R.K. LYCEISTEN WONNEN MET PUNT VAN AGNESSCHOOL Sanovite Rook die lekkere shag uit de bekende handige doos Spannende quis voor Leidse scholieren HORLOGES yColijn was een socialist. WOENSDAG 15 JUNI I960 staande ploeg van het Rijnlands Lyceum werd ook naar voren geroepen om in de hulde te delen. De praeses collegii van het L.S.C., de heer L. G. Schimmelpen- ninck, overhandigde de grote beker aan Jan Hein Bergmeier van het Bonaven- tura Lyceum en Marjolein de Vos tot Nederveen Cappel gaf de kleine beker aan Marjolijn Pouw van het Agnes Ly ceum. Interview De leiding van deze feestelyke jeugd- bijeenkomst was in handen van de heer H. H. Nieuwenhuizen. In de pauze werd deze ijverige student voor de microfoon geïnterviewd. Wat hij over de lustrum feesten te vertellen had kan men zeer waarschijnlijk morgenmiddag tussen vijf uur en half zes in het Mignon radiopro gramma beluisteren. Dixieland Zij tot slot nog vermeld, dat het Leidse Studenten Jazz Gezelschap, op de drum- mér na, aan deze avond zijn zeer ge waardeerde medewerking verleende. Het speelde op voortreffelijke wijze enkele Dixielandnummers en oogstte daarmee groot succes. Tijdens het dansje na mochten „de hele lieve meisjes" de leden van het orkest mee naar de gladde vloer nemen. De meeste van deze lieve meisjes lieten zich dit geen tweemaal zeggen! De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. M. Cremers, heeft ter gelegenheid van de Nederlandse week in Scarbo rough, welke zoals altijd door de Haar lemse bloemenmeisjes wordt opgeluis terd, het gemeentebestuur van Scarbo rough een gekleurde afbeelding in lijst aangeboden van de nieuwe rode tulp. welke officieel is geregistreerd als Scar- borough-tulp. De burgemeester was de gast aan het officiële banket dat maan dag in Scarborough werd gegeven. Hij maakte per boot de overtocht naar Huil en zat zondagavond aan een intiem di ner aan dat dat werd aangeboden door de Mayor van Scarborough, John Ken nedy. Vanochtend gingen de Haarlemse burgemeester en zijn echtgenote uit paardrijden in de omgeving van Scarbo rough met de mayor en mayoress. Burgemeester Cremers blijft tot het einde van de Holland-week in deze Noordzee-badplaats en woont alle offi ciële gebeurtenissen bij. (Advertentie) Regelt de spijsvertering Bestrijdt overwicht Met grote aandacht volgden deze meisjes vanaf het balkon het vraag- en antwoorspel. (Foto L.D./Holvast) Grootse ontvangst voor Eisenhower op tie Philippijnen President Eisenhower is gisteren in Manilla, de hoofdstad van de Philip pijnen, aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen. Terwijl een me nigte van naar schatting 5.000 mensen op Eisenhowers komst wachtte, lieten leden van de Philippijnse „Nationale jeugdbeweging" plotseling leuzen zien als: „Wij willen economische vrijheid" en „Amerika, betaal je schulden". Deze leuzen verdwenen echter spoedig en de spandoeken met „We like Ike" blijven i zichtbaar. De bereide ontvangst was even geest driftig ais tydens zyn bezoek aan India 1 en Pakistan. Een menigte van meer dan een miljoen man had zich langs de 12 kilometer weg geschaard tussen het vliegveld en het paleis Malancanang, waar Eisenhower en zijn gezelschap zul len verblijven. Speciaal in het centrum van Manilla stonden de belangstellenden, die slechts met moeite door de politie in bedwang werden gehouden, verscheidene rijen dik. Het publiek doorbrak verscheidene ma len het politiekordon en verdrong zich rondom de open auto, waarin Eisenhower en president Garcia waren gezeten. Vanuit de gebouwen langs de weg daalde een regen van confetti en ser pentines neer. Overal langs de weg be vonden zich muziekkorpsen en zag men veelkleurige wimpels. De kinderen had den vlaggetjes bij zich. Memleres en Bayar raakten slaags De gevangenen op het Turkse eiland Yassi in de Zee van Marmora hebben zich in twee groepen verdeeld en zijn slaags geraakt. Het incident speelde zich af nadat oud-president Bayar en oud premier Menderes in het weekeind naar Yassi waren overgebracht. Reeds toen Bayar en Menderes nog in de krijgsschool in Ankara gevangen wer den gehouden, bestond er een felle vijandschap tussen de twee afgezette leiders. Met Pinksteren, toen de mohammeda nen hun Bairamfeest vierden, verzocht Menderes Bayar ter gelegenheid van het feest geluk te mogen wensen. Het werd toegestaan en toen Menderes de kamer binnenkwam, sprak hy een ge lukwens uit en spuwde Bayar in het ge zicht. Bayar sloeg Menderes in het ge zicht waarna de twee mannen werden gescheiden. De gevangenen op Yassi kozen party en vormden na aankomst van Bayar en Menderes twee blokken. Het leger maakte gisteravond de na men bekend van 48 politieke gevangenen in de krijgsschool in Ankara en van 385 op Yassi. Er is niet voldoende ruimte voor de andere 48 op Yassi, aldus een woordvoerder van he,t leger. Anna Pauker (70) overleden Anna Pauker, de voormalige vrouwe lijke, communistische, minister van Buitenlandse Zaken van Roemenië, is een week geleden op 70-jarige leeftijd overleden, aldus deelde gisteren in Bel grado uit Roemenië aangekomen reizi gers mede. Zij zou aan een hartaanval zijn gestorven. Haar dood is totdusver niet in dei Roemeense pers bekendge maakt. WARMOND BURGERLIJKE STAND Getrouwd: P. A. Vink 27 Jr en H. A. M. Haverkort, 23 jr. ZOET ERWOUDE B. en W. hebben het verlagen van de Nieuwewegsbrug opgedragen aan de laagste inschrijver, de firma L. P. van der Geer te Leiden voor de som van f 88.888,—. Anna Pauker was minister van Bui tenlandse Zaken en lid van het „Polit buro", totdat zij in 1952 in ongenade viel en een baantje kreeg bij de staats uitgeverij. Later werkte zij op een of ander regeringsbureau. Zij was geboren in Code Esti, in Mol davië, uit een Roemeense joodse fami lie. Zij toehoorde tot de met vaste hand regerende communistische leiders van Roemenië en haar naam werd dikwijls genoemd in verband met haar onbuig zame politiek. Haar grote politieke kans kwam, toen het rode leger in 1940 Bes- sarabië binnenviel. Zij zat toen een ge vangenisstraf van tien jaar uit wegens haar activiteit tegen de veiligheid van de Roemeense staat, dooh de Russen zonden haar naar Moskou. In 1944 trok zij met het rode leger Boekarest bin nen. Haar laatste dagen bracht zij in afzondering en eenzaamheid door. VRIJWILLIGE ZIEKENFONDSVERZEKERING Pleidooi van de heer Martens De voorzitter van de Kon. Ned. My. ter bevordering der Pharmacie, de heer H. A. A. Martens, heeft op de vanmor gen in Utrecht gehouden vergadering van deze maatschappij gepleit voor een ziekenfondsverzekering op vrijwillige ba sis. Hij toonde zich een voorstander van een ziekenfondswet waarin de status van de ziekenfondsen is geregeld en waarin voorzien is in een toezicht op deze fond sen. De wet moet, naar zijn mening, in houden een minimumverstrekkingen pakket. De verzekerden zouden aan hun ziekenfonds rechtstreeks hun premie moeten betalen, welke vastgesteld wordt door de ziekenfondsen. De heer Martens prefereert een premie, afgestemd op de kosten per ziel, te betalen door perso nen boven de leeftijd van 16 jaar, ter wijl de premie om de kosten van de kinderen te dekken, geput zou moeten worden uit de kinderbijslag, die daar voor aangepast dient te worden. Amerika kondigt e::plosie aan Advertentie Pontiac - Prisma Rodania - Junghans PIERROT Horloger - Juwelier Feestelijke bijeenkomst met dansje na ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. Recht de heren J. H. Waller (War mond), N. J. Out (de Zilk) en F. Daam (Hilversum)voor het doctoraal examen Franse taal- en letterkunde mej. B. G E. v. d. Knaap (Den Haag) en de heren Th. van der Mast (Oegstgeest) en S. H v. d. Mei (Amsterdam); voor het kan didaats examen Franse taal- en letter kunde mej. E. Josephus Jitta (Den Haag)voor het doctoraal examen Geo logie de heer J. A. Mellema (Leiden voor het doctoraal examen Wiskunde de heren P. van der Laan (Leiden); vooi het kandidaats examen E Wis- en na tuurkunde de heer B. C. Nagtglas (Lei den) voor het kandidaats examen F Wis- en natuurkunde de heer E. W. A Lingeman (Leiden); voor het kandi daats examen A Wis- en natuurkunde de heren D. Grijn (Leiden), W. M. Star (Rijnsburg) en H. C. Meijer (Voorburg) Voor het kandidaats examen F1 Wis- er natuurkunde de heer R. P. Blumentha' (Leiden)voor het kandidaats examei H Wis- en natuurkunde de heren F. H Cramer (Leiden) en A. A. Gerrits (Den Haag); voor het kandidaats examen T Wis- en natuurkunde de heren I. B. H M. Rubbens (Leiden), A. J. Bol (Leiden1 en D. C. Frets (Leiden); voor het kan didaats examen KI Wis- en natuur kunde de heren A. M. Mennes (Leiden) en P. de Veer (Leiden). De politie heeft twee leerlingban ketbakkers, respectievelijk 16 en 17 jaar uit Leiden en Leiderdorp aangehouden wegens het ontvreemden van een brom fiets op de Steenstraat. Ernstige toestand in Katanga (Kongo) In de provincie Katanga in Bel gisch Kongo, waarin zich rijke kopermijnen bevinden, is gisteren de uitzonderingstoestand afgekon digd om te verhindren, dat dit ge bied zich voor de overdracht van de soevereiniteit op 30 juni van Kongo zal afscheiden. Deze maatregel werd enkele uren tevoren vooraf gegaan door een verklaring van de Belgische minister voor Kongo, de heer De Schrijver, dat „de toestand in Katanga ernstig is". Intussen heeft de leider van de Kon golese Nationale Beweging (KNB), de 34-jarige Patrice Loemoemba, gister avond op een persconferentie in Leo- poldstad verklaard, dat hij in het raam van de hem verstrekte informatie opdracht omtrent de mogelijkheid tot de vorming van een regering, reeds de steun heeft gekregen van drie andere partyen, waardoor hij over een meerderheid in de Kongolese Nationale Vergadering zou beschikken. Kranten in Leopoldstad melden overi gens de vorming van een blok, waarvan Loemoemba geen deel uitmaakt. De deelnemers aan dit blok onder wie de Ababileider Kasavoeboe, verklaarden ook over een meerderheid te beschikken, o.a. met steun van de Baloebakatpartij, waarop ook Loemoemba zei te steunen! In commentaar op deze berichten ver klaarde Loemoemba met een brede glim lach dat hij hoopte binnenkort met de betrokken partijen contact op te nemen. Het was een bijzonder spannende strijd, maar ze hebben het gewon nen, de jongens van het Bonaven- tura Lyceum. Dank zij hun parate kennis konden Rogier Chorus, Aad van Ulden, Rob Karthaus, Henk v. d. Geest en Jan Hein Bergmeier de eerste prijs, een fraaie beker, in de wacht slepen. Overigens scheel de het maar een half puntje, want het Agnes Lyceum beschikt n.l. ook over zeer intelligente leerlingen. Dat er op het strijdtoneel een sfeer van grote opwinding heerste laat zich gemakkelijk raden. Bij honderden tegelijk waren de jongens en meisjes van alle middel bare scholen in Leiden, t.w. het Rijnlands Lyceum, het Rembrandt Lyceum, het Chr. Lyceum, het Ag nes Lyceum, het Bonaventura Ly ceum, het Sted. Gymnasium, de Gem. H.B.S. voor Meisjes en de Chr. Kweekschool, komen opdagen. Geen wonder dus, dat de Stadsge hoorzaal eivol was toen eindelijk de quiz een aanvang nam. Moeilijke opdrachten De quiz, welke de feestvierende stu denten voor de scholieren op touw had gezet. De vraag welke school in de Sleu telstad de beste is kon eerst laat op de avond beantwoord worden. De overwe gingen van de onpartijdige en ongetwij feld zeer deskundige jury werden na en kele uren van rumoerige spanning aan de openbaarheid prijs gegeven. Het bravo- en boeh-geroep was op het mo ment waarop de beslissing viel niet van de lucht! Wat gunde men de meisjes van het Agnes Lyceum, die veel fantasie hebben, graag de overwinning. Deze leerlingen voerden de opdrachten, welke gegeven werden, beslist beter uit dan die van het R.-K. Lyceum. Maar ja, de jon gens, het zij nogmaals gezegd, wisten meer. Het ging by de finale niet alleen om denk- en weetvragen, maar vooral ook om een aantal behendigheidsop drachten. Uit voorgaande regels zal men dat trouwens reeds hebben begrepen. De vragen liepen sterk uiteen. Quizmaster Herman Broekhuizen wilde o.m. van de leerlingen weten bij welke schildersstijl Salvador Dali ondergebracht behoort te worden, hoe de nozems in de V.S., Enge land, Frankrijk en Duitsland genoemd worden, welke Rotterdamse straatnamen op het monopoliespel vermeld staan, het Hollandse woord voor pugilist en de tekst op de oude Geuzenpenning. Merkwaardig De antwoorden waren het ene ogen blik uitstekend en het andere moment bepaald merkwaardig. Tot welke partij behoorde Colijn, vroeg de radioman. De socialistische party zo luidde het ant woord van de ploeg, welke een van de Leidse lycea vertegenwoordigde. In de demi-finale, welke na de pauze begon, kwamen de beide R.-K. scholen en het Rijnlands Lyceum tegen elkaar uit. Eerder was de Chr. Kweekschool ge struikeld over de vraag wanneer de tocht naar Chatham plaatsvond. De behendig heidsopdrachten waren verre van ge makkelijk. Een jongen van het R.-K. Lyceum en een meisje van de Agnes- ploeg moesten ieder op hun beurt een reportage geven van een modeshow, ter wijl beide ploegen in recordtempo op het schoolbord een kermis moesten tekenen. De jury, die de artistieke kwaliteit van de twee tekeningen moest beoordelen, had geen eenvoudige taak. In technisch opzicht was de tekening van de jongens wellicht beter, maar de meisjes wisten in ieder geval op schier onnavolgbare wijze de sfeer van een kermis te treffen. Daar na moest een geluidloze uitbeelding ge geven worden resp. van een organist en een harpiste. Het nadoen van een V.I.P. (Very Important Person) schijnt niet ge makkelijk te zijn. De jongeman, die een dergelijke figuur trachtte uit te beelden, deed alsof hij de bomen langs de Champs Elysees stond te bewonderen en de leer linge van het Agnes Lyceum was iets te aanstellerig. Net een verwaand meisje op een studentenbal, aldus luidde de mening van Marjolein de Vos tot Nederveen Cappel, de voorzitster van het jury comité. In dit comité hadden ook de heren G. Steinbach en J. D. van Ketwich Verschuur zitting genomen. Na enige be raadslaging waren de leden van de jury het er over eens, dat aan de jongens de eerste en aan de meisjes de tweede prijs, eveneens een beker, uitgereikt moest worden. Bovendien werd aan alle leer lingen, die de beide R.-K. scholen op het podium vertegenwoordigden, een exem plaar van „Doctor Faustus" als herinne ring aangeboden. De uit vijf man be- De praeses collegii van het L.S.C., de heer L. G. Schimmelpenninck, overhandigt aan Jan Hein Berg meier van het Bonaventura Lyceum een fraaie beker. (Foto L.D./Holvast) De Verenigde Staten hebben gisteren aangekondigd op 12 juli a.s. in Lucca Flats, in de staat Nevada, een onder grondse chemische explosie van 500 ton te zullen uitvoeren, op een diepte van 125 voet. Volgens conferentiekringen in Genève was de eerste reactie van de Rus Tsa- rapkin „voorzichtig". Hy verklaarde dat de proefneming, naar het hem voor kwam een onderdeel uitmaakte van het Amerikaanse programma, dat beoogt om de ondoelmatigheid aan te tonen van het in 1958 door deskundigen uitge brachte rapport over het opsporen van ondergrondse explosies. In het bijzonder stelde hij de vraag of de explosie iets te maken heeft met het „dempen" van ondergrondse kernexplosies. De Ameri kaanse gedelegeerde verzekerde hem dat dit niet het geval was. Vervolgens vroeg Tsarapkin of de explosie verband houdt met het opsporen van aardbevingen, waarop Wadsworth antwoordde dat dit niet het allereerste oogmerk was. Burgemeester van Haarlem bood Scarboroughtulp aan I (Van onze Londense correspondent)

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4