkelijke sneeuwman" te vangen Sir Edmund Hillary heeft de laatste hand gelegd aan zijn plannen om de on grijpbare „verschrikkelijke sneeuwman" te vangen tijdens de expeditie die in september naar het Himalaja-gebergte zal worden ondernomen. De sneeuwman, of yeti, is talloze keren door expedities in het Himalaja-gebergte gezien, maar verdwijnt altijd en laat niets anders achter dan de vrij grote voetafdrukken. Sir. Edmund Hillary heeft verklaard: „Als wij hem (de sneeuwman) vinden, zullen we op hem schieten met een 202 karabijn geladen met een injectiespuit. De spuit zal een onschadelijke vloeistof bevatten die de „sneeuwman" bewus teloos zal maken, waardoor hij onder zocht kan worden. Wy zullen dit myste rie voor eens en voor altijd oplossen. Persoonlijk sta ik sceptisch tegenover de theorie dat de sneeuwman half mens half beest is". De beroemde bergbeklim mer zei dat 12 camera's met blitzlampen en sluiterdraden op strategische plaat sen zouden worden opgesteld. „Indien de yeti een nachtdier is, zullen wü zijn foto krijgen". Op de expeditie zullen zeven Nieuwzeelanders, vijf Amerikanen, vijf Engelsen, 20 sjerpa's en 630 koelies meegaan. Zij zullen op 12 september uit Khatmandoe (Nepal) vertrekken. Be- behalve met het zoeken naar de „ver schrikkelijke sneeuwman" zal de expe ditie zich ook bezighouden met de men selijke reacties van het leven op zeer grote hoogten tijdens lange perioden. Voorts zal men trachten de 27.790 voet hoge Makaloe, 20 mijl ten oosten van de Everest, zonder behulp van zuurstof te beklimmen. 4 x 200 meter: 1. Celebes (Den Haag) 1.50.2; 2. ALO 1.53.4. Meisjes 4 x 100 meter: 1. De Meeuwen (Den Haag) 52 2 sec. (nw Ned. record): 2. De Bataven (Leiden) 54 5 Joncens: 4x100 meter: 1 Trekvogels (Den Haag) 46 5. 2 DOS (R'dam) 46.a. 4 x 300 meter: 1 Trekvogels (Den Haag) 2.34.—; 2. DOS (R'dam) 2.36.7. W. Heemskerk weer L.D.D.B.-kampioen W. Heemskerk heeft opnieuw het per soonlijk damkampioenschap in de hoofdklasse LDDB behaald. In zijn laatste partij kwam hij uit te gen A. de Jong. Het werd een onregel matige partij, waarin wit zeer veel risi co's nam. Zwart ontweek de moeilijkhe den echter niet. Er ontstond een inge wikkelde stelling, waarin beide spelers veel tijd gebruikten. In hevige tijdnood overzag De Jong een eenvoudig dam- zetje, waarna hij de partij gewonnen gaf. W. J. v. d. Starre-A. Turk speelden een klassieke partij, waarin wit de bes te papieren had. In het vergevorderde middenspel begaf v. d. Starre zich op dwaalwegen, waarvan Turk handig pro fiteerde en alsnog twee punten mee naar huis nam. Tussen N. Imming en G. v. d. Wiel ontbrandde een gelijkopgaande strijd, die in een puntenverdeling eindigde. De uitslagen van de afgebroken par tijen luidden: N. Imming—W. J. v. d. Starre 2—0, A. de Jong—N. Imming 11, A. Turk A. de Jong 20. De eindstand luidt: 1 W. Heemskerk 10 punten. 2. A. Turk 9 pnt., 3. Th. Zwetsloot 8 pnt., 4. N. Imming 6 pnt 5. G. v. d. Wiel 5 pnt.. 6. A de Jong 2 pnt., 7. W. J. v. d. Starre 2 pnt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7