DOLF IS DOLF IN DE HELE WERELD Al of niet over-de-rug-gooiers hadden ,moord-avondop Burcht KOSTELIJK FOTOBOEK OVER LEIDEN ALS STUDENTENSTAD Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 15 juni 1960 Tweede blad no. 30073 voor Leids student Koopman gaf zich uit Showboat werd moeizaam geopend Het feestterrein In de Tuin van He den op de Burcht bood gisteravond vele boeiende verscheidenheden. Er roerden rock and roll kampioenschap pen verdanst en de Mississippi-show boat werd geopend. Laten we U rustig in volgorde ver tellen hoe het allemaal ging. Ja, nu toe dit beleefd hebben, valt het ons moeilijk om woord te houden, want wie zou ooit een rock and roll bijeenkomst behoorlijk kunnen ver slaan. Het lijkt ons beter om de win nende paren aan het woord te laten. De eerste prijs, een asbak en een paar glazen, werden in de wacht ge sleept en getold door Coby de Wit en Frits Hof enk. De tweede prijs ging naar Janny van der Burg en Jan Sinterus en de derde prijs naar Ada van Brugge en Jacques Verwoerd. Wij spraken hen, nadat het dansen achter de rug was uiteraard. Vergeef ons ,als wij geen behoorlijke beschrij ving van het modernste dansen kun nen geven. U moet dit zien, om te ervaren dat dit leuk en prettig is, al verschilt het nog zoveel van de manier waarop u misschien dansen hebt ge leerd, „stijldansen" zogezegd. De winnende paren zijn allemaal vaste dansers in het Volkshuis, waar de moderne danscultuur hoogtij viert. En zij leken ons dus de uitgezochte mensen om een gesprek mee te hebben over de rock and roll en aanverwante zaken. Er blijkt een controverse te bestaan tussen over-de-rug-gooiers en niet-over- de-rug-gooiers. Jan Sinterus, timmer man op de bouwerij, bleek een typisch tegenstander van de over-de-rug- gooierij. „Ik vind het feitelijk ordi nair", zei hij, „maar daar bedoel ik niks kwaads mee tegen die andere jon gens, hoor. Ik ben eigenlijk geen rock and roller, maar wij dansen python". Op onze vraag wat pythonwel kon zijn, antwoordde hij, en zijn partner met wie hij pas vier weken danst, dat dat een dansstijl is die „die Indischen zo lekker doen". Zover ons lekenoog dat kon beoordelen, is „python"-dansen een ritmisch dribbelen met vele snélle variaties, maar zonder het gooien en tlxngerm van de onvervalste rock-and- roU. Firts Hofenk en zijn partner zijn aan hangers van het over-de-rug-gooien wat zij noemen origineel het wilde rock 'n roll, dat hele ouwe uit de tijd van Bill Haley". Ook Ada en Jacques waren aanhan gers van de Haley-school. Ze vinden het moeilijker dan foxtrott, omdat liet veel meer variatie heeft. „Als je nou eens een avond rustig wil dansen", zei Ada, „dan kan je gaan foxtrotten, maar dat doen we eigenlijk nooit". Alle drie winnende paren hadden hun kunst geleerd in het Volkshuis, en aan vankelijk met de deur. Toen we enigs eins verbaasd vroegen hoe men dan sen kan leren met de deur, was het antwoord „dat je daar mee kan kwak ken", en toen begrepen wij hoe het komt dat deze rock and roll jongens zo deskundig met hun danspartner „kwakken". Wij weten dat veel mensen bezwaar maken tegen rock and roll en tegelijk daarmee bezwaren tegen „de jeugd van tegenwoordig". Misschien is het voor die vélen leer zaam te weten wat een van de win naars tegen ons zei: „Onze manier van dansen heeft meer variaties en het is niet zo stijf tegen mekaar als foxtrot ten, en daar houden wij nu eenmaal van". Toen de rock and roller ij goed achter de rug was, hebben wij ons begeven naar de opening van de Mississippi- showboat, het laatste etablissement op het Burcht-feestterrein. Het werd. voorafgegaan door een enigszins ongecoördineerde verkiezing van Miss Boat. Een prijzenswaardig moment in deze langdurige affaire roos, toen een van de feestvierders een geit het ten-ein opvoerde, en zei: „Dat is Miss Goat". Na enige moeite slaagde men erin de Showboat officieel te ope ten met een fles Lustrumwijn (Wor- meldange Eltenberg '58), en toen kon den wij de showboat bezichtigen. De leden van de jaarclub Lorély héb ben overwerk besteed aan het bouwen van deze magnifieke showboat, en ze hebben eer van hun werk. Het is een machtig mooi gokhol, met veel rood en groen in het interieur, fraaie cham- bres sêparée8, naar grootte en gerief lijkheid onderscheiden voor eerstejaars, ouderejaars en reünisten, en het hele Origineel, boeiend, fris, charmant „Er wordt wel gezocht, vaak hartstoch telijk, maar te weinig wordt er gevon den". Dat staat te lezen in een bespie geling over Leidse problemen in een gis teren verschenen boek, waarop dit ci taat bepaaldelijk niet van toepassing is: het „Lustrumfotoboek Leiden 1960". In tegendeel, dit boek is een waterval van vondsten, in woord en in beeld. Het boek wil, zoals in een verheugend compact en toch veelzeggend voorwoord wordt gesteld, een beeldenfeest zijn, in de visie van deze tijd, waarvoor de lens gericht werd op Leiden, zoals dat vrij van de tijd voortleeft bij de duizenden die hier de mooiste tyd van hun leven doorbrachten. Een herinnering dus niet alleen aan dit lustrum (waar de inhoud ondanks de titel niets mee te maken heeft) maar aan Leiden als studenten stad. Een zeer groot aandeel in de fotogra fische verzorging heeft het Leids Stu denten Cineasten Gezelschap gehad. Dit gezelschap bestaat thans tien jaar, ter gelegenheid waarvan onlangs een ten toonstelling in de Academie werd ge houden van werk, dat de hoogste ver wachtingen ten aanzien van dit foto boek rechtvaardigde. Verwachtingen die niet beschaamd zijn. Ruim dertig pagina's vrijwel uitslui tend foto's van uitmuntende artistieke en technische kwaliteit typeren in dit boek met frisse charme markante de tails van het studentenleven, de kleinere dingen vooral, die zoveel meer dan het grote de sfeer van het leven bepalen. Op een merkwaardige wijze wordt de in druk van de foto's gestimuleerd door de veelal bijzonder originele bijschriften van niet meer dan enkele woorden. Notaris A. H. Doyer legt zijn ambt neer Naar wij vernemen heeft notaris A. H. Doyer met ingang van heden zijn ambt neergelegd. De heer Doyer, die in Assen werd ge boren, ontving zijn opleiding tot het no tariaat in Den Haag en was van 1923 tot 1936 als kandidaat werkzaam ten kan tore van notaris J. A. van Hamel te de zer stede. Na verscheidene jaren buiten het no tariaat werkzaam te zijn geweest, as socieerde hij zich na de bevrijding met notaris W. S. Jongsma om vervolgens als waarnemer op te treden in de prak tijk van notaris A. Caland, wiens opvol ger hij werd. Tijdens de door het terug treden van notaris Doyer ontstane vaca ture, worden de belangen van het kan toor behartigd door de heer F. K. La- gerwey. De heer Doyer vestigt zich met in gang van morgen metterwoon te Epe (Gld.) Gouden bruidspaar Vandaag over een week is het echt paar A. v. d. Spree-v. d. Heemst 50 jaar getrouwd. De heer A. v. d. Spree (75) is Leidenaar van geboorte en heeft eerst lange tijd bij de Coöperatie Vooruit ge werkt als bakker. Van zijn 28ste jaar af beheerde de heer Van der Spree een kruidenierszaak in de De Genestetstraat. Tijdens een praatje met de gouden brui degom hebben wij weer eens dat „echte" visserslatijn gehoord. Doch wel bleek, dat de heer Van der Spree een visser is, die de kunst van zijn liefhebberij ten volle verstaat. Mevrouw M. v. d. Spree- v. d. Heemst (73) is eveneens in Leiden geboren. Het gouden echtpaar heeft drie kinderen en een tiental kleinkinderen. Direct na hun huwelijk werd een huis in de Waardstraat betrokken. Thans wonen de heer en mevrouw Van der Spree al weer ruim 25 jaar in de Tes- selschadestraat 22. Donderdag zijn de bruidsdagen ingegaan en 22 juni is de grote dag van het feest. etablissement versierd met fraaie pren ten uit de historie van het Zuiden en de Verenigde Staten, welwillend be schikbaar gesteld door de Amerikaanse ambassade. Maar waarom zouden we u meer ver téllen. Vanavond hebt u nog de gele genheid om alles op de Burcht persoon lijk in ogenschouw te nemen, voordat het terrein geheel des students wordt. Kom er een avond en geniet er. De foto's worden vooraf gegaan door enkele geschreven bijdragen, die over het algemeen een even boeiend en vooral eerlijk beeld van „Leiden" ge ven als de foto-helft van het boek. De uitgave is niet op rolletjes verlo pen. De negatieven, nodig voor de roto- gravuredruk, gingen vrijwel alle bij de brand van Minerva verloren. Dank zij gespaard gebleven afdrukken kon niet temin de Rotogravure, zij het met bij zondere extra zorgen, de uitgave het licht doen zien. Ook de brand in Miner va krijgt op originele wijze een plaats in deze kostelijke herinnering aan Lei- den. Actualiteit blijkt voorts uit be-1 schouwingen naar aanleiding van een i tijdschriftartikel uit mei j.l. De in het boek genoemde samenstel lers. de heren D. F. Nijhoff, M. F. Nier- meijer en H. H. Nieuwenhuizen, hebben met de vele ongenoemde medewerker- een voortreffelijk stuk werk geleverd, waarvan de hopelijk zeer grote finan ciële baten ten goede komen aan het Brandfonds van Minerva. Bromfietser uit Warmond brak sleutelbeen Gisteravond omstreeks half zeven heeft op de Korte Mare een aanrijding plaats gehad tussen een personenauto en een bromfiets. De auto reed in de richting Haarlemmerweg, evenals de bromfiets. Doordat de wagen snelheid verminderde wilde de bromfietsbestuurder een 61- jarige inwoner uit Warmond passeren. Hij viel en brak zijn rechter-sleutel- been. Huishoudelijke en gezinsvoorlichting FEESTELIJKE SLOTAVOND VAN SEIZOEN De Stichtingscommissie voor Huis houdelijke en Gezins voor lichting belegde gisteren in het gebouw „De Hoeksteen" aan het Levendaal een feestelijke slot- avond. De voorzitter van de stichting, wethouder, S. Menken, opende deze bijeenkomst met een woord van dank baarheid jegens de directrice van de commissie, mevrouw D. L. Creyghton- Eldering. Als blijk van waardering over handigde de wethouder een fraai zil veren lepeltje. Mevrouw Creyghton dankte voor de hartelijke woorden en zette de bedoeling van deze avond uiteen. De serie cursussen van het af gelopen jaar werd besloten met een feestelijke avond, waarop eigen werk zou worden getoond en films werden gedraaid. Een kleurenfilm „Magie der kleuren" over het gebruik van verf opende deze avond. Daarna kregen de dames gelegenheid zelfvervaardigde kledingstuken en handarbeidprodukten te tonen. Als apotheose van deze „mode- show-in-het-klein" was het bruidstoilet, berekend voor een huwelijk in de herfst. In de pauze brachten drie meisjes en een jongen „The Music Strings", be staande uit Truus Kluts, Henny Regeer, Tineke Kooreman en Rob de Groot, enkele tophits ten gehore. Een aller aardigste quiz was het volgende punt van het programma. Aan de hand van vertoonde dia's moesten de dames raden tjjdens welke cursus de opname was gemaakt. De prijzen voor deze wedstrijd waren zelf gemaakt, terwijl ook mevrouw M. RuthEngelsman hiertoe een steentje had bijgedragen. Een film van de slot- avond in 1959 besloot de bijeenkomst. Doni Nieuwland, die de citer bespeelde, bracht deze avond een wiegelied van Brahms ten gehore. In november zal de Commisie voor Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting haar vijfde lustrum feestelijk herdenken. Niet de hoofdinspecteur van het BLO rapporteerde, zoals wij gisteren in ons raadsverslag schreven liet College van B. en W. inzake de stichting van een pedologisch instituut, doch de ge meentelijk inspecteur van het onder wijs. Brand in olietank In een olietank van een kettingfabriek aan de Hoge Rijndijk, waarin zich 400 500 liter stookolie bevond, is gister avond brand ontstaan, doordat bij het smeden van flenzen een vonk in de tank raakte. De brandweer heeft met 3 nevelstralen en twee brandblusappa- raten het vuur bedwongen. EXCURSIE KON. NED. BOND. VAN OUD-ONDEROFFICIEREN De afdeling Leiden van de Kon. Bond van Oud-Onderofficie ren maakt woens dag 22 juni een excursie naar Rotter dam, waar zij de gast zal zijn van de Onderzeedienst der Kon. Marine. Na een korte plechtigheid bij het monu ment voor de gevallenen van deze dienst tijdens de laatste wereldoorlog, zal de basis worden bezichtigd, waarna men zal aanzitten voor het nuttigen van de rijsttafel. In de middag vindt een rond vaart plaats door de havens van Rot terdam. VERHOGING VOORSCHOTTEN OP MELKGARANTIE Minister Marynen heeft besloten de doorlopende voorschotten, die de melk veehouders ontvangen op de hun krachtens de melkgarantieregeling voor het jaar 1959-1960 toekomende gelden, te verhogen. De lage opbrengst van de melk haeft hem hiertoe aanleiding ge geven. De voorschotten bedroegen tot nu toe f. 1.- per 100 kg. melk plus een kwartje per procent vet per 100 kg. melk. Zij worden nu, met terugwerkende kracht tot het begin van het melkprijsjaar (8 november 1959), f. 1.50 per 100 kg. melk plus 40 cent per procent vet per 100 kg. Dat betekent, dat het totale voorschot per kilogram melk van 2 tot 3 cent ver hoogd wordt. Het bedrag van de verhoging over het reeds verstreken deel van het melkprijs jaar zal nog deze week naar de zuivel fabrieken worden gezonden, ter doorbe taling aan de veehouders. DE imposante figuur op deze foto is Dolf. Waarschijnlijk is het overbodig dit te con stateren, want dat weet iederéén in Leiden nu we.l Nog niet zo heel lang geleden was hij „slechts" een onvergete lijke figuur voor de dui zenden, die in de loop van de laatste 35 jaar Mi nerva als hun tweede tehuis hebben beschouwd. Met het gevolg, dat je de eerste de beste Neder lander waar ook ter we reld rustig midden in de j nacht uit zijn slaap kunt halen met de vraag ,,Wie is Dolf?" om een prompt antwoord te krijgen. Want de eerste en de beste Nederlanders zijn per slot van rekening Leidse reünisten. Maar na het dagen lange burgerij-lustrum festijn weten niet alleen zij wie Dolf is, maar ook de Leidse „burgers". Wanneer wij deze term tenminste nog eens mo gen gebruiken om onder scheid te maken met stu denten. Wij aarzelen al tijd een beetje met deze term. Het doet ons in ge- moede afvragene hoe deze onderscheiding te rijmen valt met: 1. de aanname dat een student een mens is, en 2. dat hij bjj Leiden hoort het geen hij zelf steeds na drukkelijk bevestigt, en hetgeen ook onomwonden door hospita's, politie en brandweer beaamd kan worden. Onder een Leids burger verstaan wij een menselijk wezen dat bij Leiden hoort. Dit was even terzijde. Hoewel: ook weer niet heleméal. Want Dolf hoort bij Minerva, dus bij de studenten. Hij is bovendien een Leids bur ger. En ook: hij heeft die „Leidse burger" zeer aan zich verplicht. Dolf del Prado is dag in dag uit de wat zwart uitgevallen zon van Minerva. Tientallen jaren lang werkt hij nu in de keuken. En er zijn er slechts weinigen, die hem wel eens uit zijn humeur hebben gezien. Dat komt omdat hij het toonbeeld van welwillend heid, van begrip voor anderen, van vriendelijk heid is. En zo iemand kan natuurlijk net als ieder ander mens van tijd tot tijd verdraaid boos wörden, maar hij kan nooit boos ZIJN en zeker niet langer dan een ogen blik voor de buitenwereld boos BLIJVEN. Wij zouden niet graag allen een dag in de kost nemen, die van deze vriendelijkheid van Dolf de laatste dagen getuige zijn geweest. Want hU hanteert niet alleen de etenspannen met een benijdenswaar dige beroepstechniek, maar ook de gitaar en zijn diepe basstem. Tijdens de burgerjjda- gen heeft hij in zijn trotse vestivalhemd waar mee wij hem hier afbeel den of in een kleurig gewaad van andere stijl liedjes uit zijn moe derland Suriname ten beste gegeven op het feestterrein, tijdens de hospitamiddag, en zeker niet te vergeten in de Mytylschool, waar hij zjjn dankbaarste successen oogstte: de onbevangen heid van de kinderen van deze school is nu een maal merkwaardigerwijs een openlijker spreekbuis voor de gevoelens dan de gereserveerde pose van volwassenen en daar naar toegroeiende „ge wone" jeugd. Dolf is ongeveer veer tig jaar geleden als mess- bediende op een schip uit zijn geboorteland Su riname naar Nederland gekomen, hier blijven „hangen", bij het eertijds bekende „Suisse" in dienst gekomen en kort daarna voor Minerva „ontdekt". Dat was heel lang geleden, zo ongeveer 35 jaar. Minerva heeft er nooit spijt van gehad, de vier directeuren die er in deze tijd de scepter zwaaiden ook niet, de stu denten niet en het perso neel al evenmin. Hij is nu bijna zestig jaar, maar dank zij zijn om gang met de jeugd pardon, heren, Dolf zal er ons waarschijnlijk wel ernstig over onderhou den dat wij zijn heren onder deze verzamel titel wat kinderlijk aan kleden maakt hij naar uiterlijk en innerlijk de indruk van een figuurlijk ook weer figuurlijk in niet letterlijke zin dikke veertiger. Hij heeft er zelf nooit spijt van gehad in Leiden te zijn gebleven. Hij heeft er een echt Leids meisje getrouwd en is een voorbeeld van een zorgzame vader van vijf kinderen. „Ik hoor hier thuis" zegt hij, waarmee hij zijn eigen liefde bloot geeft, maar ook iets te zeggen heeft in Zuid-Afrika en Amerika en nou ja, ga maar door in deze wereld van schotjes die in naam van de godde lijke zegen van verschei denheid onder de mensen worden opgetrokken. „Ik hoor hier thuis, maar ik zou toch zo heel graag nog eens naar Su riname terugkeren. Om mijn geboorteland weer eens te zien, om mijn broers en zusters te ont moeten. Maar ja, dat is niet zo gemakkelijk. Dat zal er wel nooit van ko men". Och, zou daarover door anderen nu niet eens te denken zijn Er is veel mogelijk in de Leidse studentenwe reld en in de wereld van hen, die daar eens toe hebben behoord, mensen die je allemaal des nachts, waar ook ter we reld. wakker kunt maken met de vraag „Wie is Dolf"? om prompt de we dervraag te horen „Ach, Dolf, hoe mAAkt die het?' zonder zelfs te zeggen wie Dolf is. Dat wordt er als vanzelfsprekend bij verondersteld. Natuurlijk. Dolf is Dolf. Daarmee basta! CONCERTEN MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST Voor volwassenen en jeugd Evenals andere jaren organiseert de Mij. voor Toonkunst in het komend seizoen te dezer stede weer drie concer ten t.w. het Süd-West Deutsches Kam- merorchester, bestaande uit 18 strijkers en klavecimbel, Maureen Forrester, de zeer begaafde zangeres, die vorig seizoen in ons land een groot succes oogstte, o.a, meermalen in samenwerking met het Concertgebouworkest en het ..Tsjechisch Nonett" bestaande uit strijk- en blaas instrumenten De jeugd zal het komend seizoen kunnen genieten van de vol gende concerten: Tweemaal het Rotterdamsch Philhar- monisch Orkest o l.v. Eduard Flipse, het Süd-West Deutsches Kummerorcheeter en het „Tsjechisch Nonett". N.V. MAVOM KEERT 10% UIT In de algemene jaarlijkse vergadering van aandeelhouders van de maatschap pij voor oppervlak- en metaaltechniek N.V. Mavom is besloten, het dividend over het boekjaar 1959 vast te stellen op 10% (vorig boekjaar 7%). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Petrus Gerardus Nlcolaas Maria, zn van S. N. Winters en H. A. M. van Houten. Leendert. zn van J. de Vogel en J. Par don. Wllhelmlna Maria Johanna, dr van P. A. Berg en M. J. van Boheemen, Wll helmlna Adrlana. dr van G. van Llenden en A. C. J. Medenbach. Hendrlca Petro- nella, dr van G. A. van Amsterdam en H. P. van Doorn, Jacoba Catharlna Maria, dr. van D. J. Bonnet en H M. A. v. d. Heijden, Robert, zn van J. Molenaars en G. B. Roelofsen. Anita, dr van A. Bijl en C. J. v. d. Groef. BaUonwedstrijd zaterdag a.s. De ballonopstijging ran het Schuttersveld, die zondag j.l. niet kon door gaan in verband met de weersomstandigheden, zal nu zaterdag a.s. doorgaan. De ballonnen worden op het Schuttersveld gevuld tussen 5 en 7 uur n.m„ waarna zij tussen 7 en 8 uur zullen opstijgen. 1 Er wordt niet gevlogen om 1 de Trophée du Ballon Libre, g doch er zal een doelvlucht wor- 1 den gemaakt. Afhankelijk van J wind en andere weersomstan- g digheden wordt een afstand be- 1 paald, waarop de ballonnen een landinq moeten maken. H Met een identiteitskaart van de Leidse Universiteit voor het jaar '58-'59 en een stapel boeken, placht een 34-jarige koop man in peen en uien uit Den Haag, de laatste tijd op pad te gaan. Wanneer de handel niet floreerde gaf hij zich uit voor student in geologie en verkocht de boeken (die hij zich voor een prikje tweedehands aanschafte) zogenaamd ten bate van in behoeftige omstandigheden verkerende joodse studenten. Men had de koopman aangepraat, dat hij een net gezicht had, best student kon zijn, en bovendien een joods uiter lijk had, zo zei gisteren de president van de rechtbank te Rotterdam, mr. R. J. Brunner, voor wie hij terecht moest staan. Dit samen met de universiteits- kaart en zijn praatjes, deed veel men sen in Middelharnis, Leende en Den Haag hem geld geven. De (hoge) vraag prijs voor de (waardeloze) boeken, en vaak nog meer. Omdat de koopman nu al negen maal veroordeeld was, waarvan zes maal voor oplichting, werd in het psychiatrisch rapport overwogen hem voorwaardelijk ter beschikking van de regering te stel len. De officier van Justitie, mr. I. H. van de Roemer, was echter bang, dat deze dreiging een averechtse uitwerking zou hebben en eiste tien maanden ge vangenisstraf met aftrek, wegens op lichting meermalen gepleegd. „Dit is nu precies in het straatje van mijn cliënt", merkte vervolgens de ver dediger, mr. D. Huisman, op. Een straf ondergaan en er dan weer vanaf zijn. Hij is zo benauwd voor terbeschikking stelling, dat die dreiging hem mogelijk op het rechte pad zal houden". De ver dediger vond voorwaardelijke terbeschik kingstelling wel degelijk zin hebben en vroeg daarbij een korte gevangenisstraf. Uitspraak over veertien dagen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3